MY.UAНовини
Німеччина повертається: Берлін робить ставку на силу, а не лише на дипломатію
Німеччина повертається: Берлін робить ставку на силу, а не лише на дипломатію

Німеччина повертається: Берлін робить ставку на силу, а не лише на дипломатію

Німеччина повертається: Берлін робить ставку на силу, а не лише на дипломатію

На шляху до нового уряду в Німеччині розгортаються події, які мають стати визначальними не лише для країни, а й для всієї Європи.

18 березня Бундестаг ще старим складом і 21 березня верхня палата Бундесрат ухвалили зміни до Конституції щодо послаблення обмежень так званого боргового гальма — запобіжника зростання державної заборгованості.

Необхідність такого кроку зумовлено насамперед величезною прогалиною в бюджеті, особливо в сфері оборони й інфраструктури, що оцінюється приблизно в 1 трлн євро. Закриття цього дефіциту стало одним із головних викликів коаліційних перемовин між блоком Християнсько-демократичного союзу / Християнсько-соціального союзу (ХДС/ХСС) і Соціал-демократичною партією Німеччини (СДПН).

Після виборів у Німеччині 23 лютого варіант чорно-червоної коаліції (за офіційними кольорами вищеназваних партій) був очевидним фактично одразу після закінчення голосування. Водночас за часів канцлерства Ангели Меркель колись традиційні політичні опоненти — ХДС/ХСС і СДПН — були змушені тричі об’єднуватися в «велику коаліцію». Розбіжності в їхніх політиках були подекуди занадто радикальними, а процес погодження більшості рішень ставав важким компромісом.

Однак тепер ситуація кардинально змінилася. За результатами виборів СДПН посіла третє місце з рекордно низькими 16,4%, а другою політичною силою стала ультраправа «Альтернатива для Німеччини» (АдН), фактично подвоївши свій результат. Це змусило традиційних суперників ХДС/ХСС і СДПН знову піти на союз, створивши безальтернативність для збереження демократії перед обличчям наступу правого радикалізму.

Коаліційні перемовини стартували 13 березня. Але, за словами очевидців, вони просуваються зовсім не так швидко, як сподівалися християнські демократи на чолі з Фрідріхом Мерцем, що має очолити майбутній уряд. Утім, тут існує спільне розуміння: якщо новий уряд не зможе ефективно подолати економічну кризу та цілу низку нагальних викликів у сфері безпекової, міграційної, соціальної політик тощо, то вже у наступному виборчому циклі мандат на формування уряду може отримати відверто праворадикальна та антиєвропейська сила.

Саме цією загрозою й пояснюється поспіх із голосуванням за зміни до Конституції ще попереднім складом парламенту. У новому складі Бундестагу, який розпочне роботу 25 березня, АдН і «Ліві» матимуть блокуючу меншість, тобто змогу заветувати подібні рішення.

Процес забезпечення необхідної більшості виявився не з простих (а рішення щодо змін до Основного Закону ухвалюються обома палатами парламенту щонайменше двома третинами голосів). У Бундестазі християнським і соціал-демократам довелося заручитися підтримкою «Союзу 90 / Зелених». І хоча їх не запросили до коаліції, їхні голоси стали вирішальними, тож довелося йти на значні фінансові поступки в рамках запланованої реформи.

Під час голосування в Бундесраті «Вільна демократична партія» (ВДП) спробувала зіграти свою гру, відстоюючи «боргове гальмо». Нагадаємо, що через неї розпалася попередня коаліція, що призвело до дострокових виборів, після яких ліберали не подолали прохідного бар’єра і залишилися поза Бундестагом. У результаті 21 березня чотири з 16 федеральних земель, у двох з яких ВДП входить до парламентської більшості, утрималися під час голосування.

Чому питання є настільки принциповим? «Боргове гальмо» було закріплене в Конституції 2009 року. До цього часу, за даними Федерального відомства статистики (Destatis), Німеччина накопичила близько 1,694 трлн євро державного боргу (72,3% від ВВП). Згідно із запобіжником, доходи і витрати уряду з 2016 року завжди мали бути збалансовані без надходжень від позик.

Станом на кінець третього кварталу 2024 року державний борг Німеччини досягнув 2 488,6 млрд євро, що становить 62,9% від ВВП. Це ставить Німеччину на середні позиції серед країн ЄС за відносним (відсотковим) показником боргу і на третє місце за абсолютним значенням. Для порівняння, загальний федеральний бюджет Німеччини 2024 року становив лише близько 477 млрд євро.

Тепер же витрати на оборону, цивільну оборону та цивільний захист, а також на розвідувальні служби, що перевищують 1% ВВП, у майбутньому більше не підпадатимуть під дію боргового положення німецької Конституції, тобто можуть фінансуватися за рахунок боргу. А сьогоднішні потреби оборонного сектора оцінюються принаймні у 400 млрд євро.

Крім того, Основний Закон дозволить створити спеціальний фонд загальним обсягом 500 млрд євро «для додаткових інвестицій в інфраструктуру та додаткових інвестицій для досягнення кліматичної нейтральності до 2045 року». 100 млрд євро з цієї суми повинні надати федеральним землям для інвестицій, ще 100 млрд мають бути спрямовані до кліматичного та трансформаційного фонду (поступка «зеленим»). Це означає, що 10% запланованих витрат мають бути профінансовані з бюджету, решта може бути покрита за рахунок боргових зобов'язань.

Далеко не всі в захваті від «боргів без обмежень», і навіть серед самих християнських демократів. Економісти вже підрахували, що обслуговування боргу коштуватиме німцям мінімум 37 млрд євро на рік. Дехто вже звинувачує ймовірного канцлера в порушенні виборчих обіцянок і надмірному фінансовому тягарі для наступних поколінь. Проте Мерц не збирається відступати. «З огляду на загрози нашій свободі та миру на континенті тепер і на нашу оборону має поширюватися принцип «хоч би чого це коштувало», — наголосив він.

У цьому контексті великі сподівання покладаються на майбутні інвестиції, які мають пожвавити економіку. Ринок уже позитивно відреагував на історичне рішення 18 березня. Попередні прогнози на 2025-й ще тиждень тому не виключали третього року рецесії, хоча Німеччина лишається третьою світовою економічною потугою. Наразі прогнози скореговано до мінімального зростання в 0,2% на цей рік і між 1,5 і 2,2% на наступний. Утім, більшість економічних дослідних інститутів сходяться на думці, що позитивний вплив на економічне зростання стане очевидним лише у середньостроковій перспективі.

Водночас тривають непрості дискусії щодо інших ключових реформ.

Неконтрольовану міграцію відносять до найбільших стратегічних помилок урядування Меркель. Тому ХДС/ХСС наполягає на жорсткішому контролі міграції, включаючи примусове повернення шукачів притулку, проте не має єдності із СДПН щодо механізму реалізації. В енергетичній політиці коаліція підтримує кліматичну нейтральність до 2045 року, втім, без чіткої стратегії її досягнення. У соціальній сфері ХДС/ХСС пропонує посилити контроль за соціальними виплатами, замінивши «дохід громадянина» на «базову підтримку» із суворішими санкціями для безробітних. Пенсійна реформа не викликає значних суперечностей, але і масштабні зміни не плануються, що спричиняє критику експертів.

Ухвалені зміни до Конституції є також приводом для відчутного тріумфування і в Європі. Через історичні реалії і не в останню чергу через строгість боргових регулювань Німеччина фактично самоусунулася від провідної ролі в ЄС у політичному плані, передусім у сферах оборони та безпеки. В умовах нарощування конфронтації США із трансатлантичними партнерами та усунення їх від переговорів щодо України, а також усвідомлення реальної російської загрози навіть після можливої зупинки воєнних дій в Україні, нинішнє керівництво обох потенційних коаліціантів налаштоване рішуче на потужне укріплення європейської безпеки.

Сьогодні Фрідріх Мерц наголошує: «Німеччина повернулася». Його абсолютним пріоритетом є якнайшвидше «реальне досягнення незалежності від США» для європейців. Насправді Мерц завжди був справжнім трансатлантистом. Під час виборів він дозволив собі частку очевидно імпульсивної критики дій і заяв США. Втім, подальша відсутність будь-яких заяв у цьому напрямі свідчить про відчутну обережність у даному контексті і намагання знайти конструктивне підґрунтя для подальших відносин із традиційним стратегічним партнером.

Водночас сьогодні підвищення європейської обороноздатності й усвідомлення Європою необхідності більшої відповідальності в безпековій сфері є незаперечними. Під час голосування змін у Бундестазі Фрідріх Мерц окреслив це як «перший великий крок до великої європейської оборонної спільноти». До якої зрештою мають увійти не лише члени ЄС, але й такі країни, як Велика Британія.

Чим важливі ці події в Німеччині для України?

ХДС/ХСС рішуче стоїть на боці України, виступає за необхідність посилити підтримку, зокрема за необхідність надати далекобійні крилаті ракети Taurus. Водночас останнє питання не таке однозначне: історично зумовлено, що більшість німців виступає проти постачання далекобійного озброєння, а тим більше проти розміщення німецького миротворчого контингенту в Україні. А громадська думка відіграє в європейських країнах подекуди вирішальну роль.

Також унаслідок зеленого світла реформі «боргового гальма» бюджетний комітет німецького Бундестагу 21 березня затвердив додатковий пакет допомоги для України, яку місяцями блокував канцлер Олаф Шольц. У супровідному проєкті Міністерства фінансів щодо цієї допомоги зазначено: «Наслідки воєнного успіху Росії призведуть до прямої загрози європейській безпеці».

Зазначений пакет передбачає 3 млрд євро на допомогу Україні з боку Німеччини лише на цей рік. На період 2026–2029 років для України передбачено ще 8,3 млрд євро. У нинішніх умовах це критично важливо: роль ФРН як найбільшого донора допомоги Україні в Європі, в умовах можливої зупинки підтримки США, стає вирішальною. І це є дуже потужним сигналом як для України, так і для Росії: віднині Німеччина робитиме ставку не лише на дипломатію, а й на реальну силу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Від медсестри до топмоделі: 20 пікантних фото "янгола" Victoria's Secret Лаїс Рібейро
Gazeta UA
2025-05-10T01:15:12Z
Концерт метал-гурту Metallica викликав «землетрус»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T00:00:15Z
Каннський кінофестиваль відкриється Днем України
УкраинФорм
2025-05-09T21:37:31Z
Варті вашого часу: 5 українських фільмів для ідеального кіновечора
24tv
2025-05-09T21:03:54Z
Масляно-жовтий та небесно-блакитний: дизайнери назвали модні відтінки, які зададуть тон цьому літу
Знай
2025-05-09T20:51:31Z
Помер Джеймс Фоулі – режисер "П'ятдесяти відтінків", "Карткового будинку" і кліпів Мадонни
24tv
2025-05-09T20:31:12Z
У Харкові до Дня Європи в метро грав симфонічний оркестр
УкраинФорм
2025-05-09T19:45:48Z
Незворотно: лікар розкрив діагноз Аллегрової та причину її скандальних витівок
GlavRed
2025-05-09T19:27:38Z
Ольга Фреймут розповіла, чому її чоловік не може відмовитися від паспорта Росії
GlavRed
2025-05-09T19:27:05Z
Загострення між Індією та Пакистаном, заклики до миру в Україні: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T03:39:46Z
У Росії зробили нову заяву про перемир'я: хвалять себе, звинувачують Україну і висувають вимоги
24tv
2025-05-10T03:39:04Z
Трамп дав Путіну новий дедлайн: чи піде РФ на 30 днів тиші?
GlavRed
2025-05-10T03:27:40Z
Візит європейських лідерів до України: хронологія 1172 дня війни
24tv
2025-05-10T03:24:48Z
Індія частково залишилася без електроенергії через кібератаки Пакистану
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T03:12:17Z
G7 закликає Індію та Пакистан до стриманості й діалогу
УкраинФорм
2025-05-10T02:51:37Z
ЄС закликає до 30-денного перемир'я між Україною та Росією
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T02:48:34Z
Журналістка розповіла, чи планує влада підвищення податків до закінчення війни
Политека
2025-05-10T02:34:50Z
Макрон, Мерц, Туск та Стармер їдуть до Києва: 10 травня вже будуть у столиці
Telegraf
2025-05-10T02:34:32Z
Захищав Україну з 2014 року: на Харківщині загинув воїн із Бучі Микола Архипчук
24tv
2025-05-10T03:48:24Z
Що означає слово "шибко": які поширені синоніми можна використовувати
GlavRed
2025-05-10T03:27:13Z
Новий світовий рекорд: у Португалії збудували гігантське місто з конструктора Lego
Фокус
2025-05-10T03:06:17Z
Яке свято 10 травня 2025 та навіщо цього дня ходили до лісу
Факти ICTV
2025-05-10T03:00:01Z
10 травня - яке сьогодні свято, що не можна робити, все про цей день
Комсомольская правда
2025-05-10T02:34:35Z
Пільги для УБД: чи може оформити дружина військового, який перебуває на фронті
ZN UA
2025-05-10T02:25:44Z
Діти хочуть на «СВО»: у Росії школи готують наступне покоління солдат – WP
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T02:01:39Z
Е-направлення на ВЛК: чи можна згенерувати у «Резерв+» без підпису керівника ТЦК
ZN UA
2025-05-10T01:04:32Z
Прикордонники уразили FPV-дронами склад боєприпасів та позиції росіян на Харківщині
УкраинФорм
2025-05-10T00:31:15Z
Норвегія продовжила угоду з Євросоюзом про медичну евакуацію українців
УкраинФорм
2025-05-09T18:58:38Z
Співайте, щоб почуватися краще: ось маловідомі переваги співу для здоров'я, згідно з наукою
24tv
2025-05-09T18:54:00Z
Як відбілити тюль: від результату будуть шоковані всі
24tv
2025-05-09T17:24:06Z
Поширений в Україні прилад значно збільшує ризик раку у дітей
24tv
2025-05-09T17:18:16Z
Що поїсти, що не відчувати себе голодним: ТОП продуктів, які надають відчуття ситості
Фокус
2025-05-09T16:30:29Z
Чим обробити смородину від шкідників: цей засіб творить дива
24tv
2025-05-09T15:42:32Z
Онкологічне цунамі на підході: вчені назвали найчастіші види раку в молодих людей
Фокус
2025-05-09T15:30:03Z
Шило на мило або нова надія: вчені хочуть лікувати алкоголізм наркотиками
Фокус
2025-05-09T15:00:20Z
Коли діти – вже не квіти: що таке батьківське вигорання та як побороти руйнівне виснаження
24tv
2025-05-09T14:16:25Z
Викрадені з музею румунські артефакти можуть бути цілими - прокуратура Нідерландів
УкраинФорм
2025-05-10T01:09:38Z
В Луцьку рятувальники прибули гасити пожежу: виявилося, що у всьому винні котлети
Фокус
2025-05-10T00:36:11Z
На Укритті ЧАЕС виявлено понад 300 отворів після атаки дрона РФ у лютому – МАГАТЕ
Факти ICTV
2025-05-09T22:04:18Z
Після удару дрона на ЧАЕС зафіксовано понад 300 пошкоджень саркофага
ZN UA
2025-05-09T22:01:56Z
За два дні «перемир’я» Росія вбила на Сумщині трьох цивільних - ОВА
УкраинФорм
2025-05-09T21:55:44Z
Зривав дахи і валив дерева: Україною пронісся потужний смерч
GlavRed
2025-05-09T21:27:38Z
Відправляв підлеглих на будівництво будинків: затримано проректора академії ДПСУ
ZN UA
2025-05-09T21:25:15Z
На Житомирщині військові нібито побили чоловіка: у ТЦК та поліції пояснили ситуацію
24tv
2025-05-09T21:06:20Z
На Київщині виявили залишки ворожого БпЛА "Герань-2"
InternetUA
2025-05-09T21:01:38Z
А-95 у Київській області: розрив цін на АЗС вже понад 9 гривень
Хвиля
2025-05-10T03:45:07Z
Вівчарство для ЗСУ. Як галузь може працювати на оборону та реабілітацію
AgroPortal
2025-05-10T03:30:17Z
В Україні з обігу виведуть популярну банкноту: на що її замінять
Хвиля
2025-05-10T03:00:35Z
У ДТЕК пояснили, чи безпечний для побутової техніки перехід на 230 вольтів
УкраинФорм
2025-05-10T02:37:03Z
Подорожчання продуктів у травні у Харкові: що найбільше вдарить по кишені
Политека
2025-05-10T02:02:56Z
Multiplex став новим партнером програми «Плюси»
УкраинФорм
2025-05-10T01:24:01Z
За якої мінімальної зарплати призначають пенсію в 2025 році
Telegraf
2025-05-10T00:24:09Z
Долар іде вгору: українцям розповіли, до чого готуватися
GlavRed
2025-05-09T21:27:14Z
Ротація місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС заблокована бойовими діями – Гроссі
ZN UA
2025-05-09T21:07:01Z
Феррарі врізалася у Вольво, але дивно постраждала саме шведська машина
Топ Жир
2025-05-10T01:30:13Z
Один із найвідоміших італійських дизайнерських брендів може стати наступною великою втратою Audi
Топ Жир
2025-05-10T01:00:29Z
Faraday Future зазнала збитків у 48 мільйонів доларів та випустила лише два автомобілі у першому кварталі
Топ Жир
2025-05-10T00:00:40Z
Mercedes надав C-Class такий дизайн, який може сподобатися лише зірці
Топ Жир
2025-05-09T23:30:29Z
Легендарний спорткар продали за смішні гроші через корумпованого поліцейського
Топ Жир
2025-05-09T22:45:35Z
Новий кросовер Renault приховує таємницю, і це не лише маскувальний камуфляж
Топ Жир
2025-05-09T22:00:23Z
Ця бежева Nissan Maxima 1985 року виглядає неймовірно стильно, хоча й не повинна
Топ Жир
2025-05-09T21:30:04Z
Ця ретро-відродження вимагала 3D-друків та безмежного терпіння
Топ Жир
2025-05-09T20:45:23Z
Порушники швидкості принесли Таллахассі 318 тисяч доларів за місяць, і місто хоче ще більше
Топ Жир
2025-05-09T20:00:23Z
Україну атакує 5-градусний мороз та піде сніг: синоптики приголомшили прогнозом
GlavRed
2025-05-10T03:36:24Z
Росія підступає до Дніпропетровщини, а ЗСУ мають успіх Курщині: огляд фронту від ISW
24tv
2025-05-10T03:33:09Z
Новий графік транспорту у Полтаві: яких незручностей очікувати до 10 червня
Политека
2025-05-10T03:31:21Z
Гороскоп на завтра 11 травня: Близнюкам - надзвичайна удача, Скорпіонам - сюрприз
GlavRed
2025-05-10T03:27:57Z
В деяких областях України дощитиме: прогноз погоди на 10 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T03:00:07Z
Сніг і не тільки. Яким регіонам не пощастить з погодою найближчими днями
Telegraf
2025-05-10T02:40:26Z
Вихідні зіпсує негода: синоптик розповіла, де чекати дощів та заморозків
Хвиля
2025-05-10T02:06:52Z
Раки можуть піти на ризик: гороскоп на 10 травня
24tv
2025-05-10T02:01:08Z
"Колишні гуляють". У Харкові помітили отару овець біля багатоповерхівок
Telegraf
2025-05-10T01:30:31Z
Чому не ладиться з коханням: астрологи назвали 4 знаки, яким пора зупинитись
GlavRed
2025-05-10T03:27:48Z
Більшість миє неправильно: як очистити контейнер від жиру за 30 секунд
GlavRed
2025-05-10T03:27:42Z
Загадка для найуважніших: знайдіть 4 ківі серед птахів за 5 секунд
GlavRed
2025-05-10T03:27:25Z
Як швидко зупинити сварку з ким завгодно: експерти радять застосувати певні слова
24tv
2025-05-10T03:18:15Z
Готуватимете хоч щодня: рецепт салату "Капрезе" з соусом песто
Telegraf
2025-05-10T03:16:09Z
4 знаки зодіаку, які здійснять мрію в травні
GlavRed
2025-05-09T23:27:48Z
Маленькі секрети великого успіху: як правильно смажити рибу – ви відчуєте різницю
24tv
2025-05-09T20:06:53Z
Не одне і те саме: як насправді потрібно користуватися бальзамом та маскою для волосся
24tv
2025-05-09T19:15:58Z
Як почистити пральну машину за допомогою оцту та соди: покроковий гайд
24tv
2025-05-09T19:00:13Z
Райо Вальєкано мінімально здолав Лас-Пальмас
Football.ua
2025-05-09T21:34:12Z
Дубль Хіменеса допоміг Мілану здобути вольову перемогу над Болоньєю
Football.ua
2025-05-09T21:07:57Z
Вольфсбург та Гоффенгайм не виявили сильнішого
Football.ua
2025-05-09T20:49:45Z
Михавко: Маємо мету і йтимемо до неї до кінця
Football.ua
2025-05-09T20:22:52Z
Не стримував емоції: Шовковський розніс гравців Динамо після невдалого матчу в УПЛ
24tv
2025-05-09T20:06:05Z
Бобан – про Доннарумму: Так піти з Мілана просто непробачно
Football.ua
2025-05-09T19:57:52Z
Хабі Алонсо розповів про майбутнє Вірца
Football.ua
2025-05-09T19:52:40Z
Педро Енріке: Шахтар продемонстрував гідну гру проти Зорі, попри видалення
Football.ua
2025-05-09T19:36:28Z
Магучіх бере золото на What Gravity Challenge: подробиці змагань у Катарі
GlavRed
2025-05-09T19:27:14Z
У Китаї розробляють ШІ-систему для "перекладу" мови тварин на людську
ZN UA
2025-05-10T03:42:27Z
Штучний інтелект захищатиме користувачів Google Chrome від шахраїв
УкраинФорм
2025-05-10T03:36:50Z
У травні Сатурн увійде в знак Овна: яких великих змін чекати до 2028 року
GlavRed
2025-05-10T03:27:35Z
Два тижні без підзарядки: у США представили розумні фітнес-браслети
УкраинФорм
2025-05-10T03:07:24Z
IBM замінила сотні працівників на ШІ
InternetUA
2025-05-10T03:01:01Z
Мексика подала до суду на Google через «Американську затоку»
УкраинФорм
2025-05-10T02:06:46Z
Текст, написаний ChatGPT, легко розпізнати: вчені пояснили, на що звертати увагу
InternetUA
2025-05-10T02:02:38Z
Microsoft заборонила працівникам користуватись китайським ШІ DeepSeek через ризики витоку даних
InternetUA
2025-05-10T01:01:15Z
Під час ремонту вулиці знайшли незвичайну річ
Gazeta UA
2025-05-09T22:39:25Z