MY.UAНовини
Технологічний прогрес ціною знищення екосистем. Як людство розплачується за видобуток рідкоземельних металів
Технологічний прогрес ціною знищення екосистем. Як людство розплачується за видобуток рідкоземельних металів

Технологічний прогрес ціною знищення екосистем. Як людство розплачується за видобуток рідкоземельних металів

Freepik

Сучасний світ, що швидко розвивається і у своєму охопленні технологічним прогресом, здається, навіть прискорює час, вже неможливо представити без смартфонів, планшетів, потужних комп’ютерів та інших електронних гаджетів, включно з інфраструктурою швидкісного Інтернету та розвитком супутникового зв’язку. 

Водночас відбувається масштабний перехід з викопних до альтернативних джерел енергії, зростають обсяги виробництва електрокарів, вітрових та сонячних електростанцій та великої кількості інноваційних проєктів з видобутку чистої енергії. 

Всі ці зрушення, а також передове виробництво високотехнологічної продукції неможливі без використання цінних та рідкоземельних металів і критично важливих мінералів. Для виробництва акумуляторів необхідні літій, кобальт та марганець. У виробництві напівпровідників використовують кремній та галій. Для більшості побутової техніки та електронних гаджетів необхідні рідкоземельні метали.

Смартфони, без яких сучасна людина вже не уявляє свого життя, щонайменше на 40% складаються з металів, серед яких: мідь, алюміній, літій, марганець, кобальт, нікель, олово, а у дорогих моделях — золото, платина, срібло, вольфрам, титан. 

При цьому незамінними є такі рідкоземельні метали як неодім, тербій та диспрозій. Вони використовуються для того, щоб ваш смартфон підтримував вібрацію та мав сенсорний екран, а також багато інших функцій, до яких наче всі вже звикли і вважають їх само собою зрозумілими.

University of Birmingham

Неодім, Іттрій, Самарій, Ербій, Європій у поєднанні з боридом заліза використовують для отримання сплавів з високою магнетувальною та коерцетивною силою для створення постійних магнітів, необхідних у вітрогенераторах та двигунах електромобілів. 

Ці матеріали на рівні з кобальтом, нікелем, графітом та літієм використовують під час виробництва акумуляторів для електрокарів, смартфонів та комп’ютерів, приладів нічного бачення, пристроїв для зберігання даних, промислових лазерів, аерокосмічних сплавів, компонентів у ядерних реакторах.

Спецпроєкти
U.S. Army

Але видобуток рідкоземельних металів ускладнений тим, що хоча більшість з них у достатній кількості присутня у земних надрах та на дні океанів, в чистому виді вони майже не існують, входячи до складу інших руд та мінеральних покладів. Часто у гірських породах компанію рідкоземам складають радіоактивні уран та торій. Важкодоступність та низька концентрація рідкоземів часто роблять видобуток економічно недоцільним. 

З 1965 по 1995 рік  найбільшим у світі виробником та постачальником рідкоземів були США за рахунок використання родовища Маунтін-Пасс поряд із містом Сан-Бернардіно у Каліфорнії. Однак у 1998 році роботу родовища припинили у зв’язку із нестабільністю ринку, низкою банкрутств компаній-власників та численними скаргами на забруднення навколишнього середовища. Виробництво частково відновили лише 20 років потому. 

Наслідками використання родовища Маунтін-Пасс, яке знаходиться поблизу національного заповідника пустелі Мохаве, став скид близько 2,3 тис. літрів радіоактивних та токсичних стічних вод у ґрунт пустелі. 

Компанію-винуватця зобов’язали сплатити штраф у розмірі 1,4 млн доларів. Тим не менш, згодом вона отримала новий дозвіл на видобування рідкоземів з цього родовища.

Wikipedia.org

Починаючи із кінця 80-х років минулого століття і по нинішній час, абсолютне лідерство у сфері видобутку та перероблення рідкоземів та критично важливих металів і мінералів перейшло до Китаю.

У Китаї видобувають понад 60% усіх рідкоземельних металів у світі. Ба більше, хоча лідером з видобутку кобальту, наприклад, є Демократична Республіка Конго, а літію — Австралія, тоді як найбільше нікелю видобувають в Індонезії, Китай є абсолютним лідером за обсягами перероблення цих металів. 

Спецпроєкти

Разом з тим, Китай також є одним з найбільш горісних прикладів того, як у гонитві за перспективними ресурсами та світовим лідерством місцева влада десятиліттями нехтувала захистом навколишнього середовища від руйнівних наслідків видобутку рідкоземів.

За даними Геологічної служби США, у 2023 році у Китаї було видобуто 240 тис. метричних тон руди рідкоземельних металів. Для порівняння, США за цей період видобули 43 тис. метричних тон. 

Копальня Баян-Обо на території регіону Внутрішня Монголія — одне з найбільших родовищ рідкоземів у світі з величезними покладами ніобію, заліза, урану і торію. Поблизу розташований завод з перероблення Баотоу. В процесі вилучення руди з гірських пород вивільняється низка токсичних хімічних елементів.

Photographer Toby Smith

За даними Китайської асоціації рідкоземельних елементів, з кожної тонни добутих рідкоземів утворюється від 9,6 до 12 тис. кубометрів відходів у вигляді газу, який містить концентрований пил, плавикову кислоту, сірчистий газ та сірчану кислоту. Окрім цього утворюється 75 кубометрів кислих стічних вод і близько тонни радіоактивних відходів.

У книзі доцентки кафедри географії Делаверського університету у США Джулі Клінгер «Рідкоземельні рубежі: від земних надр до місячних ландшафтів» зазначається, що у місцевих жителів цього віддаленого району Китаю були виявлені різноманітні форми онкозахворювань, спричинені викидами радіоактивного шламу та інших забруднювальних речовин у процесі видобутку та переробки рідкоземів. 

Видобуток рідкоземів на копальні Баян-Обо також призвів до отруєння ґрунту та води токсичними елементами, які звідти поглинались сільськогосподарськими рослинами, потрапляючи в організм домашньої худоби та місцевих жителів. 

Клінгер у своїй книзі пише, що місцевих жителів цього району часто можна було впізнати за характерними ураженнями шкіри, викликаними отруєнням миш’яком. Окрім цього більшість з них страждала через деформацію кісток та руйнування зубів.

Photographer Toby Smith

За деякими оцінками, штучне озеро Баотоу заповнене 180 млн метричних тонн радіоактивного шламу. Воно розміщується усього за 10 км від ріки Хуанхе, яка слугує джерелом води для понад 100 млн людей.

Вже на початку XXI століття масштаби екологічної катастрофи у районі Баян-Обо стали настільки загрозливими, що китайська влада більше не могла заплющувати на це очі. За останні два десятиліття частину постраждалих територій вдалось відновити, однак здоров’я місцевих жителів було підірвано на багато поколінь вперед.

Liam Young

Проте Китай вже після 2010 року сконцентрувався на видобутку стратегічно важливих ресурсів на територіях інших країн. Зокрема, китайські компанії контролюють значну частину видобутку гірських копалин в Африці, серед іншого у Демократичній Республіці Конго

Президент цієї країни Фелікс Чисекеді звинуватив Пекін у тому, що Китай чимало заробив на видобутку стратегічних ресурсів в Африці, так і не заплативши країні обіцяні 6,2 млрд доларів у рамках угоди щодо корисних копалин в обмін на інфраструктуру від 2008 року.  Китайські компанії неодноразово звинувачували у поганому поводженні з працівниками та порушенні екологічних норм.

The Natural Gem

Окрім цього Китай активно інвестував у видобуток нікелю в Індонезії, рідкоземів та літію в Аргентині та Чилі. 

Неурядовою організацією Business & Human Rights Resource Centre, у період з 2013 по 2020 рік було зафіксовано понад 230 скарг щодо порушення прав людини на гірничновидобувних та металургійних підприємствах, які належать Китаю. Гірничодобувні компанії у КНР відреагували на ці скарги менш ніж у чверті випадків. 

Як повідомляє Центр міжнародного приватного підприємництва (CIPE), китайські інвестиції у гірничовидобувну галузь Індонезії приносять лише мінімальний прибуток місцевим підприємствам, якого не вистачає для компенсації екологічних збитків.

Індонезійська Комісія з викорінення корупції виступила із попередженням, що китайські компанії створюють умови для підкупу місцевих посадовців та домагаються пом’якшення екологічних норм. 

У CIPE також зазначили, що китайські інвестиції у видобуток корисних копалин в Індонезії та інших країнах Південно-Східної Азії пов’язані з численними фактами корупції, незаконним ввезенням мігрантів, порушенням нормативних правил та ухиленням від сплати податків.

У країнах Латинської Америки китайські гірничодобувні компанії зіткнулись із численними звинуваченнями у порушенні прав місцевих працівників. 

Як зазначають представники Міжнародної федерації за права людини (International Federation for Human Rights), порушення включають відмову від розголошення результатів обов’язкових екологічних досліджень та шкоди, заподіяної місцевим екосистемам, а також — незаконне виселення корінного населення. 

Оскільки на тлі торгівельного протистояння між США та Китаєм Пекін ввів жорсткі обмеження на експорт рідкоземів та стратегічно важливих металів, боротьба за контроль над стратегічними ресурсами у світі між провідними країнами буде тільки загострюватись. Чи варто сподіватись, що у таких умовах хтось особливо буде думати про дотримання екологічних норм. 

Боротьба за видобуток рідкоземів перекидається на океани

Влада Норвегії у січні 2024 року першою у світі вирішила надати дозвіл приватним компаніям на видобуток цінних ресурсів на морському дні на території у 280 тис. кв кілометрів.  Депутати Європарламенту у листопаді 2023 закликали Норвегію відмовитись від цього. 

Видобувні компанії особливо зацікавлені у так званих поліметалевих мінералах, що у великій кількості розкидані по морському дну та містять суміші оксидів і гідроксидів заліза і марганця, а також оксидів нікелю та кобальту.

Thomas Walter

Ці утворення розміром з картоплину у достатній кількості містять всі необхідні компоненти, що використовуються у виробництві електромобілів. Вони особливо привабливі для видобутку, оскільки лежать практично на поверхні морського дна і не вимагають руйнування гірських пород чи самого дна. 

Найбільш вивченим для подальшого видобутку залишається ділянка дна Тихого океану у зоні Кларіон-Кліппертон на глибині від 3,5 до 5,5 метрів поблизу Гаваїв.

Nils Brenke, CeNak

Басейн у центральній частині Індійського океану та морське дно біля островів Кука, атолів Кірібаті та Французької Полінезії у південній частині Тихого океану також становлять потенційний інтерес для видобутку. 

Представники видобувних компаній пропонують застосувати щось схоже на величезний пилосос, який засмокче ці поліметалеві мінерали і за допомогою шлангу доставить їх на поверхню. Однак це неминуче знищить усіх мешканців цієї екосистеми, включно із бактеріями.

S_Bachstroem/iStock

Як попереджає старший науковий співробітник Королівського нідерландського інституту морських досліджень Сабіна Голлнер, знищене біорізноманіття може не відновитись, оскільки поліметалічні мінерали містять гідроксиди марганцю, необхідного для місцевих екосистем, а самі мінерали виростають лише на кілька міліметрів приблизно за мільйон років. 

Можлива експлуатація глибоководних родовищ регулюється Міжнародним агентством з морського дна. Воно вже уклало 31 контракт на розвідку корисних копалин. 

Всесвітній фонд дикої природи (WWF) закликав запровадити мораторій на глибоководний видобуток корисних копалин, оскільки загалом ще надто мало відомо про його наслідки для довкілля.

У будь-якому разі, гіркий досвід видобутку рідкоземельних металів та стратегічно важливих мінералів на суші має слугувати нам нагадуванням, що ніякий довгостроковий прогрес та нові технологічні досягнення не повернуть нам загублених екосистем, від яких людство досі залежить більше, ніж від електромобілів та гаджетів.

Теги за темою
СШАКитайСмартфони
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Трампу предлагают более жесткую позицию по отношению к Путину, однако есть препятствие, - WSJ
Telegraf
2025-04-15T09:01:03Z
Что изменится: Зеленский анонсировал новый формат Рамштайна
Comments UA
2025-04-16T04:24:23Z
Итоги 15.04: Месть за Сумы и заявление Виткоффа
Корреспондент
2025-04-16T04:21:49Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
"Ехать некуда?" Как вывозят людей с прифронтовых территорий и что следует знать
Telegraf
2025-04-16T04:03:21Z
ВСУ восстановили важные позиции: в DeepState подтверждают, что врагу пришлось отступить
Comments UA
2025-04-16T03:54:44Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
В ОП рассказали о количестве новобранцев по Контракту 18-24
Корреспондент
2025-04-12T19:51:13Z
Впервые в истории истребитель F-35 собрали из двух разбитых самолетов
Корреспондент
2025-04-10T23:45:18Z
16 апреля: церковный праздник сегодня, почему молятся Черниговской иконе и что просят
UAToday
2025-04-16T04:00:36Z
Великая среда 16 апреля: что нужно обязательно купить сегодня, можно ли готовить паски, а что делать запрещено
Знай
2025-04-16T03:21:17Z
Спикер Воздушных сил ВСУ уточнил свое заявление о Patriot
Апостроф
2025-04-06T16:45:07Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
"Моргни 3 раза, если тебя держат в заложниках": Кайли Дженнер запретила Тимоти Шаламе раздеваться на экране
Знай
2025-04-16T02:51:05Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Умерла гендиректор Музея истории Киева Диана Попова
Комсомольская правда
2025-04-13T13:06:20Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Всего несколько правил помогут вам раз и навсегда избавиться от вздутия живота
Comments UA
2025-04-16T03:39:32Z
Пломбы и импланты "на выход": ученые впервые вырастили человеческие зубы в лаборатории
UAToday
2025-04-16T02:12:30Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Украину накрыла мощная магнитная буря 15 апреля
TSN
2025-04-15T22:23:08Z
Йога или силовые тренировки: ученые выяснили, что поможет уменьшить боль в коленях
TSN
2025-04-15T22:21:32Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
В результате стрельбы в школе ранены четыре ученика
Gazeta UA
2025-04-16T04:03:47Z
Россия массированно ударила дронами по Одессе: горели дома, повреждены склады – фото
Лига
2025-04-16T04:00:04Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Нахальные соседи: откуда берутся мухи в доме и как их быстро и эффективно прогнать
Знай
2025-04-16T03:51:35Z
Положите в пасхальную корзину: как вкусно запечь подчеревину
Telegraf
2025-04-16T03:15:36Z
Рецепт воздушной паски, которая всегда удается
TSN
2025-04-15T22:21:54Z
Исследователи выяснили, как выглядит идеальный день для человека
TSN
2025-04-15T22:21:33Z
Пенсионеры оставили жизнь на земле и отправились в 15-летний круиз: сколько они заплатили
TSN
2025-04-15T22:21:00Z
Как правильно сажать клубнику: секреты богатого урожая
TSN
2025-04-15T22:20:44Z
Древесная зола как удобрение и не только: как правильно применять ее для растений
TSN
2025-04-15T22:20:41Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Посчитают каждую копейку: налоговая готовит тотальные проверки – кто первый в очереди
Знай
2025-04-16T03:36:42Z
"Война за азарт" в Украине: как изменился рынок игорного бизнеса и у каких казино новые владельцы
Comments UA
2025-04-16T03:30:06Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
Изменения в назначении социальной помощи: кого они коснутся
ZN UA
2025-04-16T02:22:50Z
Цены на бензин и переход на евро: экономист дал советы государству
TSN
2025-04-15T22:19:40Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Астон Вилла вылетела из Лиги чемпионов, хоть и победила ПСЖ
Корреспондент
2025-04-16T04:18:12Z
Первая в мире гонка сперматозоидов: где состоится и как будут выбирать победителя
TSN
2025-04-15T22:20:29Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Лунин - вне заявки Реала на ответный матч с Арсеналом
Корреспондент
2025-04-15T20:27:39Z
Директор команды Усика заинтриговал заявлением о ближайшем поединке
Корреспондент
2025-04-15T19:39:41Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
OpenAI разрабатывает конкурента сети Х Маска
Корреспондент
2025-04-16T04:25:09Z
Ремастер реален: Eurogamer подтверждает существование The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered
GameMag
2025-04-16T04:13:45Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Действительно ли пластиковые бутылки в колесных арках могут отпугнуть автоворов - мнение экспертов
Gazeta UA
2025-04-16T00:33:49Z
Audi представила самый аэродинамичный седан в истории марки
Корреспондент
2025-04-15T19:04:39Z
В Китае создали первую межрегиональную магистраль для водородных грузовиков
Корреспондент
2025-04-15T17:21:57Z
Саудовская Аравия может стать владельцем команды Формулы-1
Корреспондент
2025-04-15T17:12:00Z
Японская надежность: американец проехал более 3 миллионов км на двух Toyota
Фокус
2025-04-15T06:42:42Z
Опасная ошибка: почему поворот колес при парковке может обернуться дорогим ремонтом
Знай
2025-04-15T04:51:12Z
Как развиваются сети зарядки электрокаров в Украине и почему цены ЭЗС остаются высокими
Comments UA
2025-04-15T03:12:16Z