MY.UAНовини
Скільки людей живе у Києві: демограф пояснив, як можна порахувати киян та до чого тут мобільні телефони
Скільки людей живе у Києві: демограф пояснив, як можна порахувати киян та до чого тут мобільні телефони

Скільки людей живе у Києві: демограф пояснив, як можна порахувати киян та до чого тут мобільні телефони

Демограф пояснив, чи можливо під час війни спрогнозувати майбутнє столиці на 15 років.

Війна кардинально вплинула на чисельність населення Києва. Якщо до початку широкомасштабного вторгнення чисельність жителів столиці тривалий час трималася на рівні 2,9 мільйона людей, то з початком широкомасштабного вторгнення, у місті, за різними оцінками, було до 1 мільйона жителів. Як тільки ЗСУ вдалося відтіснили росіян від столиці, до Києва почали повертатися мешканці.

Зараз за оцінками різних експертів та столичної влади, у Києві проживає від 3,7 до 4 мільйонів громадян. Кількість мешканців збільшилася на 600 тисяч осіб за рахунок переселенців зі сходу та півдня країни. Але точної кількості жителів столиці не знає ніхто, бо перепис населення проводився давно, а приблизну кількість можна підрахувати за наявністю мобільних телефонів.

ТСН.ua поцікавився у демографа, наскільки надійним є підрахунок жителів за мобільними телефонами і чи можна таким чином вирахувати реальну чисельність жителів столиці в умовах війни.

Порахувати киян складніше, ніж всю країну

За словами Олександра Гладуна, заступника директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ, дуже важко визначити точну чисельність мешканців Києва, бо для цього важливо знати, коли проводився підрахунок, з якою метою і за якою методологією. Саме ці фактори впливають на оцінку чисельності населення.

"Зараз у Києві ситуація з населенням більш-менш стабілізувалася. Але постійно відбуваються міграційні переміщення населення – кількість жителів змінюється навіть за добу. Скажу вам так, навіть у мирний час, робити демографічний прогноз на рівні України значно простіше, ніж окремо по місту Києву чи, наприклад, по Київській області. Ще складніше оцінити чисельність населення по районах та територіальних громадах, ніж по окремо взятому регіону. Є така проблема у демографії – чим менша територія, тим складніше оцінити реальну чисельність населення, бо стає значно більшим вплив різних похибок під час такої оцінки", - розповідає ТСН.ua Олександр Гладун.

Демограф пояснює, що дискусії на тему реальної кількості населення Києва актуальні, бо владі потрібно знати справжнє число людей у місті для подальшого економічного та соціального планування, а тим більше під час війни. Але додає, що досліджень по Києву під час повномасштабного вторгнення Інститут демографії та проблем якості життя не робив.

Підрахунок за демографічним балансом

Щодо приблизної оцінки чисельності населення по кількості мобільних телефонів, то демограф погоджується, що такий метод можна використовувати.

У мирних умовах, коли є надійна демографічна статистика, чисельність населення визначається з використанням рівняння демографічного балансу.

"Це коли береться населення на початок одного року і додається кількість новонароджених та віднімається кількість померлих за поточний рік. До цього додається кількість тих, хто прибув до міста на постійне проживання та віднімається кількість тих, хто виїхав з міста за цей рік. Таким чином можна отримати оцінку чисельності населення на початок наступного. До речі, саме такі розрахунки робить Держслужба статистики по регіонах України, але ці дані потрібно узгоджувати з розрахунками в цілому по країні, бо сума регіонів повинна дорівнювати даним по всій країні. На рівні регіонів є свої статистичні органи, які розраховують чисельність населення по районах та територіальних громадах. Але для цього має розраховуватись баланс для чоловіків та жінок окремо по кожній віковій групі – від 0 до 100 років. Тому це досить трудомістка задача", - пояснює вчений.

Підрахунок людей за мобільними телефонами

Щодо підрахунку чисельності населення Києва по кількості мобільних телефонів, то Олександр Гладун зазначає, що це вже буде не демографічним підходом, а виключно оцінкою чисельності населення певної території непрямими методами.

"Так, зараз є така практика – підрахунок чисельності населення по мобільних телефонах і не лише у Києві, а й у інших регіонах. Але до такого методу виникає багато запитань. Щоб оцінити наскільки такий підрахунок є коректним, треба дивитися його методику. По-перше, слід враховувати, що у людей може бути по декілька мобільних телефонів, декілька їх може бути на одну організацію чи підприємство. По-друге, діти до 5-6 років не мають телефонів і вони автоматично випадають з цього підрахунку. По-третє, частина людей похилого віку теж не мають телефонів. Це потрібно враховувати та вводити додаткові коефіцієнти, щоб більш точно оцінити чисельність", - зазначає Олександр Гладун.

Ще один момент, який може суттєво впливати на такий підрахунок – це телефонні вежі мобільних операторів, адже вони розташовані не чітко в адміністративно-територіальних кордонах міста чи району.

"Наприклад у Києві є Кільцева дорога. По обидва її боки живуть люди – з одного боку це Київ, а з іншого Київська область. А телефонна вежа обслуговує їх усіх. Тому такі моменти теж варто враховувати та розробляти спеціальну методику для таких обчислень аби не порахувати мешканців області, як киян та навпаки", - зауважує демограф.

Як телефонами підмінили справжній перепис населення

До речі, спроба підрахунку населення по кількості мобільних телефонів була у наприкінці 2019 – початку 2020 років, коли міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет запровадив так званий електронний перепис населення з залученням даних мобільних операторів.

"Тоді застосовувалася більш складна методика – враховувалися дані Пенсійного фонду про кількість пенсіонерів, Міносвіти щодо кількості школярів та студентів, а також були спеціальні коефіцієнти щодо мобільних операторів, бо у людей може бути по два та більше телефонів. Тож така спроба була. Я її постійно критикую, бо організатори називали цей захід "переписом населення", хоча він ним не був. Це був захід, яким зірвали проведення справжнього перепису населення в Україні. Все відбувалося без затвердженої методики, а розрахунки проводилися за трьома варіантами, які принципово між собою не відрізнялися. У підсумку отримали чисельність населення, яке не дуже відрізнялось від даних Державної служби статистики. Зараз такий метод підрахунку чисельності населення має право на життя, але слід враховувати, що це лише оцінка чисельності населення непрямим методом. Якщо завдяки цьому методу ми хочемо вирахувати кількість людей у місті, то потрібно дивитися методику, щоб можна було критично оцінити якість та точність отриманих розрахунків", - зауважує Олександр Гладун.

Демографічні прогнози для Києва

Експерт каже, що до війни Інститут демографії та проблем якості життя виконував роботи щодо демографічних прогнозів для Києва. Вони є обов’язковим компонентом під час розроблення планів з соціально-економічного розвитку міста.

"На жаль, все, що робилося до повномасштабного вторгнення зараз має лише історичну цінність, бо демографічна ситуація стрімко змінюється. Якщо робити такий прогноз для Києва зараз, то варто враховувати низку моментів. Чим детальніша буде інформація, тим точнішим буде прогноз. Потрібно знати статево-вікову структуру померлих громадян, вікову структуру матерів при народженні дітей, треба детально оцінювати міграційні потоки. Плюс мати історичну ретроспективу, як саме розвивалися у місті демографічні процеси. Все це у комплексі дає можливість побудувати хороші прогнози, у тому числі середньострокові", - зазначає Олександр Гладун.

Чому важко спрогнозувати Київ через 15 років

Він додає, якщо така інформація відсутня або вона не точна. Можна робити прогноз по загальних параметрах, тренду чисельності населення. Але в умовах війни, це неможливо виконати.

"За умов війни дуже важко спрогнозувати реальний демографічний розвиток Києва хоча б до 2040 року. Адже зараз ми не зможемо спрогнозувати рівень народжуваності, чи рівень смертності у місті, бо, умовно кажучи, завтра російські війська посунуть ближче до Києва – і всі дані "посипляться", рівень відтоку населення зросте в рази. Якщо ситуація буде більш-менш стабільною, тоді можна прогнозувати і навіть зростання чисельності населення у Києві, особливо, якщо до міста повернуться всі ті, хто виїхав на початку війни. Зараз маємо постійні міграційні процеси з Києва і до Києва, тому за таких умов важко щось прогнозувати, це доволі складна задача", - пояснює науковець.

Чи потрібні прогнози під час війни?

Олександр Гладун зазначає, що при розробці демографічного прогнозу для великого міста, варто враховувати і економічні процеси. Коли розробляється прогноз для певних регіонів, то науковці завжди питають, чи планується там будувати якісь великі підприємства. Адже цей факт може спонукати людей з інших регіонів приїжджати саме в це місто чи населений пункт.

"Навіть при відсутності усіх потрібних складових, такі демографічні прогнози потрібно робити, особливо, якщо у міста є така потреба. Але при цьому замовник дослідження повинен чітко знати якість та точність цього прогнозу та усі гіпотези, які у нього було закладено. Зараз коли ми робимо прогноз, то на 2-3 сторінках прописуємо застереження: як ми його розробляли, якими буди наші припущення, які можливі відхилення від цього прогнозу та інше. Щоб люди усвідомлювали, що вони працюють в умовах війни не з абсолютно точними прогнозами, і враховували усі плюси та мінуси", - підкреслює науковець.

Чому прогнози треба переглядати щороку

До цього Олександр Гладун додає, що короткострокові демографічні прогнози на 3-5 років є найбільш точними. Менш точним є середньострокові прогнози – до 15 років, бо значно зростає можливість похибки. А довгострокові прогнози від 15 і до 100 років – це більше попередження для держави, уряду чи керівництва міста про можливі тенденції. Якщо вони негативні, то це своєрідний сигнал для того, щоб розробляти заходи з демографічної, соціально-економічної політики, аби цей прогноз не справдився.

"Усі демографічні прогнози мають властивості застарівати. Саме тому їх потрібно періодично переглядати. Наприклад, фахівці ООН, які роблять свої демографічні прогнози для усього світу, окремих континентів та країн, переглядають їх раз на два роки. До повномасштабного вторгнення ми переглядали усі свої прогнози щорічно. 2022 рік ми пропустили, а останній раз ми робили демографічний прогноз для України у другому кварталі 2024 року. Цьогоріч знову будемо його робити, адже з’являються нові дані і ми можемо більш критично оцінити свій попередній прогноз та покращити його", - підсумовує Олександр Гладун.

  • До кінця століття в Україні може залишитися лише 15 мільйонів людей – WP
  • Скільки налічує населення Києва та як вирахувати "приїжджих" – чиновники відповіли
  • Мільйони іноземців: що чекає на Україну після війни і до чого тут загроза нацбезпеці
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
СОЧ: может ли военный вернуться на службу
ZN UA
2025-04-30T01:04:23Z
Повестка может прийти летом некоторым студентам: что делать
Telegraf
2025-04-30T00:48:29Z
В Воздушных силах показали, как пилот МиГ-29 уничтожает «шахед»
Апостроф
2025-04-29T12:43:07Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Германия: "Путин играет в игры, а не ищет мира"
Gazeta UA
2025-04-30T01:39:04Z
Трамп рассказал о своих достижениях за 100 дней на посту
Корреспондент
2025-04-30T01:36:35Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Трамп заявил о разочаровании Путиным и призвал подписать соглашение
ZN UA
2025-04-28T12:54:48Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Режиссер "Топ Гана: Мэверик" снимет ремейк "Полиции Майами"
GameMag
2025-04-29T21:37:25Z
После кассового успеха фильма Netflix анонсировал дату выхода сериала по Minecraft
Знай
2025-04-29T20:51:10Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Тариф на газ: может ли вырасти с 1 мая
ZN UA
2025-04-30T00:13:46Z
Белый дом назвал Amazon «враждебной» компанией: что произошло
ZN UA
2025-04-29T23:21:06Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Россия атаковала Харьков дронами: десятки раненых, масштабные разрушения и пожары
ZN UA
2025-04-30T00:22:42Z
Удар по Харькову: число пострадавших удвоилось
Корреспондент
2025-04-29T22:39:15Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Генетическая память: что мы действительно наследуем от предков?
Telegraf
2025-04-29T21:36:52Z
Почему болит спина и как себе помочь: нейрохирург раскрыл простые правила, которые сохранят здоровье
Знай
2025-04-29T19:51:39Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Филлипинский текст: как за 10 секунд проверить, готов ли малыш к первому классу
Знай
2025-04-29T18:51:52Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Гороскоп на сегодня, 30 апреля: звезды готовят испытания и новые возможности
Знай
2025-04-30T01:31:51Z
Появились фото последствий атак на Харьков и Днепр
Корреспондент
2025-04-30T01:13:16Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Не спешите выбрасывать джинсы: креативные идеи для дома и дачи
Gazeta UA
2025-04-30T00:00:55Z
Опасный поворот: что принесет Черная Луна в Скорпионе до декабря, правила игры изменились
Знай
2025-04-29T20:30:07Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Странные запреты в Испании, за нарушение которых могут оштрафовать
Comments UA
2025-04-29T17:06:27Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
"Откройте глаза": Усик обратился к Трампу с призывом
Telegraf
2025-04-30T00:03:40Z
Усик и Фьюри обменялись заявлениями о готовности провести третий бой
ZN UA
2025-04-29T22:28:17Z
Свитолина впервые в карьере пробилась в 1/4 финала WTA 1000 в Мадриде
Gazeta UA
2025-04-29T21:34:12Z
Байер нашел замену Алонсо, если тот перейдет в Реал
Корреспондент
2025-04-29T19:03:50Z
Усик подарил Дюбуа фото со скандальным ударом с их поединка
Комсомольская правда
2025-04-29T17:54:49Z
Двейн Джонсон представил трейлер своего фильма, в котором засветился Усик
Корреспондент
2025-04-29T15:24:35Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Три дисплея, семь мест и полный привод: представлен обновленный Volkswagen Talagon
Gazeta UA
2025-04-29T22:15:46Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Длиннее Bentley Bentayga: дебютировал самый большой кроссовер Volkswagen
Фокус
2025-04-29T16:43:54Z
BMW начинает использовать ИИ для проверки качества авто
Корреспондент
2025-04-29T15:33:36Z
Citroën представил новое поколение C5 Aircross
Корреспондент
2025-04-29T15:25:56Z
Банки начали охоту за подержанными авто: украинцев заставят платить годами
Знай
2025-04-29T12:30:29Z
Названы лучшие компактные кроссоверы с пробегом стоимостью до $13 000
Фокус
2025-04-29T11:45:15Z
Курс — на электрификацию: представлен новый Renault Trafic 2026
Фокус
2025-04-29T10:12:45Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
"Карты, ряса, два ствола": видео, где необычная троица толкает авто, стало хитом соцсетей
Telegraf
2025-04-30T01:31:29Z
Уникальное открытие сделали на строительстве
Gazeta UA
2025-04-29T22:39:19Z
"Мои разработки помогают экономить время и силы коллегам-тестировщикам" - Анатолий Тимощук
Gazeta UA
2025-04-29T20:19:29Z
Стартует заключительный турнир лиги BLAST Premier по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-04-29T19:36:08Z
Шанс есть: Историю Clair Obscur: Expedition 33 могут продолжить в DLC
GameMag
2025-04-29T19:16:24Z
PlayStation 6 и Xbox 5 могут выйти уже в 2027 году?
GameMag
2025-04-29T19:16:20Z
Ракета Alpha неудачно вышла на орбиту во время запуска спутника
Корреспондент
2025-04-29T18:48:30Z