MY.UAНовини
Хто встановлює тарифи на житло, або як КМВА залізла в гаманці киян
Хто встановлює тарифи на житло, або як КМВА залізла в гаманці киян

Хто встановлює тарифи на житло, або як КМВА залізла в гаманці киян

Хто встановлює тарифи на житло, або як КМВА залізла в гаманці киян

Нова мітла мете по-новому, зокрема й у київських дворах. Тут маю на увазі нового начальника Київської міської військової адміністрації Тимура Ткаченка — адже саме з його подачі призначаються голови районних державних адміністрацій, і закономірно, що останні керуються у своїй діяльності саме його вказівками. Спочатку може здатися, що до житлово-комунальних справ він не має жодного стосунку. (Роль і реальний вплив на останні події в галузі ЖКГ київського міського голови Віталія Кличка в цій ситуації залишаються за дужками.)

Однак нова ініціатива військової вертикалі київської влади подібна до землетрусу — від неї, наче град із неба, посиплються… гроші з гаманців киян. На початку року в усіх районах столиці райдержадміністрації синхронно провели конкурси на виконавців послуг із управління багатоквартирними будинками. Кінцевим наслідком цих конкурсів є встановлення нових тарифів на управління житлом, простіше кажучи — на «квартплату» там, де не створено ОСББ. Не треба бути пророком, аби зрозуміти: без відома чи прямої вказівки голови КМВА Тимура Ткаченка провести таку скоординовану операцію неможливо. У підсумку виявилося, що з 1 березня ц. р. махання мітлою в київських дворах коштуватиме киянам удвічі дорожче.

Чому так?

Боротьба за ринкові відносини там, де їх нема

Далекого вже 2015 року на розгляд Верховної Ради надійшов проєкт закону «Про житлово-комунальні послуги», основним автором якого (неофіційно) була депутатка Альона Бабак, майбутня віцепрем’єрка в першому уряді президента Володимира Зеленського, теж народжена в Кривому Розі. Два роки законопроєкт припадав пилом у будівлі під куполом, однак завдяки наполегливості авторки / авторів потрапив до порядку денного та зрештою був ухвалений.

Новий закон «Про ЖКП» відрізнявся від старої редакції тим, що там, де тільки можна (й де не можна) вводилися конкурси та договірні відносини щодо надання послуг. Такий підхід, як на мене, був доволі незваженим і ризикованим, оскільки з одного боку виступала нічим (окрім чотирьох стін) не об’єднана спільнота мешканців багатоквартирного будинку, а з іншого — потужне підприємство, котре де-факто було локальним монополістом на «ринку послуг», якого насправді не існувало. Адже ви не знайдете в жодному більш-менш крупному місті іншого підприємства водоканалу чи теплокомуненерго, крім тих, які там уже є. Тобто співвласники (мешканці одного будинку) насправді не мають вибору виконавця послуги — вони змушені укладати договір із тим, хто є, іншого просто немає. Очевидно, що тут мешканці мають, як зараз прийнято висловлюватися, слабкі переговорні позиції.

Єдиним винятком була «житлова послуга» — термін, уперше запроваджений у цьому законі, — послуга з «управління багатоквартирним будинком». 2015 року з’явився такий новомодний термін, що замінив звичну всім послугу з утримання будинку. (Вочевидь, є такий психотип людей, які полюбляють порулити якщо не своїм, то чужим майном). Але й тут, де, здавалося б, можна створити конкуренцію між різними керуючими компаніями, лежала своя підводна каменюка.

Річ у тім, що новий закон апріорі поставив у нерівні умови співвласників, які створили ОСББ, і тих, які не створили. Останнім закон поставив дедлайн — 1 січня 2021 року, коли вони мали провести збори й або створити ОСББ, або обрати собі форму управління своїм будинком. Це ще одне нововведення, законом точно не визначене, але з контексту можна зрозуміти, що співвласники на цих зборах мали оголосити конкурс на призначення управителя свого будинку. Якби мешканці цього не зробили, то закон надавав право зробити це виконавчому органу місцевої ради. У випадку Києва КМДА передала повноваження з утримання житлового фонду райдержадміністраціям, тому конкурс на управителя будинку мали проводити вони.

Отже, за наявності ОСББ збори чи його правління самостійно обирали собі управителя, тобто юридичну чи фізичну особу, яка доглядала б за будинком (надавала послугу управління). Та головне — ОСББ могло обирати, чи торгуватися за ціну цієї послуги — тариф. А якщо жителі будинку не проводили зборів, то в Києві РДА визначали й управителя, й, відповідно, тариф на послугу управління.

У Києві — понад 12 тисяч багатоквартирних будинків. Якщо порахувати загальні площі житлового фонду, то ОСББ разом із ЖБК становлять близько 25%, іще стільки ж обслуговуються приватними керуючими компаніями (надалі — КК), а понад 51% — обслуговуються виключно комунальними КК. Отже, можна стверджувати, що співвласникам багатоквартирних будинків, які становлять половину населення Києва, нові тарифи просто й безцеремонно нав’язують.

Звісно, управителя визначають на конкурсі (адже в нас ринкові відносини!), але якимось дивом у кожному районі столиці з 2019 року управителем постійно ставало КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду … району» (назву району поставте свою).

Монопольно-конкурсний тариф

Однак на цьому тонкощі та хитрощі встановлення тарифу на управління не закінчуються. Хоча конкурс на призначення управителя проводять із великою помпою, але одна «деталька» є вкрай цікавою.

Та почнімо від самого початку: РДА оголошує конкурс, призначає конкурсну комісію, затверджує конкурсну документацію (на 76 сторінках!), претенденти подають дані про свої потенції — кількість працівників, технічне забезпечення, досвід роботи та багато іншого, але все це радше для того, щоб відсікти зайвих конкурентів (приватні керуючі компанії). За кожним із параметрів РДА визначає його вагомість (відсоток) для встановлення результату, потім відбувається засідання конкурсної комісії, відкривання конвертів і визначення переможця й нарешті — розпорядження голови РДА про введення в дію рішення конкурсної комісії. І ось тут вигулькує та сама цікава «деталька» — на всіх будинках району вивішується оголошення, що відповідно до укладеного договору (якого ніхто не бачив) ціна послуги становить 10, 11, 12 грн чи іншу суму, окремо для кожного будинку.

Тобто пропозиція переможця щодо розміру тарифу автоматично стає чинною в договорі між ним та РДА — торг тут, як то кажуть, недоречний. Отже, лише один параметр у сумі багатьох інших при визначенні переможця конкурсу має фатальні наслідки для мешканців будинку.

Виходить так: на конкурсі визначали виконавця послуги, але в підсумку — визначили тариф! Хвилинку, дозвольте зауважити, що до договору на управління, який мала підписати РДА з переможцем конкурсу, має бути ще цілих п’ять додатків, головні з яких — критерії якості виконання послуги та кошторис. Однак цих додатків нема, вони не оприлюднені, РДА разом із КК де-факто пошили співвласників у дурні — вони мають платити невідомо за що та стільки, скільки їм скажуть.

На перший погляд, усю цю «операцію» здійснено цілком відповідно до закону «Про ЖКП»: «Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування» (стаття 10).

Але тут випливає ще одна цікавинка. Далі в цій статті зазначено: «Якщо управитель визначений органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу». Законодавець не дає трактування виділеному словосполученню, але й так зрозуміло, що ціна, вказана в пропозиції переможця конкурсу, не є остаточною! Її слід покласти в основу наступних переговорів під час підписання договору. Тобто якщо пропозиція — 10 грн за кв. м, то може бути і 8 грн, і 12, а от 100 чи 500 не може — не той рівень. Однак у законі не сказано, що саме такою має бути кінцева ціна — тариф!

Що робити співвласникам

Саме на цьому етапі — укладання договору на управління будинком — необхідно залучити співвласників. Є механізм публічних громадських слухань, які варто провести, перш ніж ухвалювати такі рішення. Є сайти РДА та КК — там треба розмістити повний текст договору (точніше, проєкту договору!) з усіма додатками з опцією коментування. Зрештою, сама форма типового договору, затверджена постановою КМУ від 5 вересня 2018 року №712, пропонує як сторону підписання зовсім не РДА чи виконком, а представника співвласників будинку. В багатьох будинках вони є, а де нема, РДА мала б організувати збори для їх обрання. Це нормально для комунікації місцевої влади (хоч і з військовим ухилом) із міською громадою.

Інакше всю цю ситуацію варто розглядати як демонстрацію сили, цього разу з боку КМВА та РДА, якою Тимур Ткаченко, ймовірно, хоче показати киянам, хто в столиці хазяїн. Ну що ж, кияни пам’ятають і Олександра Попова, який очолював Київську міську державну адміністрацію (всупереч Конституції України), і його господаря-втікача. І де вони зараз?

А що ж робити співвласникам, яких, перепрошую, обкрутили круг пальця зазначені вище особи, органи та компанії? Насамперед не мовчати. Тут розміщено колективного листа, якого співвласники одного з будинків направили до «рідної» РДА та «улюбленої» КК. Копіювання безкоштовне та всіляко вітається.

Врешті-решт, останнє. Коли цей матеріал був готовий, я натрапив на рішення Київської міської ради від 29 січня ц. р. (коли всі конкурси в районах уже були завершені), в якому депутати рекомендували всім керуючим компаніям утриматися від підвищення цін (тарифів) на послугу з управління до завершення воєнного стану.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Цены "кусаются", но уже снижаются: как изменилась стоимость малины и голубики
Знай
2025-07-14T04:22:39Z
Пенсионерам выплатят больше 5 тысяч гривен: названа особая категория получателей
Хвиля
2025-07-14T03:49:12Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Украинцам спишут часть долгов за водоснабжение: что для этого нужно
Знай
2025-07-07T04:21:54Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Займет 20 минут в день: простое упражнение может снизить риск смерти на 40%
Знай
2025-07-14T02:52:24Z
Секрет японцев: простое упражнение, которое снижает давление и спасает от депрессии
Gazeta UA
2025-07-14T00:01:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Украине будет чем бить по Москве: на какой шаг наконец-то решится Трамп
Comments UA
2025-07-14T04:12:35Z
Из-за операции "Паутина": РФ активно строит укрытия на своих авиабазах, но не везде, — ISW
Фокус
2025-07-14T04:04:41Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Погода на 14 июля: синоптики предупредили о грозах и шквалах
TSN
2025-07-14T04:22:33Z
В Україні продовжують знижуватися ціни на помідори
AgroNews
2025-07-14T04:01:31Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Спутниковые снимки показали последствия удара ВСУ по военному заводу в Подмосковье
Gazeta UA
2025-07-14T04:19:38Z
Идти в ТЦК теперь не нужно: как оформить необходимую бумагу
Знай
2025-07-14T04:07:37Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Сидни Суини может сыграть девушку Джеймса Бонда в перезапуске франшизы
GameMag
2025-07-14T04:04:34Z
Симпсоны предсказали Лабубу: почему тревожная теория заставляет владельцев сжигать вирусную игрушку
Фокус
2025-07-13T18:52:06Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В США произошла стрельба в церкви: есть погибшие
TSN
2025-07-14T03:13:17Z
В Харьковской области четверо полицейских пострадали в результате вражеской атаки FPV-дроном. ФОТО
Новости Украины
2025-07-14T03:06:47Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Две котлеты для Мироси: Как живет девушка с инвалидностью после мобилизации отца
Комсомольская правда
2025-07-14T04:04:11Z
Как правильно стирать черную одежду, чтобы дольше сохранялся цвет: основные правила
Gazeta UA
2025-07-14T02:22:46Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Показали геймплей Hell is Us: "европейская" версия Death Stranding или нечто новое
Знай
2025-07-14T03:52:07Z
В Турции нашли артефакты, связанные с культом Диониса
Gazeta UA
2025-07-13T22:43:45Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Челсі — клубний чемпіон світу
Football.ua
2025-07-13T21:19:39Z
Итальянский теннисист Синнер впервые выиграл Уимблдон
ZN UA
2025-07-13T18:43:23Z
Галатасарай может позволить себе выкупить Осимхена, если оплатит частями
Корреспондент
2025-07-13T18:15:14Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z
Уимблдон U-14 проигран - не беда, когда в стране война
Корреспондент
2025-07-13T15:54:29Z