MY.UAНовини
Технологічний прогрес ціною знищення екосистем. Як людство розплачується за видобуток рідкоземельних металів
Технологічний прогрес ціною знищення екосистем. Як людство розплачується за видобуток рідкоземельних металів

Технологічний прогрес ціною знищення екосистем. Як людство розплачується за видобуток рідкоземельних металів

Freepik

Сучасний світ, що швидко розвивається і у своєму охопленні технологічним прогресом, здається, навіть прискорює час, вже неможливо представити без смартфонів, планшетів, потужних комп’ютерів та інших електронних гаджетів, включно з інфраструктурою швидкісного Інтернету та розвитком супутникового зв’язку. 

Водночас відбувається масштабний перехід з викопних до альтернативних джерел енергії, зростають обсяги виробництва електрокарів, вітрових та сонячних електростанцій та великої кількості інноваційних проєктів з видобутку чистої енергії. 

Всі ці зрушення, а також передове виробництво високотехнологічної продукції неможливі без використання цінних та рідкоземельних металів і критично важливих мінералів. Для виробництва акумуляторів необхідні літій, кобальт та марганець. У виробництві напівпровідників використовують кремній та галій. Для більшості побутової техніки та електронних гаджетів необхідні рідкоземельні метали.

Смартфони, без яких сучасна людина вже не уявляє свого життя, щонайменше на 40% складаються з металів, серед яких: мідь, алюміній, літій, марганець, кобальт, нікель, олово, а у дорогих моделях — золото, платина, срібло, вольфрам, титан. 

При цьому незамінними є такі рідкоземельні метали як неодім, тербій та диспрозій. Вони використовуються для того, щоб ваш смартфон підтримував вібрацію та мав сенсорний екран, а також багато інших функцій, до яких наче всі вже звикли і вважають їх само собою зрозумілими.

University of Birmingham

Неодім, Іттрій, Самарій, Ербій, Європій у поєднанні з боридом заліза використовують для отримання сплавів з високою магнетувальною та коерцетивною силою для створення постійних магнітів, необхідних у вітрогенераторах та двигунах електромобілів. 

Ці матеріали на рівні з кобальтом, нікелем, графітом та літієм використовують під час виробництва акумуляторів для електрокарів, смартфонів та комп’ютерів, приладів нічного бачення, пристроїв для зберігання даних, промислових лазерів, аерокосмічних сплавів, компонентів у ядерних реакторах.

Спецпроєкти
U.S. Army

Але видобуток рідкоземельних металів ускладнений тим, що хоча більшість з них у достатній кількості присутня у земних надрах та на дні океанів, в чистому виді вони майже не існують, входячи до складу інших руд та мінеральних покладів. Часто у гірських породах компанію рідкоземам складають радіоактивні уран та торій. Важкодоступність та низька концентрація рідкоземів часто роблять видобуток економічно недоцільним. 

З 1965 по 1995 рік  найбільшим у світі виробником та постачальником рідкоземів були США за рахунок використання родовища Маунтін-Пасс поряд із містом Сан-Бернардіно у Каліфорнії. Однак у 1998 році роботу родовища припинили у зв’язку із нестабільністю ринку, низкою банкрутств компаній-власників та численними скаргами на забруднення навколишнього середовища. Виробництво частково відновили лише 20 років потому. 

Наслідками використання родовища Маунтін-Пасс, яке знаходиться поблизу національного заповідника пустелі Мохаве, став скид близько 2,3 тис. літрів радіоактивних та токсичних стічних вод у ґрунт пустелі. 

Компанію-винуватця зобов’язали сплатити штраф у розмірі 1,4 млн доларів. Тим не менш, згодом вона отримала новий дозвіл на видобування рідкоземів з цього родовища.

Wikipedia.org

Починаючи із кінця 80-х років минулого століття і по нинішній час, абсолютне лідерство у сфері видобутку та перероблення рідкоземів та критично важливих металів і мінералів перейшло до Китаю.

У Китаї видобувають понад 60% усіх рідкоземельних металів у світі. Ба більше, хоча лідером з видобутку кобальту, наприклад, є Демократична Республіка Конго, а літію — Австралія, тоді як найбільше нікелю видобувають в Індонезії, Китай є абсолютним лідером за обсягами перероблення цих металів. 

Спецпроєкти

Разом з тим, Китай також є одним з найбільш горісних прикладів того, як у гонитві за перспективними ресурсами та світовим лідерством місцева влада десятиліттями нехтувала захистом навколишнього середовища від руйнівних наслідків видобутку рідкоземів.

За даними Геологічної служби США, у 2023 році у Китаї було видобуто 240 тис. метричних тон руди рідкоземельних металів. Для порівняння, США за цей період видобули 43 тис. метричних тон. 

Копальня Баян-Обо на території регіону Внутрішня Монголія — одне з найбільших родовищ рідкоземів у світі з величезними покладами ніобію, заліза, урану і торію. Поблизу розташований завод з перероблення Баотоу. В процесі вилучення руди з гірських пород вивільняється низка токсичних хімічних елементів.

Photographer Toby Smith

За даними Китайської асоціації рідкоземельних елементів, з кожної тонни добутих рідкоземів утворюється від 9,6 до 12 тис. кубометрів відходів у вигляді газу, який містить концентрований пил, плавикову кислоту, сірчистий газ та сірчану кислоту. Окрім цього утворюється 75 кубометрів кислих стічних вод і близько тонни радіоактивних відходів.

У книзі доцентки кафедри географії Делаверського університету у США Джулі Клінгер «Рідкоземельні рубежі: від земних надр до місячних ландшафтів» зазначається, що у місцевих жителів цього віддаленого району Китаю були виявлені різноманітні форми онкозахворювань, спричинені викидами радіоактивного шламу та інших забруднювальних речовин у процесі видобутку та переробки рідкоземів. 

Видобуток рідкоземів на копальні Баян-Обо також призвів до отруєння ґрунту та води токсичними елементами, які звідти поглинались сільськогосподарськими рослинами, потрапляючи в організм домашньої худоби та місцевих жителів. 

Клінгер у своїй книзі пише, що місцевих жителів цього району часто можна було впізнати за характерними ураженнями шкіри, викликаними отруєнням миш’яком. Окрім цього більшість з них страждала через деформацію кісток та руйнування зубів.

Photographer Toby Smith

За деякими оцінками, штучне озеро Баотоу заповнене 180 млн метричних тонн радіоактивного шламу. Воно розміщується усього за 10 км від ріки Хуанхе, яка слугує джерелом води для понад 100 млн людей.

Вже на початку XXI століття масштаби екологічної катастрофи у районі Баян-Обо стали настільки загрозливими, що китайська влада більше не могла заплющувати на це очі. За останні два десятиліття частину постраждалих територій вдалось відновити, однак здоров’я місцевих жителів було підірвано на багато поколінь вперед.

Liam Young

Проте Китай вже після 2010 року сконцентрувався на видобутку стратегічно важливих ресурсів на територіях інших країн. Зокрема, китайські компанії контролюють значну частину видобутку гірських копалин в Африці, серед іншого у Демократичній Республіці Конго

Президент цієї країни Фелікс Чисекеді звинуватив Пекін у тому, що Китай чимало заробив на видобутку стратегічних ресурсів в Африці, так і не заплативши країні обіцяні 6,2 млрд доларів у рамках угоди щодо корисних копалин в обмін на інфраструктуру від 2008 року.  Китайські компанії неодноразово звинувачували у поганому поводженні з працівниками та порушенні екологічних норм.

The Natural Gem

Окрім цього Китай активно інвестував у видобуток нікелю в Індонезії, рідкоземів та літію в Аргентині та Чилі. 

Неурядовою організацією Business & Human Rights Resource Centre, у період з 2013 по 2020 рік було зафіксовано понад 230 скарг щодо порушення прав людини на гірничновидобувних та металургійних підприємствах, які належать Китаю. Гірничодобувні компанії у КНР відреагували на ці скарги менш ніж у чверті випадків. 

Як повідомляє Центр міжнародного приватного підприємництва (CIPE), китайські інвестиції у гірничовидобувну галузь Індонезії приносять лише мінімальний прибуток місцевим підприємствам, якого не вистачає для компенсації екологічних збитків.

Індонезійська Комісія з викорінення корупції виступила із попередженням, що китайські компанії створюють умови для підкупу місцевих посадовців та домагаються пом’якшення екологічних норм. 

У CIPE також зазначили, що китайські інвестиції у видобуток корисних копалин в Індонезії та інших країнах Південно-Східної Азії пов’язані з численними фактами корупції, незаконним ввезенням мігрантів, порушенням нормативних правил та ухиленням від сплати податків.

У країнах Латинської Америки китайські гірничодобувні компанії зіткнулись із численними звинуваченнями у порушенні прав місцевих працівників. 

Як зазначають представники Міжнародної федерації за права людини (International Federation for Human Rights), порушення включають відмову від розголошення результатів обов’язкових екологічних досліджень та шкоди, заподіяної місцевим екосистемам, а також — незаконне виселення корінного населення. 

Оскільки на тлі торгівельного протистояння між США та Китаєм Пекін ввів жорсткі обмеження на експорт рідкоземів та стратегічно важливих металів, боротьба за контроль над стратегічними ресурсами у світі між провідними країнами буде тільки загострюватись. Чи варто сподіватись, що у таких умовах хтось особливо буде думати про дотримання екологічних норм. 

Боротьба за видобуток рідкоземів перекидається на океани

Влада Норвегії у січні 2024 року першою у світі вирішила надати дозвіл приватним компаніям на видобуток цінних ресурсів на морському дні на території у 280 тис. кв кілометрів.  Депутати Європарламенту у листопаді 2023 закликали Норвегію відмовитись від цього. 

Видобувні компанії особливо зацікавлені у так званих поліметалевих мінералах, що у великій кількості розкидані по морському дну та містять суміші оксидів і гідроксидів заліза і марганця, а також оксидів нікелю та кобальту.

Thomas Walter

Ці утворення розміром з картоплину у достатній кількості містять всі необхідні компоненти, що використовуються у виробництві електромобілів. Вони особливо привабливі для видобутку, оскільки лежать практично на поверхні морського дна і не вимагають руйнування гірських пород чи самого дна. 

Найбільш вивченим для подальшого видобутку залишається ділянка дна Тихого океану у зоні Кларіон-Кліппертон на глибині від 3,5 до 5,5 метрів поблизу Гаваїв.

Nils Brenke, CeNak

Басейн у центральній частині Індійського океану та морське дно біля островів Кука, атолів Кірібаті та Французької Полінезії у південній частині Тихого океану також становлять потенційний інтерес для видобутку. 

Представники видобувних компаній пропонують застосувати щось схоже на величезний пилосос, який засмокче ці поліметалеві мінерали і за допомогою шлангу доставить їх на поверхню. Однак це неминуче знищить усіх мешканців цієї екосистеми, включно із бактеріями.

S_Bachstroem/iStock

Як попереджає старший науковий співробітник Королівського нідерландського інституту морських досліджень Сабіна Голлнер, знищене біорізноманіття може не відновитись, оскільки поліметалічні мінерали містять гідроксиди марганцю, необхідного для місцевих екосистем, а самі мінерали виростають лише на кілька міліметрів приблизно за мільйон років. 

Можлива експлуатація глибоководних родовищ регулюється Міжнародним агентством з морського дна. Воно вже уклало 31 контракт на розвідку корисних копалин. 

Всесвітній фонд дикої природи (WWF) закликав запровадити мораторій на глибоководний видобуток корисних копалин, оскільки загалом ще надто мало відомо про його наслідки для довкілля.

У будь-якому разі, гіркий досвід видобутку рідкоземельних металів та стратегічно важливих мінералів на суші має слугувати нам нагадуванням, що ніякий довгостроковий прогрес та нові технологічні досягнення не повернуть нам загублених екосистем, від яких людство досі залежить більше, ніж від електромобілів та гаджетів.

Теги за темою
СШАКитайСмартфоны
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия запускает прямые авиарейсы в КНДР
Корреспондент
2025-07-09T16:36:25Z
Деньги растут на вашем огороде: как на продаже помидоров сделать бизнес
Telegraf
2025-07-09T16:33:19Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Mattel представила новую куклу с диабетом
Корреспондент
2025-07-09T16:06:00Z
Комариный укус с ужасающими последствиями: в Запорожье из-под века пациента извлекли паразита
Comments UA
2025-07-09T15:27:53Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Лидеры Британии и Франции договорились усилить борьбу с нелегальной миграцией
Европейская правда
2025-07-09T17:04:31Z
Как Евросоюз может сделать, чтобы лишить Орбана инструмента шантажа по санкциям
Европейская правда
2025-07-09T17:04:10Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Зеленский отреагировал на самую большую атаку России по Украине за всю войну: что показал Путин
Comments UA
2025-07-09T07:27:47Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
"Насчитала 82 "Шахеда". Летели над нами", - как в разрушенных Россией столичных домах живут люди
Gazeta UA
2025-07-09T16:42:59Z
Россияне внезапно отказались от захвата Константиновки? Эксперт объяснил почему
Telegraf
2025-07-09T16:42:34Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Женщина не смывала макияж более 20 лет: что случилось с ее лицом в итоге
Фокус
2025-07-09T17:00:34Z
Беспилотники, медицина, цифровизация: Украина и НАТО согласовали приоритеты на 2026 год
Апостроф
2025-07-09T16:57:07Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Какие дни рождения нельзя отмечать и почему: приметы, запреты и объяснения
Comments UA
2025-07-08T21:12:53Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Никакой пластики? Как Ольге Сумской удается выглядеть так молодо в свои 58
Telegraf
2025-07-09T16:57:35Z
Усик перед боем с Дюбуа представит воссозданную мозаику Аллы Горской
Комсомольская правда
2025-07-09T16:28:56Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Летний суп с фрикадельками: как приготовить разноцветную радугу в тарелке
Знай
2025-07-09T16:51:52Z
Июльская жара не станет помехой: удвоить урожай кабачков поможет простой лайфхак
Telegraf
2025-07-09T16:48:36Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Киеве водитель, находившийся в розыске ТЦК, укусил полицейского во время задержания
Новости Украины
2025-07-09T16:57:29Z
От удара молнии загорелся Дом молитвы в Хмельницкой области: возник масштабный пожар
TSN
2025-07-09T16:36:00Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Безпілотний автобус Karsan виїде на вулиці Парижа
AutoCentre
2025-07-08T20:00:00Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-07-08T19:51:16Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Ученые нашли потерянный город в возрасте 3500 лет: как выглядит
TSN
2025-07-09T16:57:11Z
Искусственный интеллект начал читать все ваши сообщения: можно ли его заблокировать
Фокус
2025-07-09T16:30:24Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Лучше этих, но хуже тех: Усик дал характеристику себе как боксеру
Корреспондент
2025-07-09T15:42:52Z
Ужасно травмированный Мусиала высказал христианскую позицию: Виновных нет
Корреспондент
2025-07-09T15:18:52Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Рефери из Украины выступят судьями матча квалификации Лиги чемпионов
Корреспондент
2025-07-09T14:48:01Z
Грузинский легионер киевского Динамо благодарит арендовавшую его команду
Корреспондент
2025-07-09T14:15:38Z