MY.UAНовини
Герої на щиті: як повертають додому тіла полеглих українців
Герої на щиті: як повертають додому тіла полеглих українців

Герої на щиті: як повертають додому тіла полеглих українців

Україна щодня бореться за те, щоб повернути всіх своїх людей додому. Мовиться як про тих, хто живим перебуває у ворожому полоні, так і про тих, хто загинув на фронті або ж внаслідок катувань росіян.

Повернення тіл полеглих захисників – складний і тривалий процес, що вимагає злагодженої роботи військових, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Міністерства внутрішніх справ, міжнародних організацій та інших структур.

За кожним повернутим тілом – місяці пошуків, переговорів і експертиз. Для родин загиблих це можливість нарешті дізнатися правду про долю близьких і гідно з ними попрощатися.

Як саме Україна повертає полеглих героїв, скільки триває цей процес та хто займається пошуком і ідентифікацією загиблих – читайте у матеріалі 24 Каналу. Стаття базується на фактах, представлених у документальному фільмі МВС України "Повернення. Герої на щиті", та розмовах зі спікерами під час прем'єри стрічки.

Хто і як бере участь у поверненні тіл наших захисників

Всі українські військові підрозділи знають, що треба забирати тіла як наших захисників-оборонців, так і ворога. Бо тіло окупанта, якщо його забрали, – це обмінний фонд, який надалі буде використаний під час процедури репатріації.

Представники Міжнародного комітету Червоного Христа присутні на кожному репатріаційному заході як з української сторони, так і зі сторони країни-агресора. МВС України, своєю чергою, здійснює функцію координації розшуку зниклих безвісти за особливих обставин.

Одна з версій, яка завжди розглядається, що зниклий безвісти міг загинути та, відповідно, треба цей факт перевірити: повернути тіло, провести слідчі дії, ідентифікувати особу і передати тіло сім'ї.

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, відповідно покладених на нього завдань, сприяє проведенню заходів репатріації тіл загиблих оборонців України та цивільних осіб, а також передачі тіл представників збройних формувань Росії.

Окрім того, Координаційний штаб здійснює цілу низку інших завдань.

Це і переговори з гуманітарними організаціями, з іншими суб'єктами, які здійснюють свою діяльність на тимчасово окупованих територіях України або там перебувають. Це участь у перемовному процесі. Це робота спільно зі Службою безпеки України та Офісом Генерального прокурора над списками тіл загиблих представників країни-агресора, які ми будемо повертати до країни-окупанта. Це інформування Збройних Сил про заходи, які плануються в межах репатріації.

Також є співробітники цивільно-військового співробітництва ЗСУ, які відповідають за переміщення тіл і безпосередньо їх передачу на обмін, який відбувається із представниками росіян.

Що відбувається після перевезення тіла

Після того як відбулась репатріація, далі за визначеним маршрутом тіла транспортують до обласних бюро судово-медичної експертизи. Обов'язково мають бути належні умови для зберігання тіла, щоб дотримувався температурний режим.

Після цього починається огляд тіл, судово-медичних експертиз та відбору ДНК-зразків. Експерти вносять необхідні відомості у реєстри й оформлюють відповідні документи.


Працівники судово-медичної експертизи вивчають матеріали, які прийшли з тілами полеглих українців / Фото МВС України

Завідувачка відділу судово-медичної експертизи трупів Київського обласного бюро судово-медичної експертизи Інна Падєй розповіла, що загалом надходять дві категорії тіл українців саме репатрійованих.

Це тіла, які доставляють з зони бойових дій та зі спеціалізованих установ Росії – в'язниць, СІЗО, госпіталів. На тілах українських захисників, які були у полоні в Росії, можна побачити наслідки тортур.

Вони (тіла – 24 Канал) доставляються не тільки в гнильних змінах, але і в стані дуже вираженої критичної кахексії. Це критичне виснаження організму, фізіологічне. Коли людину позбавляють елементарних речей, таких як їжа, медична допомога, позбавляють нормальних умов перебування, від чого людина хворіє, страждає і помирає,
– пояснила Падєй.

Певна частина тіл містить інформацію щодо можливого місця, де було це тіло, де воно було піднято. І в деяких випадках, але не в багатьох, зазначається ймовірність, кому це тіло належить.

Ці всі дані беруть слідчі та експерти СМЕ до уваги, проте ретельно переперевіряють. Тому що дуже багато було випадків, коли спецмішок підписаний одним прізвищем, а після встановлення ДНК всередині виявлялися зовсім інші дані.

Окрім біологічного матеріалу, також відбираються відбитки пальців, здійснюється фотографування, перевіряються документи або інші речі, які є безпосередньо на тілі нашого полеглого Героя.

Як безпосередньо відбувається ідентифікація тіла

Після надходження тіла до судово-медичної установи, слідчий спільно з судово-медичним експертом проводить огляд тіла, де детально описує, грубо кажучи, все, що він бачить: в якому тіло стані, в якому одязі, які були документи, речі, форма. Кримінальне провадження будуть розслідувати доти, доки не буде ідентифікована особа.

Після того як слідчий отримав зразки біологічного матеріалу, він призначає судово-молекулярну генетичність та направляє ці біологічні матеріали до експертної установи з метою виведення саме генетичних ознак, тобто ДНК профілю людини.


Збір ДНК з тіла полеглої людини / Фото МВС України

Заступник директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС Руслан Аббасов зауважує, що вивести ДНК-профіль можна з будь-яких решток, окрім тих, що вже сильно обгорілі, фактично до попелу.

Зразок живої особи є найпростішим. Його можна дослідити від двох годин до кількох днів. Якщо говорити про зразки невпізнаних тіл, це може бути так само – від кількох днів до кількох місяців. І тривалість дослідження залежить від навантаження. Тобто одночасної великої їх кількості,
– пояснив він.

Після отримання ДНК-профілю їх поміщають в електронну базу для перевірки на збіги. Для того, щоб це сталося, повинен бути поміщений як зразок в каналі об'єднання родичів безвісти зниклого, так і кісткового матеріалу впізнаних людей.

У прямих родичів зниклого безвісти беруться зразки біології, щоб провести молекулярно-генетичну експертизу, вивести профіль ДНК і помістити в Центральний облік генетичних ознак людини.

Є випадки, коли у військовослужбовців нема рідних і близьких. У таких випадках найчастіше командири самі звертаються до органів поліції та дають інформацію, за яких обставин та який військовослужбовець зник безвісти.

На сьогодні в місяць ми встановлюємо 500 – 700 ДНК профілів невпізнаних тіл,
– пояснив Руслан Аббасов.

Після дослідження тіла загиблих зберігаються в контейнерах-рефрижераторах. Там є відповідні умови та температурний режим для довготривалого їх зберігання.

Цікаво! Як зазначив Руслан Аббасов, в електронному реєстрі МВС наразі міститься понад 160 тисяч ДНК-профілів. З них близько 16 тисяч – ДНК-профілі невпізнаних тіл. Мовиться як про військових, так і про цивільних.

Яка доля тіл полеглих героїв після ідентифікації

Після того як відбувся збіг по Центральному обліку генетичних ознак людини, повідомляють двох слідчих: того, хто працює безпосередньо з тілом, і слідчого, який працює за заявою рідних, близьких зниклого безвісти. Тіло повертають до сім'ї, яка зрештою зможе провести полеглого Героя в останню путь.

Якщо сім'ї немає, то всі питання покладаються на відповідний військовий підрозділ, де проходив службу цей військовослужбовець.


Рідні та близькі прощаються з полеглим Героєм після повернення / Фото МВС України

У нас інформація є про кожне тіло. Ми працюємо спільно із представниками цивільно-військового співробітництва, із представниками Служби безпеки України, які також ведуть кримінальні провадження в такій категорії,
– зазначив заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко.

Велику роль у репатріації та ідентифікації тіл українських захисників також відіграють і міжнародні партнери, які надають підтримку та відповідають на наші запити про потреби, зокрема й щодо тих самих рефрижераторів. Однак що стосується самого повернення тіл наших Героїв на батьківщину, то тут безпосередні переговори веде Україна з Росією.

Скільки полеглих бійців уже вдалося повернути та наскільки складний цей процес зараз

Заступник голови Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов під час розмови з журналістами на прем'єрі фільму зазначив, що розмова з ворогом як щодо повернення наших військовополонених, так і щодо повернення останків тіл наших загиблих героїв – триває постійно, регулярно.

За його словами, це один із небагатьох напрямків, по якому контакт із ворогом відбувається і зберігається весь цей час.


Спікери на прем'єрі фільму "Повернення. Герої на щиті" / Фото Владислава Кравцова, 24 Канал

Важливо! Андрій Юсов також розповів, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вдалося повернути тіла 7 017 загиблих українських військовослужбовців.

Водночас він підкреслив, що безпосередньо у питаннях повернення тіл наших громадян, які є у Росії, Україна перебуває сам на сам з агресорами.

Тобто, коли ми говоримо про участь міжнародних структур в репатріації, то це участь спостерігача, моніторингова функція. Про всі інші аспекти – домовленості, переговори і стосовно повернення наших полонених, і стосовно повернення тіл наших захисників – це окрема робота України. Мова не йде про тиск, але аргументи знаходяться для того, щоб в різний спосіб не завжди одразу розв'язувати ці питання,
– сказав він.

Своєю чергою, уповноважений з питань осіб зниклих безвісти Артур Добросердов наголосив, що вся кількість тіл, яка є в України, передається Росії. І ворожа сторона, відповідно, на таких самих умовах виконує ці домовленості.

Якщо на початку ми могли давати більше тіл, це відбувалось так. Якщо зараз трошки по-іншому, але в незалежності від того, скільки є тіл, ми віддаємо всі. І та сторона аналогічно,
– пояснив Добросердов.

Тож варто зазначити, що переговори про повернення тіл полеглих героїв йдуть постійно, і українська сторона робить все для того, щоб повернути всіх наших громадян, живих та полеглих, додому, до своїх рідних.

Теги за темою
Статьи
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
Известная российская певица опозорилась пением на руинах и крови
Comments UA
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
Сергей Стерненко показал первое фото из больницы после ранения: как выглядит блогер
Фокус
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
НАТО без США: Трамп выдвигает жесткие условия союзникам
Gazeta UA
Российские элиты обеспокоены подписанием соглашения по недрам и давят на Путина — СМИ
Факти ICTV
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
Украинскую монету можно продать в миллион раз дороже от ее номинала: как выглядит
Знай
Министерство агрополитики оскандалилось из-за заявления о заморозках
Comments UA
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
"Все ключевые вопросы". Зеленский провел совещание по истребителям F-16
Лига
Заработки за рубежом – бонус на старость: как получать пенсию одновременно из двух стран
Знай
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
Генштаб обновил данные о потерях РФ 20 апреля: сколько оккупантов ликвидировано
TSN
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
В Германии Mercedes влетел в прохожих: восемь пострадавших, среди них малыш
Gazeta UA
Суд отменил штраф водителю из-за того, что полицейский держал радар TruCAM в руках
UAToday
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
Альтернатива оземпику от мира природы: ученые нашли уникальную бактерию
Фокус
Бессонница, депрессия и тревожность оказались связаны: ученые нашли их общие моменты
Фокус
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
Почему сбрасывать "лишнее" проще именно летом: формула похудения от тренеров и диетологов
Знай
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
Сочные ребра барбекю: записывайте легкий рецепт для дружеской вечеринки
Gazeta UA
Что нельзя делать в Польше: правила для туристов, о которых стоит помнить
Факти ICTV
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
"Бароном был?". В Одессе на кладбище заметили царскую могилу кота
Telegraf
В Донецкой области с 5 мая меняется время комендантского часа
Корреспондент
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
Вожделенный Фьюри: Дюбуа еще не побил Усика, но уже готов к Фьюри
Корреспондент
Официально: чемпион WBO в первом среднем весе лишился титула
Корреспондент
Последний бой: Днепр и Киев-Баскет определят чемпиона
Корреспондент
Реванш Усик - Дюбуа: билетов осталась треть
Корреспондент
Рух и Кривбасс разошлись миром
Корреспондент
Скандальный Поворознюк поплатился за сексизм
Telegraf
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
Дорожный знак, по которому приходят большие штрафы: о чем должны знать водители
Знай
На уровень выше: тест-драйв нового Mitsubishi L200
Фокус
Кузов Chery Tiggo 8 CSH успешно выдержал давление массой 11,5 т
Gazeta UA
Водители могут получить штраф: что точно не стоит менять в своем авто
Comments UA
Aston Martin представила самый мощный кроссовер в мире
UAToday
Новое поколение Toyota Camry получило спецверсию
Корреспондент
Нужно ли включать фары днем в городе и когда это обязательно
Факти ICTV
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
Грандиозный конфуз: Обзор Mandragora: Whispers of the Witch Tree
GameMag
Ученые смогли подслушать "разговор" деревьев и сделали невероятное открытие
UAToday
Официально: Сюжетное дополнение Brushes with Death для Kingdom Come: Deliverance II выйдет в середине мая
GameMag
«Призрак Ётэй» зовёт: Sony начала принимать предзаказы на PS5-эксклюзив Ghost of Yotei в PS Store
GameMag
Инсайдер раскрыл все характеристики Samsung Galaxy S25 Edge до анонса
Корреспондент
Xpeng представила гуманоїдного робота, который работает на её производстве
Корреспондент
В турецком "Городе гладиаторов" обнаружили 2000-летний саркофаг
Корреспондент