MY.UAНовини
Що може піти не так: виклики для організації майбутніх виборів
Що може піти не так: виклики для організації майбутніх виборів

Що може піти не так: виклики для організації майбутніх виборів

Що може піти не так: виклики для організації майбутніх виборів

Згідно з українським законодавством, у жовтні 2025 року мають пройти місцеві вибори. А рік тому мали б провести вибори президента. І хоча через війну питання зміни влади відкладене, вибори зрештою доведеться проводити.

За результатами 9-го раунду Діалогів Жана Моне у листопаді 2023 року, парламентські партії погодилися, що вибори повинні відбутися не раніше як через шість місяців після закінчення дії воєнного стану, — це має забезпечити більше часу для їхньої підготовки. Однак розуміння строку в шість місяців залежить від ситуації: або це час до початку виборчої кампанії, або ж до самого дня виборів.

У лютому 2025 року Громадянська мережа «ОПОРА» ініціювала заяву про неможливість провести демократичні вибори в умовах дії правового режиму воєнного стану та без сталого миру. Її підтримали понад 400 українських неурядових організацій. У документі наведено такий алгоритм дій: режим припинення вогню з гарантіями безпеки; підготовка до виборів та відновлення відповідної інфраструктури; проведення виборів після досягнення сталого миру і скасування дії воєнного стану. Згодом, 25 лютого 2025 року, парламент ухвалив постанову про неможливість проведення виборів під час дії воєнного стану.

Перші повоєнні вибори потребуватимуть від держави неабияких зусиль. Ключовий виклик Україна повинна бути готовою до їхнього проведення. Постає запитання: що необхідно зробити для організації виборчого процесу в цілому і в кожній конкретній громаді зокрема? Також слід визначити і дати проведення, і послідовність виборів (які вибори мають передувати іншим), і виборчу систему. Ймовірно, аби врегулювати всі ці питання, знадобиться окремий закон.

Крім того, варто враховувати безпекові ризики та забезпечення українцям можливості проголосувати. Запитання можна поставити інакше: чи можна буде проголосувати на всіх територіях і всім українцям? Особливо тим, хто перебуває за кордоном і на територіях, близьких до Росії.

Важливо одразу в контексті теми акцентувати увагу на можливому припиненні вогню, яке зараз обговорюється. Проведення виборів в умовах припинення вогню, але без досягнення сталого миру, лише загострить уже наявні виклики. Громадянська мережа «ОПОРА» наголошувала, що проводити вибори в таких умовах неможливо.

Також слід враховувати, що для запуску виборчого процесу необхідно скасувати воєнний стан, що автоматично не відбувається у разі встановлення режиму припинення вогню. Чимало запитань виникає і до цього режиму: як його будуть впроваджувати, хто гарантуватиме його дотримання та що робити у разі порушення, відновлення обстрілів чи терористичної загрози?

Аби запобігти такому розвитку подій та уникнути міжнародного тиску на Україну в питанні проведення виборів, необхідна серйозна дипломатична робота.

Безпека базовий критерій

Ключовим критерієм для перших повоєнних виборів є безпека. Різні умови, в яких опинилися громади, потребують оцінки безпекової ситуації на окремих територіях. Про таку оцінку говорить і Дорожня карта «ОПОРИ» для забезпечення організації повоєнних виборів в Україні. Зокрема, необхідно розробити та законодавчо закріпити чіткі критерії й індикатори того, які саме території слід вважати безпечними чи, навпаки, небезпечними. Це дасть можливість уникнути політично вмотивованого рішення про (не)проведення виборів і пояснить логіку відбору територій, де відбуватиметься виборчий процес.

Оцінка безпеки може мати різне значення для різних виборів. У контексті національних (президентських чи парламентських) виборів непроходження безпекового аудиту означатиме неможливість організувати виборчий процес на певній території, наприклад, відкрити дільниці. Водночас це не обов’язково означає скасування чи позбавлення права голосу українців, які там проживають, — для них варто забезпечити альтернативні шляхи його реалізувати.

Для місцевих виборів оцінка безпеки мала б стати підставою для проведення чи непроведення обрання місцевої ради та голови громади.

Безпековий аудит має запобігти повторенню ситуації 2020 року, коли рішення про непроведення місцевих виборів ухвалювали без урахування об'єктивних і вимірюваних даних. Тоді Центральна виборча комісія визнала неможливим проведення виборів у 18 громадах Луганської та Донецької областей на підставі висновків обласних військово-цивільних адміністрацій. Не були обрані органи місцевого самоврядування у десяти громадах Донецької області та у восьми громадах Луганської (в тому числі у місті Лисичанськ і де-факто обласному центрі Сєвєродонецьку).

ЦВК неодноразово зверталася до обласних адміністрацій щодо проведення виборів у цих громадах, але ті надавали висновки про неможливість забезпечити належну безпеку громадян та уникнути терористичної загрози. Водночас ці рішення не мали під собою чітких підстав і критеріїв.

Безпекове зонування

Навіть у разі припинення обстрілів залишаться території, забруднені не лише мінами, а й будь-чим, що може вибухнути. Це вплине на можливість проголосувати, вести передвиборчу кампанію та адмініструвати вибори.

Так, наведено інтерактивну мапу ДСНС із зонами, де виявлені або, ймовірно, знаходяться вибухонебезпечні предмети, та ступенем загрози від них. Загалом потреби України у розмінуванні становлять 29,8 млрд дол.

Оцінка безпеки може базуватися і на віддаленості від зони бойових дій. Однак уся (чи майже вся) територія України перебуває в зоні ураження російських ударних дронів, балістичних і крилатих ракет.

Прикладом безпекового зонування території України є оцінка ризиків від Міносвіти. В її основі — відстань від Росії, Білорусі, зони бойових дій і Придністров’я, наближеність до інфраструктури, яка може бути ціллю обстрілів, та небезпека від ураження ракетою, безпілотниками тощо.

На відповідній інтерактивній мапі темніші кольори означають вищий ступінь ризику. Зверніть увагу на громади на Заході, наприклад на Тернопіль, Львів і Хмельницький, які віднесено до високого рівня ризику.

Інший підхід до зонування — експериментальний урядовий проєкт щодо громад-форпостів. Це території, які розташовані на відстані менш як 100 км від лінії зіткнення та державного кордону з Російською Федерацією і яким через спеціальні угоди з іншими громадами надаватимуть гуманітарну, соціальну, медичну, логістичну, фінансову й іншу допомогу.

Знайти виборців

Крім безпекових викликів, постає проблема міграції. Чимало українців перемістилися як усередині країни, так і за її межі. На сайті Державного реєстру виборців (ДРВ) наведено частково оновлені дані про кількість українців, що мають право голосу. Однак наявні цифри, ймовірно, не враховують переміщення населення після 2022 року. Загальна кількість виборців на кінець 2024 року становила більш як 34 мільйони. Тим часом у закордонному виборчому окрузі, згідно з ДРВ, станом на 28 лютого цього року налічувалося 568 тисяч виборців. Тут відіграє роль і необхідність ставати на консульський облік, аби бути включеним до списку виборців на закордонній дільниці.

Утім, за різними даними, через війну за кордон виїхало понад 5 мільйонів українців. Так, за даними Центру економічної стратегії, 5,2 мільйона українців залишаються за межами країни. Більшість шукачів тимчасового прихистку перебувають у Німеччині (20%) і Польщі (18%). За даними, зібраними аналітиками Громадянської мережі «ОПОРА», за кордоном перебувають 5,5 мільйона українців, з яких у Польщі — 1,2 мільйона, у Німеччині — 1,1 мільйона. Способом забезпечити їхнє право голосу може стати активна реєстрація виборців, яка дасть змогу включити до списків виборців тих, хто перебуває за кордоном, але не став на консульський облік.

Натомість у Донецькій області, яка на 60% окупована, ДРВ налічує більш як 3 мільйони виборців. При цьому в Україні зареєстровано 4,6 мільйона внутрішньо переміщених осіб, статус яких не приводить до автоматичної зміни виборчої адреси. Простими словами, формальним місцем їхнього голосування є території, з яких вони виїхали.

Саме тому дані Держреєстру виборців слід актуалізувати не лише на папері, а й для того, аби встановити, де перебувають українці. Однак у наявних умовах відділи ведення ДРВ не можуть гарантувати точність інформації. Також пропонується провести незалежний аудит реєстру виборців.

Де голосувати?

При організації виборчих дільниць теж потрібно враховувати наслідки міграції українців. Під час президентських виборів 2019 року за кордоном перебувало 434 тисячі виборців. Проголосувало тоді менш як 13% — лише 54 тисячі. І вже тоді на дільницях за межами України (згідно з чинним законодавством, їх відкривають лише у приміщеннях дипломатичних установ) фіксували величезні черги.

Якщо взяти за основу цифру в 5,2 мільйона українців за кордоном, з яких 29% — діти, то право голосу має бути в 3,6 мільйона українців. Це увосьмеро більше, ніж на попередніх виборах, тож питання фізичної можливості проголосувати буде ще гострішим. Навряд чи всі мільйони вирішать поїхати для цього в Україну. У країнах із найбільшою кількістю українців — Польщі та Німеччині — станом на березень є в наявності по п’ять виборчих дільниць, яких, звісно, буде недостатньо. Частковим виходом може стати продовження тривалості дня голосування, впровадження голосування протягом кількох днів чи поштового голосування.

Іншим важливим аспектом є забезпечення права голосу 4,6 мільйона внутрішньо переміщених осіб. Вони мають право змінити місце голосування, заздалегідь (не пізніше як за п’ять днів до дня голосування) подавши заяву до органу ведення Державного реєстру виборців. Утім, потенційно може виникнути проблема «пропускної здатності» ДРВ, якщо мільйони людей почнуть масово й одночасно подавати такі заяви. Доречним буде й створення нових дільниць у місцях компактного проживання внутрішніх переселенців, але для цього передусім теж необхідно актуалізувати дані Держреєстру.

Доступність виборів стане проблемою для територій, на яких є значні руйнування внаслідок війни та поблизу яких тривали бойові дії. Необхідно буде приймати рішення, як забезпечувати голосування не дільницях, які було знищено: чи шукати нові приміщення, чи відновлювати старі, чи розміщувати тимчасові споруди.

Зрештою, необхідно забезпечити доступність голосування для військовослужбовців, яких нині налічується близько 880 тисяч. Варто створити умови для їхнього волевиявлення на звичайних виборчих дільницях, щоб уникнути тиску й контрольованого голосування. Тут постає питання виборчої інфраструктури, зокрема поблизу лінії фронту. Навряд чи військових відпускатимуть масово на цілий день лише для поїздки на дільницю.

Що ж робити? Звичайно, «найдешевшим» виходом із ситуації є бездіяльність. У такому разі право на волевиявлення для мільйонів українців може бути порушене, що спричинить критику як усередині країни, так і зовні. Від прийнятих рішень та їхньої реалізації залежатиме, наскільки майбутні вибори будуть демократичними.

У будь-якому разі підготовку до майбутніх виборів слід починати вже зараз. Ідеться, зокрема, про комунікацію з суспільством щодо викликів, які постануть, і про розробку профільного законодавства. Наслідки зволікання призведуть до поспішних кроків у майбутньому. ОПОРА у Дорожній карті для забезпечення організації повоєнних виборів пропонує низку дій, які можна реалізовувати вже зараз. Це, зокрема, визначення виду виборів, розробка й апробація аудиту безпеки територій, посилення кібербезпеки тощо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
В Москве угрожают Трампу неизбежностью "катастрофы" после его заявлений по Ирану
Comments UA
2025-04-01T16:13:52Z
Одна из стран заявила, что готова стать частью "Коалиции желающих" для безопасности Украины
TSN
2025-04-01T14:13:49Z
В Польше задержан "политэксперт" из пула Медведчука - СБУ
Корреспондент
2025-04-01T16:39:45Z
Названа дата новой встречи "Рамштайн": она будет необычной
Telegraf
2025-04-01T16:30:12Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Более 51 млн доходов получил глава одной из областей. Что в его декларации
Telegraf
2025-04-01T09:36:51Z
"НАТО уже не работает": появился мрачный прогноз насчет гарантий для Украины
GlavRed
2025-04-01T11:21:03Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Можно остаться без пенсии: украинцам дали всего 10 дней
Знай
2025-04-01T16:36:46Z
Чтобы повесить диплом на стене: почему украинские вузы не гарантируют хороший заработок - опыт Европы
Знай
2025-04-01T16:21:49Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Военный учет - автоматически: новые правила для мужчин 18-60 лет за рубежом
Новости Украины
2025-04-01T14:36:28Z
Мобилизация в Украине с 1 апреля: кто может остаться без брони
Факти ICTV
2025-04-01T16:12:22Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
В Киеве заметили авто с "божественным" номером
Апостроф
2025-04-01T10:48:34Z
Графики отключения света в Киеве и области 2 апреля: где 10 часов не будет электроэнергии
Политека
2025-04-01T16:33:40Z
Какие города первые? Введение графиков подачи воды
Корреспондент
2025-04-01T15:51:50Z
ВСУ уничтожили штурмовую бронеколону врага на Новопавловском направлении
Апостроф
2025-04-01T15:48:57Z
"Громады - ключ к сохранению природы": в Звягеле обсуждали новые экологические правила и полномочия
Знай
2025-04-01T15:07:40Z
В Карпатах заметили "единорога": ученые объяснили, откуда он взялся
TSN
2025-04-01T15:07:29Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Состояние миллиардеров РФ превысило $625 млрд, достигнув рекорда
Корреспондент
2025-04-01T16:39:41Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-01T16:30:47Z
В марте ДТЭК вернул свет 611 тыс. семей после вражеских атак
TSN
2025-04-01T16:12:40Z
Цену квадратного километра в ОСУВ "Хортица" посчитали аналитики DeepState
Апостроф
2025-04-01T16:12:12Z
Доллар в Украине дешевеет пять дней подряд
Корреспондент
2025-04-01T16:06:56Z
Налоги выше, банковский контроль жестче: что Украина пообещала МВФ
Знай
2025-04-01T15:36:13Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Президент Федерации Украины по прыжкам в воду Игорь Лысов: Нам есть с кем идти на Олимпиаду
Комсомольская правда
2025-04-01T13:40:38Z
Атлетико – Барселона: где смотреть ответный матч полуфинала Кубка Испании
Факти ICTV
2025-04-01T13:16:38Z
Впервые в Украине: воины с ампутациями вышли на профессиональный боксерский ринг. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-01T13:13:26Z
"Я не буду врать": россиянка сделала заявление, когда получила новое гражданство
Comments UA
2025-04-01T13:12:45Z
В Киеве в честь Центра спецназначения "Омега" был проведен всеукраинский турнир по самбо
Знай
2025-04-01T12:58:12Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Heineken выпустила крем для лица на основе пива
TSN
2025-04-01T16:13:46Z
Что в старину добавляли для сочности котлет: два ингредиента, которые меняют весь вкус
TSN
2025-04-01T16:12:55Z
В Италии спустили на воду два уникальных арктических корабля со стали украинского Метинвеста
TSN
2025-04-01T13:06:58Z
Гороскоп на 2 апреля: контролируйте мысли - это сохранит энергию
Новости Украины
2025-04-01T12:57:29Z
Как надолго сохранить творог свежим: такую температуру выставляют в ресторанах
TSN
2025-04-01T12:12:31Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Ксению Мишину за границей неожиданно оштрафовали полицейские
TSN
2025-04-01T16:12:44Z
Звезды-миллиардеры по версии Forbes: кто в списке
Факти ICTV
2025-04-01T15:45:46Z
Хотел на "Евровидение" и оскорбил Тину Кароль: что известно о лидере "Хейтспич", пополнившем ряды ВСУ
Telegraf
2025-04-01T15:15:03Z
"Все, навоевался" - Даниэль Салем нарвался на жесткую критику после того, как стал ведущим "Зважених і щасливих"
Gazeta UA
2025-04-01T15:06:18Z
Куда исчезла звезда The Black Eyed Peas: чем сегодня занимается Ферги
Comments UA
2025-04-01T14:57:46Z
25-летняя известная украинская певица впервые стала мамой и показала новорожденную дочь
TSN
2025-04-01T14:13:30Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Во Львове судили бабушку из-за секс-видео внучки
TSN
2025-04-01T16:13:00Z
В лесу на Волыни расстреляли мужчину и жену: женщина погибла
TSN
2025-04-01T16:12:16Z
В Австрии четверо украинцев погибли в ДТП
Корреспондент
2025-04-01T15:51:43Z
В России челябинский депутат "случайно" застрелился из собственного ружья
Фокус
2025-04-01T14:45:51Z
Правоохранители раскрыли мошенников-"целителей" на Харьковщине
Корреспондент
2025-04-01T14:36:37Z
Женщина привлекла уголовников, чтобы получить $300 тыс. от бывшего
Корреспондент
2025-04-01T14:27:33Z
В Газе в "братской могиле" найдены тела 14 пропавших гумработников
Корреспондент
2025-04-01T14:15:38Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Стало відомо, що треба обов’язково посадити на початку квітня
AgroNews
2025-04-01T16:21:48Z
Неизвестные микробы оставили странные следы в пустынях: открытие ученых
TSN
2025-04-01T16:13:38Z
Новым генератором изображений в ChatGPT снова можно пользоваться без подписки
Gazeta UA
2025-04-01T15:33:51Z
В России стартовал прием предзаказов на новый смартфон HONOR Magic 7 с инновационными AI-технологиями съемки
GameMag
2025-04-01T15:31:38Z
Ассоциация IT Ukraine совместно с Favbet Tech инициирует создание AI-комитета
Telegraf
2025-04-01T15:30:36Z
Casino.ua объявило о партнерстве с Vibra Gaming
Telegraf
2025-04-01T15:12:53Z
Как спасти подгоревшее блюдо: 30 секунд и один ингредиент, чтобы вернуть потерянный вкус
TSN
2025-04-01T16:13:43Z
Стакан этих отходов под куст — и магнолия будет пышно цвести весь сезон
TSN
2025-04-01T16:12:01Z
Фармацевтическая компания "Дарница" заработала почти 7 млрд грн в 2024 году
Апостроф
2025-04-01T15:03:56Z
Старческих заболеваний можно избежать благодаря этим трем видам сыра
Comments UA
2025-04-01T14:13:24Z
В каком виде полезнее всего есть чеснок: запомните, если заботитесь о здоровье
TSN
2025-04-01T14:13:13Z
Как и для чего белить деревья известью с медным купоросом
TSN
2025-04-01T14:12:04Z
Действительно ли человечество тупеет? Что говорят ученые о всемирном падении IQ
ITC
2025-04-01T14:09:05Z
Ученые предложили создавать запасные человеческие тела, чтобы потом их есть
Comments UA
2025-04-01T13:54:44Z
Фольга, уксус и шерсть: как заставить одежду больше не электризовать
Знай
2025-04-01T13:51:06Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z
Сколько стоит самая дешевая страховка на авто в Украине в 2025 году и почему выросли цены
Факти ICTV
2025-04-01T10:42:48Z
Муж Маркаровой открыл очередную фирму в США, а посол купила TOYOTA SEQUOIA
Апостроф
2025-04-01T10:33:08Z
Skoda до премьеры рассекретила новый спортивный электрокроссовер: "сотка" за 6 секунд
Знай
2025-04-01T07:51:51Z
Льюис Хэмилтон и София Вергара расстались
Корреспондент
2025-04-01T06:33:25Z
Альтернатива CX-5: Mazda анонсировала недорогой электрокроссовер
Фокус
2025-03-31T16:06:41Z
Toyota не успевает за спросом на собственные гибриды
Корреспондент
2025-03-31T15:03:58Z