MY.UAНовини
Будинки-привиди й «туалетні схеми» в законі. Чому постріли НАБУ та САП можуть бути холостими
Будинки-привиди й «туалетні схеми» в законі. Чому постріли НАБУ та САП можуть бути холостими

Будинки-привиди й «туалетні схеми» в законі. Чому постріли НАБУ та САП можуть бути холостими

Будинки-привиди й «туалетні схеми» в законі. Чому постріли НАБУ та САП можуть бути холостими

Операція НАБУ та САП «Чисте місто» в Києві здивувала масштабом підозрюваних — заступник голови КМДА, голова профільної комісії Київради та інші нерядові особи. Ймовірний очільник цього угруповання, на думку слідства, — Денис Комарницький. Саме він із часів Черновецького є «смотрящим» Києва. ZN.UA детально описало системні причини виникнення корупції в столиці та основні версії розслідування НАБУ.

«Розмах» злочину дивує: отримана без конкурсу невелика ділянка вартістю менш як 12 млн грн і намір отримати ще кілька таких. На тлі того, що у фігурантів вилучили більш як 6,4 млн дол. і 630 тис. євро, виглядає як дріб’язок.

Та якби детективи НАБУ не зафіксували цього факту під час прослуховування, то змарнували б гроші платників податків на проведення операції, бо земельне законодавство писали під схеми, й воно насичене корупціогенними нормами. Тому НАБУ бачить незаконну передачу землі в Києві на сотні мільйонів доларів щороку, але нічого не може вдіяти. Якщо когось і зловлять, то інші просто мають не повторювати його помилок.

Недоліки законодавства не дають змоги детективам довести факт корупції, просто дослідивши документи. А якщо факту корупції не доведено, то це вже не підслідність НАБУ та САП.

«Голка» розбиралася, які саме недоліки законодавства блокують роботу антикорупційних органів.

Схема з будівлями-привидами

За даними слідства, учасники схеми брали перспективні ділянки, й підконтрольні особи набували права власності на споруди, яких там ніколи не було. Далі власники отримували ділянки без конкурсу для будівництва. Також підозрюваним інкримінують узяття під повний контроль процедури ухвалення місцевою владою рішень про надання прав на землю.

Тож як стати власником будівлі, якої нема, й чому депутати Київради, коли голосують, цього не помічають, як і чиновники, котрі оформлюють документи?

З якими саме ділянками це відбувалося — наразі є таємницею слідства. Але в той самий проміжок часу на Печерську намагалися провернути таку ж оборудку. НАБУ це не зацікавило, але прокуратура через суд скасовує право власності на будівлю-привид і розслідує. Але розслідує справу про використання підроблених документів, що є кримінальним проступком і не передбачає можливості ув’язнення винних. Тож на прикладі цієї історії й можна проаналізувати, як такі речі реалізують у Київраді.

Як з’явилися «туалетні схеми»

Такої проблеми не було протягом перших 17 років незалежності. Причина банальна — цього ніхто не потребував. Законодавство не вимагало обов’язкового проведення земельних торгів, і ділянку під забудову мав право отримати кожен охочий. Звісно, за таких умов їх отримували лише особи, наближені до місцевої влади.

Київ – це концентрована правда про те, як діють корупційні схеми на всіх рівнях української влади

Земельні торги стали обов’язковими з 2008 року, але відразу з’явилася низка винятків. Наявність на ділянці приватної будівлі — один з них. Водночас Земельний кодекс (ч. 2 ст. 134) не встановлює жодних обмежень щодо розміру та цільового призначення земельної ділянки державної чи комунальної власності, яку власник будівлі може отримати в оренду без конкурсу. Саме ця відсутність обмежень і призвела до появи так званої туалетної схеми, коли власник якоїсь будки отримує ділянку під будівництво житлового комплексу, часом у тисячі разів більшу за площу своєї будки.

Важливо, що у своєму рішенні Велика палата Верховного суду наголосила: слід враховувати розмір земельної ділянки для обслуговування майна, і він не може бути безмежним. Але скільки справ дійде до розгляду Великої палати Верховного суду й чому цього питання не вирішити на рівні Верховної Ради?

З часом у законодавство додали низку переваг для власників, і це прописали в Земельному кодексі: цільове призначення земельної ділянки може не відповідати положенням містобудівної документації (ст. 20), а розроблення проєкту землеустрою відбувається за мовчазною згодою, якщо вчасно не надали дозволу чи не відмовили (ст. 134). Зміни з’явились і в Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності»: ділянку віддають під забудову без затвердженого детального плану чи зонування (ст. 24), до того ж виникло право на проведення реконструкції будівлі в межах наявних фундаментів без оформлення права на землю (ст. 34). Водночас поняття «реконструкція» є настільки широким, що дає змогу перебудувати сарай у житлову висотку з підземним паркінгом.

Катерина Бутко / facebook

У цивілізованих країнах власник будівлі має певні права на землю під нею, що захищають його право лише вільно користуватися своєю власністю. В Україні ж це — золотий ключик у чарівний світ будівельного бізнесу.

Державна влада завжди покладає всю вину за такі прояви корупції на місцеве самоврядування. Але місцева владатільки виконавець у корупційних схемах, створених Верховною Радою на рівні законів. І парламент не поспішає цю схему ліквідувати, хоча на словах постійно змінює законодавство для «боротьби з корупцією та хаотичною забудовою».

Тільки нинішнє скликання парламенту вносило зміни до цих законів сумарно десь 100 разів. Але преференції власникам будівель лише збільшували.

«Туалетні схеми» прокручує не лише місцеве самоврядування. Це стосується й держмайна. Якщо ви чуєте переможні реляції про те, як вигідно приватизували якесь державне підприємство й отримали не заплановані 100 мільйонів, а 200 — не починайте відразу радіти. Зазвичай це лише конкурс на право дати хабар чиновникам за подальше отримання в подарунок землі вартістю в мільярд.

За такої кількості переваг якщо в когось немає права власності на будівлю, його варто вигадати. Всі досить часто чують історії як про крадіжки звичайних квартир, так і про велике рейдерство. Але стати власником неіснуючої будівлі набагато простіше й безпечніше, бо немає приватного власника, який докладе максимум зусиль для повернення вкраденого.

Раніше це був ексклюзив. Домовитися з комунальними БТІ й потім отримати від чиновників право власності на щось фіктивне було складно й дорого — великий ризик для виконавців. Тому робили «міжсобойчики» в суді. Підставна особа начебто оспорювала право власності. А далі суд визнавав це право або на взагалі неіснуючу будівлю, або на якийсь кіоск для торгівлі як на нерухоме майно.

Паралельно зі створенням нових преференцій власникам будівель відбувалися дерегуляція та децентралізація у сферах технічної інвентаризації та реєстрації прав. Усе елементарно. Приватна компанія малює техпаспорт на що завгодно, й для неіснуючих будівель зазвичай вказують, що побудовано до 1991 року. Далі «чорний» нотаріус просто вносить запис у Держреєстр.

Як це виглядає на практиці? На фото — типова будівля для зберігання інвентарю двірників. Її площа — менш як 40 кв. м, і більше на ділянці, яку хотіли без конкурсу отримати в оренду, нічого немає.

З ухвали суду відомо, що ТОВ «БТІ.ЦЕНТР» виготовило техпаспорт, за яким на цій ділянці стоїть громадська будівля площею 193 кв. м. І приватний нотаріус на підставі лише цієї технічної інвентаризації реєструє право власності фізичної особи на будівлю-привид. Далі ця особа створює ТОВ «АПАРТБУДГРУП» і вносить право власності в її уставний фонд. За кілька днів компанію перереєстровують на нового власника.

Жоден чиновник не залучений до оборудки, нові власник і керівник компанії також де-юре не мають стосунку до махінацій, а в компанії є офіційно визнане державою право власності на будівлю, якої ніколи не існувало. І це право власності дає їм змогу без конкурсу отримати земельну ділянку під зведення житлового буднику в центральному районі Києва.

Як усе провернути, не підставивши чиновників і передчасно не засвітивши оборудки? Для розроблення проєкту землеустрою спочатку треба, щоб влада дала дозвіл. Якщо ділянка комунальна — це місцева рада.

Якщо ви є власником будівлі — допоможе мовчазна згода. Тобто все гаразд, якщо за місяць не дадуть дозвіл чи відмову. А місцева рада так швидко не працює. Аби перестрахуватися, можна подати заяву перед літніми чи зимовими канікулами. Також можна домовитись у виконавчих органах чи у земельній комісії ради, щоб там пригальмували.

Як Київ покращив «туалетну схему»?

Київрада 10 років тому дозволила приватним особам власним коштом розробити проєкт щодо земельних ділянок, які перебувають у їхньому користуванні. Саме ним скористалися на вул. Катерини Білокур.

Далі було затверджено цільову програму, що передбачає виділення 1,3 млрд грн із бюджету на розроблення проєктів землеустрою в межах інвентаризації в 2022–2025 роках. Так бюджетним коштом розробляють проєкти під подальші оборудки за «туалетною схемою» як для обраних, так і для просто зацікавлених осіб із відповідними зв’язками в Київраді та КМДА.

Приховати такі оборудки серед загальної інвентаризації легко — вони йдуть у пакеті із затвердженням проєктів землеустрою до сотень ділянок, а таких рішень на одне засідання можуть виносити багато. Наприклад, торік Київрада 12 грудня розглядала відразу 44 рішення щодо інвентаризації земель, а це документація на тисячі (!) ділянок. Звісно, такі об’єми інформації фізично не аналізують, тому голосують наосліп.

У багатьох випадках землевпорядників звинувачують у фальшуванні проєктів землеустрою. Проте це далеко не завжди так. Наприклад, в історії на вул. Катерини Білокур у кадастровому плані у витягу з кадастру немає вигаданої громадської будівлі — там відображено лише вп’ятеро меншу двірницьку.

Якщо вигодонабувачі хочуть перестрахуватися, віртуальна будівля легко може стати реальною. Як уже зазначалося, право власності на будівлю дає змогу проводити реконструкцію в межах її фундаментів. Проте навіть реконструкції не потрібно — достатньо скористатися дерегуляцією в будівництві та швиденько провести «капремонт», результатом якого стане нашвидкуруч побудований макет із пінобетону. Коли будівля з’явиться в реальності, провернути подальшу оборудку з отриманням землі стане набагато безпечніше й дешевше, бо ризик виконавців стає мінімальним.

Важливо, що погодження проєкту землеустрою наразі максимально спрощені, тому немає проблем їх пройти й далі зареєструвати ділянку в Державному земельному кадастрі. Навіть якщо проєкт сфальшують, безкарно «не помітити» відсутності будівлі для чиновників легко законодавство не передбачає жодних обстежень ділянки ані під час погодження проєкту землеустрою, ані під час його реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Будівлі нема, проєкт рішення про передачу ділянки є, а чиновники не винні? В нас «держава у смартфоні», й органи влади живуть у цій віртуальній реальності.

Техпаспорт на неіснуючу будівлю — в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва. Право власності — в Держреєстрі прав на нерухоме майно. Проєкт землеустрою — в Державному земельному кадастрі. Всі ці документи створювали приватні особи, яких вільно обирає зацікавлена в реалізації оборудки людина.

Але всі ці документи за визначенням вважають достовірними й визнаними державою, бо вони містяться у відповідних державних реєстрах. У разі надання на їх основі подальших адміністративних послуг чиновники не повинні ставити їх під сумнів і обов’язково вчиняти якісь дії для перевірки достовірності інформації.

Це не означає, що хтось може надурити самих чиновників і провести оборудку без величезних зв’язків чи хабарів. Відсутність обов’язку не означає, що всього не перевіряють. Це означає лише можливість безкарно приховати результати перевірки.

Наприклад, у випадку на вул. Катерини Білокур ділянку оглядав представник Департаменту територіального контролю КМДА. В пояснювальній записці зазначено, що він виявив «споруду, яка має ознаки капітальної».

Чи можливо під час огляду переплутати будку для інвентарю двірників площею 40 кв. м із громадською будівлею площею близько 200 кв. м? Звісно ж, ні.

Але чи можна на підставі цих документів звинуватити посадовця Департаменту, який проводив огляд, у корупції? Ні, бо він не написав, що на ділянці є вигадана громадська споруда. А писати, що такої громадської будівлі на ділянці немає, він і не зобов’язаний — його навіть у злочинній недбалості не вдасться звинуватити, хоча всі чудово розуміють його роль.

Запобіжники-фікції

Останній етап у оборудці — провести через місцеву раду землевідвід під неіснуючу будівлю так, щоб це не впадало в око й уже депутатів не могли звинуватити в корупції.

Законодавство не встановлює конкретних вимог щодо розгляду питань землевідведення місцевими радами. Але ці вимоги зазвичай установлюють самі ради у власному Регламенті та Порядках розгляду земельних питань.

Керівництво «Київзеленбуду» затримали за системне відмивання грошей

Махінації з неіснуючою нерухомістю під час отримання землі в Києві спливали й раніше, але більшою проблемою була легалізація самочинного будівництва. Депутати неодноразово голосували за відведення ділянок під експлуатацію старих будівель, яких уже давно не існувало, а на їхньому місці височіли незаконно зведені багатоповерхівки.

Чинний ще з 2014 року Регламент Київради приписував обов’язково супроводжувати розгляд проєктів передачі земельних ділянок демонстрацією «фотофіксації її фактичного стану», але демонстрували лише застарілі супутникові знімки.

Для вирішення проблеми 2017 року в Порядку набуття прав на землю в Києві передбачили обов’язкове додавання до кадастрової справи супутникової зйомки земельної ділянки, зробленої не пізніше ніж за один рік, та актуальної фотофіксації, зробленої не пізніше ніж за тридцять календарних днів до дня реєстрації проєкту рішення.

Встановлення чітких вимог щодо часу фотофіксації мало остаточно припинити махінації, але ці вимоги Київрадою ніколи не виконувалися. Вони не виконуються незалежно від наявності чи відсутності фіктивних будівель, бо листя ховають у лісі.

Як усе це виглядає на практиці, продемонструємо на вже згаданому проєкті з віртуальною будівлею на вул. Катерини Білокур.

Регламент Київради встановлює, що до проєкту рішення з питань земельних відносин додаються матеріали аерофотозйомки та фотофіксація фактичного стану використання відповідної земельної ділянки (ст. 26). Проте в додатках є лише супутникова фотозйомка.

Незважаючи на очевидне порушення Регламенту, в день реєстрації секретар Київради Володимир Бондаренко направив проєкт на розгляд комісії.

Такі порушення відбуваються завжди. А щоб вони були не надто очевидними, Регламент передбачає приховування від громадськості фотофіксації фактичного стану використання ділянки — оприлюдненню на сайті Київради підлягає лише аерофотозйомка (ст. 29).

Можливо, супутникові знімки й могли б замінити фотофіксацію фактичного стану ділянки, якби були високої якості й достатньо нові. Ось тільки до проєкту рішення додають фото невисокої якості, відзняті 2019 (!) року.

Київ — велике місто: ні депутати, ні активісти не можуть перевірити кілька сотень ділянок, які відводять зазвичай на кожному засіданні.

Проте в Регламенті Київради є ще один запобіжник, що мав би нівелювати все це: розгляд проєктів із земельних питань має супроводжуватися демонстрацією на екрані місця розташування ділянки, матеріалів аерофотозйомки та фотофіксації її фактичного стану (ст. 37).

Але жодної фотофіксації фактичного стану ділянки ніколи не демонструють. Депутати бачать на екрані такий самий слайд, як на картинці. Що нині відбувається на ділянці й що там є, неможливо визначити за знімком такої якості, та ще й відзнятому 5–6 років тому. Звісно, й пересічні кияни, які дивляться засідання Київради, можуть помітити махінації виключно в разі, якщо йдеться про ділянку, яку вони добре знають.

Якби Київрада просто виконувала вимоги свого Регламенту та Порядку набуття прав на землю, історії на кшталт останньої справи Комарницького і Ко були б майже неможливими, бо було б неможливо приховати порушення. Головне питання: хто має контролювати дотримання Регламенту? Це головуючі мер Кличко або секретар Бондаренко, а також регламентна комісія, де більшість становлять представники фракції «Європейська Солідарність».

Але порушення влаштовують усі фракції. Регламент передбачає перегляд результатів голосування, якщо під час розгляду були порушення (ст. 37). Якщо кожен депутат заявить про порушення Регламенту під час розгляду кожного з кількох сотень земельних питань на засіданні, це м’яко примусить керівництво Київради почати працювати без порушень. Але наразі таких депутатів немає.

Чому реформи не працюють?

Реформи в земельній сфері проводять під гаслом боротьби з корупцією. Але тут ідеться лише про вимагання хабарів. Тож реформування рухається в напрямку дерегуляції та децентралізації.

Вимагання хабарів зменшилося, але його ще не подолано — останню крапку однаково ставить місцева рада своїм голосуванням, і в багатьох випадках необхідно домовлятися з депутатами.

Але набирає обертів інший різновид корупції — ухвалення свідомо незаконних рішень в інтересах певних осіб.

Законодавство сповнене правових невизначеностей і дискреційних повноважень, що знімає відповідальність із посадових осіб органів влади. А там, де провину можна довести, публічні послуги надають приватні суб’єкти.

Чи є порушення законодавства в інтересах певних осіб інженерами технагляду, приватними нотаріусами та землевпорядниками корупцією? Так, бо такі порушення з боку приватних осіб, які надають публічні послуги, є корупцією відповідно до Закону «Про запобігання корупції».

Але є нюанс — корупція, вчинена такими особами, не підслідна НАБУ.

Створюється враження, що земельну сферу свідомо реформували так, аби максимально ускладнити НАБУ можливість роботи за цим напрямом. От і маємо: в справі Комарницького вдалося зловити певних чиновників і є гучна справа про корупцію в Київраді та КМДА. А в абсолютно ідентичній за набором порушень ситуації на вул. Катерини Білокур чиновників за руку зловити не вдалося — й тому жодної корупції начебто немає, а поліція розслідує банальну справу про махінації приватної компанії.

Чи можна виправити ситуацію?

Причини проблеми відомі й викладені вище в статті — Верховна Рада може легко залатати всі дірки. Інше питання — чи є політична воля в керівництва держави. Бо навіть гучну справу НАБУ можна використати лише для звинувачень місцевої київської влади в корупції, а створену на рівні законів схему залишити недоторканною у власних інтересах.

А от Київрада свою частину роботи може виконати взагалі легко — достатньо припинити порушувати власноруч установлений Регламент і Порядок вирішення земельних питань.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Скільки коштує бензин та інше пальне на АЗС України
УкраинФорм
2025-07-17T15:54:38Z
Дмитро Вержиковський: "У преміум-сегменті стандартні рішення масового ринку не працюють"
Фокус
2025-07-17T15:51:18Z
Брюссель тимчасово зупинив розслідування проти X Ілона Маска на тлі торговельних переговорів із США
InternetUA
2025-07-17T15:49:17Z
Сметанін відзвітував про роботу Мінстратегпрому за його каденції
УкраинФорм
2025-07-17T15:48:53Z
Виплати по 50 тисяч і вихід на пенсію до 40 років: яка професія в Україні дає такі привілеї
24tv
2025-07-17T15:45:57Z
Чеська RSE Гріненка поставить 20 МВт ГПУ для першої черги проєкту Power One Фіали та Кудрицького
TSN
2025-07-17T15:36:42Z
В Індії ухвалили рішення щодо нафти з Росії - Reuters
GlavRed
2025-07-17T15:33:41Z
В Україні намолотили понад 7,2 мільйона тонн зернових та зернобобових
УкраинФорм
2025-07-17T15:27:43Z
Скільки коштують найдешевші квартири вторинного ринку у найбільших містах України
24tv
2025-07-17T15:27:36Z
Україна може отримати Patriot раніше, ніж очікувалось: у НАТО розкрили деталі
GlavRed
2025-07-17T15:57:12Z
У Польщі вилучили з продажу книгу про Дуду із провокаційною назвою
Европейская правда
2025-07-17T15:57:08Z
Чому Умєрова не призначили послом України в США - в Раді заінтригували заявою
GlavRed
2025-07-17T15:57:03Z
Рада пакетом затвердила уряд Свириденко: список
ZN UA
2025-07-17T15:51:50Z
Сибіга анонсував відкриття нових дипмісій за кордоном до кінця року
УкраинФорм
2025-07-17T15:51:49Z
Єврокомісія пропонує створити новий кризовий фонд блоку на €400 млрд
iPress
2025-07-17T15:51:40Z
Командувач НАТО: Армія США та її союзники можуть миттєво знищити російський Калінінград, вже є план
Лига
2025-07-17T15:51:23Z
Угорщина заборонила в'їзд трьом українським військовим керівникам
iPress
2025-07-17T15:51:17Z
Зеленський відреагував на оновлення уряду та анонсував наступні кроки
24tv
2025-07-17T15:49:53Z
Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
InternetUA
2025-07-17T15:52:29Z
Заражені можуть бути яйця та інші продукти: у чому небезпека сальмонельозу та як його розпізнати
24tv
2025-07-17T15:12:46Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T15:12:41Z
Три серця за три доби: у Львові 20-річний пацієнт отримав унікальний шанс на життя
TSN
2025-07-17T15:06:21Z
Енергетики можуть сприяти розвитку раку: результати дослідження
24tv
2025-07-17T14:54:21Z
Комарі забирають більше життів ніж акули та ведмеді
360ua.news
2025-07-17T14:06:51Z
Жуйка, цукерка і позіхання: чому під час польоту закладає вуха і як вирішити цю проблему
Фокус
2025-07-17T12:45:44Z
Боротьба зі шкідниками та знищення бур'янів: як використовувати яблучний оцет у саду
24tv
2025-07-17T12:15:51Z
Сім найотруйніших рослин в Україні, до яких небезпечно торкатися і їсти
Gazeta UA
2025-07-17T12:06:40Z
У Києві припинили діяльність низки шахрайських кол-центрів - Офіс генпрокурора
ZN UA
2025-07-17T15:46:42Z
Ідентифіковано російського полковника, який командував атакою «Іскандера» на Одесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:39:08Z
Столиця запроваджує ініціативу #ЗапитайІнспектора: як кияни можуть впливати на міський благоустрій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:36:59Z
Погодні сюрпризи: мешканців Київщини попередили про дощі з грозами
Хвиля
2025-07-17T15:12:01Z
У Криму помер режисер Юрій Кара родом з України, який був путіністом та підтримував війну
TSN
2025-07-17T15:06:23Z
На Донеччині в зоні активних бойових дій залишаються 23 800 жителів
УкраинФорм
2025-07-17T15:03:07Z
Росіяни використали штучний інтелект для створення фейку про оточення ЗСУ на Куп'янському напрямку - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-17T15:01:49Z
Прогноз погоди у Києві на 10 днів: про які літні сюрпризи повідомили синоптики
Политека
2025-07-17T15:01:39Z
Село Амбарне під контролем ЗСУ, а Куп'янськ залишається важливою метою Росії, – Трегубов
24tv
2025-07-17T14:51:36Z
Блогерка придбала "містичний пакунок" на розпродажі: вміст сюрприза її шокував
Фокус
2025-07-17T15:57:47Z
Половина загинула, інші дезертири: ЗСУ знищують армію РФ під Покровськом
GlavRed
2025-07-17T15:57:09Z
Британка назвала найбільший стереотип про англійців в Україні
24tv
2025-07-17T15:54:46Z
Молдова посилює ППО через обстріли рф
iPress
2025-07-17T15:51:45Z
Бельгія зупинила експорт військових товарів до Ізраїлю – The Guardian
iPress
2025-07-17T15:51:38Z
Армія рф не відмовляється від своїх загарбницьких цілей – британська розвідка
iPress
2025-07-17T15:51:06Z
Шмигаль назвав 3 основні завдання Міноборони під своїм керівництвом
24tv
2025-07-17T15:48:40Z
Постачання боєприпасів до України, організоване Чехією, зростає — Reuters
ZN UA
2025-07-17T15:45:55Z
Атаки по ТЦК не можуть нашкодити даним в реєстрах Армія+ та Оберіг – Міноборони
Лига
2025-07-17T15:45:03Z
У Німеччині присудили компенсацію моделі, чиї відверті фото надрукували без її згоди
Европейская правда
2025-07-17T15:57:01Z
Третій сезон «Останні з нас» планують випустити у 2027 році
Детектор М
2025-07-17T15:39:53Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T15:36:03Z
20-річна донька Олі Полякової вийшла заміж за іноземця і показала перші кадри з весілля
TSN
2025-07-17T15:33:11Z
Ці купальники є найкращими на літо: їх обожнюють всі
24tv
2025-07-17T15:18:44Z
Літературний фестиваль «Книжкова країна. Плодова» пройде з 25 по 28 вересня у Києві
Детектор М
2025-07-17T15:18:29Z
Унаслідок російської атаки згоріло все майно харківського театру «Арабески»
УкраинФорм
2025-07-17T15:16:23Z
Є лідерами в дизайні 2025 року і будуть популярними далі: 5 найбільш трендових візерунків
24tv
2025-07-17T15:12:51Z
Гурт Coldplay випадково розкрив зраду директора IT-компанії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:06:46Z
Яйця під градусом: де насправді потрібно їх зберігати – в холодильнику або на полиці
Знай
2025-07-17T15:51:13Z
Зараз таке складно й уявити: як в СРСР жінки доглядали за собою
Telegraf
2025-07-17T15:48:55Z
В українців гине врожай малини. Що відбувається і як його врятувати
Telegraf
2025-07-17T15:42:09Z
Смак Іспанії: як приготувати ідеальний гаспачо
Gazeta UA
2025-07-17T15:30:18Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках з серфером за 23 секунди
GlavRed
2025-07-17T15:27:14Z
Секрет прання бюстгальтера, аби він зберігав форму та носився роками
24tv
2025-07-17T15:24:45Z
Нанесіть це на 5 хвилин — і кран блищатиме, неначе новий: як позбутися вапняного нальоту
TSN
2025-07-17T14:48:36Z
Чи можна використовувати ручний пароочисник для усунення плям на килимі: інструкція
24tv
2025-07-17T14:42:24Z
Смачніше, ніж найдорожча ікра: бюджетна намазка за 2 хвилини
24tv
2025-07-17T14:36:30Z
Поблизу Умані перекинувся Lexus: загинула водійка, ще одна жінка і двоє дітей - у лікарні
УкраинФорм
2025-07-17T15:48:27Z
Пригоди псевдопацієнта: на Закарпатті викрили нову схему ухилянтів
1News
2025-07-17T15:24:34Z
Столичний сомельє програв у казино 1,7 млн грн, які взяв у інвесторів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T15:07:50Z
Ходила голою по вулиці: у Миколаєві жінка шокувала перехожих
TSN
2025-07-17T15:06:00Z
У Сумах пролунав вибух
24tv
2025-07-17T14:33:45Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: до лікарні потрапили понад 60 осіб, лікарі назвали діагноз
Фокус
2025-07-17T14:30:49Z
Вимагав хабар за працевлаштування з подальшим «бронюванням»: на Вінниччині правоохоронці затримали посадовця залізниці
Украина Криминальная
2025-07-17T14:30:08Z
В приватній лікарні Києва пацієнт помер після “заспокійливої” ін’єкції
1News
2025-07-17T14:24:08Z
Купили маршрут у Telegram - прикордонники зірвали втечу запоріжця з товаришем до Молдови
InternetUA
2025-07-17T14:10:14Z
Зоря – Вараждін: онлайн-трансляція товариського матчу 17.07.2025
Football.ua
2025-07-17T15:55:02Z
Усім винен гроші: Мілевський розлютився через жарт популярного актора, – кумедне відео
24tv
2025-07-17T15:45:54Z
Юнайтед переглянув трансферну вартість Антоні
Football.ua
2025-07-17T15:37:03Z
Гронінген завершує угоду з Мерсерою
Football.ua
2025-07-17T15:16:50Z
"Ільвес" — "Шахтар": онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
Telegraf
2025-07-17T15:07:42Z
Команда Дюбуа не зрозуміла фразу Усика про коней: що вона насправді означає
24tv
2025-07-17T15:03:31Z
Васкес може залишитися в Ла Лізі
Football.ua
2025-07-17T14:55:28Z
Поштовхались лобами: Усик провів кумедну битву поглядів із промоутером Дюбуа – смішне відео
24tv
2025-07-17T14:54:30Z
Онлайн пресконференції Усика та Дюбуа перед реваншем у Лондоні
24tv
2025-07-17T14:48:45Z
Nothing Phone проти Galaxy S25 і iPhone 16: експерти перевірили, який флагман кращий
Фокус
2025-07-17T15:30:45Z
Смартфони та телевізори зміняться назавжди: вчені створили найяскравіші світлодіоди QRLED
Фокус
2025-07-17T15:27:13Z
Злочинна недбалість: археологи звинувачують владу Мальти в знищенні 7000-річного храму
Фокус
2025-07-17T15:18:13Z
Всесвіт нагадує про старі зв'язки: чому колишні повертаються під час Ретроградного Меркурія
24tv
2025-07-17T15:12:23Z
Вчені розробляють годинник, здатний фіксувати темну матерію
TSN
2025-07-17T15:06:28Z
Telegram тестує нову функцію
InternetUA
2025-07-17T15:01:26Z
«РБК-Україна» заявило про тиск і спроби дискредитації через публікацію про справу Назарія Гусакова
Детектор М
2025-07-17T14:54:13Z
Прорив у квантових технологіях: створено перший електронно-фотонний чип для масового виробництва
InternetUA
2025-07-17T14:43:16Z
Німецька компанія Helsing поставила в Україну 1950 дронів-камікадзе зі штучним інтелектом
УкраинФорм
2025-07-17T14:37:24Z
Цей 14-річний фургон не здається і дивовижним чином отримує нові вдосконалення
Топ Жир
2025-07-17T15:18:38Z
Компанія Mercedes-Benz Trucks показала передові вантажівки для будівництва
AutoCentre
2025-07-17T15:07:44Z
Цей покупець отримав легальний позашляховик Lordstown Endurance — і вічне розчарування
Топ Жир
2025-07-17T14:48:22Z
Американській Ford представив електричний Bronco New Energy, але США його не побачать — лише для Китаю
ITC
2025-07-17T14:27:09Z
DAF представляє нове сімейство автовозів
AutoCentre
2025-07-17T14:06:20Z
Ford поділився цікавими фактами з 60-річної історії Transit
AutoCentre
2025-07-17T14:03:52Z
Koenigsegg вважає, що ви не проміняєте Rolex на Fitbit, тож чому обирати електричний гіперкар?
Топ Жир
2025-07-17T14:03:27Z
Який автосканер вибрати: практичні поради від професіоналів у 2025 році
AutoCentre
2025-07-17T13:57:05Z
Вуглецевий комплект Vorsteiner для Lamborghini Revuelto дорожчий за Volkswagen Golf R
Топ Жир
2025-07-17T13:18:46Z