MY.UAНовини
Коли економіка йде на дно: як країни долали кризи через реформи․ Чи може піти цим шляхом України
Коли економіка йде на дно: як країни долали кризи через реформи․ Чи може піти цим шляхом України

Коли економіка йде на дно: як країни долали кризи через реформи․ Чи може піти цим шляхом України

Криза, попри випробування, стає певним стартом для кожної з країн. Наприклад, Нідерланди 70 – 80-х роках минулого століття подолали кризу завдяки реформам у соціальному секторі та приватизації. Ісландія ж після світової кризи у 2008 році майже збанкрутувала, але відновила свою економіку завдяки націоналізації та міжнародним фінансам.

Водночас сучасним прикладом стала Аргентина за президентства Хав'єра Мілея. Країна вдалася до радикальних реформ та "шокової терапії" економіки, що на сьогодні вже показує значні успіхи.

На прикладі ряду країн, котрі у різний час долали економічні випробування, 24 Канал проаналізував, які рішення мали позитивний ефект та сприяли економічному росту. Чи варто вдаватись до радикальних реформ й чи може досвід Аргентини допомогти Україні у її економічному відновленні?

Чому Аргентина – приклад для наслідування

Серед сучасних прикладів, коли країна виходить з глибокої рецесії, є історія Аргентини у 2024 році. Це стало важливою подією для президента країни Хав'єра Мілея, якого хвалять президент США Дональд Трамп та мільярдер Ілон Маск.

Економічна криза в Аргентині була спричинена рішенням попередніх урядів держави щодо використання інфляційного друкування грошей для фінансування видатків. У перші місяці на посаді президента Мілея криза навіть дещо поглибилася. Рівень бідності в країні підскочив у першій половині 2024 року до 53%.

Як пояснює для 24 Каналу кандидат політичних наук Тантелі Ратувухері, перший рік реформ президента Аргентини Хав'єра Мілея зводився до демонтажу всієї архітектури соціального забезпечення та захисту країни, а тому ще більше аргентинців опинилися за межею бідності.

Тантелі Ратувухері

Експерт Центру глобалістики "Стратегія XXI"

Населення втратило лікарняні гарантії, втратило можливість отримати навчання в вищих навчальних закладах. Крім того, регіональні громади перестали отримувати бюджетні фінансування, субсидії чи дотації.

Водночас у підсумку першого року реформ, аргентинський президент-реформатор показав вже чималі досягнення – суттєво знизилася інфляція, відбулося подолання дефіциту державного бюджету та відновлення валютних резервів Центробанку Аргентини.

  • Згодом з липня по вересень з урахуванням сезонних коливань у 2024 році ВВП зросло на 3,9%. Хоч, як повідомляють у виданні Financial Times, у 2023 році в III кварталі ВВП країни скоротилося на 2,1%.
  • У JPMorgan прогнозують, що економіка Аргентини у 2025 році зросте на 5,2%. Єдиним мінусом стане те, що вжиті заходи зможуть повернути ВВП на душу населення лише до рівня 2021 року.
  • За даними Reuters, місячна інфляція в Аргентині у січні 2025 року знизилася до 2,2%, що є найнижчим рівнем з середини 2020 року. Річна інфляція також сповільнилася – у січні вона склала 84,5% проти 117,8% у грудні. Такий показник відповідає очікуванням аналітиків.

Зверніть увагу! Наразі перші успіхи реформ в Аргентині все ще не привели країну до оптимального чи стабільного курсу розвитку. Деякі дослідники висловилися про те, що реформи насправді не розв'язали проблеми, а лише перемістили їх з центрального та національного рівня на регіональні.

Чи можливо перейняти економічний досвід Аргентини для України

Як розповідає Тантелі Ратувухері, Україні, як і іншим країнам, досить важко буде перейняти досвід Аргентини.

Для України, як і для інших пострадянських та "постолігархічних" держав, де культура соціальних гарантії та забезпечення пустила глибокі коріння майже до генетичного рівня, намагання провести таку політику з часів незалежності зустрічали неприйняття,
– зауважує кандидат політичних наук.

Успіх першого року реформ в Аргентині став можливим, зокрема й тому, що населення виявило готовність терпіти тяжкі соціально-економічні наслідки політики жорсткої економії. Багаторічні страждання країни через нескінчений цикл криз врешті посилив рішучість до радикальних змін та "шокової терапії".

До речі! Польща була першим зразком ефективної трансформації країни радикальним чином за допомогою "шокової терапії". Економіка країни отримала навіть прізвисько у свій час – "новий центральноєвропейський дракон". Тоді Польща ще й активно співпрацювала з українською владою.

Чому Україна не може використати досвід Аргентини

Вирішальним двигуном змін в Аргентині стала фігура самого Мілея. З самого початку він відкрито заявив про намір втілити політику "шокової терапії", а згодом переконав населення в необхідності цього.

Іншими словами, успіх реформ принципово залежить від якості та чесності політичного керівництва, довіри до нього. Аргентинський президент ефективно використав мандат довіри населення й виконав передвиборчі плани,
– каже Тантелі.

У випадку України, більшість її новообраних лідерів або зволікали з виконанням передвиборчих планів, або взагалі робили все навпаки на наступний день після обрання.

Крім того, за словами експерта Центру глобалістики, якщо Аргентина стала "зразковим учнем" МВФ, то Україна за весь час свого співробітництва з організацією практично жодного разу не дійшла до кінця у виконання домовленостей.

Що потрібно зробити Україні для проведення структурних реформ

  1. Для забезпечення успіху потенційної "шокової терапії" та структурної реформи економіки, Україні дійсно потрібно привести до ладу сировинну та експортну економіку.
  2. В Україні може бути й додаткова перевага у вигляді більш кваліфікованого трудового ресурсу, на відмінно від Аргентини та навіть Польщі у свій час.
  3. Крім того, є потенціал через високий рівень стартової технічної бази, аніж в цих країнах.

Один із "азійських тигрів" та економічні проблеми перед 2000-ми

У липні 1997 року в країнах південної та східної Азії вибухнула Азійська фінансова криза, яка зачепила Таїланд, Індонезію, Малайзію, зокрема й Південну Корею.

Підґрунтям цієї кризи став надзвичайно різкий ріст економік "азійських тигрів". Це спричинило масивний приплив капіталу в ці країни, ріст державного і корпоративного боргу, перегрів економіки та бум на ринку нерухомості.

Спочатку перед кризою Південна Корея стрімко зростала економічно. Тривала лібералізація, була проведена реформа у фінансовому секторі, країна почала відкривати свої ринки й стала членом Світової організації торгівлі.

Однак країна мала експортноорієнтовану економіку, яка базувалася на короткотермінових зовнішніх кредитах. Крім того, країна мала недостатні золото-валютні резерви. І вже у 1997 році, коли розпочалася криза, курс корейської валюти – вони – почав падати.

Зверніть увагу! Станом на сьогодні, за курсом НБУ, курс обміну 1 долара становить 1 458,85 вон.

З відкритих джерел відом, що уряд країни почав відповідати на виклики антикризовими заходами:

  • Перш за все Південна Корея отримала позику Міжнародного валютного фонду.
  • Крім того, в країні розпочалася ліквідація неефективних банків та фінансових установ – близько 40% підприємств припинили існування.
  • Було прийняте рішення щодо розпродажу одного із найбільших чеболів, тобто фінансово-промислових груп, – Daewoo.
  • Корейці почали здавати державі власне золото для того, щоб наповнити золото-валютні резерви.

Все це дозволило країні подолати кризу й у 1999 році, тобто за два роки, відновити економічний ріст країни.

Довідково: ВНД є показником доходів (стосується усіх секторів економіки), водночас як ВВП є показником виробництва.

Як Нідерланди боролися з економічною кризою

Нідерланди у 1970 – 1980-х роках опинилися в глибокій кризі війну Судного дня та Іранську революцію. Річ у тім, що країна жили в борг, а державні видатки країни були "роздутими": вони зросли з 34% ВВП у 1961 році до 45% у 1973 році, а у 1982 році склали вже 66% ВВП країни.

Уряд Нідерландів почав діяти й приймати рішення, які мали повернути економіку до зростання:

  • У 1980-х роках державні підприємства – поштова служба (PostNL) та поштовий банк – були перетворені на державні акціонерні товариства. Згодом уряд країни почав продавати акції цих компаній траншами й завершив процес приватизації.
  • У державному секторі скоротили зайнятість – з 15% у 1982 до 12,5% у 1995 році.
  • Провели реформу шкільної освіти: за нею передбачалося, що для отримання фінансування школа мала відповідати мінімальному стандарту у 240 учнів. Відтак менші мали об'єднуватися, а решта – закриватися.
  • Був змінений Закон про професійну інвалідність (WAO): частина людей повернулася на ринок праці через перекваліфікацію, навчання та податкові пільги для роботодавців. Пізніше на ринок праці повернули й літніх осіб.
  • Ввели обов'язкове медичне страхування: базове страхування (basisverzekering) покривало візити до лікаря загальної практики, лікування в лікарні та деякі ліки. Інші послуги потребували додаткового страхування.

Після проведення низки реформ та змін за 10 років ВВП на душу населення в Нідерландах зріс у 3 рази. Якщо у 1971 році він становив 3,38 тисячі доларів, то у 1981 році показник виріс до 11,53 тисячі доларів, свідчать дані Світового банку. А станом на 2023 рік ВВП на душу населення в Нідерландах становить 64,57 тисячі доларів.

Що таке ВВП на душу населення

Це показник, що розраховується підсумком всіх випущених товарів та наданих послуг державою протягом року, а потім ділиться на кількість жителів. Часто за цим показником визначають найбагатші країни світу.

"Рецепт" виходу з економічної кризи від Ісландії

З початком світової економічної кризи у 2008 році в Ісландії збанкрутували за один день 3 головні банки країни: Glitnir banki, Landsbanki Íslands та Kaupþing banki.

Проблемами стали рефінансування короткострокових боргів, а також закриття депозитів вкладниками з Великобританії та Нідерландів на фоні кризи.

  • Як зазначається у Вікіпедії, для ісландської економіки такий перебіг подій мав серйозні наслідки, адже курс нацвалюти щодо долара впав вдвічі.
  • Операції з іноземними валютами були припинені.
  • Ісландська фондова біржа знизилася на понад 90%.
  • Навіть були попередження від тодішнього прем'єр-міністра щодо можливого банкрутства країни.


Індекс ісландської фондової біржі / Фото з Вікіпедії

Очевидці в Ісландії розповідали, що за одне євро доводилося платити десь 80 крон, повідомляв Deutsche Welle у 2008 році. Водночас долар, який у 2007 році коштував 64 крони, у 2009 році виріс до понад 120 крон.

Крім того, автомобілі у той час подорожчали на третину, а за літр пального доводилося платити понад 1,60 євро, тому чимало ісландців перейшли з авто на велосипеди.

Нагадуємо! Станом на 4 березня 2025 року, в середньому за одне євро потрібно віддати від 145 до майже 146 ісландських крон.

Допомогли Ісландії побороти банкрутство націоналізація та значні кредити:

  • Спочатку держава взяла під контроль усі банки, що збанкрутували. Однак їхній порятунок виявився не під силу, тому було прийнято рішення щодо створення нових банків та передачі туди внутрішніх депозитів, пише "Мінфін".
  • Потім країна отримала від Міжнародного валютного фонду 2,1 мільярда доларів у листопаді 2008 року, а потім Фінляндія, Швеція, Норвегія та Данія надіслали 2,5 мільярда доларів.

З 2011 року економіка країни почала зростати. Відтак вона стала першою у Європі, яка повернулася на докризовий рівень.

Теги за темою
Нідерланди
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Такої швидкості не було всі шість років – нардеп про законопроєкт щодо НАБУ та САП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:18:44Z
Хто із нардепів голосував за обмеження незалежності НАБУ й САП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:18:18Z
США удруге оголосили про вихід з ЮНЕСКО
Европейская правда
2025-07-22T13:15:50Z
Проблема корупції в Україні перебільшена – Свириденко
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:12:48Z
Конфискация на паузе: почему затормозился процесс передачи Украине российских активов
Европейская правда
2025-07-22T13:10:52Z
Трамп може відмовитись від підтримки України. Ексрадник президента США назвав умову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:56Z
Кремль "хакнув" українських антикорупціонерів
FaceNews
2025-07-22T12:51:27Z
Нардеп пояснив, як працюватимуть мобільні ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:48:18Z
Запоріжжя атакує сарана, розміром із сірникову коробку: еколог пояснив, чи варто панікувати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:41Z
Як може змінитися простір після демонтажу МАФів: приклад Печерська
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:24Z
У середмісті Житомира посеред вулиці утворилося провалля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:36:19Z
Як із фільму жахів. Запорізька область потерпає від нашестя сарани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:21:18Z
Окупанти в Криму бояться ударів Сил оборони – партизани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:15:45Z
Рух ділянкою Берестейського проспекту 23 липня буде частково обмежено
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:33:28Z
Загибель хлопця на канатній дорозі у Києві: під суд піде п'ятеро осіб, причетних до трагедії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:21:00Z
Україну накриє негода: перелік областей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:09:24Z
Росія захопила населений пункт біля адмінмежі Дніпропетровщини
FaceNews
2025-07-22T07:57:12Z
«Зараз російської музики не має бути…» Інтерв’ю з Ігорем Чернявським, чию скрипку слухав Конгрес США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:54Z
Український гурт «Антитіла» заспівав українською мовою хіт «Смотри в меня» і представив кліп, яким просто довів до мурах, адже там показані реалії війни.
FM-TV
2025-07-22T10:49:26Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
У трьох областях України зафіксовано спалахи гострих кишкових інфекцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:45:05Z
Яка їжа влітку особливо небезпечна? Фахівець дав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:37Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Українці в лідерах. Іноземці скуповують житло в одній із туристичних країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:06:58Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
У Луцьку учасника бойових дій з маленьким собакою працівниця автовокзалу не допустила до поїздки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:17Z
Олена Шуляк розповіла, як зміниться житлова політика в Україні
VGorode
2025-07-22T12:18:57Z
Спека на межі можливостей людини: в Ірані температура перевищила 50 градусів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:27:37Z
Шмигаль розповів, звідки планує брати кошти на оборону України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:00:28Z
Сестра принців Гаррі та Вільяма знайдена мертвою у Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:48:26Z
Папа Римський Лев XIV хоче відновити відносини з РПЦ
FaceNews
2025-07-22T07:51:41Z
Литовська кампанія "Radarom!" придбала для України понад 2 тисячі дронів
Европейская правда
2025-07-22T07:43:34Z
Україна та Данія розробляють перехоплювач дронів зі штучним інтелектом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:21:02Z
ГУР показав з чого складається новий російський безпілотник
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:09:25Z
РФ уночі завдала масованого удару по газових об'єктах України
FaceNews
2025-07-22T13:00:00Z
Росія вночі масовано атакувала газову інфраструктуру України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:54:43Z
Україна та Франція створять фонд відновлення: АПК серед напрямів фінансування
AgroPortal
2025-07-22T12:00:34Z
На Кіровоградщині прогнозують менший урожай кавунів
AgroPortal
2025-07-22T11:30:53Z
Pepsi випустила корисну колу: рецепт напою змінено вперше за 20 років
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:48:35Z
Названо трійку компаній-лідерів на ринку розмінування сільгоспземель
AgroPortal
2025-07-22T10:30:32Z
Оприлюднено рейтинг найбільших інвесторів в освіту в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:09:38Z
На Херсонщині зберуть набагато менше кавунів, ніж до війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:00:59Z
Вишня від населення врятувала сезон заморожування в Україні
AgroPortal
2025-07-22T10:00:51Z
Матчі «Олександрії» з «Партизаном» у Лізі Конференцій пройдуть без гостьових глядачів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:15:21Z
Юний шотландський хокеїст загинув внаслідок нещасного випадку в готелі на Ібіці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:57:54Z
Визначилися суперники збірної України з баскетболу 3х3 на етапі Жіночої серії у Сумгаїті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:43Z
Тхеквондист Гарбар здобув бронзу Універсіади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:03:35Z
«Хамрун» – «Динамо»: де дивитися гру кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:57:11Z
Олімпійський чемпіон з РФ, який погорів на допінгу, поскаржився на англосаксів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:42:50Z
Поліція затримала киянина, який відкрив стрілянину, святкуючи перемогу Усика
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:33:07Z
Українські арбітри працюватимуть на грі кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:13Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
У Москві згоріло авто директора підприємства, яке виробляє дрони – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:36:06Z
«Мінував» заклади у Чехії, Словаччині та Литві: мешканець Дніпра отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:21:38Z
Російські дрони ударили по Сумам: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:09:29Z
У Сумах дрон влетів прямо на дорогу, коли там був активний рух авто: відео моменту
FaceNews
2025-07-22T12:06:01Z
На Одещині посадовця ТЦК спіймали на хабарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:36:27Z
Суд відсторонив Гадзала від керівництва НААН
AgroPortal
2025-07-22T11:00:30Z
Підпільний нафтозавод працював на Київщині. Поліція повідомила, куди збувалося пальне
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:18:10Z
Літак німецьких ВПС здійснив аварійну посадку через дим на борту
Европейская правда
2025-07-22T10:09:52Z
РФ пошкодила пожежно-рятувальну частину в Одесі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:36:03Z
Морські мешканці потерпають від аномальної спеки Середземномор'я: вчені б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:15:05Z
YouTube-канали Китаю, Росії та інших країн видалено: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
У McDonald's новий конкурент? Маск відкрив кафе Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:54:25Z
Українці все частіше купують гібриди та електрокари: рейтинг лідерів ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:51:56Z
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:50Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z