MY.UAНовини
Технологічний прогрес ціною знищення екосистем. Як людство розплачується за видобуток рідкоземельних металів
Технологічний прогрес ціною знищення екосистем. Як людство розплачується за видобуток рідкоземельних металів

Технологічний прогрес ціною знищення екосистем. Як людство розплачується за видобуток рідкоземельних металів

Freepik

Сучасний світ, що швидко розвивається і у своєму охопленні технологічним прогресом, здається, навіть прискорює час, вже неможливо представити без смартфонів, планшетів, потужних комп’ютерів та інших електронних гаджетів, включно з інфраструктурою швидкісного Інтернету та розвитком супутникового зв’язку. 

Водночас відбувається масштабний перехід з викопних до альтернативних джерел енергії, зростають обсяги виробництва електрокарів, вітрових та сонячних електростанцій та великої кількості інноваційних проєктів з видобутку чистої енергії. 

Всі ці зрушення, а також передове виробництво високотехнологічної продукції неможливі без використання цінних та рідкоземельних металів і критично важливих мінералів. Для виробництва акумуляторів необхідні літій, кобальт та марганець. У виробництві напівпровідників використовують кремній та галій. Для більшості побутової техніки та електронних гаджетів необхідні рідкоземельні метали.

Смартфони, без яких сучасна людина вже не уявляє свого життя, щонайменше на 40% складаються з металів, серед яких: мідь, алюміній, літій, марганець, кобальт, нікель, олово, а у дорогих моделях — золото, платина, срібло, вольфрам, титан. 

При цьому незамінними є такі рідкоземельні метали як неодім, тербій та диспрозій. Вони використовуються для того, щоб ваш смартфон підтримував вібрацію та мав сенсорний екран, а також багато інших функцій, до яких наче всі вже звикли і вважають їх само собою зрозумілими.

University of Birmingham

Неодім, Іттрій, Самарій, Ербій, Європій у поєднанні з боридом заліза використовують для отримання сплавів з високою магнетувальною та коерцетивною силою для створення постійних магнітів, необхідних у вітрогенераторах та двигунах електромобілів. 

Ці матеріали на рівні з кобальтом, нікелем, графітом та літієм використовують під час виробництва акумуляторів для електрокарів, смартфонів та комп’ютерів, приладів нічного бачення, пристроїв для зберігання даних, промислових лазерів, аерокосмічних сплавів, компонентів у ядерних реакторах.

Спецпроєкти
U.S. Army

Але видобуток рідкоземельних металів ускладнений тим, що хоча більшість з них у достатній кількості присутня у земних надрах та на дні океанів, в чистому виді вони майже не існують, входячи до складу інших руд та мінеральних покладів. Часто у гірських породах компанію рідкоземам складають радіоактивні уран та торій. Важкодоступність та низька концентрація рідкоземів часто роблять видобуток економічно недоцільним. 

З 1965 по 1995 рік  найбільшим у світі виробником та постачальником рідкоземів були США за рахунок використання родовища Маунтін-Пасс поряд із містом Сан-Бернардіно у Каліфорнії. Однак у 1998 році роботу родовища припинили у зв’язку із нестабільністю ринку, низкою банкрутств компаній-власників та численними скаргами на забруднення навколишнього середовища. Виробництво частково відновили лише 20 років потому. 

Наслідками використання родовища Маунтін-Пасс, яке знаходиться поблизу національного заповідника пустелі Мохаве, став скид близько 2,3 тис. літрів радіоактивних та токсичних стічних вод у ґрунт пустелі. 

Компанію-винуватця зобов’язали сплатити штраф у розмірі 1,4 млн доларів. Тим не менш, згодом вона отримала новий дозвіл на видобування рідкоземів з цього родовища.

Wikipedia.org

Починаючи із кінця 80-х років минулого століття і по нинішній час, абсолютне лідерство у сфері видобутку та перероблення рідкоземів та критично важливих металів і мінералів перейшло до Китаю.

У Китаї видобувають понад 60% усіх рідкоземельних металів у світі. Ба більше, хоча лідером з видобутку кобальту, наприклад, є Демократична Республіка Конго, а літію — Австралія, тоді як найбільше нікелю видобувають в Індонезії, Китай є абсолютним лідером за обсягами перероблення цих металів. 

Спецпроєкти

Разом з тим, Китай також є одним з найбільш горісних прикладів того, як у гонитві за перспективними ресурсами та світовим лідерством місцева влада десятиліттями нехтувала захистом навколишнього середовища від руйнівних наслідків видобутку рідкоземів.

За даними Геологічної служби США, у 2023 році у Китаї було видобуто 240 тис. метричних тон руди рідкоземельних металів. Для порівняння, США за цей період видобули 43 тис. метричних тон. 

Копальня Баян-Обо на території регіону Внутрішня Монголія — одне з найбільших родовищ рідкоземів у світі з величезними покладами ніобію, заліза, урану і торію. Поблизу розташований завод з перероблення Баотоу. В процесі вилучення руди з гірських пород вивільняється низка токсичних хімічних елементів.

Photographer Toby Smith

За даними Китайської асоціації рідкоземельних елементів, з кожної тонни добутих рідкоземів утворюється від 9,6 до 12 тис. кубометрів відходів у вигляді газу, який містить концентрований пил, плавикову кислоту, сірчистий газ та сірчану кислоту. Окрім цього утворюється 75 кубометрів кислих стічних вод і близько тонни радіоактивних відходів.

У книзі доцентки кафедри географії Делаверського університету у США Джулі Клінгер «Рідкоземельні рубежі: від земних надр до місячних ландшафтів» зазначається, що у місцевих жителів цього віддаленого району Китаю були виявлені різноманітні форми онкозахворювань, спричинені викидами радіоактивного шламу та інших забруднювальних речовин у процесі видобутку та переробки рідкоземів. 

Видобуток рідкоземів на копальні Баян-Обо також призвів до отруєння ґрунту та води токсичними елементами, які звідти поглинались сільськогосподарськими рослинами, потрапляючи в організм домашньої худоби та місцевих жителів. 

Клінгер у своїй книзі пише, що місцевих жителів цього району часто можна було впізнати за характерними ураженнями шкіри, викликаними отруєнням миш’яком. Окрім цього більшість з них страждала через деформацію кісток та руйнування зубів.

Photographer Toby Smith

За деякими оцінками, штучне озеро Баотоу заповнене 180 млн метричних тонн радіоактивного шламу. Воно розміщується усього за 10 км від ріки Хуанхе, яка слугує джерелом води для понад 100 млн людей.

Вже на початку XXI століття масштаби екологічної катастрофи у районі Баян-Обо стали настільки загрозливими, що китайська влада більше не могла заплющувати на це очі. За останні два десятиліття частину постраждалих територій вдалось відновити, однак здоров’я місцевих жителів було підірвано на багато поколінь вперед.

Liam Young

Проте Китай вже після 2010 року сконцентрувався на видобутку стратегічно важливих ресурсів на територіях інших країн. Зокрема, китайські компанії контролюють значну частину видобутку гірських копалин в Африці, серед іншого у Демократичній Республіці Конго

Президент цієї країни Фелікс Чисекеді звинуватив Пекін у тому, що Китай чимало заробив на видобутку стратегічних ресурсів в Африці, так і не заплативши країні обіцяні 6,2 млрд доларів у рамках угоди щодо корисних копалин в обмін на інфраструктуру від 2008 року.  Китайські компанії неодноразово звинувачували у поганому поводженні з працівниками та порушенні екологічних норм.

The Natural Gem

Окрім цього Китай активно інвестував у видобуток нікелю в Індонезії, рідкоземів та літію в Аргентині та Чилі. 

Неурядовою організацією Business & Human Rights Resource Centre, у період з 2013 по 2020 рік було зафіксовано понад 230 скарг щодо порушення прав людини на гірничновидобувних та металургійних підприємствах, які належать Китаю. Гірничодобувні компанії у КНР відреагували на ці скарги менш ніж у чверті випадків. 

Як повідомляє Центр міжнародного приватного підприємництва (CIPE), китайські інвестиції у гірничовидобувну галузь Індонезії приносять лише мінімальний прибуток місцевим підприємствам, якого не вистачає для компенсації екологічних збитків.

Індонезійська Комісія з викорінення корупції виступила із попередженням, що китайські компанії створюють умови для підкупу місцевих посадовців та домагаються пом’якшення екологічних норм. 

У CIPE також зазначили, що китайські інвестиції у видобуток корисних копалин в Індонезії та інших країнах Південно-Східної Азії пов’язані з численними фактами корупції, незаконним ввезенням мігрантів, порушенням нормативних правил та ухиленням від сплати податків.

У країнах Латинської Америки китайські гірничодобувні компанії зіткнулись із численними звинуваченнями у порушенні прав місцевих працівників. 

Як зазначають представники Міжнародної федерації за права людини (International Federation for Human Rights), порушення включають відмову від розголошення результатів обов’язкових екологічних досліджень та шкоди, заподіяної місцевим екосистемам, а також — незаконне виселення корінного населення. 

Оскільки на тлі торгівельного протистояння між США та Китаєм Пекін ввів жорсткі обмеження на експорт рідкоземів та стратегічно важливих металів, боротьба за контроль над стратегічними ресурсами у світі між провідними країнами буде тільки загострюватись. Чи варто сподіватись, що у таких умовах хтось особливо буде думати про дотримання екологічних норм. 

Боротьба за видобуток рідкоземів перекидається на океани

Влада Норвегії у січні 2024 року першою у світі вирішила надати дозвіл приватним компаніям на видобуток цінних ресурсів на морському дні на території у 280 тис. кв кілометрів.  Депутати Європарламенту у листопаді 2023 закликали Норвегію відмовитись від цього. 

Видобувні компанії особливо зацікавлені у так званих поліметалевих мінералах, що у великій кількості розкидані по морському дну та містять суміші оксидів і гідроксидів заліза і марганця, а також оксидів нікелю та кобальту.

Thomas Walter

Ці утворення розміром з картоплину у достатній кількості містять всі необхідні компоненти, що використовуються у виробництві електромобілів. Вони особливо привабливі для видобутку, оскільки лежать практично на поверхні морського дна і не вимагають руйнування гірських пород чи самого дна. 

Найбільш вивченим для подальшого видобутку залишається ділянка дна Тихого океану у зоні Кларіон-Кліппертон на глибині від 3,5 до 5,5 метрів поблизу Гаваїв.

Nils Brenke, CeNak

Басейн у центральній частині Індійського океану та морське дно біля островів Кука, атолів Кірібаті та Французької Полінезії у південній частині Тихого океану також становлять потенційний інтерес для видобутку. 

Представники видобувних компаній пропонують застосувати щось схоже на величезний пилосос, який засмокче ці поліметалеві мінерали і за допомогою шлангу доставить їх на поверхню. Однак це неминуче знищить усіх мешканців цієї екосистеми, включно із бактеріями.

S_Bachstroem/iStock

Як попереджає старший науковий співробітник Королівського нідерландського інституту морських досліджень Сабіна Голлнер, знищене біорізноманіття може не відновитись, оскільки поліметалічні мінерали містять гідроксиди марганцю, необхідного для місцевих екосистем, а самі мінерали виростають лише на кілька міліметрів приблизно за мільйон років. 

Можлива експлуатація глибоководних родовищ регулюється Міжнародним агентством з морського дна. Воно вже уклало 31 контракт на розвідку корисних копалин. 

Всесвітній фонд дикої природи (WWF) закликав запровадити мораторій на глибоководний видобуток корисних копалин, оскільки загалом ще надто мало відомо про його наслідки для довкілля.

У будь-якому разі, гіркий досвід видобутку рідкоземельних металів та стратегічно важливих мінералів на суші має слугувати нам нагадуванням, що ніякий довгостроковий прогрес та нові технологічні досягнення не повернуть нам загублених екосистем, від яких людство досі залежить більше, ніж від електромобілів та гаджетів.

Теги за темою
СШАКитайСмартфони
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Генерального секретаря парламенту Фінляндії запідозрили у держзраді
Европейская правда
2025-05-23T12:18:46Z
Що таке "воююча демократія" і як вона допомагає протистояти екстремістам
Европейская правда
2025-05-23T12:18:10Z
Передайте Путіну! Я не голосував за Зеленського, але він легітимний
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:15:33Z
Трамп оголосив про плани запровадити 50% мита проти ЄС з червня
Европейская правда
2025-05-23T12:09:45Z
86-річний Богуслаєв у СІЗО отримав позов з Податкової
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:09:33Z
Трамп почав погрожувати Apple митними тарифами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:09:13Z
Глава МЗС Польщі допустив, що війна РФ проти України може тривати кілька десятиліть
Европейская правда
2025-05-23T11:58:29Z
Лавров вигадав, чому Ватикан не підійде для мирних переговорів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:33:52Z
Україна повернула майже 100 га землі під Києвом, яку забрали росіяни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:30:34Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Брат Максима Неліпи зворушливо розповів про життя полеглого актора та воїна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:24:40Z
Куди піти на День Києва: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:03:01Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 24 - 25 травня
VGorode
2025-05-23T10:42:31Z
Павло Зібров заграв на гітарі для Рибчинського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:33:21Z
Хто замінить Білоуса? Молодий театр очолить відомий режисер, чоловік популярної актриси
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:24:47Z
Оголена Тіна Кароль у теплиці. Співачка представила кліп на чудернацьку пісню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:06:51Z
FIЇNKA місяць тому презентувала нову композицію "Грушка" та кліп на неї, присвячений гуцульській традиції. А тепер вирішила поділитися знімальним процесом над кліпом.
FM-TV
2025-05-23T05:30:38Z
Спалах гепатиту А. Інфекціоніст розповів, кому варто уникнути вакцинації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:00:08Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-22T16:55:11Z
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
2025-05-22T16:54:51Z
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-22T16:53:47Z
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
2025-05-22T16:52:44Z
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
2025-05-22T16:52:39Z
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-05-22T16:52:29Z
5 закладів на Подолі, де можна поїсти м’яса
VGorode
2025-05-23T09:27:38Z
Готелі у Туреччині масово закриваються перед сезоном: причина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:09:25Z
Який бізнес не варто відкривати у Польщі: поради для українців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:57:53Z
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
2025-05-22T16:54:09Z
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
2025-05-22T16:53:16Z
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
2025-05-22T16:52:59Z
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
2025-05-22T16:52:45Z
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
2025-05-22T16:52:10Z
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
Українська бойова льотчиця потрапила на першу шпальту The New York Times
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:57:50Z
94-річний борець ОУН поділився моторошними спогадами про КДБ-тюрму
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:36:22Z
Україну з початку року залишили 100 тис. осіб: в яких країнах найбільше біженців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:51:54Z
Юрію Рибчинському – 80! Син розказав, як його виховував зірковий батько
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:15:44Z
В НАТО вирішили протестувати великі дрони на території Фінляндії
Европейская правда
2025-05-23T10:09:24Z
Захисник Маріуполя очолив Топ-100 українців за версією відомого журналу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:00:01Z
У КМВА прокоментували інформацію про "посилення мобілізаційних заходів"
VGorode
2025-05-23T09:48:28Z
Уряд зобовʼязав освітян володіти англійською мовою: перелік посад
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:54:38Z
Отримай відповідь: скільки грошей дають за народження дитини в Україні у 2025 році
VGorode
2025-05-23T08:48:10Z
Як тебе зберегти, Києве мій?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:00:40Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-05-23T11:15:37Z
Рух транспорту на перетині Лугової та Богатирської відновлено з 23 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:15:23Z
На Буковині окупанти пошкодили залізничну інфраструктуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:57:30Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:45:11Z
Втрати ворога станом на 23 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:48:18Z
Світлана Поваляєва: Київська ідентичність затиралася. Формувався «булгаковский Киев»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:00:46Z
В Україні мінлива хмарність: прогноз погоди на 23 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T02:30:32Z
Лінія фронту станом на 22 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:06:11Z
У Росії розбився вертоліт Мі-8
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:15:54Z
Масштабні пожежі охопили Росію: вигоріла площа, розміром із Данію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:12:55Z
Столична поліція розшукує жінку, яка стріляла з пістолета біля будинку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:12:59Z
Помічниця Крупи отримала вирок за оформлення фіктивної інвалідності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:57:07Z
Пошкоджені будинки та авто: наслідки дронової атаки на Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:30:20Z
У Кургані невідомий напав з молотком на головного конструктора оборонного заводу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:18:27Z
У Каліфорнії літак впав на житловий район: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:15:41Z
У Карпатах загинув чоловік зі Львівщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:36:44Z
Австралію накрила потужна повінь: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T19:06:46Z
ЄС планує заборонити закупівлю добрив у РФ: реакція фермерів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:03:43Z
«Мінус 10% від врожаю». Голова аграрної асоціації розповів про наслідки аномально холодної весни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:54:49Z
Новий залізничний маршрут з’єднає порт Білгород-Дністровська з ЄС
Agravery
2025-05-23T11:31:04Z
Syngenta та ІНГО запускають «МетеоЗахист 2025»: просте рішення для складного клімату
AgroPortal
2025-05-23T11:30:57Z
«Травень, який увійде в історію». Холодна весна поставила під питання врожай та ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:12:24Z
Оліяр збільшив потужності зі зберігання та планує будівництво четвертої черги елеватора
AgroPortal
2025-05-23T11:00:48Z
Українські аграрії засіяли яриною 12 млн га: третина — під соняшником
AgroPortal
2025-05-23T10:30:32Z
Глава «Укрметалургпрому» вважає, що «Укрзалізниця» може не підвищувати, а знижувати тарифи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:51:43Z
Президентка Української бобово-соєвої асоціації обрана до керівництва GPC
Agravery
2025-05-23T09:46:36Z
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
2025-05-22T16:56:04Z
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
2025-05-22T16:56:03Z
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
2025-05-22T16:54:41Z
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
2025-05-22T16:53:10Z
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
2025-05-22T16:53:02Z
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
2025-05-22T16:50:14Z
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
2025-05-22T16:00:51Z
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T15:51:04Z
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:36:02Z
«Шахтар» ефектно презентував форму на наступний сезон
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:57:56Z
Стали відомі господарі чоловічого Євробаскету 2029 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:33:33Z
Одіозна чиновниця з РФ поскаржилася, що європейське лобі блокує допуск російських лижників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:12:53Z
Троє українських баскетболістів стали переможцями чемпіонату Латвії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:24:57Z
Canadian Shield: ще один суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:12:04Z
Мессі назвав свій улюблений гол у кар'єрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:45:16Z
Євроліга-2025: жіноча збірна України з пляжного футболу поступилася Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:30:45Z
Ямаль продовжить контракт із «Барселоною» до 2030 року – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:21:33Z
Сили оборони ліквідували російського тренера з плавання
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:09:04Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z