MY.UAНовини
Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом
Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом

Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом

Про те, як виникає пневмонія, її види, протоколи лікування та процес відновлення 24 Каналу розповів лікар-пульмонолог медичного центру Святої Параскеви Андрій Середюк.

Люди хворіють на пневмонії протягом всього року, однак з жовтня по квітень зростає кількість звернень та їхнє виявлення. Це пов'язано з тим, що зростає кількість інфекційних захворювань, оскільки люди частіше перебувають в тісних колективах, замкнених приміщеннях, де при близьких контактах простіше відбувається поширення вірусів чи бактерій.

Чому виникає пневмонія

Легенева тканина є тендітною та вразливою до ураження різноманітними бактеріями чи вірусами. При їхньому розмноженні виникає запалення, і відбувається набряк та накопичення рідини. Уражена частинка легені перестає функціонувати. В ній припиняється газообмін, і кисень з повітря не надходить в кров.

Чим більша площа легень уражена, тим гірше вони виконують свою функцію. Від цього починають страждати інші органи і системи.

Андрій Середюк

"Пневмонію можна порівняти з відкритою раною адже, попри те, що легені здатні добре заживати та відновлюватися, як для загоювання відкритої рани, так і для повного відновлення легеневої тканини треба доволі багато часу."

Діагностика пневмонії

Біль є для нас основним симптомом серйозної хвороби. Але легені не болять, адже в них немає нервових закінчень. При пневмонії, навіть значній, пацієнт часто взагалі не має жодного больового відчуття, і може навіть не кашляти, оскільки в легенях немає кашльових рецепторів.

Тому ця хвороба може протікати приховано, без яскравих симптомів. За статистикою пневмонія має першість серед інших інфекційних хвороб, бо на неї припадає значна частка від усіх звернень до лікарів, госпіталізацій та смертності. Саме тому запалення легень є дуже серйозним захворюванням, про яке ходить багато небезпечних міфів.

Вірусна пневмонія

Вірусну пневмонію часто виявляють випадково – під час огляду, проходження рентгену, УЗД, КТ. ЇЇ симптоми схожі на симптоми застуди, грипу чи ковіду: кашель, задишка, біль в грудях, під час прослуховування можна почути свисти, хрипи.

Важливим при пневмонії є вимірювання рівня кисню в крові (сатурації). Він в нормі складає 95 – 100%, і його різке падіння є ознакою важкого запалення легень. Лікування вірусної пневмонії проходить за тим же протоколом, що й при ГРВІ, оскільки дуже часто не існує якогось особливого способу боротьби з вірусом.

Андрій Середюк

"При цій формі запалення легень не має сенсу призначати антибіотик. Лікарю достатньо слідкувати за пацієнтом, рівнем сатурації, контролювати появу задишки, проводити симптоматичну терапію."

Бактеріальна пневмонія

Бактеріальна пневмонія розвивається різко – при абсолютно нормальному самопочутті раптом підіймається температура, з'являється задишка, кашель, інколи з мокротинням жовтого чи зеленого кольору, нудота, може різко падати рівень кисню.

За таких симптомів потрібно негайно звернутися до сімейного лікаря чи терапевта, який огляне пацієнта, скерує на загальний аналіз крові, рентген, УЗД, а в сумнівних випадках – на КТ. Комп'ютерна томографія на сьогодні є найточнішим методом візуалізації легень.

Також варто зробити тест на ковід і грип для швидкого виявлення цих вірусних інфекцій. Якщо пацієнт має хронічне легеневе захворювання або лікується в лікарні, то ще до призначення антибіотика потрібно провести бактеріологічне дослідження мокротиння – для виявлення збудника і визначення його чутливості до препаратів.

При виявленій бактеріальній пневмонії лікар повинен відразу призначити антибіотик, надаючи перевагу найпростішим з них – пеніцилінам. Постійно контролюючи стан пацієнта, лікар реагує на зміни, та може змінити антибіотики на сильніші, якщо попередні не подіяли протягом 48 – 72 годин.

Андрій Середюк

"Внутрішньом’язове введення антибіотиків не має суттєвих переваг над таблетками чи капсулами, тому його не слід використовувати під час лікування вдома. Якщо пацієнт не здатен ковтати таблетки, чи його стан погіршується, тоді лікар скеровує його в лікарню і там йому проводиться внутрішньовенне введення антибактеріальних препаратів."

Користь чи шкода відхаркувальних засобів та інгаляцій

Поширеним міфом є думка про те, що відхаркувальні лікарські засоби пришвидшують одужання хворого на пневмонію, бо ніби розріджують мокротиння. Насправді без них можна повністю обійтися, оскільки вони ніяк не впливають на результат лікування, а просто роблять кашель вологішим.

Таким чином ми просто маскуємо симптоми, і можемо не побачити ефекту від приймання антибіотиків. Недоречною при лікуванні є також інгаляційна терапія. Популярні зараз інгаляційні гормони, дезінфектанти, різноманітні розчини жодним чином не впливають на лікування пневмонії, та інколи можуть навіть нашкодити.

Коли потрібна госпіталізація при пневмонії

Шпиталізація необхідна при значному падінні рівня кисню, коли сатурація зменшується до 90% і менше. Також якщо у пацієнта велика кількість супутніх хвороб, таких як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, онкологічні чи гематологічні захворювання тощо. Зазвичай це пацієнти старшого віку, яким понад 65 років.

Пневмонія може викликати проблеми з центральною нервовою системою, що проявляється запамороченням чи навіть порушенням свідомості. При цьому рівень кисню у крові може залишатись ще нормальним, однак вивільняється значна кількість токсинів, які діють на головний мозок.

Андрій Середюк

"Через це спостерігається деяка загальмованість пацієнта, він повільніше реагує на те, що відбувається довкола. Це завжди є поганим сигналом, і за появи подібних симптомів пацієнти повинні бути шпиталізовані якомога швидше."

Яка тривалість лікування хворого на пневмонію в стаціонарі

Лікування в стаціонарі полягає насамперед в тому, щоби насамперед підвищити рівень кисню в крові. При бактеріальній пневмонії якомога швидше призначаються антибіотики. Надається лікування чи профілактика ускладнень, наприклад, утворення тромбів, формування пролежнів, проблем зі шлунком чи іншими органами.

Тривалість лікування може бути різною. Комусь достатньо три дні побути в лікарні для стійкої позитивної динаміки, а далі можна продовжувати приймати таблетки вдома, а у деяких випадках виписка відбувається через два тижні.

Відновлення після пневмонії

Під час домашнього лікування пневмонії потрібно обмежувати фізичні навантаження, але не залишатися постійно в ліжку. Існує правило, що пневмонії не люблять тривалого лежання, оскільки тоді виникає більше ускладнень.

Тобто, рухатися при пневмонії – це добре. Але без значних навантажень, бо організм замість того, щоб долати наслідки пневмонії, буде витрачати запаси сил та енергії. Це може подовжити тривалість відновлення після хвороби.

Пневмонія – не застуда, після якої ми можемо одужати за день – два. Пневмонія – це серйозний системний запальний процес в нашому тілі. І наслідки цієї хвороби відчуваються людьми ще впродовж тижнів, а інколи й через 2 – 3 місяці після успішного завершення лікування.

Весь цей час можуть турбувати слабкість, втома, підвищення температури, пітливість, сонливість, зміна апетиту. Важливо розуміти те, що доки легенева тканина повністю не регенерує, не відновиться, ви ще будете почуватися ослабленими та, на жаль, сприятливішими до нових інфекцій. Тому в період відновлення дуже важливо берегти себе та свої сили.

Теги за темою
Лікування
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Євробачення-2025": Ziferblat провів репетицію номера на головній сцені в Базелі і показав фото
ТСН
2025-05-07T15:48:47Z
Через 2 роки після коронації: Чарльз III та Камілла представили нові портрети
24tv
2025-05-07T15:48:01Z
У Києві відбувся концерт до 100-річчя Ігоря Шамо
УкраинФорм
2025-05-07T15:45:43Z
"Поголила вуса і зменшила ніс": доньку Лорак викрили в пластиці через нове відео
GlavRed
2025-05-07T15:33:42Z
Зірвала джекпот: жінка знайшла "Грааль" серед безкоштовних речей
Фокус
2025-05-07T15:21:20Z
Соромно носити у 2025 році: сукні, які давно вийшли з моди
24tv
2025-05-07T15:15:50Z
Дядя Жора замилував рідкісним фото з дружиною та одразу трьома доньками
ТСН
2025-05-07T15:07:53Z
Тримаємо кулаки за Україну, – інтерв'ю з представницею Польщі на Євробаченні 2025
24tv
2025-05-07T15:06:52Z
Потап розповів, де нині проживає з Каменських
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T14:54:22Z
МЗС України закликає Індію й Пакистан до стриманості та політичного діалогу
УкраинФорм
2025-05-07T15:48:55Z
Воювали мільйони українців: Сікорський про спроби Путіна привласнити перемогу в Другій світовій
24tv
2025-05-07T15:48:13Z
Мерц хоче обговорити з Британією та Францією європейський "ядерний щит"
Европейская правда
2025-05-07T15:45:15Z
Вучич все ж долетів до Москви на святкування 9 травня – відео
Лига
2025-05-07T15:45:14Z
Новообраний канцлер Німеччини Мерц може здійснити поїздку до України найближчим часом - ЗМІ
ZN UA
2025-05-07T15:43:57Z
Прибуття лідерів під питанням: у аеропортах РФ хаос, тисячі пасажирів застрягли
GlavRed
2025-05-07T15:42:43Z
Вирок всій системі: чому глава Пентагону міг самостійно зупинити допомогу Україні
24tv
2025-05-07T15:42:36Z
Венс: Росія вимагає надто багато для завершення війни в Україні
УкраинФорм
2025-05-07T15:42:13Z
В Естонії заявили про загрозу втрати заморожених активів Росії на 240 мільярдів євро
24tv
2025-05-07T15:42:00Z
Якою має бути площа однокімнатної квартири, аби в ній було комфортно жити
24tv
2025-05-07T15:42:38Z
Дрони СБУ вразили російські військові заводи «Базальт» та «Сплав» - джерело
УкраинФорм
2025-05-07T15:39:41Z
Що отримають замість золотої медалі найкращі випускники шкіл в Україні у 2025 році
Факти ICTV
2025-05-07T15:37:48Z
На Київщині та в низці областей - тривога через російські БПЛА
УкраинФорм
2025-05-07T15:36:20Z
Готують Росію до "параду": у ЦПД розкрили, що вже атакували українські дрони
24tv
2025-05-07T15:33:42Z
Конклав: посол України у Ватикані назвав ім’я «проукраїнського кандидата»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T15:33:19Z
Перелік давніх українських імен, які були поширеними на наших землях до русифікації: жодних Богданів чи Світлан
ТСН
2025-05-07T15:33:09Z
TEKEVER стала новим європейським єдинорогом. Компанія має успішний досвід застосування своїх розробок в Україні
AIN
2025-05-07T15:30:26Z
Аліна Доротюк, в якої розбомбили квартиру, шокувала, як в її новий ЖК поцілив ворожий дрон
TSN
2025-05-07T15:21:39Z
Лікарка неврологиня пояснила як ґаджети впливають на психіку дитини і що з цим робити
360ua.news
2025-05-07T15:30:23Z
Коли магнітні бурі у травні та як покращити самопочуття
Факти ICTV
2025-05-07T15:15:55Z
85% населення світу не отримує достатньо необхідної поживної речовини в раціоні
24tv
2025-05-07T14:12:50Z
3 знаки зодіаку, яким варто подбати про себе під час магнітних бур
24tv
2025-05-07T14:12:50Z
Ціни на ліки для українців знизяться, як тільки Уряд забезпечить ринкові умови і дозволить маркетинг
TSN
2025-05-07T14:09:02Z
Медична безпека: Україна, Польща та ЕМА обговорили постачання критичних ліків
Хвиля
2025-05-07T13:30:51Z
Вчені назвали найбрудніше місце в домі — і це не туалет
ТСН
2025-05-07T13:21:37Z
Ізюмську лікарню Піщанської Богоматері відновлять коштами міжнародних партнерів
Мій Харків
2025-05-07T12:40:07Z
Скільки днів людина може прожити без їжі – нові дані вчених
ТСН
2025-05-07T12:21:38Z
Наслідки нічного обстрілу Києва: оприлюднено кадри перших хвилин після атаки
ТСН
2025-05-07T15:21:01Z
Поліцейські Львова встановили учасників та очевидців побиття малолітнього хлопця
Украина Криминальная
2025-05-07T15:11:53Z
Пролежала два тижні без їжі. Поліцейські евакуювали мешканку Покровська
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T15:06:38Z
Удар "Шахеда" по житловому будинку: у Шевченківському районі столиці оговтуються після нічної атаки
Знай
2025-05-07T15:04:30Z
За вбивство односельця судитимуть жителя Вижницького району
Украина Криминальная
2025-05-07T14:57:25Z
У Хмельницькому ТЦК чоловік викинувся з вікна другого поверху
Комсомольская правда
2025-05-07T14:49:34Z
На Франківщині вчительку засудили через продаж наркотиків: її видав одяг
ТСН
2025-05-07T14:36:42Z
Інтернет-шахраї ошукали двох українців на понад 135 тисяч гривень
InternetUA
2025-05-07T14:28:35Z
У Києві затримали працівника СТО, який вкрав та розбив чуже авто
Украина Криминальная
2025-05-07T14:27:32Z
Інвестиції в ОВДП зросли за рік на 16% - Мінфін
УкраинФорм
2025-05-07T15:45:22Z
Британська розвідка: падіння цін на нафту погіршує фінансову ситуацію в Росії
24tv
2025-05-07T15:42:46Z
Подорожчання молочних продуктів в Одесі: якими цінами здивував Привоз у травні
Политека
2025-05-07T15:31:53Z
Перевірять тисячі українців: податкова посилює стеження за рахунками
Знай
2025-05-07T15:30:05Z
"Це позорисько": співробітники "Укрзалізниці" скаржаться на мізерні зарплати
Telegraf
2025-05-07T15:18:34Z
Цінопад валют: євро вже не 47 гривень
24tv
2025-05-07T15:15:03Z
В Мінекономіки пояснили, як працюватиме інвестиційний фонд угоди про надра
Факти ICTV
2025-05-07T15:13:40Z
"Розбудили й оголосили, що ми розвертаємось": конфлікт Індії та Пакистану призвів до авіахаосу
24tv
2025-05-07T15:11:50Z
OpenAI разом з десятьма країнами створюватимуть національні ШІ-інфраструктури в межах проєкту Stargate
AIN
2025-05-07T15:11:42Z
Відключення світла в Полтавській області 8 травня: кому варто бути готовим
Политека
2025-05-07T15:46:11Z
На Донеччині залишаються майже 280 тисяч цивільних
УкраинФорм
2025-05-07T15:34:27Z
Момент влучання дрона в ТЦ у Києві потрапив на відео
Gazeta UA
2025-05-07T15:33:56Z
У Севастополі оштрафували жінку за «дискредитацію» армії РФ через коментарі в соцмережі
InternetUA
2025-05-07T15:31:20Z
Росіяни підібралися ближче до Покровська, у місті залишаються понад дві тисячі мешканців, - голова ОВА
Комсомольская правда
2025-05-07T15:25:16Z
Прорив до кар'єрного Олімпу: 4 знаки зодіаку, яким пощастить у 2025
GlavRed
2025-05-07T15:25:15Z
Графіки відключення світла в Харкові та області на 8 травня: важливе попередження
Политека
2025-05-07T15:18:07Z
Прогноз погоди у Львові на 8 травня: до яких неприємних несподіванок готуватися
Политека
2025-05-07T15:16:55Z
Підвищення тарифів на газ у Києві: містяни заплатять більше в травні через "третю" платіжку, що про це відомо
Политека
2025-05-07T15:01:35Z
Американський електромобіль Mitsubishi буде переробленою версією Nissan
Топ Жир
2025-05-07T14:30:41Z
820 сил і двері як у Rolls-Royce: представлено розкішний кабріолет "Гелендваген"
Фокус
2025-05-07T14:27:25Z
На заводах BMW почали працювати електровантажівки MAN eTGX
AutoCentre
2025-05-07T13:19:29Z
Нова електрична модель Hyundai відокремлюється від лінійки Ioniq
Топ Жир
2025-05-07T13:00:56Z
Презентовано недорогий сімейний електрокросовер Hyundai із запасом ходу 700 км
Фокус
2025-05-07T12:51:23Z
Поки Tesla вагається: Volvo продала свій 5000-й вантажний електромобіль
AutoGeek
2025-05-07T12:27:14Z
Koenigsegg Jesko Absolut встановлює нові рекорди швидкості з легкістю
Топ Жир
2025-05-07T12:15:52Z
Volvo презентував новий XC70, і це не універсал
AutoCentre
2025-05-07T12:01:36Z
Toyota випустила спортивну ретро-версію Corolla
AutoCentre
2025-05-07T12:01:34Z
100 привітань з днем народження для мами
Мій Харків
2025-05-07T15:31:58Z
Щоб завжди була ідеальна чистота на кухні: 4 звички, які слід взяти до уваги
24tv
2025-05-07T15:27:11Z
Вскочать в останній вагон: три знаки Зодіаку, яким пощастить до кінця весни 2025 року
Фокус
2025-05-07T15:21:26Z
Теорія фантиків
Петр и Мазепа
2025-05-07T15:00:31Z
Власникам тварин на замітку: 3 ефективні способи, які відчистять одяг від шерсті
24tv
2025-05-07T14:54:41Z
Скільки м’яса людина може з’їсти на день без шкоди для планети і здоров’я: названа точна кількість грамів
ТСН
2025-05-07T14:36:36Z
Для гаманця радість, а готується елементарно: ситна запіканка з кабачків
24tv
2025-05-07T14:33:41Z
Про мурах можна забути: два простих продукти назавжди відлякають комах
GlavRed
2025-05-07T14:27:09Z
Троянди в небезпеці: один побутовий продукт допоможе зупинити шкідника
TSN
2025-05-07T14:09:32Z
Гарначо: Я щасливий у Манчестер Юнайтед — у мене контракт до 2028 року
Football.ua
2025-05-07T15:22:07Z
Колишній чемпіон світу та легенда боксу повернеться на ринг у 53 роки
24tv
2025-05-07T15:12:01Z
Одень день зі Світоліною: чим займається перша ракетка України перед турніром у Римі
24tv
2025-05-07T15:11:17Z
Трамп переконаний, що Чемпіонат світу з футболу «може бути стимулом» для РФ припинити війну
УкраинФорм
2025-05-07T15:07:00Z
Почалося в Австралії: тенісистка Костюк розповіла про власні забобони
Факти ICTV
2025-05-07T15:04:51Z
Фіорентина продовжила контракт з Палладіно
Football.ua
2025-05-07T14:52:31Z
Міжнародна федерація фехтування допустила росіян до участі у змаганнях
ZN UA
2025-05-07T14:48:55Z
Романов обслужить матч Полісся — Динамо та інші призначення на 28 тур УПЛ
Football.ua
2025-05-07T14:34:37Z
В Києві відбудеться Весняний кубок з футболу для людей з ампутаціями: коли та де пройде турнір
24tv
2025-05-07T14:27:07Z
ДНК-дослідження ексгумованих у Пужниках останків проводитимуть у Польщі
УкраинФорм
2025-05-07T15:43:38Z
Може бути місяць під водою: Китай запустив перший у світі підводний безпілотник із ШІ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T15:39:34Z
Шашлик буде танути в роті: кулінар розкрила секрет ідеального маринаду для мʼяса
GlavRed
2025-05-07T15:33:14Z
У Chevrolet Corvette 2026 року кнопки замінені на сенсорні екрани
Топ Жир
2025-05-07T15:30:47Z
Шок для геймерів: у Minecraft більше не буде віртуальної реальності
InternetUA
2025-05-07T15:28:33Z
Google випустила Gemini 2.5 Pro — модель ШІ створює вебзастосунки з простих ідей
ITC
2025-05-07T15:22:49Z
Астрономи спантеличені: виявлено найменшу галактику або ж інший рекордний об'єкт
Фокус
2025-05-07T15:21:23Z
Як робот «Змій» розміновує найскладніші ділянки фронту
УкраинФорм
2025-05-07T15:18:16Z
Китай — все? NVIDIA тихо згорнула замовлення та продаж RTX 5090D
ITC
2025-05-07T15:11:06Z