MY.UAНовини
«Крим немов Косово». Як Москва шукає виправдання своїм анексіям
«Крим немов Косово». Як Москва шукає виправдання своїм анексіям

«Крим немов Косово». Як Москва шукає виправдання своїм анексіям

Росія переконує, що не руйнує світовий порядок, а діє вже після його руйнації Заходом.

11 років тому, 21 березня 2014 року, Росія юридично оформила загарбання Криму. В цей день у Кремлі відбулася «церемонія підписання законів про прийняття Республіки Крим і міста Севастополя у склад Російської Федерації».  Ці закони були за два дні до цього нашвидкуруч схвалені Конституційним судом та обома палатами російського парламенту. Для обґрунтування рішень за результатами військової кампанії з окупації Криму 16 березня був проведений невизнаний міжнародною спільнотою «референдум», в якому в бюлетені навіть не пропонувався варіант статуса кво - залишитись в складі Україні в межах чинної конституції. Учасникам референдуму пропонувалося обрати один із двох варіантів: «Ви за возз’єднання Криму з Росією на правах суб’єкта Російської Федерації?» чи «Ви за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року і за статус Криму як частини України?». Хоча другий варіант і міг виглядати як альтернатива приєднанню до Росії, ухвалена всупереч українському законодавству Конституція Криму 1992 року надавала Кримському парламенту визначальні права, а парламент Криму 11 березня 2014 року вже проголосив незалежність від України й навіть задекларував можливість увійти до складу Росії. Таким чином, суть обох варіантів була близька.

Через «референдум» було сформовано юридичне прикриття першої з часів Другої світової війни анексії в Європі. До того ж анексію здійснив один з п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН з правом вето на ухвалення рішень в ООН та разом зі США одна з двох найбільших ядерних держав у світі. Цей факт унеможливлював швидку реакцію міжнародної спільноти з відновлення міжнародно визнаних кордонів, на кшталт санкціонованої ООН військової операції «Буря в пустелі» щодо деокупації Кувейту після його анексії Іраком в 1990 році. В 2014 ж році міжнародна спільнота виявилась паралізована діями Росії, що і обумовило розмови політичних еліт Європи про  загальну кризу післявоєнного міжнародного правопорядку. Але в російській пропагандистській матриці анексія Криму відбулась у вже зруйнованому світі, і зруйнував його нібито Захід через визнання незалежності Косова у 2008 році. Розповідаємо, як Росія використовує Косово (і не тільки), аби виправдати власні анексії.

Прецедент чи не прецедент

Напруга між албанцями, які складають більшість населення історичної області Косова, і сербською меншиною почала загострюватись ще в 1980-ті роки після смерті керівника післявоєнної соціалістичної Югославії — Тіто. Тоді зростали націоналістичні настрої в усіх республіках Югославії. Ця напруга формувала і відчуження регіонів від центральної влади Югославії, в якій панівну роль відігравали серби.

В 1990-ті роки в Косово почала діяти Армія визволення Косова, що боролась за самостійність регіону. Протистояння посилилося до війни в 1998 році, вже після кровопролитних югославських війн, за наслідками яких сформувались незалежні Хорватія, Словенія, Боснія і Герцеговина. Війна в Косово супроводжувалась воєнними злочинами, зокрема етнічними чистками албанців Косово. А також призвела до вимушеного переселення сотень тисяч албанців та сербів. Дипломатичні зусилля зупинити війну провалились.

Тоді НАТО без санкції Ради Безпеки ООН, в якому Росія має право вето, розпочало в березні 1999 року операцію кількамісячних бомбардувань Югославії «Союзна сила».  Операція досягла своєї мети: виведення військ Югославії з Косово і переходу регіону під міжнародний контроль ООН на основі резолюції Ради Безпеки ООН 1944. Резолюція також передбачала початок політичного процесу задля досягнення широкої автономії Косова в межах Югославії. Так завершилась Косовська війна.

В 2004 році під контролем міжнародних сил відбулись вибори в парламент Косово. Їх очікувано виграли партії косовських албанців, що виступали за незалежність регіону. Сербська меншість ті вибори переважно проігнорувала. Дипломатичні перемовини щодо статусу Косова між албанцями і сербами знов не досягли успіху.

17 лютого 2008 року парламент Косова проголосив незалежність в односторонньому порядку. Показово, що в декларації незалежності було зазначено, що «Косово є особливим випадком, який виник внаслідок розпаду Югославії без досягнення консенсусу, і не є прецедентом для будь-якої іншої ситуації».  Першою Республіку Косово визнали США вже на наступний день 18 лютого. Після цього Косово визнали більш як 100 країн, але частина відкликала це визнання. За моніторингом World Population Review наразі Республіку Косово визнають 97 країн, переважно це країни Заходу, 16 країн відкликали визнання. Україна ніколи державу Косово не визнавала. У 2010 році Міжнародний суд ООН визнав законність рішення влади Косова про проголошення незалежності від Сербії.

Зеленим позначені країни, що визнали Республіку Косово. Червоним, що відкликали визнання. Синім позначені країни, щодо яких інформація суперечлива. Джерело: World Population Review.

Риторика Москви щодо проголошення незалежності Косова була передбачуваною. Через 5 днів після 22 лютого 2008 року президент Росії Володимир Путін заявив про руйнацію міжнародного правопорядку:

«Прецедент Косова – це страшний прецедент. Він, по суті, зламує всю систему міжнародних відносин, що склалася навіть не за десятиліття, а за століття. І він, без жодних сумнівів, може спричинити цілий ланцюжок непередбачуваних наслідків».  

Крім того, Путін пообіцяв «болісні наслідки» для тих, хто Косово визнав: «Зрештою, це палиця з двома кінцями, і друга палиця трісне їх по голові коли-небудь». Вже за півроку Росія виконала погрози і вторглася в Грузію, яка, до речі, ніколи не визнавала Косово. 26 серпня Росія визнала Південну Осетію та Абхазію як незалежні держави, чим порушувалась територіальна цілісність Грузії. Тодішній керманич Росії Дмитро Медведєв при виправданні цього рішення також згадував косівський прецедент, і апелював до рішення західних країн.

Косово на службі у російських анексій

Кейс Косова відображає суперечність міжнародного права між принципом поваги до суверенітету і територіальної цілісності країн з одної сторони і принципом поваги права народів на самовизначення з іншої. Та в цьому кейсі не відбулось жодної анексії. Певний етнос прагне незалежності від країни, де домінує інший етнос. І проголошує її після кровопролитної війни. І незважаючи на те, що в Косові правом на самовизначення скористались албанці, ніколи не йшлось про приєднання цієї території до Албанії. Тим паче за результатами військової кампанії з боку Албанії. Не кажучи вже про те, що парламент Косова, що приймав відповідні рішення, формувався за результатами демократичних виборів під міжнародним контролем ООН, а не за результатом військової інтервенції.

Та Росія почне систематично експлуатувати цей приклад саме для виправдання анексії українських територій. У своїй так званій «Кримській промові» від 18 березня 2014 року Путін дуже детально говоритиме про Косово.

«Кримська влада спиралася і на відомий косовський прецедент, прецедент, який наші західні партнери створили самі, як то кажуть, своїми власними руками, у ситуації, абсолютно аналогічній кримській, визнали відокремлення Косова від Сербії легітимним, доводячи всім, що жодного дозволу центральної влади країни для одностороннього проголошення незалежності не потрібно».

Надалі Путін перейшов до цинічної інтерпретації історії Косова, звинувачуючи при цьому у цинізмі країни Заходу. Путін опосередковано звинуватив Захід, що той змушує його доводити конфлікти до крові:

«Чомусь те, що можна албанцям у Косові (а ми ставимося до них з повагою), забороняється росіянам, українцям та кримським татарам у Криму. Знову виникає запитання: чому? Від тих же Сполучених Штатів та Європи ми чуємо, що Косово це, мовляв, знову якийсь особливий випадок. У чому ж, на думку наших колег, полягає його винятковість? Виявляється, що в ході конфлікту в Косові було багато людських жертв. Це що – юридично-правовий аргумент, чи що? У рішенні Міжнародного Суду щодо цього взагалі нічого не сказано. І потім, знаєте, це навіть не подвійні стандарти. Це якийсь дивовижний примітивний та прямолінійний цинізм. (...) Виходить, треба доводити будь-який конфлікт до людських жертв, чи що?»

  • Читайте також: «Історична справедливість» як алібі для насилля

Через 8 років під час промови щодо анексії інших чотирьох регіонів України 30 вересня 2022 року Путін знов звинуватить Захід у руйнації принципу непорушності кордонів. Ймовірно, маючи на увазі прецедент Косова, але прямо не називаючи його:

«Саме так званий Захід розтоптав принцип непорушності кордонів, а зараз на власний розсуд вирішує, хто має право на самовизначення, а хто ні, хто його не вартий. Чому вони так вирішують, хто їм надав таке право незрозуміло. Самі собі».

Тези з промов Путіна звично повторювали російські чиновники. Наприклад, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в інтерв’ю пропагандистському телеканалу «Звезда» в серпні 2022 року: «“Правила” вигадуються під конкретне “завдання” Заходу. Принципи, на яких ці правила Захід формулює, можуть бути протилежними. Коли потрібно, він готовий визнавати незалежність, яку проголошено нелегітимно, без будь-якого референдуму, в односторонньому порядку (як це було з Косовом). Коли не потрібно відкритий референдум у Криму, який спостерігався численними представниками громадянського суспільства західних та інших країн, оголошується незаконним».

Цікаво, що за три дні до повномасштабного вторгнення в промові щодо визнання «незалежності» угрупувань «ДНР» та «ЛНР» Путін вдався до довгого історичного екскурсу, в якому критикував ленінську політику СРСР щодо надання народам Російської імперії права на самовизначення.

Від Гренландії до Голанських висот

Прецедент Косова безумовно є основним засобом демонстрації Росією нібито руїн світового порядку, на яких вона підбирає, що захоче.  Та цей прецедент не є єдиним. Після спалаху війни між Ізраїлем та ХАМАСом в жовтні 2023 року в проросійських телеграм-каналах все частіше в схожому зі згадками Косова контексті пригадують Ізраїлю окупацію і подальшу анексію Голанських висот.

Голанські висоти є гірською місцевістю Сирії, площею 1800 квадратних кілометрів, на якій наразі проживає кількадесят тисяч ізраїльтян та сирійських друзів. Ізраїль окупував приблизно дві третини території регіону за результатами Шестиденної війни в червні 1967 року, в якій коаліція арабських держав прагнула знищити державу Ізраїль, але програла. Окупацію аргументували необхідністю сформувати деякий пояс безпеки, задля убезпечення Ізраїля від повторних агресивних дій з боку Сирії. Та вже у 1981 році Ізраїль через спеціальний закон поширив на окуповані території свою юрисдикцію, що можна трактувати як анексію. Ця анексія до останнього часу не була визнана жодною країною світу. Та у березні 2019 року під час свого першого президентського терміну в США Дональд Трамп підписав декларацію про визнання суверенітету Ізраїлю над цією територією. І США наразі єдина країна, що пішла на такий крок. Міжнародна спільнота, як і Україна, продовжує вважати території тимчасово окупованими.  

Після падіння режиму Башара Асада в Сирії Ізраїль розширив окупацію Голанських висот. Все це надало новий поштовх російським пропагандистам для звинувачень Заходу у подвійних стандартах.

«Якщо Росія повертає свої історичні території, це окупація. Коли Ізраїль захоплює територію іншої держави це добре і взагалі молодці», - пише z-канал з 150 тисячами підписників. І додає зізнання, заради чого, власне, і просуваються відповідні тези: «Плювати всім нам на міжнародне право. Єдине право - право сили, за яким держава з big balls може собі дозволити будь-які дії, виправдовуючи їх чим завгодно».  Відтак, за версією пропагандистів, міжнародне право є фікцією, лицемірством західних еліт. Світ діє по законам права сильного, яким і користується Росія разом з іншими. Переконувати аудиторію у реальності і виправданості саме такого світу, в якому Росія не може бути злочинцем, і є метою агітпропу.

Аналогічно підбурили проросійський телеграм і заклики Трампа приєднати Гренландію, про що можна детальніше прочитати в окремому матеріалі. Містко радість пропагандистів від таких закликів передає анонімний канал з аудиторією в понад 200 тисяч користувачів.

«Трамп власними руками добиває стару систему взаємин, що принесе більше хаосу. Захоплення частини Сирії Ізраїлем, Гренландії США ставить їх в один ряд із відчуженням Криму і Новоросії від України, таким чином легітимізуючи їх».

В цій аргументації пропаганди є чимало суперечностей. Росія апелює за легітимацією своїх анексій до прецедентів, які ж сама не визнає. Бо Москва не визнала ані незалежність Косова, ані анексію Голанських висот. Як і Україна, території якої Росія анексувала. Як і більшість країн ООН. Крім того, один злочин не може виправдовувати інший. Правової системи будь-якої юрисдикції не могло б існувати, якщо б її смерть констатували після першого ж зафіксованого порушення. Москва нібито сповідує ригоризм в трактуванні відповідних міжнародних норм, водночас радіє будь-яким порушенням чи суперечностям у їхньому застосуванні. Чим визнає, що насправді як злочинець зневажає будь-яку правову систему.

Ілюстрація на головній: Олексій Півторак.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Монументальні поховання знайшли в Індії
Gazeta UA
2025-03-30T22:39:06Z
Найрозумнішій ШІ Google Gemini 2.5 Pro раптово став безплатним для всіх
ITC
2025-03-30T21:10:25Z
Німецький стартап здійснив тестовий запуск ракети-носія з Норвегії
iPress
2025-03-30T20:37:54Z
Зірка OnlyFans заявила, що працює значно більше за офісних працівників: у мережі висміяли її
24tv
2025-03-30T20:18:38Z
Залежність, що в'їлася в підсвідомість: чому користувачі смартфонів стають розсіяними
InternetUA
2025-03-30T20:13:02Z
Акули заговорили: вчені вперше зафіксували моторошні звуки, які відтворюють хижаки
Фокус
2025-03-30T20:00:37Z
Перетворив дихання на зброю: як васабі виробив свій унікальний механізм захисту
Фокус
2025-03-30T19:12:52Z
Чому ми так часто перевіряємо телефон?
360ua.news
2025-03-30T19:12:48Z
Facebook запускає нову вкладку "Друзі" для перегляду контенту лише від друзів у США та Канаді
Antikor
2025-03-30T19:06:43Z
Свіжість та легкість: бутерброди з фетою та помідорами – ви наче опинитесь на березі моря
24tv
2025-03-30T20:57:45Z
Секрет, який змінює усе: чому через лавровий лист страва гірчить і як цього уникнути
24tv
2025-03-30T18:24:33Z
Для чого крейду класти у холодильник: цей трюк знають одиниці
Gazeta UA
2025-03-30T18:18:49Z
Нагетси без олії — це реально: як приготувати їх хрусткими та соковитими
Telegraf
2025-03-30T18:03:43Z
Урожай картоплі стане більшим, якщо посадити її поруч з однією рослиною
GlavRed
2025-03-30T17:27:54Z
Гороскоп на тиждень з 31 березня по 6 квітня: Риб обсиплять ласкою, Дівам - успіх
GlavRed
2025-03-30T17:27:07Z
Букет нарцисів буде стояти у вазі тижнями: простий лайфхак
24tv
2025-03-30T17:27:02Z
Як позбутися старого пенька в саду: простий і ефективний спосіб
Gazeta UA
2025-03-30T17:24:48Z
У які дні не можна стригти волосся: запам’ятайте цю інформацію
24tv
2025-03-30T16:48:28Z
У Харкові пролунав вибух, безпілотник влучив на межі двох районів міста - Терехов
ZN UA
2025-03-30T23:31:15Z
У Мурманську невідомий кілька годин стріляв по росіянах: чи вдалося його знешкодити
Telegraf
2025-03-30T22:18:54Z
У Мурманську невідомий відкрив стрільбу по людям
ГЛАВКОМ NET
2025-03-30T22:15:49Z
Стріляв по машинах і вікнах, поранив росіян: у Мурманську ліквідували стрільця
24tv
2025-03-30T21:30:08Z
На Херсонщині загинув працівник Укрпошти Єгор Істранов після атаки російського дрона
Antikor
2025-03-30T21:18:17Z
У Мурманську ліквідували стрілка, який відкрив вогонь із даху багатоповерхівки, - росЗМІ
Antikor
2025-03-30T21:12:17Z
У лісі поблизу Луцька чоловік підстрелив єгеря та вбив його дружину
Украина Криминальная
2025-03-30T21:09:01Z
У столиці побили ветерана через прохання вимкнути російську музику
VGorode
2025-03-30T21:06:31Z
У Запорізькій області пролунали вибухи – ОВА
Факти ICTV
2025-03-30T20:24:08Z
Українка підкорила Гран-Прі з художньої гімнастики та стала абсолютною чемпіонкою
Украина Криминальная
2025-03-30T22:45:03Z
Наполі втримав перемогу в матчі проти Мілана
Football.ua
2025-03-30T21:39:14Z
Севілья вперше з 2018 року поступилася Бетісу в Ла Лізі
Football.ua
2025-03-30T21:10:51Z
Яремчук відзначився голом на першій хвилині матчу проти Панатінаїкоса
Football.ua
2025-03-30T20:58:12Z
Манчестер Сіті встановив рекорд Кубка Англії
Football.ua
2025-03-30T20:42:34Z
Дубль Яремчука допоміг Олімпіакосу розібратися з Панатінаїкосом
Football.ua
2025-03-30T20:10:33Z
Гаряча ексдівчина Вінісіуса: як виглядає кохана зіркового новачка українського клубу
24tv
2025-03-30T20:06:59Z
Колос досягнув позначки в 50 перемог у матчах УПЛ
Football.ua
2025-03-30T19:55:08Z
Усик опублікував зворушливі кадри з молодшим сином: милі фото
24tv
2025-03-30T19:54:29Z
Росія просунулася на Торецькому та Покровському напрямках: звіт та карти ISW 30 березня
24tv
2025-03-30T23:03:18Z
Одразу біля трьох населених пунктів: ЗС РФ мали успіхи на Донеччині, — DeepState
Фокус
2025-03-30T22:36:24Z
У Києві з 1 квітня скорочують кількіть "швидкісних" зон
ZN UA
2025-03-30T22:30:05Z
Карта бойових дій в Україні станом на 31 березня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-03-30T21:30:07Z
На Київщині обмежать рух транспорту: коли і чому
Telegraf
2025-03-30T21:09:18Z
Зеленський відзначив рятувальників ДСНС, які працювали на Харківщині, Дніпропетровщині та Сумщині
Antikor
2025-03-30T20:58:49Z
У столиці та в низці областей було оголошено повітряну тривогу
Antikor
2025-03-30T20:52:47Z
Партизани спалили базу росіян у Маріуполі: "наводку" випадково зробили кавказькі блогери
24tv
2025-03-30T20:45:26Z
Росіяни зазнали значних втрат у боях за Торецьк: близько 13,5 тисяч окупантів вважаються зниклими безвісти
Antikor
2025-03-30T19:39:39Z
42-річна зірка "Оповіді служниці" вперше стала мамою
GlavRed
2025-03-30T23:27:13Z
Зірка "Довбуша" зізнався, чи готовий служити та чому зараз не на фронті
GlavRed
2025-03-30T22:27:56Z
Донька Олени Кравець розкрила, чи повернеться артистка в Студію Квартал-95
GlavRed
2025-03-30T21:27:52Z
Бред Пітт і Девід Фінчер знову разом, фільм буде продовженням, але не стрічки режисера, — чутки
ITC
2025-03-30T21:10:38Z
Біллі Айліш потрапила в скандал через відео під російську пісню "Гламур"
Antikor
2025-03-30T20:24:51Z
"Господи, допоможи": Настя Приходько показала рідкісне фото доньки-підлітка
GlavRed
2025-03-30T19:27:08Z
Рожевий одяг – для дівчат: відкиньте цей стереотип, чоловіки носили його першими
24tv
2025-03-30T19:06:56Z
Помер зірка серіалу «Ті, що співають у терні» Річард Чемберлен
Antikor
2025-03-30T18:37:40Z
Повернуть віру в кохання: 4 романтичні фільми з щасливим фіналом
24tv
2025-03-30T18:30:52Z
Уряд розробляє програму для запобігання міграції після війни
ZN UA
2025-03-30T23:31:56Z
Вивезення кішки за кордон: чи потрібна довіреність від власника
ZN UA
2025-03-30T22:24:06Z
Придатність до військової служби визначатимуть за анонімними даними – Міноборони
ZN UA
2025-03-30T21:55:07Z
Ректор одного з львівських вишів отримав понад 2 мільйони стипендії
24tv
2025-03-30T21:18:15Z
Турецькі розробники представили інноваційне програмне забезпечення SDDS для управління зброєю на бойових кораблях
InternetUA
2025-03-30T21:13:15Z
Telegram-канал «Джокер» заблокували після публікації особистих даних бізнесмена
ZN UA
2025-03-30T20:52:37Z
ВМС відреагують на порушення Росією умов мирного договору – Плетенчук
Факти ICTV
2025-03-30T20:52:11Z
САУ "Богдана" отримала нову модифікацію з балістичним радаром для точніших уражень
Antikor
2025-03-30T20:15:11Z
Є хороші результати в застосуванні дронів для захисту наших міст, – Зеленський
24tv
2025-03-30T20:03:47Z
Знову отримав можливість ходити: чоловіка поставили на ноги унікальні "зламані" клітини
Фокус
2025-03-30T18:36:12Z
Сире яйце провокує появу смертельної хвороби. Про яку йдеться
Gazeta UA
2025-03-30T17:03:08Z
Тридцять років шукали ідеальну дієту: вчені розповіли, як харчуватися, щоб жити довше
Фокус
2025-03-30T16:51:11Z
Чи може пенсіонер оформити інвалідність у 2025 році
24tv
2025-03-30T16:21:32Z
Учені знайшли причину високого тиску: джерелом виявилася бутильована вода
Фокус
2025-03-30T16:21:17Z
"Сенсаційна правда" про вакцини: розбираємо маніпуляції Голубовської
24tv
2025-03-30T16:12:31Z
Наслідки відчуваються довго: вчені дізналися скільки вагітні відновлюються після пологів
Фокус
2025-03-30T15:15:11Z
Як тіло попереджає про хвороби
360ua.news
2025-03-30T15:03:01Z
Ботокс: краса чи ризик? Що потрібно знати про процедуру
ГЛАВКОМ NET
2025-03-30T14:12:44Z
IBM звільняє працівників у США, але розширює штат в Індії
InternetUA
2025-03-30T23:04:04Z
Скорочення постачань через трубопровід "Дружба": чи зможу ЄС відмовитись від російської нафти
24tv
2025-03-30T21:15:12Z
Як Крим намагається вийти на міжнародний ринок після анексії: санкції та обмеження зовнішніх відносин
Antikor
2025-03-30T20:36:11Z
Подорожчання продуктів в Одесі: що найсильніше зросло в ціні в березні
Политека
2025-03-30T19:01:01Z
Вартість опалення та електроенергії в Одесі: як зростуть тарифи після 1 квітня 2025 року
Политека
2025-03-30T18:30:21Z
В застосунку Укрзалізниці стали доступні пільгові квитки для студентів
УкраинФорм
2025-03-30T18:03:42Z
Китай, Японія та Південна Корея повернулися до обговорення створення зони вільної торгівлі
ZN UA
2025-03-30T16:21:19Z
Навіть змінити ПІН-код – за гроші: Ощадбанк приголомшив новими комісіями
Знай
2025-03-30T16:06:53Z
Потенційна мирова угода з Україною може спровокувати крах російської економіки, — WSJ
Фокус
2025-03-30T15:42:29Z
Лише 10 екземплярів цієї моделі Chevillac 1957 року було виготовлено
Топ Жир
2025-03-30T23:30:14Z
Він Мріяв про Новий BMW 7-Series, Тож Він Створив Його з 15-річного Седана
Топ Жир
2025-03-30T21:45:20Z
Subaru попереджає про підвищення цін через мита, які ви точно не заплатите
Топ Жир
2025-03-30T20:15:12Z
Може гнати 290 км/год: у мережі опублікували кадри найшвидшої амфібії у світі
Знай
2025-03-30T19:51:47Z
Ремарка була продана з прибутком у $35К: хтось швидко заробив на новому Nissan GT-R T-Spec
Топ Жир
2025-03-30T18:45:42Z
Ретро-таксі: центром Дніпра їздить авто, якому майже 130 років
ГЛАВКОМ NET
2025-03-30T18:21:39Z
Позашляховик Dartz Prombron Black Stallion виставили на аукціон
360ua.news
2025-03-30T18:03:11Z
Що може піти не так, якщо забути про ручник? Авто вирушило в морську подорож
360ua.news
2025-03-30T17:06:59Z
Ексклюзив: Нова концепція Nissan Xterra для виставки SEMA
Топ Жир
2025-03-30T16:45:15Z
Трамп не виключив можливості балотуватися на третій термін
УкраинФорм
2025-03-30T23:24:00Z
"Ми не належимо нікому": прем'єр Гренландії жорстко відповів на зазіхання Трампа
Telegraf
2025-03-30T23:18:11Z
Домовилися "тиснути" на Путіна далі: Трамп та Стармер провели телефонну розмову
Фокус
2025-03-30T23:15:37Z
Стубб запропонував призначити спецпосланця ЄС та описав етапи для введення військ в Україну
Хвиля
2025-03-30T23:06:55Z
Прем’єр Ізраїлю закликав ХАМАС скласти зброю – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-03-30T23:00:41Z
Трамп анонсував небачене досі бомбардування Ірану
24tv
2025-03-30T22:33:45Z
Суд у США призупинив дію рішення адміністрації Трампа щодо "Голосу Америки", – NYT
InternetUA
2025-03-30T22:27:49Z
Іран висунув Трампу умову для ядерних переговорів
Хвиля
2025-03-30T22:15:59Z
Війна, день 1131. Трамп розлютився на путіна через його сумніви в легітимності Зеленського
Football.ua
2025-03-30T22:01:16Z