/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F2216a609a7331cf415ae8b31d05d22f6.jpg)
Питання режимів торгівлі між Україною та ЄС набуло більш політичного характеру - Качка
Про це під час заходу «Чи зупинить ЄС безмитну торгівлю з Україною?» розповів заступник міністра економіки - торговий представник України Тарас Качка, передає кореспондент Укрінформу.
За його словами, Україна активно постачає до Європейського Союзу промислову продукцію, і торгівля в цьому напрямку лібералізована, тому Угода про вільну торгівлю продовжує діяти.
Наразі найбільш актуальне питання, на думку Качки, стосується саме аграрних товарів, тож є інтрига - чи продовжать автономні торгові заходи після їх завершення.
«Європейська комісія заявила, що немає потреби в продовженні заходів. Ми проведемо переговори по ст.29 і чекаємо позиції Європейського Союзу. Питання полягає в тому, наскільки ми гармонійно можемо перейти з АТЗ на ст. 29. Це більш політичне, ніж економічне питання. Україна максимально «гнучка» і готова забезпечити прозорість торгівлі», - зауважив Качка.
Він наголосив, що у разі переходу на норми ст. 29 необхідно знайти баланс по всіх питаннях торгівлі агропродукцією. Торговий представник вважає, що зі сторони балансу ринків і продовольчої безпеки Європейський Союз зацікавлений у збереженні повної лібералізації торгівлі з Україною.
Попри це наразі торгівля з ЄС виглядає доволі неоднозначно, позаяк, за словами Качки, деякі країни вже застосовують односторонні заходи, що змусило Україну підтримати обмеження на деякий аграрний експорт, зокрема до Польщі, Словаччини й Угорщини.
Він нагадав, що в ЄС відсутні мита на імпорт кукурудзи, бо це дефіцитна для Європи культура.
«Політично кукурудза – це найяскравіший приклад. Європейський Союз імпортує більше кукурудзи, ніж ми можемо фізично експортувати. Навіть при 15 млн т експорту кукурудзи в ЄС їхні потреби все ж більші. Разом з тим Україна в режимі ATЗ дотримується обмежень на поставку кукурудзи в окремі країни ЄС, що є парадоксальним і вказує, що це більше питання політики, аніж питання торгівлі», - наголосив Качка.
Представник Мінекономіки підсумував, що хоч наразі бурхливої дискусії немає, але, як засвідчує будь-яка дискусія з окремими державами-членами, це питання все ще далеке від того, щоб воно пророблялося більше з раціональної точки зору, а не з політичної.
Як повідомлялось, режим автономних торговельних заходів (АТЗ) для України був введений після початку повномасштабного вторгнення Росії та двічі продовжувався на рік. Чинний режим спливає 5 червня 2025 року.