MY.UAНовини
Коли економіка йде на дно: як країни долали кризи через реформи․ Чи може піти цим шляхом України
Коли економіка йде на дно: як країни долали кризи через реформи․ Чи може піти цим шляхом України

Коли економіка йде на дно: як країни долали кризи через реформи․ Чи може піти цим шляхом України

Криза, попри випробування, стає певним стартом для кожної з країн. Наприклад, Нідерланди 70 – 80-х роках минулого століття подолали кризу завдяки реформам у соціальному секторі та приватизації. Ісландія ж після світової кризи у 2008 році майже збанкрутувала, але відновила свою економіку завдяки націоналізації та міжнародним фінансам.

Водночас сучасним прикладом стала Аргентина за президентства Хав'єра Мілея. Країна вдалася до радикальних реформ та "шокової терапії" економіки, що на сьогодні вже показує значні успіхи.

На прикладі ряду країн, котрі у різний час долали економічні випробування, 24 Канал проаналізував, які рішення мали позитивний ефект та сприяли економічному росту. Чи варто вдаватись до радикальних реформ й чи може досвід Аргентини допомогти Україні у її економічному відновленні?

Чому Аргентина – приклад для наслідування

Серед сучасних прикладів, коли країна виходить з глибокої рецесії, є історія Аргентини у 2024 році. Це стало важливою подією для президента країни Хав'єра Мілея, якого хвалять президент США Дональд Трамп та мільярдер Ілон Маск.

Економічна криза в Аргентині була спричинена рішенням попередніх урядів держави щодо використання інфляційного друкування грошей для фінансування видатків. У перші місяці на посаді президента Мілея криза навіть дещо поглибилася. Рівень бідності в країні підскочив у першій половині 2024 року до 53%.

Як пояснює для 24 Каналу кандидат політичних наук Тантелі Ратувухері, перший рік реформ президента Аргентини Хав'єра Мілея зводився до демонтажу всієї архітектури соціального забезпечення та захисту країни, а тому ще більше аргентинців опинилися за межею бідності.

Тантелі Ратувухері

Експерт Центру глобалістики "Стратегія XXI"

Населення втратило лікарняні гарантії, втратило можливість отримати навчання в вищих навчальних закладах. Крім того, регіональні громади перестали отримувати бюджетні фінансування, субсидії чи дотації.

Водночас у підсумку першого року реформ, аргентинський президент-реформатор показав вже чималі досягнення – суттєво знизилася інфляція, відбулося подолання дефіциту державного бюджету та відновлення валютних резервів Центробанку Аргентини.

  • Згодом з липня по вересень з урахуванням сезонних коливань у 2024 році ВВП зросло на 3,9%. Хоч, як повідомляють у виданні Financial Times, у 2023 році в III кварталі ВВП країни скоротилося на 2,1%.
  • У JPMorgan прогнозують, що економіка Аргентини у 2025 році зросте на 5,2%. Єдиним мінусом стане те, що вжиті заходи зможуть повернути ВВП на душу населення лише до рівня 2021 року.
  • За даними Reuters, місячна інфляція в Аргентині у січні 2025 року знизилася до 2,2%, що є найнижчим рівнем з середини 2020 року. Річна інфляція також сповільнилася – у січні вона склала 84,5% проти 117,8% у грудні. Такий показник відповідає очікуванням аналітиків.

Зверніть увагу! Наразі перші успіхи реформ в Аргентині все ще не привели країну до оптимального чи стабільного курсу розвитку. Деякі дослідники висловилися про те, що реформи насправді не розв'язали проблеми, а лише перемістили їх з центрального та національного рівня на регіональні.

Чи можливо перейняти економічний досвід Аргентини для України

Як розповідає Тантелі Ратувухері, Україні, як і іншим країнам, досить важко буде перейняти досвід Аргентини.

Для України, як і для інших пострадянських та "постолігархічних" держав, де культура соціальних гарантії та забезпечення пустила глибокі коріння майже до генетичного рівня, намагання провести таку політику з часів незалежності зустрічали неприйняття,
– зауважує кандидат політичних наук.

Успіх першого року реформ в Аргентині став можливим, зокрема й тому, що населення виявило готовність терпіти тяжкі соціально-економічні наслідки політики жорсткої економії. Багаторічні страждання країни через нескінчений цикл криз врешті посилив рішучість до радикальних змін та "шокової терапії".

До речі! Польща була першим зразком ефективної трансформації країни радикальним чином за допомогою "шокової терапії". Економіка країни отримала навіть прізвисько у свій час – "новий центральноєвропейський дракон". Тоді Польща ще й активно співпрацювала з українською владою.

Чому Україна не може використати досвід Аргентини

Вирішальним двигуном змін в Аргентині стала фігура самого Мілея. З самого початку він відкрито заявив про намір втілити політику "шокової терапії", а згодом переконав населення в необхідності цього.

Іншими словами, успіх реформ принципово залежить від якості та чесності політичного керівництва, довіри до нього. Аргентинський президент ефективно використав мандат довіри населення й виконав передвиборчі плани,
– каже Тантелі.

У випадку України, більшість її новообраних лідерів або зволікали з виконанням передвиборчих планів, або взагалі робили все навпаки на наступний день після обрання.

Крім того, за словами експерта Центру глобалістики, якщо Аргентина стала "зразковим учнем" МВФ, то Україна за весь час свого співробітництва з організацією практично жодного разу не дійшла до кінця у виконання домовленостей.

Що потрібно зробити Україні для проведення структурних реформ

  1. Для забезпечення успіху потенційної "шокової терапії" та структурної реформи економіки, Україні дійсно потрібно привести до ладу сировинну та експортну економіку.
  2. В Україні може бути й додаткова перевага у вигляді більш кваліфікованого трудового ресурсу, на відмінно від Аргентини та навіть Польщі у свій час.
  3. Крім того, є потенціал через високий рівень стартової технічної бази, аніж в цих країнах.

Один із "азійських тигрів" та економічні проблеми перед 2000-ми

У липні 1997 року в країнах південної та східної Азії вибухнула Азійська фінансова криза, яка зачепила Таїланд, Індонезію, Малайзію, зокрема й Південну Корею.

Підґрунтям цієї кризи став надзвичайно різкий ріст економік "азійських тигрів". Це спричинило масивний приплив капіталу в ці країни, ріст державного і корпоративного боргу, перегрів економіки та бум на ринку нерухомості.

Спочатку перед кризою Південна Корея стрімко зростала економічно. Тривала лібералізація, була проведена реформа у фінансовому секторі, країна почала відкривати свої ринки й стала членом Світової організації торгівлі.

Однак країна мала експортноорієнтовану економіку, яка базувалася на короткотермінових зовнішніх кредитах. Крім того, країна мала недостатні золото-валютні резерви. І вже у 1997 році, коли розпочалася криза, курс корейської валюти – вони – почав падати.

Зверніть увагу! Станом на сьогодні, за курсом НБУ, курс обміну 1 долара становить 1 458,85 вон.

З відкритих джерел відом, що уряд країни почав відповідати на виклики антикризовими заходами:

  • Перш за все Південна Корея отримала позику Міжнародного валютного фонду.
  • Крім того, в країні розпочалася ліквідація неефективних банків та фінансових установ – близько 40% підприємств припинили існування.
  • Було прийняте рішення щодо розпродажу одного із найбільших чеболів, тобто фінансово-промислових груп, – Daewoo.
  • Корейці почали здавати державі власне золото для того, щоб наповнити золото-валютні резерви.

Все це дозволило країні подолати кризу й у 1999 році, тобто за два роки, відновити економічний ріст країни.

Довідково: ВНД є показником доходів (стосується усіх секторів економіки), водночас як ВВП є показником виробництва.

Як Нідерланди боролися з економічною кризою

Нідерланди у 1970 – 1980-х роках опинилися в глибокій кризі війну Судного дня та Іранську революцію. Річ у тім, що країна жили в борг, а державні видатки країни були "роздутими": вони зросли з 34% ВВП у 1961 році до 45% у 1973 році, а у 1982 році склали вже 66% ВВП країни.

Уряд Нідерландів почав діяти й приймати рішення, які мали повернути економіку до зростання:

  • У 1980-х роках державні підприємства – поштова служба (PostNL) та поштовий банк – були перетворені на державні акціонерні товариства. Згодом уряд країни почав продавати акції цих компаній траншами й завершив процес приватизації.
  • У державному секторі скоротили зайнятість – з 15% у 1982 до 12,5% у 1995 році.
  • Провели реформу шкільної освіти: за нею передбачалося, що для отримання фінансування школа мала відповідати мінімальному стандарту у 240 учнів. Відтак менші мали об'єднуватися, а решта – закриватися.
  • Був змінений Закон про професійну інвалідність (WAO): частина людей повернулася на ринок праці через перекваліфікацію, навчання та податкові пільги для роботодавців. Пізніше на ринок праці повернули й літніх осіб.
  • Ввели обов'язкове медичне страхування: базове страхування (basisverzekering) покривало візити до лікаря загальної практики, лікування в лікарні та деякі ліки. Інші послуги потребували додаткового страхування.

Після проведення низки реформ та змін за 10 років ВВП на душу населення в Нідерландах зріс у 3 рази. Якщо у 1971 році він становив 3,38 тисячі доларів, то у 1981 році показник виріс до 11,53 тисячі доларів, свідчать дані Світового банку. А станом на 2023 рік ВВП на душу населення в Нідерландах становить 64,57 тисячі доларів.

Що таке ВВП на душу населення

Це показник, що розраховується підсумком всіх випущених товарів та наданих послуг державою протягом року, а потім ділиться на кількість жителів. Часто за цим показником визначають найбагатші країни світу.

"Рецепт" виходу з економічної кризи від Ісландії

З початком світової економічної кризи у 2008 році в Ісландії збанкрутували за один день 3 головні банки країни: Glitnir banki, Landsbanki Íslands та Kaupþing banki.

Проблемами стали рефінансування короткострокових боргів, а також закриття депозитів вкладниками з Великобританії та Нідерландів на фоні кризи.

  • Як зазначається у Вікіпедії, для ісландської економіки такий перебіг подій мав серйозні наслідки, адже курс нацвалюти щодо долара впав вдвічі.
  • Операції з іноземними валютами були припинені.
  • Ісландська фондова біржа знизилася на понад 90%.
  • Навіть були попередження від тодішнього прем'єр-міністра щодо можливого банкрутства країни.


Індекс ісландської фондової біржі / Фото з Вікіпедії

Очевидці в Ісландії розповідали, що за одне євро доводилося платити десь 80 крон, повідомляв Deutsche Welle у 2008 році. Водночас долар, який у 2007 році коштував 64 крони, у 2009 році виріс до понад 120 крон.

Крім того, автомобілі у той час подорожчали на третину, а за літр пального доводилося платити понад 1,60 євро, тому чимало ісландців перейшли з авто на велосипеди.

Нагадуємо! Станом на 4 березня 2025 року, в середньому за одне євро потрібно віддати від 145 до майже 146 ісландських крон.

Допомогли Ісландії побороти банкрутство націоналізація та значні кредити:

  • Спочатку держава взяла під контроль усі банки, що збанкрутували. Однак їхній порятунок виявився не під силу, тому було прийнято рішення щодо створення нових банків та передачі туди внутрішніх депозитів, пише "Мінфін".
  • Потім країна отримала від Міжнародного валютного фонду 2,1 мільярда доларів у листопаді 2008 року, а потім Фінляндія, Швеція, Норвегія та Данія надіслали 2,5 мільярда доларів.

З 2011 року економіка країни почала зростати. Відтак вона стала першою у Європі, яка повернулася на докризовий рівень.

Теги за темою
Нидерланды
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Всегда готовы: как собрать тревожный чемоданчик
ZN UA
2025-04-19T00:12:20Z
Выписка из Реестра поврежденного и уничтоженного имущества: как ее получить онлайн
ZN UA
2025-04-18T23:42:53Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
РФ вышла из соглашения о сотрудничестве в Баренцевом море
Корреспондент
2025-04-19T00:51:31Z
Стармер обсудил с Трампом ситуацию в Украине
Корреспондент
2025-04-19T00:21:10Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
На Пасху в Украине будет до 24 градусов тепла, осадки – только в западных областях, но небольшие
Комсомольская правда
2025-04-18T19:34:09Z
Украинские войска провели ряд превентивных действий, - Александр Мусиенко об угрозе наступления рф на Сумы
Знай
2025-04-18T19:21:28Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
В музыкальном клипе Evanescence показали новый дизайн Данте из второго сезона Devil May Cry
GameMag
2025-04-18T20:18:10Z
Боярского госпитализировали после падения с трёхметровой высоты - соцсети
Корреспондент
2025-04-18T19:45:03Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Умерла гендиректор Музея истории Киева Диана Попова
Комсомольская правда
2025-04-13T13:06:20Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Назвали самый полезный напиток для работы мозга
Gazeta UA
2025-04-18T21:39:10Z
Диабет нового типа поражает худощавых подростков: больные умирают через год
Comments UA
2025-04-18T15:18:13Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Когда лучше пить кофе: до или после тренировок
UAToday
2025-04-18T14:03:15Z
Этот симптом появляется на ранних стадиях рака: на что следует обратить внимание
Comments UA
2025-04-18T13:39:58Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В результате стрельбы на петушиных боях в Эквадоре погибли 11 человек
Корреспондент
2025-04-18T23:27:40Z
Избили военного в Гидропарке в Киеве: полиция задержала двух подростков
Апостроф
2025-04-18T22:12:30Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Годовщина смерти: как поддержать человека, потерявшего кого-то из родных
ZN UA
2025-04-18T22:24:44Z
Швейцарский курорт отрезало от мира из-за снегопада
Европейская правда
2025-04-18T16:19:48Z
Как понять, что любовь закончилась — исследование
Факти ICTV
2025-04-18T15:34:39Z
Три праздничные закуски на Пасху, которые сметут со стола первыми
Gazeta UA
2025-04-18T15:33:20Z
Гороскоп на 19 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-18T15:30:41Z
Пасхальный тренд: как сделать мраморные крашенки из натуральных материалов
Апостроф
2025-04-18T14:30:25Z
На Черкащині переорали поле з рідкісними видами рослин
AgroNews
2025-04-18T13:25:13Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
"Укрзалізниця" назначила дополнительный поезд в Хмельницкую область
ZN UA
2025-04-18T22:58:04Z
Рубль растет: какие причины
Comments UA
2025-04-18T20:54:55Z
Китай полностью прекратил закупать сжиженный газ в США - СМИ
Корреспондент
2025-04-18T20:27:23Z
Пенсионеры могут получать по 9000 грн ежемесячно: при каком условии
Знай
2025-04-18T20:12:49Z
Что происходит с ценами на топливо в Украине
UAToday
2025-04-18T19:33:22Z
Колбаса, сосиски и сало разорят украинцев: цены снова набирают высоту
Знай
2025-04-18T18:12:02Z
Из "клуба белого бизнеса" исключили 55 компаний: причины
Лига
2025-04-18T17:46:07Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Официально: бой Стивенсона с Сепедой получил согласование
Корреспондент
2025-04-18T21:09:22Z
Вопреки молве: к работе тренером Юрген Клопп не вернется
Корреспондент
2025-04-18T20:13:59Z
Комментатор в прямом эфире пристыдил Шовковского за русский язык
Telegraf
2025-04-18T20:13:37Z
Ярмоленко становится бомбардиром-рекордсменом Динамо
Корреспондент
2025-04-18T19:03:35Z
Тренер Ромы дал оценку игре Довбика: Выкладываться следует еще больше
Корреспондент
2025-04-18T17:15:39Z
В Китае заставят роботов сразиться между собой: после восстания машин они точно отомстят
Знай
2025-04-18T16:51:49Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Заблудиться в особняке: Обзор Blue Prince
GameMag
2025-04-18T20:43:11Z
Старейший дом в опасности: Геймплейный трейлер кооперативной FBC: Firebreak — 24 апреля пройдёт презентация игры
GameMag
2025-04-18T20:24:35Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z
Убить машину проще простого во время прикуривания: что точно нельзя делать
Comments UA
2025-04-18T08:21:40Z
Китай запретил термины «автономное» и «умное» вождение в рекламе авто
ITC
2025-04-18T07:07:26Z
Cybertruck стал полным провалом: Tesla потеряла миллионы, а водители уже не хотят менять свои "титаники" даже на другие Тесла
Знай
2025-04-18T05:51:11Z