MY.UAНовини
Оптимізація мережі університетів: як не промахнутися з рішеннями?
Оптимізація мережі університетів: як не промахнутися з рішеннями?

Оптимізація мережі університетів: як не промахнутися з рішеннями?

Оптимізація мережі університетів: як не промахнутися з рішеннями?

Масового укрупнення мережі університетів не уникнути через несприятливий збіг демографічних, економічних, військово-політичних та інших чинників. В одних вишах бракує лабораторного обладнання та кадрів для результативної наукової діяльності, до інших припинили вступати вітчизняні абітурієнти, а хтось залишився без грошовитих іноземних студентів. У деяких ЗВО відтік дуже серйозний — кілька тисяч студентів за останні роки. Міністерство освіти і науки намагається пом’якшити кризову ситуацію — за інформацією Рахункової палати, з 2021 року ухвалено вже понад 20 рішень про реорганізацію університетів. Минулого року в Львівській області програму укрупнення університетів виконано. В Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській областях та Києві об’єднання здійснено точково. Інші регіони — в очікуванні дива. У МОН заявляли, що планують залишити близько сотні університетів. За даними Рахункової палати, зараз їх 121. Отже, виходить, що близько 20 університетів іще мають приєднати, але кого й до кого — широкій громадськості достеменно невідомо.

Попереднім трансформаціям у більшості випадків передували публічні дискусії, які через скандали та демонстративний спротив певною мірою паралізували діяльність міністерства. З пояснень міністра освіти, озвучених на засіданні парламентського Комітету з питань освіти, науки та інновацій, відомо, що є план реорганізації, який «базується на абсолютно об’єктивних даних, причому на холодних, жорстких, по-перше, критеріях, по-друге, цифрах». Рахункова палата рекомендувала до 1 квітня затвердити критерії відбору університетів для реорганізації в процесі реформування освітньої мережі. Тому академічна спільнота очікує, що відбір учасників реорганізації буде здійснено за критеріальним підходом, за певною формулою на основі відкритих даних. Це дасть змогу зменшити потік звинувачень у недоброчесності, лобізмі та суб’єктивному ухваленні рішень. Напевно, випадок Одеської юридичної академії буде останнім, коли рішення про об’єднання не супроводжується оприлюдненням кількісних оцінок за зрозумілим і спільним для всіх набором критеріїв. Час Х, коли міністерство оголосить список щасливчиків, дедалі ближче, але поки принтер для друку рішень не заправили, обговорімо важливі нюанси обґрунтованості відбору кандидатів.

За публічними виступами та коментарями профільних керівників МОН можна ідентифікувати таку схему ухвалення рішень.

  1. Питання укрупнення університетів розглядається в межах кожного міста ізольовано — визначається гранична кількість державних університетів з урахуванням чисельності населення та деяких обмежень географічно-політичного характеру.
  2. Для кожного міста визначаються донори — найслабші університети, яких приєднають до сильніших. Донорів відбиратимуть за такими критеріями: (а) кількість студентів та аспірантів денної форми навчання; (б) частка бюджетних та грантових студентів; (в) динаміка бюджетних надходжень за формулою фінансування університетів. Також на узгодженні в Державній регуляторній службі України — зміни до Закону «Про вищу освіту» стосовно встановлення кількісних вимог до окремих типів університетів: наприклад, класичний університет повинен мати державну атестацію не менш як за трьома науковими напрямами, навчати не менш як за п’ятьма галузями знань тощо. Напевно, університет, який не виконує таких вимог, отримає штрафні бали, що підвищить його шанси стати донором.
  3. Кожному донору призначають акцептора за такими критеріями: (а) схожість освітніх профілів; (б) комплементарність освітніх профілів; (в) географічна близькість. Якщо університети схожі, наприклад, донор та акцептор переважно готують педагогів та економістів, тоді доцільно їх об’єднати. Виші є комплементарними, якщо в об’єднаному університеті кількість освітніх проблем буде значно меншою, ніж сумарна кількість проблем у донора й акцептора до реорганізації. Передусім ідеться про малі студентські групи за окремими спеціальностями. Наприклад, у донора дуже мало студентів із математики й багато з права. А в акцептора, навпаки, мало з права й багато з математики. Внаслідок об’єднання проблеми з малими групами математиків та правників можна буде усунути. Щодо географії — тут усе тривіально: якщо університети розташовані поруч, шанси на об’єднання збільшуються.

Досвід минулих реорганізацій показує, що джерелом найбільшого спротиву та протестів були донорські університети. Тому вибір донора має здійснюватися виважено, ретельно та неупереджено. Аналізуючи критерії відбору донорів, помічаємо, що всі вони зав’язані на кількість студентів. Водночас вважається: що більше студентів в університеті, то краще. Та чи завжди кількість студентів є сакральною, чи може бути варіант small but beautiful? Для відповіді на це запитання слід додатково проаналізувати якість внутрішньоуніверситетських процесів, але керманичі відповідних індикаторів наразі не сформулювали.

В МОН побіжно згадували про відсоток успішних акредитацій НАЗЯВО за повною процедурою — адже під час акредитації оцінюють не лише зміст освітніх програм, а й освітнє середовище загалом, а також матеріальні й людські ресурси. Цей відсоток можна з натяжкою вважати одним із таких індикаторів. Однак пізніше Михайло Винницький зауважив, що «механізм акредитації складний, але недосконалий; акредитація стала надто бюрократизованою, надто проблематичною», що може свідчити про відмову від намірів застосувати цей індикатор.

То чи є взагалі вимірювані та прості показники якості внутрішньоуніверситетських процесів, за якими можна відрізнити добрий університет малого розміру від поганого? На перший погляд, таких індикаторів не може бути — об’єкти занадто складні. Але за деякими простими показниками можна встановити, що університет однозначно не працює як швейцарський годинник, хоча, ймовірно, ще остаточно не дійшов до стану залатаних джинсів. Наведемо ці індикатори.

  1. 1. Кількість карликових факультетів і навчально-наукових інститутів.

Законом «Про вищу освіту» визначено низку вимог до структурних підрозділів. Наприклад, факультет має включати щонайменше три кафедри й налічувати принаймні 200 студентів та аспірантів денної форми навчання. Якщо є факультети, які не виконують цих норм, тоді виходить, що університет не здатний організувати свою діяльність без порушень закону. Чи може він за таких умов вважатися якісним — питання риторичне. В деяких університетах карликові факультети мімікрують під навчально-наукові інститути. Формально закону вже не порушено, але якість процесів від цього принципово не покращується. Якщо університет має невеликий, але сфокусований контингент, то за філігранного менеджменту карликових факультетів у нього не буде. Зауважу, що тут доцільно зробити винятки для специфічних факультетів, наприклад, військової підготовки.

  1. Кількість еклектичних факультетів.

Під еклектичним розумітимемо факультет, у якому змішано неспоріднені спеціальності без відповідних міждисциплінарних освітніх програм. Це щось на кшталт факультету ХЗ — хореографії та зоології. Така еклектика — не від хорошого життя, але вона свідчить і про те, що університет не здатний адаптуватися під нові реалії, закрити деякі освітні програми та сфокусуватися. Еклектику часом маскують під широкі назви на кшталт «факультет надвисоких прикладних технологій». А як обгортку розкрити, то виявиться, що всередині технологічні спеціальності не домінують, а інколи їх і взагалі немає. Якщо факультет представлено спеціальностями за трьома та більше галузями з нового переліку, його можна вважати еклектичним навіть без аналізу по суті. Чи можливо за такої еклектики раціонально й ефективно організовувати науково-освітню діяльність — відповідь очевидна.

  1. Частка керівників, які працюють у статусі «виконувач обов’язків».

Якщо в університеті великий відсоток проректорів, деканів і завідувачів кафедр мають статус в.о., а не працюють на контрактних умовах, це сигналізує про халепу з кадрами, зокрема про невідповідність їхньої кваліфікації вимогам Закону «Про вищу освіту», або нездорові управлінські принципи. Швейцарський годинник так не працює.

  1. Частка науково-педагогічних працівників, які працюють за річними чи семестровими строковими трудовими угодами, а не довгостроковими контрактами.

Якщо така частка велика, то після закінчення навчального року (або навіть семестру) університет ризикує залишитися без кадрів, тобто він є ненадійним виконавцем державного замовлення. Та й викладач за свою діяльність відповідає лише в межах строкової трудової угоди, тому дехто може дозволити собі працювати за схемою «прийшов, прочитав і відвалив». Трудовий мікроклімат у такому університеті, коли працівники постійно перебувають у підвішеному стані, комфортним не назвеш. Якби ще роботодавець доплачував за таку невизначеність, як це практикують у країнах із сильними профспілками, то це був би захисний аргумент. А так, як то кажуть, «це — не Ріо-де-Жанейро».

Що більше штрафних балів набере університет за запропонованими індикаторами, то ближчим є його стан до потрібної кондиції й сильніші шанси стати донором. Збір даних для наведених вище індикаторів не є чимось надскладним і таким, що потребує надзусиль. Дані за першими двома індикаторами доступні в ЄДЕБО. Отримання інформації за третім та особливо четвертим індикаторами потребуватиме певних зусиль. Але навіть із урахуванням частини запропонованих індикаторів можна покращити достовірність ідентифікації донорів, що зробить процес реорганізації менш стресовим і більш справедливим.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Женщина 10 лет ничего не покупает, потому что полностью отказалась от денег: как она живет
Фокус
2025-04-02T03:12:25Z
Для водителей мотоциклов и мопедов изменили ПДД
Корреспондент
2025-04-02T03:06:17Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Опрос: 55% украинцев не верят в справедливый мир при Трампе
BigMir
2025-04-01T14:06:08Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Номинант Трампа на должность топ-генерала США поддерживает военную помощь Украине
Европейская правда
2025-04-01T21:51:20Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Что может стать опасным фактором для Украины: при чем здесь антитрампизм
Comments UA
2025-04-02T03:39:20Z
Сенаторы США угрожают 500% пошлинами для стран, покупающих российскую нефть, газ и уран
Комсомольская правда
2025-04-02T03:34:02Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Более 51 млн доходов получил глава одной из областей. Что в его декларации
Telegraf
2025-04-01T09:36:51Z
Одна из стран заявила, что готова стать частью "Коалиции желающих" для безопасности Украины
TSN
2025-04-01T14:13:49Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
В Киеве заметили авто с "божественным" номером
Апостроф
2025-04-01T10:48:34Z
Оккупанты продвинулись на фронте
Gazeta UA
2025-04-02T03:54:28Z
Последний шанс: почему цены на квартиры в Киеве могут резко вырасти в ближайшие месяцы
Хвиля
2025-04-02T03:42:45Z
Карта боевых действий на 02 апреля 2025 — ситуация на фронте
Факти ICTV
2025-04-02T03:27:08Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T01:21:10Z
В Харькове показали последствия атаки на город
Корреспондент
2025-04-02T01:12:00Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Израиль отменяет все импортные пошлины на продукцию США
Корреспондент
2025-04-02T03:48:38Z
Подорожание кофе во Львове: сколько теперь вынуждены платить горожане
Политека
2025-04-02T03:00:39Z
Киевские АЗС обновили цены на топливо: сколько стоит бензин, дизель и автогаз
Хвиля
2025-04-02T02:06:03Z
Добыча недр в Украине: кто контролирует ресурсы страны
ZN UA
2025-04-01T22:13:33Z
НБУ увеличил продажу долларов третью неделю подряд
Корреспондент
2025-04-01T20:15:52Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
40-летняя Изабель Гулар в блестящей сетке устроила сексуальную фотосессию в лифте
Gazeta UA
2025-04-02T01:15:32Z
Трендовые цвета кухни 2025: какие оттенки делают интерьер стильным и уютным
Gazeta UA
2025-04-01T21:54:56Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Молодой актер из РФ собирается воевать против Украины
Comments UA
2025-04-01T20:27:45Z
Киану Ривз готовится к пятому фильму про Джона Уика
Фокус
2025-04-01T20:06:09Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
"Реал" с украинцем Луниным в составе пробился в финал Кубка Испании
ZN UA
2025-04-01T22:18:36Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Президент Федерации Украины по прыжкам в воду Игорь Лысов: Нам есть с кем идти на Олимпиаду
Комсомольская правда
2025-04-01T13:40:38Z
Атлетико – Барселона: где смотреть ответный матч полуфинала Кубка Испании
Факти ICTV
2025-04-01T13:16:38Z
Впервые в Украине: воины с ампутациями вышли на профессиональный боксерский ринг. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-01T13:13:26Z
"Я не буду врать": россиянка сделала заявление, когда получила новое гражданство
Comments UA
2025-04-01T13:12:45Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Гороскоп на сегодня 2 апреля: каким знакам Зодиака лучше не рисковать в среду
Знай
2025-04-02T01:33:42Z
Почему кошки обожают ночью спать рядом с хозяевами: восемь причин
Gazeta UA
2025-04-01T20:54:59Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Красный, черный или фиолетовый: какой цвет штор в спальне вызывает бессонницу
Знай
2025-04-01T20:51:54Z
Четыре фразы СССР, разрушившие уверенность в целом поколении
Gazeta UA
2025-04-01T20:18:56Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T02:18:10Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Дрон РФ попал в авто на Запорожье - есть жертвы
Gazeta UA
2025-04-02T03:39:42Z
Поврежденные дома и пожар на предприятии: появились фото последствий вражеского удара по Харькову
Хвиля
2025-04-02T03:15:56Z
Россияне атаковали прифронтовую громаду в Запорожской области: есть жертвы
Хвиля
2025-04-02T03:03:31Z
Харьков под массированной атакой "Шахедов": есть раненые, среди них - младенец
Новости Украины
2025-04-02T02:45:54Z
МИД раскрыл больше деталей ДТП с погибшими украинцами в Австрии
Gazeta UA
2025-04-01T18:45:55Z
В Бельгии уголовники похитили одного из самых ценных голубей спортивного мира — «Мону Лизу» Финна
TSN
2025-04-01T18:12:25Z
Эти продукты помогают предотвратить образование камней в почках
Comments UA
2025-04-02T03:54:13Z
Конвейер для ТЦК: Попенко рассказал, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Хвиля
2025-04-02T03:21:18Z
Детокс день: диета, которая быстро разгрузит организм
Gazeta UA
2025-04-02T00:15:29Z
Ученые США создали противозачаточные таблетки для мужчин почти состопроцентной эффективностью
UAToday
2025-04-01T21:24:58Z
Привычка, о которой молчат: почему "ходить по-маленькому" в душе вредно, особенно женщинам
Gazeta UA
2025-04-01T19:45:52Z
Как спасти подгоревшее блюдо: 30 секунд и один ингредиент, чтобы вернуть потерянный вкус
TSN
2025-04-01T16:13:43Z
Стакан этих отходов под куст — и магнолия будет пышно цвести весь сезон
TSN
2025-04-01T16:12:01Z
Фармацевтическая компания "Дарница" заработала почти 7 млрд грн в 2024 году
Апостроф
2025-04-01T15:03:56Z
Старческих заболеваний можно избежать благодаря этим трем видам сыра
Comments UA
2025-04-01T14:13:24Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Проверьте внимательность за семь секунд: оптическая загадка предлагает найти рыбу в гостиной кота
Gazeta UA
2025-04-02T01:39:32Z
Ученые нашли римский акведук
Gazeta UA
2025-04-01T22:39:27Z
Найти пропущенное число за секунды: головоломка, которая тринирует мозг
Gazeta UA
2025-04-01T20:33:38Z
Инсайдер: Sony готовит подарочное издание The Last of Us для PlayStation 5
GameMag
2025-04-01T20:25:43Z
Тираж Monster Hunter Wilds достиг 10 миллионов копий за первый месяц продаж — это рекорд для Capcom
GameMag
2025-04-01T19:55:50Z
Анонсирован ремастер The Sinking City на Unreal Engine 5 — он будет бесплатным для владельцев оригинальной игры
GameMag
2025-04-01T19:30:52Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z
Сколько стоит самая дешевая страховка на авто в Украине в 2025 году и почему выросли цены
Факти ICTV
2025-04-01T10:42:48Z
Муж Маркаровой открыл очередную фирму в США, а посол купила TOYOTA SEQUOIA
Апостроф
2025-04-01T10:33:08Z
Skoda до премьеры рассекретила новый спортивный электрокроссовер: "сотка" за 6 секунд
Знай
2025-04-01T07:51:51Z
Льюис Хэмилтон и София Вергара расстались
Корреспондент
2025-04-01T06:33:25Z