MY.UAНовини
Корупція, бронювання та Китай: з якими проблемами стикаються виробники дронів в Україні
Корупція, бронювання та Китай: з якими проблемами стикаються виробники дронів в Україні

Корупція, бронювання та Китай: з якими проблемами стикаються виробники дронів в Україні

Українська дронова індустрія робить важливий крок уперед – у Києві презентували першу партію FPV-дронів, зібраних лише з українських компонентів. На презентації "100% українського дрона" від виробника VYRIY, що відбулася у Києві 14 березня, окреслили як висхідні можливості локального виробництва, так і виклики, з якими стикається галузь на шляху до повної автономії.

Попри те, що деякі складові для дронів і досі доводиться імпортувати, такий формат збирання є стратегічно важливим. Він допомагає зменшити залежність від постачальників, зокрема з Китаю, які можуть у будь-який момент обмежити експорт готових блоків, але не дрібніших компонентів, наголосив засновник і керівник VYRIY Олексій Бабенко.

Які перешкоди сьогодні стоять на шляху локалізації, що вже вдалося досягти та які перспективи відкриває цей проєкт для оборонного сектору – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Податки та бронювання: про яки виклики кажуть у галузі

Потужне зростання галузі під час великої війни зіткнулося з низкою проблем. Однією з найбільших серед них Бабенко назвав податкове навантаження на українських виробників комплектовання. За його словами, імпортні деталі завозяться в Україну без мита та ПДВ, тоді як українські компанії змушені сплачувати податки на комплектувальні, які вони купують для власного виробництва.


Олексій Бабенко / Фото Zaxid.net

Це створює ситуацію, коли виробництво комплектуючих в Україні стає дорожчим, ніж закупівля вже готових деталей за кордоном. У підсумку українським компаніям вигідніше купувати імпортні компоненти, а не виробляти їх у країні,
– пояснив директор компанії-виробника дронів.

Олексій Бабенко наголосив, що через таку систему оподаткування закордонним постачальникам вигідніше продавати в Україну, ніж підтримувати локальне виробництво.

Водночас ексголова Мінстратегпрому, нині радник президента зі стратегічних питань Олександр Камишін, наголосив, що дрони власного виробництва – це "наша незалежність, адже ніхто нам не може сказати, що ми щось не поставимо, не передамо, уповільнимо тощо".

Також це наша економіка. Все вироблене в Україні дає робочі місця, дає податки, дає гроші, які залишаються в Україні. І це просто круто, що за три роки великої війни ми зуміли виробити щось своє, що ми називаємо українською зброєю. Це те, що весь світ згодом, після закінчення війни нашою перемогою, буде шукати, як купити та інтегрувати.

Проблеми у галузі / Фото 24 Каналу із заходу VYRIY

Ще одна основна проблема у галузі – відсутність бронювання для виробників компонентів.

Наша компанія постачає дрони напряму Збройним Силам України, тому ми маємо можливість бронювати співробітників. Але виробники комплектуючих не завжди є прямими постачальниками, і це стає для них великою проблемою,
– зазначив Бабенко.

За його словами, загалом у цій сфері працює до 10 тисяч людей по всій країні, і багато з них є унікальними фахівцями, яких складно замінити.

Також розвиток галузі стримує відсутність стабільного планування закупівель. "Багато хто думає, що українське виробництво швидше за імпортне, але це не так. Китайський виробник вже має готовий виріб, і його поставка триває 3 – 4 тижні. В Україні ж виробник комплектувальних спочатку має замовити компоненти, дочекатися їхньої доставки, виготовити виріб – і лише тоді поставити його замовнику. Цей цикл може розтягнутися на 2 – 3 місяці", – пояснив Бабенко.

Через це українські виробники стикаються з фінансовими проблемами.

"Якщо компанія не є великим бізнесом, їй складно масштабувати виробництво: немає доступу до пільгового кредитування, немає передплат від замовників. У результаті індустрія розвивається повільніше, ніж могла б", – додав він.

Динаміка цін у галузі / Фото 24 Каналу із заходу VYRIY

Бабенко також пояснив, чому не можна повністю покладатися на Китай у виробництві дронів. Як приклад він навів ситуацію з російськими БпЛА, де китайські компанії розробили технології під потреби армії РФ.

Росіяни замовили у Китаї відеопередавач, який працює на нестандартних частотах, що робить його важким для придушення українськими засобами РЕБ. Він стоїть на безпілотниках "Молния" та "Привет-82" та працює на частотах від 3000 до 5000 МГц. У цих частотах не працює жодний український дрон. Але що сталося далі? Китайці просто взяли і через тиждень вмовлянь продали ці ж компоненти нам,
– розповів керівник VYRIY.

На його думку, це доводить, що будь-яка розробка, замовлена в Китаї, з великою ймовірністю може стати доступною і для противника. Це і доводить важливість локалізації виробництва.

Як варто підготуватися до можливої наступної війни

Сергій Бескрестнов, позивний "Флеш", український фахівець із військових радіотехнологій, технічний блогер та голова ГО "Центр радіотехнологій" розповів на заході про свою візію майбутнього військового виробництва.

Перше, що хвилює всіх виробників, – це ризики. Ми вже бачили, як це було у 2014 – 2015 роках: щойно настає перемир'я або ремісії, продажі військової продукції стрімко падають. Те саме стосується й донатів, фондів – так працює людська психіка,
– зазначив "Флеш".

Головна загроза, за його словами, – це повторення помилок минулого: "Тоді ми втратили п’ять років, не нарощуючи оборонку, не розвиваючи технології. Зараз, сподіваюся, ми не повторимо цю помилку".

Бескрестнов наголошує на необхідності стратегічного підходу у військовому виробництві:

Ми повинні розуміти: наш противник не зупиниться. Він нарощуватиме виробництво дронів, ударних систем. Через 5 – 7 років можемо побачити нову хвилю загострення. І від того, наскільки ми будемо до неї готові, залежатиме, наскільки ми збережемо свою країну. Тому що ворог вже стане досвідченішим на той час. Він уже не припуститься таких помилок, яких допускав у цій війні.

Однак виробники стикаються з проблемою інертності ринку. Коли замовлення різко скорочуються, виробники опиняються перед дилемою: або тримати величезні склади продукції, ризикуючи втратами, або працювати під конкретне замовлення, що робить постачання нестабільним.

На думку "Флеша", держава має взяти на себе ризики створення буферних запасів: "В ідеалі має бути фонд стратегічного резерву, який перекриє затримки у постачанні з-за кордону".

Китай залишається важливим постачальником компонентів для дронів, але залежність від нього небезпечна. КНР вже двічі вводила обмеження на експорт комплектувальних. Якщо завтра компартія ухвалить рішення припинити постачання, це буде зроблено жорстко, вважає "Флеш". Україна ж має потенціал для створення власних дронів: "Практично все для виробництва у нас є, окрім камер та акумуляторів. Але й ці компоненти можна знайти на відкритому ринку".

Основний фокус, за словами експерта, слід зробити на дронах дальньої дії: "Це наше головне озброєння для завдання ударів у глибокому тилу ворога. І тут ми не маємо питати дозволу у НАТО".

Масове виробництво FPV-дронів – ще один критичний напрямок. Головна проблема галузі, на думку "Флеша", – нестабільність характеристик. Сьогодні дрони працюють на одному діапазоні, завтра – на іншому. Росіяни швидко адаптуються, змінюючи частоти, тестуючи нові можливості.

Експерт наголошує на важливості оперативного моніторингу радіочастот на фронті. "Щоб зрозуміти їхню тактику, треба відстежувати роботу операторів. Якщо вони перемикаються на новий діапазон і продовжують працювати, значить, знайшли "вікно" в українській обороні", – каже Сергій.

Ще одна проблема – сприйняття військового виробництва в суспільстві:

Часто звучить думка, що виробники не мають права на прибуток у 10-20-30%, бо це ж для армії. Але ВПК – це бізнес, як і будь-який інший. Якщо підприємства працюють "у нуль", вони просто зникають. Ми вже бачили, як волонтерські команди, що намагалися працювати без прибутку, зрештою не могли собі дозволити навіть тестовий дрон.

Українською перевагою "Флеш" називає "гаражний військово-промисловий комплекс", розподілені виробництва: "У цьому наша сила. У нас сотні маленьких виробників, які диверсифіковані та розкидані по різних місцях – вони адаптуються швидше, ніж великі компанії".

Український ринок оборонних технологій: виклики та перспективи стандартизації

Водночас у Brave1, кластері підтримки розробок оборонних технологій, вважають більш перспективними саме технологічні виробництва, а не "гаражі". Розвиток галузі у промислових масштабах неможливий без стандартизації та уніфікації. Олег Донець, керівник напряму по роботі з силами безпеки та оборони Brave1, розповів на заході про розвиток ринку військових технологій в Україні, ключові виклики та необхідність обережного підходу до стандартизації.

Коли два роки тому ми запускали Brave1, перед нами стояло завдання зрозуміти, що таке ринок оборонних технологій в Україні: скільки у нас команд, учасників, приватних ініціатив, розробників. Тоді не було чіткої картини, і ми підтримували будь-яку ініціативу, яка з’являлася,
– зазначив Донець.

За його словами, після початку повномасштабного вторгнення ринок оборонних інновацій отримав потужний імпульс для розвитку. Фактично, будь-яка ініціатива знаходила своє застосування: у військах, в окремих бригадах чи інституціях. Але важливо не починати одразу зі стандартизації, бо це може загальмувати розвиток галузі, пояснив Донець.

Зараз, коли, наприклад, у сфері безпілотних літальних апаратів діє понад 500 компаній, можна говорити про уніфікацію, але з урахуванням інтересів виробників. "Чому Китай сильний? Бо має масове виробництво. Чи можемо ми створити такі умови в Україні? Якщо так, тоді стандартизація та уніфікація у дроновій галузі можлива. Але її слід обговорювати, виходячи з реальних можливостей ринку", – наголосив представник Brave1.

Донець також зазначив, що швидкі зміни на полі бою диктують гнучкість у впровадженні технологій. Рішення, яке працює сьогодні, завтра може стати застарілим. Наприклад, у сфері зв’язку спочатку перехід на новий рівень відбувався за шість місяців, потім – за три, а зараз – за один. І у разі жорсткої стандартизації технології це могло б стати серйозною проблемою, пояснив експерт.

У роботі Brave1 важливим фактором є баланс між можливостями виробників та потребами військових.

Ми працюємо для військових, адже дрон має бути ефективним на полі бою. Звичайно, до їх побажань треба прислухатись і з ними працювати. Але завжди пам'ятати, що десь правда посередині між користувачем і виробником,
– підсумував Донець.

Марія Берлінська, керівниця проєкту Victory Drones, також наголошує, що головне – постійний діалог між виробниками та військовими. "Не бійтеся говорити зі своїми замовниками, давати техніку на тестування. Ми часто запитуємо у розробників: "Ви консультувалися з військовими щодо вашого продукту?" І вражає, наскільки часто відповідь – ні", – каже Берлінська.

За її словами, багато виробників вірять, що їхня розробка – це "кнопка перемоги", але не отримують зворотного зв’язку від фронту.

Вони не їздять по підрозділах, не збирають фідбек, не впроваджують покращення. Якщо у вас продукт дійсно класний, то природно він знайде свого покупця. Тому що зараз це питання життя і смерті,
– додала Берлінська.

Ще одна небезпечна тенденція, на думку Берлінської, – корупційний вплив на ринок. "Деякі чиновники починають вважати, що можуть вирішувати, кому працювати, а кому – ні. Це злочин не лише з точки зору закону, а й перед власною совістю та країною", – наголошує Берлінська.

Вона закликає виробників не мовчати про корупційний тиск та називати імена. Адже корумповані чиновники та проблемні ситуації, які вони створюють та яких дуже багато, – це "постріл у себе і свою країну".

Теги за темою
Зброя
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У МОЗ повідомили про скасування 445 рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям
УкраинФорм
2025-07-01T18:36:48Z
Невидимий убивця: учені порахували, скільки людей помирають від самотності щогодини
Фокус
2025-07-01T18:12:20Z
Гіркота у роті: які причини та методи лікування
Знай
2025-07-01T17:51:38Z
Спалахи інфекцій на круїзних лайнерах — що треба знати пасажирам
360ua.news
2025-07-01T17:27:18Z
Чи варто користуватись кондиціонером: чим він може бути корисним та небезпечним
24tv
2025-07-01T17:18:36Z
Зацвів отруйний борщівник. В чому його небезпека та як уберегтися
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T17:15:19Z
Штучний інтелект від Microsoft перевершив лікарів у діагностиці складних захворювань
InternetUA
2025-07-01T15:51:13Z
Найкращий фрукт для кишківника: яка ягода допомагає контролювати вагу і боротися з діабетом
24tv
2025-07-01T15:42:20Z
Україна посилить співпрацю з Європолом у ході реформування органів правопорядку - МВС
УкраинФорм
2025-07-02T02:12:54Z
Удар по Китаю: політолог сказав, які саме санкції США можуть ввести проти Росії
24tv
2025-07-02T01:33:26Z
Кремль поширює фейки про «масове катування росіян в українському полоні» - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-02T01:33:06Z
У Білому домі прокоментували призупинення постачання зброї Україні
ZN UA
2025-07-02T01:30:43Z
США запровадили санкції проти кібер-угруповання в Росії та його міжнародних філіалів
InternetUA
2025-07-02T01:27:09Z
Колишній прокурор з Хмельниччини намагався приховати від НАЗК майже ₴2 мільйони
УкраинФорм
2025-07-02T01:15:46Z
Чи вплине ірано-ізраїльський конфлікт на постачання для Росії: Буданов дав неприємну відповідь
Telegraf
2025-07-02T00:48:52Z
Чи загрожує Путіну вирок: Олещук оцінив ризики для президента РФ
GlavRed
2025-07-02T00:33:23Z
Путін прагне захопити всю Україну: готується до повномасштабного наступу - ISW
Gazeta UA
2025-07-02T00:30:27Z
Нерухомість на півдні України: яка вартість оренди або покупки квартири
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T23:57:04Z
Україна створить нові заводи озброєння з партнерами по "Рамштайну"
iPress
2025-07-01T21:45:40Z
В Україні запровадили новий порядок призначення виплат: ПФУ замінить Мінсоцполітики
Хвиля
2025-07-01T18:51:34Z
Податкова перевиконала план надходжень за півріччя на понад 60 мільярдів гривень
24tv
2025-07-01T18:42:29Z
Як зміниться мінімальна зарплата в Україні до 2028 року — ключові цифри
360ua.news
2025-07-01T18:30:20Z
Ціни на "синю перлину" впали на 30%: в Україні різко подешевшала улюблена ягода
GlavRed
2025-07-01T18:27:25Z
Японія першою у світі почне видобуток рідкоземельних металів на глибині понад 5 км
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T17:48:31Z
Турецька Baykar купила італійського авіагіганта із 140-річною історією
InternetUA
2025-07-01T17:34:32Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Сумській області: українцям розповіли про ціни
Политека
2025-07-01T17:30:05Z
Цей предмет точно є у вас вдома. Позбудьтесь його, якщо не хочете хвороб, стресу та бідності
Telegraf
2025-07-02T00:24:33Z
Місце, що вражає: водоспад Маро - природна перлина Іспанії
Gazeta UA
2025-07-02T00:00:17Z
Скільки не готуй – а буде мало: ніжний десерт без випікання, який ніколи не набридає
24tv
2025-07-01T20:48:25Z
Один інгредієнт перетворить молоду картоплю на справжню смакоту: варити її ви вже не будете
Telegraf
2025-07-01T18:42:56Z
Втеча з в'язниці – не злочин: 5 цікавих фактів про Німеччину, які ви не знали
24tv
2025-07-01T18:12:18Z
Орхідеї цвістимуть все літо без перерви: полийте їх одним натуральним засобом
24tv
2025-07-01T17:48:56Z
Такі котлети з кабачками гідні королівського столу: рецепт справжнього шедевру
Telegraf
2025-07-01T17:36:31Z
Чому насправді в СРСР "варили" і прасували білизну: дивний ритуал наших бабусь
GlavRed
2025-07-01T17:27:06Z
Японська Ванга передбачила катастрофу — туристи масово скасовують подорожі
TSN
2025-07-01T17:18:32Z
Чому не можна багато розмовляти 2 липня і яке дерево треба обійняти сьогодні: прикмети та заборони на день Берегіні
Знай
2025-07-02T02:03:43Z
Чому не можна казати "бувший у користуванні": яким одним словом треба замінити
GlavRed
2025-07-02T01:57:38Z
Україна отримає від Латвії 42 БТР Patria
iPress
2025-07-02T01:42:47Z
Пентагон призупинив постачання Україні частини обіцяних боєприпасів — Politico
ZN UA
2025-07-02T01:30:26Z
"Повернення не має бути випробуванням": як держава допомагає ветеранам
Хвиля
2025-07-02T01:27:53Z
Чому маленькі собаки поводяться агресивно: кінолог розкрив секрет
GlavRed
2025-07-02T00:57:45Z
Небезпека для прикордонних сіл: що може відбутись на Дніпропетровщині
24tv
2025-07-02T00:45:57Z
Українцям пояснили, як охоронці у магазинах порушують права покупців
Хвиля
2025-07-02T00:21:11Z
В Україні стартувала вступна кампанія у виші: у Міносвіти дали поради абітурієнтам
ZN UA
2025-07-01T23:21:36Z
Росія вдарила по Харкову безпілотниками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T02:12:36Z
Справу про мільйонні розкрадання у Київавтодорі передали до суду
УкраинФорм
2025-07-02T02:06:17Z
Ракам не варто забувати про слово "дякую" для інших: гороскоп на 2 липня
24tv
2025-07-02T02:03:10Z
Графік відключення води в Луцьку: де цілий місяць не буде послуг
Политека
2025-07-02T02:00:38Z
Росіяни просунулися біля Торецька, Сили оборони – на Покровському напрямку: огляд і карти ISW
24tv
2025-07-02T00:00:02Z
Судитимуть киянина-лайновоза, який злив нечистоти у річку Либідь
Украина Криминальная
2025-07-01T23:36:01Z
Операція «Посланець»: бійці ССО евакуювали з передової тіло полеглого литовського добровольця
УкраинФорм
2025-07-01T22:57:33Z
Генштаб підтвердив успішний удар по командному пункту російських військ у Донецьку
Хвиля
2025-07-01T22:21:20Z
3 найкращі бойовики, від яких неможливо відірватися
24tv
2025-07-01T22:03:17Z
Кендалл Дженнер у бікіні намочила ідеальне тіло для сексуальних фото
Gazeta UA
2025-07-02T01:15:46Z
Перший публічний вихід: 81-річний Роберт Де Ніро перестав приховувати обличчя дворічної доньки
GlavRed
2025-07-01T23:27:02Z
Тіна Кароль - "Балкони" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-01T21:48:05Z
"Друзі чи коханці": Melovin "сповідався" відомій співачці
GlavRed
2025-07-01T21:27:28Z
Дружина Остапчука замилувала фото з сином на морі й зачарувала фігурою через 6 місяців після пологів
TSN
2025-07-01T18:51:46Z
Тоня Матвієнко заявила про побиття у таксі й звернулася до поліції: "Вдарив у голову"
TSN
2025-07-01T18:51:36Z
Новий образ Сабріни Карпентер, який шокував всіх: як тепер виглядає співачка
24tv
2025-07-01T18:42:26Z
Далеко не Супермен: те, яким був Генрі Кавілл понад 20 років тому, вас вразить
24tv
2025-07-01T18:33:03Z
Потап розповів про свою зустріч із президентом Зеленським: "Не мені судити"
GlavRed
2025-07-01T18:27:41Z
Під час атаки безпілотників у Харкові пролунав вибух
УкраинФорм
2025-07-02T02:18:05Z
У Німеччині через бомбу часів Другої світової евакуювали 20 тисяч людей
УкраинФорм
2025-07-02T01:57:03Z
Вогонь по пасажирському літаку Embraer 190 відкрили за наказом Міноборони РФ, — ЗМІ
Фокус
2025-07-02T01:33:42Z
Росіяни вночі атакували Харківщину: є загиблий та потерпілі
TSN
2025-07-02T01:21:48Z
Поліцейський благав водія Corvette зупинитися, перш ніж акуратно відправити її в кювет
Топ Жир
2025-07-02T01:18:52Z
Ворог ударив дронами по аграрному підприємству на Харківщині, є загиблий і поранений
УкраинФорм
2025-07-02T00:57:28Z
Замах на вбивство двох людей: поліція Кривого Рогу затримала підозрюваного
Украина Криминальная
2025-07-02T00:18:53Z
Атака дронів: на Одещині пошкоджена припортова та туристична інфраструктура
УкраинФорм
2025-07-01T23:27:17Z
Поліція розслідує обставини отруєння 25 людей у Калинівці на Вінниччині
Украина Криминальная
2025-07-01T22:45:13Z
Американці обожнюють пікапи, але не кохають моделі від Hyundai
Топ Жир
2025-07-02T00:48:32Z
Кожен четвертий проданий автомобіль Cadillac є повністю електричним
Топ Жир
2025-07-01T23:18:04Z
Ця Porsche 911 не лише зберегла вартість, а й принесла власнику прибуток за два роки
Топ Жир
2025-07-01T23:03:27Z
Техас переходить на металеві номерні знаки, відмовляючись від паперових з наступного тижня
Топ Жир
2025-07-01T21:18:51Z
Яскраве прощання: найспортивніша версія Mercedes CLA отримала урочистий фінал
Топ Жир
2025-07-01T20:48:33Z
Kia оновлює свій великий позашляховик: гібридна силова установка та брутальний дизайн
Топ Жир
2025-07-01T18:03:52Z
В Україні зростає попит на вантажівки 6х6 із кранами-маніпуляторами
AutoCentre
2025-07-01T17:45:39Z
Mitsubishi заповнює Європу перейменованими Renault, але без ключового елемента
Топ Жир
2025-07-01T17:33:05Z
Штраф 3000 грн за порожній бак: де українців можуть покарати
GlavRed
2025-07-01T17:27:57Z
Гарячі моделі та зіркові акторки: які жінки були в житті Володимира Кличка
24tv
2025-07-02T02:12:52Z
Тете підписав новий контракт з Фулгемом
Football.ua
2025-07-01T21:42:59Z
Колишній гравець Кривбаса Соса став гравцем Актобе
Football.ua
2025-07-01T21:18:31Z
Реал вибив Ювентус з Клубного чемпіонату світу завдяки класному асисту зіркового новачка
24tv
2025-07-01T21:12:37Z
Реал мінімально обіграв Ювентус та вийшов до чвертьфіналу КЧС-2025
Football.ua
2025-07-01T21:12:11Z
"Реал" обіграв "Ювентус" і вийшов до 1/4 фіналу клубного ЧС-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-01T21:00:15Z
Боруссія Дортмунд хоче залишити Чуквуемеку ще на один сезон
Football.ua
2025-07-01T20:51:13Z
Зірковий Кроуфорд зганьбився підтримкою зашквареної IBA, яку очолює посіпака Путіна
24tv
2025-07-01T20:48:16Z
Тенісистка з Росії влаштувала дивну істерику під час матчу на Вімблдоні
ZN UA
2025-07-01T18:33:45Z
Хідео Кодзіма все ж залишився задоволений високими оцінками Death Stranding 2
InternetUA
2025-07-02T02:01:27Z
Європейці були іншими: обличчя жінки з доісторичних часів стало відкриттям
GlavRed
2025-07-02T01:33:49Z
Apple не вдалося відхилити антимонопольний позов від Мін'юсту США
InternetUA
2025-07-02T01:03:49Z
Магнітна буря вгатила по Україні з новою силою: відома дата піку "червоного" шторму
GlavRed
2025-07-02T00:27:01Z
У Steam з'явилася нова функція, яка розкриває приховані проблеми з FPS: що потрібно знати
InternetUA
2025-07-01T23:03:45Z
Новий винахід Массачусетського технологічного інституту може пригодитися солдатам
ZN UA
2025-07-01T22:06:13Z
Характеристики майбутніх Google Pixel 10 Pro та Pro XL уже в мережі
InternetUA
2025-07-01T21:03:11Z
IBM 650: перший серійний комп'ютер, який змінив історію обчислювальної техніки
24tv
2025-07-01T18:39:54Z
Мільярдер у тіні: хто справжній власник OnlyFans та які у нього статки
24tv
2025-07-01T18:39:46Z