MY.UAНовини
Технофашизм у США: що це таке і як Кремнієва долина формує нову реальність в Америці
Технофашизм у США: що це таке і як Кремнієва долина формує нову реальність в Америці

Технофашизм у США: що це таке і як Кремнієва долина формує нову реальність в Америці

Коли на інавгурації Дональда Трампа в січні серед його прихильників засвітилася топова еліта Кремнієвої долини – Марк Цукерберг, Джефф Безос, Ілон Маск і Сундар Пічаї – це виглядало як типовий союз великих бізнесменів. Вони бажають вигоди: дерегуляцію, податкові пільги та боротьбу з "вок"-культурою, світоглядом, зосередженим на соціальній справедливості, рівноправності та усвідомленні дискримінації.

Американська історикиня Дженіс Мімура побачила в цьому щось більш загрозливе, пише видання New Yorker. Це тісна взаємодія держави та технологічного бізнесу, яка може розгорнутися в агресивну промислову політику без огляду на ліберальні цінності. Адже під час другої каденції Трампа топи Кремнієвої долини все активніше йдуть у політику. І це, за словами Мімури, нагадує сценарій, коли елітні японські бюрократи отримали владу та затягнули країну в Другу світову війну.

"Це технарі з інженерною освітою, які раптом стають впливовими урядовцями", – пояснює Мімура. У своїй книзі "Планування імперії" (2011) вона називає це "технофашизмом". Це ситуація, коли влада концентрується в руках технократів. "Технології стають рушійною силою такого режиму, і всі аспекти управління та суспільства потрапляють під контроль технократів", – каже історикиня.

24 Канал публікує переказ матеріалу New Yorker про джерела технофашизму та його становлення в сучасній Америці.

Передісторія сучасного технофашизму

У 1930-х Японія колонізувала Маньчжурію, перетворивши її на полігон для випробування технофашизму. У 1936 році японський чиновник Нобусуке Кіші очолив там промислову програму і разом із новими японськими конгломератами, відомими як дзайбацу, запустив жорстку індустріалізацію, використовуючи працю місцевого населення. У 1939 році Кіші повернувся в японську політику, і разом із командою технократів продовжив просувати ідею тотального держрегулювання економіки, нехтуючи приватним бізнесом і правами робітників.

Цей фашистський режим не будувався навколо одного лідера, як у Муссоліні чи Гітлера, хоча Кіші в 1920-х подорожував до Німеччини, спостерігав за розвитком нацизму і навіть запозичив у нього ідеї для своїх проєктів у Маньчжурії. Але, як пояснює Мімура, Японія "просто плавно скотилася у фашизм", коли бюрократи стали сірими кардиналами під прикриттям імператора. Вони створювали окремі надміністерські структури, які фактично ніхто не контролював.

І якщо провести паралелі, сьогодні цю роль у США, на думку критиків, відіграє DOGE Ілона Маска – такий собі символ нового, технологічно підживленого трампізму.

Американські корпорації XX століття теж час від часу загравали з ідеєю об'єднання державної влади та індустріального сектору.

  • Підприємець Генрі Форд популяризував систему виробничої організації, відому як "фордізм", де держава втручалася в економіку, щоб гарантувати масове виробництво і споживання.
  • У 1930-х компанія IBM через німецьку дочірню фірму співпрацювала з нацистським урядом, постачаючи технології для таких проєктів, як перепис населення 1933 року, який допоміг ідентифікувати євреїв у Німеччині.

Як нещодавно писала Бекка Льюїс у The Guardian, Кремнієва долина вже давно має правий ухил, культивуючи мізогінію та ієрархічний підхід до успіху. Ще в 1990-х журналіст Майкл С. Мелоун попереджав про "технофашизм", вказуючи на "IQ-снобізм" у техіндустрії та готовність нести цифрову революцію, "відкидаючи слабких і поранених на узбіччя".

Що таке технофашизм зараз

Але нинішня ситуація – це вже не абстрактні роздуми про технофашизм. Це реальна політика, межі якої зараз випробовуються на практиці – зокрема DOGE, департаментом урядової ефективності, створеним Трампом для Маска. Ця структура, нашпигована інженерами-початківцями з компаній Маска, вільно діє всередині федерального уряду, змітаючи перепони на своєму шляху.

Маск скоротив чисельність держслужбовців, закрив агентства, які могли кинути йому виклик, і почав використовувати штучний інтелект для ухвалення рішень, пропонуючи передати державне управління чат-ботам, таким як Grok, розробленому його ж компанією. DOGE отримала доступ до приватних даних американців і навіть розробила інструменти для розсилки повідомлень одразу всьому федеральному уряду.


Техномільярдери на інавгурації Дональда Трампа / Фото AP, Julia Demaree Nikhinson, Pool

Нещодавно Маск скористався цим, вимагаючи, щоб держслужбовці щотижня звітували про свої досягнення. Як зазначає Мімура, "коли ти намагаєшся застосовувати технічні концепції та раціональність до людей і суспільства, це може перерости у щось тоталітарне".

Проте технофашизм не обмежується лише Маском. Інші підприємці та інвестори також бачать у цьому можливість використати союз між трампізмом і Кремнієвою долиною. Наприклад, СЕО OpenAI Сем Альтман уклав власні угоди з адміністрацією Трампа, зокрема щодо Stargate – амбітного проєкту дата-центрів, вартістю до 500 мільярдів доларів.

Тим часом Apple анонсувала інвестиційну кампанію на таку ж суму в США протягом наступних чотирьох років, зокрема будівництво серверів для ШІ в Техасі. Хоч ці плани поки що виглядають розмитими, вони дають чіткий сигнал про співпрацю між технологічними корпораціями та урядом. У своїй соцмережі Truth Social Трамп схвально прокоментував плани Apple, написавши: "Віримо в те, що робимо".

Ерін МакЕлрой, географка з Вашингтонського університету, яка досліджує Кремнієву долину, використовує термін "кремнізація" для опису нового процесу. Мовиться про те, коли міста, як-от Сан-Франциско або Клуж-Напока в Румунії, куди західні IT-компанії масово аутсорсять свої сервіси, починають копіювати ідеологію та стиль Кремнієвої долини.

На її думку, перші ознаки "кремнізації" Вашингтона з'явилися ще за президентства Барака Обами, коли він зробив ставку на соцмережі, зокрема Facebook, як головний канал урядової комунікації. На той момент цифрові платформи виглядали як інструмент, що допомагає демократії, – такий собі "колективний мегафон". Але через десять років технології не просто допомагають уряду — вони його замінюють.

Зараз у нас криза державності,
– каже МакЕлрой.

Вона припускає, що Кремнієва долина цілеспрямовано "підточує державну владу", щоб швидше її замістити.

У Кремнієвій долині панує переконання, що її підприємці та інженери знають краще за всіх: вони ефективніше поширюють інформацію, краще організовують робочий простір, будують супутники та запускають ракети. Із цієї ж логіки випливає, що вони, звісно, мають бути кращими управлінцями, ніж політики та держслужбовці. Кремнієва долина давно фантазує про "мережеві держави" і плавучі міста – автономні утопії, побудовані за технологічними принципами.

Більшість із цих проєктів так і залишилися мріями або просто брендовими концепціями, як-от стартап Praxis, який обіцяє створити місто майбутнього на узбережжі Середземного моря. Але тепер, коли Білий дім під контролем Трампа, уряд США сам перетворюється на лабораторію для цих експериментів, каже МакЕлрой. "Раз у нас Маск керує державою, їм уже не так потрібні ці офшорні бульбашки, як вони думали раніше".

MAGA проти технологічного майбутнього

Такі футуристичні уявлення про суспільство йдуть у розріз із класичним популізмом "Зробимо Америку знову великою" (MAGA), який панував у першу каденцію Трампа. Реакціонери MAGA, як-от Стів Беннон, ставляться до технологічного прогресу з підозрою. Як пояснює журналіст Джеймс Поґ, їхня мета — відродити американську культуру, яка, на їхню думку, була втрачена через десятиліття "глобалістичної технократії".

Беннон прямо називає ідеологію Кремнієвої долини "технофеодалізмом" і відкрито воює з Маском. Він вважає її антигуманною і впевнений, що громадяни США перетворюються на "цифрових кріпаків", чиї права диктують великі технокомпанії.

Їх потрібно зупинити. Якщо ми цього не зробимо зараз, вони знищать не тільки цю країну, а й увесь світ,
заявив Беннон у січневому інтерв’ю для Times.

У той час як прихильники MAGA прагнуть повернути все, як було (чи, радше, як їм здається, що було), технократична еліта Кремнієвої долини, за висловом Марка Цукерберга, хоче ламати усталений порядок. У тому ж інтерв’ю Беннон назвав Маска "топовим акселераціоністом" – натякаючи на ідеологію, що сприймає хаос як неминучість і навіть як рушійну силу прогресу.

Цікаво! Акселераціонізм став популярним у минулому десятилітті завдяки британському філософу Ніку Ленду, який є частиною так званого неореакційного руху або "Темного Просвітництва". Серед його прихильників – Куртіс Ярвін, колишній програміст і блогер, який пропонує ідею американської монархії, що набуває нового звучання за президентства Трампа 2.0.

Суть акцелераціонізму, як пояснює Андреа Молле, професор політології в Університеті Чапмена, виглядає приблизно так: "Крах усе одно неминучий – давайте просто зірвемо пластир". Ідея походить із теорії Карла Маркса: мовляв, якщо суперечності капіталізму стануть достатньо вираженими, це спровокує пролетарську революцію та призведе до більш справедливого суспільства.

Молле вважає, що так званий "техно-акцелераціонізм" Маска має зовсім іншу мету: не побудувати рівноправний світ, а зруйнувати стару систему, щоб створити технологічну ієрархію, де на вершині будуть інженери.

"Маску потрібно повністю зламати будь-які наявні урядові структури, щоб нав’язати свої власні", – пояснює Молле. Він порівнює це з тим, як працює Tesla: компанія може в будь-який момент оновити систему вашого автомобіля: "Вам залишають певну свободу дій, але контроль усе одно залишається за ними. Вони можуть втрутитися, якщо курс розходиться з тим, що вони вважають оптимальним для максимальної ефективності".

Холоднокровне прагнення до ефективності, яке несе з собою технофашизм, швидко призводить до стану відчуження, що навряд чи сподобається будь-якому політичному табору. Якщо брати приклад Японії, союз між технократами та правими політиками навряд чи триватиме вічно. У 1940 році японський прем’єр-міністр оголосив про рух "Новий порядок", який мав на меті перебудову держави в однопартійну систему з абсолютною владою.

Історикиня Джаніс Мімура зазначає: "Це трохи нагадує сьогодення: потрібно терміново виправити все й одразу. Дещо моторошно проводити таку історичну паралель: ніби ми спостерігаємо Новий порядок в Америці". Але з часом вплив японських технократів почав слабшати. Коли військові почали програвати у Другій світовій, армія вимагала продовжувати бойові дії навіть після того, як технократи зрозуміли, що це безперспективно. Кісі, архітектор технократичної політики в Маньчжурії, покинув уряд у 1944 році.

Утім, як пояснює Мімура, технократи не мали політичної партії чи електорату, який міг би змусити їх відповідати за свої дії. Іронія в тому, що це дозволило їм повернутися в політику після війни без "кривавого сліду" на репутації. Коли США вирішили відбудовувати Японію як противагу СРСР у регіоні, Кісі та його колеги знову взялися за справу й почали індустріалізацію країни. У 1955 році Кісі допоміг створити нову політичну партію, а через кілька років став прем’єр-міністром.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Польські фермери збільшили площі під картоплею
AgroPortal
2025-07-16T16:00:02Z
Українці можуть підвищити свою пенсію самостійно: правила розрахунку змінилися
GlavRed
2025-07-16T15:58:44Z
ОПК України зріс за три роки у 35 разів – Шмигаль
Лига
2025-07-16T15:55:02Z
Рейдові перевірки в Україні: які штрафи загрожують за незаконне перевезення пасажирів
360ua.news
2025-07-16T15:46:03Z
Які країни купують нафту та викопне паливо з Росії: скільки це приносить грошей
24tv
2025-07-16T15:36:10Z
Попри зростання середньої пенсії: більша частина літніх людей перебуває за межею бідності
24tv
2025-07-16T15:28:41Z
Обміняти долари більше не так легко: які купюри конфіскують безповоротно
GlavRed
2025-07-16T15:25:18Z
Начальник КОВА побував на "Ниві Переяславщини", яка понад 23 тисячі гектарів земель
Khreschatyk
2025-07-16T15:24:26Z
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T15:22:34Z
У Фінляндії обурились тим, як син президента виграв стажування в провідному інституті
Европейская правда
2025-07-16T15:58:53Z
Чому у Польщі став популярним антиукраїнський радикал і які наслідки це матиме
Европейская правда
2025-07-16T15:58:31Z
Трамп розбудив дзвінком журналіста, щоб поговорити про Путіна
TSN
2025-07-16T15:58:30Z
Путін не боїться санкцій і готує новий наступ, – джерела Reuters
24tv
2025-07-16T15:58:15Z
Парламент схвалив закон, який дозволить карати журналістів за ототожнення адвоката з клієнтом
Детектор М
2025-07-16T15:55:38Z
Тиск на журналістів посилиться? Депутати б'ють на сполох через ухвалений закон
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T15:55:02Z
Після схвалення 18-го пакету євросанкцій проти РФ Литва обіцяє ініціювати наступний
УкраинФорм
2025-07-16T15:55:02Z
Трамп звинуватив своїх прихильників у тому, що вони «купилися на лайно» щодо справи Епштейна
УкраинФорм
2025-07-16T15:52:11Z
Мера Стамбула засудили до майже двох років за ґратами
Европейская правда
2025-07-16T15:52:06Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Вчені перевернули уявлення про причини ожиріння – дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T16:03:09Z
Почали антидепресанти і зникло лібідо? Лікарка розповіла, що робити в такому випадку
Знай
2025-07-16T15:52:52Z
Як швидко поповнюється вітамін D на сонці: скільки часу потрібно перебувати на вулиці влітку
TSN
2025-07-16T15:48:07Z
Як позбутися синців під очима вранці: цікаві поради
24tv
2025-07-16T15:40:12Z
Як правильно прати, щоб знищити бактерії: відповідь здивує
TSN
2025-07-16T15:19:40Z
Як захиститися від укусів комарів: ефективні поради від експертів
24tv
2025-07-16T14:34:42Z
Задовго до появи симптомів: виявили новий спосіб діагностики хвороби Паркінсона
24tv
2025-07-16T14:34:20Z
Японські вчені виявили штам кишкових бактерій, який підвищує ефективність імунотерапії раку
УкраинФорм
2025-07-16T14:31:47Z
Новий графік руху транспорту в Києві: українців попередили про термінові зміни на популярних маршрутах
Политека
2025-07-16T16:01:11Z
Міхіл Кацурін отруївся у своєму ресторані у Львові
Комсомольская правда
2025-07-16T16:00:14Z
Росіяни протягом дня обстріляли два райони Дніпропетровщини, є загибла і постраждалі
УкраинФорм
2025-07-16T15:58:59Z
У Львові завершили ексгумацію радянських поховань на Пагорбі слави
УкраинФорм
2025-07-16T15:58:07Z
Росіяни вдарили по магазину в Добропіллі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T15:55:39Z
Ювелірна робота: як українські захисники збивали "Шахеди" під час нічної атаки
24tv
2025-07-16T15:48:58Z
У Київському зоопарку народились пташенята королевських фазанів
Khreschatyk
2025-07-16T15:46:37Z
ЗС РФ скинули авіабомбу на магазин "Аврора" у Добропіллі: багато жертв, — соцмережі
Фокус
2025-07-16T15:46:36Z
У росіян нові просування на Донеччині – DeepState
1News
2025-07-16T15:46:34Z
Псевдовиплати за "Пакунком школяра": українців попередили про шахрайську схему
Хвиля
2025-07-16T16:01:18Z
"Вбивства мають припинитися", – Келлог вшанував пам'ять загиблих українських дітей
24tv
2025-07-16T15:58:59Z
Антидроновий щит для армії: Олег Крот і партнери передали чергову партію сіток у межах проєкту «Павутиння»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T15:58:53Z
Освіта як основа національної стійкості: в Україні стартує партнерська ініціатива MSAgency Club
Детектор М
2025-07-16T15:58:32Z
Литва випробовує матеріали для бункерів з урахуванням досвіду України
Европейская правда
2025-07-16T15:52:45Z
Соломія Вітвіцька та Олексій Ситайло: історія кохання і перша спільна фотосесія
Вива
2025-07-16T15:46:11Z
«Безпрецедентний крок». Патріарх Кирило визнав цивільний шлюб
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T15:45:17Z
Народився у Луганську, але поховали у Москві: як виглядає могила автора пісні "Вместе весело шагать" Матусовського
Telegraf
2025-07-16T15:43:55Z
Уряд погодив нові розміри держгрантів і додаткові регіональні коефіцієнти для вступників
24tv
2025-07-16T15:40:54Z
Стали фаворитами: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix, у які закохалися українці
24tv
2025-07-16T15:58:31Z
Відома співачка після невдачі на нацвідборі на "Євробачення" заговорила про повернення на конкурс
TSN
2025-07-16T15:48:27Z
Класика, крізь яку видно людину: як Джудіанна Маковскі створювала образ нового Супермена
Вива
2025-07-16T15:46:39Z
Оля Цибульська: «Гучна. Жива. Ненормальна. Нарешті — я»
Вива
2025-07-16T15:43:12Z
Експериментальний кліп Муаяда: мінімалізм, самотність і місто, що дихає
Вива
2025-07-16T15:19:33Z
Бандуристка Марина Круть заінтригувала змінами в особистому житті
TSN
2025-07-16T15:19:14Z
Концерти Лорак, "Руки вверх" й інших путіністів скасували в Азербайджані: росіяни в істериці жаліються
TSN
2025-07-16T15:18:52Z
Суд заборонив акторці Еммі Вотсон сідати за кермо пів року
УкраинФорм
2025-07-16T15:16:48Z
Вишукане облаштування зони басейну Дженніфер Еністон: дизайнери в захваті
24tv
2025-07-16T15:16:21Z
У Чернівцях зросла кількість жертв російської атаки 12 липня
1News
2025-07-16T15:51:21Z
Мешканці Рівненщини та ще п`яти областей намагалися через адміна тг-каналу потрапити до Молдови
InternetUA
2025-07-16T15:31:23Z
Взяли хабар і обміняли на валюту: на Волині викрили суддю та його поплічника
Украина Криминальная
2025-07-16T15:28:26Z
Київ та низку областей охопила повітряна тривога
TSN
2025-07-16T15:18:32Z
На Волині блискавка влучила у житловий будинок: які наслідки
TSN
2025-07-16T15:16:10Z
На Київщині викрито ОЗГ, яка отримала ₴122 млн доходу з виробництва контрафактної кави відомих брендів
Украина Криминальная
2025-07-16T15:10:21Z
СБУ затримала агентів ФСБ, які готували вибух на складі селітри в порту Одещини
Комсомольская правда
2025-07-16T15:00:43Z
У Києві спіймали чоловіка, який знімав "будні ухилянта": поліція відреагувала
Фокус
2025-07-16T14:58:07Z
Удар по Чернівцях: у лікарні помер постраждалий, кількість загиблих зросла до трьох
УкраинФорм
2025-07-16T14:55:39Z
Як охолодитись у спеку за секунди - перевірені методи, що справді працюють
GlavRed
2025-07-16T15:58:34Z
Ці 3 лайфхаки спростять життя: господиням на замітку
24tv
2025-07-16T15:36:13Z
Пліснява в душі зникне вмить, якщо обробити поверхню двома копійчаними засобами
GlavRed
2025-07-16T15:25:36Z
Коли, в які дні можна купити найдешевші квитки на потяг
TSN
2025-07-16T15:18:24Z
Кавова гуща відлякує комарів з квартири: про цей секрет знають одиниці
24tv
2025-07-16T14:58:52Z
Мандрівниця назвала 5 найкращих винних регіонів світу, які вкрали її серце
24tv
2025-07-16T14:34:51Z
Солодкі та соковиті помідори половинками: взимку в захваті від них буде кожен
24tv
2025-07-16T14:34:48Z
На майонез більше не глянете: заправка для салату, як у ресторані
GlavRed
2025-07-16T14:25:15Z
Гороскоп на 17 липня: Тельцям - суперечки на роботі, Дівам - можливості у кар'єрі
Telegraf
2025-07-16T14:04:37Z
Лідс узгодив особистий контракт із лідером Гоффенгайма
Football.ua
2025-07-16T16:01:39Z
Арсенал отримав пропозицію про повторну оренду Нельсона
Football.ua
2025-07-16T16:01:04Z
Другий тренер Серії А за два дні госпіталізований
Football.ua
2025-07-16T15:37:24Z
Челсі провів нові переговори щодо Гато, яким цікавиться Ліверпуль
Football.ua
2025-07-16T15:31:10Z
Перед історичним поєдинком: Артем Пивоваров анонсував спільний трек з Олександром Усиком
24tv
2025-07-16T15:28:53Z
Ламін Ямаль шаленим фінтом надурив зіркових партнерів по Барселоні: один із них застосував силу
24tv
2025-07-16T15:24:42Z
Юлія Левченко завоювала срібло на турі в Італії
360ua.news
2025-07-16T15:16:01Z
Сарджент близький до повернення в Бундеслігу
Football.ua
2025-07-16T15:13:34Z
Ільвес – Шахтар: цікаві варіанти ставок на поєдинок Ліги Європи
Football.ua
2025-07-16T15:07:39Z
Range Rover готує перший електропозашляховик — Bentley-комфорт, 542 к.с. та 118 кВт•год
ITC
2025-07-16T16:01:12Z
Дилєри вплинули, і Ford змушений відкласти відхід з європейського ринку легкових авто
Топ Жир
2025-07-16T15:34:45Z
З автографом легенди: на продаж виставили спорткар Айртона Сенни
Фокус
2025-07-16T14:58:02Z
Mopar дозволив сторонні запчастини, і це просто неймовірно
Топ Жир
2025-07-16T14:48:54Z
Ford двічі намагався виправити проблему, але ці позашляховики все ще можуть спалахнути
Топ Жир
2025-07-16T14:18:44Z
Може з'явитися в Україні: представлено новий кросовер Chevrolet за ціною "Дастера"
Фокус
2025-07-16T14:07:22Z
Kalmar поділився новими подробицями про модель RS-7
AutoCentre
2025-07-16T14:04:24Z
Lucid Motors впроваджує систему бездротового керування, щоб конкурувати з Tesla
Топ Жир
2025-07-16T13:34:07Z
Tesla відкрила продажі Model Y в Індії — вдвічи дорожче, ніж в США
ITC
2025-07-16T13:25:27Z
SpaceX запустила у космос партію супутників для свого конкурента Amazon
УкраинФорм
2025-07-16T16:01:06Z
Один з навушників AirPods тихо грає — як виправити
InternetUA
2025-07-16T15:52:04Z
У США створили 3D-принтер, який з харчових відходів друкує предмети побуту
InternetUA
2025-07-16T15:28:53Z
Grok більше не називатиме себе Гітлером: в Ілона Маска зробили нову заяву про ШІ
Фокус
2025-07-16T15:10:41Z
Власникам доведеться міняти свої смартфони: що трапилося і кого це торкнеться
Фокус
2025-07-16T14:40:18Z
Пристрій розміром з волосину допоміг пояснити походження енергії Всесвіту
24tv
2025-07-16T14:34:57Z
Starlink запустить супутники третього покоління у 2026 році
УкраинФорм
2025-07-16T14:22:03Z
Під пекучим сонцем: британський тіктокер перевірив, чи вийде приготувати яєчню на асфальті
24tv
2025-07-16T14:18:36Z
Не купляйте новий комп'ютер: 3 варіанти, як подовжити нормальну роботу старої моделі
Фокус
2025-07-16T14:10:44Z