MY.UAНовини
Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?
Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?

Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?

Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?

В опитуванні читачів ZN.UA щодо моєї статті про те, як, читаючи не захлинутися чужими проблемами, 15% учасників зазначили, що надають перевагу книжкам, котрі забезпечують їм втечу від реальності, відволікають від проблем. Ескапізм є одним із різновидів читацького досвіду, про нього, припускаю, й свідчили учасники опитування: ти усамітнюєшся з книжкою й усуваєшся від контролю над виконанням «операційних завдань». Але що в принципі означає втікати від повсякденної реальності до реальності художньої, на яких засадах конструюють одну й другу та чи аж так відрізняється на структурному рівні те, що бачимо в книжках, від того, що коїться за вікном?

Є такий дуже розповсюджений літературний сюжет: діти захоплюються фентезі-історіями й опиняються зрештою у світі, про який вони читали й на який тепер можуть безпосередньо впливати.

«Нескінченна історія» Міхаеля Енде (в чудовому перекладі Юрка Прохаська) — зірковий приклад: зацькований самотній хлопчик Бастіан читає казку про юного героя Атрею в країні Фантазії і мусить силою уяви допомагати персонажу.

Щойно цей сюжет став популярним, тут-таки виникли саркастичні пародії. Бо бійтеся реалізації бажань! У Клайва Стейплза Льюїса (того, що відправляв малят до Нарнії) є посередня книжка «Блукання пілігрима», там у героя питають, чи не знаходив він, бува, ідеального острова втілених фантазій. І отримують відповідь: «Та Боже збав!». Світ, який зачаровував читача в книжках, стає підступним пеклом тієї ж миті, коли в ньому доводиться пожити безпосередньо.

Наприклад, серія треш-романів «Чарівники» Лева Гроссмана базується виключно на ідеї неуважного прочитання першоджерела. Юнак із тривожним розладом рятується, запійно читаючи серію книжок про подорож дітей у чарівний світ Філлорі. Квентін — не безумець, а чарівник. Як виявилося, це дає йому змогу відвідати Філлорі, котрий існує в паралельному вимірі. Філлорі постає обителлю Звіра. На монстра перетворилася силою уяви зґвалтована в дитинстві людина, свідомість якої не прийняла наслідків скоєного проти неї злочину.

Така от показова «китайська скринька»: я тікаю від поганого в гірше, а потім у найгірше, яке вимарюю собі ідеальним, аби згодом розчаруватися й прийняти оте просто-погане.

Літературі так часто закидають ескапізм, звинувачують у тому, що вона відволікає людей від «справжніх проблем» і «присипляє» їхню пильність, що писемності ніц не залишається, як самій рефлексувати умови й наслідки таких втеч. Антонім ескапізму, який пропонує і який осмислює література, — не «прийняття», а «конфронтація». Уявним світом, з одного боку, легше керувати, ніж реальним життям, але з іншого — література інтенсифікує оте занурення в реальне життя. Що це означає?

У художньому творі немає зайвих елементів, вони всі доцільні, їх усі можна осягнути й пояснити в рамках «стимул реакція». В літературі кожен вчинок має зміст, кожен предмет — призначення. Якщо щось сталося, воно мало статися, бо так хтось захотів. У реальному житті це, звісно, не так: лайно просто трапляється. Але саме розказуючи один одному уявні історії, ми навчаємось ухвалювати зважені рішення, бо знаємо, як уявити собі їх наслідки, та й психологію людини з відмінним від нашого досвідом ці історії теж нам пояснюють. І та втеча від реальності в літературі дуже нагадує втечу до реальності.

Ескапізм тим часом є родовою ознакою розважальної літератури. Ескапізм-фікшн, література доброго настрою, релакс-проза (хоч як цей феномен назви) мають на меті компенсувати брак чогось у позахудожній реальності. Світ такої прози побудований за правилами, котрі є простими, прийнятними й непорушними. А головне: читач ті правила знає та їм слідує.

В Іспанії за режиму Франко уряд щедро вкладався в підтримку двох жанрів — рожевого й чорного роману. В таких обкладинках книжки виходили, так і звалися: щотижня десяток нових книжок у жанрі романтичної новели й жорсткого детективу. (Детектив і романс — два жанри, які оспівують справедливість життя: герой отримує те, що заслужив, — щасливий шлюб і покарання за злочин). Такою була державна політика: вспокоїти нарід книжками-розривками про справедливе життя. Результатом такої політики, до речі, був різкий стрибок грамотності серед населення й подальше невдоволення режимом із боку грамотних громадян. Іронічно, еге ж?

Формула розважальної прози — знак стабільності. Ми беремо до рук романтичний роман і знаємо, що десь на 50-й сторінці буде перший поцілунок, такий прекрасний, якого дівчина собі навіть уявити не могла. Так працює формульна література — розважає тим, що в ній усе стабільно й передбачувано. І, до речі, в такий спосіб ця література сприяє соціалізації. В тих-таки романтичних комедіях герой дедалі частіше питає у героїні дозволу її поцілувати й чекає на відповідь, а не затискає її в темному кутку: читачів привчають до механізмів активної згоди.

Тим часом саме ескапізм вважається головним недоліком такої літератури. Вона, мовляв, не схожа на наше непередбачуване життя. Але ж жодна література на позахудожню реальність не схожа, в тому ж і специфіка художнього письма — навіть «імітуючи» ті предмети та явища, які ми бачимо в реалі, література відтворює не їх самі, а уявні зв’язки між ними. Ідея в тому, що ми, найімовірніше, «загубимося» в прозі, герої якої схожі на нас у чомусь головному і про яких ми докладно все знаємо. Світ, де правлять розумні мухобійки, скажімо (є такий у літературі, не сумнівайтеся), має менше шансів привабити нас для «переїзду».

Мабуть, я наражуся на недовіру прихильників цих творів, коли скажу, що романи Євгенії Кузнєцової — ідеальне ескапістське читання. Чи бодай здивую. Кузнєцова ж-бо пише про «простих» реальних людей у дуже конкретних локаціях сіл на Вінниччині й містечок в Іспанії. Їхній побут, звички, мова — все в них нам знайоме й намацане. І пише вона про речі геть непрості: про війну, еміграцію — вимушену й добровільну, про те, як важко повертатися додому й не знати, чи все ще почуватимешся в рідних містах як удома. І все ж наполягаю: «Спитайте Мієчку», «Драбина», а особливо «Вівці цілі» — проза, мета якої — під час читання «відвести» читача від болісної й непроясненої реальності.

От, наприклад, у свіженьких «Вівцях». Хутір на белебені, довгі зимові свята й блекаут. У цей простір заходять дуже різні люди. Старий лікар із деменцією, художник середніх літ, молода науковиця з діаспори, старша жінка-доглядальниця, військовий на ротації, підліток, який воліє йти на фронт, його баба і матуся, які категорично проти, малий, який тривожиться за батька-воїна, але виражає це, роблячи шкоду, літератор-кон’юктурник, що заробляє на війні. Вони всі взаємодіють. І виходять із цього замкненого часопростору: засніжений темний хутір у довгі зимові свята. Прикметно, що всі вони вирішують свої проблеми. І ми маємо чітке до них та їхніх проблем ставлення (в цьому нам часто допомагає зла насмішка вправної авторки). Поки читаємо, ми точно знаємо, яким є наше моральне ставлення до кожного представленого тут типажу. Але тільки поки читаємо.

Метод Кузнєцової — гротеск, у її світі все перебільшене, це завжди смішно. Якщо ростять гарбузи, то їх будуть гори. Якщо народжують невідь від кого дітей, то це будуть двійнята японця, котрий воліє жити в Україні й ростити сади. Коли все перебільшено, все краще видно: зібралися за одним столом, поїли салатів і вирішили всі свої біди, а не побилися на десятій хвилині вечері — виклики реального світу ми обдумуємо, поки читаємо про світ вигаданий, про зрозумілу альтернативну версію нашої незрозумілої реальності.

Таке відчуття часом буває, коли дивишся на пишну вітрину. Тобі не треба той товар і ти його не купуватимеш. Ти переживаєш насолоду володіти виставленим на вітрині товаром уже в мить, коли просто на нього дивишся. Так працюють і романи Кузнєцої (зичимо авторці натхнення, бо такої прози ми психологічно потребуємо — не випадково вона стає лідеркою продажів). Розумний Вальтер Беньямін свого часу назвав такий ефект «колективним сновидінням».

Уже чітко видно, що ескапізм у літературі — не завжди й не тільки розрада, правда ж? Здебільшого він — «підсилювач смаку» для позахудожньої реальності. І підсилює він не солодкавість, аж ніяк. Один із найважливіших текстів про втечу в літературу написав — хто б міг подумати — професор Толкін, який сотворив цілий світ, куди охоче переселяються цілі генерації читачів. Він узявся міркувати про казки, зауважив, що будь-яка така фантазія містить елементи уяви, відновлення, втечі й розради. В есе Толкіна «Про чарівні казки» є одна цікавинка: щоби здаватися правдоподібним світом, щоби читач занурювався в уявні світи без спротиву, ці світи мусять містити якийсь елемент помірковано контрольованого жаху.

З початком великої війни одна книжка, яку й до того увагою не обходили, просто масово зачарувала читачів. Ідеться про містичний трилер Ілларіона Павлюка «Я бачу, вас цікавить пітьма». Люди в бомбосховищах зачитувалися пригодами нагло померлого хлопа, котрий перенісся в чистилище й не зрозумів того.

Один лише елемент звідти: на ста сторінках роману кількість випадків асфіксії та пошкодження дихального горла доходить уже до чорного жарту. Повішення (самогубство), повішення (вбивство), здавили горло в бійці, у передчасно народженої дитини не розкрилися легені, тричі перерізають горло, сексуальні ігри з удавленням, у когось весь час перехоплює дихання, головний герой ледь не помирає, бо йому горло перекрила старовинна монета, після чого він опритомнів у лікарні поруч із жінкою, яка намагалася себе вбити: повіситися, задушитися газом, перерізати горло. І на цьому тлі з’являється персонаж, котрий скидається на прохідного, якщо не звернути увагу на ім’я: медсестра Оксі. Кисень тобто. Ковток повітря у світі, де всі чомусь і переважно добровільно відмовляються дихати. А справжнє ім’я дівчини — Ксенія, чужинка себто. Вона з того пекла героя й виведе. Розшифрувати цю деталь? А це означає: не змушуй дихати того, хто цього не хоче, тобто у людини є свобода обирати життя чи смерть. Утім, добре, коли вибір таки є. І так, трилер Павлюка — плоть від плоті література ескапізму.

Чому ж раз у раз нас соромлять, що ми читаємо заради втечі від реальності? Чому художній реальності закидають її несхожість на позахудожню так, ніби вона щось нам винна? Річ у тім, що саме читання ескапічне. Втеча від реальності стосується читання, а не літератури, це схильність літератури, а не її непорушний принцип. Ми відкриваємо книжку й усамітнюємося з нею і в ній на кілька годин. Знаєте, чому в приймальні лікарів лежать глянцеві красиві журнали? В очікуванні візиту пацієнт гортає яскраві сторінки й не замислюється над тим, що в кабінеті на нього чекає біль або тривожні новини. Один із геніальних критиків Томас Стернз Еліот писав, що література — не проявлення себе, а найкращий спосіб уникнути своїх почуттів і прагнень, вона є імпульсом до втечі... Імпульс! Розряд! Почитали й живемо собі далі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Велика Британія закликала Росію до повного припинення вогню в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T05:28:26Z
Удари РФ по містах України: що задумав Путін
GlavRed
2025-04-20T05:27:12Z
Німеччина блокує продаж винищувачів Туреччині через арешт мера Стамбула – ЗМІ
InternetUA
2025-04-20T05:21:22Z
Масові протести в США проти політики Трампа: 80 акцій у всіх штатах
Vlasti
2025-04-20T04:51:04Z
Помилкові "репресії"? Звільнені через "Сигналгейт" чиновники звинуватили Пентагон у наклепі
Telegraf
2025-04-20T04:48:42Z
Бывшие члены команды Трампа написали письмо, в котором назвали Трампа "деспотом"
Лига
2025-04-20T04:33:59Z
Вистачило однієї фрази: як поціновувач Росії Віткофф зумів зірвати спробу США налагодити відносини з Європою
Telegraf
2025-04-20T04:24:41Z
"Проводимо оборонну операцію і реагуємо на атаки противника": український військовий про "перемир'я"
TSN
2025-04-20T04:21:35Z
Реактивний літак для Китаю повернувся до США через торгові мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T04:00:56Z
Українці святять великодні кошики: фоторепортаж з Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T05:33:42Z
На бойовому чергуванні у Чорному морі один ворожий носій «Калібрів» загальним залпом до 6 ракет
УкраинФорм
2025-04-20T05:09:18Z
Чи можуть сусіди змінювати межі своїх суміжних ділянок за взаємною згодою
24tv
2025-04-20T05:03:43Z
3 роки нічого не знали про долю одне одного: мати і син разом повернулись з полону
GlavRed
2025-04-20T04:27:21Z
На конкурсі World Press Photo оголосили переможця головної премії
InternetUA
2025-04-20T04:16:56Z
Християни східного та західного обрядів відзначають Великдень
УкраинФорм
2025-04-20T04:09:36Z
Яке церковне свято у неділю, 20 квітня: чому сьогодні не можна ворожити
24tv
2025-04-20T04:06:51Z
В Україні не святять "кулічі": як грамотно розповісти про Великдень
24tv
2025-04-20T04:06:29Z
Що має бути в кошику на Великдень: перелік дозволених продуктів
Факти ICTV
2025-04-20T04:06:22Z
Зеновій Гучок – заслужений артист України: як сьогодні живе співак із Львівщини
24tv
2025-04-20T04:06:34Z
Дружина Монатіка після народження третього сина показалася на прогулянці з візочком
TSN
2025-04-20T02:38:42Z
Сергій Танчинець показав підрослу доньку та ніжно привітав її з 16-річчям
TSN
2025-04-20T02:38:29Z
Кардинально схудлий Потап показав, як готується до Великодня, та звернувся до українців
TSN
2025-04-20T02:37:39Z
Катерина Осадча у купальнику похизувалася відпочинком з синами та чоловіком Горбуновим
TSN
2025-04-20T02:37:21Z
Олена Кравець зізналася, чи планує виїхати за кордон з 8-річними дітьми під час війни
TSN
2025-04-20T02:37:06Z
Відома українська співачка шокувала аб'юзом продюсера та які травми отримала: "Справа йшла до суду"
TSN
2025-04-20T02:36:18Z
Зірка "Бетмена" помістить 21-річного сина до спеціальної установи через рідкісну хворобу
TSN
2025-04-20T02:36:13Z
Леді Гага втрапила у конфуз просто на сцені світового фестивалю
TSN
2025-04-20T02:36:06Z
Подорожчання оренди квартир у Харкові: скільки доведеться платити за бюджетне житло
Политека
2025-04-20T05:31:39Z
На Дніпропетровщині внаслідок удару з РСЗВ пошкоджені приватні будинки
УкраинФорм
2025-04-20T05:25:46Z
Як воїни СБУ зупиняють механізовані штурми росіян: ефектні кадри та цифри
TSN
2025-04-20T05:21:22Z
Карта бойових дій в Україні станом на 20 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T05:18:52Z
Похолодання ще буде: коли знову знизиться температура
24tv
2025-04-20T05:03:42Z
Аналітики DeepState повідомили про ситуацію на фронті в перші години великоднього перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T04:54:20Z
Росіяни за добу завдали 389 ударів по Запорізькій області, 15 з них - авіаційні
УкраинФорм
2025-04-20T04:36:41Z
Прогноз на 19-20 квітня: синоптик розповів, якою буде погода і де задощить
TSN
2025-04-20T04:33:58Z
Найбільш високооплачувані вакансії в Києві: у яких сферах платять від 65 тисяч
Политека
2025-04-20T04:30:00Z
Дієта 4:3 — як вона працює та чому ефективніша за дефіцит калорій
TSN
2025-04-20T02:38:42Z
Селен: чим корисний для здоров’я та де його шукати
TSN
2025-04-20T02:36:58Z
Зайва вага — це не тільки калорії: дослідники назвали несподівану причину ожиріння
TSN
2025-04-20T02:36:39Z
Скільки можна з’їдати авокадо на день: ідеальна порція для користі
TSN
2025-04-20T02:35:06Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Чоловік оформив на бабусю фейкову допомогу від "Червоного Хреста" та ще й кредит
InternetUA
2025-04-20T05:28:22Z
На Херсонщині за добу через ворожі обстріли одна людина загинула, ще четверо - поранені
УкраинФорм
2025-04-20T05:12:10Z
На Дніпропетровщині чоловік під час конфлікту кинув гранату
УкраинФорм
2025-04-20T03:57:34Z
На Україну насувається майже 7-бальний геомагнітний шторм: коли він "вдарить"
GlavRed
2025-04-20T03:27:56Z
Пожежа в українському музеї просто неба в Канаді не зачепила історичні будівлі
УкраинФорм
2025-04-20T02:48:27Z
На Одещині водій влаштував ДТП та вбив власну дружину
TSN
2025-04-20T02:37:32Z
У Канаді горів музей української спадщини: що відомо
TSN
2025-04-20T02:37:22Z
У Запоріжжі загинули двоє маленьких сестер: подробиці трагедії
TSN
2025-04-20T02:36:54Z
Напад на військового у Гідропарку: поліція затримала чотирьох підлітків
TSN
2025-04-20T02:36:24Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 20 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-20T05:00:24Z
Де заховався собака: лише гостроокі генії знайдуть його за 9 секунд
GlavRed
2025-04-20T04:27:27Z
Весняно-літній відпочинок: куди українці вирушать за "перезавантаженням" у 2025 році
Комсомольская правда
2025-04-20T04:01:35Z
Святковий тест на IQ: знайдіть у парку п'ять великодніх яєць за 15 секунд
GlavRed
2025-04-20T03:27:52Z
Місячний календар на 20 квітня: що може відігнати радість та гармонію
GlavRed
2025-04-20T03:27:50Z
Власників собак закликали не будити своїх улюбленців: яка причина
GlavRed
2025-04-20T03:27:28Z
Як перевірити, чи готова паска в духовці: простий трюк з випічкою
TSN
2025-04-20T02:37:52Z
Як повернути рушникам білий колір: прості поради, які потрібно запам’ятати
TSN
2025-04-20T02:36:46Z
Салат "Каприз" з чотирьох інгредієнтів — ідеальна страва на Великдень, на яку не потрібно витрачати багато часу
TSN
2025-04-20T02:36:07Z
Пенсії зросли на 1300 гривень: кого торкнулося підвищення
24tv
2025-04-20T05:03:45Z
Подорожчання хліба в Дніпрі: коли ціни підскочать на 20%
Политека
2025-04-20T05:01:19Z
ЕКА застрахувало експорт на 3,1 млрд грн
AgroPortal
2025-04-20T05:00:38Z
Супермаркети оновили цінники на фрукти: що відбувається з цінами на апельсини, банани та лимони
Хвиля
2025-04-20T04:30:45Z
Нова сума в платіжках: комуналка в травні зросте на тисячу гривень
24tv
2025-04-20T04:06:27Z
Чи вимикатимуть світло українцям влітку — експерт назвав чотири сценарії
TSN
2025-04-20T02:37:31Z
Що буде з курсом євро після Великодня: експерт дав прогноз
TSN
2025-04-20T02:36:05Z
НБУ вперше випустив монету у формі великодньої писанки
TSN
2025-04-20T02:36:01Z
"Фісташкова лихоманка": дубайський шоколад спровокував глобальний дефіцит горіхів
TSN
2025-04-20T02:35:42Z
Манчестер Юнайтед — Вулвергемптон. Напередодні
Football.ua
2025-04-20T05:21:37Z
Рома — Верона 1:0 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-20T05:21:29Z
Болонья — Інтер. Напередодні
Football.ua
2025-04-20T05:10:54Z
Іпсвіч — Арсенал. Напередодні
Football.ua
2025-04-20T05:10:03Z
Український боксер Гвоздик повернувся на ринг і нокаутував свого суперника
Gazeta UA
2025-04-20T02:12:03Z
Відомий український футболіст врятував команду від поразки у Бельгії
ZN UA
2025-04-19T23:12:06Z
Український ексчемпіон світу Гвоздик виграв бій нокаутом у США
ZN UA
2025-04-19T22:40:16Z
Закрив поразку: український "Цвях" знищив суперника на вечорі боксу в США
24tv
2025-04-19T22:03:12Z
Бенфіка з Трубіним здолала Гімарайнш
Football.ua
2025-04-19T21:30:45Z
Учені знайшли спосіб "воскресити" старіючі батареї та збільшити їхній термін служби у 2 рази
InternetUA
2025-04-20T05:31:01Z
Названо основні відмінності Samsung Galaxy A56 та A55
InternetUA
2025-04-20T04:01:01Z
Новий iPhone 16e майже наполовину зібраний із комплектуючих Apple
InternetUA
2025-04-20T03:01:03Z
Відкриття NASA може вказувати на точну дату розп’яття Ісуса Христа
TSN
2025-04-20T02:38:48Z
Учені "викрали" людське око: розроблено метод, що дозволяє бачити невідомі кольори
TSN
2025-04-20T02:37:42Z
МКС у небезпеці: NASA попереджає про катастрофічні наслідки
TSN
2025-04-20T02:36:24Z
Вчені дізналися, яка погода на Юпітері та чому вона такою є
TSN
2025-04-20T02:35:53Z
Науковці 60 років з'ясовували генетичну загадку рудих котів: відповідь здивує
TSN
2025-04-20T02:34:38Z
Google виправила баг камери Pixel 9a
InternetUA
2025-04-20T02:01:05Z
Українцям розповіли, скільки тепер доведеться заплатити податків за продаж авто
Хвиля
2025-04-20T05:15:10Z
В Україні назвали регіони-лідери з реєстрацій електромобілів
24tv
2025-04-20T05:12:22Z
Hennessey Performance представила оновлений Venom F5 Evolution
Portaltele
2025-04-20T04:42:10Z
Найнебезпечніший водій Нью-Йорка отримав понад 560 штрафів минулого року
Топ Жир
2025-04-20T01:30:57Z
Dodge Charger вразив би як величезний SRT Hellcat з Hemi двигуном
Топ Жир
2025-04-19T23:45:31Z
Китай заборонив рекламу та бета-тестування автономних автомобілів
Топ Жир
2025-04-19T22:15:16Z
Незважаючи на тарифи, яке імпортне авто варте своїх грошей?
Топ Жир
2025-04-19T20:45:05Z
Як Porsche Taycan втратив $56K вартості за 2 роки, надаючи покупцям вигоду
Топ Жир
2025-04-19T19:15:59Z
Біоетанол і бензин: водіїв попередили про ризик пошкодження автомобілів
Хвиля
2025-04-19T19:00:04Z