MY.UAНовини
Оптимізація мережі університетів: як не промахнутися з рішеннями?
Оптимізація мережі університетів: як не промахнутися з рішеннями?

Оптимізація мережі університетів: як не промахнутися з рішеннями?

Оптимізація мережі університетів: як не промахнутися з рішеннями?

Масового укрупнення мережі університетів не уникнути через несприятливий збіг демографічних, економічних, військово-політичних та інших чинників. В одних вишах бракує лабораторного обладнання та кадрів для результативної наукової діяльності, до інших припинили вступати вітчизняні абітурієнти, а хтось залишився без грошовитих іноземних студентів. У деяких ЗВО відтік дуже серйозний — кілька тисяч студентів за останні роки. Міністерство освіти і науки намагається пом’якшити кризову ситуацію — за інформацією Рахункової палати, з 2021 року ухвалено вже понад 20 рішень про реорганізацію університетів. Минулого року в Львівській області програму укрупнення університетів виконано. В Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській областях та Києві об’єднання здійснено точково. Інші регіони — в очікуванні дива. У МОН заявляли, що планують залишити близько сотні університетів. За даними Рахункової палати, зараз їх 121. Отже, виходить, що близько 20 університетів іще мають приєднати, але кого й до кого — широкій громадськості достеменно невідомо.

Попереднім трансформаціям у більшості випадків передували публічні дискусії, які через скандали та демонстративний спротив певною мірою паралізували діяльність міністерства. З пояснень міністра освіти, озвучених на засіданні парламентського Комітету з питань освіти, науки та інновацій, відомо, що є план реорганізації, який «базується на абсолютно об’єктивних даних, причому на холодних, жорстких, по-перше, критеріях, по-друге, цифрах». Рахункова палата рекомендувала до 1 квітня затвердити критерії відбору університетів для реорганізації в процесі реформування освітньої мережі. Тому академічна спільнота очікує, що відбір учасників реорганізації буде здійснено за критеріальним підходом, за певною формулою на основі відкритих даних. Це дасть змогу зменшити потік звинувачень у недоброчесності, лобізмі та суб’єктивному ухваленні рішень. Напевно, випадок Одеської юридичної академії буде останнім, коли рішення про об’єднання не супроводжується оприлюдненням кількісних оцінок за зрозумілим і спільним для всіх набором критеріїв. Час Х, коли міністерство оголосить список щасливчиків, дедалі ближче, але поки принтер для друку рішень не заправили, обговорімо важливі нюанси обґрунтованості відбору кандидатів.

За публічними виступами та коментарями профільних керівників МОН можна ідентифікувати таку схему ухвалення рішень.

  1. Питання укрупнення університетів розглядається в межах кожного міста ізольовано — визначається гранична кількість державних університетів з урахуванням чисельності населення та деяких обмежень географічно-політичного характеру.
  2. Для кожного міста визначаються донори — найслабші університети, яких приєднають до сильніших. Донорів відбиратимуть за такими критеріями: (а) кількість студентів та аспірантів денної форми навчання; (б) частка бюджетних та грантових студентів; (в) динаміка бюджетних надходжень за формулою фінансування університетів. Також на узгодженні в Державній регуляторній службі України — зміни до Закону «Про вищу освіту» стосовно встановлення кількісних вимог до окремих типів університетів: наприклад, класичний університет повинен мати державну атестацію не менш як за трьома науковими напрямами, навчати не менш як за п’ятьма галузями знань тощо. Напевно, університет, який не виконує таких вимог, отримає штрафні бали, що підвищить його шанси стати донором.
  3. Кожному донору призначають акцептора за такими критеріями: (а) схожість освітніх профілів; (б) комплементарність освітніх профілів; (в) географічна близькість. Якщо університети схожі, наприклад, донор та акцептор переважно готують педагогів та економістів, тоді доцільно їх об’єднати. Виші є комплементарними, якщо в об’єднаному університеті кількість освітніх проблем буде значно меншою, ніж сумарна кількість проблем у донора й акцептора до реорганізації. Передусім ідеться про малі студентські групи за окремими спеціальностями. Наприклад, у донора дуже мало студентів із математики й багато з права. А в акцептора, навпаки, мало з права й багато з математики. Внаслідок об’єднання проблеми з малими групами математиків та правників можна буде усунути. Щодо географії — тут усе тривіально: якщо університети розташовані поруч, шанси на об’єднання збільшуються.

Досвід минулих реорганізацій показує, що джерелом найбільшого спротиву та протестів були донорські університети. Тому вибір донора має здійснюватися виважено, ретельно та неупереджено. Аналізуючи критерії відбору донорів, помічаємо, що всі вони зав’язані на кількість студентів. Водночас вважається: що більше студентів в університеті, то краще. Та чи завжди кількість студентів є сакральною, чи може бути варіант small but beautiful? Для відповіді на це запитання слід додатково проаналізувати якість внутрішньоуніверситетських процесів, але керманичі відповідних індикаторів наразі не сформулювали.

В МОН побіжно згадували про відсоток успішних акредитацій НАЗЯВО за повною процедурою — адже під час акредитації оцінюють не лише зміст освітніх програм, а й освітнє середовище загалом, а також матеріальні й людські ресурси. Цей відсоток можна з натяжкою вважати одним із таких індикаторів. Однак пізніше Михайло Винницький зауважив, що «механізм акредитації складний, але недосконалий; акредитація стала надто бюрократизованою, надто проблематичною», що може свідчити про відмову від намірів застосувати цей індикатор.

То чи є взагалі вимірювані та прості показники якості внутрішньоуніверситетських процесів, за якими можна відрізнити добрий університет малого розміру від поганого? На перший погляд, таких індикаторів не може бути — об’єкти занадто складні. Але за деякими простими показниками можна встановити, що університет однозначно не працює як швейцарський годинник, хоча, ймовірно, ще остаточно не дійшов до стану залатаних джинсів. Наведемо ці індикатори.

  1. 1. Кількість карликових факультетів і навчально-наукових інститутів.

Законом «Про вищу освіту» визначено низку вимог до структурних підрозділів. Наприклад, факультет має включати щонайменше три кафедри й налічувати принаймні 200 студентів та аспірантів денної форми навчання. Якщо є факультети, які не виконують цих норм, тоді виходить, що університет не здатний організувати свою діяльність без порушень закону. Чи може він за таких умов вважатися якісним — питання риторичне. В деяких університетах карликові факультети мімікрують під навчально-наукові інститути. Формально закону вже не порушено, але якість процесів від цього принципово не покращується. Якщо університет має невеликий, але сфокусований контингент, то за філігранного менеджменту карликових факультетів у нього не буде. Зауважу, що тут доцільно зробити винятки для специфічних факультетів, наприклад, військової підготовки.

  1. Кількість еклектичних факультетів.

Під еклектичним розумітимемо факультет, у якому змішано неспоріднені спеціальності без відповідних міждисциплінарних освітніх програм. Це щось на кшталт факультету ХЗ — хореографії та зоології. Така еклектика — не від хорошого життя, але вона свідчить і про те, що університет не здатний адаптуватися під нові реалії, закрити деякі освітні програми та сфокусуватися. Еклектику часом маскують під широкі назви на кшталт «факультет надвисоких прикладних технологій». А як обгортку розкрити, то виявиться, що всередині технологічні спеціальності не домінують, а інколи їх і взагалі немає. Якщо факультет представлено спеціальностями за трьома та більше галузями з нового переліку, його можна вважати еклектичним навіть без аналізу по суті. Чи можливо за такої еклектики раціонально й ефективно організовувати науково-освітню діяльність — відповідь очевидна.

  1. Частка керівників, які працюють у статусі «виконувач обов’язків».

Якщо в університеті великий відсоток проректорів, деканів і завідувачів кафедр мають статус в.о., а не працюють на контрактних умовах, це сигналізує про халепу з кадрами, зокрема про невідповідність їхньої кваліфікації вимогам Закону «Про вищу освіту», або нездорові управлінські принципи. Швейцарський годинник так не працює.

  1. Частка науково-педагогічних працівників, які працюють за річними чи семестровими строковими трудовими угодами, а не довгостроковими контрактами.

Якщо така частка велика, то після закінчення навчального року (або навіть семестру) університет ризикує залишитися без кадрів, тобто він є ненадійним виконавцем державного замовлення. Та й викладач за свою діяльність відповідає лише в межах строкової трудової угоди, тому дехто може дозволити собі працювати за схемою «прийшов, прочитав і відвалив». Трудовий мікроклімат у такому університеті, коли працівники постійно перебувають у підвішеному стані, комфортним не назвеш. Якби ще роботодавець доплачував за таку невизначеність, як це практикують у країнах із сильними профспілками, то це був би захисний аргумент. А так, як то кажуть, «це — не Ріо-де-Жанейро».

Що більше штрафних балів набере університет за запропонованими індикаторами, то ближчим є його стан до потрібної кондиції й сильніші шанси стати донором. Збір даних для наведених вище індикаторів не є чимось надскладним і таким, що потребує надзусиль. Дані за першими двома індикаторами доступні в ЄДЕБО. Отримання інформації за третім та особливо четвертим індикаторами потребуватиме певних зусиль. Але навіть із урахуванням частини запропонованих індикаторів можна покращити достовірність ідентифікації донорів, що зробить процес реорганізації менш стресовим і більш справедливим.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Экс-вице-президент США раскритиковал политику Трампа
Gazeta UA
2025-05-06T05:27:30Z
Отец Маска предлагает миру идти на поклон к Путину: скандальное заявление
Comments UA
2025-05-06T05:27:03Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Готовит ли Россия наступление на Сумы: что известно
Comments UA
2025-05-05T19:15:55Z
Трамп высказался о трехдневном "перемирии" Путина
Европейская правда
2025-05-05T21:01:44Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
"Пусть Святой Дух коснется...": Jerry Heil раскрыла душу в новом альбоме
Знай
2025-05-06T03:51:40Z
Степан Казанин признался, почему Елена Кравец ушла из "Квартала 95": "Не могла оставаться"
TSN
2025-05-06T01:34:55Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Сытный обед выльется в серьезную сумму: говядина и свинина резко взлетели в цене
Знай
2025-05-06T05:12:19Z
Цены пошли вниз: в Украине подешевели помидоры
ZN UA
2025-05-06T05:01:42Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Не спешите подписывать: украинцам подсовывают "липовые" повестки – как проверить
Знай
2025-05-06T05:30:00Z
В Эстонии стартовали крупнейшие на континенте международные военные учения Siil 2025
Известия Киев
2025-05-06T05:24:42Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Все зависит от сезона: сколько литров воды в день должен выпивать человек
Знай
2025-05-06T04:51:50Z
Люди какого роста имеют больше шансов на карьерный рост: исследование
Gazeta UA
2025-05-05T21:39:07Z
Кофе способствует здоровому старению: какое количество чашек спасет жизнь
Знай
2025-05-05T20:51:04Z
Забудете о болезнях: назвали главную пользу от коротких тренировок
Gazeta UA
2025-05-05T17:51:22Z
Слух и речь оказались сигналами опасности: ученые связали их с опасным видом деменции
Фокус
2025-05-05T15:06:31Z
Можно ли добавлять оливковое масло в кофе: что советует наука
UAToday
2025-05-05T12:00:39Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
В Україні останні заморозки завдали шкоди озимим та раннім ярим культурам
AgroNews
2025-05-06T05:04:05Z
Вторую ночь подряд Москва содрогалась от взрывов: что известно
Comments UA
2025-05-06T04:15:46Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Харькове 20 прилетов БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T03:30:08Z
В Броварах собака напала на школьников: семеро детей в больнице
TSN
2025-05-06T01:35:04Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T05:37:42Z
Азовское море — ключ к победе: как должно выглядеть украинское морское доминирование в 2026 году
Фокус
2025-05-06T05:15:41Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
На Западе рассказали, благодаря чему у россиян новые достижения на фронте
Comments UA
2025-05-06T05:09:27Z
В Україні поступово дорожчає насіння соняшнику
AgroNews
2025-05-06T04:01:33Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Всего два ингредиента – и шашлык получится невероятно вкусным: в чем его замариновать
Telegraf
2025-05-06T03:12:30Z
Цена отдыха в Болгарии 2025 с онлайн турагентством АНЕКС Тур
Gazeta UA
2025-05-05T16:24:34Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как называли киви в прошлом: было ягодой, а не фруктом
Gazeta UA
2025-05-05T16:15:23Z
Просто и со вкусом: садоводы раскрыли "магическую" пользу зеленого чая для любой грядки
Знай
2025-05-05T15:51:56Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Xiaomi отменила ограничение мощности SU7 Ultra после возмущения владельцев
Корреспондент
2025-05-05T18:22:41Z
Привыкли, все по-домашнему: водителям напомнили, чем грозит зарядка авто из окна квартиры
Знай
2025-05-05T16:52:14Z
Volkswagen отзывает почти 6 тысяч авто из-за слишком просторных сидений
Корреспондент
2025-05-05T14:33:57Z
Одна из команд-середняков Формулы-1 близка к замене пилота
Корреспондент
2025-05-05T09:48:51Z
Хэмилтон рассказал подробности своего разговора с руководителем Феррари
Корреспондент
2025-05-05T08:54:29Z
Душ, кухня и спальня: бусик Toyota перетратили в люксовый дом на колесах
Знай
2025-05-05T04:51:15Z
Как и когда правильно промывать двигатель: советы от экспертов
Gazeta UA
2025-05-05T00:00:25Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Торонто открыл счет в серии плей-офф НХЛ против Флориды
Корреспондент
2025-05-06T04:57:02Z
Иноуэ поделился информацией о сроках своего следующего поединка
Корреспондент
2025-05-06T04:39:01Z
Жирона с Цыганковым одержала победу в Ла Лиге, прервав серию неудач
Корреспондент
2025-05-06T04:21:42Z
Впервые китаец-любитель выиграл чемпионат мира по снукеру
Корреспондент
2025-05-05T21:00:22Z
Шапаренко может перейти в другой чемпионат
Корреспондент
2025-05-05T20:28:36Z
Миколенко в Эвертоне прижился: его уход не предвидится
Корреспондент
2025-05-05T19:45:37Z
Сикан сравнял счет в матче турецкого чемпионата после автогола Батагова
Корреспондент
2025-05-05T19:06:13Z
В турецком чемпионате у украинского футболиста вышел причудливый автогол
Корреспондент
2025-05-05T18:54:45Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Популярная головоломка о возрасте вызвала споры в Сети: многие ошиблись с ответом
TSN
2025-05-06T01:35:19Z
Подводная дорога из желтого кирпича привела дайверов к уникальной находке: что это было
TSN
2025-05-06T01:34:37Z
Шарм, драйв и страсть автоспорта: Геймплейный трейлер симулятора Project Motor Racing от создателей Project CARS
GameMag
2025-05-05T19:58:42Z
На венгерском вулкане обнаружены сотни артефактов бронзового века
Корреспондент
2025-05-05T19:46:52Z
Командная игра без наказания за поражение: Marathon от Bungie станет «социальным extraction-шутером»
GameMag
2025-05-05T19:34:17Z
Hisense представила телевизоры среднего сегмента с ИИ
Корреспондент
2025-05-05T18:09:02Z
Владельцы PlayStation 5 массово покупают игры Microsoft — Forza Horizon 5 и The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered лидируют в PS Store
GameMag
2025-05-05T17:49:54Z
Новое начало для ПК-геймеров: Microsoft переименовала игровую платформу Windows PC в Xbox PC
GameMag
2025-05-05T17:49:23Z