MY.UAНовини
Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом
Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом

Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом

Про те, як виникає пневмонія, її види, протоколи лікування та процес відновлення 24 Каналу розповів лікар-пульмонолог медичного центру Святої Параскеви Андрій Середюк.

Люди хворіють на пневмонії протягом всього року, однак з жовтня по квітень зростає кількість звернень та їхнє виявлення. Це пов'язано з тим, що зростає кількість інфекційних захворювань, оскільки люди частіше перебувають в тісних колективах, замкнених приміщеннях, де при близьких контактах простіше відбувається поширення вірусів чи бактерій.

Чому виникає пневмонія

Легенева тканина є тендітною та вразливою до ураження різноманітними бактеріями чи вірусами. При їхньому розмноженні виникає запалення, і відбувається набряк та накопичення рідини. Уражена частинка легені перестає функціонувати. В ній припиняється газообмін, і кисень з повітря не надходить в кров.

Чим більша площа легень уражена, тим гірше вони виконують свою функцію. Від цього починають страждати інші органи і системи.

Андрій Середюк

"Пневмонію можна порівняти з відкритою раною адже, попри те, що легені здатні добре заживати та відновлюватися, як для загоювання відкритої рани, так і для повного відновлення легеневої тканини треба доволі багато часу."

Діагностика пневмонії

Біль є для нас основним симптомом серйозної хвороби. Але легені не болять, адже в них немає нервових закінчень. При пневмонії, навіть значній, пацієнт часто взагалі не має жодного больового відчуття, і може навіть не кашляти, оскільки в легенях немає кашльових рецепторів.

Тому ця хвороба може протікати приховано, без яскравих симптомів. За статистикою пневмонія має першість серед інших інфекційних хвороб, бо на неї припадає значна частка від усіх звернень до лікарів, госпіталізацій та смертності. Саме тому запалення легень є дуже серйозним захворюванням, про яке ходить багато небезпечних міфів.

Вірусна пневмонія

Вірусну пневмонію часто виявляють випадково – під час огляду, проходження рентгену, УЗД, КТ. ЇЇ симптоми схожі на симптоми застуди, грипу чи ковіду: кашель, задишка, біль в грудях, під час прослуховування можна почути свисти, хрипи.

Важливим при пневмонії є вимірювання рівня кисню в крові (сатурації). Він в нормі складає 95 – 100%, і його різке падіння є ознакою важкого запалення легень. Лікування вірусної пневмонії проходить за тим же протоколом, що й при ГРВІ, оскільки дуже часто не існує якогось особливого способу боротьби з вірусом.

Андрій Середюк

"При цій формі запалення легень не має сенсу призначати антибіотик. Лікарю достатньо слідкувати за пацієнтом, рівнем сатурації, контролювати появу задишки, проводити симптоматичну терапію."

Бактеріальна пневмонія

Бактеріальна пневмонія розвивається різко – при абсолютно нормальному самопочутті раптом підіймається температура, з'являється задишка, кашель, інколи з мокротинням жовтого чи зеленого кольору, нудота, може різко падати рівень кисню.

За таких симптомів потрібно негайно звернутися до сімейного лікаря чи терапевта, який огляне пацієнта, скерує на загальний аналіз крові, рентген, УЗД, а в сумнівних випадках – на КТ. Комп'ютерна томографія на сьогодні є найточнішим методом візуалізації легень.

Також варто зробити тест на ковід і грип для швидкого виявлення цих вірусних інфекцій. Якщо пацієнт має хронічне легеневе захворювання або лікується в лікарні, то ще до призначення антибіотика потрібно провести бактеріологічне дослідження мокротиння – для виявлення збудника і визначення його чутливості до препаратів.

При виявленій бактеріальній пневмонії лікар повинен відразу призначити антибіотик, надаючи перевагу найпростішим з них – пеніцилінам. Постійно контролюючи стан пацієнта, лікар реагує на зміни, та може змінити антибіотики на сильніші, якщо попередні не подіяли протягом 48 – 72 годин.

Андрій Середюк

"Внутрішньом’язове введення антибіотиків не має суттєвих переваг над таблетками чи капсулами, тому його не слід використовувати під час лікування вдома. Якщо пацієнт не здатен ковтати таблетки, чи його стан погіршується, тоді лікар скеровує його в лікарню і там йому проводиться внутрішньовенне введення антибактеріальних препаратів."

Користь чи шкода відхаркувальних засобів та інгаляцій

Поширеним міфом є думка про те, що відхаркувальні лікарські засоби пришвидшують одужання хворого на пневмонію, бо ніби розріджують мокротиння. Насправді без них можна повністю обійтися, оскільки вони ніяк не впливають на результат лікування, а просто роблять кашель вологішим.

Таким чином ми просто маскуємо симптоми, і можемо не побачити ефекту від приймання антибіотиків. Недоречною при лікуванні є також інгаляційна терапія. Популярні зараз інгаляційні гормони, дезінфектанти, різноманітні розчини жодним чином не впливають на лікування пневмонії, та інколи можуть навіть нашкодити.

Коли потрібна госпіталізація при пневмонії

Шпиталізація необхідна при значному падінні рівня кисню, коли сатурація зменшується до 90% і менше. Також якщо у пацієнта велика кількість супутніх хвороб, таких як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, онкологічні чи гематологічні захворювання тощо. Зазвичай це пацієнти старшого віку, яким понад 65 років.

Пневмонія може викликати проблеми з центральною нервовою системою, що проявляється запамороченням чи навіть порушенням свідомості. При цьому рівень кисню у крові може залишатись ще нормальним, однак вивільняється значна кількість токсинів, які діють на головний мозок.

Андрій Середюк

"Через це спостерігається деяка загальмованість пацієнта, він повільніше реагує на те, що відбувається довкола. Це завжди є поганим сигналом, і за появи подібних симптомів пацієнти повинні бути шпиталізовані якомога швидше."

Яка тривалість лікування хворого на пневмонію в стаціонарі

Лікування в стаціонарі полягає насамперед в тому, щоби насамперед підвищити рівень кисню в крові. При бактеріальній пневмонії якомога швидше призначаються антибіотики. Надається лікування чи профілактика ускладнень, наприклад, утворення тромбів, формування пролежнів, проблем зі шлунком чи іншими органами.

Тривалість лікування може бути різною. Комусь достатньо три дні побути в лікарні для стійкої позитивної динаміки, а далі можна продовжувати приймати таблетки вдома, а у деяких випадках виписка відбувається через два тижні.

Відновлення після пневмонії

Під час домашнього лікування пневмонії потрібно обмежувати фізичні навантаження, але не залишатися постійно в ліжку. Існує правило, що пневмонії не люблять тривалого лежання, оскільки тоді виникає більше ускладнень.

Тобто, рухатися при пневмонії – це добре. Але без значних навантажень, бо організм замість того, щоб долати наслідки пневмонії, буде витрачати запаси сил та енергії. Це може подовжити тривалість відновлення після хвороби.

Пневмонія – не застуда, після якої ми можемо одужати за день – два. Пневмонія – це серйозний системний запальний процес в нашому тілі. І наслідки цієї хвороби відчуваються людьми ще впродовж тижнів, а інколи й через 2 – 3 місяці після успішного завершення лікування.

Весь цей час можуть турбувати слабкість, втома, підвищення температури, пітливість, сонливість, зміна апетиту. Важливо розуміти те, що доки легенева тканина повністю не регенерує, не відновиться, ви ще будете почуватися ослабленими та, на жаль, сприятливішими до нових інфекцій. Тому в період відновлення дуже важливо берегти себе та свої сили.

Теги за темою
Лечение
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Допомога для переселенців у Дніпрі: які безкоштовні послуги можна отримати
Политека
2025-07-05T14:30:36Z
Чому можновладці втрачають зв'язок із реальністю: вчені розповіли, що відбувається в їхньому мозку
Фокус
2025-07-05T13:57:53Z
Їжа, яка збиває тиск: найкращі продукти
TSN
2025-07-05T13:03:52Z
Що робити, якщо чорніють помідори на грядці: елементарне рішення
24tv
2025-07-05T12:45:22Z
Не ігноруйте ці симптоми у спеку: МОЗ попередило про критичну небезпеку
Хвиля
2025-07-05T12:03:38Z
Після удару по "Охматдиту" лікарню швидко законсервували та розпочали повноцінне відновлення - Ляшко
Gazeta UA
2025-07-05T11:42:19Z
У МОЗ пояснили, чому відновлення Охматдиту триває вже майже рік
УкраинФорм
2025-07-05T10:12:41Z
Дефіцит та коливання цін на бензин в Україні: експерт попередив водіїв
GlavRed
2025-07-05T14:33:03Z
Нові підходи до нарахування та індексації пенсій: рівень життя може докорінно змінитися
Знай
2025-07-05T14:30:56Z
Усім українцям підвищать мінімальну пенсію - коли і наскільки зростуть виплати
GlavRed
2025-07-05T14:27:49Z
Нова напруга, але старі рахунки: чи вплине перехід на 230 вольт на комуналку
24tv
2025-07-05T14:21:31Z
Глава OpenAI розвіяв міф про масове безробіття через штучний інтелект
InternetUA
2025-07-05T14:01:44Z
Подорожчання продуктів у Полтавській області: як супермаркети переписали цінники
Политека
2025-07-05T14:00:40Z
Євросоюз пропонує створити запаси критичних ресурсів
iPress
2025-07-05T13:48:19Z
Країни ОПЕК+ у серпні збільшать видобуток нафти на 548 тисячів барелів за добу
УкраинФорм
2025-07-05T13:27:32Z
Вчителі в Україні отримуватимуть більшу зарплату: коли чекати на надбавки
GlavRed
2025-07-05T13:27:01Z
Гегсет прикриває некомпетентність: із чим пов'язана зупинка допомоги Україні
24tv
2025-07-05T14:36:41Z
Кір Стармер втрачає авторитет у лейбористській партії Великобританії
360ua.news
2025-07-05T14:36:17Z
Одна з найбільших інвесткомпаній світу призупинила переговори щодо фонду для України після перемоги Трампа на виборах – Bloomberg
ZN UA
2025-07-05T14:30:25Z
Новий союзник Росії у війні: яке посилення може отримати агресор
TSN
2025-07-05T14:03:44Z
Трамп погрожує новими тарифами: гра лідера США має мету
24tv
2025-07-05T14:00:52Z
Китайський уряд зробив хитрий "злив": що мав на увазі Пекін під "програшем Росії"
24tv
2025-07-05T13:57:22Z
РФ планує розпалити війну на Кавказі проти Азербайджану – розвідка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T13:54:54Z
Німецькі "Зелені" вимагають від Мерца збільшити допомогу Україні
Европейская правда
2025-07-05T13:52:20Z
У Трампа з’явились сумніви , що путін хоче миру
iPress
2025-07-05T13:48:55Z
Чому вислів «виживають найсильніші» — хибний
GlavRed
2025-07-05T14:33:23Z
Туристка назвала п'ять найгірших міст на світі для самостійної подорожі
24tv
2025-07-05T14:06:42Z
Париж відкрив Сену для купання вперше з 1923 року
360ua.news
2025-07-05T13:45:56Z
Найсмачніша і найкорисніша намазка: на приготування треба всього 5 хвилин
24tv
2025-07-05T13:36:06Z
Жоден короп не встоїть: рибалки поділилися секретною наживкою, яка збільшить улов у рази
Telegraf
2025-07-05T13:06:05Z
Знадобляться у саду: 5 способів використання старих газет
24tv
2025-07-05T11:33:53Z
Коли ваше життя кардинально зміниться: про все розповість дата народження
GlavRed
2025-07-05T11:27:39Z
Гороскоп Таро на завтра 6 липня: Скорпіонам - перезавантаження, Водоліям - удача
GlavRed
2025-07-05T11:27:05Z
Не Карпати чи Одеса: названо неочевидний туристичний напрямок для літнього відпочинку в Україні
24tv
2025-07-05T11:21:00Z
Майстерне збиття "Шахеда" над Києвом: ЗСУ показали унікальний кадр
24tv
2025-07-05T14:45:55Z
2 знаки зодіаку, які не довіряють людям – що про це відомо
24tv
2025-07-05T14:42:10Z
Генштаб заявив про ураження важливого об'єкту російського ВПК
24tv
2025-07-05T14:36:32Z
У ЗСУ з'явився новий дрон R-34-T із лазерним наведенням: за яким принципом він працює
InternetUA
2025-07-05T14:31:42Z
Як не потрапити на гачок шахраїв при оренді квартири: на що звернути увагу
24tv
2025-07-05T14:30:12Z
"Виїхати за кордон" чи "виїхати закордон":какая из этих фраз неправильна и почему
Gazeta UA
2025-07-05T14:27:26Z
На честь відомого співака? На Тернопільщині є село з незвичайною назвою
Telegraf
2025-07-05T14:18:42Z
Робота для пенсіонерів у Чернігові: де можна без досвіду отримувати 15-20 тисяч гривень
Политека
2025-07-05T14:18:25Z
Будинок за один євро на Сицилії: щасливі власники розповіли, як дорого обійдеться ремонт
Фокус
2025-07-05T14:15:55Z
Приголомшлива цифра: Сирський розкрив втрати Росії за перше півріччя 2025 року
24tv
2025-07-05T14:27:09Z
Полонений окупант потрапив на війну, бо хотів одружитися
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T14:15:45Z
В окупованій Керчі зник мобільний зв'язок та інтернет - соцмережі
УкраинФорм
2025-07-05T14:15:37Z
На Південно-Слобожанському та Куп’янському напрямках росіяни здійснили по дві атаки — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-05T13:57:31Z
Росіяни захопили два населені пункти поблизу Дніпропетровської області — DeepState
ZN UA
2025-07-05T13:51:45Z
Ситуація складна та динамічна: у 31 ОМБр сказали, чи дійшли росіяни до Дніпропетровщини
24tv
2025-07-05T13:36:29Z
Російський месенджер МАХ виконує шпигунські функції у Криму, — «Жовта стрічка»
Детектор М
2025-07-05T13:33:26Z
У політв'язня Рустема Сейтмеметова погіршився стан здоров'я
УкраинФорм
2025-07-05T13:33:06Z
Коли вдарить спека +38: синоптикиня попередила про небезпечну погоду і назвала дату
GlavRed
2025-07-05T13:27:58Z
У Музеї в Пирогові відбудеться Свято українського хліба
УкраинФорм
2025-07-05T14:39:53Z
Анну Вінтур позбавили влади? Як весілля Джеффа Безоса і Лорен Санчес вплинуло на майбутнє Vogue
Фокус
2025-07-05T14:36:17Z
У віці 56 років помер актор Джуліан Макмехон, відомий за роллю в серіалі «Усі жінки відьми»
Детектор М
2025-07-05T14:27:12Z
Соліст нашумілого хору "Гомін" уперше висловився про дружину та її родичів в окупації: "Був злам"
TSN
2025-07-05T14:18:06Z
CD Projekt RED офіційно анонсували другий сезон аніме-серіалу по Cyberpunk 2077
24tv
2025-07-05T14:15:39Z
Дизайнерка розповіла, що ніколи не радила б робити в оселі
24tv
2025-07-05T13:15:56Z
Міжнародний фестиваль «Оксамитовий сезон в Одеській опері - 2025» відкриють до Дня Незалежності
УкраинФорм
2025-07-05T12:51:28Z
Олена-Христина Лебідь показала округлий животик і натякнула на вагітність
TSN
2025-07-05T12:48:22Z
Потап відповів на критику Тіни Кароль через використання її образу у відео, згенерованому ШІ
Gazeta UA
2025-07-05T12:33:30Z
В аеропорту на Майорці загорівся літак, є постраждалі
Европейская правда
2025-07-05T14:18:01Z
Посадовця Миколаївської ОВА підозрюють у пособництві в заволодінні майже ₴900 тис. бюджетних коштів
Украина Криминальная
2025-07-05T14:12:58Z
В Одесі підірвали автомобіль з військовим, СБУ відкрила справу про теракт
FaceNews
2025-07-05T14:09:36Z
Посадовець міськради на Тернопільщині вчиняв шахрайства щодо ветеранів та учасників бойових дій
Украина Криминальная
2025-07-05T13:30:14Z
У Чугуєві внаслідок російської атаки пошкоджене відділення Нової пошти
УкраинФорм
2025-07-05T13:18:48Z
З терміналу Гданська евакуювали людей через витік газу
Европейская правда
2025-07-05T12:57:57Z
Черкащанин завдав «товаришу по чарці» смертельних тілесних ушкоджень
Украина Криминальная
2025-07-05T12:51:57Z
"Зробив зауваження": у Києві п'яний чоловік стріляв у натовп підлітків
TSN
2025-07-05T12:42:43Z
Техас накрили сильні повені - загинули 24 людини, десятки дітей зникли безвісти
Комсомольская правда
2025-07-05T12:10:50Z
Nissan відкликає 450 тис. авто через ризик відмови двигуна VC-Turbo — можуть зупинитись просто на ходу
ITC
2025-07-05T14:04:25Z
Цей вражаючий концепт демонструє, яку модель BMW варто створити наступною
Топ Жир
2025-07-05T12:03:59Z
Водії хапатимуться за голову - уряд планує підвищення штрафів ПДД: які порушення зроблять банкрутом
Знай
2025-07-05T11:51:30Z
Tesla, посунься: новий Xpeng G7 пропонує до 702 км пробігу, адаптивну підвіску та ціну від $27325
ITC
2025-07-05T11:31:36Z
Як з’явився український мультикар – незвичайний транспорт для міста
AutoCentre
2025-07-05T11:16:33Z
Як убезпечити автомобіль від перегріву: догляд за салоном, акумулятором та шинами в спеку
24tv
2025-07-05T11:03:55Z
Land Rover показав дуже чорний Defender Octa
AutoCentre
2025-07-05T07:12:58Z
Більше не спорт для елітарного клубу: як «Формула-1» навчилась робити гроші та підкорила Голлівуд
AIN
2025-07-05T06:42:43Z
Не для краси чи "статусу": чому шкіряні сидіння в авто мають отвори
GlavRed
2025-07-05T03:27:43Z
Андерсон Рібейру — новий головний тренер ЮКСА
Football.ua
2025-07-05T14:48:30Z
Діогу Жоту та Андре Сілву поховали в рідному місті: хто з футболістів був на похоронах
24tv
2025-07-05T14:45:26Z
Баварія задоволена прогресом Упамекано під керівництвом Компані
Football.ua
2025-07-05T14:42:08Z
Девід: У дитинстві я захоплювався Ювентусом і думав: "Це один із десяти найкращих клубів у світі"
Football.ua
2025-07-05T14:28:01Z
Вольфсбург викупив Віні
Football.ua
2025-07-05T14:18:31Z
Галатасарай близький до підписання Чалханоглу – Скіра
Football.ua
2025-07-05T14:15:26Z
Буковина розгромила Скалу 1911 у дебютній грі Шищенка
Football.ua
2025-07-05T14:06:58Z
Ван Дейк – про смерть Жоти: Обіцяю, ми завжди будемо поруч із твоєю родиною
Football.ua
2025-07-05T14:00:42Z
Евертон продовжив контракт з Кіном
Football.ua
2025-07-05T14:00:40Z
Нова технологія дозволяє збирати питну воду з повітря навіть у найсухіших пустелях
24tv
2025-07-05T14:06:35Z
Тут похований лицар Тевтонського ордену: археологи знайшли середньовічну могилу в Польщі
Фокус
2025-07-05T13:51:47Z
Hertz звинувачує клієнтів у пошкодженнях через штучний інтелект, виставляючи рахунки за мінімальні дефекти
Топ Жир
2025-07-05T13:48:39Z
Марсохід Curiosity випадково зробив унікальне відкриття: ним стали загадкові кристали
Фокус
2025-07-05T13:27:25Z
Найрідкісніша подія Всесвіту: вчені випадково спостерігали практично неможливе явище
Фокус
2025-07-05T13:06:57Z
Meta створює ШІ-друзів — не дадуть сумувати, пам’ятають деталі й самі почнуть розмову
ITC
2025-07-05T13:03:07Z
Microsoft скорочує співробітників заради штучного інтелекту
InternetUA
2025-07-05T13:01:29Z
Що готує Apple у 2025: всі головні премʼєри в одному матеріалі
InternetUA
2025-07-05T12:31:21Z
Процвітала задовго до Імперії інків: які секрети цивілізації Тіванако розкрили вчені
Фокус
2025-07-05T12:30:07Z