MY.UAНовини
Дніпро — це офіси, SOHO й ескортниці? Репортаж про життя міста під час війни
Дніпро — це офіси, SOHO й ескортниці? Репортаж про життя міста під час війни

Дніпро — це офіси, SOHO й ескортниці? Репортаж про життя міста під час війни

Зміст:
  1. Дніпро – це життя
  2. Дніпро — це молодість
  3. Дніпро — це бізнес
  4. Дніпро — це євреї та Менора
  5. Дніпро — це українська культура
  6. Дніпро — це люди

Дніпро зразка 2025 — це місто, де рятують десятки тисяч солдатських життів і відкривають стартапи, навіть коли тривоги розривають ранок. Дніпряни ніколи не зупиняються: вони постійно на телефоні, завжди у пошуках можливостей і не ходять, а буквально літають: швидко п'ють каву, швидко знаходять спосіб заробити, волонтерять замість вихідних і роблять усе, щоб їхній бізнес став першим і найкращим.

Панорама міста. Фото: Марія Пунтус

Кажуть, у кожного дніпрянина в друзях є щонайменше один офісник і один бізнесмен. Відома молодіжна пісня Big Skeelz прославила Дніпро як місто "офісів, SOHO й ескортниць", та чи обмежується місто тільки цим?

Liga.net побувала в лікарні імені Мечникова, поспілкувалася з пораненими військовими, TikTok-блогерами й барберами, підприємцями, дніпрянами, які рятують собак з місць бойових дій, представниками єврейської громади, власниками книгарень-кав'ярень і просто містянами, які тут живуть, працюють і мріють.

Дніпряни на вулицях. Фото: Марія Пунтус

Дніпро – це життя

Худа бліда дівчина років 25 сидить у коридорі відділення хірургії лікарні імені Мечникова. Дніпряни називають її просто Мечникова. Вона дивиться поперед себе і не рухається, коли невисокий брюнет у білому халаті підходить привітатися. Вона звертає увагу на протези, на яких він пересувається. Чоловіка звати Алмас, він працює в цій лікарні, як сам себе називає, "професійним базікалом". З їхньої розмови стає зрозуміло, що в одній із палат відділення лежить її чоловік: "Нічого не бачить майже, ока немає. Руку ампутували". Алмас розмовляє з нею хвилин п’ять, про щось жартує. Дівчина зрештою посміхається й дякує йому.

Алмас. Фото: Марія Пунтус

Мечникова ніколи не спить. Опівночі двір заповнений швидкими. Лікарі утомлено рухаються коридорами. За два роки через цей шпиталь пройшло майже 40 000 поранених військових. З них 95% – вдалося врятувати.

"Удома я буваю раз на тиждень", – розповідає генеральний директор лікарні Сергій Риженко. Його день починається о шостій ранку і триває до глибокої ночі. Три роки лікар буквально живе в лікарні.

Сергій Риженко. Фото: Марія Пунтус

Щоночі тут починається боротьба. Саме тоді прибувають евакуаційні рейси з передової – машини, переповнені пораненими. Лікарня приймає 50-100 пацієнтів на добу. У багатьох поранених, кого вдається врятувати, залишається інвалідність.

"Найбільше я боюся, що після війни вони залишаться сам на сам зі своїми проблемами", – тихо каже лікар.

У Сергія мало часу на розмови з журналістами, але він постійно спілкується з пораненими та їхніми сім'ями, тож не може абстрагуватись від живих людських історій. Одна з них – про бійця, який переніс 18 операцій і тепер працює у шпиталі, допомагаючи іншим пораненим. Цього бійця звуть Алмас.

Коридор лікарні імені Мечникова. Фото: Марія Пунтус

У коридорі Мечникова поранені військові чекають, поки їх перевезуть у лікарні Києва. Алмас із лікарем проходять повз, вітаються й жартують: "Оце ви, хлопці, моцні! Гелікоптер не злетить!" Коли вони заходять за ріг, Алмас каже лікарю: "Зовсім інакше реагують, коли я у "штатському". А коли у піксельній футболці, одразу розуміють: свій".

Алмасу 60. За національністю він татарин, був ліквідатором аварії на ЧАЕС, переїхав в Україну та пішов працювати на завод. 25 лютого 2022 він вирушив на фронт. Під час боїв у Бахмуті отримав важке поранення і втратив обидві ноги.

Потім були шпиталі в кількох містах України, й Алмас дізнався, що у Дніпрі є центр протезування та реабілітації Recovery. У червні 2023 року, за пів року після поранення, Алмас уже ходив на протезах. Зараз він працює у ветеранському проєкті ТитаниUA, спілкується з пораненими в Мечникова, допомагає їм адаптуватися після травм.

"Поставити протез і вилікувати фізично — це одне. Але рятує й повертає з того світу не це, — каже він. — Рятують розмови. Прості розмови сам на сам допомагають знайти мотивацію і рухатися далі. Цивільні люди, які через це не проходили, не завжди можуть зрозуміти військових, як би вони не намагалися. Найкраще це зробить інший ветеран. Як людина, яка отримала поранення й залишилась без ніг, я добре знаю, як може бути складно у, здавалося б, простих речах, навіть дістатися з точки А в точку B. Я люблю Дніпро, це хороше місто, хоч і не рідне. Але не завжди зручне для таких людей, як я. Людям на протезах тут важко пересуватися пішки".

Палата, в яку ми зайшли разом з Алмасом, заповнена теплим світлом, що просочується крізь напіввідчинене вікно. Тут один навпроти одного лежать четверо чоловіків. Двоє сплять, двоє – просто дивляться перед собою. Стіна, що розділяє палати, частково скляна, і можна побачити, що відбувається у сусідів.

Поранений Петро і Алмас. Фото: Марія Пунтус

Петро, молодший сержант 59-ї бригади, сапер, лежить у ліжку, дивлячись у стелю. Його голос спокійний, він у Мечникова вже добу. Петра евакуювали з Донецької області після важкого поранення. Він ішов попереду групи, коли у п’яти метрах вибухнув снаряд. Осколок пробив ногу наскрізь. Побратими витягли його, але турнікет наклали неправильно. І це врятувало кінцівку — якби стягнули тугіше, ампутація була б неминучою.

"Мені перелили вісім літрів крові, зробили п’ять операцій, — каже поранений. — Десять сантиметрів кістки бракує. Обіцяють протезувати за кордоном".

Тут стоїть специфічний запах — від ран, що гниють.

"Але цей запах — це добре. Дай Боже вам не почути іншого запаху. Того, що жахливо-солодкий", — каже Алмас. Він лишається у палаті поговорити з військовим і підбадьорити його.

Лікарня імені Мечникова. Фото: Марія Пунтус

Дніпро — це молодість

23-річний дніпрянин Давид Ігнатов призначає зустріч у центрі, біля молодіжного бару "Смєна". Дава — барбер і TikTok-блогер, який знімає відео про Дніпро й офісників. Здалеку Дава схожий на звичайного "пацанчика з району" — одягнений у спортивки, куртку й шапку, з сумкою через плече.

Дава. Фото: Марія Пунтус

Я готуюся до привітання у стилі "Чиназес!", але Дава чемно вітається і перепрошує, що приділятиме увагу й телефону — він-бо "розв'язує питання" і не випускає його з рук. Я помітила на заставці в хлопця Тоні Монтану (головний герой фільму "Лице зі шрамом", 1983 рік).

Заставка на телефоні у Давида. Фото: Марія Пунтус

"Я багато старих фільмів дивлюся, — каже Давид. — Тоні Монтана як персонаж мені подобається. Кожна людина приходить у цей світ кайфувати і жити красиво. Головне, не закінчити, як він".

У Дави кілька сотень тисяч підписників. Каже, офіси — це не його, він обрав творчість. Але від друзів-офісників у Дави щось є — він постійно "розв'язує питання" по телефону і не випускає його з рук. Своїм маленьким бізнесом він почав займатися ще у школі, коли стриг однокласників, і вже п’ять років Давид працює у барбер-шопі.

Дава обирає йогурт пораненому другу. Фото: Марія Пунтус

"У нас взагалі не кримінальне місто. Люди працюють в АТБ, на Новій пошті... Гаразд, жартую. Здебільшого – в офісах, — каже Давид. — Що таке Дніпро? Велика можливість заробити гроші й улюблене місто. Дніпро — це ще гумор. Жартувати можна про все: про мера, президента, політику, головне, щоб зі смаком. 50% моїх знайомих — офісники, інші 50% — військові. Про ескортниць з пісні я чув, але жодного разу не користувався послугами. В SOHO бував, знімав рекламне відео. Їжа там класна, але не дуже".

SOHO. Фото: Марія Пунтус

"Офіси" — це шахрайські call-центри Дніпра. Працівники обманюють людей і знімають гроші з їхніх кредитних карток. Реальні знайомі Дави, які працюють у цій системі, будують будинки за десятки тисяч доларів і купують дорогі машини. Вони рідко погоджуються розповідати про свою роботу. Є чутки, що в деяких "офісах" усе настільки серйозно, що працівники проходять поліграф.

Люди на вулиці Дніпра. Фото: Марія Пунтус

"Головне, що я хочу сказати людям через блог: що війна продовжується. Я постійно роблю збори на ЗСУ. Дуже багато моїх знайомих на війні. До одного я зараз у лікарню поїду — він ось поранення отримав, обгорів сильно. Зараз усім треба армії допомагати".

Наша прогулянка чи навіть пробіжка з Давою тривала десь пів години, а далі він побіг розв'язувати свої питання.

"Ви напишіть у себе, нехай метро добудують, — жартує наостанок Дава. — І дороги нормальні зроблять. Ну, хоча б дороги!"

Хлопці у барі "Смєна". Фото: Марія Пунтус

Бар "Смєна", де ми зустрічалися з Давою, знаходиться у будівлі, де за радянських часів був завод. "Колись тут виготовляли труби, а тепер ми виготовляємо каву й коктейлі", – каже бармен Микита. На питання, що таке Дніпро, знов звучить фраза з пісні про офіси, а на прохання сказати "щось на дніпровському" бармен із відсиланням до офісників жартує: "Добрий день, це Олександр, підтримка банку".

Із заходом сонця на вулицях Дніпра можна зустрітити багато цікавого. Фото: Марія Пунтус

Дніпро — це бізнес

Дніпро завжди серед лідерів національних бізнес-рейтингів. Саме тут щороку відкривається чи не найбільше бізнесів у порівнянні з іншими містами України. Багато великих і відомих на всю Україну компаній зросли саме в Дніпрі. Наприклад, ПриватБанк, мережі "Єва", "Варус", "АТБ", "Сільпо", "Аврора", "Комфі", "Алло".

Вид на місто. Фото: Марія Пунтус

Дніпро — місто конкретних людей, які дуже багато працюють. Так вважає Артем Шишкін, власник компанії "Coover box" — найкращої в Україні із виготовлення подарункових коробок. Артему — 41, він народився й виріс у Дніпрі. Найбільше у місті любить бувати на набережній, каже, що так заряджається енергією.

Артем Шишкін. Фото: Марія Пунтус

"Колись, пам’ятаю, у Європі лише презентували Porsche Panamera (машину випустили у 2009 — Liga.net), а в нас вона вже їздила по місту, — починає Артем розмову про місто і бізнес. — Років десять тому було надважливо, на якій машині ти приїдеш на зустріч – якщо на поганій, тебе не сприймали серйозно. А зараз прийшла ера айтівців. Джобс, Цукерберг — хлопці у водолазках, джинсах і без понтів. Але, хоч і війна, стільки дорогих авто я тут ще ніколи не бачив".

Дніпрянин у кав'ярні. Фото: Марія Пунтус

Артем подорожує Україною, і від жінок із різних міст чув, що Дніпро – ідеальне місто для пошуку чоловіка. "Тут, якщо сказали – значить зробили. У бізнесі так само", — каже Артем.

Він заснував Coover box у 2013 році. Тоді це була одна кімната та троє працівників. Бізнес швидко розвивався – щороку Coover box зростала на 100-150%. Тепер тут працюють 56 людей, це найбільше підприємство в Україні у своєму сегменті. Артем ніколи не зупиняється на досягнутому. Наприклад, саме Coover box свого часу запустив перший у світі онлайн-3D-конструктор для коробок — розширення на сайті, за допомогою якого людина може обрати форму, колір, матеріал, з якого виготовлять коробку, додати лого, гравіювання — й одразу побачити, як вона виглядатиме і скільки коштуватиме.

Один із цехів підприємства Артема. Фото: Марія Пунтус

Бізнесмен Артем постійно в русі, постійно щось вигадує й контролює, але водночас цікавиться східною філософією і медитацією. Якось Артем практикував віпасану – це практика мовчання й медитації протягом 12 днів. Основна ідея – знайти щастя і позбутися бажань. Але з цього нічого не вийшло — підприємцю не можна нічого не хотіти – рух уперед необхідний.

Виготовлена коробка. Фото: Марія Пунтус

Підприємство Артема знаходиться у старій промисловій будівлі, на вході передає привіт з минулого стара вивіска "Столовая". Чоловік каже, що тут і досі класні обіди.

З Артемом ми пройшли — ні, пробігли — купу цехів його підприємства: цех трафаретного друку, роботи із деревом (тут виготовляють коробки для книг, що продаються в "Епіцентрі". Артем "оббивав пороги" торгівельного центру три роки, поки їх не взяли). У цеху, де збирають коробки, працівниці на фоні дивляться серіал. Усе підприємство ми "оббігли" приблизно за 20 хвилин.

Артем поспішає коридорами свого підприємства. Фото: Марія Пунтус

Поки ми їхали назад на правий берег Дніпра, Артем розказав, що у свої 20 працював у алкогольному холдингу. Власну справу Артем розпочав у 28. Повномасштабна війна змусила відійти від операційного управління компанією: Артем почав працювати у благодійному фонді й годував людей по всій Україні. Повернувся, а бізнес працює "сам". Тепер чоловік керує компанією у чатах.

Артем мріє створити "фешн-будинок" упаковки, яким захоплюватимуться у всьому світі. Йому пропонували переїхати в США й розвивати справу там, але для чоловіка принципово працювати вдома, у Дніпрі. "10 років ми вивчали ринок і що потрібно клієнтам. Тепер це правило у нас на стіні":

Той самий напис на стіні. Фото: Марія Пунтус

Дніпро — це євреї та Менора

З 2012 року у Дніпрі працює найбільший у світі єврейський громадський комплекс "Менора", а єврейська громада Дніпра – надзвичайно велика. За приблизними підрахунками вона налічує близько 50 000 людей.

Менора. Фото: Марія Пунтус

60-річний Олег Ростовцев — відомий дніпровський журналіст, засновник та ексведучий єврейської телепрограми "Алеф", колишній директор благодійного фонду "Хесед Менахем". Чоловік жартує: на зараз у Дніпрі більше стажу єврейського життя немає ні в кого, він — такий собі плезіозавр.

Олег Ростовцев. Фото: Марія Пунтус

Ростовцев розповідає: Євреї на Дніпропетровщині з'явились у XVI столітті за часів Великого князівства Литовського, тоді ж збудували перші синагоги та єврейські цвинтарі. У самому місті Катеринослав євреї з'явилися наприкінці XVIII століття. У 1920–1930-х роках єврейська культура ще якось розвивалася, але потім почалися репресії. Багато євреїв виїхали, а в часи Другої світової війни багато загинуло під час Голокосту. Зараз єврейську громаду у Дніпрі порахувати складно. До повномасштабної війни офіційно у Дніпрі було 13 000 євреїв.

"Але за нашими підрахунками — близько 50 000, — каже Ростовцев. — Після вторгнення багато виїхало, але синагога залишається повною, приїжджають євреї з інших міст".

У єврейській громаді Ростовцев ще з 80-х років, а до того був "звичайним радянським хлопчиком". Олег пригадує: в його дитинстві ходити до синагоги було небажано, могли бути проблеми. Люди заходили у двір синагоги, виходили звідти з пакетами – і ніхто ні з ким не вітався, не розмовляв. Родина Олега не демонструвала публічно своє походження. Чоловік згадує лише, що іноді вони з бабусею все ж ходили до синагоги за мацою — але й там люди у черзі вдавали, ніби не знайомі.

"Я пам’ятаю, що ще в школі бабуся мені інколи казала: "Сьогодні нічого в школі не їж", — каже Олег. — Набагато пізніше я дізнався, що це був Йом-Кіпур – день, коли не можна їсти. Але тоді бабуся не пояснювала нічого про єврейські традиції. Просто намагалася мовчки їх зберігати. До десяти років я навіть не знав, що слово "жид" і "єврей" – це одне й те саме. У дворі слово "жид" означало скупу, злу людину. Чи була ця людина євреєм, не мало значення. Двірничку Анну Степанівну називали "жидівкою", бо вона була злобною, жадібною і всіх ганяла. Коли мене вперше так назвали, я навіть не зрозумів, що це національна образа. Я подумав: "Я щось не дав списати?"

Якщо ввести в гуглі назву Дніпро, окрім річки й висоток, пошуковик покаже фото Менори. Це будівля із семи веж, комплекс символізує образ храмового семисвічника, що стояв у Єрусалимському храмі і є символом юдаїзму вже майже 3000 років.

Музей всередині Менори. Фото: Марія Пунтус

Менора – один із найбільших культурно-ділових єврейських центрів у світі. Тут є музей, готель, ресторани, офіси, конференц-зали та синагога.

Світлана Єрмакова, СЕО Центру, каже: в "Менорі" на Арт-даху будівлі проходять концерти джазовоі та класичної музики, в залах Арт-платформи — театральні вистави та кінопокази, в конференц-залах — дискусії, лекції та ділові заходи.

Світлана Єрмакова. Фото: Марія Пунтус

"Ми довго боролися зі стереотипом, що Менора — це лише для євреїв, — каже Світлана. — Тут розташований найбільший у Європі музей пам’яті єврейського народу та жертв Голокосту. За останні 3 роки музей доповнився експозицією "Хроніки незламності". Побачити місто з висоти пташиного польоту теж можна на терасі Менори.

Дніпро, вважає Світлана — це місто, де можна творити. І Менора — яскравий тому приклад.

Панорама з даху Менори. Фото: Марія Пунтус

Дніпро — це українська культура

У маленькій книгарні-кав’ярні "Ніша" на Яворницького пахне свіжозвареною кавою та друкованими сторінками. Власниця цього місця Галина Луценко вирішила поєднати каву та книги завдяки інтересам сім'ї: її чоловік займається кавою, а вона – книжками. Жінка народилась у Львові, а в Дніпрі навчалась і лишилась жити. Зараз Галина вважає Дніпро своїм містом і хоче робити його кращим. Тому трохи більше як рік тому вона й відкрила книгарню-кав'ярню, новинку для Дніпра.

Книгарня "Ніша". Фото: Марія Пунтус

"Коли ми відкрились, у Дніпрі було лише п’ять книгарень, і в чотирьох продавали російські книжки, — каже Галина. — Ми ж принципово працюємо лише з україномовними виданнями. Є стереотип, що у Дніпрі немає культури, музики, сучасного мистецтва, але, як ми бачимо зараз, війна спонукає людей цікавитись своїм і створювати своє".

Мерч "Ніші". Фото: Марія Пунтус

На полицях – 1500 найменувань: художня література, нон-фікшн, книги дніпровських видавництв. Одна з найпопулярніших – книга Андрія Портнова про історію міста. Дніпряни люблять літературу про своє місто й особливо цікавляться нею з початку повномасштабного вторгнення.

Дніпрянки. Фото: Марія Пунтус

Спочатку багато хто з містян не розумів, як можна пити каву поряд із книжками, і плутав книгарню з бібліотекою, але зараз "Ніша" – це місце зустрічей, розмов і книжкових клубів. Кава тут теж особлива – обсмажена місцевими майстрами. Більшість відвідувачів – жінки, що відповідає світовій тенденції книголюбів.

Книжки – це не просто бізнес, це спосіб змінювати місто й людей навколо, каже Галина. У Дніпрі не вистачає літературних і культурних подій, і їй хочеться створити простір для їх проведення. "Ніша" стала частиною книжкового буму в місті.

Окрім популярного книжкового клубу, книгарня співпрацює з блогерами й підтримує локальні видавництва. Окрім книжок і локальної кави, у бізнесу є ексклюзивний мерч, а книжки замовляють навіть в інші міста.

Дорога в Дніпрі. Фото: Марія Пунтус

Дніпро — це люди

У кабінеті міської ради за столом сидить Сергій Луденський, 33-річний керівник Департаменту молодіжної політики. Його день складається з офіційних зустрічей, планування міських ініціатив. А на вихідних він рятує тварин із зони бойових дій.

Сергій. Фото: Марія Пунтус

Разом із друзями-волонтерами вивозить собак і котів із Донецької, Харківської та Запорізької областей. Після підриву Каховської ГЕС волонтери врятували понад тисячу тварин. У перший день з води дістали п’ять потопельників. Це психологічно вибило багатьох із тих, хто волонтерив від початку повномасштабного вторгнення. Іноді команді доводиться їхати під обстрілами і шукати дуже нестандартні рішення.

Біля міської ради. Фото: Марія Пунтус

"В Олександрополі Донецької області дідусь відмовлявся виїжджати, бо ні на кого було лишити собак — двох ротвейлерів – Майка і Джина, — згадує Сергій. — Онучка з Польщі просила нас забрати собак. Ця хата була найближче до лінії зіткнення, ми приїхали під звуки вибухів. Майк був агресивний, гавкав на мене, тож довелося імпровізувати: я заліз на дах, відвертав його увагу, а хлопці підіймали пса знизу. Ми зняли на відео, як чоловік цей прощався з собаками, — він виїжджав з Олександрополя вже потім. "Майк, прости, у меня выхода нет, прости". І це ще під звук ствольної артерії. Він плакав. І волонтери теж. Таких історій дуже багато… Цих собак ми змогли прилаштувати в нові сім'ї у Дніпрі".

Ефка. Фото: Марія Пунтус

У кабінеті Сергія живе врятована кішка, на ім'я Ефка — від назви гранати F-1. Її привезли військові з Рівнополя Донецької області, що зараз окуповане. Кішка сиділа серед руїн, коли її знайшли. Тепер Ефка має "посвідку" радника і займається здебільшого тим, що спить на робочому столі та дряпає офісне крісло.

Посвідка Ефки. Фото: Марія Пунтус

Сергій не тільки рятує тварин. Він активно займається волонтерськими й культурними ініціативами у Дніпрі. Організовує евакуацію військових авто на ремонт — придбав лафет (платформа, що кріпиться до транспортного засобу і на яку можна поставити авто — Liga.net) і вивозить машини військових безплатно. Його проєкт "Постріл помсти" залучає донати через написи на снарядах. Нещодавно в Обухівці під Дніпром, на колишній фермі свого дідуся, він із дружиною і друзями відкрив шелтер для врятованих собак — і запропонував поїхати подивитись на нього своїми очима.

Вид на місто. Фото: Марія Пунтус

Сірий асфальт тягнеться між вузькими смугами полів. Машина м'яко підстрибує на невеликих нерівностях, а за вікном пробігають будинки. Не дуже зрозуміло, що Дніпро закінчився, і почались села. Ми прямуємо до Обухівки за 20 кілометрів від Дніпра, де знаходиться шелтер Сергія і його дружини Наташі.

Шелтер. Фото: Марія Пунтус

Поки ми їдемо в шелтер, Наташа розповідає, що раніше працювала у видавництві. Але, як і купа її друзів, все ж прийшла до того, щоб відкрити власну справу. Її підприємницька історія почалася з пошуків доступного корму для собак і котів, яких вони рятують у Донецькій області. Зрештою, це переросло у власне виробництво і тепер приносить дохід.

"Ми просто не могли знайти корм за нормальну ціну, — каже вона. — А потім нам підказали, що є стареньке підприємство з виробництва корму, але воно ще працює. Ми приїхали "просто подивитися", тепер виготовляємо чотири тонни на місяць".

На околиці Обухівки, на території колишньої ферми, працює команда волонтерів. Тут немає великої будівлі чи особливого обладнання. Є тільки люди, які роблять усе своїми руками.

"Коли ми почали, тут усе було заросле, метал, сміття, — розповідає Наташа. — Ми поступово все облаштовували: прибирали, перекопували, будували вольєри".

Волонтери планують встановити ще чотири нових вольєри, кожен розрахований на двох тварин. Це місце тимчасової перетримки, а не притулок. Для собак шукають сім'ї і намагаються не тримати їх тут роками. За шелтером в Обухівці у будні доглядають родичі Сергія, а на вихідних приїжджає сам Сергій з Наташею і друзями-волонтерами.

Роботи тут ще багато. Дах старого ангара обвалився після пожежі, довелося укріплювати територію, огороджувати її, розчищати простір. Улітку волонтери працювали щовихідних, узимку важче — нема де зігрітися, тому робота трохи стоїть до настання тепла.

Наташа проводить екскурсію територією й розповідає про собак.

Ніка і Джек. Фото: Марія Пунтус

Малиш і Бусоль. Дівчинку знайшли військові у покинутій будівлі ще цуценям. Волонтери взяли їх на тимчасове утримання, поки для сім'ї не знайдеться житло.

Джек і Кардан. Фото: Марія Пунтус

Джек і Кардан з одного двору, їх господарка евакуювалася, але тепер Джек її не впізнає. Він прив’язався до людей, які доглядають за ним у шелтері.

Бася. Фото: Марія Пунтус

Алабая Басю скоро заберуть додому. Господарі довго шукали житло, але тепер можуть забрати її.

Буся. Фото: Марія Пунтус

Ніку привезли ще щеням із Новотроїцька, але досі сім'ї для неї не знайшлося.

Ріка. Фото: Марія Пунтус

Бусоль жила з бабусею, яку забрали в будинок для літніх людей. Собака залишилася сама.

Якщо ви хотіли б забрати собак у сім'ю, зв'яжіться із Leroy у соцмережах.

"Ми не можемо врятувати всіх, але кожне життя, яке вдалося зберегти, дає сили рухатися далі, — каже Сергій і посміхається. — Найбільше хочеться, щоб люди не втрачали сили. І щоб метро, нарешті, добудували. Головне – не зупинятися. Бо якщо не ми, то хто?"

***

Ми з Наташею їдемо з Обухівки назад у Дніпро. Дорогою вона розповідає про кожного врятованого пса: ось щеня, яке приїхало з лінії фронту ніжним і грайливим, виросло й посумнішало через брак людської ласки. Ось два пси з однієї сім'ї — живуть в одному вольєрі, але такі різні: один вічно "кричить", щоб забиралися з його території, а другий вічно страждає, що Бог послав такого сусіда.

Наташа розповідає ці історії, дивиться на дорогу та сміється. А потім каже: "Ми з Сергієм чекаємо на дитину. Кращого моменту, щоб жити, більше не буде". У машині грає Бумбокс — "Люди ми тільки тоді, як дуже сильно любимо".

Військовий у Дніпрі. Фото: Марія Пунтус

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Антонов" завершив глибоку модернізацію "Руслана": літак вирушив до Німеччини
Gazeta UA
2025-07-16T21:27:37Z
Продажі електромобілів зростають, але одна американська країна гальмує розвиток
Топ Жир
2025-07-16T21:18:44Z
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T21:06:08Z
На Білоруській АЕС спрацювала сигналізація: що сталося
TSN
2025-07-16T20:48:05Z
Гранти для підприємців: хто може отримати до 15 тисяч доларів
Знай
2025-07-16T20:21:46Z
Попри зростання середньої пенсії: більша частина літніх людей перебуває за межею бідності
24tv
2025-07-16T20:09:10Z
ЄС планує виділити Україні €100 млрд у новому бюджеті – створять оновлений "Український фонд"
iPress
2025-07-16T19:49:41Z
Торік викиди вуглецю технологічного гіганта Amazon зросли вперше за три роки - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:59Z
На США насувається боргова криза: експерт попередив про наслідки
TSN
2025-07-16T19:33:58Z
У Держдепі розповіли, чи отримували США сигнали від Росії після ультиматуму Трампа
24tv
2025-07-16T22:57:59Z
Зеленський запропонував Раді призначити Свириденко прем’єр-міністром
Украина Криминальная
2025-07-16T22:36:35Z
Стала відома дата нового "Рамштайну": чого очікувати від зустрічі
TSN
2025-07-16T22:33:01Z
За лаштунками 50 днів: у Держдепі розкрили, чи подає РФ «сигнали» до дипломатії
GlavRed
2025-07-16T22:27:38Z
Війна, день 1239. Верховна Рада звільнила Шмигаля з посади прем’єр-міністра — він очолить Міністерство оборони
Football.ua
2025-07-16T22:01:34Z
Кремль проводить інформоперацію, щоб уникнути відповідальності за вбивство офіцера СБУ Воронича - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-16T21:57:13Z
Рада визнала депортацією примусове виселення українців з Польщі у 1944-1951 роках
Украина Криминальная
2025-07-16T21:45:43Z
Путін надсилає світові послання, яке не сподобається Трампу — Sky News
TSN
2025-07-16T21:42:52Z
"А далі що?": військовий аналітик висміяв "дедлайни" Трампа до завершення війни в Україні
Фокус
2025-07-16T21:42:07Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Чому для зумерів 35 років – це вже "поважний" вік: результати опитування
TSN
2025-07-16T19:52:42Z
Чи можна займатись сексом під час місячних
24tv
2025-07-16T19:18:27Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Літо без кондиціонеру: як не "розтанути" від спеки у квартирі
GlavRed
2025-07-16T16:25:52Z
Що їсти, щоб забути про закрепи – секрети здорового кишківника
24tv
2025-07-16T16:10:55Z
Каракурт і не тільки: які отруйні павуки є в Україні
24tv
2025-07-16T16:06:53Z
У Києві провели акцію на підтримку родин зниклих безвісти та полонених військових
ZN UA
2025-07-16T22:46:53Z
СБУ викрила трьох російських агентів, які шпигували за позиціями ЗСУ на Донеччині
УкраинФорм
2025-07-16T22:33:09Z
На Мирноградському напрямку росіяни підбираються до Родинського — оглядач
TSN
2025-07-16T22:06:20Z
Кримський політв'язень Лимешко зник після етапування з центру тимчасового утримання - правозахисники
УкраинФорм
2025-07-16T21:09:15Z
У Серебрянському лісі прикордонники взяли в полон росіянина - стверджує, що воював лопатою
УкраинФорм
2025-07-16T20:57:19Z
Не знають навіть місцеві: секретна локація у Львові для відпочинку біля ставків
24tv
2025-07-16T20:30:42Z
Блискавична операція: екіпаж прикордонників врятував 11 побратимів на Курському напрямку
24tv
2025-07-16T20:27:01Z
На Буковині 10-х посадовців підозрюють у розтраті ₴10 млн з бюджету під час закупівель та розгляду земельних питань
Украина Криминальная
2025-07-16T20:11:45Z
Стало відомо, якою є протяжність фортифікацій росіян
1News
2025-07-16T20:11:18Z
У Японії з'явилися бабусі напрокат: вартість послуги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T22:06:11Z
Литовські прикордонники збили дрон, який прилетів з Білорусі
InternetUA
2025-07-16T21:34:26Z
Категорично не робіть це 17 липня, аби не втратити щастя
Telegraf
2025-07-16T21:24:42Z
Уже ефективно збивають "Шахеди": що відомо про дрони-перехоплювачі ODIN Win Hit
24tv
2025-07-16T21:06:51Z
Чоловік, який переспав з 1000 жінок, назвав "темну сторону" розпусного життя
24tv
2025-07-16T20:57:55Z
У Часовому Яру Сили оборони взяли в полон еліту російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T20:48:39Z
"17 систем Patriot" для України: військовий оглядач назвав країну, яка може допомогти Україні з ППО
ZN UA
2025-07-16T20:33:34Z
Польща звернулась до України через опис Волинської трагедії у шкільних підручниках
Европейская правда
2025-07-16T20:12:43Z
У Таїланді жінка зваблювала буддійських ченців, а потім шантажувала їх
1News
2025-07-16T20:11:58Z
Суд, штраф, заборона: Емма Вотсон виявилася злісною порушницею закону
GlavRed
2025-07-16T22:33:40Z
Надя Дорофєєва показала доньку від Positiff: емоційний коментар співачки
GlavRed
2025-07-16T22:27:23Z
У Києві відбувся ексклюзивний показ «Операції Курськ»
УкраинФорм
2025-07-16T21:42:54Z
З високим рейтингом: 5 нових маловідомих серіалів, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-16T21:36:39Z
Ексучасниця дуету "Алібі" показала дорослого сина
GlavRed
2025-07-16T20:27:25Z
Не захочеться ставити на паузу: 7 захопливих трилерів, від яких не відірватися
24tv
2025-07-16T20:10:33Z
Гурт Аviator дав "Концерт для своїх. Подія відбулася з нагоди 20-річчя колективу.
FM-TV
2025-07-16T19:52:02Z
У Києві стартували зйомки романтичного фентезі «Мавка. Справжній міф»
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:24Z
Хіти світового рівня: як склалася доля популярного у 2000-х гурта, який переїхав до США
24tv
2025-07-16T19:33:41Z
У Дніпрі пролунала низка вибухів
TSN
2025-07-16T22:15:17Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: поліція повідомляє про 43 постраждалих
Фокус
2025-07-16T22:06:40Z
Вибухова ніч у Бєлгороді: місто атакують дрони, є загиблі та поранені
TSN
2025-07-16T22:06:16Z
На Житомирщині у лісі знайшли зниклу 3-річну дівчинку
УкраинФорм
2025-07-16T22:03:08Z
У Дніпрі пролунала серія потужних вибухів: місто атакували БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T21:48:34Z
У Нікополі внаслідок влучання дрона отримали травми три рятувальники та двоє цивільних людей
УкраинФорм
2025-07-16T21:45:33Z
У Дніпрі чути вибухи, місто атакують російські безпілотники
УкраинФорм
2025-07-16T21:18:46Z
Масштабна пожежа знищила головну сцену Tomorrowland: фестиваль під загрозою зриву
24tv
2025-07-16T21:12:01Z
Інтернет-шахраї ошукали чотирьох українців на понад 250 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-16T21:00:59Z
День ангела 17 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-16T22:06:32Z
Що не варто зберігати у пластикових контейнерах: 4 домашні предмети
24tv
2025-07-16T20:48:04Z
Що приховує поведінка кота в новій оселі: експерти дають несподівані відповіді
GlavRed
2025-07-16T20:27:51Z
Урожай можна збирати до осені: як обробляти огірки аспірином
GlavRed
2025-07-16T20:27:06Z
Ліниві чебуреки без тіста: 10 хвилин — і гора смакоти у вас на столі
Telegraf
2025-07-16T20:15:35Z
Попри зовнішність, ось 5 речей, які насправді роблять вас привабливим
24tv
2025-07-16T19:09:25Z
Відбитки пальців з техніки та дзеркал зникнуть за хвилину: найпростіший спосіб
24tv
2025-07-16T18:54:40Z
Смачно і безпечно: чи потрібно варити лисички перед смаженням
24tv
2025-07-16T18:45:13Z
Скільки коштує відпочинок у Хорватії: блогерка розповіла про витрати
24tv
2025-07-16T18:42:41Z
Мілан вибув із перегонів за Ніколасом Джексоном
Football.ua
2025-07-16T21:43:25Z
Лукман повідомив Аталанту про готовність перейти в Інтер
Football.ua
2025-07-16T21:21:36Z
Підтримуємо чемпіона: улюблені страви Олександра Усика – легко приготувати до бою
24tv
2025-07-16T21:06:10Z
Збірна Італії стала першою півфіналісткою жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-16T21:00:25Z
Манчестер Юнайтед може втрутитися у боротьбу Ліверпуля та Ньюкасла за Екітіке
Football.ua
2025-07-16T20:54:44Z
Олександр Усик назвав причини, через які він хоче завершити кар'єру боксера
24tv
2025-07-16T20:30:47Z
Розкішна модель, яка народила нащадка Дюбуа: що відомо про прихований роман суперника Усика
24tv
2025-07-16T20:27:11Z
Динамо Київ — Осієк 0:1 Відео гола та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-16T20:24:54Z
Усик і Дюбуа провели відкрите тренування перед реваншем
ZN UA
2025-07-16T20:09:58Z
Volvo почне виробляти позашляховики у США, щоб уникнути митних зборів Трампа
Топ Жир
2025-07-16T22:03:53Z
Порше ніколи не були дешевими, але тепер їх ціни значно зросли
Топ Жир
2025-07-16T20:33:39Z
Цей Pagani Utopia вже має заводські подряпини
Топ Жир
2025-07-16T20:18:59Z
Форд усвідомлює ваше бажання швидко перепродати цей Мустанг, але навмисно змушує чекати
Топ Жир
2025-07-16T19:18:48Z
Porsche створив електромобіль настільки швидкий, що йому навіть не потрібна дорога
Топ Жир
2025-07-16T18:48:24Z
Вартість електромобілів виробництва США може вас здивувати
Топ Жир
2025-07-16T18:18:05Z
Нова електрична версія Ford Bronco: потужний позашляховик, який не продаватимуть у США
Топ Жир
2025-07-16T17:18:49Z
Tesla анонсувала подовжену 6-місну версію Model Y L
AutoCentre
2025-07-16T17:07:56Z
Range Rover готує перший електропозашляховик — Bentley-комфорт, 542 к.с. та 118 кВт•год
ITC
2025-07-16T16:40:27Z
Популярна онлайн-платформа блокує акаунти українських підприємців: Федоров відреагував
InternetUA
2025-07-16T22:24:57Z
Світло, що краде ваш сон: як темрява впливає на його якість
Gazeta UA
2025-07-16T21:42:02Z
У ChatGPT сильно спростили створення картинок: тепер можна вибрати один із готових стилів
InternetUA
2025-07-16T21:34:22Z
Google оголосила дату презентації нових пристроїв Pixel
1News
2025-07-16T21:06:26Z
Мільярдери вірять, що ШІ здійснюватиме наукові відкриття: чому Apple не згодна
Фокус
2025-07-16T20:51:47Z
Samsung може зробити смартфони Galaxy із вбудованими магнітами: як це змінить зарядку
Фокус
2025-07-16T20:21:45Z
Вчені дослідили, що породило чорну діру: нове відкриття
TSN
2025-07-16T19:51:22Z
Монетизація Reels в Instagram – скільки і як можна заробити в соцмережі
24tv
2025-07-16T19:03:50Z
Найбільший метеорит із Марса продали на аукціоні за $4,3 мільйона
УкраинФорм
2025-07-16T18:46:30Z