MY.UAНовини
Оксана Бровко: 50 регіональних медіакомпаній отримали невідкладну фінансову допомогу від норвезьких партнерів
Оксана Бровко: 50 регіональних медіакомпаній отримали невідкладну фінансову допомогу від норвезьких партнерів

Оксана Бровко: 50 регіональних медіакомпаній отримали невідкладну фінансову допомогу від норвезьких партнерів

Очільниця Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» — про термінову підтримку регіональних медіа, покликану допомогти їм пережити кризу, спричинену зупинкою американського фінансування.

Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» у перший же день після того, як стало відомо про призупинення американських грантів, почала шукати варіанти допомоги регіональним медіа, особливо наближеним до лінії фронту, щоб вони могли пережити кризовий період і знайти інші джерела фінансування. Проєкт невідкладної допомоги під робочою назвою «План Б» запрацював у лютому — Асоціації вдалося знайти партнера, який погодився підтримати регіональні медіа, що найбільше постраждали. 50 регіональних редакцій отримали шанс на виживання та продовження роботи у цей кризовий момент. Як це вдалося, хто допоміг і як обирали медіа, які найбільше цього потребують, «Детектору медіа» розповіла Оксана Бровко, директорка АНРВУ.

— Як очільниця галузевої організації, яка працює з багатьма регіональними медіа, скажіть, як ви відреагували на новину про замороження американської грантової допомоги?

— Перше, що ми почали робити, — це спілкуватися з колегами, котрі телефонували з частково окупованих територій і котрі точно мали на той момент підтримку від американських донорів із різних джерел фінансування. Ми розуміли, що вони зараз у найбільшій скруті. Щойно було прийняте рішення про замороження, ми одразу побачили це по реакції медійників. Саме в цій категорії медіа, особливо в категорії друкованих медіа, це було критично, бо газети в Запорізькій області, в Сумській області, на Харківщині просто не мали можливості далі продовжувати свою роботу саме через це замороження. Тому перші наші дії — це зібрати інформацію про найгостріші проблеми, потреби й спробувати знайти партнера. Так народився проєкт «План Б». Ми розуміли, що тут інституційний грант буде складним рішенням, бо знаємо, що ці процеси завжди вимагають узгоджень, додаткових обговорень, відкритих колів. Відтак ми почали звертатися до медійних партнерів, організацій за межами України, з котрими вже мали надійні партнерські стосунки за роки повномасштабного вторгнення. Ми почали шукати тих, хто буде готовий підтримати у форматі невідкладної допомоги ті медіа, які найбільш потерпають. І нам це вдалося.

— Це була перша хвиля цієї підтримки?

— Так, спочатку на меншу суму, на невеликий обсяг фінансування, і це була наша перша хвиля підтримки. Під неї потрапило сім газет і п’ять сайтів. А потім, коли наші колеги й партнери зрозуміли, наскільки важка ситуація, а ми отримали понад 120 заявок від регіональних медіа з описом проблем, із якими вони зіткнулися через заморожування грантів, нам вдалося дійти згоди й отримати фінансування ще і на другу хвилю від цих же партнерів. Зараз ми радо і з гордістю говоримо про це. В другій хвилі ми підтримуємо ще 12 газет і 26 сайтів. Всього 50 медіакомпаній у рамках проєкту невідкладної допомоги отримають понад 250 тисяч євро на продовження роботи від трьох до п'яти місяців — це загальна сума на всі медіа.  

— Про яку саме підтримку йдеться і на який період?

— Мова про підтримку на відносно короткий період, щоб медіа не зупинили свою роботу й мали час оговтатися, роззирнутися і знайти собі стратегічних партнерів на триваліший період. Ми побачили по реакції європейських донорських організацій, наскільки вони з готовністю ввійшли в цей діалог, що їм теж потрібен час, щоб оцінити ситуацію, підготуватися і вступити в надання допомоги. Тому це тимчасова підтримка: перша хвиля — на три місяці, а друга хвиля — на п'ять місяців роботи. От зараз уже, в березні, газети, які отримали допомогу у першій хвилі, виходили, 12 медіакомпаній виробляли контент. А з квітня протягом п'яти місяців буде підтримано ще 38 організацій, які видають 12 газет і створюють контент для 26 сайтів. Тобто за ці дві хвилі ми покриємо понад 100 випусків газет і виготовлення контенту на соціально важливі теми. Ми очікуємо, що за цей період це буде близько 1200 матеріалів унікального контенту.

— А скільки загалом заявок у вас було?

— Ми отримали 128 заявок, якщо я не помиляюся. Але зупинили прийом, бо зрозуміли, що в якийсь момент треба просто проаналізувати те, що вже маємо. Це — не відкрита лінія постійної підтримки, а невідкладна реакція. І саме для того, щоб бути швидким у наданні цієї реакції, щоб визначити, з ким ми йдемо далі, кого підтримуємо саме зараз, ми змушені в якийсь момент поставити крапку для того, щоб проаналізувати й зробити вибір.

— А скажіть ще, будь ласка, про донорів. Хто саме відгукнувся?

— Це норвезька медіакомпанія під назвою Amedia. Ми з ними тісно співпрацюємо з самого початку повномасштабного вторгнення, комунікуємо, обмінюємося порадами, вивчаємо їхній досвід. Вони — одні з найбільш просунутих не лише в скандинавських країнах, але і в Європі загалом у залученні аудиторії, у роботі з пейволами. Вони об'єднують понад 120, якщо я не помиляюся, регіональних медіа. Тому для нас це дуже близька співпраця, бо вони — як наша асоціація в рамках України. Ми теж активно підтримуємо і працюємо з понад 120 регіональними і локальними медіа.

Наша співпраця з початку повномасштабного вторгнення дуже природно склалася. Бо до цього це було більше про професійну співпрацю й обмін знаннями, а зараз вона переросла у співпрацю фінансову та в їхню швидкодію для підтримки українських медіа, що постраждали від заморожування американського фінансування.

— За яким принципом проводився відбір, кому саме допомогти, адже заявок більше, ніж тих, хто отримав позитивні рішення?

— Відбирали, зважаючи на багато критеріїв, зокрема, наскільки критичною є ситуація в конкретному медіа та яка його роль в регіоні й серед місцевої громади. Наприклад, чи йдеться про повну зупинку роботи, чи це медіа на лінії фронту, чи їхня інформація є критичною для людей, які там живуть. Медіа, що працювали не на лінії фронту, а в інших місцях, більш-менш безпечних і віддалених, ми теж підтримували, якщо розуміли, що вони надають якісну інформацію для своїх спільнот на соціально-важливі теми, пов'язані з внутрішньо переміщеними особами, з постраждалими, військовими. Такі медіа продовжують нести суспільно важливу місію й у них немає інших джерел фінансування, тому для них саме ця підтримка є критичною.

— Розкажіть, будь ласка, про проєкти асоціації, окрім антикризового «Плану Б».

— Я очолюю асоціацію вже, мабуть, 17 років чи десь близько того, але якщо до повномасштабної війни це були навчальні проєкти, школи молодого журналіста, професійної етики чи розслідувальні буткемпи, то з початку повномасштабного вторгнення наша головна мета — дати можливість втриматися, вижити незалежним регіональним і локальним медіакомпаніям. Зараз усі ці медіа слабкі — дуже зручна ситуація не тільки для того, щоб російські фейки, наративи їх захопили, але і для впливів політиків, олігархів — такі приклади теж знаємо. Тому мій виклик як керівниці асоціації — підтримати регіональні медіа, які є дійсно незалежними, і дати їм можливість не лише вижити, але й професійно розвиватися навіть під час війни. За ці три роки чого ми тільки не робили. Наприклад, ми завозили гуманітарний безплатний папір для друкованих медіа, як тільки почалася повномасштабка, щоб вони не зупиняли друк своїх газет. Тому що до повномасштабної війни більшість газетного паперу була з Білорусі і з Росії. Тож ми шукали донора, котрий готовий його надати, профінансувати всю логістику і надавали можливість друкуватися газетам. Ми підтримували виготовлення контенту місцевими онлайн-медіа завдяки підтримці від профільних організацій. У нас міцні міжнародні зв'язки були. І та фінансова підтримка, котру ми надаємо регіональним медіа, можлива завдяки тому, що ми й раніше спілкувалися й комунікували з партнерами з-за кордону.

Отже, папір, підтримка на виготовлення контенту, безпекові тренінги із надання домедичної допомоги і зупинки кровотеч... Тренінгами ми не самі безпосередньо займаємося, зрозуміло, але ми організовуємо безпечний простір, де ці тренінги проводять, щоб медійники більш упевнено почувалися.

Найбільш, напевно, унікальний наш проєкт, котрий ми зараз реалізовуємо, — це страхування журналістів. В Україні взагалі немає такого поняття як спеціальна страховка для журналістів, для команд, котрі відвідують лінію фронту. Тому на початку повномасштабної війни разом з українськими партнерами та ще п'ятьма медійними організаціями, зокрема, «Детектором медіа», ми створили міжнародний фонд страхування журналістіві зараз реалізовуємо цю ідею за допомогою наших партнерів із Німеччини. Завдяки цьому проєкту ми щодня страхуємо команди, котрі відвідують лінію фронту.

А «План Б» — це швидка реакція саме на американське заморожування допомоги, бо найбільш важливо зараз підтримати тих, зупинення роботи котрих буде впливати на ситуацію в регіоні.

— У вас запланований ще один проєкт. Розкажіть, будь ласка, коротко і про нього.

— Ось-ось ми анонсуємо наш великий стратегічний проєкт трирічної підтримки регіональних медіа, який називається «Сильніші разом». Над цим проєктом ми працюємо з самого початку великої війни. Це був довгий лобістський, організаційний і переговорний шлях для того, щоб дійти до результату. У нас буде пресконференція щодо цього проєкту. Якщо коротко, то в рамках трирічної програми підтримки регіональних медіа ми відберемо до 75 регіональних і місцевих медіа по всій Україні й будемо надавати різні види підтримки: це інституційна підтримка невеликих редакцій до десяти людей, це фінансова підтримка розслідувальної журналістики в регіонах, тому що цей компонент дуже просідає зараз в українських медіа, це гендерна рівність і інклюзивність. Ми будемо підтримувати жінок-лідерок, жінок-медійниць через різні форми співпраці. Оці три ключові напрямки — це і про фінансову підтримку, і про організаційну підтримку, і про підтримку через навчальні програми, роботу з експертами, тренерами, наставниками, консультантами, які будуть потрібні для відібраних редакцій, щоб їхня робота була більш сталою навіть за умов війни.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
По-разному ли влияет алкоголь на мужчин и женщин: что показало новое исследование
TSN
2025-07-04T09:33:46Z
Как распознать высокий уровень кортизола и что с этим делать
UAToday
2025-07-04T09:03:06Z
Съедать много арбуза летом: польза или вред
Comments UA
2025-07-04T05:21:18Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
Как Украине получить больше выгоды из соглашения о недрах – ответ геолога
Апостроф
2025-07-04T09:33:45Z
"Сгорит" пенсия за три месяца: ПФУ предупредил граждан – кому нужно подать документы
Знай
2025-07-04T09:30:47Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T10:00:50Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
В Конгрессе США придумали причину, почему не будут поставлять оружие Украине
TSN
2025-07-04T10:09:28Z
Два морські порти поскаржились уряду на тарифи Укрзалізниці
AgroNews
2025-07-04T10:03:59Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Духовный советник Трампа категорически высказался об ударе по Киеву и поставил ультиматум миру
Comments UA
2025-07-04T06:45:24Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Мобилизация женщин с сентября: ЦПД срочно обратился к украинцам
Знай
2025-07-04T08:36:20Z
Украинские дроны ударили по заводу Shahed под Москвой: Генштаб рассказал о последствиях
TSN
2025-07-04T10:03:14Z
Силы обороны ударили по производителю деталей для «Шахедов» в Подмосковье — Генштаб
Апостроф
2025-07-04T09:57:32Z
К "коалиции дронов" присоединились еще две страны
Корреспондент
2025-07-04T06:54:47Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что сделать с капустой в июле, чтобы головки выросли плотными
Gazeta UA
2025-07-04T10:09:45Z
Уход за огурцами и помидорами в июле: что нужно сделать сейчас
TSN
2025-07-04T09:51:33Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Партизаны разведали позиции 428-го МСП ВС РФ: ликвидированы штабные командиры
Gazeta UA
2025-07-04T09:33:09Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Обстрелы Донетчины: восемь погибших и 11 раненых
Корреспондент
2025-07-04T09:36:41Z
Россия атаковала Кривой Рог дронами, есть раненые
Лига
2025-07-04T09:31:03Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
"Будут слушать на фронте": мобилизованный Ломакин поделился историей новой песни для побратимов
Апостроф
2025-07-04T10:00:22Z
"Playboy, свяжитесь со мной": Леся Никитюк показала стройную фигурку после родов
Апостроф
2025-07-04T09:42:07Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Монстр из глубин: огромная рыба сбросила рыбака из лодки и утащила в открытое море
Фокус
2025-07-04T09:42:25Z
Российские дроны ударили по Днепропетровской области: возник пожар, есть раненые
Новости Украины
2025-07-04T09:36:52Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
США сворачивают льготы на электромобили: рынок готовится к скачку продаж
Gazeta UA
2025-07-04T09:45:42Z
В Украине снизился спрос на новые грузовики
Gazeta UA
2025-07-04T07:42:21Z
Красные, желтые, зеленые: на что указывают цвета индикаторов в автомобиле
Gazeta UA
2025-07-04T02:21:53Z
"Потужномобиль" появился на улицах Ровно: чем ретро-авто удивило украинцев
Telegraf
2025-07-04T01:33:44Z
Представлен обновленный Mitsubishi Grandis
Корреспондент
2025-07-03T19:33:25Z
Ferrari представила купе Amalfi
Корреспондент
2025-07-03T18:57:54Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
"Ливерпуль" пожизненно закрепит за игровой номер за погибшим Диогу Жотой
ZN UA
2025-07-04T09:30:27Z
Чертовски хороший бой: Фьюри - о поединке Уайта и Итаумы
Корреспондент
2025-07-04T09:12:34Z
Инна Кольт: Как украинка меняет лицо американской бьюти-индустрии
Gazeta UA
2025-07-04T08:24:39Z
Месси высказался о гибели футболиста "Ливерпуля" Диогу Жоты
ZN UA
2025-07-04T07:42:57Z
Канело - следующий: Джейк Пол вызывает нового соперника
Корреспондент
2025-07-04T07:18:10Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Samsung сильно "прокачала" старые телевизоры: как можно улучшить их работу
Фокус
2025-07-04T10:00:18Z
Разговоры попугаев – больше, чем повторение: ученые объяснили говорливость птиц
Знай
2025-07-04T09:51:12Z
Ученые выдвинули новую теорию: оказывается, время может быть трехмерным — детали
TSN
2025-07-04T09:33:08Z
Через зупинку пільгового експорту до ЄС Україна втрачатиме мільярди доларів щороку
AgroNews
2025-07-04T09:06:11Z
ИИ помог женщине забеременеть после 18 лет попыток
Корреспондент
2025-07-04T09:01:00Z
К чему может привести привычка оставлять зарядный блок в розетке: возможные последствия
Gazeta UA
2025-07-04T08:09:18Z
Безопасность в Android 16: на всех смартфонах надо срочно включить эти настройки
Фокус
2025-07-04T08:00:08Z