MY.UAНовини
Вітольд Фокін: Особливої радості від розпаду СРСР я не відчував
Вітольд Фокін: Особливої радості від розпаду СРСР я не відчував

Вітольд Фокін: Особливої радості від розпаду СРСР я не відчував

Зустріч у Біловезькій Пущі поставила крапку в існуванні Радянського Союзу. Історичний договір про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД) було підписано 8 грудня 1991 року, а вже за два дні Біловезькі Угоди ратифікувала Верховна Рада України.

Напередодні 30-річчя цієї надважливої події ми поговорили з одним із підписантів історичного документу — Вітольдом Фокіним (1991 року керував українським урядом, був першим прем’єр-міністром незалежної України).

У першій частині інтерв’ю ми говорили про причини розпаду СРСР і про те, чому це було неминучим. "Телеграф" взяв це інтерв'ю у Вітольда Фокіна у 2021 році.

— Нещодавно у Відні ви брали участь у симпозіумі, присвяченому 30-річчю підписання Біловезьких угод. Що це за захід? Що там відбувалося? В українській пресі про це практично немає інформації.

На початку жовтня, з деякою несподіванкою для себе, я отримав лист за підписом Вернера Фаслабенда — це колишній міністр оборони Австрії (нині президент Австрійського інституту Європи та безпеки — Ред.) та містера Мартіна Сайдіка (донедавна був модератором зустрічей Тристоронньої контактної групи з Донбасу від ОБСЄ — Ред.). Мене запросили взяти участь у симпозіумі, присвяченому цій історичній даті, і я із задоволенням погодився.

Симпозіум проходив у Віденській дипломатичній академії, у залі було близько ста людей. Практично всі учасники цього заходу були з приставкою "екс-", але це люди, які зберегли свій вплив, які мають величезний авторитет на світовій арені. Звичайно, бути серед такої публіки було приємно.

*** Крім Фаслабенда у симпозіумі брали участь Еміль Брікс – директор Віденської школи міжнародних досліджень, Давид Харленд – виконавчий директор Центру Гуманітарного діалогу, Геннадій Бурбуліс – колишній віце-прем’єр Росії, Станіслав Шушкевич – колишній глава держави Білорусь, Петро Кравченко – екс-міністр закордонних справ Білорусі, Вольфганг Шюссель – колишній віце-канцлер та екс-глава МЗС Австрії, Хорст Тельчик – у минулому радник Гельмута Коля, Томас Грем – радник президента США Джорджа Буша-молодшого, дипломати, журналісти.

Я мав виступити в ролі одного з головних спікерів з годинною доповіддю, проте ковід вніс свої корективи, тому замість доповіді ми просто розмовляли у форматі відповідей на запитання. Запитань, треба сказати, було багато.

Вітольд Фокін під час симпозіуму з нагоди 30-річчя від дня підписання Біловезьких Угод (Відень, 2021 рік)

Другий день заходу видався ще цікавішим, він проходив під назвою "Біля каміну". Було лише 15 чи 16 осіб, але це були "вершки". Не було жодних доповідей, а просто спілкування на важливі теми. І ось тут нюанс — не хочу нікого образити, але, наприклад, Бурбуліс і Кравченко чудово володіючи матеріалом, все вірно говорили за формою, але по суті я багато в чому був з ними не згоден. Слід зізнатися, вже звик до того, що моя думка не завжди збігається із загальноприйнятою. Залишаю за кожною людиною право бути самою собою і мати свою позицію.

Що спричинило Біловезьку зустріч? Адже ми розуміємо, що зникнення з карти світу такої великої країни, як Радянський Союз, не відбувається в один момент. Які сигнали свідчили про наближення розпаду СРСР?

— Підписантів Біловезьких угод називають по-різному. Багато хто вважає нас зрадниками, змовниками, приреченими на невдачу. Дехто вважав, що Біловезька Пуща — просто демонстрація провінційного егоїзму. Були й такі, що вважали, що те, що сталося у Віскулях, — це добре спланована та здійснена програма американських спецслужб.

Жодної з цих версій не підтримую. У тому, що сталося у Віскулях, була неминуча та цілком очевидна історична закономірність. Ця зустріч могла відбутися раніше чи пізніше, але вона все одно мала відбутися: занадто наполегливою була необхідність змінювати рутинне, те, що віджило, потребувало заміни, або радикального оновлення.

Радянський Союз був задуманий і створювався як диктатура пролетаріату і спочатку радянська влада цілком відповідала своєму призначенню. Згодом влада перетворилася на диктатуру політичних євнухів, які навіть за бажання нічого істотного зробити не можуть. Керуюча десятиліттями Комуністична партія не терпіла критики і була суворо підпорядкована вимогам демократичного централізму. Зрештою, цей принцип набув стиль унтера Пришибеєва.

Ще задовго до розпаду Радянський Союз потребував демократизації всіх сфер громадського управління, тим паче що партія, яка знаходиться поза зоною критики, переконувала всіх у своїй непогрішності, пригнічує інодумство і свободу слова, друку, приречена варитися у власному соці, а отже неминуче мала програти.

У березні 1970 року про це у відкритому листі сказали видатні вчені зі світовим ім’ям: Нобелівський лауреат Андрій Дмитрович Сахаров, історик і філософ Рой Олександрович Медведєв та талановитий фізик – Валентин Федорович Турчин – друг та соратник академіка Сахарова (вони разом створювали першу у світі атомну електростанцію).

Андрій Сахаров, Рой Медведєв та Валентин Турчин (зліва направо)

Про підготовку вказаного листа, який адресувався генеральному секретареві КПРС Брежнєву, голові Верховної Ради Підгірному та голові Ради міністрів СРСР Косигіну, я знав задовго до публікації, бо Валентин Турчин — мій брат по материнській лінії. Коли я бував у Москві, то відвідував Валентина, ми часто сперечалися, переконуючи один одного. Я далеко не завжди поділяв його думку, але завжди захоплювався його цілеспрямованістю і глибоким розумінням процесів, які для мене тоді були незбагненні. На 16 сторінках листа зверталася увага керівників держави на серйозні недоліки, які, якщо їх не виправити, могли призвести до Біловезької пущі або до іншого історичного місця. Вони були провісниками цих подій.

У листі до Брежнєва вчені стверджували, що демократизація всіх сфер життя радянського суспільства вкрай необхідна, проте проводити її треба поступово, поетапно, без кампанійщини. Мужні люди закликали уряд СРСР зняти заборони на обмін інформацією, свободу слова, друку і так далі. Лібералізації потребувала і система державного планування.

Держава суворо обійшлося зі «бунтівниками»: Сахарова заслали в Горький (у роки радянської влади Горький був т.зв. закритим містом — місцем, куди було заборонено вʼїзд іноземцям — Ред.), а Турчина звільнили від роботи в Академічних закладах і він кілька років працював кочегаром у груповій котельні південно-західного району Москви, доки не був запрошений на роботу до США.

Коли Горбачов прийшов до влади, він викликав у мене симпатію, ми часто спілкувалися. Він був сміливим, рішучим, порозумівся зі США і покінчив з "холодною війною". Впала Берлінська стіна. Розсипався Варшавський договір, радянські солдати пішли з Афганістану. Я щиро жалкую, що в цей момент поруч з ним не було людини, або людей, які б протверезили його, стримали його безвідповідальні пориви. Цьому сприяла його, насправді, всесвітня, популярність. Захід його обожнював. Він стає Нобелівським лауреатом, весь світ аплодував і кричав: "Горбі! Горбі! Горбі!". І він, як людина досить довірлива, не засумнівався у своїй винятковості. Звідси беруть початок усі безглузді та непоправні помилки.

В 1990 році Михайло Горбачов став лауреатом Нобелівської премії миру

Наприклад?

— Кинувшись виконувати його команду, уряд Рижкова почав без ретельної та поетапної підготовки різкий перехід до ринкової економіки. У пошуках популярності Горбачов став загравати з робочою публікою, рядовими комуністами та секретарями низових партійних організацій. Відкрито закликаючи їх не довіряти районним, обласним та республіканським керівникам. «Ви на них тисніть знизу, а ми будемо тиснути зверху», — говорив він на мітингах. Він став втрачати авторитет, люди стали називати його "міченим". І не знайшлося людини, яка б у цей момент сказала йому "стоп, пригальмуй". Навпаки, люди з його оточення (Яковлєв, Шеварднадзе, Раїса Максимівна Горбачова) примушували його робити чергові дурниці.

Становим хребтом радянської економіки було державне планування. Про це можу говорити зі знанням справи, оскільки у системі Держплану УРСР я працював двадцять років, пройшов усі етапи від начальника відділу і до голови. У моєму розумінні Держплан був генеральним штабом виконавчої влади. На жаль, існує помилкова думка, що виграють компанії командувачі, а програють штаби.

Директивне планування, що зіграло особливу роль під час Великої Вітчизняної Війни та відновлення економіки в післявоєнний період, потребувало радикальної лібералізації, потрібно було відмовлятися від командних методів управління та переходити до індикативного, рекомендаційного, прогнозного планування.

Але ті представники влади, хто втратив почуття нового, побоюючись за свій кар’єрний ріст, нехтували цими вимогами. Як приклад можу послатися на слова голови держплану Якутії Тамота Діадоровича Сівцева, який щороку отримував завдання сіяти пшеницю за вкрай несприятливих для цього умов, у результаті отримували пшениці менше, ніж сіяли.

Радянський Союз був приречений на зникнення, вважає Вітольд Фокін

Процвітала хибна практика довільного вирівнювання рівнів розвитку окремих регіонів країни. За рахунок України часто закривали потреби інших республік, необґрунтовано встановлювалися субвенції, у широких масштабах використовувався протекціонізм.

Мене завжди дратувала політика добровільно-примусового інтернаціоналізму. Безконтрольно надаючи допомогу країнам третього та четвертого світів, Радянський Союз часто підтримував антинародні режими в африканських, латино-американських, азіатських країнах, вожді яких купалися в розкоші, купували палаци та яхти за гроші, зароблені радянськими людьми. І все це заради того, щоб вони колись, десь проголосували так, як треба Москві.

— До речі, про інтернаціоналізм. Війну в Афганістані вважають одним із факторів, який прискорив процес розвалу СРСР. Як ви ставитеся до цієї історії? Чи потрібно було взагалі вводити туди війська у ситуації?

— Звичайно, допомагати голодуючим народам — святий обов’язок будь-якої людини, будь-якого уряду, але в Афганістані, як на мене, Радянський Союз грав у чужу гру. Я не є витонченим політиком, можу помилитися, але, на мою думку, занурючись у проблеми Афганістану, ми не врахували досвід США, які зазнали невдачі у В’єтнамі.

Подвиги наших героїв-інтернаціоналістів, їхня мужність і вірність вітчизні повинні надовго зберегтися у наших серцях, але водночас, це не знімає відповідальності з тих, хто посилав їх у пекло. Адже той, хто нав’язував бійцям почуття міжнародного обов’язку, не бігав з автоматом, не приймав рішення під кулями.

Через 10 років війни СРСР вивела війська з Афганістану

— Як на процес зникнення СРСР вплинули шахтарські бунти?

— Шахтарів називали гвардійцями праці, вони були улюбленим дітищем суспільства, відіграли ключову роль у період індустріалізації країни, у роки Великої Вітчизняної Війни та відновленні економіки після війни. Проте відкриття найбільших родовищ вуглеводню в Україні та східному Сибіру, на Ямалі, а потім введення в експлуатацію атомних енергоблоків принципово змінили паливно-енергетичний баланс країни.

Про вугілля стали забувати, помітно змінилося матеріально-технічне забезпечення галузі, постачання Донбасу продовольчими та промисловими товарами стало гіршим, знизилася зарплата шахтарів, але ж праця гірників не стала легшою чи менш небезпечною! Цим уряд СРСР не перейнявся. Шахтарські бунти назрівали не відразу: то одна шахта страйкує, то зміна на іншій шахті відмовляється підніматися на поверхню. Відповідної реакції уряду не було, і тоді пролунав грім.

Реально існує шахтарське братерство, засноване на професійній солідарності та страйкували практично всі вугільні басейни Радянського Союзу. З першого дня до останнього я був у горнилі цих подій. Шахтарі досягли всього і навіть більше, на що розраховували. Але найголовніше, що при цьому була втрачена, здавалося б непорушна, віра в непогрішність радянської влади. Думаю, шахтарські страйки стали предтечею майбутніх Біловезьких угод.

Протести шахтарів серйозно прискорили розпад СРСР, вважає Вітольд Фокін.

— Президент Російської Федерації Володимир Путін вважає, що розпад СРСР — це найбільша геополітична трагедія ХХ століття. Чи згодні ви з цією тезою? Чи можна було цієї "трагедії" уникнути, наприклад, наприкінці 80-х та на початку 90-х?

— Я не вважаю це трагедією, це швидше історична неминучість. Те, що сталося в заповідній Біловезькій пущі, не могло не статися, роком пізніше, роком раніше — немає різниці. З політичної карти світу зникла велика країна, яку одні називали "Імперією зла", інші — "Оплотом світу". І Єльцин, і Бурбуліс у своїх мемуарах та виступах говорили, що були щасливі, коли усвідомили та оцінили все, що сталося. Щодо мене, зізнаюся, що підписуючи Біловезькі угоди, особливої радості я не відчував, хоча й ностальгії за минулим теж немає.

Чому?

По-перше, існування Радянського Союзу робило світ біполярним, зберігався хоч якийсь умовний баланс сил. З катастрофою СРСР рівновага порушувалася і у зв’язку з цим виникала загроза глобалізму, загострювалося міжнародне протистояння.

По-друге, йшла у небуття держава, народи якої винесли всі тяготи Другої світової війни, понесли незліченні жертви, відіграли вирішальну роль у перемозі коаліції над фашизмом. Я категорично не згоден із тими, хто безсовісно переписує історію, перебільшуючи роль союзників.

Була і третя причина, чому я не відчував радості. Зникла країна, якій я вірою та правдою служив десятки років. Вважаю непристойним сміятися на похороні, хоча до цього дня, повторюю, не відчуваю жодної ностальгії за минулим. Адже ми не відчуваємо радості відправляючи рідну, близьку людину під ніж хірурга, але робимо це, розуміючи, що інакше не можна.

Другу частину інтерв’ю з Вітольдом Фокіним про майбутнє Донбасу та України читайте тут.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Разговор Зеленского с Трампом и не только: три события, сделавшие сегодняшний день историческим
Telegraf
2025-04-26T17:21:26Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп нарушил дресс-код на похоронах Папы Римского - дело в его костюме
Комсомольская правда
2025-04-26T18:24:59Z
В США есть законопроект с дополнительными тарифами для стран, покупающих нефть, газ и уран РФ — Грэм
Факти ICTV
2025-04-26T18:09:36Z
Путин заявил о "полном увольнении" Курской области - в Украине опровергли
Лига
2025-04-26T14:27:13Z
В Украине ликвидировали сына замглавы ЦРУ, который воевал за Россию - СМИ
Корреспондент
2025-04-25T15:54:39Z
Война в Украине: как быть украинцам, после того как США «умывают руки»
Comments UA
2025-04-18T11:24:32Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
КНДР показала эсминец с "самым мощным оружием"
Корреспондент
2025-04-26T18:18:20Z
Россия за время Курской операции потеряла более 60 тысяч личного состава – Генштаб
Факти ICTV
2025-04-26T18:09:59Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Тарифы на свет в 2025 году: есть ли основания для очередного повышения
Знай
2025-04-26T19:12:14Z
Забрали больше, чем добавили: украинцы возмущены арифметикой ПФУ после индексации
Знай
2025-04-26T18:30:49Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Тейлор Свифт и Хью Джекман могут оказаться в суде из-за Блейк Лайвли
Знай
2025-04-26T15:52:36Z
Роман «Взгляд медузы» Любка Дереша стал победителем Премии книжных блогеров
Комсомольская правда
2025-04-26T15:37:17Z
Марина Боржемская поделилась фото юности: стройная модель
GlavRed
2025-04-22T09:43:08Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Иране более 500 пострадавших при взрыве в порту
Корреспондент
2025-04-26T18:06:19Z
Підвищення тарифів УЗ створить критичний тиск на підприємства – НАДПУ
AgroNews
2025-04-26T16:16:19Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Почему люди дергаются, когда засыпают: ученые раскрыли тайну
Фокус
2025-04-26T18:45:29Z
Секрет глубокого сна: старинный способ, вернувший покой женщине после лет мучений
Comments UA
2025-04-26T18:37:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Всего одна привычка может сильно ускорить старение мозга: ученые предупредили об опасности
Фокус
2025-04-26T13:12:52Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Шашлыки вместо траура: пока киевляне оплакивали погибших, Поворозник собрал чиновников КГГА на празднование
Знай
2025-04-26T18:42:16Z
Армия РФ окончательно уничтожает Купянск полуторатонными КАБами: в городе все еще есть люди
Comments UA
2025-04-26T17:00:21Z
"Молот" на 200 кг: авиация ВСУ взорвала тайник пехоты ВС РФ в Селидово
Фокус
2025-04-13T14:27:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Преждевременный вылет: известны все клубы, которые покинут АПЛ
Корреспондент
2025-04-26T19:15:49Z
Четыре украинца сделали игру Экстракласы, выведя Лехию из зоны вылета
Корреспондент
2025-04-26T19:00:04Z
Вратарь Челси пополнил ряды военных и готов ехать в Украину
Корреспондент
2025-04-26T18:33:25Z
Украинский спортсмен Ильчишин установил национальный рекорд в скалолазании
Комсомольская правда
2025-04-26T18:19:51Z
В Манчестер Сити к игре в основе возвращаются отсутствовавшие лидеры
Корреспондент
2025-04-26T18:12:23Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Мелочи, разрушающие отношения: психолог перечислил опасные моменты в совместной жизни
Фокус
2025-04-26T19:06:31Z
Почему кошка спит в вашей кровати: правда, о которой молчат заводчики
Знай
2025-04-26T16:51:38Z
Гороскоп на воскресенье 27 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-26T15:03:27Z
Не заваливайте кладбище пластиком: 4 варианта, как лучше уважать память умерших
Telegraf
2025-04-26T08:30:59Z
Что нужно обязательно посеять 26 апреля и кого запрещено обижать сегодня: приметы и запреты на Василия
Знай
2025-04-26T05:30:35Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
5%, 18% и военный сбор: как не влететь на налоги при продаже авто
Знай
2025-04-26T18:51:40Z
Электромобиль и вода: что будет, если заехать в лужу на "электричке"
UAToday
2025-04-26T11:03:50Z
Водителей штрафуют за еду: почему поедание за рулем может дорого стоить
Знай
2025-04-26T07:51:55Z
За какой дорожный знак можно получить штраф более чем 20 000 гривен: что нужно знать водителям
UAToday
2025-04-26T05:30:36Z
Автомобили имеют скрытые функции: пять секретных, о которых вы не знали
Gazeta UA
2025-04-26T02:18:27Z
Представлен лимитированный Porsche 911 Spirit 70
Корреспондент
2025-04-25T21:24:26Z
Представлено новое поколение седана Lexus ES
Корреспондент
2025-04-25T19:34:56Z
Сайнс о новой трассе Гран-при Испании: она гибридна и очень зрелищна
Корреспондент
2025-04-25T17:33:12Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Глобальне виробництво чавуну в березні склало 120,8 млн т
AgroNews
2025-04-26T17:25:14Z
Бесплатные пользователи ChatGPT получили доступ к функции "глубокого исследования"
UAToday
2025-04-26T16:27:17Z
Безлимитный интернет имеет лимит: Vodafone шокировал пользователей правдой
Знай
2025-04-26T14:30:32Z
Як сформувати черешню у вигляді ялинки: поради вчених
AgroNews
2025-04-26T14:22:03Z
Есть ли жизнь за пределами Солнечной системы? Сделано громкое научное открытие
ZN UA
2025-04-26T14:04:47Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 26-27 апреля
UAToday
2025-04-26T13:57:00Z