MY.UAНовини
Все про заміну суглобів: ціна, коли, кому і як можна робити ендопротезування
Все про заміну суглобів: ціна, коли, кому і як можна робити ендопротезування

Все про заміну суглобів: ціна, коли, кому і як можна робити ендопротезування

На що здатна сучасна хірургія, 24 Каналу розповів ортопед-травматолог вищої категорії, завідувач відділення травматології клініки "Оксфорд Медікал" Олександр Мартинчук.

Коли потрібна заміна суглоба

Ендопротезування (артропластика) передбачає заміну пошкодженого суглоба на штучний. Таку операцію роблять лише тоді, коли інші методи неефективні.

З віком або внаслідок негативних чинників, наприклад травм чи захворювань, хрящі змінюють свою форму: зношуються, стираються – й відтак розвивається больовий синдром, який суттєво обмежує рухи. Тож показаннями для ендопротезування є дегенеративно-дистрофічні зміни суглобів, які спричиняють біль.

Олександр Мартинчук

"Останніми роками пацієнти, хворі на артроз, суттєво помолодшали. Часта причина цього – руйнування кістки в результаті перенесеного COVID-19. А все тому, що під час коронавірусної хвороби дрібні судини тромбуються й розвивається всебічний некроз кістки. Перебіг процесу швидкий – за три місяці суглоби руйнуються, що призводить до необхідності ендопротезування навіть у молодому віці."

У чому суть операції? Хірург видаляє пошкоджені частини хряща, частково з кістками і на їхнє місце трансплантує штучні компоненти.

Які суглоби найчастіше потребують заміни

Найчастіше протезують колінні суглоби, трохи менший відсоток стосується кульшових, а далі вже йдуть інші: плечові, ліктьові, променево-зап’ясні, кисті тощо.

В разі системних захворювань, як-от ревматоїдний артрит чи подагра, іноді вражаються всі суглоби, проте замінюють шляхом артропластики тільки певні. Єдине показання для оперативного втручання при артрозі – стійкий больовий синдром, який потребує постійного приймання анальгетиків.

Олександр Мартинчук

"Зараз можна протезувати практично будь-який суглоб. Для таких складних операцій потрібна попередня підготовка. Є низка протипоказань. Та найголовніше, що потрібно усвідомити – після хірургічного втручання слід уважно слухати лікаря й виконувати всі його рекомендації. Адже ендопротези – це штучні компоненти, а не живий організм."

Зараз можна протезувати практично будь-який суглоб. Для таких складних операцій потрібна попередня підготовка. Є низка протипоказань. Та найголовніше, що потрібно усвідомити – після хірургічного втручання слід уважно слухати лікаря й виконувати всі його рекомендації. Адже ендопротези – це штучні компоненти, а не живий організм.

За словами лікаря, у будь-якого матеріалу є певний ресурс роботи. Зазвичай протези розраховані на 15 – 20 років, але ніхто не передбачить, як реагуватиме кістка на ендопротез чи як вплинуть на нього з часом наявні хронічні захворювання – нирок, печінки, ендокринної системи.

Види протезів суглоба

Залежно від того, вперше чи вже вдруге встановлюються протези, вони поділяються на первинної фіксації та повторної (ревізійні). Ревізійні імплантувати складніше, бо для заміни чи коригування старого протезу його треба спочатку видалити, кістку зруйнувати й зачистити, підібрати за розміром новий компонент, при цьому врахувати сумісність матеріалів. Якщо в пацієнта брак кісткової тканини, доведеться розв’язувати проблему прикріплення штучного суглоба.

З огляду на це протези різняться за способом фіксації – механічним або цементним. У першому випадку (безцементна фіксація пресфіт) протез вбивається в стегнову кістку, потім одягається головка на стегновий компонент, робиться вкладка в кульшовий компонент, чим усувається штучний вивих. Результат – людина починає ходити або у день виконання операції або на наступний. Зазвичай пресфіт застосовують для молодшої категорії пацієнтів, які мають міцну кісткову тканину.

Цементний метод фіксації більше підходить для літніх людей, в яких є остеопороз. Адже механічне встановлення протеза може спричинити перелом кульшової впадини або стегнової кістки. Тоді штучний суглоб тримається за допомогою цементу, який створює нове ложе для компонентів.

За розміром заміни протези бувають частковими або тотальними (повністю штучний суглоб). За матеріалом – з металу (титану, сплавів кобальту й хрому), кераміки або комбіновані.

Які дослідження необхідні, щоб визначитися з протезом

Є кілька основних досліджень:

  • найперше оцінюється рентгенографія – за знімками підбираються штучні компоненти. Зазвичай їхній розмір визначається з 90% точністю. Похибка у 10 % трапляється тоді, коли рентгенологічно не встановлена фокусна відстань або пацієнт надав знімок, зроблений на маленькій плівці;
  • КТ чи МРТ також допомагає визначити форму й розмір штучного суглоба;
  • для з’ясування способу фіксації розраховуються спеціальні коефіцієнти стосовно наявності в людини остеопорозу;
  • якщо є сумніви щодо щільності кісткової тканини, виконується різновид рентгену – денситометрія – єдине адекватне дослідження, яке показує, чи є остеопороз.

Вартість заміни суглоба

Заміна суглоба – дорога операція. Якщо йдеться про великі суглоби (колінний, кульшовий), то ціна може коливатись від 70 до 200 тисяч гривень. Залежно від типу протезу, складності операції, медичного закладу та міста.

Проте в країні діє програма Міністерства охорони здоров'я, яка щороку закуповує й надає безкоштовні ендопротези. Для цього потрібно надати копії паспорта, ідентифікаційного коду, витяг з ЦНАПу про місце реєстрації, електронне направлення від сімейного лікаря на консультацію до тієї травматології, яка робитиме ендопротезування. За рік – півтора людина отримає ендопротез. У Києві є додаткова програма для жителів міста, яка підтримує й посилює міністерську програму.

Але якщо розвивається асептичний некроз, виникає дуже сильний біль. Таке захворювання буквально за кілька місяців ставить людину на милиці. Тоді чекати, коли надійде черга, неможливо.

Кому не можна робити заміну суглоба

Є абсолютні й відносні протипоказання для ендопротезування. Абсолютні категорично забороняють таке оперативне втручання. Зокрема, це:

  • важка серцево-судинна патологія;
  • важка печінкова недостатність;
  • ниркова недостатність;
  • пошкодження шкіри, рани, хронічні виразки, які тривалий час не загоюються.

До відносних протипоказань належать стани організму, які є зворотними. Наприклад, на момент обстеження людина має виразку шлунку. Тож їй слід спочатку пролікувати шлунок до повного загоєння ерозії чи виразки, інакше патологія може спричинити післяопераційну кишково-шлункову кровотечу й суттєво ускладнити життя як пацієнту, так і лікарям.

Така сама ситуація з тромбозом судин – треба попередньо звернутися до судинного хірурга, якщо необхідно, зробити операцію і лише потім переходити до ендопротезування.

При цукровому діабеті є велика ймовірність виникнення ускладнень. Підвищений цукор стає ґрунтом для активного розвитку інфекції в організмі, тому є ризик гематогенного поширення інфекції. Вона потрапляє у найслабші місця, наприклад, в ділянку імплантації протеза чи кардіостимулятора. Тож ортопед-травматолог радить спочатку нормалізувати рівень цукру, хоча б до 7 ммоль/л, і тільки тоді призначає операцію.

Ендопротезування – це серйозне оперативне втручання, тому пацієнта попередньо ретельно готують до нього.

Реабілітація та чинники, які впливають на тривалість експлуатації протеза

У кожному випадку після операції травматолог надає індивідуальні рекомендації щодо способу життя й фізичної активності. Радить дотримуватися певної кількості рухів, інструктує, як безпечно ставити ногу, що потрібно робити, а чого категорично уникати. Список виходить доволі великий, та саме ці умови гарантують тривале використання штучного суглоба.

Олександр Мартинчук

"Треба розуміти, що спосіб життя з протезом має стати іншим. Якщо не виконувати рекомендацій ортопеда, протез замість 15 – 20 років слугуватиме лише 2 – 3. Тож фахівець детально пояснює, як правильно поводитися, щоб суглоб не розхитався, бо міняти протез на ревізійний – досить складний процес."

Щодо відновлення після операції, то є пацієнти, які на наступний день вже ходять. Літнім людям потрібна допомога – реабілітаційне лікування, щоб відновити силу м'язів і мобільність.

У певної категорії, зокрема із хронічними хворобами або надлишком ваги, перебіг захворювання набагато важчий, а реабілітація складніша.

Ортопеди зазначають: після протезування людина стає на 99 % здоровою, тому залишається тільки маленький 1 % – навчитися жити з ендопротезом. Адже наразі ендопротезування суглобів визнано операцією №1 у світі за своєю ефективністю і якістю.

Що таке артроскопія і чого її не слід плутати з ендопротезуванням

Олександр Мартинчук

"Це принципово різні типи оперативних втручань. Ендопротезування робиться у крайньому разі, коли з колінним, кульшовим чи плечовим суглобом уже нічого не можна вдіяти, окрім як замінити його."

А артроскопія – малоінвазивне оперативне втручання, зокрема і з діагностичною метою. МРТ не завжди є точним методом встановлення діагнозу: якщо в лікаря з’являються сумніви, він рекомендує провести діагностичну артроскопію.

Через маленькі розрізи внутрішньосуглобово вводиться камера. Колба наганяє воду, щоб розширити порожнину суглоба, аби фахівець міг вільно оцінити його стан. Якщо виявляються проблеми, ортопед одразу проводить необхідні маніпуляції (резекцію, пластику) з меніском, зв’язками, сухожилками чи оболонками суглоба.

Олександр Мартинчук

"Під час артроскопії лікар працює з кістками опосередковано. Наприклад, в разі хвороби Келлера відбувається відшарування хряща, тож ортопед за допомогою такого методу може зафіксувати його. Якщо відшарування прогресує – провести резекцію хряща в межах здорової тканини, щоб не травмувати її, а видалити тільки пошкоджену частину. "

Отже, простими словами: артроскопія – це початковий етап спроби відновити рухливість суглоба, а ендопротезування – фінальний, коли іншого виходу вже немає.

Теги за темою
МедицинаЛечение
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ворожі дрони атакували Одесу, Байден виступив з промовою: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T02:27:57Z
Фіцо теж зібрався в гості до Путіна на 9 травня: заявив, що "ніхто йому вказувати не буде"
Gazeta UA
2025-04-16T02:27:27Z
Одна з країн може втратити шанс на євроінтеграцію через поїздку її президента до Москви
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T02:12:42Z
У Трампа заговорили про економічне партнерство з РФ - що відомо
GlavRed
2025-04-16T02:12:21Z
"Тригер вже не прибереш": Хливнюк різко висловився про "хороших росіян" та російську мову в Україні
Фокус
2025-04-16T01:45:22Z
США передають армії федеральні землі на кордоні з Мексикою для посилення безпеки​
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T01:09:58Z
Адміністрація Трампа зняла санкції із соратника Орбана
Европейская правда
2025-04-16T00:57:29Z
Зеленський запропонував створити "промисловий Рамштайн" для відновлення ключових підприємств
ZN UA
2025-04-16T00:39:48Z
Іноземний контингент, Patriot та НАТО: головні тези з інтерв’ю Рютте
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T00:39:18Z
ЗСУ відбивають позиції на Донбасі, окупанти активізувалися на Запоріжжі: огляд і карти ISW
24tv
2025-04-16T02:03:21Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Одесі: частина мешканців заплатить більше в травні
Политека
2025-04-16T02:00:27Z
ЗСУ відновили позиції біля Відродження та в Дніпроенергії: оновлена мапа DeepState 16 квітня
24tv
2025-04-15T22:48:13Z
РФ майже повністю вибила українських військових із Курщини - співзасновник DeepState
GlavRed
2025-04-15T22:27:09Z
В Одесі прогриміли вибухи: місто атакують ворожі дрони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T22:24:26Z
Війна, день 1147. Начальника Сумської ОВА Артюха звільнили після обстрілу Сум
Football.ua
2025-04-15T22:00:50Z
Тут можна доторкнутися до зірок: де в Києві знаходяться обсерваторії і як їх відвідати
Telegraf
2025-04-15T20:30:06Z
У центрі Львова тимчасово обмежили діяльність вуличних артистів і фотографів
ZN UA
2025-04-15T20:24:44Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22.00 15.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-15T20:21:05Z
Українцям допоможуть з похованням: скільки обіцяють виплатити
Знай
2025-04-16T02:12:10Z
У Левів буде неприємний день: гороскоп на 16 квітня
24tv
2025-04-16T02:03:40Z
Сподіваємось на Мерца: в ЗСУ може бути кілька варіантів, як використати Taurus
24tv
2025-04-16T01:39:54Z
Без чеків і квитанцій. Українці оригінально "оштрафували" водія за паркування на тротуарі
Telegraf
2025-04-16T01:33:36Z
Університети Канади повідомляють про різке зростання кількості абітурієнтів зі США: причина
ZN UA
2025-04-16T01:30:22Z
В Армія+ з’явився навчальний курс про роботу із системою DOT-Chain
InternetUA
2025-04-16T01:03:26Z
Поводилися незвично: у зоопарку США під час землетрусу слони утворили "коло тривоги" для захисту молодших
Фокус
2025-04-16T00:51:39Z
ЗСУ застосовують на фронті нові безпілотники: у чому їх унікальність
GlavRed
2025-04-16T00:48:00Z
ЗСУ знищать Білоруськалій і Мозирський НПЗ: прогноз відповіді на агресію Лукашенка
GlavRed
2025-04-16T00:36:36Z
"Я маю твердий намір": Кейт Бланшетт розповіла про бажання піти з акторства
GlavRed
2025-04-15T23:28:17Z
Після пропозиції руки і серця: Білик зробила заяву про особисте життя
GlavRed
2025-04-15T22:27:19Z
Популярна українська акторка перестала приховувати обличчя 4-місячної доньки
GlavRed
2025-04-15T21:25:12Z
Стали фаворитами українців: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix
24tv
2025-04-15T21:00:29Z
"Мене вишлють": режисер фільму "Один удома-2" боїться вирізати Трампа з картини
GlavRed
2025-04-15T20:27:14Z
Актори "Титаніка" 28 років тому й зараз: як змінилися зірки культового фільму
24tv
2025-04-15T20:03:04Z
Павлік зізнався, що молода дружина вимагає від нього доню: "Вже ім'я придумали"
GlavRed
2025-04-15T19:27:58Z
Кеті Перрі показала, чим займалася в космосі
Antikor
2025-04-15T18:27:49Z
Кондратюк назвав найталановитішого випускника "Караоке на майдані": "Не хочу нікого образити"
GlavRed
2025-04-15T17:27:35Z
Як виспатися, коли партнер має інші звички сну: три способи
Gazeta UA
2025-04-15T21:39:38Z
Їжте це перед сном, щоб швидше заснути: потрібно кілька продуктів
24tv
2025-04-15T21:06:11Z
Краща за всі десерти: рецепт ароматної паски з цукатами
24tv
2025-04-15T20:54:32Z
Робіть щодня ці 5 справ, щоб підвищити гормони щастя
24tv
2025-04-15T15:39:42Z
Новий рецепт весняного салату, який затьмарить будь-яку страву: візьміть лише 4 інгредієнти
GlavRed
2025-04-15T14:27:17Z
Медична катастрофа в Нідерландах: в країні понад 3000 дітей мають понад 25 братів і сестер
24tv
2025-04-15T14:12:28Z
Чотири найкорисніші види сиру, які можуть швидко знизити тиск
Gazeta UA
2025-04-15T13:57:46Z
Медичне обладнання, придбане Олегом Кротом, допомогло врятувати життя тритижневим малятам у Львові
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T13:51:06Z
У Китаї померли кілька вчених у галузях штучного інтелекту, медицини та оборони — ЗМІ
Antikor
2025-04-15T12:30:13Z
У Дунаївцях 18-річний молодик завдав ножових поранень трьом своїм знайомим
Украина Криминальная
2025-04-16T00:18:34Z
Поліція затримала крадія-мародера на місці ракетного удару в Сумах
Украина Криминальная
2025-04-15T22:45:47Z
П’ятеро поліцейських у лікарні після того, як BMW зіткнулося з п’ятьма патрульними машинами
Топ Жир
2025-04-15T22:45:37Z
У США сталася стрілянина у школі: є поранені учні
24tv
2025-04-15T21:57:40Z
На підприємстві найбільшого українського виробника РЕБ Kvertus сталася пожежа
InternetUA
2025-04-15T21:52:03Z
У Дніпрі чоловік напав з ножем на власника квартири, де він орендує кімнату
Antikor
2025-04-15T21:12:31Z
До 15 років ув’язнення засуджено інформатора рашистів на Черкащині
InternetUA
2025-04-15T20:58:34Z
Заочний арешт і міжнародний розшук: ексдепутата Баранського судять за схему на 82 мільйони гривень з флотом УДП
Antikor
2025-04-15T20:15:05Z
На Ірак обрушилася найсильніша піщана буря: від задухи постраждали майже 2 000 дорослих і дітей
Antikor
2025-04-15T19:16:58Z
Чому не можна казати "моє день народження": вчителька пояснила поширену помилку
GlavRed
2025-04-16T02:00:22Z
Важко встояти: 3 знаки зодіаку, які закохують у себе без зусиль
GlavRed
2025-04-16T01:24:19Z
Тест на IQ: яка кішка першою добіжить до миски з їжею
GlavRed
2025-04-16T00:27:55Z
Прозорий і смачний: великодній холодець, який гості розхвалюватимуть наввипередки
24tv
2025-04-15T19:39:42Z
Гладіолуси вразять всіх: як правильно посадити й виростити квіти
24tv
2025-04-15T19:33:36Z
Ось якими парфумами користувався б кожен із персонажів "Білого лотоса"
24tv
2025-04-15T19:33:23Z
Нарешті дізнаємось: сексологиня розкрила, скільки часу має тривати якісний секс
Знай
2025-04-15T19:12:30Z
Сім кілометрів містики та легенд: розповідаємо, що манить туристів на острів Муромець у Києві
Telegraf
2025-04-15T18:57:27Z
Великоднє дерево: декор своїми руками, що прикрасить дім і принесе святковий настрій
24tv
2025-04-15T18:57:21Z
Водіїв здивували цінники на АЗС: вартість А-95 сильно відрізняється
Хвиля
2025-04-16T02:06:07Z
Nvidia інвестує у виробництво ШІ-обладнання в США на $500 млрд
InternetUA
2025-04-16T02:01:28Z
Вартість великоднього кошика б'є рекорди. Чи знизяться ціни після свята?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T01:54:35Z
Україна хоче купити 10 систем Patriot у США: є один реалістичний сценарій
24tv
2025-04-16T00:27:05Z
Торговельна війна Трампа сприяє китайському автогіганту у боротьбі з Tesla ‒ FT
ZN UA
2025-04-15T23:00:53Z
Болгарія не продасть Україні реактори для Хмельницької АЕС, - Forbes
Antikor
2025-04-15T22:45:51Z
Податкова відкриє "полювання" на онлайн-продавців: кому і за що доведеться платити
Хвиля
2025-04-15T22:20:06Z
Лише 3 з 27 свіжих лістингів на Binance виявились прибутковими
ITC
2025-04-15T20:46:26Z
ЄК скоро представить альтернативу "торговельному безвізу" для України
Antikor
2025-04-15T20:24:39Z
"Барселона" програла "Боруссії" Д, але вийшла до півфіналу Ліги чемпіонів
Telegraf
2025-04-15T22:15:16Z
Онлайн-трансляція матчу Реал – Арсенал в 1/4 фіналу Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-15T22:06:10Z
Гра Україна – Румунія розпочалася хвилиною мовчання попри заборону УЄФА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T21:54:13Z
Колега Зінченка з Арсенала захотів створити свою кіберкоманду
Корреспондент
2025-04-15T21:33:26Z
Фарт на боці ПСЖ: Астон Вілла здійснила камбек проти французів, проте вилетіла з Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-15T21:21:29Z
Крістал Пелес продовжив контракт з Г’юзом
Football.ua
2025-04-15T21:10:17Z
Боруссія видала суперматч проти Барселони, але не змогла вибити її з Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-15T21:00:23Z
Меньян пропустить найближчий матч проти Аталанти
Football.ua
2025-04-15T20:45:17Z
Ньюкасл близький до підписання Кордеро
Football.ua
2025-04-15T20:23:06Z
Чим відрізняються паперові рушники від туалетного паперу - секрет знають одиниці
GlavRed
2025-04-16T00:27:46Z
OpenAI презентувала GPT-4.1: покращене кодування та розуміння контексту
InternetUA
2025-04-16T00:01:21Z
Samsung стала ексклюзивним постачальником OLED-екранів для складаних iPhone
InternetUA
2025-04-15T23:03:33Z
ROG Strix SCAR: нова ера ігрових ноутбуків стартує зараз!
TSN
2025-04-15T22:19:42Z
OpenAI готує соцмережу на фоні суперечки з Маском
iPress
2025-04-15T21:22:08Z
Щоб вдихнути в соцмережу нове життя: Цукерберг хотів видалити всіх друзів у всіх користувачів Facebook
Antikor
2025-04-15T20:39:38Z
NVIDIA представила бюджетні відеокарти серії RTX
1News
2025-04-15T19:36:56Z
Siri на основі ШІ стала такою катастрофою, що колеги дали розробникам образливе прізвисько
InternetUA
2025-04-15T19:22:23Z
Інтернет-аферисти ошукали трьох жінок на 96 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-15T19:16:50Z
Що робить Tesla з усіма тими непроданими кібервантажівками
Топ Жир
2025-04-16T01:15:15Z
Проїдуть сотні тисяч кілометрів: механік назвав 3 найкращі вживані автомобілі
GlavRed
2025-04-16T01:03:02Z
Kіа дозволяє сліпим пасажирам почути те, що інші бачать
Топ Жир
2025-04-16T00:45:18Z
Ціни на вживані автомобілі зростають, а покупці все ще стоять у черзі за ними
Топ Жир
2025-04-16T00:00:32Z
Макларен застряг на середині повороту, і тепер десятки машин повернули на запит виробника
Топ Жир
2025-04-15T23:15:56Z
Новий вигляд Лотос Елізе, якого ти ще не бачив
Топ Жир
2025-04-15T21:30:00Z
Honda планує виробляти практично усі автомобілі, продані у США, саме тут, у Америці
Топ Жир
2025-04-15T20:15:59Z
На Флориді Поліція Має Найкрутішу Патрульну Машину в Америці
Топ Жир
2025-04-15T19:30:27Z
Запас ходу — 792 км: у продаж надходить новий конкурент Tesla Model 3 від Mercedes
Фокус
2025-04-15T17:45:04Z