MY.UAНовини
Плюс 40 000 населення та нові бізнеси. Як змінився Ужгород за три роки повномасштабної війни
Плюс 40 000 населення та нові бізнеси. Як змінився Ужгород за три роки повномасштабної війни

Плюс 40 000 населення та нові бізнеси. Як змінився Ужгород за три роки повномасштабної війни

Зміст:
  1. Трохи Японія та майже Європа
  2. Міські проблеми та перенаселення
  3. Закарпаття – "українська Греція"

Повномасштабне вторгнення Росії "столиця Закарпаття" Ужгород зустрів із населенням понад 115 000 людей. Але до цього міста не долітають ворожі ракети й дрони, тож його населення тільки за офіційними даними збільшилося на 35% – переважно завдяки переселенцям зі Сходу й Центру України.

Liga.net побувала в Ужгороді та дізналась, як почуваються на західному кордоні "нові ужгородці" і як їх сприймають корінні містяни.

В офісах продажу новобудов завжди раді клієнтам: розкажуть, покажуть, запропонують варіанти. Так і зі мною – розповіли й показали. Ми піднімаємось на верхній поверх ще незакінченого новобуду. Поки тут лише голі стіни, і геометрія майбутніх квартир проглядається не надто виразно, аби уявити "житло своєї мрії". Проте можна оцінити краєвиди з вікон. З одного вікна зовсім поруч видно щільний непроглядний ліс – сумний і зовсім непоетичний. З іншого вікна даленіють лани й забудова приватного сектору.

Але є цікавий нюанс: ця новобудова – в Ужгороді, а краєвиди з вікна – за кордоном, у сусідній Словаччині, село зветься Nižné Nemecké. А трохи праворуч за лісом, на відстані менш ніж кілометр, село Vyšné Nemecké – пішки йти 10 хвилин через міжнародний пункт пропуску. За півгодинну прогулянку можна встигнути випити у Євросоюзі кави чи пива й повернутися додому, до буденних справ.

Трохи Японія та майже Європа

Познайомимося з Ужгородом ближче. З обласних центрів України він таки дійсно має низку яскравих унікальностей, позаяк протягом ХХ століття встиг побувати у складі п'яти держав: Австрійської імперії Габсбургів, Чехословаччини, хортистської Угорщини, СРСР і тепер у складі України. У Другу світову Ужгород не став ареною великих баталій, тож не дістав руйнувань, принаймні значних. І це єдиний обласний центр, котрий ніколи не мав і не має комунального електротранспорту.

А Закарпатська область унікальна ще й найбільшою кількістю сусідів: окрім суміжних українських областей, вона межує з Румунією, Угорщиною, Словаччиною та Польщею.

Та чому саме притиснутий до західного кордону Ужгород став обласним центром? Чому, скажімо, не Мукачево, яке більш-менш в центрі Закарпаття і до нього зручніше діставатися з різних куточків краю?

За Австро-Угорщини Підкарпатська Русь ділилася на чотири рівноправні громади (жупи). Але після розпаду імперії регіон на правах автономії приєднали до новоствореної держави Чехословаччини. І постало питання про адміністративний центр. Попри те, що Мукачево мало найбільше населення і більшу кількість фінансових установ, столицею Підкарпатської Русі все ж став Ужгород. Про це говорить місцева журналістка і авторка проекту "Втрачений Ужгород" Тетяна Літераті:

"Те, що столицею Підкарпатської Русі став саме Ужгород, для Мукачева було дуже неприємним ударом. Там вважали, що так відбулося банально через те, що Ужгород лежав ближче до Словаччини, звідки заходили чехословацька та французька армії. Коли нова адміністрація вже розгорнула роботу в Ужгороді, угорські військові й влада в Мукачеві ще опиралися. І коли Мукачево теж увійшло під повний контроль Чехословаччини, адміністрація вже працювала в Ужгороді, який і став таким чином столицею Підкарпатської Русі. Були й подальші спроби перенести адмінцентр до Мукачево, але – не склалося".

Садиба початку минулого століття, виставлена на продаж в Ужгороді. Фото: Вадим Петрасюк

Ужгородський міжнародний аеропорт своєю злітною смугою практично упирається у державний кордон. Огорожа аеропорту – вона й огорожа країни. Тут, фігурально кажучи, коли задні шасі лайнера, що злітає, ще котяться бетонною смугою, ніс вже у сусідній державі. Режим польотів особливий: хоч би яким був авіарейс – внутрішнім чи міжнародним – злетіти і взяти потрібний курс можна лише зробивши коло над Словаччиною.

Цікаво згадати скандал 13-річної давнини, коли правоохоронці України і Словаччини виявили 600-метровий "транснаціональний" тунель контрабандистів. Він прямував із приватної садиби в Ужгороді до приватного об'єкту у Словаччині. Від тунелю до міжнародного транспортного переходу "Ужгород" відстань у пів кілометра. Цікава географія виходить. Два шляхи у Євросоюз, що існують поруч, але у різних вимірах: підземний і наземний, легальний і злочинний. Дві паралельні реальності…

Чому до Ужгорода досі не прилетіла жодна російська ракета? Можливо, саме через його близькість до кордонів: якщо "цілитися з Кремля" і трохи схибити – можна вдарити по Словаччині, якщо схибити більше – влучити по Угорщині. Обидві країни – із проросійським керівництвом на тлі інших держав Євросоюзу. Можна припустити, що у Кремлі були б і не проти "покошмарити" затишний Ужгород, але не хочуть влаштовувати проблеми Роберту Фіцо та Віктору Орбану. До того ж, у цьому місці проходять дві труби, які все ще женуть на Європу (Словаччина, Угорщина, Чехія, Австрія) російські вуглеводні.

На Закарпатті все нагадує про близькість Європи. Тут традиційно не люблять суцільних парканів, задовольняючись прозорими декоративними огорожами навколо індивідуальних котеджів. Європою "пахнуть" охайні дворики з газонами, стриженими під глобус декоративними кущами, доглянутою виноградною лозою та туями. Туї та виноград тут прикрашають навіть двори багатоповерхівок, включно зі старими похмурими "хрущовками".

А ще в Ужгороді найбільша (кажуть, не лише в Україні, а й у Європі) кількість дерев сакури, і навесні місто потопає у ніжно-рожевому кольорі, стаючи схожим на Японію. Помилуватися цим дивом з'їжджаються тисячі туристів – українських та зарубіжних.

"До "повномасштабки" ми спокійно їздили до Словаччини, – розповідає Тетяна Літераті. – Скуповувалися в магазинах, відпочивали на Шираві (курортна зона на водосховищі річки Лаборець за 35 кілометрів від Ужгорода. – Ред.), їздили на концерти, до зоопарку з дітьми, до аеропорту, та й просто так – на келих пива чи чашку кави. І словаки до нас приїжджали – на ринок по одяг, у магазини за продуктами. Багато купували кондитерки – українські цукерки везли цілими багажниками. І завжди під зав'язку заправлялися нашим бензином. Набирали цигарок, бо це в них було дорожче. Нині все змінилося – війна зробила людей настороженими. У Словаччині, на жаль, відчуваються проросійські настрої. Та й не надихає війна на розважальні подорожі".

Міські проблеми та перенаселення

Російське вторгнення спричинило масштабний потік переселенців та біженців. В Ужгород один за одним прибували евакуаційні потяги – переповнені наляканими людьми. Більшість українців їхали через Закарпаття транзитом, кордони переходили хто пішки, хто на власних автівках.

"Наша центральна вулиця Собранецька тягнеться від центру Ужгорода до самої Словаччини. Зазвичай проїхати всю її можна за сім-десять хвилин, але в перші дні війни вона практично не рухалася, машини стояли в пробках по кілька діб", – згадує Тетяна Літераті.

Щодня місто пропускало через себе кількість переселенців, що її можна порівняти з власним населенням Ужгорода. А воно перед війною становило близько 115 000 людей.

Але ж і багато людей кордон не переходили – осіли, хто з надією перечекати гарячу фазу війни та повернутися до рідних домівок, хто з планами розпочати тут нове життя. А були й такі, що прилаштували тут свої сім'ї (батьків, дружин, дітей, онуків) й повернулися до великих міст на Сході чи у Центрі, де попри небезпеку все ж є більша ділова активність та заробітки.

Влітку 2024 року Ірина Ткаленко та її дочка Наталя офіційно зареєструвалися як мешканці Ужгорода. До того вони жили на Дніпропетровщині. Переселилися, бо тікали від війни.

Наталя надивилася жахів буквально з перших годин агресії, позаяк мешкала у Дніпрі неподалік заводу "Південмаш", інтенсивно обстрілюваного ворогом. Тож вона умовила матір перебратися якнайдалі на Захід – у найбезпечніше місце. Від'їзд за кордон не розглядали – хотіли залишитись в Україні.

До того жодна з них не була в Ужгороді навіть проїздом, знали лише, що тут не обстрілюють.

"Ми з дочкою взяли відпустки та поїхали до Ужгорода, щоб "тестово пожити" й примірятися: чи підійде нам це місто, аби оселитися назавжди, – розповідає Ірина. – І вирішили: підходить! Продали наше житло – мою квартиру в Кривому Розі й дончину в Дніпрі – купили в Ужгороді дві квартири поряд, в одному житловому комплексі. У місті багато переселенців, робочі місця у дефіциті, але мені вдалося влаштуватися за професією рієлтором. За пів року ми жодного разу не пошкодували про переїзд. Місто затишне. Чисте повітря, привітні неметушні люди, прогулянки вздовж набережної літніми вечорами. Майже як у довоєнному Криму, де в нас колись була квартира, і ми щороку із задоволенням відпочивали".

Кав'ярня у середмісті Ужгорода. Фото: Вадим Петрасюк

Однак чи готовий Ужгород до такого різкого зростання кількості мешканців?

У роки перед повномасштабним вторгненням Україна переживала справжній будівельний бум. Найбільш інтенсивно забудовувалися великі міста, і Ужгород не став винятком. Натомість сьогодні тут одні з найвищих в Україні цін на нерухомість, які майже зрівнялися із цінами у Києві та Львові – містах-лідерах із цього показника.

Проте ринок нерухомості тут має свою специфіку.

Як розповів колишній головний архітектор Ужгорода Петро Сарваш, інтенсивна забудова міста розпочалася років 10-12 тому.

"Новобудови зростали, але квартири продавалися погано, і навіть продані не завжди заселялися, – говорить Петро Сарваш. – Купували їх не стільки самі ужгородці, як жителі області – переважно етнічні румуни. Що називається, вкладали гроші – дарували квартири молодятам на весілля, або дітям на повноліття. Але діти не поспішали їхати до обласного центру, де мало добре оплачуваної роботи. За моїми відчуттями, все йшло до дефолту будівельного ринку, але його врятувала війна. З Харкова, Дніпра, міст Донбасу приїхали люди з грошима, квартири розкуповувалися й заселялися. Ціни зростали, ринок підбадьорився та інтенсифікувався".

На думку Петра Сарваша, від адміністративно-територіальної реформи 2015-2020 років в Україні Ужгород скоріше програв. Адже лишився практично без запасу земель, і йому вже нікуди розвиватися, він оточений адміністративно незалежними територіальними громадами. Нинішня інтенсивна забудова – лише ущільнення, освоєння останніх вільних майданчиків на території міста. Подальший же територіальний розвиток можливий лише в кооперації із сусідніми громадами. Отже, вони впливатимуть на те, яким бути Ужгороду в майбутньому.

Один із чиновників мерії в розмові також вказує на низку проблем, що ускладнюють розвиток міста. Наприклад, недостатня потужність очисних споруд, які проєктувалися у минулому столітті у розрахунку на тодішнє 50-тисячне населення з перспективою зростання до 70 000-75 000. Але не до 200 000 навесні 2022-го! І сьогодні вже немає можливості збільшити очисні потужності, як і немає вільного місця для будівництва нової станції очищення каналізаційних стоків. Аналогічно з міським цвинтарем: він переповнений, а вільної землі для другої черги немає.

Будівництво нового житлового комплексу в Ужгороді. Фото: Вадим Петрасюк

Наразі важко встановити точну кількість населення Ужгорода. Не всі переселенці проходять офіційну реєстрацію. А навіть і пройшовши, часто живуть "на два доми" – фізично перебувають в інших регіонах України. За різними оцінками, в Ужгороді зараз може проживати від 135 000 до 155 000 людей.

На вулицях Ужгорода зараз – безліч автомобілів. Був час, коли дорожні затори – яких до "повномасштабки" тут не знали – стали подібними до заторів у Києві. Водночас Ужгород – єдиний обласний центр, який не має комунального електротранспорту.

Фахівчиня з нерухомості Тетяна Річина (ужгородська рієлторська компанія "Феміда") розповіла, що у місті наразі будівництво ведеться на шістдесяти майданчиках, працюють близько сорока будівельних компаній, включно з місцевими і львівськими, київськими, дніпровськими тощо.

"Ужгород сьогодні десь на рівні Львова за цінами, вище тільки у Києві. І це в середньому, бо деякі наші елітні житлові комплекси вже зрівнялися і з київськими за цінами", – каже Тетяна Річина.

Закарпаття – "українська Греція"

Ужгородським будівельним компаніям та рієлторам гріх скаржитися – квартири розкуповуються, як гарячі пиріжки. І навіть старі "хрущовки" не затримуються. Але перенаселення все ж позначається на загальному соціальному тлі. Певною мірою можна говорити про конфлікт культур – місцевої, що формувалася століттями, та привнесеної переселенцями з Центру та Сходу. Місцева культура – це повільний ритм життя невеликого міста, де всі один одного знають особисто або "знайомі через два рукостискання". Цьому неквапному ритму протистоїть енергія вихідців із мегаполісів, де швидші соціальні та економічні процеси.

Маркетолог Олександр Петренко переїхав до Ужгорода з родиною (дружина та донька) два роки тому з Харкова. Його компанія-роботодавець із початком повномасштабної війни перевела на Закарпаття частину бізнесу – магазини, салон краси.

"Ми привнесли до міста деякі бізнес-рішення, яких раніше в Ужгороді не знали, – розповідає Олександр. – Когось це дратує, хтось вбачає в цьому оздоровлення бізнес-клімату – "свіжу кров". Але й нам не все подобається у місцевому укладі. Тут люди не поспішають. Робочий день звикли закінчувати о 17-й годині, не дуже пунктуальні. Вихідні їм – святе, празники – святе. А ми звикли працювати і приходити додому об 11-й вечора. Вони кажуть: Ужгород – місто для життя, а не для навіженої роботи. А ми якраз звикли навіжено працювати там, де живемо. Я довго шукав підходяще порівняння і тепер кажу так: Закарпаття у порівнянні зі Сходом України – це як Греція у Європі – повільна".

Олександр вважає, що переселенці привнесли в Ужгород багато корисних нововведень. І наводить приклад: до вторгнення на вулицях міста було мало "офіційних" пішохідних переходів. Це всіх влаштовувало, адже й машин було мало. Натомість тепер трафік зріс, а ситуація з переходами не змінювалась. Тоді нею перейнялися переселенці:

"Ми писали звернення, переконували чиновників, і вони нас почули. Безпека на дорогах покращилася", – розповідає Олександр.

Про користь від "нових ужгородців" розмірковує також і Тетяна Літераті:

"Коли вже переселенці осіли, видихнули, трошки заспокоїлися – потроху-поволі почали себе проявляти. І дедалі активніше. Вони пожвавили Ужгород. Багато хто "перетягнув" сюди свої бізнеси – невеликі виробництва, ресторани. Особливо активні харків'яни. Мені здається, що Харків у нас тепер скрізь – неймовірно моторні винахідливі люди".

Приватний сектор в Ужгороді. Фото: Вадим Петрасюк

Подібну оцінку висловила і Тетяна Річіна – вона зазначає, що приїхало багато хороших фахівців, які "розворушили" тихе містечко:

"Ми б так собі й жили у своїх "шорах" – ходили б натоптаними стежками. Але з'явилися нові перукарі, лікарі, вчителі, кондитери, автомеханіки… І дали хороший конкурентний поштовх місцевим", – каже Тетяна Річина.

Та не лише малим бізнесом розвивається Закарпаття. Навесні 2024 року розпочато будівництво вузької європейської залізничної колії від Чопа до Ужгорода (22 км). Це дозволить зробити обласний центр транспортним хабом із прямим сполученням із Віднем, Братиславою, Кошице, Будапештом, Прагою, Бухарестом, Дрезденом, Белградом. Швидшим стане як пасажирське сполучення з Європою, так і вантажне, що більше стимулюватиме економічний розвиток регіону.

Ще один перспективний проєкт – вітрова енергетика – його в регіоні розвиває компанія Friendly Wind Technologies, релокована з Краматорська Донецької області. У 2022 році компанія почала переміщати на Закарпаття свій завод із виробництва промислових вітрогенераторів.

Його встановили у новому індустріальному парку у місті Перечин, що за 20 кілометрів від Ужгорода. На демонтаж-переїзд-монтаж знадобилося близько року. Наразі завод працює. Раніше компанія розвивала вітрову енергетику у Криму, Луганській, Донецькій областях. Реалізовано десятки проєктів, але... вони залишилися на окупованій території. Про це розповіла заступниця директора Friendly Wind Technologies Ольга Поштак.

Зараз компанія розвиває у Карпатах так звані вітрові парки – комплекси з кількох інженерно поєднаних вітрових генераторів. Перша черга передбачає встановлення та запуск 16 вітрогенераторів. Два з них уже працюють.

Вигода від релокації великого бізнесу є очевидною як загалом для Закарпаття, так і для конкретно місцевих спільнот. Той самий Перечин ще нещодавно був дотаційним містом, проте зараз має від Friendly Wind Technologie надходження у вигляді місцевих податків на розвиток громади. У 2023 році – 51 млн грн, а на кінець 2024 року – близько 90 млн грн.

Втім не всім релокованим бізнесам вдалося прижитися на Закарпатті. Тут варто торкнутися ще однієї особливості регіону – специфіки політичного клімату, а відтак і економічних реалій. Чотири кордони із зарубіжжям – це не лише екзотика, але й велика контрабанда. Вона об'єднує як потужні клани, так і звичайних мешканців краю. Рівні заробітків різні, але "годівничка" одна на всіх.

В розмовах не під запис деякі мої співбесідники серед переселенців зізнавалися, що їхні спроби зацікавити місцеві громади інвестиціями, податковими надходженнями та іншими "плюшками" від переведення на дані території підприємств зі Сходу України зустрічали настороженість, а то й відвертий спротив. Люди бояться пускати до себе "чужинців". Прямих і зрозумілих пояснень цьому, звісно, не висловлюють, але дають зрозуміти: нащо, мовляв, нам ваші незрозумілі інвестиції, нас і без них ситно годує кордон.

Однак таке ставлення – це крига, яку все ж можливо розтопити. Але це не завжди вдається зробити швидко – з наскоку.

***

Дивовижні метаморфози стародавнього міста продовжуються. У минулому столітті Ужгород змінив п'ять різних державних прапорів на своїй головній щоглі, а сьогодні – залишаючись найзахіднішим географічно українським містом – він активно знайомиться з культурами інших регіонів України, що, безумовно, його збагачує.

Читайте також
Таки вся Одеса за це пересварилась. Що одесити думають про деколонізацію
Теги за темою
войнаБизнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Экс-вице-президент США раскритиковал политику Трампа
Gazeta UA
2025-05-06T05:27:30Z
Отец Маска предлагает миру идти на поклон к Путину: скандальное заявление
Comments UA
2025-05-06T05:27:03Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Готовит ли Россия наступление на Сумы: что известно
Comments UA
2025-05-05T19:15:55Z
Трамп высказался о трехдневном "перемирии" Путина
Европейская правда
2025-05-05T21:01:44Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
"Пусть Святой Дух коснется...": Jerry Heil раскрыла душу в новом альбоме
Знай
2025-05-06T03:51:40Z
Степан Казанин признался, почему Елена Кравец ушла из "Квартала 95": "Не могла оставаться"
TSN
2025-05-06T01:34:55Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Сытный обед выльется в серьезную сумму: говядина и свинина резко взлетели в цене
Знай
2025-05-06T05:12:19Z
Цены пошли вниз: в Украине подешевели помидоры
ZN UA
2025-05-06T05:01:42Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Не спешите подписывать: украинцам подсовывают "липовые" повестки – как проверить
Знай
2025-05-06T05:30:00Z
В Эстонии стартовали крупнейшие на континенте международные военные учения Siil 2025
Известия Киев
2025-05-06T05:24:42Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Все зависит от сезона: сколько литров воды в день должен выпивать человек
Знай
2025-05-06T04:51:50Z
Люди какого роста имеют больше шансов на карьерный рост: исследование
Gazeta UA
2025-05-05T21:39:07Z
Кофе способствует здоровому старению: какое количество чашек спасет жизнь
Знай
2025-05-05T20:51:04Z
Забудете о болезнях: назвали главную пользу от коротких тренировок
Gazeta UA
2025-05-05T17:51:22Z
Слух и речь оказались сигналами опасности: ученые связали их с опасным видом деменции
Фокус
2025-05-05T15:06:31Z
Можно ли добавлять оливковое масло в кофе: что советует наука
UAToday
2025-05-05T12:00:39Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
В Україні останні заморозки завдали шкоди озимим та раннім ярим культурам
AgroNews
2025-05-06T05:04:05Z
Вторую ночь подряд Москва содрогалась от взрывов: что известно
Comments UA
2025-05-06T04:15:46Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Харькове 20 прилетов БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T03:30:08Z
В Броварах собака напала на школьников: семеро детей в больнице
TSN
2025-05-06T01:35:04Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T05:37:42Z
Азовское море — ключ к победе: как должно выглядеть украинское морское доминирование в 2026 году
Фокус
2025-05-06T05:15:41Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
На Западе рассказали, благодаря чему у россиян новые достижения на фронте
Comments UA
2025-05-06T05:09:27Z
В Україні поступово дорожчає насіння соняшнику
AgroNews
2025-05-06T04:01:33Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Всего два ингредиента – и шашлык получится невероятно вкусным: в чем его замариновать
Telegraf
2025-05-06T03:12:30Z
Цена отдыха в Болгарии 2025 с онлайн турагентством АНЕКС Тур
Gazeta UA
2025-05-05T16:24:34Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как называли киви в прошлом: было ягодой, а не фруктом
Gazeta UA
2025-05-05T16:15:23Z
Просто и со вкусом: садоводы раскрыли "магическую" пользу зеленого чая для любой грядки
Знай
2025-05-05T15:51:56Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Xiaomi отменила ограничение мощности SU7 Ultra после возмущения владельцев
Корреспондент
2025-05-05T18:22:41Z
Привыкли, все по-домашнему: водителям напомнили, чем грозит зарядка авто из окна квартиры
Знай
2025-05-05T16:52:14Z
Volkswagen отзывает почти 6 тысяч авто из-за слишком просторных сидений
Корреспондент
2025-05-05T14:33:57Z
Одна из команд-середняков Формулы-1 близка к замене пилота
Корреспондент
2025-05-05T09:48:51Z
Хэмилтон рассказал подробности своего разговора с руководителем Феррари
Корреспондент
2025-05-05T08:54:29Z
Душ, кухня и спальня: бусик Toyota перетратили в люксовый дом на колесах
Знай
2025-05-05T04:51:15Z
Как и когда правильно промывать двигатель: советы от экспертов
Gazeta UA
2025-05-05T00:00:25Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Торонто открыл счет в серии плей-офф НХЛ против Флориды
Корреспондент
2025-05-06T04:57:02Z
Иноуэ поделился информацией о сроках своего следующего поединка
Корреспондент
2025-05-06T04:39:01Z
Жирона с Цыганковым одержала победу в Ла Лиге, прервав серию неудач
Корреспондент
2025-05-06T04:21:42Z
Впервые китаец-любитель выиграл чемпионат мира по снукеру
Корреспондент
2025-05-05T21:00:22Z
Шапаренко может перейти в другой чемпионат
Корреспондент
2025-05-05T20:28:36Z
Миколенко в Эвертоне прижился: его уход не предвидится
Корреспондент
2025-05-05T19:45:37Z
Сикан сравнял счет в матче турецкого чемпионата после автогола Батагова
Корреспондент
2025-05-05T19:06:13Z
В турецком чемпионате у украинского футболиста вышел причудливый автогол
Корреспондент
2025-05-05T18:54:45Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Популярная головоломка о возрасте вызвала споры в Сети: многие ошиблись с ответом
TSN
2025-05-06T01:35:19Z
Подводная дорога из желтого кирпича привела дайверов к уникальной находке: что это было
TSN
2025-05-06T01:34:37Z
Шарм, драйв и страсть автоспорта: Геймплейный трейлер симулятора Project Motor Racing от создателей Project CARS
GameMag
2025-05-05T19:58:42Z
На венгерском вулкане обнаружены сотни артефактов бронзового века
Корреспондент
2025-05-05T19:46:52Z
Командная игра без наказания за поражение: Marathon от Bungie станет «социальным extraction-шутером»
GameMag
2025-05-05T19:34:17Z
Hisense представила телевизоры среднего сегмента с ИИ
Корреспондент
2025-05-05T18:09:02Z
Владельцы PlayStation 5 массово покупают игры Microsoft — Forza Horizon 5 и The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered лидируют в PS Store
GameMag
2025-05-05T17:49:54Z
Новое начало для ПК-геймеров: Microsoft переименовала игровую платформу Windows PC в Xbox PC
GameMag
2025-05-05T17:49:23Z