MY.UAНовини
Скільки людей живе у Києві: демограф пояснив, як можна порахувати киян та до чого тут мобільні телефони
Скільки людей живе у Києві: демограф пояснив, як можна порахувати киян та до чого тут мобільні телефони

Скільки людей живе у Києві: демограф пояснив, як можна порахувати киян та до чого тут мобільні телефони

Демограф пояснив, чи можливо під час війни спрогнозувати майбутнє столиці на 15 років.

Війна кардинально вплинула на чисельність населення Києва. Якщо до початку широкомасштабного вторгнення чисельність жителів столиці тривалий час трималася на рівні 2,9 мільйона людей, то з початком широкомасштабного вторгнення, у місті, за різними оцінками, було до 1 мільйона жителів. Як тільки ЗСУ вдалося відтіснили росіян від столиці, до Києва почали повертатися мешканці.

Зараз за оцінками різних експертів та столичної влади, у Києві проживає від 3,7 до 4 мільйонів громадян. Кількість мешканців збільшилася на 600 тисяч осіб за рахунок переселенців зі сходу та півдня країни. Але точної кількості жителів столиці не знає ніхто, бо перепис населення проводився давно, а приблизну кількість можна підрахувати за наявністю мобільних телефонів.

ТСН.ua поцікавився у демографа, наскільки надійним є підрахунок жителів за мобільними телефонами і чи можна таким чином вирахувати реальну чисельність жителів столиці в умовах війни.

Порахувати киян складніше, ніж всю країну

За словами Олександра Гладуна, заступника директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ, дуже важко визначити точну чисельність мешканців Києва, бо для цього важливо знати, коли проводився підрахунок, з якою метою і за якою методологією. Саме ці фактори впливають на оцінку чисельності населення.

"Зараз у Києві ситуація з населенням більш-менш стабілізувалася. Але постійно відбуваються міграційні переміщення населення – кількість жителів змінюється навіть за добу. Скажу вам так, навіть у мирний час, робити демографічний прогноз на рівні України значно простіше, ніж окремо по місту Києву чи, наприклад, по Київській області. Ще складніше оцінити чисельність населення по районах та територіальних громадах, ніж по окремо взятому регіону. Є така проблема у демографії – чим менша територія, тим складніше оцінити реальну чисельність населення, бо стає значно більшим вплив різних похибок під час такої оцінки", - розповідає ТСН.ua Олександр Гладун.

Демограф пояснює, що дискусії на тему реальної кількості населення Києва актуальні, бо владі потрібно знати справжнє число людей у місті для подальшого економічного та соціального планування, а тим більше під час війни. Але додає, що досліджень по Києву під час повномасштабного вторгнення Інститут демографії та проблем якості життя не робив.

Підрахунок за демографічним балансом

Щодо приблизної оцінки чисельності населення по кількості мобільних телефонів, то демограф погоджується, що такий метод можна використовувати.

У мирних умовах, коли є надійна демографічна статистика, чисельність населення визначається з використанням рівняння демографічного балансу.

"Це коли береться населення на початок одного року і додається кількість новонароджених та віднімається кількість померлих за поточний рік. До цього додається кількість тих, хто прибув до міста на постійне проживання та віднімається кількість тих, хто виїхав з міста за цей рік. Таким чином можна отримати оцінку чисельності населення на початок наступного. До речі, саме такі розрахунки робить Держслужба статистики по регіонах України, але ці дані потрібно узгоджувати з розрахунками в цілому по країні, бо сума регіонів повинна дорівнювати даним по всій країні. На рівні регіонів є свої статистичні органи, які розраховують чисельність населення по районах та територіальних громадах. Але для цього має розраховуватись баланс для чоловіків та жінок окремо по кожній віковій групі – від 0 до 100 років. Тому це досить трудомістка задача", - пояснює вчений.

Підрахунок людей за мобільними телефонами

Щодо підрахунку чисельності населення Києва по кількості мобільних телефонів, то Олександр Гладун зазначає, що це вже буде не демографічним підходом, а виключно оцінкою чисельності населення певної території непрямими методами.

"Так, зараз є така практика – підрахунок чисельності населення по мобільних телефонах і не лише у Києві, а й у інших регіонах. Але до такого методу виникає багато запитань. Щоб оцінити наскільки такий підрахунок є коректним, треба дивитися його методику. По-перше, слід враховувати, що у людей може бути по декілька мобільних телефонів, декілька їх може бути на одну організацію чи підприємство. По-друге, діти до 5-6 років не мають телефонів і вони автоматично випадають з цього підрахунку. По-третє, частина людей похилого віку теж не мають телефонів. Це потрібно враховувати та вводити додаткові коефіцієнти, щоб більш точно оцінити чисельність", - зазначає Олександр Гладун.

Ще один момент, який може суттєво впливати на такий підрахунок – це телефонні вежі мобільних операторів, адже вони розташовані не чітко в адміністративно-територіальних кордонах міста чи району.

"Наприклад у Києві є Кільцева дорога. По обидва її боки живуть люди – з одного боку це Київ, а з іншого Київська область. А телефонна вежа обслуговує їх усіх. Тому такі моменти теж варто враховувати та розробляти спеціальну методику для таких обчислень аби не порахувати мешканців області, як киян та навпаки", - зауважує демограф.

Як телефонами підмінили справжній перепис населення

До речі, спроба підрахунку населення по кількості мобільних телефонів була у наприкінці 2019 – початку 2020 років, коли міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет запровадив так званий електронний перепис населення з залученням даних мобільних операторів.

"Тоді застосовувалася більш складна методика – враховувалися дані Пенсійного фонду про кількість пенсіонерів, Міносвіти щодо кількості школярів та студентів, а також були спеціальні коефіцієнти щодо мобільних операторів, бо у людей може бути по два та більше телефонів. Тож така спроба була. Я її постійно критикую, бо організатори називали цей захід "переписом населення", хоча він ним не був. Це був захід, яким зірвали проведення справжнього перепису населення в Україні. Все відбувалося без затвердженої методики, а розрахунки проводилися за трьома варіантами, які принципово між собою не відрізнялися. У підсумку отримали чисельність населення, яке не дуже відрізнялось від даних Державної служби статистики. Зараз такий метод підрахунку чисельності населення має право на життя, але слід враховувати, що це лише оцінка чисельності населення непрямим методом. Якщо завдяки цьому методу ми хочемо вирахувати кількість людей у місті, то потрібно дивитися методику, щоб можна було критично оцінити якість та точність отриманих розрахунків", - зауважує Олександр Гладун.

Демографічні прогнози для Києва

Експерт каже, що до війни Інститут демографії та проблем якості життя виконував роботи щодо демографічних прогнозів для Києва. Вони є обов’язковим компонентом під час розроблення планів з соціально-економічного розвитку міста.

"На жаль, все, що робилося до повномасштабного вторгнення зараз має лише історичну цінність, бо демографічна ситуація стрімко змінюється. Якщо робити такий прогноз для Києва зараз, то варто враховувати низку моментів. Чим детальніша буде інформація, тим точнішим буде прогноз. Потрібно знати статево-вікову структуру померлих громадян, вікову структуру матерів при народженні дітей, треба детально оцінювати міграційні потоки. Плюс мати історичну ретроспективу, як саме розвивалися у місті демографічні процеси. Все це у комплексі дає можливість побудувати хороші прогнози, у тому числі середньострокові", - зазначає Олександр Гладун.

Чому важко спрогнозувати Київ через 15 років

Він додає, якщо така інформація відсутня або вона не точна. Можна робити прогноз по загальних параметрах, тренду чисельності населення. Але в умовах війни, це неможливо виконати.

"За умов війни дуже важко спрогнозувати реальний демографічний розвиток Києва хоча б до 2040 року. Адже зараз ми не зможемо спрогнозувати рівень народжуваності, чи рівень смертності у місті, бо, умовно кажучи, завтра російські війська посунуть ближче до Києва – і всі дані "посипляться", рівень відтоку населення зросте в рази. Якщо ситуація буде більш-менш стабільною, тоді можна прогнозувати і навіть зростання чисельності населення у Києві, особливо, якщо до міста повернуться всі ті, хто виїхав на початку війни. Зараз маємо постійні міграційні процеси з Києва і до Києва, тому за таких умов важко щось прогнозувати, це доволі складна задача", - пояснює науковець.

Чи потрібні прогнози під час війни?

Олександр Гладун зазначає, що при розробці демографічного прогнозу для великого міста, варто враховувати і економічні процеси. Коли розробляється прогноз для певних регіонів, то науковці завжди питають, чи планується там будувати якісь великі підприємства. Адже цей факт може спонукати людей з інших регіонів приїжджати саме в це місто чи населений пункт.

"Навіть при відсутності усіх потрібних складових, такі демографічні прогнози потрібно робити, особливо, якщо у міста є така потреба. Але при цьому замовник дослідження повинен чітко знати якість та точність цього прогнозу та усі гіпотези, які у нього було закладено. Зараз коли ми робимо прогноз, то на 2-3 сторінках прописуємо застереження: як ми його розробляли, якими буди наші припущення, які можливі відхилення від цього прогнозу та інше. Щоб люди усвідомлювали, що вони працюють в умовах війни не з абсолютно точними прогнозами, і враховували усі плюси та мінуси", - підкреслює науковець.

Чому прогнози треба переглядати щороку

До цього Олександр Гладун додає, що короткострокові демографічні прогнози на 3-5 років є найбільш точними. Менш точним є середньострокові прогнози – до 15 років, бо значно зростає можливість похибки. А довгострокові прогнози від 15 і до 100 років – це більше попередження для держави, уряду чи керівництва міста про можливі тенденції. Якщо вони негативні, то це своєрідний сигнал для того, щоб розробляти заходи з демографічної, соціально-економічної політики, аби цей прогноз не справдився.

"Усі демографічні прогнози мають властивості застарівати. Саме тому їх потрібно періодично переглядати. Наприклад, фахівці ООН, які роблять свої демографічні прогнози для усього світу, окремих континентів та країн, переглядають їх раз на два роки. До повномасштабного вторгнення ми переглядали усі свої прогнози щорічно. 2022 рік ми пропустили, а останній раз ми робили демографічний прогноз для України у другому кварталі 2024 року. Цьогоріч знову будемо його робити, адже з’являються нові дані і ми можемо більш критично оцінити свій попередній прогноз та покращити його", - підсумовує Олександр Гладун.

  • До кінця століття в Україні може залишитися лише 15 мільйонів людей – WP
  • Скільки налічує населення Києва та як вирахувати "приїжджих" – чиновники відповіли
  • Мільйони іноземців: що чекає на Україну після війни і до чого тут загроза нацбезпеці
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Незвичайний ребус: знайдіть 3 відмінності на тарілках із локшиною за 33 секунди
GlavRed
2025-07-27T03:27:39Z
Як правильно – "на добраніч" чи "надобраніч": вчителька пояснила
GlavRed
2025-07-27T03:27:24Z
Як виступати публічно і не боятися: секрети успішного спікера
GlavRed
2025-07-27T03:27:21Z
М'ясні котлети їсти більше не захочете: спробуйте приготувати їх з кабачка
Telegraf
2025-07-27T03:18:58Z
Сором: навіщо він нам і як керує нашим життям
GlavRed
2025-07-26T23:27:32Z
День ангела 27 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-26T21:24:24Z
Отримайте щедрий урожай аґрусу: одна дія, яку робить 80% одеських садівників
24tv
2025-07-26T20:54:54Z
Бур'янів не буде до кінця року: їх вбивають 3 інгредієнти, які є на кухні
24tv
2025-07-26T18:57:55Z
Парфуми багатих жінок: 3 аромати з кілометровим шлейфом
24tv
2025-07-26T18:12:11Z
Музей America on Wheels: подорож у минуле
AutoCentre
2025-07-27T01:46:16Z
Жадан: Війна змінила українську мову, наповнивши її болем
УкраинФорм
2025-07-26T22:45:30Z
DISCOMAN – "Королева" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-26T21:15:33Z
«Буря» з України зібрала аншлаги на відкритті Міжнародного Шекспірівського фестивалю
УкраинФорм
2025-07-26T21:06:01Z
Ювілей Шевченківської премії: Зеленський розширив перелік номінацій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T20:42:26Z
Николь Кидман показала свою 14-ти летнюю дочь
GlavRed
2025-07-26T20:27:53Z
Крістіна Агілера приголомшила сміливою фотосесією
GlavRed
2025-07-26T20:27:41Z
Яскрава анімація та добрі історії: 4 нові мультфільми, які треба подивитися з дітьми
24tv
2025-07-26T20:18:27Z
У Києво-Печерській лаврі відкрили виставку пам’яті загиблих в Оленівці
ZN UA
2025-07-26T18:37:32Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Від сексу до омлету: вісім дешевих і простих способів позбутися стресу
Gazeta UA
2025-07-26T21:42:30Z
Вчені навчили комарів протистояти малярії: що це означає для людства
TSN
2025-07-26T21:24:37Z
Труситиме весь день: вчені назвали щоденну звичку, яка призводить до підвищення тиску
Знай
2025-07-26T19:51:17Z
До Дня медичного працівника Валерій Дубіль, Віта Присяжнюк і фонд «Надія» здійснили гуманітарну місію на Донеччину та Сумщину
Политека
2025-07-26T19:48:25Z
Присідання, тяга і ще дещо: ось 5 простих вправ, які швидко приведуть вас у форму
24tv
2025-07-26T19:09:23Z
Скільки спати, щоб не зашкодити здоров'ю
24tv
2025-07-26T18:18:58Z
Коли сон тільки зашкодить: вчені розкрили тривожний нюанс
Фокус
2025-07-26T18:12:09Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Чому Трамп різко почав допомагати Україні: нерозказана історія
GlavRed
2025-07-27T03:27:23Z
Переплюнули Францію та Японію: витрати України на оборону зросли до рекордних цифр
Telegraf
2025-07-27T02:39:41Z
Зеленський пояснив умову, за якої є шанс закінчити війну проти РФ до 2026 року
Gazeta UA
2025-07-27T01:42:27Z
Не Меланія: американістка сказала, хто змінив думку Трампа щодо Росії
24tv
2025-07-27T01:42:27Z
У річницю завершення Корейської війни Кім Чен Ин пообіцяв перемогти в «антиамериканській боротьбі»
УкраинФорм
2025-07-27T01:21:34Z
В Таїланді підтвердили готовність до припинення вогню, але тільки за однієї умови
Telegraf
2025-07-27T01:03:08Z
Повернення того, що було до 22 липня: громадський діяч проаналізував законопроєкт Зеленського
24tv
2025-07-27T00:42:27Z
Ізраїль відновлює постачання гуманітарної допомоги в сектор Гази - ЦАХАЛ
УкраинФорм
2025-07-27T00:36:39Z
У Львові попрощалися з Героєм України Віталієм "Туристом" Карвацьким
24tv
2025-07-27T03:42:35Z
Найтепліші привітання з Днем медика 2025: щирі слова у прозі й віршах
24tv
2025-07-27T03:33:28Z
Атака "Шахедами", просування ЗСУ: хронологія 1250 дня війни
24tv
2025-07-27T03:33:15Z
Сьогодні – Всесвітній день бабусь і дідусів: найкращі привітання у картинках і словах
24tv
2025-07-27T03:03:49Z
ТЦК "бачить" і віддаленку: як отримують повістки українці на дистанційці
Хвиля
2025-07-27T03:00:27Z
З Днем медика 2025! Найкращі вірші та оригінальні листівки до свята
Telegraf
2025-07-27T02:36:26Z
Безкоштовне житло для переселенців в Запоріжжі: де нададуть підтримку
Политека
2025-07-27T02:30:52Z
У школах на ТОТ загарбники навчатимуть першокласників за «азбукою перемоги» - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-07-27T02:27:19Z
Податкова соціальна пільга: як її оформити
ZN UA
2025-07-27T02:25:28Z
Росія атакувала Харків та Суми: загорілися будівлі, є поранені
Лига
2025-07-27T03:33:09Z
Вибухи в Росії та атака на Україну: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T03:12:47Z
Жителів Нью-Йорка попереджають про брудне повітря через дим лісових пожеж у Канаді
УкраинФорм
2025-07-27T02:54:37Z
У США загорівся літак з 179 людьми на борту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T02:36:53Z
Прикордонник проґавив ухилянта на Вінниччині: що вирішив суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T01:48:28Z
На Львівщині підлітка уразило струмом на вагоні потяга
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T01:21:35Z
Росіяни атакували Сумську громаду, троє поранених
УкраинФорм
2025-07-27T00:57:14Z
Декілька районів Туреччини охопили масштабні лісові пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T00:54:37Z
Дрони атакували залізничну підстанцію у Волгограді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T00:24:25Z
Дефіцит продуктів у Харківській області: що зникає з прилавків
Политека
2025-07-27T03:30:35Z
Продавав ФСБ дані про позиції ЗСУ: поліцейського-зрадника засудили на 15 років
InternetUA
2025-07-27T03:28:36Z
Коригував удари РФ по інфраструктурі: жителя Донеччини засудили на 15 років за держзраду
УкраинФорм
2025-07-27T03:21:00Z
Град та шквали: прогноз погоди на 27 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T02:51:15Z
Сильні зливи і не тільки. Яким регіонам не пощастить з погодою в останні дні липня
Telegraf
2025-07-27T02:36:57Z
Женуться за людьми й автівками: росіяни цинічно використовують дрони у Херсоні
24tv
2025-07-27T02:30:12Z
ЗС РФ просунулися на трьох напрямках: у DeepState повідомили про зміни на фронті
Фокус
2025-07-27T02:15:54Z
У Раків з'явиться можливість просунутись кар'єрними сходами: гороскоп на 27 липня
24tv
2025-07-27T02:00:50Z
Оракул Ленорман на 27 липня 2025 року: прогноз для всіх знаків зодіаку — Стрільцям прорив, Ракам підтримка
TSN
2025-07-27T00:33:23Z
"Не подобаються деякі фрази": Усик зізнався, що хотів би змінити гімн України
Фокус
2025-07-27T01:15:27Z
Боєць-зрадник з України програв другий поспіль бій нокаутом у UFC під прапором Росії
ZN UA
2025-07-27T01:06:30Z
Українка Бакастова перемогла російську чемпіонку і майора ЗС РФ Велику на чемпіонаті світу з фехтування
Фокус
2025-07-26T23:27:45Z
Ювентус готовий запропонувати капітану Спортінга Лісабон п'ятирічний контракт
Football.ua
2025-07-26T21:46:05Z
Захисник Ренна повернеться до Дженоа
Football.ua
2025-07-26T21:16:56Z
Кухаревич відзначився голом за Слован Братислава в другому поспіль матчі
Football.ua
2025-07-26T20:40:18Z
Хто краще стрибнув у басейн: Усик з донькою влаштували змагання в Іспанії, – драйвове відео
24tv
2025-07-26T20:36:38Z
Так, він не завжди був лисим: цей маловідомий факт з біографії Джейсона Стейтема вас вразить
24tv
2025-07-26T20:24:42Z
"Ніхто інший": легенда боксу назвав головну особливість Усика
24tv
2025-07-26T20:06:00Z
«Укрзалізниця» анонсувала нові рейси на серпень
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T03:33:30Z
Пенсіонерам уріжуть виплати: хто потрапить під обмеження
Знай
2025-07-27T03:30:53Z
Безос завершив масштабний розпродаж акцій Amazon, вторгувавши $5,7 мільярда
InternetUA
2025-07-27T02:34:45Z
До 70 гривень за літр: водіям показали, як змінилися ціни на пальне на вихідних
Хвиля
2025-07-27T02:06:14Z
Міненерго прокоментувало готовність України до опалювального сезону попри обстріли РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T02:06:12Z
Проблемні кредити, судові позиви банків: що робити та чи варто залучати адвоката?
Украина Криминальная
2025-07-26T23:54:06Z
Який мінімальний термін оренди землі можна укласти в липні 2025 року
24tv
2025-07-26T19:03:34Z
5 професій, які зникнуть найближчим часом
24tv
2025-07-26T18:57:31Z
Світові запаси матча вичерпуються на тлі трендів у соцмережах та неврожаю - BBC
InternetUA
2025-07-26T18:56:59Z
Як прибрати затяжки на одязі за кілька секунд - лайфхак
GlavRed
2025-07-27T03:27:11Z
Apple готує новий iPad Pro з акцентом на ШІ
InternetUA
2025-07-27T03:04:37Z
Собака боїться грому: мережу підкорили зворушливі кадри, як її заспокоїв під час грози кіт
Фокус
2025-07-27T03:00:49Z
Google представив ШІ-інструмент, який може розшифровувати давні тексти
InternetUA
2025-07-27T02:04:09Z
MAN представляє інноваційну зарядку для електровантажівок
AutoCentre
2025-07-27T01:46:22Z
Японська компанія створила VR-рукавички, які передають дотик у віртуальній реальності
InternetUA
2025-07-27T01:01:15Z
Головним науковцем Meta став один із творців ChatGPT
InternetUA
2025-07-26T23:01:11Z
Google Pixel 10 отримає новий фірмовий відтінок Moonstone
InternetUA
2025-07-26T21:37:58Z
Facebook — найнебезпечніша платформа для активістів
InternetUA
2025-07-26T20:22:15Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z
Honda планує страхувати ваші авто, маючи унікальну перевагу
Топ Жир
2025-07-26T19:51:00Z
Орендар Hertz зняв відео свого авто, щоб спростувати помилку штучного інтелекту, але його спроба залишилася марною на тлі громадського обурення
Топ Жир
2025-07-26T18:06:24Z