MY.UAНовини
Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?
Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?

Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?

Читання як втеча. Чи варто закидати книжкам брак реальності?

В опитуванні читачів ZN.UA щодо моєї статті про те, як, читаючи не захлинутися чужими проблемами, 15% учасників зазначили, що надають перевагу книжкам, котрі забезпечують їм втечу від реальності, відволікають від проблем. Ескапізм є одним із різновидів читацького досвіду, про нього, припускаю, й свідчили учасники опитування: ти усамітнюєшся з книжкою й усуваєшся від контролю над виконанням «операційних завдань». Але що в принципі означає втікати від повсякденної реальності до реальності художньої, на яких засадах конструюють одну й другу та чи аж так відрізняється на структурному рівні те, що бачимо в книжках, від того, що коїться за вікном?

Є такий дуже розповсюджений літературний сюжет: діти захоплюються фентезі-історіями й опиняються зрештою у світі, про який вони читали й на який тепер можуть безпосередньо впливати.

«Нескінченна історія» Міхаеля Енде (в чудовому перекладі Юрка Прохаська) — зірковий приклад: зацькований самотній хлопчик Бастіан читає казку про юного героя Атрею в країні Фантазії і мусить силою уяви допомагати персонажу.

Щойно цей сюжет став популярним, тут-таки виникли саркастичні пародії. Бо бійтеся реалізації бажань! У Клайва Стейплза Льюїса (того, що відправляв малят до Нарнії) є посередня книжка «Блукання пілігрима», там у героя питають, чи не знаходив він, бува, ідеального острова втілених фантазій. І отримують відповідь: «Та Боже збав!». Світ, який зачаровував читача в книжках, стає підступним пеклом тієї ж миті, коли в ньому доводиться пожити безпосередньо.

Наприклад, серія треш-романів «Чарівники» Лева Гроссмана базується виключно на ідеї неуважного прочитання першоджерела. Юнак із тривожним розладом рятується, запійно читаючи серію книжок про подорож дітей у чарівний світ Філлорі. Квентін — не безумець, а чарівник. Як виявилося, це дає йому змогу відвідати Філлорі, котрий існує в паралельному вимірі. Філлорі постає обителлю Звіра. На монстра перетворилася силою уяви зґвалтована в дитинстві людина, свідомість якої не прийняла наслідків скоєного проти неї злочину.

Така от показова «китайська скринька»: я тікаю від поганого в гірше, а потім у найгірше, яке вимарюю собі ідеальним, аби згодом розчаруватися й прийняти оте просто-погане.

Літературі так часто закидають ескапізм, звинувачують у тому, що вона відволікає людей від «справжніх проблем» і «присипляє» їхню пильність, що писемності ніц не залишається, як самій рефлексувати умови й наслідки таких втеч. Антонім ескапізму, який пропонує і який осмислює література, — не «прийняття», а «конфронтація». Уявним світом, з одного боку, легше керувати, ніж реальним життям, але з іншого — література інтенсифікує оте занурення в реальне життя. Що це означає?

У художньому творі немає зайвих елементів, вони всі доцільні, їх усі можна осягнути й пояснити в рамках «стимул реакція». В літературі кожен вчинок має зміст, кожен предмет — призначення. Якщо щось сталося, воно мало статися, бо так хтось захотів. У реальному житті це, звісно, не так: лайно просто трапляється. Але саме розказуючи один одному уявні історії, ми навчаємось ухвалювати зважені рішення, бо знаємо, як уявити собі їх наслідки, та й психологію людини з відмінним від нашого досвідом ці історії теж нам пояснюють. І та втеча від реальності в літературі дуже нагадує втечу до реальності.

Ескапізм тим часом є родовою ознакою розважальної літератури. Ескапізм-фікшн, література доброго настрою, релакс-проза (хоч як цей феномен назви) мають на меті компенсувати брак чогось у позахудожній реальності. Світ такої прози побудований за правилами, котрі є простими, прийнятними й непорушними. А головне: читач ті правила знає та їм слідує.

В Іспанії за режиму Франко уряд щедро вкладався в підтримку двох жанрів — рожевого й чорного роману. В таких обкладинках книжки виходили, так і звалися: щотижня десяток нових книжок у жанрі романтичної новели й жорсткого детективу. (Детектив і романс — два жанри, які оспівують справедливість життя: герой отримує те, що заслужив, — щасливий шлюб і покарання за злочин). Такою була державна політика: вспокоїти нарід книжками-розривками про справедливе життя. Результатом такої політики, до речі, був різкий стрибок грамотності серед населення й подальше невдоволення режимом із боку грамотних громадян. Іронічно, еге ж?

Формула розважальної прози — знак стабільності. Ми беремо до рук романтичний роман і знаємо, що десь на 50-й сторінці буде перший поцілунок, такий прекрасний, якого дівчина собі навіть уявити не могла. Так працює формульна література — розважає тим, що в ній усе стабільно й передбачувано. І, до речі, в такий спосіб ця література сприяє соціалізації. В тих-таки романтичних комедіях герой дедалі частіше питає у героїні дозволу її поцілувати й чекає на відповідь, а не затискає її в темному кутку: читачів привчають до механізмів активної згоди.

Тим часом саме ескапізм вважається головним недоліком такої літератури. Вона, мовляв, не схожа на наше непередбачуване життя. Але ж жодна література на позахудожню реальність не схожа, в тому ж і специфіка художнього письма — навіть «імітуючи» ті предмети та явища, які ми бачимо в реалі, література відтворює не їх самі, а уявні зв’язки між ними. Ідея в тому, що ми, найімовірніше, «загубимося» в прозі, герої якої схожі на нас у чомусь головному і про яких ми докладно все знаємо. Світ, де правлять розумні мухобійки, скажімо (є такий у літературі, не сумнівайтеся), має менше шансів привабити нас для «переїзду».

Мабуть, я наражуся на недовіру прихильників цих творів, коли скажу, що романи Євгенії Кузнєцової — ідеальне ескапістське читання. Чи бодай здивую. Кузнєцова ж-бо пише про «простих» реальних людей у дуже конкретних локаціях сіл на Вінниччині й містечок в Іспанії. Їхній побут, звички, мова — все в них нам знайоме й намацане. І пише вона про речі геть непрості: про війну, еміграцію — вимушену й добровільну, про те, як важко повертатися додому й не знати, чи все ще почуватимешся в рідних містах як удома. І все ж наполягаю: «Спитайте Мієчку», «Драбина», а особливо «Вівці цілі» — проза, мета якої — під час читання «відвести» читача від болісної й непроясненої реальності.

От, наприклад, у свіженьких «Вівцях». Хутір на белебені, довгі зимові свята й блекаут. У цей простір заходять дуже різні люди. Старий лікар із деменцією, художник середніх літ, молода науковиця з діаспори, старша жінка-доглядальниця, військовий на ротації, підліток, який воліє йти на фронт, його баба і матуся, які категорично проти, малий, який тривожиться за батька-воїна, але виражає це, роблячи шкоду, літератор-кон’юктурник, що заробляє на війні. Вони всі взаємодіють. І виходять із цього замкненого часопростору: засніжений темний хутір у довгі зимові свята. Прикметно, що всі вони вирішують свої проблеми. І ми маємо чітке до них та їхніх проблем ставлення (в цьому нам часто допомагає зла насмішка вправної авторки). Поки читаємо, ми точно знаємо, яким є наше моральне ставлення до кожного представленого тут типажу. Але тільки поки читаємо.

Метод Кузнєцової — гротеск, у її світі все перебільшене, це завжди смішно. Якщо ростять гарбузи, то їх будуть гори. Якщо народжують невідь від кого дітей, то це будуть двійнята японця, котрий воліє жити в Україні й ростити сади. Коли все перебільшено, все краще видно: зібралися за одним столом, поїли салатів і вирішили всі свої біди, а не побилися на десятій хвилині вечері — виклики реального світу ми обдумуємо, поки читаємо про світ вигаданий, про зрозумілу альтернативну версію нашої незрозумілої реальності.

Таке відчуття часом буває, коли дивишся на пишну вітрину. Тобі не треба той товар і ти його не купуватимеш. Ти переживаєш насолоду володіти виставленим на вітрині товаром уже в мить, коли просто на нього дивишся. Так працюють і романи Кузнєцої (зичимо авторці натхнення, бо такої прози ми психологічно потребуємо — не випадково вона стає лідеркою продажів). Розумний Вальтер Беньямін свого часу назвав такий ефект «колективним сновидінням».

Уже чітко видно, що ескапізм у літературі — не завжди й не тільки розрада, правда ж? Здебільшого він — «підсилювач смаку» для позахудожньої реальності. І підсилює він не солодкавість, аж ніяк. Один із найважливіших текстів про втечу в літературу написав — хто б міг подумати — професор Толкін, який сотворив цілий світ, куди охоче переселяються цілі генерації читачів. Він узявся міркувати про казки, зауважив, що будь-яка така фантазія містить елементи уяви, відновлення, втечі й розради. В есе Толкіна «Про чарівні казки» є одна цікавинка: щоби здаватися правдоподібним світом, щоби читач занурювався в уявні світи без спротиву, ці світи мусять містити якийсь елемент помірковано контрольованого жаху.

З початком великої війни одна книжка, яку й до того увагою не обходили, просто масово зачарувала читачів. Ідеться про містичний трилер Ілларіона Павлюка «Я бачу, вас цікавить пітьма». Люди в бомбосховищах зачитувалися пригодами нагло померлого хлопа, котрий перенісся в чистилище й не зрозумів того.

Один лише елемент звідти: на ста сторінках роману кількість випадків асфіксії та пошкодження дихального горла доходить уже до чорного жарту. Повішення (самогубство), повішення (вбивство), здавили горло в бійці, у передчасно народженої дитини не розкрилися легені, тричі перерізають горло, сексуальні ігри з удавленням, у когось весь час перехоплює дихання, головний герой ледь не помирає, бо йому горло перекрила старовинна монета, після чого він опритомнів у лікарні поруч із жінкою, яка намагалася себе вбити: повіситися, задушитися газом, перерізати горло. І на цьому тлі з’являється персонаж, котрий скидається на прохідного, якщо не звернути увагу на ім’я: медсестра Оксі. Кисень тобто. Ковток повітря у світі, де всі чомусь і переважно добровільно відмовляються дихати. А справжнє ім’я дівчини — Ксенія, чужинка себто. Вона з того пекла героя й виведе. Розшифрувати цю деталь? А це означає: не змушуй дихати того, хто цього не хоче, тобто у людини є свобода обирати життя чи смерть. Утім, добре, коли вибір таки є. І так, трилер Павлюка — плоть від плоті література ескапізму.

Чому ж раз у раз нас соромлять, що ми читаємо заради втечі від реальності? Чому художній реальності закидають її несхожість на позахудожню так, ніби вона щось нам винна? Річ у тім, що саме читання ескапічне. Втеча від реальності стосується читання, а не літератури, це схильність літератури, а не її непорушний принцип. Ми відкриваємо книжку й усамітнюємося з нею і в ній на кілька годин. Знаєте, чому в приймальні лікарів лежать глянцеві красиві журнали? В очікуванні візиту пацієнт гортає яскраві сторінки й не замислюється над тим, що в кабінеті на нього чекає біль або тривожні новини. Один із геніальних критиків Томас Стернз Еліот писав, що література — не проявлення себе, а найкращий спосіб уникнути своїх почуттів і прагнень, вона є імпульсом до втечі... Імпульс! Розряд! Почитали й живемо собі далі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
В США возобновились протесты против Трампа
Корреспондент
2025-04-19T22:48:46Z
Объявленное Путиным "пасхальное перемирие" показывает его страх перед Трампом, — The Telegragh
Фокус
2025-04-19T22:10:34Z
Келлог рассказал, как США хотят выйти на "всеобъемлющее прекращение огня" в Украине
Хвиля
2025-04-19T17:33:37Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
"Является символом единения украинцев: Сумская с дочерью приняли участие в фотопроекте "Писанки Киевщины"/Артистка рассказала о важности фотопроекта по популяризации украинских писанок
Апостроф
2025-04-19T17:06:37Z
Праздничные поздравления с Пасхой
ZN UA
2025-04-19T23:03:40Z
Минобороны откроет первый ментальный центр для военных
Факти ICTV
2025-04-19T22:51:47Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Дон Ли выбивает бесовской дух из одержимых в трейлере фильма "Святая ночь: Охотники на демонов"
GameMag
2025-04-19T21:57:25Z
Известная украинская актриса разводится с мужем-военным
GlavRed
2025-04-19T19:30:09Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Оккупанты уже после начала перемирия ударили дроном по Запорожской области: есть раненый
Gazeta UA
2025-04-19T22:57:13Z
После обеда РФ ударила по Константиновке, вечером – по Запорожской области: есть погибшие
Лига
2025-04-19T21:45:22Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
ТОП-6 продуктов, которые можно есть на ночь
Comments UA
2025-04-19T21:45:42Z
Один из симптомов, сигнализирующий о развитии рака на ранних стадиях
Comments UA
2025-04-19T20:42:57Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Ученые выяснили, сколько раз в неделю нужно заниматься сексом
Comments UA
2025-04-19T18:57:39Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
За неделю уже второй курсант покончил с собой
Корреспондент
2025-04-19T21:09:07Z
Драка в Киеве во время ЛГБТ-фестиваля: полиция рассказала подробности
Корреспондент
2025-04-19T17:27:22Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Искусственное мясо не уступило настоящему: ученые узнали, какое из них вкуснее
Фокус
2025-04-19T18:21:13Z
Гороскоп на 20 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-19T15:27:46Z
Увеличить урожай поможет рыба: как ее использовать при посадке помидоров
Telegraf
2025-04-19T15:12:04Z
ТОП странных запретов в Италии, за нарушение которых могут оштрафовать
Comments UA
2025-04-19T14:45:44Z
Ленивый хачапури: вкусное сырное наслаждение за 15 минут, рецепт
Знай
2025-04-19T08:51:12Z
Готовится просто, а вкус необычный: рецепт салата из пекинской капусты по-новому
Telegraf
2025-04-19T06:12:22Z
Не вырастет и то, и другое: что категорически нельзя сажать возле клубники
Telegraf
2025-04-19T05:09:01Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Недвижимость вместо алиментов: можно ли ее получить
ZN UA
2025-04-19T22:21:27Z
Рост цен только ускоряется: свекла и морковь уже на вес золота
Знай
2025-04-19T20:12:18Z
Рынок газа нужно восстанавливать — заместительница председателя наблюдательного совета «Нефтегаза»
Апостроф
2025-04-19T18:54:12Z
Помощь ВПЛ в Днепре на аренду жилья: в апреле произошли изменения, известно о новых правилах
Политека
2025-04-19T18:30:02Z
Переоформление субсидий с 1 мая 2025: кому необходимо обратиться в ПФУ
Хвиля
2025-04-19T18:27:09Z
Подорожание овощей в Харькове: магазины установили неожиданные цены
Политека
2025-04-19T17:01:17Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Чепурному покорился пьедестал этапа Кубка мира
Корреспондент
2025-04-19T22:00:50Z
Рекорд покорен: у Астон Виллы теперь два лучших бомбардира
Корреспондент
2025-04-19T21:18:25Z
Теперь только Насьональ: клуб Мбаппе вылетает из профессионалов
Корреспондент
2025-04-19T20:45:40Z
Шахтер - Колос: одни забивают - другие достигают
Корреспондент
2025-04-19T19:57:52Z
Национальная баскетбольная лига индивидуально отметила тренера Кливленда
Корреспондент
2025-04-19T18:54:02Z
Раскатали голевую ничью: Полесье и Левый Берег не определили победителя
Корреспондент
2025-04-19T18:30:04Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Mechanics VoiceOver провела юбилейную демонстрацию русской локализации Psychonauts 2 — 20 минут в честь 20 лет франшизы
GameMag
2025-04-19T21:57:13Z
Настоящее ган-фу: Трейлер боевой системы в ураганном экшене SPINE — анонсирована версия для Switch 2
GameMag
2025-04-19T21:16:28Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z