MY.UAНовини
Ягоди замінять аптечні вітаміни, а йогурт - пробіотик: 10 найкращих продуктів для імунітету
Ягоди замінять аптечні вітаміни, а йогурт - пробіотик: 10 найкращих продуктів для імунітету

Ягоди замінять аптечні вітаміни, а йогурт - пробіотик: 10 найкращих продуктів для імунітету

Застуда забрала усі сили. Знайоме відчуття? А все тому, що імунна система виснажена після хвороби. Але є і хороша новина: власній «імунці» можна і треба допомагати. Це не складно. Про те, що з’їсти, щоб швидше стати на ноги після «віруски», чи треба щодня їсти рибу, чи можна наїстися ягодами "наперед" тільки в сезон, а також поради щодо здоров’я імунної системи від сімейного лікаря - читайте у матеріалі Коротко про.

Імунній системі потрібна допомога

Застуда, грип і ковід продовжують вкладати українців на лікарняне ліжко. Та не позаздриш і тим, хто вилікувався: скаржаться на загальну слабкість. Авторка цього тексту також перехворіла на грип. І, зізнаюся, ось вже два тижні ледве ходжу, не маю сили ні на що. Очевидно, моя імунна система постраждала через хворобу.

- Дійсно, після перенесеної застуди, грипу, ковіду імунна система виснажується, і їй потрібна допомога, аби повернутися до своєї норми, - розповідає Коротко про сімейний лікар  одеської клініки Friendly doctor Ілона Айрапетян. – Тільки не поспішайте бігти в аптеку і скуповувати всі тамтешні вітаміни.

Лікарка Айрапетян називає декілька важливих пунктів здорового і сильного імунітету (про них нижче. – Авт.). В тому числі говорить і про правильне харчування.

- Імунні клітини синтезуються з білка, тому важливо вживати білкову їжу, - наголошує медикиня. – Кисломолочні продукти, риба, яйця, бобові – все це має бути на вашому столі.

Тому список 10 найбільш корисних для імунітету продуктів відкривають саме йогурт і кефір.

Кисломолочні продукти

Щоправда, лише з живими бактеріями, а не ті продукти, які можуть зберігатися аж рік.

Йогурт, кефір, ряжанка містять пробіотики, які підтримують здоров'я кишківника. А всім відомо, що стан імунної системи безпосередньо залежить від стану шлунково-кишкового тракту.

Неправильне харчування, перекуси фастфудом, надто багато солодощів, а ще стреси і перевтома порушують нормальну роботу ШКТ. Ось тут на допомогу шлунку приходять пробіотики – живі мікроорганізми, що насичують організм корисними біфідо- та лактобактеріями.

В аптеці можна придбати пробіотики на будь-який смак і гаманець. Але дешевше і корисніше випити склянку свіжого кефіру чи йогурту. Адже кисломолочні продукти є таким собі натуральним джерелом пробіотиків.

Рекомендація лікаря: 100-150 г йогурту чи кефіру щодня.

Йогурт, кефір, ряжанка містять пробіотики, які підтримують здоров'я кишківника. Фото: yogurtinnutrition.com

Риба

Обирайте жирненькі скумбрію, сардини, оселедець, лосось чи тунець. Така риба надзвичайно корисна для імунітету завдяки багатому вмісту різних поживних речовин. Звісно, тут першою у списку корисностей стоять Омега-3 жирні кислоти, що допомагають врегулювати роботу імунної системи.

А ще у морській рибі є:

  • вітамін А (сильний антиоксидант),
  • вітамін D (впливає на вироблення та активність імунних клітин, допомагаючи організму боротися з інфекціями),
  • селен (бере участь у функціонуванні імунної системи),
  • цинк (також важливий для імунітету).

Шматочок жирної морської риби допоможе наситити організм корисними речовинами, скоротити тривалість хвороби чи допомогти у відновленні імунітету.

Рекомендації лікаря: 1-2 порції на тиждень.

Цитрусові

Всім відомі апельсини, лимони, грейпфрути, мандарини, помело, більш екзотичні папайя, маракуйя чи кумкват. Зі шкільних уроків біології знаємо, що цитрусові – це скарбниця вітаміну С. Особливо багато його в апельсині, лимоні та грейпфруті.

Вчені кажуть, що вітамін С – головний союзник імунітету. Але й крім нього, лимон і компанія містять різноманітні вітаміни, мікроелементи, а ще буквально складаються з клітковини, яка поліпшує травлення, сприяє зниженню ваги, надає ситості на довгий час.

-         Має бути достатня кількість клітковини у щоденному раціоні, - впевнена сімейний лікар Ілона Айрапетян. – Клітковина позитивно впливає на роботу ШКТ і, відповідно, покращує загальне відновлення людини після застуди чи грипу.

Рекомендація лікаря: вживати 1-2 плоди на день.

Ягоди

Полуниця, малина, чорниця, лохина, журавлина…Обирайте на свій смак, тому що усі ягоди корисні. Соковиті, солодкі, ще й містять вітаміни С, А, Е, чимало мікроелементів і, звісно, клітковину. Відповідно ягоди:

  • позитивно впливають на імунітет,
  • допомагають знизити артеріальний тиск,
  • надають відчуття ситості, що важливо при схудненні,
  • мають сечогінну дію,
  • ефірні олії деяких ягід (наприклад, журавлина) мають антисептичну дію.

Дієтологи називають ягоди таким собі вітамінним мультикомплексом. Але помилково вважати, що нашій імунній системі достатньо наїстися полуниці чи чорниці тільки в сезон. Все ж такий продукт має бути на столі щодня, хоча б у замороженому вигляді.

Рекомендація лікаря: щоденна порція ягід 150 г.

Броколі

Ще одна фаворитка імунітету. А все тому, що броколі містить значну кількість вітамінів. Більш того, улюбленця «імунки» вітаміну С у цій капусті навіть більше, аніж у цитрусових.

До того ж у складі зеленої капустини вчені знайшли бета-каротин, який в організмі перетворюється на вітамін А. Про користь цього антиоксиданту також відомо: сприяє здоров'ю органів зору, а також покращує стан шкіри. Але і це ще не все. У броколі є так званий гормон щастя – серотонін. Тому кілька шматочків зеленої капусти щодня корисно з’їдати і для фізичного, і для ментального здоров’я.

Рекомендація лікаря: 100 г щодня.

Шпинат

Не поспішайте крутити носом! Шпинат – це суперпродукт, в якому поживні речовини поєднані у низькокалорійній формі.

Зелене листя містить:

  • вітамін С,
  • провітамін А,
  • вітамін К,
  • вітаміни групи В,
  • вітамін Е,
  • фолієву кислоту,
  • залізо,
  • калій,
  • кальцій,
  • магній.

Цей список – те, що лікар приписав нашій імунній системі. Вітаміни і мікроелементи підтримують здоров'я шкіри, нервової системи, серця та м'язів, корисні для здоров’я очей,

А ще у шпинаті міститься йод. Тому таку зелень необхідно додавати до салату всім, хто дбає про свою щитоподібну залозу.

Рекомендація лікаря: 50 г щодня.

Часник

Природний антибіотик. Допомагає боротися з бактеріями. Тому часник корисний і для лікування захворювань, і у профілактичних цілях. Важливо їсти його сирим.

Овоч містить летючі речовини фітонциди, антиоксидант аліцин, а ще вітаміни групи В, мінеральні речовини. Часник позитивно впливає на роботу серця, судин, має бактерицидні та протигрибкові властивості.

Рекомендація лікаря: 1 зубчик щодня (тільки під час або після їжі).

Імбир

Про імбирний чай чули всі. Взагалі імбир  – це корінь, що має потужні протимікробні та протизапальні і на додачу - антиоксидантні властивості.

Також імбирний чай стимулює кровообіг, підвищує температуру тіла та має потогінну властивість. Цей напій допомагає зняти головний біль і біль у горлі, лікує від нежитю. Такий чай можна приготувати зі свіжого кореня імбиру, додати за смаком мед чи лимон.  

Рекомендація лікаря: 1 чайна ложка свіжого тертого імбиру на день.

Куркума

Спеція з дуже сильним ароматом і гіркуватим смаком схожа на корінь імбиру. Виготовляється з кореню так званого індійського шафрану, який більше нагадує відомий українцям очерет.

З давніх-давен куркуму використовували як приправу. Але в індійській і китайській традиційній медицині оцінили і її лікувальні властивості.

В наш час вчені детально дослідили куркуму і винесли вердикт:  її активний інгредієнт куркумін є потужним антиоксидантом, який бореться з усілякими бактеріями в організмі, зміцнює імунну систему. До того ж у куркумі є потужна доза вітамінів С, Е і К.

Рекомендація лікаря: пів чайної ложки куркуми на день (до чаю чи як приправа до їжі).

Мигдаль

Король горіхів. Жменька мигдалю щодня допоможе зміцнити здоров’я серця, кісток, позитивно впливає на стан шкіри і волосся.

Мигдаль багатий на різні поживні речовини, які позитивно впливають на імунну систему.  У горіхах міститься:

  • вітамін Е (відомий антиоксидант, захищає клітини від пошкодження вільними радикалами),
  • магній (відіграє важливу роль у функціонуванні імунної системи),
  • мідь (необхідна для вироблення білих кров'яних тілець, лейкоцитів, які борються з інфекціями),
  • цинк (важливий для функціонування імунних клітин і боротьби з інфекціями).

Рекомендація лікаря: 5-10 горішків на день.

Коментар лікаря

Про сон і спорт

Та не поспішайте ковтати часник жменями і об’їдатися шпинатом. Медики нагадують, що імунна система «цінує» комплексний підхід.

-   Перший і основний спосіб допомогти своєму імунітету і здоров’ю загалом - це повноцінний сон, - підкреслює Ілона Айрапетян. – На жаль, те, чим ми часто нехтуємо. Саме уві сні виробляються нові імунні клітини. Тому намагайтеся спати 7-9 годин і лягайте не пізніше 23:00. Пам’ятайте про вітамін Д, якого нам так не вистачає в епідсезон (його краще купувати в аптеці. – Авт). Окрім цього, після хвороби важливо підтримувати свій водний баланс і відновлювати його. Не забувайте про прогулянки на свіжому повітрі і помірну фізичну активність (йога, пілатес). Але повернення до спорту має бути поступовим. Старайтеся мінімізувати стрес, що виснажує наш організм. Відмовтеся від шкідливих звичок. Куріння і алкоголь знижують нашу стійкість до хвороб. І достатньо відпочивайте. Не треба одразу після хвороби бігти і працювати-працювати. Зупиніться, дайте собі відпочити і поступово повертайтеся до свого звичного життя.

Сімейний лікар Ілона Айрапетян радить після хвороби більше відпочивати і поступово повертатися до звичного життя. Фото: ФБ «Friendly doctor»

Теги за темою
Здоровьепродукты
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сок для здоровья сердца: ученые назвали самый лучший напиток для женщин после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-05T14:06:48Z
После 50 лет вы в группе риска: болезнь, незаметно лишающая зрения
Знай
2025-07-05T13:51:31Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Черешня — все, что нужно знать о полезных и вредных свойствах ягоды
TSN
2025-07-05T14:03:53Z
Через день или раз в неделю? Как часто в июле поливать кабачки, чтобы собрать богатый урожай
Telegraf
2025-07-05T13:51:15Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Bloomberg: OPEC+ значительно увеличил добычу, что повлияет на цены на нефть
Хвиля
2025-07-05T14:18:47Z
Украинцы теряют интерес к доллару: в НБУ назвали причины
Comments UA
2025-07-05T14:12:09Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Массированный удар РФ по Киеву: возросло количество погибших
ZN UA
2025-07-05T09:21:32Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Россия расширяет военное присутствие в Армении на фоне конфликта с Азербайджаном — ГУР
Апостроф
2025-07-05T14:16:26Z
Какая угроза на границе с Беларусью — ГСЧС
TSN
2025-07-05T14:09:46Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Оливье "по-сельски": для его приготовления не придется покупать продукты
Telegraf
2025-07-05T13:15:45Z
Нельзя пить кофе сразу после еды — и вот почему
TSN
2025-07-05T12:51:42Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
С 1 июля украинцам будут выплачивать по 4500 гривен: как получить деньги
Знай
2025-07-05T14:12:59Z
Мобилизация женщин в Украине: кого могут призвать в 2025 году — адвокат объяснила
TSN
2025-07-05T13:36:05Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Генштаб: украинцы поразили в РФ предприятие по производству компонентов для "Шахедов" и "Искандеров"
Апостроф
2025-07-05T14:12:05Z
Гороскоп на 6 июля: ощутимые плоды у Скорпионов, денежная удача у Водолеев
Telegraf
2025-07-05T14:00:06Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
"Первая любовь": Ступка показал свою "сладкую булочку"
GlavRed
2025-07-05T12:39:03Z
20-летняя дочь Оли Поляковой впервые отреагировала на слухи о беременности и показала свою фигуру
TSN
2025-07-05T11:09:08Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Атака РФ: в Чугуеве большой пожар, 11 раненых
Корреспондент
2025-07-05T07:03:42Z
В России на трассе сгорела колонна военных машин. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-04T22:51:19Z
Киевлянин устроил стрельбу возле остановки общественного транспорта
Новости Украины
2025-07-05T13:15:21Z
Масштабный пожар в Калифорнии: огонь не остановить, сотни эвакуированных
Новости Украины
2025-07-05T12:33:03Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
В Украине снизился спрос на новые коммерческие автомобили
Корреспондент
2025-07-04T12:54:50Z
Не только парковка в тени: 5 советов, которые помогут предотвратить нагрев авто в жару
Telegraf
2025-07-04T12:48:25Z
Сколько стоит страховка авто от дронов, ракет и ПВО: считаем на примере Volkswagen
VGorode
2025-07-04T12:27:19Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Юный форвард Милана отправляется в аренду
Корреспондент
2025-07-05T14:12:24Z
Несокрушимые мечтатели: три истории со Специальной Олимпиады Украины
ZN UA
2025-07-05T14:04:40Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Я не просто выиграю у Усика: Дюбуа высказался перед реваншем
Корреспондент
2025-07-05T13:09:41Z
Тяжело болела и продавала свои медали: как выглядит могила легендарной украинской гимнастки Астаховой
Telegraf
2025-07-05T12:42:50Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
В Україні почало роботу Держагенство з управління резервами
AgroNews
2025-07-05T14:10:28Z
Археологи нашли уникальные 2000-летние огромные ботинки: кто их носил
TSN
2025-07-05T13:36:31Z
В Україні 35% врожаю овочів не доїжджає до споживача
AgroNews
2025-07-05T13:18:42Z
AMD совместно с Playstation создадут совместный ИИ-проект, который расширит границы графики в играх
Знай
2025-07-05T12:51:06Z
Во время ремонта дома был обнаружен вход в подземный город, способный вместить до 20 тысяч человек
TSN
2025-07-05T11:48:04Z
Ученые открыли неожиданную пользу кошек и собак: чем они помогают
TSN
2025-07-05T10:18:08Z
Попытайтесь найти енота за семь секунд: в сети "завирусилась" новая оптическая загадка
Gazeta UA
2025-07-05T10:18:07Z