MY.UAНовини
Біблійні велетні чи предки китайців? Які таємниці приховують загадкові денисівці
Біблійні велетні чи предки китайців? Які таємниці приховують загадкові денисівці

Біблійні велетні чи предки китайців? Які таємниці приховують загадкові денисівці

Тема останнім часом обростає великою кількістю міфів

"У пустелі на заході Індії експедицією National Geographic було знайдено скелет двадцятиметрової людини. Місця розкопок того ж дня взяла в оточення індійська армія, а дані про розкопки — засекречені таємним світовим урядом". Матеріали подібного змісту періодично з’являлися в ЗМІ на початку і в середині 2000-х років, і, як нескладно здогадатися, були не більше ніж байкою, щоб зібрати більше "хайпа".

Однак ідея існування "гігантських людей" досі не дає спокою конспірологам, через що тема знову почала з’являтися в "дуже специфічній" літературі, а докучливі рекламні банери з фразами в стилі "вчені в шоці і все приховують" продовжують лізти в очі на сайтах сумнівного змісту. При цьому у міфічних гігантів навіть з’явилося ім’я — денисівці.

Одна з популярних реконструкцій черепа Денисівця на просторах мережі. Те, що він майже вдвічі більший за череп сучасної людини, є фантазією автора

Ну, принаймні денисівці справді існували. Однак давайте "відокремимо зерна від полови".

Ким вони були?

Свою назву цей вид стародавніх людей отримав через те, що їхні останки вперше знайшли у Денисовій печері Алтаї (Росія). Однак вважається, що їхній ареал проживання міг простягатися через весь Китай і до Індокитайського півострова.

Принаймні їхні останки знаходили в Тибеті і Лаосі, що може натякнути на те, що поширені вони були дуже широко, а основна їхня частина проживала зовсім не в Росії, а в Китаї. Або навіть ще південніше. Наприклад, деякі вчені припускають, що денисівці могли навіть колонізувати Нову Гвінею.

Проблема в тому, що для формування скам’янілостей повинні бути дотримані практично ідеальні умови, а чого кістки (і особливо ДНК) не люблять, так це вологи та тепла. І саме вологи та тепла на сході та півдні Азії вистачає з лишком.

Тому матеріальних знахідок денисівців у вчених дуже мало — кілька фрагментів кісток, фаланга пальця, шматок щелепи та кілька зубів.

Детальний аналіз показує, що останки дійсно могли належати якомусь високорослому виду людини з масивною статурою. Згідно з припущеннями, їх зріст становив в середньому 175-185 см, що суттєво вище за неандертальців (165-170 см) і навіть ранніх людей сучасної будови (170-180 см для чоловіків). Багато, але до двадцятиметрових гігантів явно далеко.

Варто врахувати, що ця оцінка базується на розрахунку пропорцій знайдених частин тіла, а цей метод може давати дуже неточні результати. Простіше кажучи, немає жодних реальних підтверджень того, що вони справді були високими.

Датування останків дозволяють встановити, що жили денисівці десь у період від 285 до 50 тисяч років тому. За більш ліберальними оцінками, вони зникли десь 25 тисяч років тому. У будь-якому разі, денисівці бачили і неандертальців, і наших безпосередніх предків.

По суті, більшість знань про цих архаїчних людей йде з аналізу ДНК одного зі знайдених зубів. Це, наприклад, дозволило зрозуміти, що денисівці відокремилися від неандертальців десь 640 тисяч років тому. Тобто їхня історія може починатися набагато раніше, ніж ми можемо припустити. Але знову ж таки, підтвердити це складно через відсутність археологічних знахідок.

Для порівняння, наші предки та неандертальці розійшлися десь 800 тисяч років тому, а це означає, що денисівці ближчі до неандертальців, ніж до нас.

Хоча сам вид давно вимер, але його спадщина продовжує жити й зараз. Близько 5% денисівської ДНК досі можна знайти у сучасних меланезійцях та австралійських аборигенах. Це наочне свідчення того, що наші далекі пращури "близько дружили" не лише з неандертальцями, а й із денисівцями.

Втім, неандертальці у цьому плані теж не кращі. Так, у тій же Денисовій печері у 2012 році було знайдено кістку 13-річної дівчинки "Денні", що жила 90 тисяч років тому, яка виявилася нащадком матері-неандертальця та батька-денисовця.

Ще раз — вчені знайшли прямий доказ того, що різні види людини розмножувалися один з одним. І на момент написання матеріалу це була єдина у світі знахідка останків гібрида у першому поколінні. Погодьтеся, виглядає більш солідно, ніж якісь крихітні відсотки генів із ДНК.

Кістки "Денні"
Одна з можливих реконструкцій лиця "Денні"
Ще одна інтерпретація зовнішності денісівців

Крім кісток у печері було також знайдено кам’яні та кістяні інструменти. Це дозволяє говорити, що у своєму розвитку денисівці не сильно відставали від "сапієнсів" того часу.

Звідки стільки містики?

Разом з інструментами у Денисовій печері також було знайдено й прикраси. Наприклад, браслет віком близько 40 тисяч років із каменю з отвором для нитки, до речі, найстаріший у світі. Аналіз показав, що дірочку просвердлили свердлом на високій швидкості (!), Що було надзвичайно прогресивною технологією за мірками тих часів.

Браслет, який, можливо, належав денисівцям

Також там було знайдено кістяні голки. Теж найстаріші у світі.

І якщо ви вже уявили стародавніх людей, які на цілі епохи випередили у розвитку своїх сучасників, то не варто поспішати з висновками. Адже вчені не мають доказів того, що денисівці населяли цю печеру після позначки у 55 тисяч років тому. Артефакти з’явилися приблизно на 15 тисяч років пізніше, а створити їх цілком могли люди нашого виду.

Артефакти з Денисової печери. Немає чітких підтверджень того, що їх виготовили денисівці

Через вже згадану рідкість останків, денисівців описували не за знахідками, а з вивчення ДНК. Це призвело до того, що деякі вчені закликають поки не поспішати з виділенням для них статусу окремого виду та пропонують залишити їх як місцевий різновид неандертальців. Тому для них досі навіть немає офіційної наукової назви.

Окремо варто згадати і особливості археології в регіоні. Китайські вчені мають практику називати новим видом кожну нову знахідку, яка чимось відрізняється від інших (для пост-СРСР це також характерно). Водночас на Заході намагаються не ускладнювати те, що ускладнення не потребує, і зараховують до одного виду останки людей навіть зі значними відмінностями. Тож у науковій спільноті до знахідок чергового китайського Homo juluensis ставляться з легкою обережністю.

Крім того, в Піднебесній періодично висуваються теорії походження сучасних людей з Китаю, щоб додати більше приводів для гордості за свою історію (так, "трипільські протоукри" пішли курити в сторонці).

На цьому регіональні проблеми не закінчуються. Річ у тому, що навіть у давнину територія Китаю та Південно-Східної Азії відрізнялася теплим кліматом, доступністю ресурсів та великими просторами для життя спільнот мисливців та збирачів. Це призводило до того, що в цьому регіоні одночасно співіснували "сапієнси", денисівці та, можливо, неандертальці. А компанію їм складали набагато древніші види, на кшталт Homo erectus, які завзято відмовлялися вимирати навіть попри те, що їм на той час виповнилося майже два мільйони років.

Враховуючи схильність древніх людей до розмноження з близькими видами і погану збережність останків через вологий клімат, археологи зараз мають купу розрізнених фрагментів кісток, без збереженої ДНК, і не схожих один на одного. Так що вже зараз існує добрий десяток китайських "нових видів", описаних по дуже дрібних частинах скелета, які можуть бути дійсно новими видами, локальними варіаціями існуючих або дивними гібридами.

Для стислості все це можна описати простою фразою: там кілька сотень тисяч років творилася якась чортівня і всю правду ми можемо ніколи не дізнатись.

Ким вони не були?

Ну, а що там з двадцятиметровими (або хоча б триметровими) гігантами? З пояснення вище, напевно, вже зрозуміло, що денисівці такими не були.

Згадана на початку статті "експедиція National Geographic" також ніколи не відбувалася. А фотографію з газет під назвою "Повернення в долину гігантів" було створено користувачем мережі під псевдонімом IronKite у 2002 році для участі в конкурсі комп’ютерної графіки.

"Повернення в долину гігантів" посіло третє місце у конкурсі комп’ютерної графіки

І якщо в епоху повільного інтернету створення подібних фото-фейків вимагало як мінімум наявності рук із правильного місця, то в епоху генеративних моделей штучного інтелекту якісь навички вже не потрібні. Тепер практично будь-хто може створити ролик, де триметрові гіганти будують піраміди.

Але є у цьому світі й стабільність. І яскравим прикладом цього є британський фанат альтернативної історії та авторитетний серед таких же любителів конспірології письменник Ендрю Коллінз, який "тішить" своєю творчістю з кінця 80-х років.

Спочатку він починав із розповідей про свій досвід пізнання окультних вчень та паранормальних явищ, а потім вирушив шукати НЛО та зелених чоловічків на задньому дворику. Однак у якийсь момент його понесло у вивчення давнини та пошуки Атлантиди, де його шлях перетнувся з денисівцями.

Остання його книга на цю тему, "Denisovan Origins" ("Походження Денисівців"), вийшла у 2019 році, тобто зовсім недавно. Саме в ній автор висловлює думку, що ці архаїчні люди надихнули "сапієнсів" на створення образів давньогрецьких титанів або біблійних нефілімів.

У цій же книзі Коллінз висловлює думку, що денисівці мали високорозвинену цивілізацію, вміли орієнтуватися по зіркам та передали знання про космос людям сучасного типу.

Мало того, саме спадщину денисівців він пов’язує з появою Гебеклі-Тепе — стародавнього мегалітичного комплексу в сучасній Туреччині, який був збудований приблизно 12 тисяч років тому.

Гебеклі-Тепе

Те, що Гебеклі-Тепе від останніх денисівців відокремлюють десятки тисяч років та широкі простори Азії, автора не збентежило. Тому "втрачені цивілізації денисівців" він знаходив навіть у Північній Америці.

На чому базуються усі ці висновки? Відповісти можна одним словом: фантазія.

Закінчити цей матеріал хотілося б на дещо відстороненій ноті. В 1520 році хроніст експедиції Фернана Магеллана Антоніо Пігафетта розповів, що під час висадки в Патагонії (Аргентина) члени екіпажу зустріли "триметрових гігантів", яким іспанці доходили лише до пояса.

Справді, чоловіки з місцевих племен були високорослими та сягали 180-190 сантиметрів. Це майже на лінійку вище, ніж браві конкістадори з їх 160-165 см. Все, що залишалося, це трохи перебільшити.

"Страшно. Дуже страшно. Ми не знаємо, що це таке. Якби ми знали що це, ми не знаємо", — мем сучасної інтернет-культури.

Теги за темою
Люди
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Компанія Маска вперше вживить людині зоровий імплантат
Portaltele
2025-03-31T12:48:46Z
Гид AI LIMIT — прохождение игры AI LIMIT в стиле Dark Souls
GameMag
2025-03-31T12:39:09Z
Загадка странных металлов решена: открытие физиков может изменить использование энергии
Фокус
2025-03-31T12:30:38Z
Морское дно неожиданно подпрыгнуло, толкнув волну: раскрыта тайна разрушительного цунами в Японии
Фокус
2025-03-31T12:15:23Z
Создана новая железо-натриевая батарея: лучше Tesla Megapack и прослужит 20 лет
Фокус
2025-03-31T11:46:15Z
Древний родственник миног: странный монстр Тулли бороздил океаны Земли около 300 млн лет назад
Фокус
2025-03-31T11:42:11Z
Преимущества аппарата высокого давления Kärcher для быстрой очистки
Gazeta UA
2025-03-31T11:39:41Z
Миллионы Android-смартфонов поддерживают "секретные" функции: как ими воспользоваться
Фокус
2025-03-31T11:15:22Z
Детали важны: сможет ли червь отрастить новое тело, если разрезать его пополам
Фокус
2025-03-31T11:06:04Z
Легкий и необычный рецепт домашнего попкорна из гречки
Знай
2025-03-31T12:51:52Z
Зачем сажать бархатцы возле помидоров: польза, о которой знают не все
Gazeta UA
2025-03-31T12:42:41Z
Проверьте наблюдательность за секунды: найдите замаскированный крендель в комнате
Gazeta UA
2025-03-31T11:24:21Z
Только эти три знака Зодиака станут любимцами судьбы в начале апреля
Comments UA
2025-03-31T10:33:31Z
Галактические яйца к Пасхе-2025: волшебный способ окрашивани, просто натрите свечку
Знай
2025-03-31T09:51:41Z
Взрослые по всему миру начали скупать мягкие игрушки: неожиданная причина
Comments UA
2025-03-31T09:00:53Z
Ритуал на новолуние: как заполнить чек изобилия и притянуть деньги
Знай
2025-03-31T08:51:04Z
Как гарнир или основное блюдо: тушеная капуста с грибами получается сытной и вкусной
Telegraf
2025-03-31T08:03:23Z
5 обязательных дел в огороде до 20 апреля: если не успеете, урожай будет под угрозой
Знай
2025-03-31T06:51:09Z
Чудо в Андах: умер один из 16-ти спасшихся, которые были вынуждены стать каннибалами
Фокус
2025-03-31T12:45:55Z
Погибло больше полторы тысячи людей: что известно о крушении знаменитого "Титаника" и как он выглядит сейчас
Telegraf
2025-03-31T12:33:49Z
Мужчина не пришел в ТЦК, ведь имеет больного ребенка: наказал ли его суд
Telegraf
2025-03-31T12:12:31Z
Вытащили из авто и отвезли на ВВК: суд принял решение по факту задержания мужчины
Апостроф
2025-03-31T11:42:01Z
Украинская семья сбежала от войны, но оказалась в Бангкоке во время землетрясения
Comments UA
2025-03-31T11:21:36Z
Украинцы уничтожили склад боеприпасов россиян на Белгородщине
Апостроф
2025-03-31T10:51:49Z
Стрельба в Мурманске: в РФ заявили о нейтрализации стрелка
Корреспондент
2025-03-31T08:27:31Z
На Вінниччині виявили африканську чуму свиней
AgroNews
2025-03-31T08:25:50Z
Показали страшные последствия ударов РФ по Харькову
Gazeta UA
2025-03-31T08:00:37Z
Атлетико хочет обменяться игроками с Челси
Корреспондент
2025-03-31T12:28:55Z
Яремчук - о дубле Панатинаикосу: Я очень горжусь этим
Корреспондент
2025-03-31T11:21:47Z
Криштиану Роналду летом может вернуться в "Реал" – СМИ
ZN UA
2025-03-31T11:04:50Z
Артета подтвердил, что лидер Арсенала готов к возвращению на поле
Корреспондент
2025-03-31T10:54:43Z
Свитолина вернулась в двадцатку лучших теннисисток мира
ZN UA
2025-03-31T10:22:51Z
Еще один украинец может отобраться на ЧМ по футболу среди клубов
Корреспондент
2025-03-31T09:15:10Z
После громкого дебюта на тренерском поприще Филипе Луис отказался возглавить сборную Бразилии
Известия Киев
2025-03-31T08:34:19Z
Чисора: Не могу дальше боксировать, у меня остались силы только на один бой
Корреспондент
2025-03-31T08:21:27Z
НБА: Первый номер драфта уничтожил Милуоки
Корреспондент
2025-03-31T06:15:37Z
Большое наступление россиян началось на прошлой неделе: где враг рвет оборону ВСУ
Comments UA
2025-03-31T12:51:47Z
Выезд за границу за 25 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранительницу на Одесчине
Апостроф
2025-03-31T12:42:39Z
Силы БпС уничтожили российский Солнцепек в тылу
Корреспондент
2025-03-31T12:30:29Z
Россияне через подземные трубы пытаются выйти к позициям Сил обороны в Торецке – ВСУ
Лига
2025-03-31T12:25:39Z
Начало апреля в Украине отметится похолоданием
Корреспондент
2025-03-31T12:15:47Z
Графики отключения света на апрель в Одессе: почему и где могут ввести ограничения
Политека
2025-03-31T12:00:55Z
​В Ровно воду будут давать почасово: какие причины
Апостроф
2025-03-31T11:45:17Z
В Киеве зацвели сакуры и магнолии
Апостроф
2025-03-31T11:21:40Z
Бойцы ССО взяли в плен россиян в Курской области
ZN UA
2025-03-31T11:21:02Z
Актриса Леся Самаева рассказала о домогательствах преподавателя в школьные годы
Апостроф
2025-03-31T12:39:34Z
Инна Мирошниченко устроила эмоциональную фотосессию с сыновьями в пижамах
Gazeta UA
2025-03-31T12:25:44Z
Аллу Пугачеву "стерли" с экранов в рф: теперь официалтно отказались от нее
Знай
2025-03-31T11:51:39Z
Как изменилась звезда "Поймать Кайдаша" Антонина Хижняк за 10 лет
Gazeta UA
2025-03-31T11:06:49Z
Диван подождет: куда пойти в Киеве на этой неделе, 31 марта – 4 апреля
VGorode
2025-03-31T10:24:43Z
Голливудская звезда покинула съемки фильма из-за невыплаченной зарплаты
Фокус
2025-03-31T10:12:56Z
В сети выложили новое фото Поляковой с обнаженной грудью
Gazeta UA
2025-03-31T10:06:18Z
Платил, когда служил: Кондратюк высказался о конфликте с Козловским
Факти ICTV
2025-03-31T09:48:00Z
Нацжури на "Евровидение-2025": в "Дії" завершили опрос
Апостроф
2025-03-31T09:45:51Z
ВМС готовы мгновенно ответить на нарушение Россией перемирия в Черном море
Хвиля
2025-03-31T12:51:36Z
На учениях в Литве пропали американские солдаты: бронемашину нашли через шесть дней
Новости Украины
2025-03-31T12:45:44Z
Будут судить военнослужащего, который присвоил приборы ночного видения
Корреспондент
2025-03-31T12:42:54Z
Их объявят в розыск? Что грозит "ограниченно пригодным", которые не пройдут ВВК
Telegraf
2025-03-31T12:42:07Z
Наступление ВСУ на Белгородскую область: поддерживают ли украинцы
Comments UA
2025-03-31T12:36:25Z
Пустовал 200 лет: семья хочет вернуть былое величие заброшенному особняку
Фокус
2025-03-31T12:15:39Z
Няня за счет государства: кто имеет на это право?
Новости Украины
2025-03-31T12:12:03Z
Лучшая точность и дальность: для ВСУ создали новый гранатомет AGL-53
Факти ICTV
2025-03-31T12:06:39Z
Блокировка счетов: как государство наказывает за нарушение воинского учета
Новости Украины
2025-03-31T12:03:16Z
Ученые выяснили симптомы плохо диагностируемой, но опасной болезни сердца
Факти ICTV
2025-03-31T12:36:15Z
Этой ошибки допускают все: чего точно нельзя делать при бессоннице
Comments UA
2025-03-31T12:27:33Z
Россиян атакует вирус, вызывающий кашель с кровью: им советуют носить маски
Фокус
2025-03-31T12:12:10Z
Какой хлеб лучше покупать: диетологи назвали 6 самых полезных сортов
UAToday
2025-03-31T12:03:18Z
Названы органы, на которые наиболее вредно влияет вино
Comments UA
2025-03-31T11:57:16Z
Развенчиваем мифы о бананах: почему этот фрукт полезен всем
Знай
2025-03-31T11:27:13Z
Сколько калорий вы действительно сжигаете во время силовых упражнений: эксперт раскрыл реальные данные
Comments UA
2025-03-31T11:12:42Z
Болезни становятся тихими убийцами: Джейми Ли Кертис поддержала украинских детей
Факти ICTV
2025-03-31T11:07:59Z
Какие документы необходимы для регистрации на НМТ 2025: полный список
Факти ICTV
2025-03-31T10:34:56Z
На плечи украинцев могут лечь чужие долги за коммуналку: когда это возможно
Знай
2025-03-31T12:30:53Z
Поезд уехал раньше расписания и "забыл" пассажира во Львове: в "Укрзализныце" объяснили почему
Telegraf
2025-03-31T12:30:04Z
Исторический рекорд: европейские акции уверенно опережают американские
Хвиля
2025-03-31T12:28:31Z
Американские производители массово жалуются на канадцев: что они сделали
Comments UA
2025-03-31T12:24:30Z
Українських аптекарів оштрафовано на 213,4 тис грн за порушення законодавства про ціни
AgroNews
2025-03-31T12:16:20Z
Вы таких цифр точно не ожидали: какая зарплата у руководства «Укрнафты»
Comments UA
2025-03-31T11:42:33Z
Япония, Китай и Южная Корея готовят соглашение о свободной торговле
Известия Киев
2025-03-31T11:40:33Z
Экологическая революция для украинского бизнеса: предприятия обяжут создать собственную экослужбу
Знай
2025-03-31T11:33:11Z
Новый подход к оплате счетов: "Нафтогаз"обратился ко всем потребителям
Знай
2025-03-31T11:27:39Z
На украинский рынок вышел более мощный конкурент Mercedes-AMG G63 от Land Rover
Фокус
2025-03-31T12:51:24Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z
В Украине продают танк Т-10: сколько он стоит
TSN
2025-03-30T00:48:16Z
Российским ударом по Днепру уничтожено детище Маска: фото
TSN
2025-03-30T00:04:22Z
Не битый и с кожаным салоном: на Днепропетровщине продают танк, доставшийся от деда
Comments UA
2025-03-29T15:36:56Z
При каких условиях водители могут остаться без прав из-за состояния автомобильных фар
UAToday
2025-03-29T10:51:56Z
В Украине появился оригинальный семейный электрокар Zeekr с запасом хода 700 км
Фокус
2025-03-29T08:57:04Z
Украина должна быть готова к варианту, когда единственной гарантией ее безопасности будут ВСУ — обозреватель
ZN UA
2025-03-31T12:51:48Z
Марин Ле Пен признали виновной в растрате средств Европарламента
Лига
2025-03-31T12:51:23Z
В Кремле нацелились на Одессу: что на самом деле хочет сделать Путин
Comments UA
2025-03-31T12:48:33Z
Не только о деньгах: почему Украина должна экспортировать оружие
Корреспондент
2025-03-31T12:48:04Z
В ТЦК объяснили, что будет, если проигнорировать повестку на почте
Comments UA
2025-03-31T12:45:32Z
Заработная плата министра обороны Умерова значительно выросла
Апостроф
2025-03-31T12:42:53Z
Глава Покровска Требушкин живет за границей, но получал зарплату из бюджета Украины
Апостроф
2025-03-31T12:42:47Z
Трамп в гневе на Путина: у Зеленского назвали ключевую причину
Comments UA
2025-03-31T12:36:08Z
У украинцев критически низкий уровень доверия к ТЦК: на что придется пойти Кабмину
Comments UA
2025-03-31T12:21:15Z