MY.UAНовини
Ягоди замінять аптечні вітаміни, а йогурт - пробіотик: 10 найкращих продуктів для імунітету
Ягоди замінять аптечні вітаміни, а йогурт - пробіотик: 10 найкращих продуктів для імунітету

Ягоди замінять аптечні вітаміни, а йогурт - пробіотик: 10 найкращих продуктів для імунітету

Застуда забрала усі сили. Знайоме відчуття? А все тому, що імунна система виснажена після хвороби. Але є і хороша новина: власній «імунці» можна і треба допомагати. Це не складно. Про те, що з’їсти, щоб швидше стати на ноги після «віруски», чи треба щодня їсти рибу, чи можна наїстися ягодами "наперед" тільки в сезон, а також поради щодо здоров’я імунної системи від сімейного лікаря - читайте у матеріалі Коротко про.

Імунній системі потрібна допомога

Застуда, грип і ковід продовжують вкладати українців на лікарняне ліжко. Та не позаздриш і тим, хто вилікувався: скаржаться на загальну слабкість. Авторка цього тексту також перехворіла на грип. І, зізнаюся, ось вже два тижні ледве ходжу, не маю сили ні на що. Очевидно, моя імунна система постраждала через хворобу.

- Дійсно, після перенесеної застуди, грипу, ковіду імунна система виснажується, і їй потрібна допомога, аби повернутися до своєї норми, - розповідає Коротко про сімейний лікар  одеської клініки Friendly doctor Ілона Айрапетян. – Тільки не поспішайте бігти в аптеку і скуповувати всі тамтешні вітаміни.

Лікарка Айрапетян називає декілька важливих пунктів здорового і сильного імунітету (про них нижче. – Авт.). В тому числі говорить і про правильне харчування.

- Імунні клітини синтезуються з білка, тому важливо вживати білкову їжу, - наголошує медикиня. – Кисломолочні продукти, риба, яйця, бобові – все це має бути на вашому столі.

Тому список 10 найбільш корисних для імунітету продуктів відкривають саме йогурт і кефір.

Кисломолочні продукти

Щоправда, лише з живими бактеріями, а не ті продукти, які можуть зберігатися аж рік.

Йогурт, кефір, ряжанка містять пробіотики, які підтримують здоров'я кишківника. А всім відомо, що стан імунної системи безпосередньо залежить від стану шлунково-кишкового тракту.

Неправильне харчування, перекуси фастфудом, надто багато солодощів, а ще стреси і перевтома порушують нормальну роботу ШКТ. Ось тут на допомогу шлунку приходять пробіотики – живі мікроорганізми, що насичують організм корисними біфідо- та лактобактеріями.

В аптеці можна придбати пробіотики на будь-який смак і гаманець. Але дешевше і корисніше випити склянку свіжого кефіру чи йогурту. Адже кисломолочні продукти є таким собі натуральним джерелом пробіотиків.

Рекомендація лікаря: 100-150 г йогурту чи кефіру щодня.

Йогурт, кефір, ряжанка містять пробіотики, які підтримують здоров'я кишківника. Фото: yogurtinnutrition.com

Риба

Обирайте жирненькі скумбрію, сардини, оселедець, лосось чи тунець. Така риба надзвичайно корисна для імунітету завдяки багатому вмісту різних поживних речовин. Звісно, тут першою у списку корисностей стоять Омега-3 жирні кислоти, що допомагають врегулювати роботу імунної системи.

А ще у морській рибі є:

  • вітамін А (сильний антиоксидант),
  • вітамін D (впливає на вироблення та активність імунних клітин, допомагаючи організму боротися з інфекціями),
  • селен (бере участь у функціонуванні імунної системи),
  • цинк (також важливий для імунітету).

Шматочок жирної морської риби допоможе наситити організм корисними речовинами, скоротити тривалість хвороби чи допомогти у відновленні імунітету.

Рекомендації лікаря: 1-2 порції на тиждень.

Цитрусові

Всім відомі апельсини, лимони, грейпфрути, мандарини, помело, більш екзотичні папайя, маракуйя чи кумкват. Зі шкільних уроків біології знаємо, що цитрусові – це скарбниця вітаміну С. Особливо багато його в апельсині, лимоні та грейпфруті.

Вчені кажуть, що вітамін С – головний союзник імунітету. Але й крім нього, лимон і компанія містять різноманітні вітаміни, мікроелементи, а ще буквально складаються з клітковини, яка поліпшує травлення, сприяє зниженню ваги, надає ситості на довгий час.

-         Має бути достатня кількість клітковини у щоденному раціоні, - впевнена сімейний лікар Ілона Айрапетян. – Клітковина позитивно впливає на роботу ШКТ і, відповідно, покращує загальне відновлення людини після застуди чи грипу.

Рекомендація лікаря: вживати 1-2 плоди на день.

Ягоди

Полуниця, малина, чорниця, лохина, журавлина…Обирайте на свій смак, тому що усі ягоди корисні. Соковиті, солодкі, ще й містять вітаміни С, А, Е, чимало мікроелементів і, звісно, клітковину. Відповідно ягоди:

  • позитивно впливають на імунітет,
  • допомагають знизити артеріальний тиск,
  • надають відчуття ситості, що важливо при схудненні,
  • мають сечогінну дію,
  • ефірні олії деяких ягід (наприклад, журавлина) мають антисептичну дію.

Дієтологи називають ягоди таким собі вітамінним мультикомплексом. Але помилково вважати, що нашій імунній системі достатньо наїстися полуниці чи чорниці тільки в сезон. Все ж такий продукт має бути на столі щодня, хоча б у замороженому вигляді.

Рекомендація лікаря: щоденна порція ягід 150 г.

Броколі

Ще одна фаворитка імунітету. А все тому, що броколі містить значну кількість вітамінів. Більш того, улюбленця «імунки» вітаміну С у цій капусті навіть більше, аніж у цитрусових.

До того ж у складі зеленої капустини вчені знайшли бета-каротин, який в організмі перетворюється на вітамін А. Про користь цього антиоксиданту також відомо: сприяє здоров'ю органів зору, а також покращує стан шкіри. Але і це ще не все. У броколі є так званий гормон щастя – серотонін. Тому кілька шматочків зеленої капусти щодня корисно з’їдати і для фізичного, і для ментального здоров’я.

Рекомендація лікаря: 100 г щодня.

Шпинат

Не поспішайте крутити носом! Шпинат – це суперпродукт, в якому поживні речовини поєднані у низькокалорійній формі.

Зелене листя містить:

  • вітамін С,
  • провітамін А,
  • вітамін К,
  • вітаміни групи В,
  • вітамін Е,
  • фолієву кислоту,
  • залізо,
  • калій,
  • кальцій,
  • магній.

Цей список – те, що лікар приписав нашій імунній системі. Вітаміни і мікроелементи підтримують здоров'я шкіри, нервової системи, серця та м'язів, корисні для здоров’я очей,

А ще у шпинаті міститься йод. Тому таку зелень необхідно додавати до салату всім, хто дбає про свою щитоподібну залозу.

Рекомендація лікаря: 50 г щодня.

Часник

Природний антибіотик. Допомагає боротися з бактеріями. Тому часник корисний і для лікування захворювань, і у профілактичних цілях. Важливо їсти його сирим.

Овоч містить летючі речовини фітонциди, антиоксидант аліцин, а ще вітаміни групи В, мінеральні речовини. Часник позитивно впливає на роботу серця, судин, має бактерицидні та протигрибкові властивості.

Рекомендація лікаря: 1 зубчик щодня (тільки під час або після їжі).

Імбир

Про імбирний чай чули всі. Взагалі імбир  – це корінь, що має потужні протимікробні та протизапальні і на додачу - антиоксидантні властивості.

Також імбирний чай стимулює кровообіг, підвищує температуру тіла та має потогінну властивість. Цей напій допомагає зняти головний біль і біль у горлі, лікує від нежитю. Такий чай можна приготувати зі свіжого кореня імбиру, додати за смаком мед чи лимон.  

Рекомендація лікаря: 1 чайна ложка свіжого тертого імбиру на день.

Куркума

Спеція з дуже сильним ароматом і гіркуватим смаком схожа на корінь імбиру. Виготовляється з кореню так званого індійського шафрану, який більше нагадує відомий українцям очерет.

З давніх-давен куркуму використовували як приправу. Але в індійській і китайській традиційній медицині оцінили і її лікувальні властивості.

В наш час вчені детально дослідили куркуму і винесли вердикт:  її активний інгредієнт куркумін є потужним антиоксидантом, який бореться з усілякими бактеріями в організмі, зміцнює імунну систему. До того ж у куркумі є потужна доза вітамінів С, Е і К.

Рекомендація лікаря: пів чайної ложки куркуми на день (до чаю чи як приправа до їжі).

Мигдаль

Король горіхів. Жменька мигдалю щодня допоможе зміцнити здоров’я серця, кісток, позитивно впливає на стан шкіри і волосся.

Мигдаль багатий на різні поживні речовини, які позитивно впливають на імунну систему.  У горіхах міститься:

  • вітамін Е (відомий антиоксидант, захищає клітини від пошкодження вільними радикалами),
  • магній (відіграє важливу роль у функціонуванні імунної системи),
  • мідь (необхідна для вироблення білих кров'яних тілець, лейкоцитів, які борються з інфекціями),
  • цинк (важливий для функціонування імунних клітин і боротьби з інфекціями).

Рекомендація лікаря: 5-10 горішків на день.

Коментар лікаря

Про сон і спорт

Та не поспішайте ковтати часник жменями і об’їдатися шпинатом. Медики нагадують, що імунна система «цінує» комплексний підхід.

-   Перший і основний спосіб допомогти своєму імунітету і здоров’ю загалом - це повноцінний сон, - підкреслює Ілона Айрапетян. – На жаль, те, чим ми часто нехтуємо. Саме уві сні виробляються нові імунні клітини. Тому намагайтеся спати 7-9 годин і лягайте не пізніше 23:00. Пам’ятайте про вітамін Д, якого нам так не вистачає в епідсезон (його краще купувати в аптеці. – Авт). Окрім цього, після хвороби важливо підтримувати свій водний баланс і відновлювати його. Не забувайте про прогулянки на свіжому повітрі і помірну фізичну активність (йога, пілатес). Але повернення до спорту має бути поступовим. Старайтеся мінімізувати стрес, що виснажує наш організм. Відмовтеся від шкідливих звичок. Куріння і алкоголь знижують нашу стійкість до хвороб. І достатньо відпочивайте. Не треба одразу після хвороби бігти і працювати-працювати. Зупиніться, дайте собі відпочити і поступово повертайтеся до свого звичного життя.

Сімейний лікар Ілона Айрапетян радить після хвороби більше відпочивати і поступово повертатися до звичного життя. Фото: ФБ «Friendly doctor»

Теги за темою
Здоровьепродукты
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Стамбульские встречи: как Путин затягивает время, пока Трампа поглотила внутренняя американская политика
TSN
2025-07-25T17:33:15Z
Поляк хвастается в TikTok своим участием в войне на стороне России: что известно
TSN
2025-07-25T17:33:02Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Сергей Жадан стал лауреатом Австрийской государственной премии
ZN UA
2025-07-25T17:18:19Z
Девушка, похудевшая на 220 кг, показала обновленную фигуру
Фокус
2025-07-25T16:06:38Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Психолог рассказал, что убивает отношения: ответ удивит
TSN
2025-07-25T17:06:14Z
Секрет идеального борща раскрыт: эта заготовка сэкономит вам кучу времени на его приготовление
Telegraf
2025-07-25T16:12:58Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Огурцы с кетчупом чили: легкий рецепт без стерилизации на зиму
TSN
2025-07-25T16:06:07Z
Назван возраст, в котором люди изменяют чаще всего
Comments UA
2025-07-25T15:24:48Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Ученые назвали популярный напиток, который забирает энергию
Comments UA
2025-07-25T17:21:08Z
Ученые объяснили, почему в процессе старения появляются морщины
Gazeta UA
2025-07-25T16:36:08Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Идеальный маринад для огурцов: сколько нужно сахара, соли и уксуса, чтобы получились хрустящими
TSN
2025-07-25T15:48:07Z
Как вывести пятна от арбуза: действенные советы
Comments UA
2025-07-25T15:45:28Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Саранча атакует Запорожье: откуда взялись опасные насекомые и как с ними борются
TSN
2025-07-25T17:33:46Z
Не выходит на связь: под Покровском в Kill-зоне Мадяра пропал известный Z-блогер
Новости Украины
2025-07-25T17:27:52Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Летняя подработка: какие профессии выбирают подростки
Хвиля
2025-07-25T17:21:07Z
В Украину из оккупации вернулась еще одна группа детей: что о них известно
Апостроф
2025-07-25T17:12:50Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
13-летний мальчик скончался во время процедуры в полтавской больнице: что известно
Telegraf
2025-07-25T17:30:28Z
Пограничник отказался от взятки в 320 тысяч, разоблачив уклонистов
Корреспондент
2025-07-25T17:24:25Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Промоутер Паркера в контексте потенциального боя надеется на согласие Усика
Корреспондент
2025-07-25T17:30:31Z
Футболку величайшего украинского футболиста выставили на продажу: как она выглядит и сколько стоит
Telegraf
2025-07-25T16:12:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
В бою Канело-Кроуфорд Уайлдер ориентируется на успех Кроуфорда
Корреспондент
2025-07-25T15:57:12Z
"Бьют, как лошадь копытом": Усик назвал боксеров, перед которыми у него тряслись ноги
Telegraf
2025-07-25T15:54:09Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Армянский Чернобыль: советская АЭС возле Еревана может взорваться в любой момент
Фокус
2025-07-25T17:21:04Z
Украинцам напомнили о важном налоге: большинство пытается игнорировать
Знай
2025-07-25T17:06:06Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Разработчики поделились новым видео с геймплеем Mafia: The Old Country
Знай
2025-07-25T15:51:29Z
Ученые обнаружили остатки любимого соуса древних римлян, который ели 1800 лет назад
Апостроф
2025-07-25T15:15:19Z
Крадет фото и угрожает пользователям: в 250 приложениях обнаружилась неожиданная опасность
Фокус
2025-07-25T15:00:32Z
Искусственный интеллект и кибербезопасность: цифровая эволюция защиты
Comments UA
2025-07-25T14:06:50Z
В России запустили ракету с иранским спутником
Корреспондент
2025-07-25T13:57:36Z
Apple добавит новый цвет в линейку iPhone 17 Pro
Gazeta UA
2025-07-25T11:57:25Z
LG против TCL и Hisense: эксперты выяснили, какой телевизор Mini-LED лучше купить
Фокус
2025-07-25T11:30:37Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z
Цены на электромобили в Украине резко пойдут вверх: с чем это связано и когда лучше покупать
UAToday
2025-07-24T23:39:45Z
Volkswagen опередила Tesla на рынке электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-07-24T18:21:00Z
Toyota обновила внедорожник Sequoia
Корреспондент
2025-07-24T18:12:36Z