MY.UAНовини
Біблійні велетні чи предки китайців? Які таємниці приховують загадкові денисівці
Біблійні велетні чи предки китайців? Які таємниці приховують загадкові денисівці

Біблійні велетні чи предки китайців? Які таємниці приховують загадкові денисівці

Тема останнім часом обростає великою кількістю міфів

"У пустелі на заході Індії експедицією National Geographic було знайдено скелет двадцятиметрової людини. Місця розкопок того ж дня взяла в оточення індійська армія, а дані про розкопки — засекречені таємним світовим урядом". Матеріали подібного змісту періодично з’являлися в ЗМІ на початку і в середині 2000-х років, і, як нескладно здогадатися, були не більше ніж байкою, щоб зібрати більше "хайпа".

Однак ідея існування "гігантських людей" досі не дає спокою конспірологам, через що тема знову почала з’являтися в "дуже специфічній" літературі, а докучливі рекламні банери з фразами в стилі "вчені в шоці і все приховують" продовжують лізти в очі на сайтах сумнівного змісту. При цьому у міфічних гігантів навіть з’явилося ім’я — денисівці.

Одна з популярних реконструкцій черепа Денисівця на просторах мережі. Те, що він майже вдвічі більший за череп сучасної людини, є фантазією автора

Ну, принаймні денисівці справді існували. Однак давайте "відокремимо зерна від полови".

Ким вони були?

Свою назву цей вид стародавніх людей отримав через те, що їхні останки вперше знайшли у Денисовій печері Алтаї (Росія). Однак вважається, що їхній ареал проживання міг простягатися через весь Китай і до Індокитайського півострова.

Принаймні їхні останки знаходили в Тибеті і Лаосі, що може натякнути на те, що поширені вони були дуже широко, а основна їхня частина проживала зовсім не в Росії, а в Китаї. Або навіть ще південніше. Наприклад, деякі вчені припускають, що денисівці могли навіть колонізувати Нову Гвінею.

Проблема в тому, що для формування скам’янілостей повинні бути дотримані практично ідеальні умови, а чого кістки (і особливо ДНК) не люблять, так це вологи та тепла. І саме вологи та тепла на сході та півдні Азії вистачає з лишком.

Тому матеріальних знахідок денисівців у вчених дуже мало — кілька фрагментів кісток, фаланга пальця, шматок щелепи та кілька зубів.

Детальний аналіз показує, що останки дійсно могли належати якомусь високорослому виду людини з масивною статурою. Згідно з припущеннями, їх зріст становив в середньому 175-185 см, що суттєво вище за неандертальців (165-170 см) і навіть ранніх людей сучасної будови (170-180 см для чоловіків). Багато, але до двадцятиметрових гігантів явно далеко.

Варто врахувати, що ця оцінка базується на розрахунку пропорцій знайдених частин тіла, а цей метод може давати дуже неточні результати. Простіше кажучи, немає жодних реальних підтверджень того, що вони справді були високими.

Датування останків дозволяють встановити, що жили денисівці десь у період від 285 до 50 тисяч років тому. За більш ліберальними оцінками, вони зникли десь 25 тисяч років тому. У будь-якому разі, денисівці бачили і неандертальців, і наших безпосередніх предків.

По суті, більшість знань про цих архаїчних людей йде з аналізу ДНК одного зі знайдених зубів. Це, наприклад, дозволило зрозуміти, що денисівці відокремилися від неандертальців десь 640 тисяч років тому. Тобто їхня історія може починатися набагато раніше, ніж ми можемо припустити. Але знову ж таки, підтвердити це складно через відсутність археологічних знахідок.

Для порівняння, наші предки та неандертальці розійшлися десь 800 тисяч років тому, а це означає, що денисівці ближчі до неандертальців, ніж до нас.

Хоча сам вид давно вимер, але його спадщина продовжує жити й зараз. Близько 5% денисівської ДНК досі можна знайти у сучасних меланезійцях та австралійських аборигенах. Це наочне свідчення того, що наші далекі пращури "близько дружили" не лише з неандертальцями, а й із денисівцями.

Втім, неандертальці у цьому плані теж не кращі. Так, у тій же Денисовій печері у 2012 році було знайдено кістку 13-річної дівчинки "Денні", що жила 90 тисяч років тому, яка виявилася нащадком матері-неандертальця та батька-денисовця.

Ще раз — вчені знайшли прямий доказ того, що різні види людини розмножувалися один з одним. І на момент написання матеріалу це була єдина у світі знахідка останків гібрида у першому поколінні. Погодьтеся, виглядає більш солідно, ніж якісь крихітні відсотки генів із ДНК.

Кістки "Денні"
Одна з можливих реконструкцій лиця "Денні"
Ще одна інтерпретація зовнішності денісівців

Крім кісток у печері було також знайдено кам’яні та кістяні інструменти. Це дозволяє говорити, що у своєму розвитку денисівці не сильно відставали від "сапієнсів" того часу.

Звідки стільки містики?

Разом з інструментами у Денисовій печері також було знайдено й прикраси. Наприклад, браслет віком близько 40 тисяч років із каменю з отвором для нитки, до речі, найстаріший у світі. Аналіз показав, що дірочку просвердлили свердлом на високій швидкості (!), Що було надзвичайно прогресивною технологією за мірками тих часів.

Браслет, який, можливо, належав денисівцям

Також там було знайдено кістяні голки. Теж найстаріші у світі.

І якщо ви вже уявили стародавніх людей, які на цілі епохи випередили у розвитку своїх сучасників, то не варто поспішати з висновками. Адже вчені не мають доказів того, що денисівці населяли цю печеру після позначки у 55 тисяч років тому. Артефакти з’явилися приблизно на 15 тисяч років пізніше, а створити їх цілком могли люди нашого виду.

Артефакти з Денисової печери. Немає чітких підтверджень того, що їх виготовили денисівці

Через вже згадану рідкість останків, денисівців описували не за знахідками, а з вивчення ДНК. Це призвело до того, що деякі вчені закликають поки не поспішати з виділенням для них статусу окремого виду та пропонують залишити їх як місцевий різновид неандертальців. Тому для них досі навіть немає офіційної наукової назви.

Окремо варто згадати і особливості археології в регіоні. Китайські вчені мають практику називати новим видом кожну нову знахідку, яка чимось відрізняється від інших (для пост-СРСР це також характерно). Водночас на Заході намагаються не ускладнювати те, що ускладнення не потребує, і зараховують до одного виду останки людей навіть зі значними відмінностями. Тож у науковій спільноті до знахідок чергового китайського Homo juluensis ставляться з легкою обережністю.

Крім того, в Піднебесній періодично висуваються теорії походження сучасних людей з Китаю, щоб додати більше приводів для гордості за свою історію (так, "трипільські протоукри" пішли курити в сторонці).

На цьому регіональні проблеми не закінчуються. Річ у тому, що навіть у давнину територія Китаю та Південно-Східної Азії відрізнялася теплим кліматом, доступністю ресурсів та великими просторами для життя спільнот мисливців та збирачів. Це призводило до того, що в цьому регіоні одночасно співіснували "сапієнси", денисівці та, можливо, неандертальці. А компанію їм складали набагато древніші види, на кшталт Homo erectus, які завзято відмовлялися вимирати навіть попри те, що їм на той час виповнилося майже два мільйони років.

Враховуючи схильність древніх людей до розмноження з близькими видами і погану збережність останків через вологий клімат, археологи зараз мають купу розрізнених фрагментів кісток, без збереженої ДНК, і не схожих один на одного. Так що вже зараз існує добрий десяток китайських "нових видів", описаних по дуже дрібних частинах скелета, які можуть бути дійсно новими видами, локальними варіаціями існуючих або дивними гібридами.

Для стислості все це можна описати простою фразою: там кілька сотень тисяч років творилася якась чортівня і всю правду ми можемо ніколи не дізнатись.

Ким вони не були?

Ну, а що там з двадцятиметровими (або хоча б триметровими) гігантами? З пояснення вище, напевно, вже зрозуміло, що денисівці такими не були.

Згадана на початку статті "експедиція National Geographic" також ніколи не відбувалася. А фотографію з газет під назвою "Повернення в долину гігантів" було створено користувачем мережі під псевдонімом IronKite у 2002 році для участі в конкурсі комп’ютерної графіки.

"Повернення в долину гігантів" посіло третє місце у конкурсі комп’ютерної графіки

І якщо в епоху повільного інтернету створення подібних фото-фейків вимагало як мінімум наявності рук із правильного місця, то в епоху генеративних моделей штучного інтелекту якісь навички вже не потрібні. Тепер практично будь-хто може створити ролик, де триметрові гіганти будують піраміди.

Але є у цьому світі й стабільність. І яскравим прикладом цього є британський фанат альтернативної історії та авторитетний серед таких же любителів конспірології письменник Ендрю Коллінз, який "тішить" своєю творчістю з кінця 80-х років.

Спочатку він починав із розповідей про свій досвід пізнання окультних вчень та паранормальних явищ, а потім вирушив шукати НЛО та зелених чоловічків на задньому дворику. Однак у якийсь момент його понесло у вивчення давнини та пошуки Атлантиди, де його шлях перетнувся з денисівцями.

Остання його книга на цю тему, "Denisovan Origins" ("Походження Денисівців"), вийшла у 2019 році, тобто зовсім недавно. Саме в ній автор висловлює думку, що ці архаїчні люди надихнули "сапієнсів" на створення образів давньогрецьких титанів або біблійних нефілімів.

У цій же книзі Коллінз висловлює думку, що денисівці мали високорозвинену цивілізацію, вміли орієнтуватися по зіркам та передали знання про космос людям сучасного типу.

Мало того, саме спадщину денисівців він пов’язує з появою Гебеклі-Тепе — стародавнього мегалітичного комплексу в сучасній Туреччині, який був збудований приблизно 12 тисяч років тому.

Гебеклі-Тепе

Те, що Гебеклі-Тепе від останніх денисівців відокремлюють десятки тисяч років та широкі простори Азії, автора не збентежило. Тому "втрачені цивілізації денисівців" він знаходив навіть у Північній Америці.

На чому базуються усі ці висновки? Відповісти можна одним словом: фантазія.

Закінчити цей матеріал хотілося б на дещо відстороненій ноті. В 1520 році хроніст експедиції Фернана Магеллана Антоніо Пігафетта розповів, що під час висадки в Патагонії (Аргентина) члени екіпажу зустріли "триметрових гігантів", яким іспанці доходили лише до пояса.

Справді, чоловіки з місцевих племен були високорослими та сягали 180-190 сантиметрів. Це майже на лінійку вище, ніж браві конкістадори з їх 160-165 см. Все, що залишалося, це трохи перебільшити.

"Страшно. Дуже страшно. Ми не знаємо, що це таке. Якби ми знали що це, ми не знаємо", — мем сучасної інтернет-культури.

Теги за темою
Люди
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Так виглядає фенікс...": Віталій Козловський переспівав свій легендарний хіт, тепер уже вільно
Знай
2025-05-11T08:51:42Z
Лагідна українізація: ШІ уявив героїв серіалу "Величне століття" українцями
24tv
2025-05-11T08:45:35Z
4 українські зірки, які змінили свої імена у документах
24tv
2025-05-11T08:36:17Z
Рецензія на фільм «Серфер» / The Surfer
ITC
2025-05-11T08:19:21Z
Потрібно було починати вже давно, – у Львові презентували колекцію інклюзивного одягу
24tv
2025-05-11T08:15:27Z
Путівник по Євробаченню-2025: все про виконавців, пісні та виступи цього року. Частина 2
Детектор М
2025-05-11T07:06:51Z
Скарлетт Йоганссон та Майлз Теллер знімуться у фільмі Джеймса Ґрея
Кино-Театр
2025-05-11T07:03:59Z
Григорій Решетник відреагував на слова блогерки Мандзюк, що Терен та Бєлєнь не були парою після шоу "Холостяк"
Комсомольская правда
2025-05-11T06:37:07Z
Зірка серіалу "Реванш" Євген Лісничий показав архівні фото з мамою і бабусею
24tv
2025-05-11T06:15:08Z
Трамп про підсумки доби: Потенційно великий день для Росії та України
Лига
2025-05-11T08:48:56Z
"Найслабша ланка перемовин": політолог пояснив, що не так у діях США
24tv
2025-05-11T08:48:48Z
Макрон відповів Путіну про Стамбул: Безумовному припиненню вогню не передують переговори
Лига
2025-05-11T08:46:51Z
Чому Стамбул та 15 травня: у Sky News пояснили заяву Путіна про переговори
24tv
2025-05-11T08:39:31Z
Макрон оцінив кількість іноземних військових, яких могли б розгорнути в Україні
Европейская правда
2025-05-11T08:36:15Z
В Москві підкреслили, що умови «Стамбулу-2022» мають бути основою для переговорів
ZN UA
2025-05-11T08:32:27Z
Відмова Путіна від припинення вогню: у Зеленського зробили першу заяву
GlavRed
2025-05-11T08:31:44Z
Єрмак назвав головну умову для завершення війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T08:31:43Z
У Путіна назвали "вимоги" Росії для початку перемовин з Україною
GlavRed
2025-05-11T08:31:29Z
Коли у школах Тернополя будуть літні канікули у 2025 році
24tv
2025-05-11T08:48:59Z
Пільговики при вступі: нові правила для уникнення конкуренції з сильними абітурієнтами
ZN UA
2025-05-11T08:43:41Z
Папа Лев XIV виклав бачення свого правління та назвав штучний інтелект головним викликом людства
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T08:33:20Z
Удар по заводу "Стріла" у Росії: у мережі з'явилися супутникові знімки з наслідками
24tv
2025-05-11T08:31:40Z
Хто в Україні може вийти на пенсію у 50 років: умови дострокового виходу
24tv
2025-05-11T08:31:36Z
Зі святом, матусю! Барвисті картинки, листівки та привітання своїми словами
Telegraf
2025-05-11T08:27:49Z
Windows XP у школах та банкоматах — чому досі не замінюють
InternetUA
2025-05-11T08:27:28Z
"Це жахає": водій автобуса перевіряв камери після зміни та помітив привида в салоні
Фокус
2025-05-11T08:27:03Z
В Україні злетить вартість навчання у вишах: у Міносвіти розповіли, на скільки
FaceNews
2025-05-11T08:24:20Z
Де на кухні найбільше бактерій та як від них уберегтися ‒ кілька порад
Gazeta UA
2025-05-11T08:51:51Z
Син зробив матері декілька пластичних операцій: за це вона заплатила неймовірну "ціну"
Фокус
2025-05-11T08:36:31Z
Чому не можна одягатись у чуже: п'ять прикмет, до яких варто прислухатись
Gazeta UA
2025-05-11T07:58:19Z
Лікар назвав ознаку головного болю, який насправді є аневризмою
Факти ICTV
2025-05-11T07:25:18Z
На жаль, 3 знакам зодіаку у травні розіб'ють серце
24tv
2025-05-11T06:09:52Z
Продукт, який знижує цукор у крові за 15 хвилин
24tv
2025-05-11T06:09:32Z
Не "Шуба" і не "Вінегрет": який ще салат з буряка вам точно сподобається
Telegraf
2025-05-11T03:15:26Z
Як правильно очистити рану вдома і коли варто звертатися до лікаря
Украина Криминальная
2025-05-10T21:57:07Z
Дофаміновий детокс – що це таке, простими словами, і чи варто його хотіти
24tv
2025-05-10T19:21:14Z
На Сумщині триває евакуація з прифронтових громад
УкраинФорм
2025-05-11T08:31:41Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівки з КАМАЗом загинули троє чоловіків
Мій Харків
2025-05-11T08:27:24Z
Росія цинічно вдарила "Шахедами" по Сумщині: виникли пожежі, пошкоджено нежитлові приміщення
24tv
2025-05-11T08:15:32Z
Атака дронів-камікадзе на Черкаси: помер 58-річний чоловік
ZN UA
2025-05-11T08:10:54Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 11 травня
Мій Харків
2025-05-11T07:31:21Z
У Києві трапилася масштабна пожежа: все довкола у чорному диму, що горить
Telegraf
2025-05-11T07:21:44Z
Жінка втратила 300 тисяч через шахрая з яким познайомилась на сайті знайомств
InternetUA
2025-05-11T06:49:01Z
Київ: на Позняках масштабна пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T06:36:18Z
Горить магазин, – у ДСНС розповіли деталі про велику пожежу на Позняках у Києві
24tv
2025-05-11T06:33:26Z
На 260 гривень дешевше. Де наразі можна купити каву по акції
Telegraf
2025-05-11T08:31:53Z
Запаси титану в Україні можуть сягати до 20% світових, - НАН
Комсомольская правда
2025-05-11T08:27:08Z
Перевірте свої гаманці: яку купюру євро ніколи не вдасться обміняти в Україні
24tv
2025-05-11T08:27:05Z
Українська кукурудза втрачає цінову конкурентоспроможність
Agravery
2025-05-11T08:22:58Z
Корови, кози та гектари: як розподілять нові гранти від Світового банку
Agravery
2025-05-11T08:22:56Z
На Буковині створять індустріальний парк «ФРУКТОВА ІНДУСТРІЯ»
Agravery
2025-05-11T08:22:50Z
Урожай вивозиться повільніше: за сезон експорт зернових зменшився на 19,8%
Agravery
2025-05-11T08:22:47Z
Група АГРОТРЕЙД оновлює технічний парк
Agravery
2025-05-11T08:22:40Z
Україна створить хаб мінеральних добрив у ПАР
Agravery
2025-05-11T08:22:40Z
Топ-5 найдорожчих автомобілів світу, які перевищують вартість літака
Gazeta UA
2025-05-11T07:58:53Z
Водії Google Maps знайшли "рятівника" від штрафів: що потрібно терміново включити
Хвиля
2025-05-11T07:45:25Z
Чому важливо перевіряти тиск в колесах авто: справа не лише в економії пального
Gazeta UA
2025-05-11T07:19:13Z
Nissan замислився над випуском нової Maxima
AutoCentre
2025-05-11T07:10:17Z
Електромобілі Zeekr – офіційно в Україні: що потрібно знати про це
AutoGeek
2025-05-11T07:03:30Z
Здогадуються одиниці: для чого потрібні маленькі чорні крапки на склі в автомобілі
GlavRed
2025-05-11T03:27:52Z
Grok з’явиться в автомобілях Tesla
InternetUA
2025-05-11T00:01:54Z
Продавець виставив новенький Mercedes SUV і миттєво втратив тисячі
Топ Жир
2025-05-10T23:45:27Z
Яка особливість автомобіля відразу видає його застарілість?
Топ Жир
2025-05-10T22:00:54Z
Новий графік транспорту в Запоріжжі: до чого готуватися пасажирам
Политека
2025-05-11T08:32:21Z
Держводагентство отримало 15 заявок від ОВК на передачу меліоративних комплексів
AgroPortal
2025-05-11T08:31:56Z
Гороскоп на тиждень з 12 по 18 травня: Тельцям - конфлікти, Ракам - зміни
GlavRed
2025-05-11T08:27:07Z
Київський КПК вдосконалює гофротару для фруктів і ягід: з ланів – на полиці без втрат
Agravery
2025-05-11T08:22:37Z
Вперше в Києві зберуться сировари з усієї України
Agravery
2025-05-11T08:22:21Z
Карпати засипає снігом: у травні на Івано-Франківщині знову панує негода
24tv
2025-05-11T08:00:53Z
На Харківщині за добу внаслідок обстрілів РФ - четверо поранених
УкраинФорм
2025-05-11T07:55:26Z
На фронті за добу - 161 зіткнення, Покровський напрямок залишається найгарячішим
УкраинФорм
2025-05-11T07:42:27Z
Четверо людей дістали поранень внаслідок ворожих обстрілів Харківщини
Мій Харків
2025-05-11T07:40:38Z
Урожай ще можна врятувати: що робити, коли пожовтіли огірки
Telegraf
2025-05-11T08:43:55Z
Гороскоп Таро на сьогодні 11 травня: Овнам - бути наполегливішими, Близнюкам - медитувати
GlavRed
2025-05-11T08:27:03Z
Розсадник кліщів і грибів: людям слід прати постільну білизну частіше, ніж усі думають
Фокус
2025-05-11T07:10:53Z
Як очистити сковорідку: ефективні способи для різних типів посуду
24tv
2025-05-11T06:42:10Z
Посадіть ці рослини під горіхом: будуть рости неймовірно добре
24tv
2025-05-11T06:15:44Z
Вафельний торт заграє новими барвами: що додати в десерт для яскравого смаку
Telegraf
2025-05-11T06:12:15Z
Як позбутися колорадських жуків народними методами - кілька порад
Gazeta UA
2025-05-11T05:43:45Z
Сніданок на День матері: що особливого приготувати – підбірка оригінальних рецептів
24tv
2025-05-11T05:24:29Z
Гороскоп для Раків 2025-2028: важливі рішення та крутий результат через три роки
GlavRed
2025-05-11T03:27:19Z
З'явилися перші оцінки Doom: The Dark Ages – що кажуть критики
24tv
2025-05-11T08:48:40Z
Легкий спосіб захистити планету: чому людям слід користуватися посудомийною машиною
Фокус
2025-05-11T08:12:08Z
Магнітна буря затихла, але ненадовго: коли чекати наступного "удару"
Telegraf
2025-05-11T08:03:13Z
Google виявила новий російський шпигунський вірус LostKeys
Детектор М
2025-05-11T08:03:04Z
Месенджери під загрозою: як захистити себе від крадіжки акаунтів через фішингові платформи
InternetUA
2025-05-11T07:10:10Z
Мисливці на драконів та викрадачі дітей: ким були реальні "гобіти" і чи дожили вони до наших днів
Telegraf
2025-05-11T07:03:30Z
ФБР та голландська поліція вилучили та заблокували ботнет зламаних маршрутизаторів
InternetUA
2025-05-11T06:46:25Z
Секрети, що всі дізналися з позову WhatsApp проти NSO Group щодо шпигунського програмного забезпечення
InternetUA
2025-05-11T06:31:24Z
Знадобилося всього 15 років: у WhatsApp з'явився нативний додаток для iPad
InternetUA
2025-05-11T06:25:09Z
"Шахтар" - "Динамо": анонс, де і коли дивитися фінальний матч Кубка України
ZN UA
2025-05-11T08:52:16Z
Горін: Рух показав, що має кращі фізичні кондиції
Football.ua
2025-05-11T08:43:21Z
Мареска: Сподіваюся, гра проти Ньюкасла дозволить нам проявити свої найкращі якості
Football.ua
2025-05-11T08:40:07Z
Українські кадети із «золота» розпочали чемпіонат світу з тхеквондо
УкраинФорм
2025-05-11T08:39:49Z
Студентський чемпіонат Росії з боротьби завершився масовою бійкою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T08:39:45Z
Пономарьов: Це проблема, коли 20-річний футболіст не віддається на полі на всі 100%
Football.ua
2025-05-11T08:24:34Z
Григорчук: ЛНЗ уже звик грати внічию 0:0
Football.ua
2025-05-11T08:03:56Z
"Шахтар" - "Динамо": букмекери зробили прогноз на фінал Кубка України
ZN UA
2025-05-11T08:01:35Z
Салах – про Слота: Чесно кажучи, я не очікував, що ми почнемо перемагати так швидко
Football.ua
2025-05-11T08:01:02Z