MY.UAНовини
Технофашизм у США: що це таке і як Кремнієва долина формує нову реальність в Америці
Технофашизм у США: що це таке і як Кремнієва долина формує нову реальність в Америці

Технофашизм у США: що це таке і як Кремнієва долина формує нову реальність в Америці

Коли на інавгурації Дональда Трампа в січні серед його прихильників засвітилася топова еліта Кремнієвої долини – Марк Цукерберг, Джефф Безос, Ілон Маск і Сундар Пічаї – це виглядало як типовий союз великих бізнесменів. Вони бажають вигоди: дерегуляцію, податкові пільги та боротьбу з "вок"-культурою, світоглядом, зосередженим на соціальній справедливості, рівноправності та усвідомленні дискримінації.

Американська історикиня Дженіс Мімура побачила в цьому щось більш загрозливе, пише видання New Yorker. Це тісна взаємодія держави та технологічного бізнесу, яка може розгорнутися в агресивну промислову політику без огляду на ліберальні цінності. Адже під час другої каденції Трампа топи Кремнієвої долини все активніше йдуть у політику. І це, за словами Мімури, нагадує сценарій, коли елітні японські бюрократи отримали владу та затягнули країну в Другу світову війну.

"Це технарі з інженерною освітою, які раптом стають впливовими урядовцями", – пояснює Мімура. У своїй книзі "Планування імперії" (2011) вона називає це "технофашизмом". Це ситуація, коли влада концентрується в руках технократів. "Технології стають рушійною силою такого режиму, і всі аспекти управління та суспільства потрапляють під контроль технократів", – каже історикиня.

24 Канал публікує переказ матеріалу New Yorker про джерела технофашизму та його становлення в сучасній Америці.

Передісторія сучасного технофашизму

У 1930-х Японія колонізувала Маньчжурію, перетворивши її на полігон для випробування технофашизму. У 1936 році японський чиновник Нобусуке Кіші очолив там промислову програму і разом із новими японськими конгломератами, відомими як дзайбацу, запустив жорстку індустріалізацію, використовуючи працю місцевого населення. У 1939 році Кіші повернувся в японську політику, і разом із командою технократів продовжив просувати ідею тотального держрегулювання економіки, нехтуючи приватним бізнесом і правами робітників.

Цей фашистський режим не будувався навколо одного лідера, як у Муссоліні чи Гітлера, хоча Кіші в 1920-х подорожував до Німеччини, спостерігав за розвитком нацизму і навіть запозичив у нього ідеї для своїх проєктів у Маньчжурії. Але, як пояснює Мімура, Японія "просто плавно скотилася у фашизм", коли бюрократи стали сірими кардиналами під прикриттям імператора. Вони створювали окремі надміністерські структури, які фактично ніхто не контролював.

І якщо провести паралелі, сьогодні цю роль у США, на думку критиків, відіграє DOGE Ілона Маска – такий собі символ нового, технологічно підживленого трампізму.

Американські корпорації XX століття теж час від часу загравали з ідеєю об'єднання державної влади та індустріального сектору.

  • Підприємець Генрі Форд популяризував систему виробничої організації, відому як "фордізм", де держава втручалася в економіку, щоб гарантувати масове виробництво і споживання.
  • У 1930-х компанія IBM через німецьку дочірню фірму співпрацювала з нацистським урядом, постачаючи технології для таких проєктів, як перепис населення 1933 року, який допоміг ідентифікувати євреїв у Німеччині.

Як нещодавно писала Бекка Льюїс у The Guardian, Кремнієва долина вже давно має правий ухил, культивуючи мізогінію та ієрархічний підхід до успіху. Ще в 1990-х журналіст Майкл С. Мелоун попереджав про "технофашизм", вказуючи на "IQ-снобізм" у техіндустрії та готовність нести цифрову революцію, "відкидаючи слабких і поранених на узбіччя".

Що таке технофашизм зараз

Але нинішня ситуація – це вже не абстрактні роздуми про технофашизм. Це реальна політика, межі якої зараз випробовуються на практиці – зокрема DOGE, департаментом урядової ефективності, створеним Трампом для Маска. Ця структура, нашпигована інженерами-початківцями з компаній Маска, вільно діє всередині федерального уряду, змітаючи перепони на своєму шляху.

Маск скоротив чисельність держслужбовців, закрив агентства, які могли кинути йому виклик, і почав використовувати штучний інтелект для ухвалення рішень, пропонуючи передати державне управління чат-ботам, таким як Grok, розробленому його ж компанією. DOGE отримала доступ до приватних даних американців і навіть розробила інструменти для розсилки повідомлень одразу всьому федеральному уряду.


Техномільярдери на інавгурації Дональда Трампа / Фото AP, Julia Demaree Nikhinson, Pool

Нещодавно Маск скористався цим, вимагаючи, щоб держслужбовці щотижня звітували про свої досягнення. Як зазначає Мімура, "коли ти намагаєшся застосовувати технічні концепції та раціональність до людей і суспільства, це може перерости у щось тоталітарне".

Проте технофашизм не обмежується лише Маском. Інші підприємці та інвестори також бачать у цьому можливість використати союз між трампізмом і Кремнієвою долиною. Наприклад, СЕО OpenAI Сем Альтман уклав власні угоди з адміністрацією Трампа, зокрема щодо Stargate – амбітного проєкту дата-центрів, вартістю до 500 мільярдів доларів.

Тим часом Apple анонсувала інвестиційну кампанію на таку ж суму в США протягом наступних чотирьох років, зокрема будівництво серверів для ШІ в Техасі. Хоч ці плани поки що виглядають розмитими, вони дають чіткий сигнал про співпрацю між технологічними корпораціями та урядом. У своїй соцмережі Truth Social Трамп схвально прокоментував плани Apple, написавши: "Віримо в те, що робимо".

Ерін МакЕлрой, географка з Вашингтонського університету, яка досліджує Кремнієву долину, використовує термін "кремнізація" для опису нового процесу. Мовиться про те, коли міста, як-от Сан-Франциско або Клуж-Напока в Румунії, куди західні IT-компанії масово аутсорсять свої сервіси, починають копіювати ідеологію та стиль Кремнієвої долини.

На її думку, перші ознаки "кремнізації" Вашингтона з'явилися ще за президентства Барака Обами, коли він зробив ставку на соцмережі, зокрема Facebook, як головний канал урядової комунікації. На той момент цифрові платформи виглядали як інструмент, що допомагає демократії, – такий собі "колективний мегафон". Але через десять років технології не просто допомагають уряду — вони його замінюють.

Зараз у нас криза державності,
– каже МакЕлрой.

Вона припускає, що Кремнієва долина цілеспрямовано "підточує державну владу", щоб швидше її замістити.

У Кремнієвій долині панує переконання, що її підприємці та інженери знають краще за всіх: вони ефективніше поширюють інформацію, краще організовують робочий простір, будують супутники та запускають ракети. Із цієї ж логіки випливає, що вони, звісно, мають бути кращими управлінцями, ніж політики та держслужбовці. Кремнієва долина давно фантазує про "мережеві держави" і плавучі міста – автономні утопії, побудовані за технологічними принципами.

Більшість із цих проєктів так і залишилися мріями або просто брендовими концепціями, як-от стартап Praxis, який обіцяє створити місто майбутнього на узбережжі Середземного моря. Але тепер, коли Білий дім під контролем Трампа, уряд США сам перетворюється на лабораторію для цих експериментів, каже МакЕлрой. "Раз у нас Маск керує державою, їм уже не так потрібні ці офшорні бульбашки, як вони думали раніше".

MAGA проти технологічного майбутнього

Такі футуристичні уявлення про суспільство йдуть у розріз із класичним популізмом "Зробимо Америку знову великою" (MAGA), який панував у першу каденцію Трампа. Реакціонери MAGA, як-от Стів Беннон, ставляться до технологічного прогресу з підозрою. Як пояснює журналіст Джеймс Поґ, їхня мета — відродити американську культуру, яка, на їхню думку, була втрачена через десятиліття "глобалістичної технократії".

Беннон прямо називає ідеологію Кремнієвої долини "технофеодалізмом" і відкрито воює з Маском. Він вважає її антигуманною і впевнений, що громадяни США перетворюються на "цифрових кріпаків", чиї права диктують великі технокомпанії.

Їх потрібно зупинити. Якщо ми цього не зробимо зараз, вони знищать не тільки цю країну, а й увесь світ,
заявив Беннон у січневому інтерв’ю для Times.

У той час як прихильники MAGA прагнуть повернути все, як було (чи, радше, як їм здається, що було), технократична еліта Кремнієвої долини, за висловом Марка Цукерберга, хоче ламати усталений порядок. У тому ж інтерв’ю Беннон назвав Маска "топовим акселераціоністом" – натякаючи на ідеологію, що сприймає хаос як неминучість і навіть як рушійну силу прогресу.

Цікаво! Акселераціонізм став популярним у минулому десятилітті завдяки британському філософу Ніку Ленду, який є частиною так званого неореакційного руху або "Темного Просвітництва". Серед його прихильників – Куртіс Ярвін, колишній програміст і блогер, який пропонує ідею американської монархії, що набуває нового звучання за президентства Трампа 2.0.

Суть акцелераціонізму, як пояснює Андреа Молле, професор політології в Університеті Чапмена, виглядає приблизно так: "Крах усе одно неминучий – давайте просто зірвемо пластир". Ідея походить із теорії Карла Маркса: мовляв, якщо суперечності капіталізму стануть достатньо вираженими, це спровокує пролетарську революцію та призведе до більш справедливого суспільства.

Молле вважає, що так званий "техно-акцелераціонізм" Маска має зовсім іншу мету: не побудувати рівноправний світ, а зруйнувати стару систему, щоб створити технологічну ієрархію, де на вершині будуть інженери.

"Маску потрібно повністю зламати будь-які наявні урядові структури, щоб нав’язати свої власні", – пояснює Молле. Він порівнює це з тим, як працює Tesla: компанія може в будь-який момент оновити систему вашого автомобіля: "Вам залишають певну свободу дій, але контроль усе одно залишається за ними. Вони можуть втрутитися, якщо курс розходиться з тим, що вони вважають оптимальним для максимальної ефективності".

Холоднокровне прагнення до ефективності, яке несе з собою технофашизм, швидко призводить до стану відчуження, що навряд чи сподобається будь-якому політичному табору. Якщо брати приклад Японії, союз між технократами та правими політиками навряд чи триватиме вічно. У 1940 році японський прем’єр-міністр оголосив про рух "Новий порядок", який мав на меті перебудову держави в однопартійну систему з абсолютною владою.

Історикиня Джаніс Мімура зазначає: "Це трохи нагадує сьогодення: потрібно терміново виправити все й одразу. Дещо моторошно проводити таку історичну паралель: ніби ми спостерігаємо Новий порядок в Америці". Але з часом вплив японських технократів почав слабшати. Коли військові почали програвати у Другій світовій, армія вимагала продовжувати бойові дії навіть після того, як технократи зрозуміли, що це безперспективно. Кісі, архітектор технократичної політики в Маньчжурії, покинув уряд у 1944 році.

Утім, як пояснює Мімура, технократи не мали політичної партії чи електорату, який міг би змусити їх відповідати за свої дії. Іронія в тому, що це дозволило їм повернутися в політику після війни без "кривавого сліду" на репутації. Коли США вирішили відбудовувати Японію як противагу СРСР у регіоні, Кісі та його колеги знову взялися за справу й почали індустріалізацію країни. У 1955 році Кісі допоміг створити нову політичну партію, а через кілька років став прем’єр-міністром.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Поховав дружину в сараї і пішов світ за очі. Моторошна історія останнього мешканця прифронтового села на Донеччині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:54:54Z
Воїни 63 ОМБр захистили свою САУ від ворожого обстрілу за допомогою дробовика та автоматів
24tv
2025-04-06T18:42:09Z
Російські загарбники поплатилися за мародерство в українському селі
Antikor
2025-04-06T18:39:20Z
Росіяни прориваються на Сумщину. ЗСУ розповіли про ситуацію біля північного кордону України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:39:19Z
Потужний вітер, мороз та ожеледиця: які регіони засипатиме снігом
GlavRed
2025-04-06T18:27:31Z
Яка ситуація навколо Сіверська: оновлені дані DeepState
24tv
2025-04-06T18:18:03Z
Російські загарбники скинули 4 КАБи на Золочів у Харківській області: є постраждала
Antikor
2025-04-06T18:15:25Z
Бійці бригади «Хижак» знищили дроном схованку російської техніки в Торецьку
УкраинФорм
2025-04-06T18:04:31Z
Російські війська обстріляли Білозерку на Херсонщині, двоє поранених
Antikor
2025-04-06T18:04:25Z
Після важкої хвороби Папа Римський вийшов на публіку у Ватикані
iPress
2025-04-06T18:37:49Z
Після війни Росія не планує значно скорочувати свою армію, - Буданов
Antikor
2025-04-06T18:30:34Z
Як захищають Херсон. 40 бригада берегової оборони поділилася деталями своєї роботи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:15:41Z
Вербна неділя: коли українці відзначатимуть у 2025 році, традиції, заборони та цікаві факти
Знай
2025-04-06T18:12:31Z
Крилата ракета SOM-J: квантовий стрибок для військової незалежності Туреччини
InternetUA
2025-04-06T18:07:52Z
Росіяни маскують китайські всюдиходи під "Тигр-М", щоб обдурити ЗСУ, –Defense Express
24tv
2025-04-06T18:03:35Z
Робота в Харкові: пенсіонерам пропонують непогано заробити, готові платити від 30 тисяч
Политека
2025-04-06T18:00:33Z
Колумбійська штурмова рота знищує спецназ КНДР на Курщині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T17:51:26Z
Німеччина втратила лідерство за кількістю заяв на притулок в ЄС: її випередили дві інші країни
Antikor
2025-04-06T17:48:23Z
У Німеччині відбудуться великомасштабні навчання на випадок атаки Росії на НАТО
Antikor
2025-04-06T18:54:51Z
Має сильну позицію: хто з політиків може вести діалог з Путіним щодо миру
24tv
2025-04-06T18:54:42Z
Угода або ніякої допомоги: США може висунути ультиматум Києву щодо миру з РФ, — The Telegraph
Фокус
2025-04-06T18:51:45Z
Росія заявила про окупацію села на Сумщині: прикордонники відреагували
GlavRed
2025-04-06T18:49:14Z
Ющенко отримав нову посаду? Житомирські підлітки здивували своїми знаннями з історії
Telegraf
2025-04-06T18:48:14Z
Путін потирає руки: США розраховують на ультиматум і швидку угоду щодо України
24tv
2025-04-06T18:48:04Z
Зеленський доручив активізувати контакти з партнерами щодо посилення ППО
iPress
2025-04-06T18:37:59Z
ООН визнала удар по Кривому Рогу наймасовішим убивством дітей за весь час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:37:54Z
ЄС на початку тижня може оголосити контрмита проти США
iPress
2025-04-06T18:37:45Z
7 найкращих ситкомів, які увійшли в історію кіно
24tv
2025-04-06T18:36:09Z
Акторка Віталіна Біблів висловилася про роботу міністрів і чи готова піти у політику
Комсомольская правда
2025-04-06T18:28:00Z
Росіяни цинічно вкрали пісню у відомого українського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:27:32Z
Дар’я Петрожицька: сексуальні фото
CutInsight
2025-04-06T18:12:04Z
У Харкові презентували книгу про кобзарство «Повернення традиції»
УкраинФорм
2025-04-06T18:04:28Z
«Minecraft: Фільм» зібрав за дебютні вихідні рекордні $157 мільйонів у США та Канаді
УкраинФорм
2025-04-06T18:03:09Z
Померла українська акторка Таїсія Литвиненко
Gazeta UA
2025-04-06T18:00:23Z
Актор О Йон Су, відомий роллю в "Грі в кальмара", засуджений до року ув’язнення за сексуальні домагання
Antikor
2025-04-06T17:51:20Z
Українська режисерка отримала престижну нагороду за кліп до хіта Леді Гаги
GlavRed
2025-04-06T17:30:56Z
Землетрус у М’янмі забрав 3471 життя, а ураган пошкодив намети для постраждалих
Antikor
2025-04-06T18:21:52Z
Зросла кількість жертв обстрілу Кривого Рогу: скільки людей залишаються у лікарнях
Gazeta UA
2025-04-06T18:04:38Z
Росіяни вдарили КАБАми по Золочівській громаді на Харківщині, постраждала жінка
УкраинФорм
2025-04-06T18:03:48Z
"Міс Європа", тікаючи від поліції, впала на дорогу з естакади і її переїхало авто
FaceNews
2025-04-06T17:45:09Z
Знайшов заборонену "травичку" і почув вирок суду. Що буде, якщо її зірвати
Telegraf
2025-04-06T17:39:44Z
На Одещині військовий отримав 17 000 гривень штрафу за спробу відбити брата-дезертира у поліції
Antikor
2025-04-06T16:30:38Z
Сторожинецький суд засудив військового до 8 років ув’язнення за незаконне переправлення ухилянтів через кордон
Antikor
2025-04-06T16:15:40Z
Кількість жертв ракетного удару по Кривому Рогу зросла до 20
Комсомольская правда
2025-04-06T16:09:26Z
Суд у Запоріжжі виправдав посадовця Держпраці, обвинуваченого в отриманні хабаря
Antikor
2025-04-06T16:06:04Z
Вернидуб: Головна задача – довести цей чемпіонат до кінця
Football.ua
2025-04-06T18:52:02Z
Чемпіонат України з футболу: як зіграли свої матчі «Динамо» та «Шахтар»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:51:42Z
У мережі опублікували фото зруйнованого стадіону "Шахтар" в окупованому Донецьку
Antikor
2025-04-06T18:39:33Z
Олімпіакос з Яремчуком поступився ПАОКу
Football.ua
2025-04-06T18:37:54Z
Реал оприлюднив заявку на матч проти Арсенала у Лізі чемпіонів: чи зіграє Лунін
24tv
2025-04-06T18:36:08Z
Таїсія Онофрійчук здобула три "золота" на етапі Кубка світу з художньої гімнастики
Комсомольская правда
2025-04-06T18:30:21Z
Хетафе розібрався з Вальядолідом
Football.ua
2025-04-06T18:30:11Z
Трабзонспор із Зубковим зазнав розгрому від Фенербахче
Football.ua
2025-04-06T18:16:20Z
Динамо Київ — Лівий Берег 2:0 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-06T18:10:52Z
Індія почала переговори з США щодо торгової угоди, не відповідаючи на мита
Antikor
2025-04-06T18:33:53Z
Глава Енергоатома розповів, чим небезпечний перезапуск ЗАЕС під контролем РФ
Факти ICTV
2025-04-06T18:30:43Z
США не будуть відтерміновувати дію мит на товари з інших країн - Мінторгівлі
УкраинФорм
2025-04-06T18:04:08Z
В Україні стабілізувалися ціни на готову молочну продукцію
УкраинФорм
2025-04-06T18:04:02Z
Чим банкрутство 23andMe небезпечно для бази геномів
InternetUA
2025-04-06T17:01:36Z
Чи можуть пенсіонери не платити за доставку газу
24tv
2025-04-06T16:30:24Z
Маска можуть змусять заплатити мільйонний штраф через мережу Х
24tv
2025-04-06T16:03:31Z
Пенсія, якщо зарплата 7 000 гривень: як розрахувати
24tv
2025-04-06T15:54:01Z
У 2025 році Україна може залишитися без популярного фрукта: у чому причина
GlavRed
2025-04-06T15:45:08Z
Три варіанти, як правильно відмовляти і не почуватись винним
Gazeta UA
2025-04-06T18:24:07Z
Так пахне весна: які парфуми варто придбати уже у квітні
24tv
2025-04-06T18:24:00Z
Гості миттєво вас розхвалять: яйця "тюльпани" – 2 хвилини на шедевр
24tv
2025-04-06T18:18:15Z
Як врятувати ножі та садовий інвентар від іржі: прості й ефективні способи
Gazeta UA
2025-04-06T17:39:01Z
Чому не можна спати з котом в одному ліжку: неочікувана відповідь
24tv
2025-04-06T17:21:12Z
Як і скільки правильно варити макарони: секрети ідеальної текстури та правильного часу
Знай
2025-04-06T16:54:24Z
Нізащо не залишайте ключ у дверях: одиниці знають про небезпеку
24tv
2025-04-06T16:48:45Z
Любовний гороскоп на тиждень з 7 по 13 квітня
GlavRed
2025-04-06T16:36:05Z
Забудьте про більшість відомих вам засобів: як правильно обрати SPF
24tv
2025-04-06T15:33:37Z
Signal — найбільш захищений месенджер, попри інциденти в США, - Буданов
Antikor
2025-04-06T18:54:40Z
Чи можуть згадати кішки свого господаря після довгої розлуки: відповідь науковців
Gazeta UA
2025-04-06T18:54:05Z
Геймер із Китаю подав до суду через депресію від віртуальних “ляпасів” у Three Kingdoms Kill Online
360ua.news
2025-04-06T18:03:57Z
"Справжній профі": чоловік показав навички приборкувача змій перед королівською коброю
Фокус
2025-04-06T17:30:20Z
Тревел-блог Андрія Буренока: правда про життя в різних країнах
CutInsight
2025-04-06T17:12:19Z
Новий метод виправлення великого відкликання кібервантажів Tesla — додавання клею та пари гайок
Топ Жир
2025-04-06T17:00:58Z
Цей додаток постійно краде пам’ять на телефоні: як це швидко виправити
InternetUA
2025-04-06T16:31:14Z
Як безкоштовно прискорити домашній інтернет, змінивши лише одне налаштування
InternetUA
2025-04-06T15:46:35Z
Незабаром Землю накриє потужна магнітна буря: коли не буде спалахів
Telegraf
2025-04-06T15:33:59Z
Смердить з раковини? Чотири простих способи, як усунути неприємний запах
Telegraf
2025-04-06T18:12:31Z
Як обирати сир і яких компонентів у ньому не має бути – 5 кращих сирів для раціону
24tv
2025-04-06T16:42:44Z
Як і чим білити дерева навесні - кілька порад
Gazeta UA
2025-04-06T14:15:24Z
Люди, які доживають до 100 років, їдять одні й ті самі 10 продуктів
GlavRed
2025-04-06T13:27:44Z
Чи можуть мобілізувати людину з III групою інвалідності
24tv
2025-04-06T12:15:30Z
Хлопці 10-14 років на Одещині вживають алкоголь частіше за підлітків, - дослідження
Antikor
2025-04-06T11:57:36Z
Приховані віруси в ДНК можуть допомогти боротися з раком нирок
Portaltele
2025-04-06T11:34:10Z
Всього 18 горішків на день: що буде з організмом, якщо їсти кеш'ю щодня
24tv
2025-04-06T11:09:31Z
Спалах кору в США: зафіксовано вдвічі більше випадків, ніж за весь 2024 рік
Факти ICTV
2025-04-06T09:37:56Z
Власник Kia EV6, який наситився із кількома випадками відмов 12V батареї, подає заяву за законом про лимери
Топ Жир
2025-04-06T18:45:29Z
Густе масло не завжди хороше рішення для вашого автомобіля
360ua.news
2025-04-06T17:31:33Z
Kawasaki представила концепт мотоцикла з ногами замість коліс
Подробности
2025-04-06T16:09:19Z
Які вживані авто в Україні мають чисту історію та як захистити себе від шахраїв
Знай
2025-04-06T15:57:51Z
Витративши 136 тис. на зарядний пристрій, він зараз не може продати його за більше, ніж 93 тис. після пройдених 80 миль
Топ Жир
2025-04-06T15:30:36Z
Огляд електричного кросовера Kia EV5 2025: Чому ця модель краще відповідає потребам, ніж Model Y
Топ Жир
2025-04-06T13:45:08Z
В США знижуються ціни на автомобілі Ford
360ua.news
2025-04-06T13:03:55Z
Авто-бестселери: які моделі найчастіше купують цьогоріч
24tv
2025-04-06T11:15:29Z
Чи знаєте ви, що насправді означає символ "i" на панелі приладів автомобіля
24tv
2025-04-06T10:48:22Z