MY.UAНовини
Шість вимерлих видів, які вчені намагаються повернути до життя
Шість вимерлих видів, які вчені намагаються повернути до життя

Шість вимерлих видів, які вчені намагаються повернути до життя

Процес відродження вимерлих видів починається з видобутку ДНК зразків цих тварин. Якщо генетичний матеріал добре зберігся, вчені можуть повністю відтворити геном зниклої тварини.

Вчені роблять значні кроки у спробах воскресіння вимерлих тварин. Завдяки сучасним технологіям генної інженерії є шанс, що такі види, як шерстистий мамонт, додо чи тасманійський тигр, можуть знову з’явитися на Землі.

Про це розповідає Live Science. 

Процес відродження вимерлих видів починається з видобутку ДНК зразків цих тварин. Якщо генетичний матеріал добре зберігся, вчені можуть повністю відтворити геном зниклої тварини. В інших випадках вони змінюють ДНК близькоспоріднених сучасних видів, додаючи до них гени вимерлих істот. Після цього відбувається перенесення модифікованого ядра в яйцеклітину тварини-донору, створюючи новий організм із характеристиками зниклого виду.

Вже існує кілька експериментів, які довели потенціал цієї технології.

Перші спроби воскресіння тварин

У 2003 році іспанські дослідники провели експеримент із повернення букардо (підвид піренейського козерога, що вимер у 2000 році). Вони успішно імплантували відновлену ДНК у яйцеклітину, і дитинча народилося, але прожило лише кілька хвилин через проблеми з легенями.

У 2013 році міжнародна група науковців працювала над воскресінням південної шлункової жаби, яка виношувала своїх пуголовків у шлунку та зникла у 1980-х. Ембріони були створені, але вони не змогли розвинутися у пуголовків, що припинило експеримент.

Попри ці невдачі, технології відтоді значно розвинулися. Очікується, що деякі вимерлі види можуть з’явитися вже впродовж наступного десятиліття.

Види, які можуть повернутися

Шерстистий мамонт

Ці величезні травоїдні мешкали на планеті між 300 000 і 10 000 років тому, поки їх не знищили кліматичні зміни та полювання людини. Завдяки мерзлоті, яка зберегла їхні рештки, вчені мають доступ до добре збереженої ДНК.

Американська біотехнологічна компанія Colossal Biosciences заявила, що працює над створенням “гібридного мамонта”, використовуючи генетичні модифікації сучасних азійських слонів. Очікується, що перші "мамонтята" з’являться вже у 2028 році.

Навесні 2025 року компанія зробила ще один прорив – створила генетично модифікованих мишей із густою шерстю, яка нагадує покрив мамонта. Це стало доказом того, що вони здатні змінювати ДНК для створення характеристик вимерлих видів. Однак шлях до справжнього повернення мамонта залишається довгим.

Додо

Додо (Raphus cucullatus) — великий нелітаючий птах, що мешкав на острові Маврикій, неподалік від узбережжя Мадагаскару. Його вимирання стало одним із перших прикладів впливу людини на природу: птах зник у 1681 році через полювання, знищення середовища існування та появу інвазивних видів, завезених європейськими колонізаторами.

Генетичні дослідження дали надію на повернення додо. У 2022 році вчені змогли відновити повний геном птаха із музейного зразка, що зберігався в Данії. Проте дослідникам ще потрібно вирішити проблему генетичної різноманітності, щоб нова популяція не складалася з клонів.

Попри це, виношування додо значно простіше, ніж відновлення великих ссавців на кшталт мамонта. Оскільки птахи розмножуються через яйця, процес відродження виду може відбуватися швидше, ніж у випадку з шерстистим мамонтом чи тасманійським тигром, наголошує Бен Ламм, керівник біотехнологічної компанії Colossal Biosciences.

Тілацин 

Тілацин (Thylacinus cynocephalus), також відомий як тасманійський тигр, був хижим сумчастим, що зовні нагадував вовка із характерними смугами на спині. Колись він заселяв територію Австралії, але через конкуренцію з динго та кліматичні зміни зник із материка близько 3000 років тому. Вижити вдалося лише популяції на острові Тасманія.

Європейські колонізатори, які прибули до Тасманії у XIX столітті, сприйняли тілацина як загрозу худобі та організували масове винищення. Уряд навіть запровадив винагороду за кожного вбитого тілацина, що призвело до знищення популяції. Останній представник виду помер у 1936 році в зоопарку.

Сьогодні тілацин вважається одним із найперспективніших кандидатів на відродження. На відміну від додо, його ДНК добре збереглася у музейних колекціях. За словами генетика Ендрю Паска з Університету Мельбурна, у світі є сотні зразків, багато з яких чудово збереглися. У 2017 році вчені повністю секвенували геном тилацина, а в 2023 році навіть змогли витягти його РНК.

Попри значний прогрес, відродження тасманійського тигра стикається з технічними труднощами. Генетичний матеріал зберігся у фрагментованому вигляді, тож дослідникам доведеться відновлювати його шматками та інтегрувати у ДНК близького родича – наприклад, сумчастого квола (Dasyurus).

Мандрівний голуб

Мандрівний голуб (Ectopistes migratorius) колись був одним із найчисленніших птахів у Північній Америці, становлячи 25–40% усієї популяції птахів на території сучасних США. Проте масове полювання та знищення середовища існування колонізаторами призвели до його повного вимирання. Через особливості поведінки — життя у величезних зграях і синхронне розмноження — цей вид виявився надзвичайно вразливим.

Останній мандрівний голуб, самка на ім’я Марта (названа на честь Марти Вашингтон), помер у зоопарку Цинциннаті 1914 року.

Сьогодні зразки ДНК мандрівних голубів зберігаються у музейних колекціях. Однак їхній генетичний матеріал настільки фрагментований, що вчені навряд чи зможуть відродити цей вид у його первісному вигляді. Натомість біотехнологічна компанія Revive & Restore розробляє альтернативний підхід: інтеграцію фрагментів ДНК мандрівного голуба у геном сучасних смугахвостих голубів (Patagioenas fasciata).

Якщо експеримент буде успішним, перше покоління "відроджених" голубів може з’явитися вже у 2025 році. Надалі компанія планує випустити їх у дику природу, щоб вони знову заселили східні ліси Північної Америки. Це стане тестом для геномного втручання як інструменту відновлення екосистем, які колись залежали від цих птахів.

Зубр

Тури (Bos primigenius), які є дикими предками всіх сучасних корів, колись населяли Північну Африку, Азію та майже всю Європу. Вони були одними з найбільших ссавців після льодовикового періоду, але через надмірне полювання та руйнування довкілля поступово вимерли. Останній відомий тур загинув у 1627 році в польському лісі Якторув.

На відміну від інших спроб відродження вимерлих видів, у випадку з турами не потрібна генноінженерна модифікація. Дослідники виявили, що значна частина генів туру все ще зберігається в сучасних породах великої рогатої худоби. Це дозволило застосувати метод зворотного схрещування: селекційне розведення корів, які найбільше нагадують своїми фізичними рисами та поведінкою древніх предків.

Проект із повернення туру очолює фонд Taurus Foundation у Нідерландах. За словами його керівника Рональда Годері, вже вдалося вивести понад шість поколінь корів, і нові особини дедалі більше схожі на справжніх турів. Дослідники наближаються до створення майже ідентичного до оригіналу виду, який, імовірно, зможе повернутися у природне середовище найближчими десятиліттями.

Квагга

Квагга (Equus quagga quagga) — вимерлий підвид рівнинної зебри, який колись мешкав у Південній Африці. На відміну від сучасних зебр, квагга мала менше смуг на задній частині тіла, а її передня частина нагадувала звичайну зебру. Через масове полювання та конкуренцію з боку домашньої худоби цей підвид було повністю винищено. Остання квагга в дикій природі зникла у XIX столітті, а остання тварина в неволі померла у 1883 році.

Сьогодні вчені намагаються повернути кваггу за допомогою зворотного схрещування. З 1987 року в Південній Африці реалізується Проект "Квагга", мета якого — селекційне розведення рівнинних зебр з меншою кількістю смуг, щоб "відновити" зовнішній вигляд квагги. Вчені припускають, що цей підвид не зник повністю, а його гени досі зберігаються в сучасних рівнинних зебрах.

Однак такий метод викликає суперечки. Критики стверджують, що відтворені зебри, попри зовнішню схожість, генетично залишаться рівнинними зебрами. Деякі вчені наполягають на використанні методів клонування: зразки ДНК можна було б витягти з кісткового мозку або таксидермічних зразків, а потім імплантувати у яйцеклітину сучасної зебри.

Поки що цей варіант залишається лише теоретичним, але розвиток біотехнологій може зробити повернення квагги до життя можливим у майбутньому.

Читайте також

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
До програми «Плюси» долучилася мережа військових магазинів Ukramor
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:46Z
29 квітня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна святкувати весілля
24tv
2025-04-29T04:03:09Z
США гальмують передачу Україні австралійських танків, обіцяних півроку тому, — ЗМІ
Фокус
2025-04-29T03:57:49Z
Російські письменники в українській освіті: як діяти батькам, якщо вчитель нав'язує літературу країни-агресора
Знай
2025-04-29T03:51:30Z
У світі закінчується скумбрія: експерти розповіли, чим замінити рибу
GlavRed
2025-04-29T03:27:51Z
Яке свято 29 квітня 2025 та що підкаже, яким буде літо
Факти ICTV
2025-04-29T03:00:29Z
В Україні запрацював маркетплейс новітніх технологій для військових
InternetUA
2025-04-29T02:04:50Z
У Павлограді стався курйоз з погруддям Леніна. Як його "модернізували"
Telegraf
2025-04-29T01:30:01Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Українці вже задекларували майже 7 тисяч одиниць зброї - Вигівський
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:49Z
Трамп і Путін маніпулюють один одним - Гринів
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:36Z
Кремль посилює перевірки перевірки українців в РФ - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-29T04:27:33Z
Лавров заявив, що Росія готова вести переговори з Україною без попередніх умов
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:25Z
Шмигаль не задекларував автомобіль преміум-класу, яким користується його дружина – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T04:09:50Z
Боротьба України проти РФ є боротьбою за мир у Німеччині – Мерц
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T03:48:29Z
Зеленському доповіли про ліквідацію командування РФ: Справедливість неминуче приходить
Комсомольская правда
2025-04-29T03:30:13Z
Bloomberg дослідив, як Путін впливає на Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T03:27:14Z
Укрзалізниця надала флагманський статус іще одному поїзду
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:41Z
IBM планує інвестувати $150 мільярдів у виробництво високопродуктивних комп'ютерів у США
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:16Z
Нас знову лякають дефолтом: як можливе банкрутство країни позначиться на житті українців
Комсомольская правда
2025-04-29T04:01:26Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Запоріжжі: яких змін очікувати в травні
Политека
2025-04-29T04:01:25Z
Підвищення пенсій у квітні: чому воно торкнулося не усіх
ZN UA
2025-04-29T03:43:18Z
Супермаркети підняли ціни на апельсини, банани та лимони: скільки доведеться заплатити
Хвиля
2025-04-29T03:27:13Z
Фінансовий гороскоп на сьогодні, 29 квітня: для яких знаків Зодіаку день стане найгіршим для кредитів і покупок
Знай
2025-04-29T03:12:26Z
«Злітна смуга» у поле. Як погода скоротила терміни посівної
AgroPortal
2025-04-29T03:00:29Z
IBM інвестує $150 мільярдів у США для розвитку квантових технологій та виробництва
InternetUA
2025-04-28T22:02:21Z
Их отношения начались, когда он был в браке: что известно о любимой Василия Вирастюка
Telegraf
2025-04-29T04:18:42Z
«Minecraft: Фільм» став найкасовішим у 2025 році: скільки приніс у прокаті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T01:48:24Z
Меган Маркл уперше прокоментувала розлучення з принцом Гаррі
GlavRed
2025-04-28T23:25:49Z
"Зазнала невдачі": як складається особисте життя Дженніфер Еністон зараз
GlavRed
2025-04-28T23:25:32Z
Татусеві дітки: Меган Маркл показала дітей від принца Гаррі
GlavRed
2025-04-28T23:15:12Z
Ще один Візлі: зірка "Гаррі Поттера" вдруге став батьком
GlavRed
2025-04-28T21:27:09Z
Де зараз оперна діва Валентина Степова і чим вона займається після смерті чоловіка
24tv
2025-04-28T20:33:10Z
Вдова Віталія Білоножка зворушливо вшанувала пам'ять покійного співака
GlavRed
2025-04-28T20:27:51Z
"Дякую Богу за це щастя": Могилевська вперше показала свого чоловіка
GlavRed
2025-04-28T20:27:36Z
Головні події ночі 29 квітня: вибухи у Києві та зупинка всіх АЕС в Іспанії
Факти ICTV
2025-04-29T04:27:33Z
В Іспанії кажуть, що після блекауту подачу електроенергії відновлено на 92%
Европейская правда
2025-04-29T04:24:28Z
У Києві уламки російського дрона впали на базу відпочинку, є постраждала
Комсомольская правда
2025-04-29T03:49:43Z
У Києві через російські безпілотники згоріла будівля на базі відпочинку
Лига
2025-04-29T03:33:02Z
Росія вдарила дронами по Києву, вибухи в Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T02:51:34Z
Поліцейські розслідують смертельну ДТП за участі чотирьох авто в Одеському районі
Украина Криминальная
2025-04-29T00:18:02Z
Вибухи на Запоріжжі: Росія продовжує бити "Шахедами"
24tv
2025-04-28T23:42:14Z
У Житомирі поліція розшукує безвісно зниклу 33-річну містянку
Украина Криминальная
2025-04-28T23:33:51Z
У Рязанській області прогриміли вибухи: під атакою нафтозавод
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:33:54Z
Військові хірурги з України проходять навчання у Сполучених Штатах
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:52Z
Як позбутися кульбаб, які виснажують ґрунт: потрібна лише сіль та окріп
24tv
2025-04-29T03:48:07Z
Як правильно – "серцевий біль" чи "сердечний біль": якої помилки варто уникати
GlavRed
2025-04-29T03:27:07Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
2025-04-28T18:16:02Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
Як самостійно видалити кліща: епідеміологиня поділилася важливими нюансами
Знай
2025-04-28T17:51:38Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Ворог минулої доби атакував Запорізьку область понад 540 разів
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:49Z
В Україні переважно без опадів, до +21°
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:35Z
Прикордонники показали, як FPV-дроном знищили російський прапор на Харківщині
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:31Z
У нього залишилися синочок і дружина: за Україну загинув розвідник Сергій Вишенько
24tv
2025-04-29T04:15:06Z
Карта бойових дій на 29 квітня 2025 року – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-04-29T03:57:15Z
Росіяни мали низку успіхів, зокрема на Сумщині: огляд фронту від ISW
24tv
2025-04-29T03:51:56Z
Горять автівки та приватний будинок: Київ атакували ударні дрони
GlavRed
2025-04-29T03:30:56Z
Новий графік автобусів в Одеській області: місцевим зробили важливе попередження
Политека
2025-04-29T03:30:48Z
Гороскоп на травень 2025 для Дів: зміни, кар'єрне зростання, фінансові зобов'язання
GlavRed
2025-04-29T03:27:36Z
"Абсолютний фаворит": хлопець відвідав усі країни на планеті та розповів, де найсмачніша їжа
Фокус
2025-04-29T04:01:28Z
Що не можна робити на Радоницю 2025: основні заборони, про які варто знати
24tv
2025-04-29T03:36:19Z
Який соус корисніший - кетчуп чи гірчиця: фахівці поставили крапку в суперечці
GlavRed
2025-04-29T03:27:41Z
Чому підлога постійно липка після миття: список помилок, які роблять всі
24tv
2025-04-28T22:00:16Z
Навіть не треба мʼяса: нереально смачна запіканка на вечерю – її з'їдають в одну мить
24tv
2025-04-28T20:57:07Z
Пліснява з вікон зникне раз і назавжди: елементарний спосіб
24tv
2025-04-28T20:03:38Z
Насолода, перед якою не встоїть ніхто: рецепт знаменитого "Битого скла" з крекерами
24tv
2025-04-28T19:36:36Z
Ось 3 головні причини постійних сварок у парах
24tv
2025-04-28T19:36:07Z
Що потрібно для потужного росту перцю: експерт радить особливе підживлення
GlavRed
2025-04-28T19:25:29Z
Ексчемпіон UFC, який боксував із Ф'юрі та Джошуа, на смерть збив дівчину
ZN UA
2025-04-28T21:58:47Z
Онлайн-трансляція матчу Арсенал – ПСЖ у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-28T21:24:26Z
29 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:25Z
Серія А: Педро і Ондрейка обмінялися дублями, перемога Кальярі
Football.ua
2025-04-28T20:49:27Z
Стало відомо, коли відбудеться переможний парад Ліверпуля
Football.ua
2025-04-28T20:19:36Z
Анчелотті погодився очолити збірну Бразилії на ЧС-2026 — Романо
Football.ua
2025-04-28T19:52:45Z
Барселона розгромила Трабзонспор та виграла Юнацьку лігу УЄФА
Football.ua
2025-04-28T19:01:22Z
Суд обрав запобіжний захід колишньому українському боксеру: що відомо
24tv
2025-04-28T18:45:32Z
Удінезе та Болонья сильнішого не визначили
Football.ua
2025-04-28T18:34:14Z
Hubble показав галактику дивної форми у сузір'ї Жирафа
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:36Z
Фішка iPhone, яка спрощує життя в подорожах
InternetUA
2025-04-29T04:01:02Z
Японці пропонують крутий метод подолання цифрової тривожності – Шінрін Йоку
24tv
2025-04-29T03:48:35Z
Незвичайна головоломка: знайдіть 3 відмінності в картинках із японкою за 33 сек
GlavRed
2025-04-29T03:27:17Z
Блокчейн допомагає повернути довіру до рішень штучного інтелекту
InternetUA
2025-04-29T03:01:13Z
Китайський чат-бот DeepSeek знову запрацював у Південній Кореї
InternetUA
2025-04-29T01:01:53Z
Сайт Elections Canada «ліг» під час підрахунку голосів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T00:33:50Z
За завітами Сунь-цзи: бактерії застосовують підступну тактику проти вірусів-мисливців
Telegraf
2025-04-29T00:12:02Z
Apple зайняла провідну роль у розвитку упаковки SoIC від TSMC
InternetUA
2025-04-29T00:01:35Z
В Україні стартують продажі зарядженого Volkswagen Tiguan: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-04-29T04:21:28Z
Продаж Pontiac GTO Judge на 656 миль може дорожче вашого будинку
Топ Жир
2025-04-29T01:30:42Z
Audi RS5 демонструє величезні вихлопні системи та зарядження від мережі
Топ Жир
2025-04-29T00:45:21Z
Як правильно обкатати новий автомобіль: основні речі, яких варто уникати
Gazeta UA
2025-04-29T00:33:27Z
Каліфорнія вважає, що водійські великі вантажівки без водія це чудова ідея. Що може піти не так?
Топ Жир
2025-04-29T00:00:50Z
Автомобіль з Китаю: схожість на Cybertruck та Hummer після однієї ночі
Топ Жир
2025-04-28T23:15:39Z
Водій Porsche 911 GT3 RS дізнається, що дерева міцніші за червоні колеса
Топ Жир
2025-04-28T22:45:22Z
Понад половина власників автомобілів Tesla повідомляють про акти вандалізму зі сторони невідомих осіб
Топ Жир
2025-04-28T22:00:05Z
Секретний зміст нового назв Renault Boreal SUV
Топ Жир
2025-04-28T21:00:24Z