Світ пережив найспекотніше десятиліття в історії спостережень, - вчені
Світ щойно пережив найспекотніше десятиліття. Зокрема, за останнє десятиліття було зафіксовано 10 найспекотніших років. Про це повідомляє CNN.
Звіт Світової метеорологічної організації (WMO) "Стан глобального клімату" наводить тривожні рекорди, які, за словами науковців, мають шокувати світ і змусити вжити рішучих заходів. Вони попереджають, що, ймовірно, цього не станеться, зважаючи на відсутність терміновості з боку світових лідерів.
- Концентрація вуглекислого газу в атмосфері, а також метану і оксиду азоту досягли найвищих рівнів за останні 800 000 років, - йдеться у звіті.
Згідно з даними WMO, минулого року було підтверджено, що це був найспекотніший рік з моменту початку ведення записів 175 років тому, побивши попередній рекорд 2023 року. Крім того, 2024 рік, ймовірно, стане першим роком, коли глобальні температури перевищать 1,5°C вище базового рівня, встановленого в період 1850-1900 років. Прогнозоване довгострокове глобальне потепління становить від 1,34°C до 1,41°C порівняно з допромисловою епохою.
Також кожен з останніх восьми років встановлював рекорд тепла океанів. Підвищення глобальних температур неминуче означає потепління води, оскільки океани поглинають 90% надлишкового тепла. Темпи нагрівання океанів за останні два десятиліття вдвічі перевищують ті, що спостерігалися з 1950 по 2005 рік
Швидкість підвищення середнього рівня моря подвоїлася з моменту початку супутникових спостережень у 1993 році й досягла рекордного рівня у 2024 році. Ріст на 2,1 мм на рік, який був зафіксований у період з 1993 по 2002 роки, значно поступається збільшенню на 4,7 мм на рік, яке спостерігалося між 2015 і 2024 роками.
2024 рік став роком найбільшої кількості переміщених осіб за 16 років через кліматичні впливи. Тропічні циклони, повені, посухи та інші стихійні лиха у 2024 році стали причиною переміщення найбільшої кількості людей з 2008 року, коли 36 мільйонів людей були змушені покинути свої домівки.
Фахівці підкреслюють, що кожен рік без активних заходів погіршує наслідки глобального потепління, які вже зачіпають мільйони людей у всьому світі.
- 14 березня стало відомо, що, згідно з даними Українського гідрометеорологічного інституту, темпи потепління в Україні за останні десятиліття втричі перевищують глобальні показники.
- У лютому вчені повідомили, що кліматичні зміни можуть зробити третину суші Землі непридатною для життя.
- У січні кліматична служба ЄС Copernicus повідомила, що 2024 рік став найспекотнішим за всю історію спостережень. Світова температура вперше перевищила узгоджену на міжнародному рівні позначку потепління на 1,5℃.