MY.UAНовини
Будинки-привиди й «туалетні схеми» в законі. Чому постріли НАБУ та САП можуть бути холостими
Будинки-привиди й «туалетні схеми» в законі. Чому постріли НАБУ та САП можуть бути холостими

Будинки-привиди й «туалетні схеми» в законі. Чому постріли НАБУ та САП можуть бути холостими

Будинки-привиди й «туалетні схеми» в законі. Чому постріли НАБУ та САП можуть бути холостими

Операція НАБУ та САП «Чисте місто» в Києві здивувала масштабом підозрюваних — заступник голови КМДА, голова профільної комісії Київради та інші нерядові особи. Ймовірний очільник цього угруповання, на думку слідства, — Денис Комарницький. Саме він із часів Черновецького є «смотрящим» Києва. ZN.UA детально описало системні причини виникнення корупції в столиці та основні версії розслідування НАБУ.

«Розмах» злочину дивує: отримана без конкурсу невелика ділянка вартістю менш як 12 млн грн і намір отримати ще кілька таких. На тлі того, що у фігурантів вилучили більш як 6,4 млн дол. і 630 тис. євро, виглядає як дріб’язок.

Та якби детективи НАБУ не зафіксували цього факту під час прослуховування, то змарнували б гроші платників податків на проведення операції, бо земельне законодавство писали під схеми, й воно насичене корупціогенними нормами. Тому НАБУ бачить незаконну передачу землі в Києві на сотні мільйонів доларів щороку, але нічого не може вдіяти. Якщо когось і зловлять, то інші просто мають не повторювати його помилок.

Недоліки законодавства не дають змоги детективам довести факт корупції, просто дослідивши документи. А якщо факту корупції не доведено, то це вже не підслідність НАБУ та САП.

«Голка» розбиралася, які саме недоліки законодавства блокують роботу антикорупційних органів.

Схема з будівлями-привидами

За даними слідства, учасники схеми брали перспективні ділянки, й підконтрольні особи набували права власності на споруди, яких там ніколи не було. Далі власники отримували ділянки без конкурсу для будівництва. Також підозрюваним інкримінують узяття під повний контроль процедури ухвалення місцевою владою рішень про надання прав на землю.

Тож як стати власником будівлі, якої нема, й чому депутати Київради, коли голосують, цього не помічають, як і чиновники, котрі оформлюють документи?

З якими саме ділянками це відбувалося — наразі є таємницею слідства. Але в той самий проміжок часу на Печерську намагалися провернути таку ж оборудку. НАБУ це не зацікавило, але прокуратура через суд скасовує право власності на будівлю-привид і розслідує. Але розслідує справу про використання підроблених документів, що є кримінальним проступком і не передбачає можливості ув’язнення винних. Тож на прикладі цієї історії й можна проаналізувати, як такі речі реалізують у Київраді.

Як з’явилися «туалетні схеми»

Такої проблеми не було протягом перших 17 років незалежності. Причина банальна — цього ніхто не потребував. Законодавство не вимагало обов’язкового проведення земельних торгів, і ділянку під забудову мав право отримати кожен охочий. Звісно, за таких умов їх отримували лише особи, наближені до місцевої влади.

Київ – це концентрована правда про те, як діють корупційні схеми на всіх рівнях української влади

Земельні торги стали обов’язковими з 2008 року, але відразу з’явилася низка винятків. Наявність на ділянці приватної будівлі — один з них. Водночас Земельний кодекс (ч. 2 ст. 134) не встановлює жодних обмежень щодо розміру та цільового призначення земельної ділянки державної чи комунальної власності, яку власник будівлі може отримати в оренду без конкурсу. Саме ця відсутність обмежень і призвела до появи так званої туалетної схеми, коли власник якоїсь будки отримує ділянку під будівництво житлового комплексу, часом у тисячі разів більшу за площу своєї будки.

Важливо, що у своєму рішенні Велика палата Верховного суду наголосила: слід враховувати розмір земельної ділянки для обслуговування майна, і він не може бути безмежним. Але скільки справ дійде до розгляду Великої палати Верховного суду й чому цього питання не вирішити на рівні Верховної Ради?

З часом у законодавство додали низку переваг для власників, і це прописали в Земельному кодексі: цільове призначення земельної ділянки може не відповідати положенням містобудівної документації (ст. 20), а розроблення проєкту землеустрою відбувається за мовчазною згодою, якщо вчасно не надали дозволу чи не відмовили (ст. 134). Зміни з’явились і в Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності»: ділянку віддають під забудову без затвердженого детального плану чи зонування (ст. 24), до того ж виникло право на проведення реконструкції будівлі в межах наявних фундаментів без оформлення права на землю (ст. 34). Водночас поняття «реконструкція» є настільки широким, що дає змогу перебудувати сарай у житлову висотку з підземним паркінгом.

Катерина Бутко / facebook

У цивілізованих країнах власник будівлі має певні права на землю під нею, що захищають його право лише вільно користуватися своєю власністю. В Україні ж це — золотий ключик у чарівний світ будівельного бізнесу.

Державна влада завжди покладає всю вину за такі прояви корупції на місцеве самоврядування. Але місцева владатільки виконавець у корупційних схемах, створених Верховною Радою на рівні законів. І парламент не поспішає цю схему ліквідувати, хоча на словах постійно змінює законодавство для «боротьби з корупцією та хаотичною забудовою».

Тільки нинішнє скликання парламенту вносило зміни до цих законів сумарно десь 100 разів. Але преференції власникам будівель лише збільшували.

«Туалетні схеми» прокручує не лише місцеве самоврядування. Це стосується й держмайна. Якщо ви чуєте переможні реляції про те, як вигідно приватизували якесь державне підприємство й отримали не заплановані 100 мільйонів, а 200 — не починайте відразу радіти. Зазвичай це лише конкурс на право дати хабар чиновникам за подальше отримання в подарунок землі вартістю в мільярд.

За такої кількості переваг якщо в когось немає права власності на будівлю, його варто вигадати. Всі досить часто чують історії як про крадіжки звичайних квартир, так і про велике рейдерство. Але стати власником неіснуючої будівлі набагато простіше й безпечніше, бо немає приватного власника, який докладе максимум зусиль для повернення вкраденого.

Раніше це був ексклюзив. Домовитися з комунальними БТІ й потім отримати від чиновників право власності на щось фіктивне було складно й дорого — великий ризик для виконавців. Тому робили «міжсобойчики» в суді. Підставна особа начебто оспорювала право власності. А далі суд визнавав це право або на взагалі неіснуючу будівлю, або на якийсь кіоск для торгівлі як на нерухоме майно.

Паралельно зі створенням нових преференцій власникам будівель відбувалися дерегуляція та децентралізація у сферах технічної інвентаризації та реєстрації прав. Усе елементарно. Приватна компанія малює техпаспорт на що завгодно, й для неіснуючих будівель зазвичай вказують, що побудовано до 1991 року. Далі «чорний» нотаріус просто вносить запис у Держреєстр.

Як це виглядає на практиці? На фото — типова будівля для зберігання інвентарю двірників. Її площа — менш як 40 кв. м, і більше на ділянці, яку хотіли без конкурсу отримати в оренду, нічого немає.

З ухвали суду відомо, що ТОВ «БТІ.ЦЕНТР» виготовило техпаспорт, за яким на цій ділянці стоїть громадська будівля площею 193 кв. м. І приватний нотаріус на підставі лише цієї технічної інвентаризації реєструє право власності фізичної особи на будівлю-привид. Далі ця особа створює ТОВ «АПАРТБУДГРУП» і вносить право власності в її уставний фонд. За кілька днів компанію перереєстровують на нового власника.

Жоден чиновник не залучений до оборудки, нові власник і керівник компанії також де-юре не мають стосунку до махінацій, а в компанії є офіційно визнане державою право власності на будівлю, якої ніколи не існувало. І це право власності дає їм змогу без конкурсу отримати земельну ділянку під зведення житлового буднику в центральному районі Києва.

Як усе провернути, не підставивши чиновників і передчасно не засвітивши оборудки? Для розроблення проєкту землеустрою спочатку треба, щоб влада дала дозвіл. Якщо ділянка комунальна — це місцева рада.

Якщо ви є власником будівлі — допоможе мовчазна згода. Тобто все гаразд, якщо за місяць не дадуть дозвіл чи відмову. А місцева рада так швидко не працює. Аби перестрахуватися, можна подати заяву перед літніми чи зимовими канікулами. Також можна домовитись у виконавчих органах чи у земельній комісії ради, щоб там пригальмували.

Як Київ покращив «туалетну схему»?

Київрада 10 років тому дозволила приватним особам власним коштом розробити проєкт щодо земельних ділянок, які перебувають у їхньому користуванні. Саме ним скористалися на вул. Катерини Білокур.

Далі було затверджено цільову програму, що передбачає виділення 1,3 млрд грн із бюджету на розроблення проєктів землеустрою в межах інвентаризації в 2022–2025 роках. Так бюджетним коштом розробляють проєкти під подальші оборудки за «туалетною схемою» як для обраних, так і для просто зацікавлених осіб із відповідними зв’язками в Київраді та КМДА.

Приховати такі оборудки серед загальної інвентаризації легко — вони йдуть у пакеті із затвердженням проєктів землеустрою до сотень ділянок, а таких рішень на одне засідання можуть виносити багато. Наприклад, торік Київрада 12 грудня розглядала відразу 44 рішення щодо інвентаризації земель, а це документація на тисячі (!) ділянок. Звісно, такі об’єми інформації фізично не аналізують, тому голосують наосліп.

У багатьох випадках землевпорядників звинувачують у фальшуванні проєктів землеустрою. Проте це далеко не завжди так. Наприклад, в історії на вул. Катерини Білокур у кадастровому плані у витягу з кадастру немає вигаданої громадської будівлі — там відображено лише вп’ятеро меншу двірницьку.

Якщо вигодонабувачі хочуть перестрахуватися, віртуальна будівля легко може стати реальною. Як уже зазначалося, право власності на будівлю дає змогу проводити реконструкцію в межах її фундаментів. Проте навіть реконструкції не потрібно — достатньо скористатися дерегуляцією в будівництві та швиденько провести «капремонт», результатом якого стане нашвидкуруч побудований макет із пінобетону. Коли будівля з’явиться в реальності, провернути подальшу оборудку з отриманням землі стане набагато безпечніше й дешевше, бо ризик виконавців стає мінімальним.

Важливо, що погодження проєкту землеустрою наразі максимально спрощені, тому немає проблем їх пройти й далі зареєструвати ділянку в Державному земельному кадастрі. Навіть якщо проєкт сфальшують, безкарно «не помітити» відсутності будівлі для чиновників легко законодавство не передбачає жодних обстежень ділянки ані під час погодження проєкту землеустрою, ані під час його реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Будівлі нема, проєкт рішення про передачу ділянки є, а чиновники не винні? В нас «держава у смартфоні», й органи влади живуть у цій віртуальній реальності.

Техпаспорт на неіснуючу будівлю — в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва. Право власності — в Держреєстрі прав на нерухоме майно. Проєкт землеустрою — в Державному земельному кадастрі. Всі ці документи створювали приватні особи, яких вільно обирає зацікавлена в реалізації оборудки людина.

Але всі ці документи за визначенням вважають достовірними й визнаними державою, бо вони містяться у відповідних державних реєстрах. У разі надання на їх основі подальших адміністративних послуг чиновники не повинні ставити їх під сумнів і обов’язково вчиняти якісь дії для перевірки достовірності інформації.

Це не означає, що хтось може надурити самих чиновників і провести оборудку без величезних зв’язків чи хабарів. Відсутність обов’язку не означає, що всього не перевіряють. Це означає лише можливість безкарно приховати результати перевірки.

Наприклад, у випадку на вул. Катерини Білокур ділянку оглядав представник Департаменту територіального контролю КМДА. В пояснювальній записці зазначено, що він виявив «споруду, яка має ознаки капітальної».

Чи можливо під час огляду переплутати будку для інвентарю двірників площею 40 кв. м із громадською будівлею площею близько 200 кв. м? Звісно ж, ні.

Але чи можна на підставі цих документів звинуватити посадовця Департаменту, який проводив огляд, у корупції? Ні, бо він не написав, що на ділянці є вигадана громадська споруда. А писати, що такої громадської будівлі на ділянці немає, він і не зобов’язаний — його навіть у злочинній недбалості не вдасться звинуватити, хоча всі чудово розуміють його роль.

Запобіжники-фікції

Останній етап у оборудці — провести через місцеву раду землевідвід під неіснуючу будівлю так, щоб це не впадало в око й уже депутатів не могли звинуватити в корупції.

Законодавство не встановлює конкретних вимог щодо розгляду питань землевідведення місцевими радами. Але ці вимоги зазвичай установлюють самі ради у власному Регламенті та Порядках розгляду земельних питань.

Керівництво «Київзеленбуду» затримали за системне відмивання грошей

Махінації з неіснуючою нерухомістю під час отримання землі в Києві спливали й раніше, але більшою проблемою була легалізація самочинного будівництва. Депутати неодноразово голосували за відведення ділянок під експлуатацію старих будівель, яких уже давно не існувало, а на їхньому місці височіли незаконно зведені багатоповерхівки.

Чинний ще з 2014 року Регламент Київради приписував обов’язково супроводжувати розгляд проєктів передачі земельних ділянок демонстрацією «фотофіксації її фактичного стану», але демонстрували лише застарілі супутникові знімки.

Для вирішення проблеми 2017 року в Порядку набуття прав на землю в Києві передбачили обов’язкове додавання до кадастрової справи супутникової зйомки земельної ділянки, зробленої не пізніше ніж за один рік, та актуальної фотофіксації, зробленої не пізніше ніж за тридцять календарних днів до дня реєстрації проєкту рішення.

Встановлення чітких вимог щодо часу фотофіксації мало остаточно припинити махінації, але ці вимоги Київрадою ніколи не виконувалися. Вони не виконуються незалежно від наявності чи відсутності фіктивних будівель, бо листя ховають у лісі.

Як усе це виглядає на практиці, продемонструємо на вже згаданому проєкті з віртуальною будівлею на вул. Катерини Білокур.

Регламент Київради встановлює, що до проєкту рішення з питань земельних відносин додаються матеріали аерофотозйомки та фотофіксація фактичного стану використання відповідної земельної ділянки (ст. 26). Проте в додатках є лише супутникова фотозйомка.

Незважаючи на очевидне порушення Регламенту, в день реєстрації секретар Київради Володимир Бондаренко направив проєкт на розгляд комісії.

Такі порушення відбуваються завжди. А щоб вони були не надто очевидними, Регламент передбачає приховування від громадськості фотофіксації фактичного стану використання ділянки — оприлюдненню на сайті Київради підлягає лише аерофотозйомка (ст. 29).

Можливо, супутникові знімки й могли б замінити фотофіксацію фактичного стану ділянки, якби були високої якості й достатньо нові. Ось тільки до проєкту рішення додають фото невисокої якості, відзняті 2019 (!) року.

Київ — велике місто: ні депутати, ні активісти не можуть перевірити кілька сотень ділянок, які відводять зазвичай на кожному засіданні.

Проте в Регламенті Київради є ще один запобіжник, що мав би нівелювати все це: розгляд проєктів із земельних питань має супроводжуватися демонстрацією на екрані місця розташування ділянки, матеріалів аерофотозйомки та фотофіксації її фактичного стану (ст. 37).

Але жодної фотофіксації фактичного стану ділянки ніколи не демонструють. Депутати бачать на екрані такий самий слайд, як на картинці. Що нині відбувається на ділянці й що там є, неможливо визначити за знімком такої якості, та ще й відзнятому 5–6 років тому. Звісно, й пересічні кияни, які дивляться засідання Київради, можуть помітити махінації виключно в разі, якщо йдеться про ділянку, яку вони добре знають.

Якби Київрада просто виконувала вимоги свого Регламенту та Порядку набуття прав на землю, історії на кшталт останньої справи Комарницького і Ко були б майже неможливими, бо було б неможливо приховати порушення. Головне питання: хто має контролювати дотримання Регламенту? Це головуючі мер Кличко або секретар Бондаренко, а також регламентна комісія, де більшість становлять представники фракції «Європейська Солідарність».

Але порушення влаштовують усі фракції. Регламент передбачає перегляд результатів голосування, якщо під час розгляду були порушення (ст. 37). Якщо кожен депутат заявить про порушення Регламенту під час розгляду кожного з кількох сотень земельних питань на засіданні, це м’яко примусить керівництво Київради почати працювати без порушень. Але наразі таких депутатів немає.

Чому реформи не працюють?

Реформи в земельній сфері проводять під гаслом боротьби з корупцією. Але тут ідеться лише про вимагання хабарів. Тож реформування рухається в напрямку дерегуляції та децентралізації.

Вимагання хабарів зменшилося, але його ще не подолано — останню крапку однаково ставить місцева рада своїм голосуванням, і в багатьох випадках необхідно домовлятися з депутатами.

Але набирає обертів інший різновид корупції — ухвалення свідомо незаконних рішень в інтересах певних осіб.

Законодавство сповнене правових невизначеностей і дискреційних повноважень, що знімає відповідальність із посадових осіб органів влади. А там, де провину можна довести, публічні послуги надають приватні суб’єкти.

Чи є порушення законодавства в інтересах певних осіб інженерами технагляду, приватними нотаріусами та землевпорядниками корупцією? Так, бо такі порушення з боку приватних осіб, які надають публічні послуги, є корупцією відповідно до Закону «Про запобігання корупції».

Але є нюанс — корупція, вчинена такими особами, не підслідна НАБУ.

Створюється враження, що земельну сферу свідомо реформували так, аби максимально ускладнити НАБУ можливість роботи за цим напрямом. От і маємо: в справі Комарницького вдалося зловити певних чиновників і є гучна справа про корупцію в Київраді та КМДА. А в абсолютно ідентичній за набором порушень ситуації на вул. Катерини Білокур чиновників за руку зловити не вдалося — й тому жодної корупції начебто немає, а поліція розслідує банальну справу про махінації приватної компанії.

Чи можна виправити ситуацію?

Причини проблеми відомі й викладені вище в статті — Верховна Рада може легко залатати всі дірки. Інше питання — чи є політична воля в керівництва держави. Бо навіть гучну справу НАБУ можна використати лише для звинувачень місцевої київської влади в корупції, а створену на рівні законів схему залишити недоторканною у власних інтересах.

А от Київрада свою частину роботи може виконати взагалі легко — достатньо припинити порушувати власноруч установлений Регламент і Порядок вирішення земельних питань.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Полиция Словакии начала проверку из-за дипфейка с "заключенным" Фицо
Европейская правда
2025-04-16T16:49:36Z
"Трамп еще друг или уже нет?": США продлили очередные санкции в отношении судов РФ
Апостроф
2025-04-16T18:54:59Z
Зеленский заявил, что "базовые юридические вещи" по соглашению с США почти доработаны
Лига
2025-04-16T18:45:49Z
Трампу предлагают более жесткую позицию по отношению к Путину, однако есть препятствие, - WSJ
Telegraf
2025-04-15T09:01:03Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Впервые в истории истребитель F-35 собрали из двух разбитых самолетов
Корреспондент
2025-04-10T23:45:18Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Повестки и необновление данных – только вершина айсберга: за что можно получить штраф от ТЦК
Знай
2025-04-16T18:12:46Z
В ОП рассказали о количестве новобранцев по Контракту 18-24
Корреспондент
2025-04-12T19:51:13Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Завершение отопительного сезона в Днепре: как подорожает коммуналка после отключения тепла
Политека
2025-04-16T18:30:45Z
"Сидели и ждали, пока долетит": в сети появились кадры удара БпЛА по оккупантам в Ивановской области РФ
Апостроф
2025-04-16T18:21:43Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Эпичные сражения в трейлере третьего сезона мультсериала "Кровь Зевса" — стартует 8 мая
GameMag
2025-04-16T17:33:17Z
Анна Ризадинова в ультракороткой юбке посветила идеальными ногами у люксового авто
Gazeta UA
2025-04-16T16:06:16Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Умерла гендиректор Музея истории Киева Диана Попова
Комсомольская правда
2025-04-13T13:06:20Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Минздрав планирует обнаруживать аптеки без дипломированных фармацевтов
Корреспондент
2025-04-16T16:30:02Z
В Европу завезли смертельный вирус в "святой воде" из древнего колодца
Фокус
2025-04-16T14:51:52Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Это шокирует каждого: стало известно о влиянии ежедневного употребления яиц на организм
Comments UA
2025-04-16T14:39:25Z
Пять лучших продуктов для детского мозга: чем обогатить рацион во время обучения и роста
Gazeta UA
2025-04-16T13:51:04Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
Необычная контрабанда: что планировали незаконно вывезти из Кении
Comments UA
2025-04-16T18:21:56Z
В Париже "заминировали" суд
Европейская правда
2025-04-16T18:21:30Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Такой шанс выпадает раз в сто лет - астролог предсказывает большое богатство этим двум знакам
Gazeta UA
2025-04-16T18:33:27Z
Как понять, что вы не нравитесь человеку: 7 сигналов тела, которые стоит знать
GlavRed
2025-04-16T17:27:59Z
Картофель вырастет крупным: при посадке добавьте в лунки один "секретный" ингредиент
Telegraf
2025-04-16T15:48:36Z
Красивые пасхальные яйца с интересным узором: для покраски нужно всего два ингредиента
Telegraf
2025-04-16T14:36:59Z
Что взять на пикник: туристическая мебель, без которой не обойтись
Gazeta UA
2025-04-16T13:51:35Z
Не щиплет глаза и не содержит синтетики: как приготовить шампунь для собаки дома
GlavRed
2025-04-16T13:27:12Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Бумеранг Трампа: пошлины против Китая крепко ударили по производству автомобилей Илона Маска
ZN UA
2025-04-16T17:55:55Z
Перспективы мировой торговли ухудшились после тарифов Трампа - ВТО
Корреспондент
2025-04-16T17:45:14Z
Дополнительная квитанция на квартиру в Одессе: кого обяжут платить 4 тысячи гривен
Политека
2025-04-16T17:30:39Z
"Будут ли какие-то дополнительные изменения - тишина": нардеп о мизерных пенсиях украинцев в 80 долларов
Апостроф
2025-04-16T16:51:26Z
Украинцам намекнули на новые налоги: обещают в крайнем случае
Знай
2025-04-16T16:36:19Z
Хмельницкая АЭС осталась без болгарских реакторов: проект достройки энергоблоков закрывается?/Не исключено, что София хочет поторговаться, но возможны и другие варианты
Апостроф
2025-04-16T16:33:22Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Динамо продолжит сотрудничество с лидером команды
Корреспондент
2025-04-16T18:51:29Z
Травмы, как же без них: прогнозы Аморима по своим игрокам
Корреспондент
2025-04-16T18:15:43Z
Де Брейне нарасхват: бельгийцем заинтересовался еще один клуб МЛС
Корреспондент
2025-04-16T17:21:42Z
Искусственный интеллект предсказывает нокаут: кто победит в реванше Усик - Дюбуа
Gazeta UA
2025-04-16T16:54:38Z
Юрген Клопп: Моя роль в структуре Ред Булл не из лучших
Корреспондент
2025-04-16T16:33:28Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Bungie перезапускает Marathon: культовый шутер 90-х возвращается как экстракшн-боевик
Знай
2025-04-16T18:51:59Z
Британцам обещают увлекательное зрелище: что будет происходить ночью
Comments UA
2025-04-16T18:48:03Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
ЕС отменил запрет на углепластик в автомобилях
Корреспондент
2025-04-16T15:45:37Z
Доминируют электрокары: определены лучшие авто в мире за 2025 год
Фокус
2025-04-16T15:30:57Z
Рейтинг самых популярных автомобилей в Европе в 2025 году
Comments UA
2025-04-16T13:27:07Z
Водителей могут лишить прав на год за "спасибо" на дороге
Comments UA
2025-04-16T11:54:46Z
Британские иконы: на аукцион выставлена коллекция ретроавто на $1,5 миллиона
Фокус
2025-04-16T10:30:32Z
Названы самые популярные марки автомобилей среди европейцев
Корреспондент
2025-04-16T08:27:02Z
Ford презентовал экстремальные внедорожники для самых сложных условий
Фокус
2025-04-16T07:57:58Z
Лучше откажитесь от идеи заправлять эти автомобили до полного бака: в чем причина
Comments UA
2025-04-16T07:30:08Z