MY.UAНовини
Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?
Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?

Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?

Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?

В опитуванні читачів ZN.UA щодо моєї статті про те, як, читаючи не захлинутися чужими проблемами, 15% учасників зазначили, що надають перевагу книжкам, котрі забезпечують їм втечу від реальності, відволікають від проблем. Ескапізм є одним із різновидів читацького досвіду, про нього, припускаю, й свідчили учасники опитування: ти усамітнюєшся з книжкою й усуваєшся від контролю над виконанням «операційних завдань». Але що в принципі означає втікати від повсякденної реальності до реальності художньої, на яких засадах конструюють одну й другу та чи аж так відрізняється на структурному рівні те, що бачимо в книжках, від того, що коїться за вікном?

Є такий дуже розповсюджений літературний сюжет: діти захоплюються фентезі-історіями й опиняються зрештою у світі, про який вони читали й на який тепер можуть безпосередньо впливати.

«Нескінченна історія» Міхаеля Енде (в чудовому перекладі Юрка Прохаська) — зірковий приклад: зацькований самотній хлопчик Бастіан читає казку про юного героя Атрею в країні Фантазії і мусить силою уяви допомагати персонажу.

Щойно цей сюжет став популярним, тут-таки виникли саркастичні пародії. Бо бійтеся реалізації бажань! У Клайва Стейплза Льюїса (того, що відправляв малят до Нарнії) є посередня книжка «Блукання пілігрима», там у героя питають, чи не знаходив він, бува, ідеального острова втілених фантазій. І отримують відповідь: «Та Боже збав!». Світ, який зачаровував читача в книжках, стає підступним пеклом тієї ж миті, коли в ньому доводиться пожити безпосередньо.

Наприклад, серія треш-романів «Чарівники» Лева Гроссмана базується виключно на ідеї неуважного прочитання першоджерела. Юнак із тривожним розладом рятується, запійно читаючи серію книжок про подорож дітей у чарівний світ Філлорі. Квентін — не безумець, а чарівник. Як виявилося, це дає йому змогу відвідати Філлорі, котрий існує в паралельному вимірі. Філлорі постає обителлю Звіра. На монстра перетворилася силою уяви зґвалтована в дитинстві людина, свідомість якої не прийняла наслідків скоєного проти неї злочину.

Така от показова «китайська скринька»: я тікаю від поганого в гірше, а потім у найгірше, яке вимарюю собі ідеальним, аби згодом розчаруватися й прийняти оте просто-погане.

Літературі так часто закидають ескапізм, звинувачують у тому, що вона відволікає людей від «справжніх проблем» і «присипляє» їхню пильність, що писемності ніц не залишається, як самій рефлексувати умови й наслідки таких втеч. Антонім ескапізму, який пропонує і який осмислює література, — не «прийняття», а «конфронтація». Уявним світом, з одного боку, легше керувати, ніж реальним життям, але з іншого — література інтенсифікує оте занурення в реальне життя. Що це означає?

У художньому творі немає зайвих елементів, вони всі доцільні, їх усі можна осягнути й пояснити в рамках «стимул реакція». В літературі кожен вчинок має зміст, кожен предмет — призначення. Якщо щось сталося, воно мало статися, бо так хтось захотів. У реальному житті це, звісно, не так: лайно просто трапляється. Але саме розказуючи один одному уявні історії, ми навчаємось ухвалювати зважені рішення, бо знаємо, як уявити собі їх наслідки, та й психологію людини з відмінним від нашого досвідом ці історії теж нам пояснюють. І та втеча від реальності в літературі дуже нагадує втечу до реальності.

Ескапізм тим часом є родовою ознакою розважальної літератури. Ескапізм-фікшн, література доброго настрою, релакс-проза (хоч як цей феномен назви) мають на меті компенсувати брак чогось у позахудожній реальності. Світ такої прози побудований за правилами, котрі є простими, прийнятними й непорушними. А головне: читач ті правила знає та їм слідує.

В Іспанії за режиму Франко уряд щедро вкладався в підтримку двох жанрів — рожевого й чорного роману. В таких обкладинках книжки виходили, так і звалися: щотижня десяток нових книжок у жанрі романтичної новели й жорсткого детективу. (Детектив і романс — два жанри, які оспівують справедливість життя: герой отримує те, що заслужив, — щасливий шлюб і покарання за злочин). Такою була державна політика: вспокоїти нарід книжками-розривками про справедливе життя. Результатом такої політики, до речі, був різкий стрибок грамотності серед населення й подальше невдоволення режимом із боку грамотних громадян. Іронічно, еге ж?

Формула розважальної прози — знак стабільності. Ми беремо до рук романтичний роман і знаємо, що десь на 50-й сторінці буде перший поцілунок, такий прекрасний, якого дівчина собі навіть уявити не могла. Так працює формульна література — розважає тим, що в ній усе стабільно й передбачувано. І, до речі, в такий спосіб ця література сприяє соціалізації. В тих-таки романтичних комедіях герой дедалі частіше питає у героїні дозволу її поцілувати й чекає на відповідь, а не затискає її в темному кутку: читачів привчають до механізмів активної згоди.

Тим часом саме ескапізм вважається головним недоліком такої літератури. Вона, мовляв, не схожа на наше непередбачуване життя. Але ж жодна література на позахудожню реальність не схожа, в тому ж і специфіка художнього письма — навіть «імітуючи» ті предмети та явища, які ми бачимо в реалі, література відтворює не їх самі, а уявні зв’язки між ними. Ідея в тому, що ми, найімовірніше, «загубимося» в прозі, герої якої схожі на нас у чомусь головному і про яких ми докладно все знаємо. Світ, де правлять розумні мухобійки, скажімо (є такий у літературі, не сумнівайтеся), має менше шансів привабити нас для «переїзду».

Мабуть, я наражуся на недовіру прихильників цих творів, коли скажу, що романи Євгенії Кузнєцової — ідеальне ескапістське читання. Чи бодай здивую. Кузнєцова ж-бо пише про «простих» реальних людей у дуже конкретних локаціях сіл на Вінниччині й містечок в Іспанії. Їхній побут, звички, мова — все в них нам знайоме й намацане. І пише вона про речі геть непрості: про війну, еміграцію — вимушену й добровільну, про те, як важко повертатися додому й не знати, чи все ще почуватимешся в рідних містах як удома. І все ж наполягаю: «Спитайте Мієчку», «Драбина», а особливо «Вівці цілі» — проза, мета якої — під час читання «відвести» читача від болісної й непроясненої реальності.

От, наприклад, у свіженьких «Вівцях». Хутір на белебені, довгі зимові свята й блекаут. У цей простір заходять дуже різні люди. Старий лікар із деменцією, художник середніх літ, молода науковиця з діаспори, старша жінка-доглядальниця, військовий на ротації, підліток, який воліє йти на фронт, його баба і матуся, які категорично проти, малий, який тривожиться за батька-воїна, але виражає це, роблячи шкоду, літератор-кон’юктурник, що заробляє на війні. Вони всі взаємодіють. І виходять із цього замкненого часопростору: засніжений темний хутір у довгі зимові свята. Прикметно, що всі вони вирішують свої проблеми. І ми маємо чітке до них та їхніх проблем ставлення (в цьому нам часто допомагає зла насмішка вправної авторки). Поки читаємо, ми точно знаємо, яким є наше моральне ставлення до кожного представленого тут типажу. Але тільки поки читаємо.

Метод Кузнєцової — гротеск, у її світі все перебільшене, це завжди смішно. Якщо ростять гарбузи, то їх будуть гори. Якщо народжують невідь від кого дітей, то це будуть двійнята японця, котрий воліє жити в Україні й ростити сади. Коли все перебільшено, все краще видно: зібралися за одним столом, поїли салатів і вирішили всі свої біди, а не побилися на десятій хвилині вечері — виклики реального світу ми обдумуємо, поки читаємо про світ вигаданий, про зрозумілу альтернативну версію нашої незрозумілої реальності.

Таке відчуття часом буває, коли дивишся на пишну вітрину. Тобі не треба той товар і ти його не купуватимеш. Ти переживаєш насолоду володіти виставленим на вітрині товаром уже в мить, коли просто на нього дивишся. Так працюють і романи Кузнєцої (зичимо авторці натхнення, бо такої прози ми психологічно потребуємо — не випадково вона стає лідеркою продажів). Розумний Вальтер Беньямін свого часу назвав такий ефект «колективним сновидінням».

Уже чітко видно, що ескапізм у літературі — не завжди й не тільки розрада, правда ж? Здебільшого він — «підсилювач смаку» для позахудожньої реальності. І підсилює він не солодкавість, аж ніяк. Один із найважливіших текстів про втечу в літературу написав — хто б міг подумати — професор Толкін, який сотворив цілий світ, куди охоче переселяються цілі генерації читачів. Він узявся міркувати про казки, зауважив, що будь-яка така фантазія містить елементи уяви, відновлення, втечі й розради. В есе Толкіна «Про чарівні казки» є одна цікавинка: щоби здаватися правдоподібним світом, щоби читач занурювався в уявні світи без спротиву, ці світи мусять містити якийсь елемент помірковано контрольованого жаху.

З початком великої війни одна книжка, яку й до того увагою не обходили, просто масово зачарувала читачів. Ідеться про містичний трилер Ілларіона Павлюка «Я бачу, вас цікавить пітьма». Люди в бомбосховищах зачитувалися пригодами нагло померлого хлопа, котрий перенісся в чистилище й не зрозумів того.

Один лише елемент звідти: на ста сторінках роману кількість випадків асфіксії та пошкодження дихального горла доходить уже до чорного жарту. Повішення (самогубство), повішення (вбивство), здавили горло в бійці, у передчасно народженої дитини не розкрилися легені, тричі перерізають горло, сексуальні ігри з удавленням, у когось весь час перехоплює дихання, головний герой ледь не помирає, бо йому горло перекрила старовинна монета, після чого він опритомнів у лікарні поруч із жінкою, яка намагалася себе вбити: повіситися, задушитися газом, перерізати горло. І на цьому тлі з’являється персонаж, котрий скидається на прохідного, якщо не звернути увагу на ім’я: медсестра Оксі. Кисень тобто. Ковток повітря у світі, де всі чомусь і переважно добровільно відмовляються дихати. А справжнє ім’я дівчини — Ксенія, чужинка себто. Вона з того пекла героя й виведе. Розшифрувати цю деталь? А це означає: не змушуй дихати того, хто цього не хоче, тобто у людини є свобода обирати життя чи смерть. Утім, добре, коли вибір таки є. І так, трилер Павлюка — плоть від плоті література ескапізму.

Чому ж раз у раз нас соромлять, що ми читаємо заради втечі від реальності? Чому художній реальності закидають її несхожість на позахудожню так, ніби вона щось нам винна? Річ у тім, що саме читання ескапічне. Втеча від реальності стосується читання, а не літератури, це схильність літератури, а не її непорушний принцип. Ми відкриваємо книжку й усамітнюємося з нею і в ній на кілька годин. Знаєте, чому в приймальні лікарів лежать глянцеві красиві журнали? В очікуванні візиту пацієнт гортає яскраві сторінки й не замислюється над тим, що в кабінеті на нього чекає біль або тривожні новини. Один із геніальних критиків Томас Стернз Еліот писав, що література — не проявлення себе, а найкращий спосіб уникнути своїх почуттів і прагнень, вона є імпульсом до втечі... Імпульс! Розряд! Почитали й живемо собі далі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як не зіпсувати лікування ранковою кавою
360ua.news
2025-07-05T19:18:02Z
Чому пораду пити два літри води варто переглянути
360ua.news
2025-07-05T18:30:04Z
Науковці вперше виявили мікропластик у несподіваному місці людського організму
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T17:30:07Z
Короткозорість серед молоді стрімко зростає через цифрові пристрої
360ua.news
2025-07-05T16:30:13Z
Учені розповіли, чим відрізняється звичайна вода від збагаченої та лужної: яка з них корисніша
Фокус
2025-07-05T16:15:46Z
Як допомогти підліткам впоратися з депресією через соцмережі
360ua.news
2025-07-05T15:51:40Z
Учені розкрили головну відмінність мозку психопатів: вона допоможе швидше їх виявляти та лікувати
Фокус
2025-07-05T15:00:58Z
Зеленський анонсував нові домовленості з партнерами щодо газу для України
24tv
2025-07-05T19:57:48Z
Не для всіх пенсіонерів: ПФУ пояснив, кому щомісяця доплачуватимуть по 5000 гривень
Хвиля
2025-07-05T19:30:07Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Дніпропетровській області: яким воно буде
Политека
2025-07-05T19:00:57Z
НБУ ввів в обіг нову монету: як вона виглядає
Хвиля
2025-07-05T18:45:43Z
Податки та онлайн-шопінг: бізнес вимагає нових правил для міжнародних посилок
24tv
2025-07-05T18:21:23Z
Перевірте тричі: "Ощадбанк" списує комісію за ненадані послуги
Знай
2025-07-05T18:06:25Z
Вертикальні та водонепроникні гроші: ТОП найдивніших валют світу
24tv
2025-07-05T17:15:07Z
США погрожує ввести 17% мита на експорт продуктів харчування з ЄС
iPress
2025-07-05T17:09:14Z
Подорожчання продуктів у Харківській області: що відбувається з цінами на базовий товар
Политека
2025-07-05T17:00:16Z
Маск оголосив про створення нової політсили в США, America Party
УкраинФорм
2025-07-05T20:54:37Z
Маск заявив про створення своєї партії «Америка»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T20:54:27Z
Китай может заставить Россию напасть на НАТО, - Марк Рютте
Новости Украины
2025-07-05T20:48:57Z
Рютте попередив про нову війну: Медведєв заявив, що йому може знадобитися у таборі в Сибіру російська
Фокус
2025-07-05T20:42:18Z
Медвєдєв погрожує генсеку НАТО сибірськими таборами
24tv
2025-07-05T20:37:04Z
"Чому ви караєте Україну?" Улюблена газета Трампа закликала озброїти Київ
Европейская правда
2025-07-05T20:27:42Z
Трамп зробив заяву про Путіна і допомогу Україні
TSN
2025-07-05T20:03:26Z
Ердоган упевнений, що Трамп розблокує поставки F-35 Туреччині
InternetUA
2025-07-05T20:00:20Z
Китай та Росія втратили інтерес до БРІКС: The Guardian пояснив чому
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T19:48:13Z
Розкішний напій власними руками: рецепт вина зі смородини
24tv
2025-07-05T20:54:01Z
Кожного четвертого американця ця проблема позбавляє сексу
24tv
2025-07-05T20:48:57Z
Афганістан став популярним серед туристів-авантюристів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T20:12:03Z
Подивіться, як ви тримаєте кермо: це розкриває дещо цікаве про ваше інтимне життя
24tv
2025-07-05T20:03:39Z
Куди поїхати, щоб відпочити на Дністрі: локації та ціни
24tv
2025-07-05T19:27:00Z
Один із найгарніших будинків із сумною історією: який вигляд мав Будинок Руссова в Одесі раніше
Telegraf
2025-07-05T19:15:09Z
Психолог розповів про дві найсильніші реакції в коханні: вони протилежні та небезпечні
Фокус
2025-07-05T19:06:29Z
Як виглядати на 20 років молодше: японські секрети краси
Знай
2025-07-05T18:51:51Z
Чому чоловіки живуть менше — відповідь у хромосомах
GlavRed
2025-07-05T18:27:05Z
Окупанти посилюють атаки на українські позиції - Генштаб
Gazeta UA
2025-07-05T20:45:03Z
Ворог посилив штурми на несподіваному напрямку: огляд фронту від Генштабу
24tv
2025-07-05T20:30:54Z
На Полтавщині попрощалися зі Станіславом Поповичем, який загинув через влучання БпЛА у ТЦК
24tv
2025-07-05T20:12:35Z
Метеорологи попередили українців про надзвичайну пожежну небезпеку
Комсомольская правда
2025-07-05T20:12:04Z
Внаслідок удару по Донеччині ліквідовано полковника Василя Скирневського
24tv
2025-07-05T19:33:50Z
Нова система оплати за проїзд у Запоріжжі: містянам розповіли про зміни
Политека
2025-07-05T19:30:33Z
Чому погоду важко передбачити: як ефект метелика руйнує точність передбачень
GlavRed
2025-07-05T19:27:37Z
Росіяни створюють небезпечний "трикутник" на Покровському напрямку, – НГУ
24tv
2025-07-05T19:12:43Z
Пропаганда готує методички: яке політичне та військове значення Дніпропетровщини для ворога
24tv
2025-07-05T18:51:25Z
Кілька груп ударних БПЛА атакують Україну, у низці областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2025-07-05T20:45:29Z
За останні три місяці кількість загиблих і поранених дітей в Україні зросла втричі - ЮНІСЕФ
УкраинФорм
2025-07-05T20:42:51Z
Скільки часу знадобиться росіянам, щоб відновити 155 бригаду після втрати її керівництва
24tv
2025-07-05T20:42:45Z
Недешево: скільки грошей треба заплатити за вивчення англійської у вишах
24tv
2025-07-05T20:39:12Z
В аеропортах Росії – колапс: сотні пасажирів годинами не випускають через загрозу БпЛА
24tv
2025-07-05T20:27:19Z
Робота для пенсіонерів у Миколаєві: хто може заробляти від 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-05T20:00:59Z
Вступники до коледжів на базі 11 класів вже можуть подавати заяви
24tv
2025-07-05T19:57:55Z
Турецькі розробники представили новітню артилерійську систему Boran
InternetUA
2025-07-05T19:51:13Z
У Росії засекретили дані про смертність населення
УкраинФорм
2025-07-05T19:45:53Z
"Я боюся": сестра Жанни Фріске у сльозах опинилася на операційному столі
GlavRed
2025-07-05T20:36:23Z
У 2024 році співачка Тіна Кароль показала фото у військовій формі зі зброєю в руках. Як з’ясувалося, артистка пройшла військову підготовку. Тоді багато хто вирішив, що Тіна піариться, але...
FM-TV
2025-07-05T20:21:40Z
Як змінювались бікіні за останні 100 років: ви не повірите у чому купалися наші бабусі
24tv
2025-07-05T20:12:05Z
Зіркові актори й незвичний сюжет: на Netflix вийшла блискуча драма 2004 року, що варта перегляду
24tv
2025-07-05T20:03:26Z
Я псіханув, – Притула пояснив, чому образився на "Новий канал" і зізнався, чи досі тримає злість
24tv
2025-07-05T19:00:56Z
Мел Бі з Spice Girls вийшла заміж у Лондоні
Gazeta UA
2025-07-05T18:12:02Z
У 26-ту річницю весілля: Девід Бекхем показав рідкісні кадри з коханою і дітьми
24tv
2025-07-05T18:06:41Z
У Харкові пройшов благодійний вечір, де збирали кошти на облаштування сцени в укритті театру «Березіль»
УкраинФорм
2025-07-05T17:12:49Z
Потап показав нове дивне відео від ШІ: цього разу з Поляковою та Могилевською
Фокус
2025-07-05T17:06:48Z
У Ніжині на залізничному вокзалі через ураження струмом загинув 15-річний хлопець
УкраинФорм
2025-07-05T20:00:38Z
Кількість постраждалих від учорашньої атаки на Київ зросла до 32 людей
УкраинФорм
2025-07-05T19:51:51Z
Рятувальника, який перевів колег в укриття під час обстрілу, усунули з посади: що сталось
Фокус
2025-07-05T19:45:56Z
В Ірландії засудили трьох українців у справі про найбільшу партію наркотиків в історії країни
24tv
2025-07-05T19:42:26Z
Зеленський висловив співчуття США через повені у Техасі
УкраинФорм
2025-07-05T19:27:35Z
На залізниці у Ніжині від удару струму загинув підліток, ще одна дівчина – у реанімації
24tv
2025-07-05T18:57:21Z
У Варшаві чоловік узяв таксиста в заручники і вимагав сигарети "у м'якій упаковці"
Европейская правда
2025-07-05T18:42:40Z
Підрозділи ДСНС отримали перший пожежний робот від українського виробника
УкраинФорм
2025-07-05T18:33:39Z
Хмельниччину атакували "Кинджали": в ОВА розповіли про наслідки
24tv
2025-07-05T18:15:41Z
Найменший електромобіль Toyota має зв’язок із Suzuki та жартівливу алюзію на Land Cruiser
Топ Жир
2025-07-05T20:03:47Z
Ексклюзив: Після оновлення програмного забезпечення мій Volvo втратив гальма і зіткнувся на гірській дорозі
Топ Жир
2025-07-05T17:48:53Z
Я протестував китайський електричний позашляховик Stellantis за $30 тисяч — він може скласти конкуренцію Tesla
Топ Жир
2025-07-05T15:33:38Z
Nissan відкликає 450 тис. авто через ризик відмови двигуна VC-Turbo — можуть зупинитись просто на ходу
ITC
2025-07-05T14:04:25Z
Цей вражаючий концепт демонструє, яку модель BMW варто створити наступною
Топ Жир
2025-07-05T12:03:59Z
Водії хапатимуться за голову - уряд планує підвищення штрафів ПДД: які порушення зроблять банкрутом
Знай
2025-07-05T11:51:30Z
Tesla, посунься: новий Xpeng G7 пропонує до 702 км пробігу, адаптивну підвіску та ціну від $27325
ITC
2025-07-05T11:31:36Z
Як з’явився український мультикар – незвичайний транспорт для міста
AutoCentre
2025-07-05T11:16:33Z
Як убезпечити автомобіль від перегріву: догляд за салоном, акумулятором та шинами в спеку
24tv
2025-07-05T11:03:55Z
Динамо Київ — Кішварда 0:2 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-05T20:48:57Z
Мюллер провів свій останній матч за Баварію
Football.ua
2025-07-05T20:37:44Z
Це був би мегабій, – Дюбуа зухвало кинув виклик жертві Усика
24tv
2025-07-05T20:18:27Z
Інтер Маямі хоче возз’єднати зірок збірної Аргентини — Мессі і Де Пауля
Football.ua
2025-07-05T20:06:30Z
Баскетболістки збірної України виграли в Азербайджану на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-05T19:57:00Z
Бірмінгем придбав екс-лідера Селтіка
Football.ua
2025-07-05T19:51:08Z
Ястремська відреагувала на вислів пропагандистів про "головну русофобку України"
24tv
2025-07-05T19:21:56Z
Людмила Кіченок розіграє путівку до 1/4 фіналу Вімблдона-2025 у парному розряді
УкраинФорм
2025-07-05T19:21:41Z
Мбаппе залишився в запасі Реала на матч проти Боруссії Д
Football.ua
2025-07-05T19:21:27Z
Вперше з 2019 року: логотип iPhone перемістять через більший блок камер
InternetUA
2025-07-05T20:46:59Z
Учені знайшли в Римі взуття величезного розміру: воно належало гігантам зростом понад 2 метри
Фокус
2025-07-05T19:57:43Z
Будівельники в Перу були ошелешені тисячорічною знахідкою: на що вони натрапили
TSN
2025-07-05T19:51:32Z
"Навіть сирена втомилася": незвичайний сигнал тривоги став приводом для жартів у мережі
Telegraf
2025-07-05T18:21:11Z
Як подовжити час роботи Samsung Galaxy: прості поради для економії батареї
InternetUA
2025-07-05T18:12:18Z
США хочуть наповнити Мексику мільйонами мух: для цього вони будують спеціальні фабрики
Фокус
2025-07-05T17:36:05Z
Чому деякі кабелі мають чорний циліндр на своєму кінці
InternetUA
2025-07-05T17:16:57Z
Українські полярники показали, як виглядає зимовий океан біля станції "Вернадський"
Комсомольская правда
2025-07-05T16:46:28Z
Астронавтка NASA сфотографувала рідкісну спрайтову блискавку: вчені досі погано вивчили це явище
24tv
2025-07-05T16:42:47Z