MY.UAНовини
Герої на щиті: як повертають додому тіла полеглих українців
Герої на щиті: як повертають додому тіла полеглих українців

Герої на щиті: як повертають додому тіла полеглих українців

Україна щодня бореться за те, щоб повернути всіх своїх людей додому. Мовиться як про тих, хто живим перебуває у ворожому полоні, так і про тих, хто загинув на фронті або ж внаслідок катувань росіян.

Повернення тіл полеглих захисників – складний і тривалий процес, що вимагає злагодженої роботи військових, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Міністерства внутрішніх справ, міжнародних організацій та інших структур.

За кожним повернутим тілом – місяці пошуків, переговорів і експертиз. Для родин загиблих це можливість нарешті дізнатися правду про долю близьких і гідно з ними попрощатися.

Як саме Україна повертає полеглих героїв, скільки триває цей процес та хто займається пошуком і ідентифікацією загиблих – читайте у матеріалі 24 Каналу. Стаття базується на фактах, представлених у документальному фільмі МВС України "Повернення. Герої на щиті", та розмовах зі спікерами під час прем'єри стрічки.

Хто і як бере участь у поверненні тіл наших захисників

Всі українські військові підрозділи знають, що треба забирати тіла як наших захисників-оборонців, так і ворога. Бо тіло окупанта, якщо його забрали, – це обмінний фонд, який надалі буде використаний під час процедури репатріації.

Представники Міжнародного комітету Червоного Христа присутні на кожному репатріаційному заході як з української сторони, так і зі сторони країни-агресора. МВС України, своєю чергою, здійснює функцію координації розшуку зниклих безвісти за особливих обставин.

Одна з версій, яка завжди розглядається, що зниклий безвісти міг загинути та, відповідно, треба цей факт перевірити: повернути тіло, провести слідчі дії, ідентифікувати особу і передати тіло сім'ї.

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, відповідно покладених на нього завдань, сприяє проведенню заходів репатріації тіл загиблих оборонців України та цивільних осіб, а також передачі тіл представників збройних формувань Росії.

Окрім того, Координаційний штаб здійснює цілу низку інших завдань.

Це і переговори з гуманітарними організаціями, з іншими суб'єктами, які здійснюють свою діяльність на тимчасово окупованих територіях України або там перебувають. Це участь у перемовному процесі. Це робота спільно зі Службою безпеки України та Офісом Генерального прокурора над списками тіл загиблих представників країни-агресора, які ми будемо повертати до країни-окупанта. Це інформування Збройних Сил про заходи, які плануються в межах репатріації.

Також є співробітники цивільно-військового співробітництва ЗСУ, які відповідають за переміщення тіл і безпосередньо їх передачу на обмін, який відбувається із представниками росіян.

Що відбувається після перевезення тіла

Після того як відбулась репатріація, далі за визначеним маршрутом тіла транспортують до обласних бюро судово-медичної експертизи. Обов'язково мають бути належні умови для зберігання тіла, щоб дотримувався температурний режим.

Після цього починається огляд тіл, судово-медичних експертиз та відбору ДНК-зразків. Експерти вносять необхідні відомості у реєстри й оформлюють відповідні документи.


Працівники судово-медичної експертизи вивчають матеріали, які прийшли з тілами полеглих українців / Фото МВС України

Завідувачка відділу судово-медичної експертизи трупів Київського обласного бюро судово-медичної експертизи Інна Падєй розповіла, що загалом надходять дві категорії тіл українців саме репатрійованих.

Це тіла, які доставляють з зони бойових дій та зі спеціалізованих установ Росії – в'язниць, СІЗО, госпіталів. На тілах українських захисників, які були у полоні в Росії, можна побачити наслідки тортур.

Вони (тіла – 24 Канал) доставляються не тільки в гнильних змінах, але і в стані дуже вираженої критичної кахексії. Це критичне виснаження організму, фізіологічне. Коли людину позбавляють елементарних речей, таких як їжа, медична допомога, позбавляють нормальних умов перебування, від чого людина хворіє, страждає і помирає,
– пояснила Падєй.

Певна частина тіл містить інформацію щодо можливого місця, де було це тіло, де воно було піднято. І в деяких випадках, але не в багатьох, зазначається ймовірність, кому це тіло належить.

Ці всі дані беруть слідчі та експерти СМЕ до уваги, проте ретельно переперевіряють. Тому що дуже багато було випадків, коли спецмішок підписаний одним прізвищем, а після встановлення ДНК всередині виявлялися зовсім інші дані.

Окрім біологічного матеріалу, також відбираються відбитки пальців, здійснюється фотографування, перевіряються документи або інші речі, які є безпосередньо на тілі нашого полеглого Героя.

Як безпосередньо відбувається ідентифікація тіла

Після надходження тіла до судово-медичної установи, слідчий спільно з судово-медичним експертом проводить огляд тіла, де детально описує, грубо кажучи, все, що він бачить: в якому тіло стані, в якому одязі, які були документи, речі, форма. Кримінальне провадження будуть розслідувати доти, доки не буде ідентифікована особа.

Після того як слідчий отримав зразки біологічного матеріалу, він призначає судово-молекулярну генетичність та направляє ці біологічні матеріали до експертної установи з метою виведення саме генетичних ознак, тобто ДНК профілю людини.


Збір ДНК з тіла полеглої людини / Фото МВС України

Заступник директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС Руслан Аббасов зауважує, що вивести ДНК-профіль можна з будь-яких решток, окрім тих, що вже сильно обгорілі, фактично до попелу.

Зразок живої особи є найпростішим. Його можна дослідити від двох годин до кількох днів. Якщо говорити про зразки невпізнаних тіл, це може бути так само – від кількох днів до кількох місяців. І тривалість дослідження залежить від навантаження. Тобто одночасної великої їх кількості,
– пояснив він.

Після отримання ДНК-профілю їх поміщають в електронну базу для перевірки на збіги. Для того, щоб це сталося, повинен бути поміщений як зразок в каналі об'єднання родичів безвісти зниклого, так і кісткового матеріалу впізнаних людей.

У прямих родичів зниклого безвісти беруться зразки біології, щоб провести молекулярно-генетичну експертизу, вивести профіль ДНК і помістити в Центральний облік генетичних ознак людини.

Є випадки, коли у військовослужбовців нема рідних і близьких. У таких випадках найчастіше командири самі звертаються до органів поліції та дають інформацію, за яких обставин та який військовослужбовець зник безвісти.

На сьогодні в місяць ми встановлюємо 500 – 700 ДНК профілів невпізнаних тіл,
– пояснив Руслан Аббасов.

Після дослідження тіла загиблих зберігаються в контейнерах-рефрижераторах. Там є відповідні умови та температурний режим для довготривалого їх зберігання.

Цікаво! Як зазначив Руслан Аббасов, в електронному реєстрі МВС наразі міститься понад 160 тисяч ДНК-профілів. З них близько 16 тисяч – ДНК-профілі невпізнаних тіл. Мовиться як про військових, так і про цивільних.

Яка доля тіл полеглих героїв після ідентифікації

Після того як відбувся збіг по Центральному обліку генетичних ознак людини, повідомляють двох слідчих: того, хто працює безпосередньо з тілом, і слідчого, який працює за заявою рідних, близьких зниклого безвісти. Тіло повертають до сім'ї, яка зрештою зможе провести полеглого Героя в останню путь.

Якщо сім'ї немає, то всі питання покладаються на відповідний військовий підрозділ, де проходив службу цей військовослужбовець.


Рідні та близькі прощаються з полеглим Героєм після повернення / Фото МВС України

У нас інформація є про кожне тіло. Ми працюємо спільно із представниками цивільно-військового співробітництва, із представниками Служби безпеки України, які також ведуть кримінальні провадження в такій категорії,
– зазначив заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко.

Велику роль у репатріації та ідентифікації тіл українських захисників також відіграють і міжнародні партнери, які надають підтримку та відповідають на наші запити про потреби, зокрема й щодо тих самих рефрижераторів. Однак що стосується самого повернення тіл наших Героїв на батьківщину, то тут безпосередні переговори веде Україна з Росією.

Скільки полеглих бійців уже вдалося повернути та наскільки складний цей процес зараз

Заступник голови Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов під час розмови з журналістами на прем'єрі фільму зазначив, що розмова з ворогом як щодо повернення наших військовополонених, так і щодо повернення останків тіл наших загиблих героїв – триває постійно, регулярно.

За його словами, це один із небагатьох напрямків, по якому контакт із ворогом відбувається і зберігається весь цей час.


Спікери на прем'єрі фільму "Повернення. Герої на щиті" / Фото Владислава Кравцова, 24 Канал

Важливо! Андрій Юсов також розповів, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вдалося повернути тіла 7 017 загиблих українських військовослужбовців.

Водночас він підкреслив, що безпосередньо у питаннях повернення тіл наших громадян, які є у Росії, Україна перебуває сам на сам з агресорами.

Тобто, коли ми говоримо про участь міжнародних структур в репатріації, то це участь спостерігача, моніторингова функція. Про всі інші аспекти – домовленості, переговори і стосовно повернення наших полонених, і стосовно повернення тіл наших захисників – це окрема робота України. Мова не йде про тиск, але аргументи знаходяться для того, щоб в різний спосіб не завжди одразу розв'язувати ці питання,
– сказав він.

Своєю чергою, уповноважений з питань осіб зниклих безвісти Артур Добросердов наголосив, що вся кількість тіл, яка є в України, передається Росії. І ворожа сторона, відповідно, на таких самих умовах виконує ці домовленості.

Якщо на початку ми могли давати більше тіл, це відбувалось так. Якщо зараз трошки по-іншому, але в незалежності від того, скільки є тіл, ми віддаємо всі. І та сторона аналогічно,
– пояснив Добросердов.

Тож варто зазначити, що переговори про повернення тіл полеглих героїв йдуть постійно, і українська сторона робить все для того, щоб повернути всіх наших громадян, живих та полеглих, додому, до своїх рідних.

Теги за темою
Статті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Нацбанк оголосив курс гривні на 8 липня
УкраинФорм
2025-07-07T12:51:04Z
Українська компанія "Мономах" продавала чай до РФ - власника вже шукають
TSN
2025-07-07T12:48:48Z
Ілон Маск офіційно підтримав біткоїн на тлі політичних амбіцій
InternetUA
2025-07-07T12:31:42Z
Урожай томатів на переробку в Україні прогнозують на рівні минулого року
AgroPortal
2025-07-07T12:30:53Z
Через тарифи Трампа: американські компанії судяться з урядом країни
24tv
2025-07-07T12:30:43Z
Ціни на вершкове масло в Україні зростають - що буде до кінця 2025 року
Фокус
2025-07-07T12:21:41Z
Нафта качається - ціни хвилюються: що буде в Україні з пальним через стрибок видобутку нафти
Telegraf
2025-07-07T12:21:22Z
На АЗС України подорожчав бензин
УкраинФорм
2025-07-07T12:18:32Z
У ЄС дозволили використовувати ГМ-сою для кормів
AgroPortal
2025-07-07T12:00:17Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У Британії поширюється новий штам коронавірусу
1News
2025-07-07T12:31:50Z
Коли відбудують новий корпус Охматдиту: Соломія Вітвіцька розкрила дату
GlavRed
2025-07-07T12:27:09Z
Фітофтора вмить зникне: 2 "золоті" правила для гігантського врожаю помідорів
GlavRed
2025-07-07T12:27:05Z
Як домогтись швидшого дозрівання перцю: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-07T12:15:39Z
На Київщині в період із 29 червня по 6 липня 2025 року народилося 106 малюків
Khreschatyk
2025-07-07T11:54:11Z
Спростували міфи про розтяжку: нові рекомендації допоможуть підвищити ефективність тренувань
24tv
2025-07-07T11:48:37Z
Чи можна годувати котів і собак лише сухим кормом: що кажуть ветеринари
TSN
2025-07-07T11:21:06Z
"Повністю зійшов із рейок". Трамп бурхливо відреагував на нову партію Маска
InternetUA
2025-07-07T12:58:01Z
Посол США у Тбілісі розповіла про лист з погрозами адміністрації Трампа від "Грузинської мрії"
Европейская правда
2025-07-07T12:54:55Z
Лавров заперечує побоювання, що РФ може планувати подальший напад на Європу
Европейская правда
2025-07-07T12:45:03Z
Кандидат на омбудсмена Завальський пояснив, чому обрали саме його
24tv
2025-07-07T12:42:22Z
Справу про незаконне збагачення голови АМКУ Кириленка скерували до суду
УкраинФорм
2025-07-07T12:42:15Z
Росія нарощуватиме удари, – генерал спрогнозував цілі ворога
24tv
2025-07-07T12:39:34Z
В ЄС закликали до "тісної координації" між країнами, які відновили прикордонний контроль
ZN UA
2025-07-07T12:39:10Z
Форпост крипти у Гімалаях, Космічні зарплати в ООН, Тризна по USAID. Найкращі історії світу
Лига
2025-07-07T12:39:08Z
Президент Литви заявив про необхідність впровадити загальний призов
Европейская правда
2025-07-07T12:34:22Z
Росія знищує українські міста: відео, як змінилася Костянтинівка за час російської агресії
24tv
2025-07-07T12:57:01Z
Гороскоп на Повний місяць у липні: тільки один знак зодіаку отримає фінансовий бонус
GlavRed
2025-07-07T12:51:23Z
Росія масовано атакує Запоріжжя дронами: щонайменше 10 людей постраждали
ZN UA
2025-07-07T12:42:48Z
Росіяни перекидають на південь новий мотострілецький полк - Волошин
УкраинФорм
2025-07-07T12:39:44Z
Обстріли дронами, що відомо про наслідки ударів по Харкову і Запоріжжю 7 липня
360ua.news
2025-07-07T12:36:04Z
Кримськотатарська газета Qırım відзначає 36-ту річницю заснування
Детектор М
2025-07-07T12:25:01Z
Сухо, спекотно і лише зрідка дощ: яку погоду принесе в Україну циклон Gabriel
Фокус
2025-07-07T12:18:30Z
Грози, град і шквали – негода накриє частину України: де оголосили штормове попередження
24tv
2025-07-07T12:15:17Z
Удар по ТЦК у Запоріжжі: стало відомо, скільки військових постраждало
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T12:10:27Z
Координатор телемарафону Владислав Матяш виїжджав за кордон за запитом компанії «Кінокіт», — Ярослав Железняк
Детектор М
2025-07-07T12:51:35Z
У «Дії» запускають Ветеран Pro - цифрову екосистему підтримки для захисників
УкраинФорм
2025-07-07T12:51:26Z
Соціальна допомога у 60 років: як отримати у серпні та чому можуть відмовити
24tv
2025-07-07T12:48:21Z
У "Дії" запустили "Ветеран Pro" - послуги для військових, ветеранів і родин загиблих
Комсомольская правда
2025-07-07T12:46:10Z
Закупівля армійських ліжок зі збитками майже у ₴10 млн – судитимуть начальника КЕУ з Дніпра
Украина Криминальная
2025-07-07T12:39:54Z
Чи можна жінці хрестити дитину під час місячних: запам'ятайте це
24tv
2025-07-07T12:33:13Z
Здатна воювати ще 2 роки: The Telegraph заявило, що Росія зможе запускати по 1000 БпЛА і ракет
24tv
2025-07-07T12:31:39Z
Україна отримає $400 млн від ЄС на житло для переселенців
iPress
2025-07-07T12:31:38Z
Безкоштовні продукти для пенсіонерів у Харківській області: частина українців може отримати їжу, названо критерії
Политека
2025-07-07T12:30:35Z
Коли немає часу, а закуска потрібна: хрумкі та пікантні огірки по-корейськи
24tv
2025-07-07T12:54:29Z
У слові "щавель" чимало українців роблять помилку, і ось яку
24tv
2025-07-07T12:51:57Z
Ніякої хімії: як назавжди позбутися землерийок на дачі
24tv
2025-07-07T12:33:26Z
Загадки на логіку для дітей та дорослих з відповідями: розгадає далеко не кожен
24tv
2025-07-07T12:24:25Z
Шацькі озера б'ють рекорди популярності: на під'їздах кілометрові затори
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T12:15:21Z
Як позбутись жовтого нальоту та грибка на сантехніці: дієвий лайфхак
24tv
2025-07-07T12:15:07Z
Чому корм Felix обирають мільйони власників: 5 очевидних плюсів корму
Мій Харків
2025-07-07T12:13:49Z
Рецепт абрикосової шарлотки з ніжним тестом та соковитими фруктами: ідеальний десерт для спекотних днів
Знай
2025-07-07T11:51:43Z
Де посадити чорнобривці на городі: ці квіти здатні врятувати урожай
24tv
2025-07-07T11:48:42Z
У прокуратурі розповіли про характер травм дітей, які постраждали в Харкові
24tv
2025-07-07T12:39:43Z
На Черкащині водій на «Opel» загинув, врізавшись у відбійник
Украина Криминальная
2025-07-07T12:39:28Z
"Схопила собаку та вибігла в підвал": харків'яни пригадали ранкову атаку по місту
24tv
2025-07-07T12:33:30Z
Посадив за кермо автомобіля 8-річну доньку: на Львівщині поліція покарала чоловіка
24tv
2025-07-07T12:27:08Z
У Миколаївській області спалахнула пожежа на складі боєприпасів, триває детонація
ZN UA
2025-07-07T12:27:03Z
​Нацполіція спільно з СБУ заблокували чергові схеми ухилення від мобілізації в різних регіонах країни
Украина Криминальная
2025-07-07T12:15:02Z
Жителів однієї області закликали бути у безпечних місцях: на складі детонують боєприпаси
GlavRed
2025-07-07T12:09:11Z
Карабіни, автомат, снайперська гвинтівка та набої – двоє мешканців Стрийщини незаконно зберігали зброю
Украина Криминальная
2025-07-07T12:06:31Z
На Закарпатті внаслідок ДТП на КРП загинув військовослужбовець ДПСУ – затримано водійку з ознаками спʼяніння
Украина Криминальная
2025-07-07T11:54:10Z
Бред Пітт і "F1": не просто гонки, а реальний екшн на межі нервового зриву, яка реакція світу на фільм
Знай
2025-07-07T12:51:41Z
3 гостросюжетні турецькі серіали, які можна подивитись онлайн українською мовою
24tv
2025-07-07T12:48:23Z
Костюми для «Грішників» Раяна Куглера викупили у Marvel — зі «складу» для перезапуску «Блейда»
ITC
2025-07-07T12:48:11Z
Фільм «Формула-1» став найкасовішим проєктом Apple — за 10 днів у світовому прокаті стрічка зібрала $293 млн
AIN
2025-07-07T12:30:24Z
Існує лише 30 штук: рідкісну іграшку супергероя продають на аукціоні за солідну суму
Фокус
2025-07-07T12:27:46Z
Картини, статуя та вівтар: понад 60 викрадених творів мистецтва повернули з Італії до Іспанії
УкраинФорм
2025-07-07T12:21:27Z
Молодша на 30 років: кохана жінка колишнього Моніки Беллуччі показала фото із сином
Фокус
2025-07-07T12:00:00Z
Соломія Вітвіцька купила двокімнатну квартиру в Києві і розсекретила, за які кошти
TSN
2025-07-07T11:42:48Z
80-річний Майкл Дуглас оголосив про завершення акторської кар'єри і назвав причину
TSN
2025-07-07T11:33:55Z
Новий гібридний універсал BYD Seal 06 DM-i — запас ходу від Києва до Амстердама за ціною від $15 300
ITC
2025-07-07T12:51:30Z
Daimler Truck підбив підсумки продажів автомобілів за другий квартал
AutoCentre
2025-07-07T12:04:34Z
Найбільш футуристична модель BMW тепер виглядає ще більш незвично
Топ Жир
2025-07-07T11:48:18Z
На честь річниці моделі: гібридний Fiat 500 показали офіційно
AutoGeek
2025-07-07T11:42:31Z
Цей ексклюзивний Lexus з двигуном GR доступний лише для переможців лотереї
Топ Жир
2025-07-07T10:48:37Z
Електромобілі в Норвегії зайняли майже 97% ринку: названі найбільш популярні моделі
AutoGeek
2025-07-07T10:42:37Z
В Україні стартують продажі нового Peugeot 3008 з потужним двигуном: комплектації та ціни
ЗаРулем
2025-07-07T10:40:20Z
Унікальний дизайн та механіка: Porsche 911 отримав спецверсію на честь ювілею клубу
AutoCentre
2025-07-07T10:07:51Z
Електромобіль Mercedes-Benz EQS провалився на ринку: у компанії придумали пояснення
AutoGeek
2025-07-07T09:57:38Z
Що враховувати перед купівлею портативної зарядної станції?
ЗаРулем
2025-07-07T12:54:56Z
Між живим та неживим: вчені знайшли дуже дивну бактерію
ITC
2025-07-07T12:48:33Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро вийде з ладу: три тривожні сигнали
InternetUA
2025-07-07T12:48:28Z
10-кілометровий гість з іншого світу: чи вріжеться 3I/ATLAS у Землю і що про нього відомо
Фокус
2025-07-07T12:45:00Z
Ці помилки вбивають батарею смартфона: що не варто робити з гаджетом
Хвиля
2025-07-07T12:42:54Z
Археологи виявили в Перу місто віком 3 500 років
УкраинФорм
2025-07-07T12:33:25Z
Смартфони Samsung Galaxy у небезпеці: що радять експерти, щоб гаджети працювали справно
Фокус
2025-07-07T12:30:58Z
Корейські вчені за допомогою ШІ знайшли спосіб очищувати ядерні відходи
24tv
2025-07-07T12:30:11Z
Найкращі моделі Samsung "відпочивають": у чому Nothing Phone 3 перевершує інші смартфони
Фокус
2025-07-07T12:21:04Z
Каллум Вілсон залишає Ньюкасл після п’яти сезонів
Football.ua
2025-07-07T12:57:04Z
Срна звинуватив ФІФА в бездіяльності щодо українських клубів
Football.ua
2025-07-07T12:45:06Z
ПСЖ хоче підписати Родріго – ESPN
Football.ua
2025-07-07T12:40:42Z
Безкоштовно чи ні: як подивитись реванш Усик – Дюбуа в Україні
24tv
2025-07-07T12:39:42Z
Українські дзюдоїсти виступлять на угорському етапі Кубка Європи
УкраинФорм
2025-07-07T12:39:17Z
Аль-Ахлі веде переговори з Мессі щодо зимового трансферу – L’Équipe
Football.ua
2025-07-07T12:30:38Z
Усик назвав найважчого суперника серед британських боксерів
УкраинФорм
2025-07-07T12:27:22Z
Форвард Полісся Батіста перейде в Атлетіко Насьональ
Football.ua
2025-07-07T12:19:21Z
Українські клуби в єврокубках: де гратимуть, коли матчі та хто суперники
24tv
2025-07-07T12:06:49Z