MY.UAНовини
У сучасному цифровому світі бути медіаграмотним – це вже не потреба, а умова виживання
У сучасному цифровому світі бути медіаграмотним – це вже не потреба, а умова виживання

У сучасному цифровому світі бути медіаграмотним – це вже не потреба, а умова виживання

Учасники тренінгу «Вартові правди» — про інформаційні загрози для школярів.

ГО «Детектор медіа» 16—18 грудня провів триденний тренінг для локальних журналістів «Вартові правди», аби посилити викладання медіаграмотності в школах прифронтових регіонів України, за підтримки  ПРООН і фінансування уряду Японії.

Аби посилити викладання медіаграмотності в школах прифронтових регіонів України, були обрані по три журналісти з кожного регіону, які працюють у якісних медіа в Сумській, Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Одеській і Миколаївській областях. Після проходження тренінгу на теми боротьби з фейками та дезінформацією, цифрової грамотності, а також специфіки роботи зі школярами, був запланований другий етап проєкту: журналісти самі мали прочитати лекції для школярів у своїх регіонах, використовуючи отримані навички та матеріали, створені під час тренінгу.

«Детектор медіа» поговорив з учасниками проєкту про їхні враження від спілкування з дітьми. У цьому матеріалі публікуємо першу частину опитування, до якої ввійшли відгуки учасників із Запорізької області та Запоріжжя Ілони Тислицької та Вероніки Хорольської, Тетяни Логвіної зі Змієва Харківської області, Ігоря Тихолаза та Валерії Бовші з Дніпра.

Ілона Тислицька проводила лекції про медіаграмотність для 11-класників. Це були два заняття були в онлайн-форматі, а одне — офлайн. Загальні враження, каже вона, позитивні. Проте окремі діти, які навчаються дистанційно, були дещо відсторонені. Проте основна маса учнів таки була залучена в процес.

«Вони дискутували, обговорювали питання, які особливо їм близькі (наприклад, ШІ). На мою скромну думку, все пройшло гарно, однак не вистачало часу по всіх заняттях. Діти хотіли більше практикуватися. Школярі з захопленням слухали та розпитували про медіа й соціальні мережі, розбирали природу фейків і пропаганди, вивчали сутність фактів і суджень», — каже Ілона Тислицька.

 Ілона Тислицька

Вероніка Хорольська також мала охопити учнів 11 класів. Проте, за її словами, директори шкіл були залучені до процесу і виявили бажання охопити й 10-ті класи, тож вона підтримала цю ініціативу. Каже, це був дуже цікавий досвід.

«Особливою перевагою було провести заняття в офлайн-режимі. Попри всі тяжкі умови прифронтового Запоріжжя, школи були зацікавлені й організували процес за всіма правилами безпеки, — згадує Вероніка Хорольська. — Діти тримали фокус, були залучені у процес. Найбільше їм сподобалося грати та брати участь у практичних завданнях. Більшість була відкритою до того, щоб озвучити власні думки, відповідати на питання і ділитися власним досвідом. Найменшу цікавість викликало заповнення анкет, проте субʼєктивно здалося, що вони виконували це завдання. Адже я не маю доступу до анкет, то немає обʼєктивних даних щодо цього».

Вероніка Хорольська

Залученість директорів шкіл до процесу була невипадковою, сказала журналістка. Адже у її випадку це були школи, де вчителі вже мали досвід проведення навчальних заходів із медіаграмотності, зокрема навіть організовували гру «Ноту Єнота». Однак, пояснила Вероніка Хорольська, все ж доволі великий відсоток учителів не знається на технологіях, а відтак намагається уникати їх в освітньому процесі.

Тетяна Логвіна зі Змієва Харківської області та Валерія Бовша з Дніпра проводили заняття для учнів дев’ятих і десятих класів. До занять Валерії Бовші в одній зі шкіл долучилися і восьмикласники.

«Попри різні формати (онлайн чи офлайн — “ДМ”), були школярі, які залюбки включалися в обговорення. А були й такі, які просто відсиджувалися. Але це, в принципі, не залежить ані від формату навчання, ані від теми, — згадує Тетяна Логвіна. — Я чотири рази переробляла презентацію, надану нам тренерами. Після кожного уроку виявлялося, що щось зайве, а щось, навпаки, важливе. Корисними були теми: фейкові фото та відео, згенеровані ШІ, захист персональних даних, фішинг, кібербулінг тощо. Маніпулятивні та фейкові відео в тіктоці, фейкові новини в телеграмі, загроза кібербулінгу».

Тетяна Логвіна

Як і у випадку Вероніки Хорольської, вчителі однієї зі шкіл, у яких проводила заняття Тетяна Логвіна, були «в темі», адже раніше там уже був курс із медіаграмотності. А вчителі з двох інших шкіл, за словами журналістки, сказали, що винесли з уроку інформацію, про яку раніше навіть не здогадувалися.

Валерія Бовша з Дніпра ділиться, що проводити заняття з медіаграмотності у школах для неї було бентежним досвідом. Та все ж вона задоволена тим, як усе пройшло.

Валерія Бовша

«Діти були зацікавлені та залучені, охоче йшли на контакт, відповідали на запитання та брали участь в інтерактивах. Не можна сказати, що це проста аудиторія, однак у цілому концентрувати їхню увагу вдавалося, — ділиться враженнями Валерія Бовша. — Діти досить гарно обізнані в питаннях, пов’язаних з інформаційними загрозами, швидко визначають маніпуляції та фейки. Майже всі вони не стежать за соціально-політичною ситуацію в країні, багатьом батьки не дозволяють читати новини, тому основна проблема — це вживання російськомовного контенту, який може містити елементи пропаганди. Також окрему увагу приділяли кібербулінгу та секстингу — на мою думку, це було для школярів актуально».

Вона також згадує, що намагалася користуватися всіма інструментами та порадами, які отримала від тренерів ГО «Детектор медіа». Зокрема, використовувала зрозумілі їм приклади фейків, проводила гру «Кахут», ставила їм багато запитань, аби залучати в процес.

Ігор Тихолаз із Дніпра проводив лекції для п’яти класів. Це були по два 7 та 8 класи, а також один 9 клас. Тобто це були діти віком 13—15 років. Що особливо вразило журналіста, двоє дітей після лекції підійшли та потиснули йому руку. Це приємно вразило і дуже підбадьорило, адже це — прояв довіри й захоплення донесеною інформацією, каже він.

Про свої враження від уроків Ігор Тихолаз розповів: «Це був новий досвід, хоча я колись мав виступи перед дорослими аудиторіями. Навіть на сцені Майдану свого часу щось людям розповідав. Але перед дітьми — вперше, ще й із навчальною метою. І це було трішечки страшно, бо відповідальніше. Це ж діти, їм не можна нести якусь нісенітницю або говорити метафорами, загадками — далі, мовляв, самі здогадаються. Треба чітко, по поличках, впевнено і доказово. Власне, так і робив, тож враження дуже позитивні. Зарядився енергією, вчити дітей нюансам у медійній сфері — це гарний досвід».

Діти сприймали інформацію дуже по-різному, ділиться він. Були й байдужі, але приблизно 90% дітей уважно слухали, ставили запитання, розповідали свої історії. Третину занять зайняв інтерактив — тести, обговорення.

Ігор Тихолаз

Він також ділиться, що під час проведення цих занять користувався практично всіма інструментами та порадами від тренерів ГО «Детектора медіа».

«Дуже хороший тренінг нам провели у грудні. Без води, усі поради й рекомендацію робочі, усе спрацювало дуже добре. Особливо вдячний своєму другу, дитячому психологу Світлані Ройз. Її рекомендації, мабуть, і дозволили тримати в увазі й інтересі досить складну підліткову аудиторію. І вчасно виводити її з режиму сну», — ділиться враженнями Ігор Тихолаз.

Діти не відрізняють реальний і віртуальний світ, довіряють тому, що бачать в інтернеті та соцмережах, так само як і тому, що бачили на власні очі, каже Валерія Бовша. Саме тому, на її думку, й треба пояснювати, що і в мережі на них може чекати небезпека.

«Плюс інформаційна війна та російська пропаганда — росіяни вкладають максимум зусиль у “патріотичне” виховання російських дітей — і точно намагаються дотягнутися до українських. Ми маємо не дати їм цього зробити», — пояснює журналістка.

Медіаграмотність — це одна з основ безпеки, вважають учасники проєкту «Вартові правди», особливо в епоху стрімкого розвитку технологій та соцмереж. 

«Наше життя повʼязано з інтернетом та інформацією. З кожним роком вплив і залученість у наше життя стає більшою. Саме тому важливо підвищити обізнаність дітей щодо ризиків і загроз, особливо у контексті війни, коли дії та загрози інтернету конвертуються у дії у реальному житті.  Також діти є більш вразливими до булінгу й іншого впливу. Тому важливо починати навчати дітей із раннього віку та розповідати їм про те, як можна себе захистити і яких правил інформаційної гігієни треба дотримуватися», — говорить Вероніка Хорольська.

«У сучасному цифровому світі бути медіаграмотним — це вже не потреба, а умова виживання. Якщо згадати минуле, то метою пересічної пострадянської школи ніколи не було навчити критично мислити. Адже критично мислити означатиме, що людина навчиться ставити запитання, а не прийматиме усе просто так, "за чисту монету". Я вважаю, що "Детектор медіа" запустив дуже важливий проєкт, адже ще "на вчора" треба було змінювати цю парадигму», — сказала Ілона Тислицька.

А Ігор Тихолаз своєю чергою розповів, що ми живемо в умовах засилля фейків, маніпуляцій і ворожої пропаганди. Тож недостатня обізнаність користувачів соцмереж про те, як їм протидіяти, на його думку, може призвести навіть до втрати Україною суб’єктності. Тобто медіаграмотність — це значно більше, ніж про особисту інформаційну безпеку, це — важливий аспект національної безпеки.

На головному фото: Валерія Бовша веде урок у школі 

Проєкт реалізовано за підтримки ПРООН та фінансування уряду Японії. Думки висловлені в матеріалі не обовʼязково відображають позицію ПРООН чи інших агенцій ООН та міжнародних партнерів.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Незрозуміло, як Росія буде дотримуватись короткого перемир'я - глава МЗС Італії
УкраинФорм
2025-04-19T19:30:25Z
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T19:30:13Z
Верховний суд США тимчасово призупинив депортацію мігрантів
ZN UA
2025-04-19T19:25:40Z
Стартував другий раунд переговорів США та Ірану у Римі
Лига
2025-04-19T19:10:18Z
Засудили за проукраїнські висловлювання: що сказала в суді російська активістка Дар'я Козирєва
24tv
2025-04-19T19:03:18Z
Чи дотримуються перемир'я: військовий розповів про ситуацію на Харківщині після заяви Путіна
24tv
2025-04-19T18:54:20Z
Україна не вступить до НАТО, але є обхідні шляхи – Келлог
Факти ICTV
2025-04-19T18:51:39Z
Глава МЗС Чехії про "пасхальне перемир’я": не піддавайтеся путінській пропаганді
iPress
2025-04-19T18:49:43Z
Зеленський погодився на "великоднє перемир'я", якщо "повна тиша дійсно запанує"
24tv
2025-04-19T18:36:00Z
Літні канікули 2025: у МОН зробили важливу заяву щодо тривалості
Хвиля
2025-04-19T19:45:08Z
Грошова допомога у Харкові: хто отримає більше 10 тисяч, головні умови
Политека
2025-04-19T19:31:21Z
Великдень 2025: що в жодному разі не можна робити 20 квітня
GlavRed
2025-04-19T19:27:47Z
Звільнення українців з полону: президент показав зворушливе відео
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T19:21:38Z
Люди в центрі змін: проректор Кухарський пояснив, чому ЛНУ має прямувати цим шляхом
24tv
2025-04-19T19:18:21Z
Обурені британці розбили Tesla під час акції “Всі ненавидять Ілона”
InternetUA
2025-04-19T19:13:19Z
Жінка ледве не знепритомніла, дізнавшись про звільнення сина з полону: відео
24tv
2025-04-19T19:12:32Z
За скільки метрів від межі з сусідською ділянкою можна будувати сарай
24tv
2025-04-19T19:03:07Z
У Ватикані почалися великодні урочистості: де їх подивитися онлайн
24tv
2025-04-19T18:54:14Z
Уже продають нерухомість: Майкл Дуглас і Кетрін Зета-Джонс розлучилися
GlavRed
2025-04-19T19:27:04Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Генерал армії відповів, чи зупинили росіяни обстріли на фронті через "великоднє перемир'я"
24tv
2025-04-19T19:45:54Z
Росіяни просунулися на Покровському і Сіверському напрямках: оновлена мапа DeepState
24tv
2025-04-19T19:33:20Z
Росіяни просуваються на Донеччині і Луганщині - DeepState
Gazeta UA
2025-04-19T19:27:23Z
У Приморському на Запоріжжі внаслідок атаки ворожого дрона чоловік дістав поранень
УкраинФорм
2025-04-19T19:21:36Z
Найбільший обмін: Україна повернула з полону 277 військовополонених
ZN UA
2025-04-19T19:12:46Z
Росіяни продовжують здійснювати штурми на окремих ділянках фронту - Зеленський
Gazeta UA
2025-04-19T19:03:50Z
Подорожчання проїзду в маршрутках у Києві: кому доведеться заплатити 300 гривень за новим тарифом
Политека
2025-04-19T19:00:21Z
Із російського полону звільнили ще 277 українських військових
Украина Криминальная
2025-04-19T18:54:29Z
Вже є перші доповіді: Зеленський прямо сказав, чи припинились бої на фронті
GlavRed
2025-04-19T18:33:36Z
На Харківщині вогнеборці ліквідують пожежу на площі близько 10 гектарів
УкраинФорм
2025-04-19T19:39:01Z
Росіяни вдень обстріляли Комишани на Херсонщині, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-04-19T18:45:26Z
У США літак розбився в річці Платт
360ua.news
2025-04-19T18:21:40Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T17:36:17Z
Пропагував комуністичний режим — викрито палкого прихильника срср з Харківщини
InternetUA
2025-04-19T17:28:37Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Всі будуть від них в захваті: добірка салатів на Великдень, які зроблять свято бездоганним
24tv
2025-04-19T19:33:58Z
Як це – любити кількох одразу: ось усе, що ви хотіли знати про поліаморію і поліаморні стосунки
24tv
2025-04-19T19:33:12Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Скільки коштує найдорожча монета у світі: унікальні ознаки та фото
24tv
2025-04-19T19:24:52Z
Українським фермерам нагадали про загрозу занесення ящуру та блутангу з ЄС
360ua.news
2025-04-19T19:12:25Z
Google програла другий масштабний антимонопольний позов у США
24tv
2025-04-19T18:24:33Z
Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:00:34Z
Нацбанк придбав $10 млн за тиждень
Gazeta UA
2025-04-19T17:21:21Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Нацбанк продав найменше валюти за 2025 рік
360ua.news
2025-04-19T16:30:45Z
Конте: Неймовірно, що Наполі досі бореться з Інтером
Football.ua
2025-04-19T19:36:54Z
16-річна українська гімнастка здобула "срібло" на етапі Кубка світу у Баку
24tv
2025-04-19T19:24:37Z
Пушич після поразки Колосу: Арбітр доволі сильно вплинув на перебіг подій
Football.ua
2025-04-19T19:10:45Z
Забарний видав крутий матч у складі Борнмута: команда українця продовжує боротьбу за єврокубки
24tv
2025-04-19T18:54:14Z
Вісім голів у першому таймі: божевільна нічия Уніона та Штутгарта
Football.ua
2025-04-19T18:46:30Z
Мальорка та Леганес поділили очки в безгольовій грі
Football.ua
2025-04-19T18:46:22Z
Астон Вілла розгромила Ньюкасл
Football.ua
2025-04-19T18:30:27Z
Суперник Гвоздика оцінив українця перед очним протистоянням
24tv
2025-04-19T18:24:09Z
Мінімальна різниця: "Цвях" та Голлавей провели церемонію зважування
24tv
2025-04-19T18:24:08Z
У Google Chrome пофіксили помилку, яку не помічали протягом 20 років: хакери могли вкрасти дані
InternetUA
2025-04-19T19:43:45Z
Як смартфони підслуховують користувачів та як можна захиститися
InternetUA
2025-04-19T17:16:35Z
У Китаї роботи бігли напівмарафон разом зі спринтерами: хто переміг у гонці
Фокус
2025-04-19T17:15:59Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей
InternetUA
2025-04-19T16:34:32Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Як Porsche Taycan втратив $56K вартості за 2 роки, надаючи покупцям вигоду
Топ Жир
2025-04-19T19:15:59Z
Біоетанол і бензин: водіїв попередили про ризик пошкодження автомобілів
Хвиля
2025-04-19T19:00:04Z
Якщо Mazda створила спортивний універсал з рядним шістим циліндром EZ-6?
Топ Жир
2025-04-19T17:45:09Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z