MY.UAНовини
У сучасному цифровому світі бути медіаграмотним – це вже не потреба, а умова виживання
У сучасному цифровому світі бути медіаграмотним – це вже не потреба, а умова виживання

У сучасному цифровому світі бути медіаграмотним – це вже не потреба, а умова виживання

Учасники тренінгу «Вартові правди» — про інформаційні загрози для школярів.

ГО «Детектор медіа» 16—18 грудня провів триденний тренінг для локальних журналістів «Вартові правди», аби посилити викладання медіаграмотності в школах прифронтових регіонів України, за підтримки  ПРООН і фінансування уряду Японії.

Аби посилити викладання медіаграмотності в школах прифронтових регіонів України, були обрані по три журналісти з кожного регіону, які працюють у якісних медіа в Сумській, Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Одеській і Миколаївській областях. Після проходження тренінгу на теми боротьби з фейками та дезінформацією, цифрової грамотності, а також специфіки роботи зі школярами, був запланований другий етап проєкту: журналісти самі мали прочитати лекції для школярів у своїх регіонах, використовуючи отримані навички та матеріали, створені під час тренінгу.

«Детектор медіа» поговорив з учасниками проєкту про їхні враження від спілкування з дітьми. У цьому матеріалі публікуємо першу частину опитування, до якої ввійшли відгуки учасників із Запорізької області та Запоріжжя Ілони Тислицької та Вероніки Хорольської, Тетяни Логвіної зі Змієва Харківської області, Ігоря Тихолаза та Валерії Бовші з Дніпра.

Ілона Тислицька проводила лекції про медіаграмотність для 11-класників. Це були два заняття були в онлайн-форматі, а одне — офлайн. Загальні враження, каже вона, позитивні. Проте окремі діти, які навчаються дистанційно, були дещо відсторонені. Проте основна маса учнів таки була залучена в процес.

«Вони дискутували, обговорювали питання, які особливо їм близькі (наприклад, ШІ). На мою скромну думку, все пройшло гарно, однак не вистачало часу по всіх заняттях. Діти хотіли більше практикуватися. Школярі з захопленням слухали та розпитували про медіа й соціальні мережі, розбирали природу фейків і пропаганди, вивчали сутність фактів і суджень», — каже Ілона Тислицька.

 Ілона Тислицька

Вероніка Хорольська також мала охопити учнів 11 класів. Проте, за її словами, директори шкіл були залучені до процесу і виявили бажання охопити й 10-ті класи, тож вона підтримала цю ініціативу. Каже, це був дуже цікавий досвід.

«Особливою перевагою було провести заняття в офлайн-режимі. Попри всі тяжкі умови прифронтового Запоріжжя, школи були зацікавлені й організували процес за всіма правилами безпеки, — згадує Вероніка Хорольська. — Діти тримали фокус, були залучені у процес. Найбільше їм сподобалося грати та брати участь у практичних завданнях. Більшість була відкритою до того, щоб озвучити власні думки, відповідати на питання і ділитися власним досвідом. Найменшу цікавість викликало заповнення анкет, проте субʼєктивно здалося, що вони виконували це завдання. Адже я не маю доступу до анкет, то немає обʼєктивних даних щодо цього».

Вероніка Хорольська

Залученість директорів шкіл до процесу була невипадковою, сказала журналістка. Адже у її випадку це були школи, де вчителі вже мали досвід проведення навчальних заходів із медіаграмотності, зокрема навіть організовували гру «Ноту Єнота». Однак, пояснила Вероніка Хорольська, все ж доволі великий відсоток учителів не знається на технологіях, а відтак намагається уникати їх в освітньому процесі.

Тетяна Логвіна зі Змієва Харківської області та Валерія Бовша з Дніпра проводили заняття для учнів дев’ятих і десятих класів. До занять Валерії Бовші в одній зі шкіл долучилися і восьмикласники.

«Попри різні формати (онлайн чи офлайн — “ДМ”), були школярі, які залюбки включалися в обговорення. А були й такі, які просто відсиджувалися. Але це, в принципі, не залежить ані від формату навчання, ані від теми, — згадує Тетяна Логвіна. — Я чотири рази переробляла презентацію, надану нам тренерами. Після кожного уроку виявлялося, що щось зайве, а щось, навпаки, важливе. Корисними були теми: фейкові фото та відео, згенеровані ШІ, захист персональних даних, фішинг, кібербулінг тощо. Маніпулятивні та фейкові відео в тіктоці, фейкові новини в телеграмі, загроза кібербулінгу».

Тетяна Логвіна

Як і у випадку Вероніки Хорольської, вчителі однієї зі шкіл, у яких проводила заняття Тетяна Логвіна, були «в темі», адже раніше там уже був курс із медіаграмотності. А вчителі з двох інших шкіл, за словами журналістки, сказали, що винесли з уроку інформацію, про яку раніше навіть не здогадувалися.

Валерія Бовша з Дніпра ділиться, що проводити заняття з медіаграмотності у школах для неї було бентежним досвідом. Та все ж вона задоволена тим, як усе пройшло.

Валерія Бовша

«Діти були зацікавлені та залучені, охоче йшли на контакт, відповідали на запитання та брали участь в інтерактивах. Не можна сказати, що це проста аудиторія, однак у цілому концентрувати їхню увагу вдавалося, — ділиться враженнями Валерія Бовша. — Діти досить гарно обізнані в питаннях, пов’язаних з інформаційними загрозами, швидко визначають маніпуляції та фейки. Майже всі вони не стежать за соціально-політичною ситуацію в країні, багатьом батьки не дозволяють читати новини, тому основна проблема — це вживання російськомовного контенту, який може містити елементи пропаганди. Також окрему увагу приділяли кібербулінгу та секстингу — на мою думку, це було для школярів актуально».

Вона також згадує, що намагалася користуватися всіма інструментами та порадами, які отримала від тренерів ГО «Детектор медіа». Зокрема, використовувала зрозумілі їм приклади фейків, проводила гру «Кахут», ставила їм багато запитань, аби залучати в процес.

Ігор Тихолаз із Дніпра проводив лекції для п’яти класів. Це були по два 7 та 8 класи, а також один 9 клас. Тобто це були діти віком 13—15 років. Що особливо вразило журналіста, двоє дітей після лекції підійшли та потиснули йому руку. Це приємно вразило і дуже підбадьорило, адже це — прояв довіри й захоплення донесеною інформацією, каже він.

Про свої враження від уроків Ігор Тихолаз розповів: «Це був новий досвід, хоча я колись мав виступи перед дорослими аудиторіями. Навіть на сцені Майдану свого часу щось людям розповідав. Але перед дітьми — вперше, ще й із навчальною метою. І це було трішечки страшно, бо відповідальніше. Це ж діти, їм не можна нести якусь нісенітницю або говорити метафорами, загадками — далі, мовляв, самі здогадаються. Треба чітко, по поличках, впевнено і доказово. Власне, так і робив, тож враження дуже позитивні. Зарядився енергією, вчити дітей нюансам у медійній сфері — це гарний досвід».

Діти сприймали інформацію дуже по-різному, ділиться він. Були й байдужі, але приблизно 90% дітей уважно слухали, ставили запитання, розповідали свої історії. Третину занять зайняв інтерактив — тести, обговорення.

Ігор Тихолаз

Він також ділиться, що під час проведення цих занять користувався практично всіма інструментами та порадами від тренерів ГО «Детектора медіа».

«Дуже хороший тренінг нам провели у грудні. Без води, усі поради й рекомендацію робочі, усе спрацювало дуже добре. Особливо вдячний своєму другу, дитячому психологу Світлані Ройз. Її рекомендації, мабуть, і дозволили тримати в увазі й інтересі досить складну підліткову аудиторію. І вчасно виводити її з режиму сну», — ділиться враженнями Ігор Тихолаз.

Діти не відрізняють реальний і віртуальний світ, довіряють тому, що бачать в інтернеті та соцмережах, так само як і тому, що бачили на власні очі, каже Валерія Бовша. Саме тому, на її думку, й треба пояснювати, що і в мережі на них може чекати небезпека.

«Плюс інформаційна війна та російська пропаганда — росіяни вкладають максимум зусиль у “патріотичне” виховання російських дітей — і точно намагаються дотягнутися до українських. Ми маємо не дати їм цього зробити», — пояснює журналістка.

Медіаграмотність — це одна з основ безпеки, вважають учасники проєкту «Вартові правди», особливо в епоху стрімкого розвитку технологій та соцмереж. 

«Наше життя повʼязано з інтернетом та інформацією. З кожним роком вплив і залученість у наше життя стає більшою. Саме тому важливо підвищити обізнаність дітей щодо ризиків і загроз, особливо у контексті війни, коли дії та загрози інтернету конвертуються у дії у реальному житті.  Також діти є більш вразливими до булінгу й іншого впливу. Тому важливо починати навчати дітей із раннього віку та розповідати їм про те, як можна себе захистити і яких правил інформаційної гігієни треба дотримуватися», — говорить Вероніка Хорольська.

«У сучасному цифровому світі бути медіаграмотним — це вже не потреба, а умова виживання. Якщо згадати минуле, то метою пересічної пострадянської школи ніколи не було навчити критично мислити. Адже критично мислити означатиме, що людина навчиться ставити запитання, а не прийматиме усе просто так, "за чисту монету". Я вважаю, що "Детектор медіа" запустив дуже важливий проєкт, адже ще "на вчора" треба було змінювати цю парадигму», — сказала Ілона Тислицька.

А Ігор Тихолаз своєю чергою розповів, що ми живемо в умовах засилля фейків, маніпуляцій і ворожої пропаганди. Тож недостатня обізнаність користувачів соцмереж про те, як їм протидіяти, на його думку, може призвести навіть до втрати Україною суб’єктності. Тобто медіаграмотність — це значно більше, ніж про особисту інформаційну безпеку, це — важливий аспект національної безпеки.

На головному фото: Валерія Бовша веде урок у школі 

Проєкт реалізовано за підтримки ПРООН та фінансування уряду Японії. Думки висловлені в матеріалі не обовʼязково відображають позицію ПРООН чи інших агенцій ООН та міжнародних партнерів.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Украина взорвала газопровод в Западной Сибири, - Bloomberg
Хвиля
2025-07-11T17:48:14Z
СМИ: ЕС делает шаг к новому подходу к "потолку цен" на российскую нефть
Европейская правда
2025-07-11T17:33:42Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как заснуть в нестерпимую жару: полезные лайфгаки
TSN
2025-07-11T17:48:20Z
АРМА против волонтеров в битве за санаторий "Жовтень"
Telegraf
2025-07-11T16:51:24Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В Риме запустили коалицию в поддержку науки в Украине
Корреспондент
2025-07-11T17:54:18Z
Рейтинг Путина упал до минимума с 2022 года
Корреспондент
2025-07-11T17:48:59Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
К главе ЦПД Шабунину пришли с обысками
Gazeta UA
2025-07-11T17:27:53Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Павлоград затопило после ливня с градом и шквальным ветром после ливня
Новости Украины
2025-07-11T17:51:19Z
В Киеве и ряде областей объявлена воздушная тревога: какая угроза
TSN
2025-07-11T17:33:32Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Могут лишить права собственности на жилье: это нужно срочно проверить
Знай
2025-07-11T17:36:50Z
«Не остановим – дойдут до Днепра»: военный ответил Буданову на комментарий о планах России
Comments UA
2025-07-11T17:18:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Илона Гвоздьова отказалась от развода
Корреспондент
2025-07-11T17:21:55Z
Николь Кидман продемонстрировала свои роскошные волосы
Апостроф
2025-07-11T16:51:49Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
В немецком Штутгарте обезвредили авиабомбу времен Второй мировой войны
Европейская правда
2025-07-11T17:33:14Z
В Украине раскрыли сеть контрабанды техники Apple и EcoFlow
Корреспондент
2025-07-11T16:51:26Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Любителям остренького точно понравится: рецепт идеальной аджики из кабачков
Telegraf
2025-07-11T15:42:23Z
Как отмыть кухонные шкафы от грязи: секрет немецких хозяек — нужное масло и еще два продукта
TSN
2025-07-11T15:33:16Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
В Китае заметили прототип следующего внедорожника Xiaomi
Корреспондент
2025-07-11T15:13:50Z
Rivian представила электрокары с четырьмя моторами
Корреспондент
2025-07-11T15:13:23Z
Немецкий дилер получил пять лет за контрабанду автомобилей в РФ
Корреспондент
2025-07-11T15:13:02Z
Range Rover показал новый логотип
Корреспондент
2025-07-11T15:12:31Z
Ford отзывает более 850 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-07-11T15:12:22Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
1600 лет под землей: в Белизе найдена королевская гробница мая с уникальной маской
TSN
2025-07-11T17:48:21Z
Astro Bot получила Клауда и Сефирота из Final Fantasy VII в свежем обновлении
GameMag
2025-07-11T16:13:23Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Легионер "Динамо" перешел во французский клуб
ZN UA
2025-07-11T17:31:16Z
Порту стал полноценным владельцем забивного форварда Саму Омородиона
Корреспондент
2025-07-11T17:27:14Z
Общая собственность: на участии Кристал Пэлас в ЛЕ сказалось право владения
Корреспондент
2025-07-11T16:54:19Z
Украинский футбольный клуб подписал воина ВСУ, пережившего оборону Мариуполя и российский плен
ZN UA
2025-07-11T16:42:02Z
Украинский гимнаст Ковтун официально променял Украину на Хорватию
Telegraf
2025-07-11T16:30:19Z