MY.UAНовини
Ягоди замінять аптечні вітаміни, а йогурт - пробіотик: 10 найкращих продуктів для імунітету
Ягоди замінять аптечні вітаміни, а йогурт - пробіотик: 10 найкращих продуктів для імунітету

Ягоди замінять аптечні вітаміни, а йогурт - пробіотик: 10 найкращих продуктів для імунітету

Застуда забрала усі сили. Знайоме відчуття? А все тому, що імунна система виснажена після хвороби. Але є і хороша новина: власній «імунці» можна і треба допомагати. Це не складно. Про те, що з’їсти, щоб швидше стати на ноги після «віруски», чи треба щодня їсти рибу, чи можна наїстися ягодами "наперед" тільки в сезон, а також поради щодо здоров’я імунної системи від сімейного лікаря - читайте у матеріалі Коротко про.

Імунній системі потрібна допомога

Застуда, грип і ковід продовжують вкладати українців на лікарняне ліжко. Та не позаздриш і тим, хто вилікувався: скаржаться на загальну слабкість. Авторка цього тексту також перехворіла на грип. І, зізнаюся, ось вже два тижні ледве ходжу, не маю сили ні на що. Очевидно, моя імунна система постраждала через хворобу.

- Дійсно, після перенесеної застуди, грипу, ковіду імунна система виснажується, і їй потрібна допомога, аби повернутися до своєї норми, - розповідає Коротко про сімейний лікар  одеської клініки Friendly doctor Ілона Айрапетян. – Тільки не поспішайте бігти в аптеку і скуповувати всі тамтешні вітаміни.

Лікарка Айрапетян називає декілька важливих пунктів здорового і сильного імунітету (про них нижче. – Авт.). В тому числі говорить і про правильне харчування.

- Імунні клітини синтезуються з білка, тому важливо вживати білкову їжу, - наголошує медикиня. – Кисломолочні продукти, риба, яйця, бобові – все це має бути на вашому столі.

Тому список 10 найбільш корисних для імунітету продуктів відкривають саме йогурт і кефір.

Кисломолочні продукти

Щоправда, лише з живими бактеріями, а не ті продукти, які можуть зберігатися аж рік.

Йогурт, кефір, ряжанка містять пробіотики, які підтримують здоров'я кишківника. А всім відомо, що стан імунної системи безпосередньо залежить від стану шлунково-кишкового тракту.

Неправильне харчування, перекуси фастфудом, надто багато солодощів, а ще стреси і перевтома порушують нормальну роботу ШКТ. Ось тут на допомогу шлунку приходять пробіотики – живі мікроорганізми, що насичують організм корисними біфідо- та лактобактеріями.

В аптеці можна придбати пробіотики на будь-який смак і гаманець. Але дешевше і корисніше випити склянку свіжого кефіру чи йогурту. Адже кисломолочні продукти є таким собі натуральним джерелом пробіотиків.

Рекомендація лікаря: 100-150 г йогурту чи кефіру щодня.

Йогурт, кефір, ряжанка містять пробіотики, які підтримують здоров'я кишківника. Фото: yogurtinnutrition.com

Риба

Обирайте жирненькі скумбрію, сардини, оселедець, лосось чи тунець. Така риба надзвичайно корисна для імунітету завдяки багатому вмісту різних поживних речовин. Звісно, тут першою у списку корисностей стоять Омега-3 жирні кислоти, що допомагають врегулювати роботу імунної системи.

А ще у морській рибі є:

  • вітамін А (сильний антиоксидант),
  • вітамін D (впливає на вироблення та активність імунних клітин, допомагаючи організму боротися з інфекціями),
  • селен (бере участь у функціонуванні імунної системи),
  • цинк (також важливий для імунітету).

Шматочок жирної морської риби допоможе наситити організм корисними речовинами, скоротити тривалість хвороби чи допомогти у відновленні імунітету.

Рекомендації лікаря: 1-2 порції на тиждень.

Цитрусові

Всім відомі апельсини, лимони, грейпфрути, мандарини, помело, більш екзотичні папайя, маракуйя чи кумкват. Зі шкільних уроків біології знаємо, що цитрусові – це скарбниця вітаміну С. Особливо багато його в апельсині, лимоні та грейпфруті.

Вчені кажуть, що вітамін С – головний союзник імунітету. Але й крім нього, лимон і компанія містять різноманітні вітаміни, мікроелементи, а ще буквально складаються з клітковини, яка поліпшує травлення, сприяє зниженню ваги, надає ситості на довгий час.

-         Має бути достатня кількість клітковини у щоденному раціоні, - впевнена сімейний лікар Ілона Айрапетян. – Клітковина позитивно впливає на роботу ШКТ і, відповідно, покращує загальне відновлення людини після застуди чи грипу.

Рекомендація лікаря: вживати 1-2 плоди на день.

Ягоди

Полуниця, малина, чорниця, лохина, журавлина…Обирайте на свій смак, тому що усі ягоди корисні. Соковиті, солодкі, ще й містять вітаміни С, А, Е, чимало мікроелементів і, звісно, клітковину. Відповідно ягоди:

  • позитивно впливають на імунітет,
  • допомагають знизити артеріальний тиск,
  • надають відчуття ситості, що важливо при схудненні,
  • мають сечогінну дію,
  • ефірні олії деяких ягід (наприклад, журавлина) мають антисептичну дію.

Дієтологи називають ягоди таким собі вітамінним мультикомплексом. Але помилково вважати, що нашій імунній системі достатньо наїстися полуниці чи чорниці тільки в сезон. Все ж такий продукт має бути на столі щодня, хоча б у замороженому вигляді.

Рекомендація лікаря: щоденна порція ягід 150 г.

Броколі

Ще одна фаворитка імунітету. А все тому, що броколі містить значну кількість вітамінів. Більш того, улюбленця «імунки» вітаміну С у цій капусті навіть більше, аніж у цитрусових.

До того ж у складі зеленої капустини вчені знайшли бета-каротин, який в організмі перетворюється на вітамін А. Про користь цього антиоксиданту також відомо: сприяє здоров'ю органів зору, а також покращує стан шкіри. Але і це ще не все. У броколі є так званий гормон щастя – серотонін. Тому кілька шматочків зеленої капусти щодня корисно з’їдати і для фізичного, і для ментального здоров’я.

Рекомендація лікаря: 100 г щодня.

Шпинат

Не поспішайте крутити носом! Шпинат – це суперпродукт, в якому поживні речовини поєднані у низькокалорійній формі.

Зелене листя містить:

  • вітамін С,
  • провітамін А,
  • вітамін К,
  • вітаміни групи В,
  • вітамін Е,
  • фолієву кислоту,
  • залізо,
  • калій,
  • кальцій,
  • магній.

Цей список – те, що лікар приписав нашій імунній системі. Вітаміни і мікроелементи підтримують здоров'я шкіри, нервової системи, серця та м'язів, корисні для здоров’я очей,

А ще у шпинаті міститься йод. Тому таку зелень необхідно додавати до салату всім, хто дбає про свою щитоподібну залозу.

Рекомендація лікаря: 50 г щодня.

Часник

Природний антибіотик. Допомагає боротися з бактеріями. Тому часник корисний і для лікування захворювань, і у профілактичних цілях. Важливо їсти його сирим.

Овоч містить летючі речовини фітонциди, антиоксидант аліцин, а ще вітаміни групи В, мінеральні речовини. Часник позитивно впливає на роботу серця, судин, має бактерицидні та протигрибкові властивості.

Рекомендація лікаря: 1 зубчик щодня (тільки під час або після їжі).

Імбир

Про імбирний чай чули всі. Взагалі імбир  – це корінь, що має потужні протимікробні та протизапальні і на додачу - антиоксидантні властивості.

Також імбирний чай стимулює кровообіг, підвищує температуру тіла та має потогінну властивість. Цей напій допомагає зняти головний біль і біль у горлі, лікує від нежитю. Такий чай можна приготувати зі свіжого кореня імбиру, додати за смаком мед чи лимон.  

Рекомендація лікаря: 1 чайна ложка свіжого тертого імбиру на день.

Куркума

Спеція з дуже сильним ароматом і гіркуватим смаком схожа на корінь імбиру. Виготовляється з кореню так званого індійського шафрану, який більше нагадує відомий українцям очерет.

З давніх-давен куркуму використовували як приправу. Але в індійській і китайській традиційній медицині оцінили і її лікувальні властивості.

В наш час вчені детально дослідили куркуму і винесли вердикт:  її активний інгредієнт куркумін є потужним антиоксидантом, який бореться з усілякими бактеріями в організмі, зміцнює імунну систему. До того ж у куркумі є потужна доза вітамінів С, Е і К.

Рекомендація лікаря: пів чайної ложки куркуми на день (до чаю чи як приправа до їжі).

Мигдаль

Король горіхів. Жменька мигдалю щодня допоможе зміцнити здоров’я серця, кісток, позитивно впливає на стан шкіри і волосся.

Мигдаль багатий на різні поживні речовини, які позитивно впливають на імунну систему.  У горіхах міститься:

  • вітамін Е (відомий антиоксидант, захищає клітини від пошкодження вільними радикалами),
  • магній (відіграє важливу роль у функціонуванні імунної системи),
  • мідь (необхідна для вироблення білих кров'яних тілець, лейкоцитів, які борються з інфекціями),
  • цинк (важливий для функціонування імунних клітин і боротьби з інфекціями).

Рекомендація лікаря: 5-10 горішків на день.

Коментар лікаря

Про сон і спорт

Та не поспішайте ковтати часник жменями і об’їдатися шпинатом. Медики нагадують, що імунна система «цінує» комплексний підхід.

-   Перший і основний спосіб допомогти своєму імунітету і здоров’ю загалом - це повноцінний сон, - підкреслює Ілона Айрапетян. – На жаль, те, чим ми часто нехтуємо. Саме уві сні виробляються нові імунні клітини. Тому намагайтеся спати 7-9 годин і лягайте не пізніше 23:00. Пам’ятайте про вітамін Д, якого нам так не вистачає в епідсезон (його краще купувати в аптеці. – Авт). Окрім цього, після хвороби важливо підтримувати свій водний баланс і відновлювати його. Не забувайте про прогулянки на свіжому повітрі і помірну фізичну активність (йога, пілатес). Але повернення до спорту має бути поступовим. Старайтеся мінімізувати стрес, що виснажує наш організм. Відмовтеся від шкідливих звичок. Куріння і алкоголь знижують нашу стійкість до хвороб. І достатньо відпочивайте. Не треба одразу після хвороби бігти і працювати-працювати. Зупиніться, дайте собі відпочити і поступово повертайтеся до свого звичного життя.

Сімейний лікар Ілона Айрапетян радить після хвороби більше відпочивати і поступово повертатися до звичного життя. Фото: ФБ «Friendly doctor»

Теги за темою
Здоров'япродукти
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Євробачення-2025": онлайн-трансляція церемонії відкриття
ТСН
2025-05-11T13:15:32Z
Могилевська показала чоловіка і доньок у family look і як вони порозважалися у День матері
TSN
2025-05-11T13:06:58Z
Андрій Ісаєнко – про кіно, ставлення до нагород, захоплення доньки та річницю весілля
Комсомольская правда
2025-05-11T13:02:00Z
Решетнік відреагував на скандальні заяви, що роман "Холотсяка" Терена з Бєлєнь був брехнею
TSN
2025-05-11T12:51:20Z
"Питання не дуже актуальне": Сопонару розповіла про своє майбутнє материнство
GlavRed
2025-05-11T12:49:07Z
У Варшаві відбувся форум «Будь сміливим як Україна»
УкраинФорм
2025-05-11T12:46:36Z
День Матері: Денисенко, Козловський, Каменських та інші показали найрідніших і привітали зі святом
ТСН
2025-05-11T12:36:47Z
Для гарних емоцій: 3 нові мультфільми, які варто подивитися з дітьми у неділю
24tv
2025-05-11T12:36:30Z
Не стануть гуртом номер один, – Мірошниченко відверто поділився думками про Ziferblat
24tv
2025-05-11T12:31:42Z
"Путін хоче продовжувати стріляти". У Чехії відповіли на останні заяви диктатора
Лига
2025-05-11T13:12:06Z
Трамп пообіцяв збільшити торгівлю з Індією та Пакистаном після підписання угоди про припинення вогню
УкраинФорм
2025-05-11T13:10:55Z
Макрон відповів Путіну про Стамбул: Безумовному припиненню вогню не передують переговори
Лига
2025-05-11T13:09:58Z
Європа хоче бути на переговорах щодо України — МЗС Франції
TSN
2025-05-11T13:06:16Z
Від імені журналіста Юрія Луканова створили профіль у фейсбуці, на якому поширюють меми про Порошенка
Детектор М
2025-05-11T13:04:44Z
Келлог назвав умову для прямих переговорів Росії з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T13:00:02Z
Багато фруктів та традиційні страви: що любить їсти Еммануель Макрон
Telegraf
2025-05-11T12:58:58Z
Макрон оцінив кількість іноземних військових, яких могли б розгорнути в Україні
Европейская правда
2025-05-11T12:58:12Z
"Зброя має замовкнути". Мерц підтримав позицію Зеленського та Макрона щодо Стамбула
Лига
2025-05-11T12:55:32Z
Мільйонери виграли справу в суді через "несплачений рахунок": що сталося насправді
Фокус
2025-05-11T13:15:35Z
Зеленський подякував усім українським матерям
УкраинФорм
2025-05-11T13:12:16Z
Вступники в магістратуру повинні особисто отримати екзаменаційний листок
24tv
2025-05-11T13:09:30Z
Новий Папа Римський згадав про Україну у недільній молитві
Европейская правда
2025-05-11T13:02:44Z
У Чернівцях рабин за $10 тисяч обіцяв допомогу в виїзді за кордон
Украина Криминальная
2025-05-11T12:51:40Z
Росія «стирає» перевагу України в дронах: тривожний прогноз від FT
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T12:51:26Z
Три загадкові речі із СРСР, які дивують своїм виглядом. Вгадайте, навіщо вони потрібні
Telegraf
2025-05-11T12:51:19Z
"Дар’я", "Дарія" чи "Дарина"? Як правильно звертатися українською
Telegraf
2025-05-11T12:49:53Z
Яка пенсія передбачена для осіб з інвалідністю II групи
24tv
2025-05-11T12:31:45Z
У Солом'янському районі Києва - спалах гепатиту А
УкраинФорм
2025-05-11T13:12:05Z
"Проклята група": чому покоління X є найнещаснішим, — ЗМІ
Фокус
2025-05-11T12:15:33Z
Чому варто змінювати постільну білизну кожного тижня?
360ua.news
2025-05-11T12:03:32Z
Які продукти подовжують молодість: нові дослідження вчених
TSN
2025-05-11T12:00:09Z
Бути щасливим легко, якщо робити це щодня
24tv
2025-05-11T10:39:58Z
Без дискомфорту у гінеколога: у США схвалено домашній тест на рак шийки матки
Факти ICTV
2025-05-11T10:36:27Z
Коли висівати кавуни у відкритий ґрунт – корисні поради
ТСН
2025-05-11T09:23:55Z
Чим поливати часник навесні, щоб пізніше зібрати дуже великий урожай: розведіть це у воді
ТСН
2025-05-11T09:23:21Z
Які продукти потрібно їсти для зміцнення кісток
TSN
2025-05-11T09:23:01Z
Пілот переплутав руки та випадково підпалив пасажирський літак
24tv
2025-05-11T12:45:10Z
Загарбники обстріляли Білозерку на Херсонщині, є поранений
УкраинФорм
2025-05-11T12:12:31Z
Помер чоловік, якого важко поранило під час атаки на Черкаси 6 травня – ОВА
Факти ICTV
2025-05-11T10:46:26Z
Тече 24 години: Індія відкрила шлюзи на греблі, якою іде вода у Пакистан, — ЗМІ
Фокус
2025-05-11T10:43:18Z
Вранці 11 травня Росія атакувала Київську область дронами, є постраждалий — КОВА
Khreschatyk
2025-05-11T10:18:50Z
Росіяни розстріляли чоловіка на дамбі Каховської ГЕС у 2022 році, – поліція Херсонщини
24tv
2025-05-11T09:51:53Z
Загиблі у краківському готелі є українцями - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-11T09:51:20Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівки з КАМАЗом загинули троє чоловіків
Мій Харків
2025-05-11T09:42:30Z
На Полтавщині вибух забрав життя чоловіка — що відомо
TSN
2025-05-11T09:23:18Z
Російські компанії влаштували в порту Індонезії центр тіньової торгівлі нафтою - зовнішня розвідка
УкраинФорм
2025-05-11T13:06:34Z
Індія – новий хаб для техгігантів: чи здорожчає iPhone через тарифи Трампа і як відповість Китай
24tv
2025-05-11T13:03:32Z
Як визначити суму земельного податку у 2025 році
24tv
2025-05-11T13:03:15Z
Українці стали жертвами схеми на мільйон євро: експерт викрив аферу встановлення сонячних батарей
Хвиля
2025-05-11T13:01:33Z
Ціни на молоко-сировину стабілізувалися
AgroPortal
2025-05-11T13:01:26Z
Нацбанк пропонує оновити правила використання QR-кодів для кредитових переказів
УкраинФорм
2025-05-11T12:31:54Z
Попит на валюту стабілізувався: Нацбанк скоротив продаж доларів
ZN UA
2025-05-11T12:24:20Z
У Борисполі вирішили витратити на абрикоси, черешню, полуницю, сливи та нектарини майже 1 млн гривень
Khreschatyk
2025-05-11T11:18:43Z
Газовики попередили українців, що в деяких випадках штрафи можу перевищити мільйон гривень
ZN UA
2025-05-11T11:13:52Z
Відключення світла в Харкові та області з 12 по 18 травня: оголошено графіки на тиждень
Политека
2025-05-11T13:19:20Z
У Харкові працівник ТЦК побив чоловіка під час перевірки документів — соцмережі
ТСН
2025-05-11T13:15:13Z
Держагентство відновлення показало відбудову багатоповерхівки у Вишгороді
УкраинФорм
2025-05-11T12:55:43Z
Гороскоп на тиждень з 12 по 18 травня: Тельцям - конфлікти, Ракам - зміни
GlavRed
2025-05-11T12:49:34Z
Прикордонники знищили позицію зльоту й керування БпЛА росіян на Сумському напрямку
УкраинФорм
2025-05-11T12:46:32Z
Паліса назвав напрямки фронту, на яких росіяни посилять наступ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T12:39:24Z
Львівський ярмарок смаку збирає крафтярів з усієї України
AgroPortal
2025-05-11T12:31:44Z
Як раніше називався Івано-Франківськ та які абсурдні назви він міг отримати за СРСР
GlavRed
2025-05-11T12:28:24Z
11 травня ніч у Львові стала найхолоднішою за 47 років
Комсомольская правда
2025-05-11T12:16:25Z
Капсула часу за $800 000: виявлено рідкісний 11-річний Mercedes без пробігу
Фокус
2025-05-11T12:27:55Z
Ви зможете їздити на цьому літаючому авто на роботу, а вже наступного року – летіти ним додому
Топ Жир
2025-05-11T12:15:26Z
Українці обирають бензин і електрику: які авто з пробігом купували найчастіше у квітні
24tv
2025-05-11T12:09:28Z
Розвертається на місці: у Києві засвітився електричний "Гелендваген" за 8 мільйонів
Фокус
2025-05-11T10:36:58Z
Новий компактний SUV BMW M може ховатися під виглядом iX3
Топ Жир
2025-05-11T10:30:06Z
Фанат "Зоряних війн" створив копію знаменитого байка: це приголомшило Інтернет
Фокус
2025-05-11T10:00:24Z
Топ-5 найдорожчих автомобілів світу, які перевищують вартість літака
Gazeta UA
2025-05-11T07:58:53Z
Водії Google Maps знайшли "рятівника" від штрафів: що потрібно терміново включити
Хвиля
2025-05-11T07:45:25Z
Чому важливо перевіряти тиск в колесах авто: справа не лише в економії пального
Gazeta UA
2025-05-11T07:19:13Z
"Дім тепер – це ніби продовження тіла і навіть терапія": інтерв'ю з декораторкою Веронікою Зубко
24tv
2025-05-11T13:03:14Z
Вам й на думку не спадало: чому не можна рахувати гроші на ліжку
24tv
2025-05-11T13:03:06Z
Як посудомийна машина може допомогти зберегти довкілля
360ua.news
2025-05-11T13:01:22Z
Де цифра 6 серед 8: лише геній вгадає за 5 секунд
GlavRed
2025-05-11T12:28:55Z
Тільки генії побачать одразу: знайдіть бджолу без пари за 15 секунд
Фокус
2025-05-11T12:12:53Z
Як правильно обрати м`ясо для шашлику: дієіві поради
TSN
2025-05-11T11:48:49Z
Чотири способи, як легко почистити фісташки до останнього горіха
Gazeta UA
2025-05-11T11:30:40Z
Драїти більше не потрібно - що покласти в унітаз, щоб позбутися вапняного нальоту
GlavRed
2025-05-11T11:28:41Z
Солона чи прісна: яка вода закипить швидше
24tv
2025-05-11T11:15:31Z
Користувачі ПК можуть безплатно отримати одразу 3 гри у Steam та EGS
InternetUA
2025-05-11T13:02:51Z
Жаби пережили динозаврів, але тепер опинилися за крок від вимирання: що змінилося на Землі
Фокус
2025-05-11T12:51:11Z
Kawasaki та інші компанії розробляють роботів-коней
InternetUA
2025-05-11T12:32:14Z
З'явився за одну ніч: загадковий отвір у шафі викликав ажіотаж у соцмережах
24tv
2025-05-11T11:39:31Z
Нова гаряча точка Землі: найактивніший вулкан ось-ось вибухне і викине 40 км лави
Фокус
2025-05-11T11:28:39Z
Ксенія Мішина пожалілася на атаку ботів і висловилася, хто це зробив: "Заздрість або одержимість"
ТСН
2025-05-11T11:18:37Z
Біологічна бомба: чому ринки диких тварин – небезпечна зона
24tv
2025-05-11T11:03:38Z
Android 16 прискорить смартфони завдяки новій технології пам’яті
InternetUA
2025-05-11T11:01:33Z
Історія острову Грюйнард: від полігону біологічної зброї до придатного для життя місця
Фокус
2025-05-11T11:00:18Z
Монца обіграла Удінезе та уникла антирекорду Серії А
Football.ua
2025-05-11T13:10:14Z
Фанати «Севільї» закидали яйцями автобус із футболістами клубу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T13:06:45Z
Третя поспіль перемога: Костюк впевнено вийшла до 1/8 фіналу турніру в Римі
24tv
2025-05-11T13:03:58Z
Мбаппе, Гюлер та Фран Гарсія гратимуть із перших хвилин у вирішальному El Clasico сезону Ла Ліги проти Барселони
Football.ua
2025-05-11T12:51:27Z
"Радість війни": російська фігуристка зганьбилася, вітаючи з 9 травня
Telegraf
2025-05-11T12:49:47Z
Рафінья підтвердив бажання продовжити контракт із Барселоною
Football.ua
2025-05-11T12:43:26Z
Суддівське свавілля на ЧЄ-2025 з карате: українську спортсменку позбавили медалі
24tv
2025-05-11T12:36:50Z
Баїндир, Амасс та Діалло — у стартовому складі Манчестер Юнайтед на матч проти Вест Гема
Football.ua
2025-05-11T12:28:57Z
Наполі розпочав переговори з Джонатаном Девідом щодо літнього переходу
Football.ua
2025-05-11T12:24:34Z