MY.UAНовини
Договорнячок зворотної індустріалізації
Договорнячок зворотної індустріалізації

Договорнячок зворотної індустріалізації

Дивіться, як Кремль до миру готується.
#

6 лютого президент Росії заявив, що пора припинити надмірний набір студентів до вищих навчальних закладів. Відповідне доручення він озвучив під час засідання Ради з науки та освіти. Стенограма є на сайті Кремля.

Одразу врахуємо один момент. Те, що ви читаєте зараз, американські think tank уже знають моїми стараннями. Бо ці дані важливі не лише для нас, а й для західних еліт, які можуть завищити очікування від Росії. Щоб нам не викручували руки, про реальні проблеми у ворога треба доповідати партнерам максимально вчасно.

Отже, повертаємось до основної теми. За словами Путіна, слід скоротити набір на ті спеціальності, які не відповідають потребам економіки та ринку праці. Ще він наголосив, наскільки важливо запобігати підготовці фахівців цих галузей у непрофільних закладах освіти. Мовляв, це може призводити до низької якості навчання молодих спеціалістів.

Ця тенденція з’явилась не зараз. Вона триває понад рік. Це те, що зазвичай називають «зворотна індустріалізація». Тобто процес, у рамках якого економіка країни відходить від високотехнологічних виробництв, повертаючись до менш технологічних і більш трудомістких галузей.

У даному разі зміна зумовлена зменшенням частки високотехнологічних секторів. Але ж нічого не зникає просто так, правильно? Натомість зростає зайнятість у сферах, що потребують низькокваліфікованої (ручної) праці. Тобто пора на завод. Коли у тебе країна зав’язана на війні та реваншизмі, за верстатом хтось буде більш потрібний, ніж у модному офісі.

За оцінками аналітиків, після початкового падіння обсягів виробництва та валової доданої вартості якраз і може розпочатися етап «зворотної індустріалізації». Виглядає це так. Там, де щось робити намагалась сама Росія, простіше віддати завдання на аутсорс (тобто імпортозаміщення). І розвивати у себе менш передові технології.

Звісно, технічна й економічна ефективність такої продукції може бути нижча порівняно із сучасними аналогами. Але хіба це когось там хвилює?

Передумови для таких новин були й до слів Путіна. 2024 року російське промислове виробництво мало нерівномірну динаміку. За даними Центру макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування (ЦМАКП), після зростання у першому кварталі та різкого стрибка у травні, у другій половині року спостерігалася негативна корекція.

У липні обсяги виробництва скоротилися на 0,8% порівняно з попереднім місяцем. У червні — на 1,5%. У грудні 2024 року було зафіксовано суттєве збільшення випуску промислової продукції, але переважно завдяки оборонно-промисловому комплексу та фармацевтиці. Тобто те, що живить фронт. Зате цивільні галузі завмерли у стагнації.

У таких секторах, як нафтопереробка, металургія та машинобудування, зростання відбувається стрибкоподібно. Без стабільної тенденції.

Основні ризики для промисловості у 2025 році так і формувались. Вони включають обмежені темпи пожвавлення поза ОПК, зниження внутрішнього споживчого попиту, проблеми з імпортом обладнання і технологій. А також кадровий дефіцит, який стримує розширення виробництва. Згідно з оцінками ЦМАКП, 2024 року 40% підприємств назвали нестачу кадрів ключовою проблемою своєї галузі.

Ситуація на ринку праці погіршує становище. Рівень безробіття досяг історичного мінімуму — 2,5%. Коефіцієнт напруженості (кількість безробітних на одну вакансію) знизився до 0,6. Тільки радіють цьому лише ті, хто безробіття рахує виключно за відсотками та галочками у статистиці.

Бо безробіття немає не від крутих вакансій, які всіх задовольнили. Конкуренції за вакансію немає не через розмаїття пропозицій. На цьому моменті балачки про відсотки як найважливішу складову економіки зазвичай варто припиняти.

Коли кажеш державі поцілувати в одне місце, вона це робить ногою

Проблема у них дійсно є. Найгостріший дефіцит кадрів відчувається у промисловості, будівництві, транспорті та сфері ІТ. При цьому зберігається структурний дисбаланс: економіка потребує фахівців із технічною освітою (інженерів, зварювальників, операторів ЧПК, технологів). Тоді як випускники переважно мають гуманітарний профіль — економістів, юристів, менеджерів, які не затребувані у промисловості.

Зниження рівня безробіття частково пояснюється активним набором до Збройних сил РФ на контрактній основі: за підсумками 2024 року контракти з Міністерством оборони уклали майже 450 тис. осіб, іще 40 тис. приєдналися до добровольчих формувань. Але що тій економіці до справ Міноборони? Промисловість Росії зіткнулася з подвійним викликом: нестача кваліфікованих кадрів гальмує розвиток виробництва, ще й дисбаланс на ринку праці лише посилює проблему.

Гострим кутом став перехід школярів із 9-го до 10-го класу. Батьки по всій країні скаржаться, що через запровадження нових стандартів і посиленого конкурсного відбору багато дітей змушені залишати школу та йти до коледжів, де отримання освіти часто пов’язане з додатковими фінансовими витратами.

За даними РБК, у низці регіонів (наприклад, у Челябінській області) відмови в зарахуванні до 10-х класів стали звичним явищем. Це пов’язано із застосуванням індивідуальних критеріїв, таких як вимога високого середнього бала та результати внутрішнього конкурсу.

У деяких випадках, як зазначають фахівці, навіть за наявності вільних місць школи активно «витісняють» учнів, пропонуючи їм альтернативні варіанти навчання в коледжах. Місце є, твоїй дитині місця немає. Не подобається? Шукай, де краще. Головне, звали куди-небудь зі своїм чадом.

Така практика знайшла відображення і в матеріалах телеграм-каналу «Батьки Москви»: там відкрито обговорюють, що у разі відмови в переведенні до 10-го класу батьки змушені звертатися до департаментів освіти. Або навіть подавати скарги до прокуратури, щоб забезпечити своїм дітям право на безкоштовне здобуття середньої загальної освіти.

Якщо раніше вступ до вишу вважали самоціллю, то тепер питання звучить інакше. Навіщо всім школярам прагнути до 10-го класу, якщо результати іспитів не гарантують нічого? Система відбору стає дедалі жорсткішою.

Статистика свідчить про зниження частки учнів, які переходять до 10-го класу. 2000 року було 67%, 2022-го стало 48%. І це ще не межа, бо процес триває. Прогнозують подальше скорочення кількості учнів, що має якось корелюватися з потребами ринку праці.

Зміни в освітній сфері відображають прагнення РФ відповісти на запити своєї нинішньої економіки — зменшити кількість спеціалістів із застарілими компетенціями та спрямувати молодь у більш затребувані професії. Проте все це радикальні кроки, як у випадку з відмовою від роботи в Маріуполі чи в процесі переведення школярів до 10-го класу.

Такі заходи відбуваються не просто так. Вони демонструють, наскільки складно провести глибоку реформу в системі, де економічні реалії постійно суперечать освітнім принципам. Ось вам два посилання, перше і друге.

Зміни неминуче супроводжуються конфліктами інтересів, де одні сторони наполягають на жорстких заходах, а інші — на захисті прав громадян і гарантуванні безпеки. Про це пишуть і The Insider, і вже згаданий РБК.

Що далі? У листопаді Держдума може розглянути законопроект про пом’якшення допуску неповнолітніх до шкідливих і небезпечних робіт. Нині після закінчення середнього спеціального навчального закладу вони не можуть, наприклад, піти працювати в лабораторію чи на промислове підприємство.

Автор ініціативи — голова думського Комітету з праці, соцполітики та справ ветеранів Ярослав Нілов — скаржиться на проблему, пов’язану з працевлаштуванням молодих спеціалістів із середньою спеціальною освітою. Як правило, такі кадри закінчують навчальні заклади у 17 років. Але на виробництва з підвищеним ризиком вони влаштуватися не можуть.

Депутат відвідав технікум, який готує зварювальників і плиточників. Його випускники не можуть працевлаштуватися за спеціальністю одразу після закінчення. На думку Нілова, необхідно внести зміни до Трудового кодексу. Кабмін зможе встановлювати особливості працевлаштування підлітків до 18 років, які освоюють або вже освоїли програми середньої професійної освіти. Але за умови проходження медичного огляду, навчання правилам охорони праці та під керівництвом досвідченого наставника.

У матеріалах, наданих ТАСС сервісами «Работа.ру» та «Сберподбор», наведено дані про те, що кожен десятий роботодавець (11%) наймає підлітків. При цьому 66% компаній залучають до праці підлітків віком 17–18 років, 17% — молодих людей 15–16 років, а ще 17% працедавців зазначають, що вік кандидата вже не є вирішальним фактором.

Серед видів діяльності, які виконують неповнолітні, на першому місці опинилася адміністративна робота (33%). За нею йде кур’єрська діяльність (22%). Третє місце за популярністю посіли роздрібна торгівля, робота промоутером, офіціантом і бариста (по 11% для кожної категорії).

Своєю чергою, дані РІА свідчать про те, що відсоток успішного складання іспитів значно зріс за останні роки. З одного боку, збільшення цього показника може вказувати на покращення якості підготовки школярів. Але з іншого — викликає питання щодо ступеня складності іспиту.

Високий процент складання може свідчити про те, що чинна система тестування не завжди здатна адекватно диференціювати знання учнів. А це вже може негативно позначитися на підготовці майбутніх спеціалістів.

Інтерес до проблеми посилюється завдяки матеріалам «Інтерфаксу». Там зазначено, що в рамках реформування процедури проведення іспитів запроваджено нові механізми контролю. Суворіший нагляд за процесом перевірки результатів, а також посилення відповідальності екзаменаторів за точність і об’єктивність оцінювання.

Формально зміни спрямовані на усунення можливих помилок під час підрахунку балів, що має підвищити достовірність підсумкових результатів і забезпечити рівні умови для всіх учасників. А як буде насправді, ви бачите за тенденціями. Хтось має поступитись місцем та слухняно бігти на завод.

Ще одне джерело — довідка, опублікована на сайті російського освітнього управління. Вона детально роз’яснює порядок проведення державної підсумкової атестації та процедури прийому учнів до освітніх закладів.

Мукденський Донбасе, ти нас чуєш?

Документ містить рекомендації щодо оформлення результатів іспитів і методики підрахунку балів. Це мотивує школи дотримуватися «справедливого» розподілу місць у 10-х класах. Роз’яснення актуальні у світлі поточних реформ, оскільки саме вони будують правову основу для переходу до атестації по-новому.

Особливу увагу приділено й питанню, пов’язаному з переходом школярів із 9-го класу. Стаття Сергія Гур’янова в «Известиях» під заголовком «Зайві люди? Чому школярів не пускають у 10-й клас» акцентує увагу на нових критеріях відбору. Вони вимагають високого середнього бала в атестаті та успішного складання внутрішніх конкурсних іспитів.

Результат легко передбачити. Навіть учні із задовільними результатами позбудуться права продовжити навчання в загальноосвітніх класах. У результаті багатьох школярів змушують переходити до коледжів. А там освітні програми часто є платними й вимагають додаткових витрат із боку батьків.

Дані, опубліковані на порталі Mel, доповнюють картину. Батьки скаржаться на те, що посилений конкурсний відбір у 10-х класах стає нормою в низці регіонів. Навіть за наявності вільних місць школи часто пхають альтернативні варіанти з переведення до коледжів. А навіщо ж вам середня освіта за рахунок держави? Державонька воює та хоче платити лише тим, хто воює (або допомагає воювати).

Таким чином, зміни в процедурах прийому до 10-го класу — це частина масштабної стратегії з модернізації освітньої системи Росії. З одного боку, реформи спрямовані на підвищення об’єктивності та якості оцінки знань учнів, а з іншого — породжують нові виклики, пов’язані з посиленням конкурсних критеріїв і ризиком обмеження доступу до безкоштовної освіти.

Так держава намагається синхронізувати освітні стандарти зі своїми реальними потребами. Однак тихцем це провернути не вдалось. Процес реформування викликає суперечки серед педагогів, батьків і експертів, підкреслюючи складність досягнення балансу між ефективністю освітньої системи та захистом прав громадян.

Російська влада вміє гарно ламати громадян через коліно. Їй до такого не звикати. Інша річ, що частенько Кремль намагається цих громадян обманути, а вже коли не виходить — вмикає силовий варіант розв’язання проблеми.

Усе це в сукупності з новими методами призову до армії новобранців — розширення переліку допустимих хвороб для служби, таких як сифіліс і шизофренія, можливість призову протягом усього року на основі старих медичних даних та інше — свідчить про те, що російське суспільство й держава загалом відходять від постіндустріальної економіки до індустріальної.

Тобто з рекрутчиною, експлуатацією праці та обмеженнями щодо здобуття освіти. Що важливо для нас? Дані явно вказують на російські проблеми з технологіями та економікою. І нам це важливо врахувати раніше, ніж зрозуміють партнери.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Ватикан готовится уничтожить молотком перстень Папы Римского стоимостью 520 тыс долларов: причина
Comments UA
2025-04-22T12:30:12Z
Стаж за военную службу: как начисляется и дает ли право на льготную пенсию
Факти ICTV
2025-04-22T12:24:47Z
Компенсация расходов на коммунальные услуги: украинцы могут получить новую помощь
Знай
2025-04-21T16:12:03Z
Женщина в центре Киева бросилась спасать писателя от мобилизации — он ее осадил
Апостроф
2025-04-22T09:24:45Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Утвердили новое административно-территориальное деление Украины
Gazeta UA
2025-04-12T07:12:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле озвучили условие для мирных переговоров Украины и России
Comments UA
2025-04-22T12:24:41Z
Украинский нардеп забыл указать в декларации московскую недвижимость - расследование "Схем"
Апостроф
2025-04-22T12:24:28Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Стоит практически на каждом подоконнике: этот комнатный цветок может замедлить процессы старения
UAToday
2025-04-22T12:03:26Z
Какие овощи теряют свою пользу после приготовления: об этом никто не знает
TSN
2025-04-22T10:28:50Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Первенец Бекхэмов устроил яркую фотосессию с женой на мотоцикле
Gazeta UA
2025-04-22T12:28:21Z
"Это колоссальные были расходы": представительница Украины на "Евровидении" рассказала о долгах после конкурса/Певица принимала участие в конкурсе 15 лет назад
Апостроф
2025-04-22T12:06:20Z
Марина Боржемская поделилась фото юности: стройная модель
GlavRed
2025-04-22T09:43:08Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Умерла заслуженная артистка Украины Изабелла Павлова-Рушковская
Факти ICTV
2025-04-21T15:36:34Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Более 100 лет лжи: что произошло с капитаном "Титаника"
Comments UA
2025-04-22T12:03:09Z
Атака на Запорожье: пострадали десятки гражданских
Корреспондент
2025-04-22T11:39:38Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T10:09:49Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Заместителя Кличко Прокопива отправили под домашний арест
ZN UA
2025-04-22T12:10:12Z
Ужасный запах газа в квартирах. Во Львове нечем дышать, люди бьют тревогу
Telegraf
2025-04-22T12:06:02Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T11:01:03Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Будут судить организаторов многомиллиардной схемы в угольной отрасли
Корреспондент
2025-04-22T12:30:45Z
Как изменится минимальная заработная плата в 2026 году и стоит ли ожидать повышения
Факти ICTV
2025-04-22T12:28:07Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Никакой химии: какой популярный продукт может защитить деревья от тли
Gazeta UA
2025-04-22T12:06:02Z
Поиск смысла после утраты: как найти новую цель в жизни после смерти близкого человека
Comments UA
2025-04-22T12:03:57Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Сколько можно хранить вареные яйца: названо точное время
Comments UA
2025-04-22T11:24:17Z
Спешить не стоит: как долго нужно ждать первого секса в новых отношениях
Знай
2025-04-22T10:51:01Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Забарный включен в команду недели АПЛ
Корреспондент
2025-04-22T11:48:23Z
"Полесье" – "Шахтер": видео онлайн-трансляция полуфинала Кубка Украины
ZN UA
2025-04-22T11:48:19Z
Звездный игрок может стать одноклубником Трубина
Корреспондент
2025-04-22T11:12:38Z
Экс-чемпион мира считает, что Александр Усик будет бороться за титулы столько, сколько физически сможет
Известия Киев
2025-04-22T10:37:34Z
Уайлдер жестко высказался о Миллере: Надеюсь, он уже оплатил свои похороны
Корреспондент
2025-04-22T10:33:06Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Земля в плену магнитной бури: когда закончится солнечный шторм
Апостроф
2025-04-22T12:06:04Z
На Буковині за грантові кошти створена овеча ферма
AgroNews
2025-04-22T12:03:59Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Sony показала «начинку» PS5 Pro — с системой охлаждения на основе жидкого металла
ITC
2025-04-22T12:10:38Z
Готовим авто к жаре: что нужно сделать до начала лета
Знай
2025-04-22T11:51:07Z
В "Дии" появится новая полезная функция для водителей: детали
Comments UA
2025-04-22T11:27:10Z
Перекус за рулем может обойтись в 275 000 гривен: о каком правиле не знает большинство водителей
Comments UA
2025-04-22T11:18:52Z
Ключевые причины поломок АКПП: большинство водителей этого не знает
Comments UA
2025-04-22T07:54:27Z
Лишат прав и отберут авто: водителям переписали наказание за распространенное правонарушение
Знай
2025-04-22T02:51:05Z
Китайский бренд автогиганта Stellantis представит свой первый седан
Корреспондент
2025-04-21T18:30:22Z