MY.UAНовини
Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом
Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом

Недооцінена загроза – все, що потрібно знати про пневмонію: інтервʼю з провідним пульмонологом

Про те, як виникає пневмонія, її види, протоколи лікування та процес відновлення 24 Каналу розповів лікар-пульмонолог медичного центру Святої Параскеви Андрій Середюк.

Люди хворіють на пневмонії протягом всього року, однак з жовтня по квітень зростає кількість звернень та їхнє виявлення. Це пов'язано з тим, що зростає кількість інфекційних захворювань, оскільки люди частіше перебувають в тісних колективах, замкнених приміщеннях, де при близьких контактах простіше відбувається поширення вірусів чи бактерій.

Чому виникає пневмонія

Легенева тканина є тендітною та вразливою до ураження різноманітними бактеріями чи вірусами. При їхньому розмноженні виникає запалення, і відбувається набряк та накопичення рідини. Уражена частинка легені перестає функціонувати. В ній припиняється газообмін, і кисень з повітря не надходить в кров.

Чим більша площа легень уражена, тим гірше вони виконують свою функцію. Від цього починають страждати інші органи і системи.

Андрій Середюк

"Пневмонію можна порівняти з відкритою раною адже, попри те, що легені здатні добре заживати та відновлюватися, як для загоювання відкритої рани, так і для повного відновлення легеневої тканини треба доволі багато часу."

Діагностика пневмонії

Біль є для нас основним симптомом серйозної хвороби. Але легені не болять, адже в них немає нервових закінчень. При пневмонії, навіть значній, пацієнт часто взагалі не має жодного больового відчуття, і може навіть не кашляти, оскільки в легенях немає кашльових рецепторів.

Тому ця хвороба може протікати приховано, без яскравих симптомів. За статистикою пневмонія має першість серед інших інфекційних хвороб, бо на неї припадає значна частка від усіх звернень до лікарів, госпіталізацій та смертності. Саме тому запалення легень є дуже серйозним захворюванням, про яке ходить багато небезпечних міфів.

Вірусна пневмонія

Вірусну пневмонію часто виявляють випадково – під час огляду, проходження рентгену, УЗД, КТ. ЇЇ симптоми схожі на симптоми застуди, грипу чи ковіду: кашель, задишка, біль в грудях, під час прослуховування можна почути свисти, хрипи.

Важливим при пневмонії є вимірювання рівня кисню в крові (сатурації). Він в нормі складає 95 – 100%, і його різке падіння є ознакою важкого запалення легень. Лікування вірусної пневмонії проходить за тим же протоколом, що й при ГРВІ, оскільки дуже часто не існує якогось особливого способу боротьби з вірусом.

Андрій Середюк

"При цій формі запалення легень не має сенсу призначати антибіотик. Лікарю достатньо слідкувати за пацієнтом, рівнем сатурації, контролювати появу задишки, проводити симптоматичну терапію."

Бактеріальна пневмонія

Бактеріальна пневмонія розвивається різко – при абсолютно нормальному самопочутті раптом підіймається температура, з'являється задишка, кашель, інколи з мокротинням жовтого чи зеленого кольору, нудота, може різко падати рівень кисню.

За таких симптомів потрібно негайно звернутися до сімейного лікаря чи терапевта, який огляне пацієнта, скерує на загальний аналіз крові, рентген, УЗД, а в сумнівних випадках – на КТ. Комп'ютерна томографія на сьогодні є найточнішим методом візуалізації легень.

Також варто зробити тест на ковід і грип для швидкого виявлення цих вірусних інфекцій. Якщо пацієнт має хронічне легеневе захворювання або лікується в лікарні, то ще до призначення антибіотика потрібно провести бактеріологічне дослідження мокротиння – для виявлення збудника і визначення його чутливості до препаратів.

При виявленій бактеріальній пневмонії лікар повинен відразу призначити антибіотик, надаючи перевагу найпростішим з них – пеніцилінам. Постійно контролюючи стан пацієнта, лікар реагує на зміни, та може змінити антибіотики на сильніші, якщо попередні не подіяли протягом 48 – 72 годин.

Андрій Середюк

"Внутрішньом’язове введення антибіотиків не має суттєвих переваг над таблетками чи капсулами, тому його не слід використовувати під час лікування вдома. Якщо пацієнт не здатен ковтати таблетки, чи його стан погіршується, тоді лікар скеровує його в лікарню і там йому проводиться внутрішньовенне введення антибактеріальних препаратів."

Користь чи шкода відхаркувальних засобів та інгаляцій

Поширеним міфом є думка про те, що відхаркувальні лікарські засоби пришвидшують одужання хворого на пневмонію, бо ніби розріджують мокротиння. Насправді без них можна повністю обійтися, оскільки вони ніяк не впливають на результат лікування, а просто роблять кашель вологішим.

Таким чином ми просто маскуємо симптоми, і можемо не побачити ефекту від приймання антибіотиків. Недоречною при лікуванні є також інгаляційна терапія. Популярні зараз інгаляційні гормони, дезінфектанти, різноманітні розчини жодним чином не впливають на лікування пневмонії, та інколи можуть навіть нашкодити.

Коли потрібна госпіталізація при пневмонії

Шпиталізація необхідна при значному падінні рівня кисню, коли сатурація зменшується до 90% і менше. Також якщо у пацієнта велика кількість супутніх хвороб, таких як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, онкологічні чи гематологічні захворювання тощо. Зазвичай це пацієнти старшого віку, яким понад 65 років.

Пневмонія може викликати проблеми з центральною нервовою системою, що проявляється запамороченням чи навіть порушенням свідомості. При цьому рівень кисню у крові може залишатись ще нормальним, однак вивільняється значна кількість токсинів, які діють на головний мозок.

Андрій Середюк

"Через це спостерігається деяка загальмованість пацієнта, він повільніше реагує на те, що відбувається довкола. Це завжди є поганим сигналом, і за появи подібних симптомів пацієнти повинні бути шпиталізовані якомога швидше."

Яка тривалість лікування хворого на пневмонію в стаціонарі

Лікування в стаціонарі полягає насамперед в тому, щоби насамперед підвищити рівень кисню в крові. При бактеріальній пневмонії якомога швидше призначаються антибіотики. Надається лікування чи профілактика ускладнень, наприклад, утворення тромбів, формування пролежнів, проблем зі шлунком чи іншими органами.

Тривалість лікування може бути різною. Комусь достатньо три дні побути в лікарні для стійкої позитивної динаміки, а далі можна продовжувати приймати таблетки вдома, а у деяких випадках виписка відбувається через два тижні.

Відновлення після пневмонії

Під час домашнього лікування пневмонії потрібно обмежувати фізичні навантаження, але не залишатися постійно в ліжку. Існує правило, що пневмонії не люблять тривалого лежання, оскільки тоді виникає більше ускладнень.

Тобто, рухатися при пневмонії – це добре. Але без значних навантажень, бо організм замість того, щоб долати наслідки пневмонії, буде витрачати запаси сил та енергії. Це може подовжити тривалість відновлення після хвороби.

Пневмонія – не застуда, після якої ми можемо одужати за день – два. Пневмонія – це серйозний системний запальний процес в нашому тілі. І наслідки цієї хвороби відчуваються людьми ще впродовж тижнів, а інколи й через 2 – 3 місяці після успішного завершення лікування.

Весь цей час можуть турбувати слабкість, втома, підвищення температури, пітливість, сонливість, зміна апетиту. Важливо розуміти те, що доки легенева тканина повністю не регенерує, не відновиться, ви ще будете почуватися ослабленими та, на жаль, сприятливішими до нових інфекцій. Тому в період відновлення дуже важливо берегти себе та свої сили.

Теги за темою
Лечение
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Як правильно повертати гроші, щоб вони примножувались
24tv
2025-07-27T05:03:33Z
Стане у пригоді багато разів: як приготувати вишуканий салат з елементарної моркви
24tv
2025-07-27T04:33:14Z
Де нуль серед шісток: треба мати "зір орла", щоб знайти заховану цифру за 15 секунд
GlavRed
2025-07-27T04:27:02Z
Терміново позбавляйтеся від них: 5 рослин, які наражають ваш будинок на небезпеку
Знай
2025-07-27T03:51:30Z
Незвичайний ребус: знайдіть 3 відмінності на тарілках із локшиною за 33 секунди
GlavRed
2025-07-27T03:27:39Z
Як правильно – "на добраніч" чи "надобраніч": вчителька пояснила
GlavRed
2025-07-27T03:27:24Z
Як виступати публічно і не боятися: секрети успішного спікера
GlavRed
2025-07-27T03:27:21Z
М'ясні котлети їсти більше не захочете: спробуйте приготувати їх з кабачка
Telegraf
2025-07-27T03:18:58Z
Сором: навіщо він нам і як керує нашим життям
GlavRed
2025-07-26T23:27:32Z
Зірки «Хлопців» у новому трейлері «Покоління V» — другий сезон стане прологом фіналу головного серіалу
ITC
2025-07-27T05:42:00Z
Мільйони доларів на казкове свято: 10 найдорожчих зіркових весіль в історії шоубізнесу
24tv
2025-07-27T05:36:34Z
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів
ZN UA
2025-07-27T05:34:06Z
«Український оркестр свободи» виступить у восьми європейських містах
УкраинФорм
2025-07-27T05:15:20Z
Там, де пахне сіном і видно зорі: які українські зірки народились у маленьких селах
24tv
2025-07-27T04:03:56Z
Музей America on Wheels: подорож у минуле
AutoCentre
2025-07-27T01:46:16Z
Жадан: Війна змінила українську мову, наповнивши її болем
УкраинФорм
2025-07-26T22:45:30Z
DISCOMAN – "Королева" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-26T21:15:33Z
«Буря» з України зібрала аншлаги на відкритті Міжнародного Шекспірівського фестивалю
УкраинФорм
2025-07-26T21:06:01Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Немовля з "пухлиною" у роті приголомшило лікарів: що це було насправді
TSN
2025-07-27T04:33:52Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Від сексу до омлету: вісім дешевих і простих способів позбутися стресу
Gazeta UA
2025-07-26T21:42:30Z
Вчені навчили комарів протистояти малярії: що це означає для людства
TSN
2025-07-26T21:24:37Z
Труситиме весь день: вчені назвали щоденну звичку, яка призводить до підвищення тиску
Знай
2025-07-26T19:51:17Z
До Дня медичного працівника Валерій Дубіль, Віта Присяжнюк і фонд «Надія» здійснили гуманітарну місію на Донеччину та Сумщину
Политека
2025-07-26T19:48:25Z
Присідання, тяга і ще дещо: ось 5 простих вправ, які швидко приведуть вас у форму
24tv
2025-07-26T19:09:23Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Держсекретар США: Трамп втрачає терпіння щодо Росії та Путіна
Лига
2025-07-27T05:45:26Z
Як Росія підписала собі вирок
GlavRed
2025-07-27T05:27:47Z
"Був би чудовим": в США сказали, хто може замінити Трампа на посаді президента
GlavRed
2025-07-27T05:27:25Z
Безугла вдруге вийшла на протести у Києві і заспівала із учасниками Гімн України
Комсомольская правда
2025-07-27T05:25:31Z
Стармер і Трамп обговорять завершення війни в Україні та торговельні відносини між США і Британією
Gazeta UA
2025-07-27T04:57:06Z
Хто може стати майбутнім президентом США? У Білому домі назвали ймовірного наступника Трампа
Telegraf
2025-07-27T04:54:26Z
Війська РФ за добу атакували 37 населених пунктів Херсонщини, восьмеро постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T04:48:54Z
РФ готує масштабніші атаки: аналітики ISW розповіли, що може чекати українців вже восени
Фокус
2025-07-27T04:12:25Z
Роблять "Шахеди", щоб вбивати українців: на заводі в Єлабузі працюють 15-річні
InternetUA
2025-07-27T05:40:19Z
Телефонують шахраї — не відповідайте на номери з цими цифрами
InternetUA
2025-07-27T05:37:16Z
Чи можуть змусити підписати контракт чоловіків за 60: пояснення юристки
24tv
2025-07-27T05:36:06Z
Штрафуватимуть і викликатимуть у ТЦК: взялися за 17-річних підлітків – що вимагають
Знай
2025-07-27T05:30:10Z
У школах на ТОТ загарбники навчатимуть першокласників за «азбукою перемоги» - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-07-27T05:09:00Z
"Нема совісті": українець купив за $6500 гнилу хату в селі — люди кажуть, що це помилка
Фокус
2025-07-27T05:06:54Z
Як боролися із сараною в давнину: стрілянина з гармат, хресні ходи та витоптування кіньми
Комсомольская правда
2025-07-27T05:04:42Z
28 липня — яке церковне свято, чому жінкам цього дня забороняється виконувати важку фізичну працю
TSN
2025-07-27T05:03:48Z
Як людині, що перебуває за кордоном прийняти спадщину на землю
24tv
2025-07-27T05:03:23Z
Найвища температура в історії Європи: через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі
24tv
2025-07-27T05:45:50Z
Росіяни скинули вибухівку з дрона на чоловіка у Херсоні
УкраинФорм
2025-07-27T05:33:27Z
На Хмельниччині зрання гримлять вибухи
TSN
2025-07-27T05:33:15Z
Новий рекорд: у Туреччині стовпчики термометрів піднялись до 50,5°
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:15:42Z
Росію атакували дрони: могла горіти електропідстанція, що живить залізницю
24tv
2025-07-27T04:18:39Z
У США загорівся літак з 179 людьми на борту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T03:54:50Z
Росія атакувала Харків та Суми: загорілися будівлі, є поранені
Лига
2025-07-27T03:33:09Z
Вибухи в Росії та атака на Україну: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T03:12:47Z
Жителів Нью-Йорка попереджають про брудне повітря через дим лісових пожеж у Канаді
УкраинФорм
2025-07-27T02:54:37Z
Послідовна спроба прориву: як захисники відбили механізований штурм росіян під Покровськом
24tv
2025-07-27T05:49:53Z
Загарбники за добу 70 разів били по Сумщині, четверо поранених
УкраинФорм
2025-07-27T05:45:41Z
Сили оборони за добу відбили 153 атаки, найбільший натиск ворога - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-27T05:45:18Z
2,5 мільярда гривень за пісок: на Житомирщині викрито незаконний видобуток, Держекоінспекція подала багатомільйонний позов
Знай
2025-07-27T05:42:25Z
Карта бойових дій в Україні станом на 27 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:36:26Z
Обмеження руху у Чернівцях: мешканцям розповіли, де не можна проїхати найближчим часом
Политека
2025-07-27T05:30:29Z
На Донеччині за добу від ударів РФ загинули двоє цивільних, є поранені
УкраинФорм
2025-07-27T05:21:05Z
ЗСУ ліквідували полковника, який командував штурмами на Харківщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:06:13Z
Боснійська Буча: як 30 років тому українці врятували і не дали вбити сербам тисячі людей
24tv
2025-07-27T05:03:57Z
Емерсон Роял — гравець Фламенгу
Football.ua
2025-07-27T05:28:46Z
"Міг би нокаутувати членом": Ф'юрі залишив одіозний прогноз на потенційний бій Джошуа – Пол
24tv
2025-07-27T05:03:47Z
Ювентус, Інтер та Мілан зарубились у боротьбі за захисника Парми
Football.ua
2025-07-27T05:01:19Z
"Не подобаються деякі фрази": Усик зізнався, що хотів би змінити гімн України
Фокус
2025-07-27T01:15:27Z
Боєць-зрадник з України програв другий поспіль бій нокаутом у UFC під прапором Росії
ZN UA
2025-07-27T01:06:30Z
Українка Бакастова перемогла російську чемпіонку і майора ЗС РФ Велику на чемпіонаті світу з фехтування
Фокус
2025-07-26T23:27:45Z
Ювентус готовий запропонувати капітану Спортінга Лісабон п'ятирічний контракт
Football.ua
2025-07-26T21:46:05Z
Захисник Ренна повернеться до Дженоа
Football.ua
2025-07-26T21:16:56Z
Кухаревич відзначився голом за Слован Братислава в другому поспіль матчі
Football.ua
2025-07-26T20:40:18Z
У Міненерго розповіли про стан енергосистеми перед опалювальним сезоном
Gazeta UA
2025-07-27T05:42:11Z
Євро майже 50 гривень: чи можливий такий прогноз ціни у серпні
24tv
2025-07-27T05:30:11Z
Цьогоріч на правобережжі Херсонщини планують зібрати понад 30 тисяч тонн кавунів
Agravery
2025-07-27T05:22:43Z
Соняшникова олія та яйця: де шукати найвигідніші пропозиції в липні
Хвиля
2025-07-27T05:15:14Z
В Україні за чотири роки зареєстровали понад 8,6 тисяч агрофірм - Опендатабот
УкраинФорм
2025-07-27T05:09:20Z
Робота для пенсіонерів у Чернігові: кому і де платять від 16 000 гривень
Политека
2025-07-27T05:01:33Z
Топ-5 областей України, до яких найчастіше релокується агробізнес
AgroPortal
2025-07-27T05:00:55Z
Росіяни знищили виробництво відомого бренду чаю у Дніпрі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:00:40Z
Українцям почали недораховувати пенсії: як перевірити виплати
24tv
2025-07-27T04:33:01Z
Хотів потрапити на канал "Мадяра": "віськкор" збрехав про своє зникнення після "атаки FPV-дрона"
24tv
2025-07-27T05:36:21Z
Як нова технологія перетворює Wi-Fi у невидимий інструмент стеження
InternetUA
2025-07-27T05:31:25Z
Скільки можна заробити на Twitch-трансляціях у 2025 році
24tv
2025-07-27T05:03:25Z
Юні закарпатці створили "розумну" тростину з SOS-кнопкою та GPS — винахід може рятувати життя
InternetUA
2025-07-27T05:01:02Z
У канадську тактичну гру Squad зі 150 тисячами відгуків додадуть українських військових
InternetUA
2025-07-27T04:01:24Z
Як прибрати затяжки на одязі за кілька секунд - лайфхак
GlavRed
2025-07-27T03:27:11Z
Apple готує новий iPad Pro з акцентом на ШІ
InternetUA
2025-07-27T03:04:37Z
Собака боїться грому: мережу підкорили зворушливі кадри, як її заспокоїв під час грози кіт
Фокус
2025-07-27T03:00:49Z
Google представив ШІ-інструмент, який може розшифровувати давні тексти
InternetUA
2025-07-27T02:04:09Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z
Honda планує страхувати ваші авто, маючи унікальну перевагу
Топ Жир
2025-07-26T19:51:00Z
Орендар Hertz зняв відео свого авто, щоб спростувати помилку штучного інтелекту, але його спроба залишилася марною на тлі громадського обурення
Топ Жир
2025-07-26T18:06:24Z