MY.UAНовини
Все про заміну суглобів: ціна, коли, кому і як можна робити ендопротезування
Все про заміну суглобів: ціна, коли, кому і як можна робити ендопротезування

Все про заміну суглобів: ціна, коли, кому і як можна робити ендопротезування

На що здатна сучасна хірургія, 24 Каналу розповів ортопед-травматолог вищої категорії, завідувач відділення травматології клініки "Оксфорд Медікал" Олександр Мартинчук.

Коли потрібна заміна суглоба

Ендопротезування (артропластика) передбачає заміну пошкодженого суглоба на штучний. Таку операцію роблять лише тоді, коли інші методи неефективні.

З віком або внаслідок негативних чинників, наприклад травм чи захворювань, хрящі змінюють свою форму: зношуються, стираються – й відтак розвивається больовий синдром, який суттєво обмежує рухи. Тож показаннями для ендопротезування є дегенеративно-дистрофічні зміни суглобів, які спричиняють біль.

Олександр Мартинчук

"Останніми роками пацієнти, хворі на артроз, суттєво помолодшали. Часта причина цього – руйнування кістки в результаті перенесеного COVID-19. А все тому, що під час коронавірусної хвороби дрібні судини тромбуються й розвивається всебічний некроз кістки. Перебіг процесу швидкий – за три місяці суглоби руйнуються, що призводить до необхідності ендопротезування навіть у молодому віці."

У чому суть операції? Хірург видаляє пошкоджені частини хряща, частково з кістками і на їхнє місце трансплантує штучні компоненти.

Які суглоби найчастіше потребують заміни

Найчастіше протезують колінні суглоби, трохи менший відсоток стосується кульшових, а далі вже йдуть інші: плечові, ліктьові, променево-зап’ясні, кисті тощо.

В разі системних захворювань, як-от ревматоїдний артрит чи подагра, іноді вражаються всі суглоби, проте замінюють шляхом артропластики тільки певні. Єдине показання для оперативного втручання при артрозі – стійкий больовий синдром, який потребує постійного приймання анальгетиків.

Олександр Мартинчук

"Зараз можна протезувати практично будь-який суглоб. Для таких складних операцій потрібна попередня підготовка. Є низка протипоказань. Та найголовніше, що потрібно усвідомити – після хірургічного втручання слід уважно слухати лікаря й виконувати всі його рекомендації. Адже ендопротези – це штучні компоненти, а не живий організм."

Зараз можна протезувати практично будь-який суглоб. Для таких складних операцій потрібна попередня підготовка. Є низка протипоказань. Та найголовніше, що потрібно усвідомити – після хірургічного втручання слід уважно слухати лікаря й виконувати всі його рекомендації. Адже ендопротези – це штучні компоненти, а не живий організм.

За словами лікаря, у будь-якого матеріалу є певний ресурс роботи. Зазвичай протези розраховані на 15 – 20 років, але ніхто не передбачить, як реагуватиме кістка на ендопротез чи як вплинуть на нього з часом наявні хронічні захворювання – нирок, печінки, ендокринної системи.

Види протезів суглоба

Залежно від того, вперше чи вже вдруге встановлюються протези, вони поділяються на первинної фіксації та повторної (ревізійні). Ревізійні імплантувати складніше, бо для заміни чи коригування старого протезу його треба спочатку видалити, кістку зруйнувати й зачистити, підібрати за розміром новий компонент, при цьому врахувати сумісність матеріалів. Якщо в пацієнта брак кісткової тканини, доведеться розв’язувати проблему прикріплення штучного суглоба.

З огляду на це протези різняться за способом фіксації – механічним або цементним. У першому випадку (безцементна фіксація пресфіт) протез вбивається в стегнову кістку, потім одягається головка на стегновий компонент, робиться вкладка в кульшовий компонент, чим усувається штучний вивих. Результат – людина починає ходити або у день виконання операції або на наступний. Зазвичай пресфіт застосовують для молодшої категорії пацієнтів, які мають міцну кісткову тканину.

Цементний метод фіксації більше підходить для літніх людей, в яких є остеопороз. Адже механічне встановлення протеза може спричинити перелом кульшової впадини або стегнової кістки. Тоді штучний суглоб тримається за допомогою цементу, який створює нове ложе для компонентів.

За розміром заміни протези бувають частковими або тотальними (повністю штучний суглоб). За матеріалом – з металу (титану, сплавів кобальту й хрому), кераміки або комбіновані.

Які дослідження необхідні, щоб визначитися з протезом

Є кілька основних досліджень:

  • найперше оцінюється рентгенографія – за знімками підбираються штучні компоненти. Зазвичай їхній розмір визначається з 90% точністю. Похибка у 10 % трапляється тоді, коли рентгенологічно не встановлена фокусна відстань або пацієнт надав знімок, зроблений на маленькій плівці;
  • КТ чи МРТ також допомагає визначити форму й розмір штучного суглоба;
  • для з’ясування способу фіксації розраховуються спеціальні коефіцієнти стосовно наявності в людини остеопорозу;
  • якщо є сумніви щодо щільності кісткової тканини, виконується різновид рентгену – денситометрія – єдине адекватне дослідження, яке показує, чи є остеопороз.

Вартість заміни суглоба

Заміна суглоба – дорога операція. Якщо йдеться про великі суглоби (колінний, кульшовий), то ціна може коливатись від 70 до 200 тисяч гривень. Залежно від типу протезу, складності операції, медичного закладу та міста.

Проте в країні діє програма Міністерства охорони здоров'я, яка щороку закуповує й надає безкоштовні ендопротези. Для цього потрібно надати копії паспорта, ідентифікаційного коду, витяг з ЦНАПу про місце реєстрації, електронне направлення від сімейного лікаря на консультацію до тієї травматології, яка робитиме ендопротезування. За рік – півтора людина отримає ендопротез. У Києві є додаткова програма для жителів міста, яка підтримує й посилює міністерську програму.

Але якщо розвивається асептичний некроз, виникає дуже сильний біль. Таке захворювання буквально за кілька місяців ставить людину на милиці. Тоді чекати, коли надійде черга, неможливо.

Кому не можна робити заміну суглоба

Є абсолютні й відносні протипоказання для ендопротезування. Абсолютні категорично забороняють таке оперативне втручання. Зокрема, це:

  • важка серцево-судинна патологія;
  • важка печінкова недостатність;
  • ниркова недостатність;
  • пошкодження шкіри, рани, хронічні виразки, які тривалий час не загоюються.

До відносних протипоказань належать стани організму, які є зворотними. Наприклад, на момент обстеження людина має виразку шлунку. Тож їй слід спочатку пролікувати шлунок до повного загоєння ерозії чи виразки, інакше патологія може спричинити післяопераційну кишково-шлункову кровотечу й суттєво ускладнити життя як пацієнту, так і лікарям.

Така сама ситуація з тромбозом судин – треба попередньо звернутися до судинного хірурга, якщо необхідно, зробити операцію і лише потім переходити до ендопротезування.

При цукровому діабеті є велика ймовірність виникнення ускладнень. Підвищений цукор стає ґрунтом для активного розвитку інфекції в організмі, тому є ризик гематогенного поширення інфекції. Вона потрапляє у найслабші місця, наприклад, в ділянку імплантації протеза чи кардіостимулятора. Тож ортопед-травматолог радить спочатку нормалізувати рівень цукру, хоча б до 7 ммоль/л, і тільки тоді призначає операцію.

Ендопротезування – це серйозне оперативне втручання, тому пацієнта попередньо ретельно готують до нього.

Реабілітація та чинники, які впливають на тривалість експлуатації протеза

У кожному випадку після операції травматолог надає індивідуальні рекомендації щодо способу життя й фізичної активності. Радить дотримуватися певної кількості рухів, інструктує, як безпечно ставити ногу, що потрібно робити, а чого категорично уникати. Список виходить доволі великий, та саме ці умови гарантують тривале використання штучного суглоба.

Олександр Мартинчук

"Треба розуміти, що спосіб життя з протезом має стати іншим. Якщо не виконувати рекомендацій ортопеда, протез замість 15 – 20 років слугуватиме лише 2 – 3. Тож фахівець детально пояснює, як правильно поводитися, щоб суглоб не розхитався, бо міняти протез на ревізійний – досить складний процес."

Щодо відновлення після операції, то є пацієнти, які на наступний день вже ходять. Літнім людям потрібна допомога – реабілітаційне лікування, щоб відновити силу м'язів і мобільність.

У певної категорії, зокрема із хронічними хворобами або надлишком ваги, перебіг захворювання набагато важчий, а реабілітація складніша.

Ортопеди зазначають: після протезування людина стає на 99 % здоровою, тому залишається тільки маленький 1 % – навчитися жити з ендопротезом. Адже наразі ендопротезування суглобів визнано операцією №1 у світі за своєю ефективністю і якістю.

Що таке артроскопія і чого її не слід плутати з ендопротезуванням

Олександр Мартинчук

"Це принципово різні типи оперативних втручань. Ендопротезування робиться у крайньому разі, коли з колінним, кульшовим чи плечовим суглобом уже нічого не можна вдіяти, окрім як замінити його."

А артроскопія – малоінвазивне оперативне втручання, зокрема і з діагностичною метою. МРТ не завжди є точним методом встановлення діагнозу: якщо в лікаря з’являються сумніви, він рекомендує провести діагностичну артроскопію.

Через маленькі розрізи внутрішньосуглобово вводиться камера. Колба наганяє воду, щоб розширити порожнину суглоба, аби фахівець міг вільно оцінити його стан. Якщо виявляються проблеми, ортопед одразу проводить необхідні маніпуляції (резекцію, пластику) з меніском, зв’язками, сухожилками чи оболонками суглоба.

Олександр Мартинчук

"Під час артроскопії лікар працює з кістками опосередковано. Наприклад, в разі хвороби Келлера відбувається відшарування хряща, тож ортопед за допомогою такого методу може зафіксувати його. Якщо відшарування прогресує – провести резекцію хряща в межах здорової тканини, щоб не травмувати її, а видалити тільки пошкоджену частину. "

Отже, простими словами: артроскопія – це початковий етап спроби відновити рухливість суглоба, а ендопротезування – фінальний, коли іншого виходу вже немає.

Теги за темою
МедицинаЛікування
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Обстріл Одеси та Сум: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T02:24:15Z
«Трамп був жертвою, а став мисливцем». Білий дім знову здивував меседжем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T01:48:01Z
Сенатор США назвав ключовий інструмент тиску на Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T01:06:04Z
«Ми зробимо це знову». Трамп пригрозив Тегерану ударами після заяви іранського міністра
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T00:51:47Z
Тегеран продовжить програму збагачення урану – глава МЗС Ірану
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T23:57:19Z
Пентагон оголосив про виведення морпіхів з Лос-Анжелеса
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T23:27:41Z
Білий дім підсумував шість місяців президентства Трампа та згадав про війну в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:54:46Z
Угорщина підтвердила участь Росії у будівництві нового нафтопроводу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T21:12:56Z
79-річна рекордсменка з написання радіодиктантів зі Львова залишилась без житла через обстріл РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T02:06:08Z
Окупанти атакували Одесу ударними безпілотниками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T00:45:46Z
В Одесі прогриміли вибухи: місто атакують ворожі дрони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T23:33:20Z
Російські ДРГ почали заходити у Покровськ - DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:00:57Z
Атака на Суми: є постраждалі, пошкоджені будинки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T21:42:48Z
Лінія фронту станом на 21 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:24:42Z
Прокуратура вимагає привести до належного стану пам’ятку «Будинок з хлібною лавкою»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:18:34Z
Ворог атакував Сумщину: четверо постраждалих, серед них дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T19:51:22Z
Графік відключення світла в Дніпрі з 22 по 24 липня: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-21T15:30:50Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
РНБО запровадила мораторій на перевірки бізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:25Z
Мораторій із винятком. Президент розповів, яка сфера бізнесу залишиться під особливим контролем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:57:57Z
Мільярдні втрати. Гетманцев розповів про наслідки тіньової торгівлі технікою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:18:16Z
Індекс Біг-Мака: гривня недооцінена майже на 50%
AgroPortal
2025-07-21T16:00:21Z
Україна отримає додаткові Patriot від Німеччини: подробиці
TSN
2025-07-21T15:37:07Z
Де більше нафти: у морі чи на суші
24tv
2025-07-21T15:30:19Z
Україна і Франція поглиблюють співпрацю в оборонній промисловості
УкраинФорм
2025-07-21T15:18:59Z
ЄС може тихо заборонити оренду газових приладів починаючи з 2030 року
Топ Жир
2025-07-21T15:18:57Z
Знову вводили план "Килим": у Росії стався серйозний колапс в аеропортах
24tv
2025-07-21T15:09:19Z
Керівництво Академії МВС розібрало квартири, яке обіцяло пільговикам і ветеранам – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T18:33:30Z
У Підмосков’ї російська ППО знищила житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:18:07Z
Міленіали обирають «тихі відпустки» без відома керівництва: світ захопив новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:42:03Z
Чому в Україні нашестя сарани: науковець надав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:33:13Z
Канада виділить $15 млн на ремонт танків для України
Европейская правда
2025-07-21T16:24:53Z
Мобілізація, яка змінить хід війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:15:12Z
ППО, боєприпаси і мільйони на дрони. Шмигаль підбив підсумки «Рамштайну»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:00:49Z
У службі якості освіти повідомили про кількість відрахованих дорослих студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T15:54:04Z
Чи є "удача" в українській мові та якими ще словами можна назвати це явище
24tv
2025-07-21T15:30:12Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
ПСЖ хоче підписати Камавінгу — Marca
Football.ua
2025-07-21T15:04:15Z
Станкович завершує перехід в Брюгге
Football.ua
2025-07-21T15:01:04Z
Карпати – Шарджа: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-21T14:58:03Z
П'яний чоловік знущався з собаки, бо той з'їв його обід: поліція затримала зловмисника
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T01:27:14Z
У Британії двоповерховий автобус з пасажирами врізався в міст: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:21:56Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: у потерпілих виявлено сальмонельоз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:21:24Z
Авіакатастрофа в Індії: розшифровано чорні скриньки літака Boeing
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:27:04Z
У Рівному водій на Range Rover тікав від патрульних і врізався в магазин
УкраинФорм
2025-07-21T16:18:01Z
У Києві знищили бойову частину збитої російської ракети Х-69, що впала біля будинку
УкраинФорм
2025-07-21T15:21:32Z
На Рівненщині чоловіки знущалися над собакою: у справу втрутилася поліція
24tv
2025-07-21T15:06:54Z
Трьом співробітникам НАБУ повідомлено про підозру в скоєнні ДТП, що призвели до каліцтва потерпілих
Украина Криминальная
2025-07-21T15:06:11Z
Одесит помстився за образу, завдавши ножових поранень співмістянину
Украина Криминальная
2025-07-21T15:03:19Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Гряде нова ера гаджетів: у Китаї готують тонкий смартфон із надвитривалою батареєю
Фокус
2025-07-21T15:00:42Z
У США створили унікальний чип, який може стати основою квантових комп'ютерів майбутнього
InternetUA
2025-07-21T14:49:16Z
Хакери атакували урядові установи та підприємства світу, використавши вразливість у системі Microsoft SharePoint
Детектор М
2025-07-21T14:27:41Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z
Новий електричний пікап Isuzu вражає своєю високою вартістю
Топ Жир
2025-07-21T13:18:10Z
Недорогі та безпроблемні: експерт назвав кращі авто для початківців вартістю до $10 000
Фокус
2025-07-21T13:00:52Z