MY.UAНовини
Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом
Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом

Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом

Про те, як виникає пневмонія, її види, протоколи лікування та процес відновлення 24 Каналу розповів лікар-пульмонолог медичного центру Святої Параскеви Андрій Середюк.

Люди хворіють на пневмонії протягом всього року, однак з жовтня по квітень зростає кількість звернень та їхнє виявлення. Це пов'язано з тим, що зростає кількість інфекційних захворювань, оскільки люди частіше перебувають в тісних колективах, замкнених приміщеннях, де при близьких контактах простіше відбувається поширення вірусів чи бактерій.

Чому виникає пневмонія

Легенева тканина є тендітною та вразливою до ураження різноманітними бактеріями чи вірусами. При їхньому розмноженні виникає запалення, і відбувається набряк та накопичення рідини. Уражена частинка легені перестає функціонувати. В ній припиняється газообмін, і кисень з повітря не надходить в кров.

Чим більша площа легень уражена, тим гірше вони виконують свою функцію. Від цього починають страждати інші органи і системи.

Андрій Середюк

"Пневмонію можна порівняти з відкритою раною адже, попри те, що легені здатні добре заживати та відновлюватися, як для загоювання відкритої рани, так і для повного відновлення легеневої тканини треба доволі багато часу."

Діагностика пневмонії

Біль є для нас основним симптомом серйозної хвороби. Але легені не болять, адже в них немає нервових закінчень. При пневмонії, навіть значній, пацієнт часто взагалі не має жодного больового відчуття, і може навіть не кашляти, оскільки в легенях немає кашльових рецепторів.

Тому ця хвороба може протікати приховано, без яскравих симптомів. За статистикою пневмонія має першість серед інших інфекційних хвороб, бо на неї припадає значна частка від усіх звернень до лікарів, госпіталізацій та смертності. Саме тому запалення легень є дуже серйозним захворюванням, про яке ходить багато небезпечних міфів.

Вірусна пневмонія

Вірусну пневмонію часто виявляють випадково – під час огляду, проходження рентгену, УЗД, КТ. ЇЇ симптоми схожі на симптоми застуди, грипу чи ковіду: кашель, задишка, біль в грудях, під час прослуховування можна почути свисти, хрипи.

Важливим при пневмонії є вимірювання рівня кисню в крові (сатурації). Він в нормі складає 95 – 100%, і його різке падіння є ознакою важкого запалення легень. Лікування вірусної пневмонії проходить за тим же протоколом, що й при ГРВІ, оскільки дуже часто не існує якогось особливого способу боротьби з вірусом.

Андрій Середюк

"При цій формі запалення легень не має сенсу призначати антибіотик. Лікарю достатньо слідкувати за пацієнтом, рівнем сатурації, контролювати появу задишки, проводити симптоматичну терапію."

Бактеріальна пневмонія

Бактеріальна пневмонія розвивається різко – при абсолютно нормальному самопочутті раптом підіймається температура, з'являється задишка, кашель, інколи з мокротинням жовтого чи зеленого кольору, нудота, може різко падати рівень кисню.

За таких симптомів потрібно негайно звернутися до сімейного лікаря чи терапевта, який огляне пацієнта, скерує на загальний аналіз крові, рентген, УЗД, а в сумнівних випадках – на КТ. Комп'ютерна томографія на сьогодні є найточнішим методом візуалізації легень.

Також варто зробити тест на ковід і грип для швидкого виявлення цих вірусних інфекцій. Якщо пацієнт має хронічне легеневе захворювання або лікується в лікарні, то ще до призначення антибіотика потрібно провести бактеріологічне дослідження мокротиння – для виявлення збудника і визначення його чутливості до препаратів.

При виявленій бактеріальній пневмонії лікар повинен відразу призначити антибіотик, надаючи перевагу найпростішим з них – пеніцилінам. Постійно контролюючи стан пацієнта, лікар реагує на зміни, та може змінити антибіотики на сильніші, якщо попередні не подіяли протягом 48 – 72 годин.

Андрій Середюк

"Внутрішньом’язове введення антибіотиків не має суттєвих переваг над таблетками чи капсулами, тому його не слід використовувати під час лікування вдома. Якщо пацієнт не здатен ковтати таблетки, чи його стан погіршується, тоді лікар скеровує його в лікарню і там йому проводиться внутрішньовенне введення антибактеріальних препаратів."

Користь чи шкода відхаркувальних засобів та інгаляцій

Поширеним міфом є думка про те, що відхаркувальні лікарські засоби пришвидшують одужання хворого на пневмонію, бо ніби розріджують мокротиння. Насправді без них можна повністю обійтися, оскільки вони ніяк не впливають на результат лікування, а просто роблять кашель вологішим.

Таким чином ми просто маскуємо симптоми, і можемо не побачити ефекту від приймання антибіотиків. Недоречною при лікуванні є також інгаляційна терапія. Популярні зараз інгаляційні гормони, дезінфектанти, різноманітні розчини жодним чином не впливають на лікування пневмонії, та інколи можуть навіть нашкодити.

Коли потрібна госпіталізація при пневмонії

Шпиталізація необхідна при значному падінні рівня кисню, коли сатурація зменшується до 90% і менше. Також якщо у пацієнта велика кількість супутніх хвороб, таких як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, онкологічні чи гематологічні захворювання тощо. Зазвичай це пацієнти старшого віку, яким понад 65 років.

Пневмонія може викликати проблеми з центральною нервовою системою, що проявляється запамороченням чи навіть порушенням свідомості. При цьому рівень кисню у крові може залишатись ще нормальним, однак вивільняється значна кількість токсинів, які діють на головний мозок.

Андрій Середюк

"Через це спостерігається деяка загальмованість пацієнта, він повільніше реагує на те, що відбувається довкола. Це завжди є поганим сигналом, і за появи подібних симптомів пацієнти повинні бути шпиталізовані якомога швидше."

Яка тривалість лікування хворого на пневмонію в стаціонарі

Лікування в стаціонарі полягає насамперед в тому, щоби насамперед підвищити рівень кисню в крові. При бактеріальній пневмонії якомога швидше призначаються антибіотики. Надається лікування чи профілактика ускладнень, наприклад, утворення тромбів, формування пролежнів, проблем зі шлунком чи іншими органами.

Тривалість лікування може бути різною. Комусь достатньо три дні побути в лікарні для стійкої позитивної динаміки, а далі можна продовжувати приймати таблетки вдома, а у деяких випадках виписка відбувається через два тижні.

Відновлення після пневмонії

Під час домашнього лікування пневмонії потрібно обмежувати фізичні навантаження, але не залишатися постійно в ліжку. Існує правило, що пневмонії не люблять тривалого лежання, оскільки тоді виникає більше ускладнень.

Тобто, рухатися при пневмонії – це добре. Але без значних навантажень, бо організм замість того, щоб долати наслідки пневмонії, буде витрачати запаси сил та енергії. Це може подовжити тривалість відновлення після хвороби.

Пневмонія – не застуда, після якої ми можемо одужати за день – два. Пневмонія – це серйозний системний запальний процес в нашому тілі. І наслідки цієї хвороби відчуваються людьми ще впродовж тижнів, а інколи й через 2 – 3 місяці після успішного завершення лікування.

Весь цей час можуть турбувати слабкість, втома, підвищення температури, пітливість, сонливість, зміна апетиту. Важливо розуміти те, що доки легенева тканина повністю не регенерує, не відновиться, ви ще будете почуватися ослабленими та, на жаль, сприятливішими до нових інфекцій. Тому в період відновлення дуже важливо берегти себе та свої сили.

Теги за темою
Лечение
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Трампу предлагают более жесткую позицию по отношению к Путину, однако есть препятствие, - WSJ
Telegraf
2025-04-15T09:01:03Z
Генерал Ходжес назвал единственное условие, как заставить РФ остановить войну в Украине
Gazeta UA
2025-04-16T02:33:19Z
Байден нарушает молчание и критикует новую администрацию
ZN UA
2025-04-16T02:30:28Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Летнее тепло, но не везде: где в Украине будет холоднее всего 16 апреля
Telegraf
2025-04-16T02:24:39Z
Во время "энергетического перемирия" оккупанты убили в 2,5 раза больше украинцев, чем до него - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-16T02:00:34Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
В ОП рассказали о количестве новобранцев по Контракту 18-24
Корреспондент
2025-04-12T19:51:13Z
Впервые в истории истребитель F-35 собрали из двух разбитых самолетов
Корреспондент
2025-04-10T23:45:18Z
Для слежки за уклонистами создадут департамент: поможет работе ТЦК
Знай
2025-04-16T02:30:48Z
Великий четверг: традиции праздника
ZN UA
2025-04-16T01:34:03Z
Спикер Воздушных сил ВСУ уточнил свое заявление о Patriot
Апостроф
2025-04-06T16:45:07Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Актриса стала мамой дочери своего сына: фото девочки и история, которая шокировала
TSN
2025-04-15T22:22:45Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Умерла гендиректор Музея истории Киева Диана Попова
Комсомольская правда
2025-04-13T13:06:20Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Пломбы и импланты "на выход": ученые впервые вырастили человеческие зубы в лаборатории
UAToday
2025-04-16T02:12:30Z
Украину накрыла мощная магнитная буря 15 апреля
TSN
2025-04-15T22:23:08Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Йога или силовые тренировки: ученые выяснили, что поможет уменьшить боль в коленях
TSN
2025-04-15T22:21:32Z
Аптеки выживают в подвалах в прифронтовых зонах и готовятся к закрытию - Фармрада
TSN
2025-04-15T22:21:17Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Скандального журналиста расстреляли во время пробежки
Gazeta UA
2025-04-16T02:39:25Z
Россия атаковала Одессу БпЛА: в городе поднялся пожар, детали
Фокус
2025-04-16T00:15:28Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Рецепт воздушной паски, которая всегда удается
TSN
2025-04-15T22:21:54Z
Исследователи выяснили, как выглядит идеальный день для человека
TSN
2025-04-15T22:21:33Z
Пенсионеры оставили жизнь на земле и отправились в 15-летний круиз: сколько они заплатили
TSN
2025-04-15T22:21:00Z
Как правильно сажать клубнику: секреты богатого урожая
TSN
2025-04-15T22:20:44Z
Древесная зола как удобрение и не только: как правильно применять ее для растений
TSN
2025-04-15T22:20:41Z
Лимонная паска: простой рецепт ароматной выпечки на Пасху 2025 года
TSN
2025-04-15T22:19:22Z
Гортензия в горшке: как ухаживать за цветком
TSN
2025-04-15T22:18:41Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Изменения в назначении социальной помощи: кого они коснутся
ZN UA
2025-04-16T02:22:50Z
Цены на бензин и переход на евро: экономист дал советы государству
TSN
2025-04-15T22:19:40Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
Большую часть Европы ожидает засуха весной: заденет ли Украину
TSN
2025-04-15T22:19:06Z
Курс валют на 16 апреля: сколько будут стоить доллар, евро и злотый
TSN
2025-04-15T22:18:35Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Первая в мире гонка сперматозоидов: где состоится и как будут выбирать победителя
TSN
2025-04-15T22:20:29Z
Лунин - вне заявки Реала на ответный матч с Арсеналом
Корреспондент
2025-04-15T20:27:39Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Директор команды Усика заинтриговал заявлением о ближайшем поединке
Корреспондент
2025-04-15T19:39:41Z
В Усика ищут спарринг-партнеров для подготовки к следующему бою
Корреспондент
2025-04-15T19:21:57Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
OpenAI разрабатывает конкурента сети Х Маска
Корреспондент
2025-04-16T02:27:49Z
Концепт-художник Valve подтвердил существование Half-Life 3
GameMag
2025-04-16T00:58:24Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Действительно ли пластиковые бутылки в колесных арках могут отпугнуть автоворов - мнение экспертов
Gazeta UA
2025-04-16T00:33:49Z
Audi представила самый аэродинамичный седан в истории марки
Корреспондент
2025-04-15T19:04:39Z
В Китае создали первую межрегиональную магистраль для водородных грузовиков
Корреспондент
2025-04-15T17:21:57Z
Саудовская Аравия может стать владельцем команды Формулы-1
Корреспондент
2025-04-15T17:12:00Z
Японская надежность: американец проехал более 3 миллионов км на двух Toyota
Фокус
2025-04-15T06:42:42Z
Опасная ошибка: почему поворот колес при парковке может обернуться дорогим ремонтом
Знай
2025-04-15T04:51:12Z
Как развиваются сети зарядки электрокаров в Украине и почему цены ЭЗС остаются высокими
Comments UA
2025-04-15T03:12:16Z