MY.UAНовини
Біблійні велетні чи предки китайців? Які таємниці приховують загадкові денисівці
Біблійні велетні чи предки китайців? Які таємниці приховують загадкові денисівці

Біблійні велетні чи предки китайців? Які таємниці приховують загадкові денисівці

Тема останнім часом обростає великою кількістю міфів

"У пустелі на заході Індії експедицією National Geographic було знайдено скелет двадцятиметрової людини. Місця розкопок того ж дня взяла в оточення індійська армія, а дані про розкопки — засекречені таємним світовим урядом". Матеріали подібного змісту періодично з’являлися в ЗМІ на початку і в середині 2000-х років, і, як нескладно здогадатися, були не більше ніж байкою, щоб зібрати більше "хайпа".

Однак ідея існування "гігантських людей" досі не дає спокою конспірологам, через що тема знову почала з’являтися в "дуже специфічній" літературі, а докучливі рекламні банери з фразами в стилі "вчені в шоці і все приховують" продовжують лізти в очі на сайтах сумнівного змісту. При цьому у міфічних гігантів навіть з’явилося ім’я — денисівці.

Одна з популярних реконструкцій черепа Денисівця на просторах мережі. Те, що він майже вдвічі більший за череп сучасної людини, є фантазією автора

Ну, принаймні денисівці справді існували. Однак давайте "відокремимо зерна від полови".

Ким вони були?

Свою назву цей вид стародавніх людей отримав через те, що їхні останки вперше знайшли у Денисовій печері Алтаї (Росія). Однак вважається, що їхній ареал проживання міг простягатися через весь Китай і до Індокитайського півострова.

Принаймні їхні останки знаходили в Тибеті і Лаосі, що може натякнути на те, що поширені вони були дуже широко, а основна їхня частина проживала зовсім не в Росії, а в Китаї. Або навіть ще південніше. Наприклад, деякі вчені припускають, що денисівці могли навіть колонізувати Нову Гвінею.

Проблема в тому, що для формування скам’янілостей повинні бути дотримані практично ідеальні умови, а чого кістки (і особливо ДНК) не люблять, так це вологи та тепла. І саме вологи та тепла на сході та півдні Азії вистачає з лишком.

Тому матеріальних знахідок денисівців у вчених дуже мало — кілька фрагментів кісток, фаланга пальця, шматок щелепи та кілька зубів.

Детальний аналіз показує, що останки дійсно могли належати якомусь високорослому виду людини з масивною статурою. Згідно з припущеннями, їх зріст становив в середньому 175-185 см, що суттєво вище за неандертальців (165-170 см) і навіть ранніх людей сучасної будови (170-180 см для чоловіків). Багато, але до двадцятиметрових гігантів явно далеко.

Варто врахувати, що ця оцінка базується на розрахунку пропорцій знайдених частин тіла, а цей метод може давати дуже неточні результати. Простіше кажучи, немає жодних реальних підтверджень того, що вони справді були високими.

Датування останків дозволяють встановити, що жили денисівці десь у період від 285 до 50 тисяч років тому. За більш ліберальними оцінками, вони зникли десь 25 тисяч років тому. У будь-якому разі, денисівці бачили і неандертальців, і наших безпосередніх предків.

По суті, більшість знань про цих архаїчних людей йде з аналізу ДНК одного зі знайдених зубів. Це, наприклад, дозволило зрозуміти, що денисівці відокремилися від неандертальців десь 640 тисяч років тому. Тобто їхня історія може починатися набагато раніше, ніж ми можемо припустити. Але знову ж таки, підтвердити це складно через відсутність археологічних знахідок.

Для порівняння, наші предки та неандертальці розійшлися десь 800 тисяч років тому, а це означає, що денисівці ближчі до неандертальців, ніж до нас.

Хоча сам вид давно вимер, але його спадщина продовжує жити й зараз. Близько 5% денисівської ДНК досі можна знайти у сучасних меланезійцях та австралійських аборигенах. Це наочне свідчення того, що наші далекі пращури "близько дружили" не лише з неандертальцями, а й із денисівцями.

Втім, неандертальці у цьому плані теж не кращі. Так, у тій же Денисовій печері у 2012 році було знайдено кістку 13-річної дівчинки "Денні", що жила 90 тисяч років тому, яка виявилася нащадком матері-неандертальця та батька-денисовця.

Ще раз — вчені знайшли прямий доказ того, що різні види людини розмножувалися один з одним. І на момент написання матеріалу це була єдина у світі знахідка останків гібрида у першому поколінні. Погодьтеся, виглядає більш солідно, ніж якісь крихітні відсотки генів із ДНК.

Кістки "Денні"
Одна з можливих реконструкцій лиця "Денні"
Ще одна інтерпретація зовнішності денісівців

Крім кісток у печері було також знайдено кам’яні та кістяні інструменти. Це дозволяє говорити, що у своєму розвитку денисівці не сильно відставали від "сапієнсів" того часу.

Звідки стільки містики?

Разом з інструментами у Денисовій печері також було знайдено й прикраси. Наприклад, браслет віком близько 40 тисяч років із каменю з отвором для нитки, до речі, найстаріший у світі. Аналіз показав, що дірочку просвердлили свердлом на високій швидкості (!), Що було надзвичайно прогресивною технологією за мірками тих часів.

Браслет, який, можливо, належав денисівцям

Також там було знайдено кістяні голки. Теж найстаріші у світі.

І якщо ви вже уявили стародавніх людей, які на цілі епохи випередили у розвитку своїх сучасників, то не варто поспішати з висновками. Адже вчені не мають доказів того, що денисівці населяли цю печеру після позначки у 55 тисяч років тому. Артефакти з’явилися приблизно на 15 тисяч років пізніше, а створити їх цілком могли люди нашого виду.

Артефакти з Денисової печери. Немає чітких підтверджень того, що їх виготовили денисівці

Через вже згадану рідкість останків, денисівців описували не за знахідками, а з вивчення ДНК. Це призвело до того, що деякі вчені закликають поки не поспішати з виділенням для них статусу окремого виду та пропонують залишити їх як місцевий різновид неандертальців. Тому для них досі навіть немає офіційної наукової назви.

Окремо варто згадати і особливості археології в регіоні. Китайські вчені мають практику називати новим видом кожну нову знахідку, яка чимось відрізняється від інших (для пост-СРСР це також характерно). Водночас на Заході намагаються не ускладнювати те, що ускладнення не потребує, і зараховують до одного виду останки людей навіть зі значними відмінностями. Тож у науковій спільноті до знахідок чергового китайського Homo juluensis ставляться з легкою обережністю.

Крім того, в Піднебесній періодично висуваються теорії походження сучасних людей з Китаю, щоб додати більше приводів для гордості за свою історію (так, "трипільські протоукри" пішли курити в сторонці).

На цьому регіональні проблеми не закінчуються. Річ у тому, що навіть у давнину територія Китаю та Південно-Східної Азії відрізнялася теплим кліматом, доступністю ресурсів та великими просторами для життя спільнот мисливців та збирачів. Це призводило до того, що в цьому регіоні одночасно співіснували "сапієнси", денисівці та, можливо, неандертальці. А компанію їм складали набагато древніші види, на кшталт Homo erectus, які завзято відмовлялися вимирати навіть попри те, що їм на той час виповнилося майже два мільйони років.

Враховуючи схильність древніх людей до розмноження з близькими видами і погану збережність останків через вологий клімат, археологи зараз мають купу розрізнених фрагментів кісток, без збереженої ДНК, і не схожих один на одного. Так що вже зараз існує добрий десяток китайських "нових видів", описаних по дуже дрібних частинах скелета, які можуть бути дійсно новими видами, локальними варіаціями існуючих або дивними гібридами.

Для стислості все це можна описати простою фразою: там кілька сотень тисяч років творилася якась чортівня і всю правду ми можемо ніколи не дізнатись.

Ким вони не були?

Ну, а що там з двадцятиметровими (або хоча б триметровими) гігантами? З пояснення вище, напевно, вже зрозуміло, що денисівці такими не були.

Згадана на початку статті "експедиція National Geographic" також ніколи не відбувалася. А фотографію з газет під назвою "Повернення в долину гігантів" було створено користувачем мережі під псевдонімом IronKite у 2002 році для участі в конкурсі комп’ютерної графіки.

"Повернення в долину гігантів" посіло третє місце у конкурсі комп’ютерної графіки

І якщо в епоху повільного інтернету створення подібних фото-фейків вимагало як мінімум наявності рук із правильного місця, то в епоху генеративних моделей штучного інтелекту якісь навички вже не потрібні. Тепер практично будь-хто може створити ролик, де триметрові гіганти будують піраміди.

Але є у цьому світі й стабільність. І яскравим прикладом цього є британський фанат альтернативної історії та авторитетний серед таких же любителів конспірології письменник Ендрю Коллінз, який "тішить" своєю творчістю з кінця 80-х років.

Спочатку він починав із розповідей про свій досвід пізнання окультних вчень та паранормальних явищ, а потім вирушив шукати НЛО та зелених чоловічків на задньому дворику. Однак у якийсь момент його понесло у вивчення давнини та пошуки Атлантиди, де його шлях перетнувся з денисівцями.

Остання його книга на цю тему, "Denisovan Origins" ("Походження Денисівців"), вийшла у 2019 році, тобто зовсім недавно. Саме в ній автор висловлює думку, що ці архаїчні люди надихнули "сапієнсів" на створення образів давньогрецьких титанів або біблійних нефілімів.

У цій же книзі Коллінз висловлює думку, що денисівці мали високорозвинену цивілізацію, вміли орієнтуватися по зіркам та передали знання про космос людям сучасного типу.

Мало того, саме спадщину денисівців він пов’язує з появою Гебеклі-Тепе — стародавнього мегалітичного комплексу в сучасній Туреччині, який був збудований приблизно 12 тисяч років тому.

Гебеклі-Тепе

Те, що Гебеклі-Тепе від останніх денисівців відокремлюють десятки тисяч років та широкі простори Азії, автора не збентежило. Тому "втрачені цивілізації денисівців" він знаходив навіть у Північній Америці.

На чому базуються усі ці висновки? Відповісти можна одним словом: фантазія.

Закінчити цей матеріал хотілося б на дещо відстороненій ноті. В 1520 році хроніст експедиції Фернана Магеллана Антоніо Пігафетта розповів, що під час висадки в Патагонії (Аргентина) члени екіпажу зустріли "триметрових гігантів", яким іспанці доходили лише до пояса.

Справді, чоловіки з місцевих племен були високорослими та сягали 180-190 сантиметрів. Це майже на лінійку вище, ніж браві конкістадори з їх 160-165 см. Все, що залишалося, це трохи перебільшити.

"Страшно. Дуже страшно. Ми не знаємо, що це таке. Якби ми знали що це, ми не знаємо", — мем сучасної інтернет-культури.

Теги за темою
Люди
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Позбавитись алергії на котів допоможуть кури: несподівані результати дослідженння
TSN
2025-07-05T21:18:27Z
Як не зіпсувати лікування ранковою кавою
360ua.news
2025-07-05T19:18:02Z
Чому пораду пити два літри води варто переглянути
360ua.news
2025-07-05T18:30:04Z
Науковці вперше виявили мікропластик у несподіваному місці людського організму
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T17:30:07Z
Короткозорість серед молоді стрімко зростає через цифрові пристрої
360ua.news
2025-07-05T16:30:13Z
Учені розповіли, чим відрізняється звичайна вода від збагаченої та лужної: яка з них корисніша
Фокус
2025-07-05T16:15:46Z
Як допомогти підліткам впоратися з депресією через соцмережі
360ua.news
2025-07-05T15:51:40Z
Російський мільярдер може втратити третину від заробленого в Росії на інвестиціях у Європі та США – ЗМІ
InternetUA
2025-07-06T05:28:59Z
ТАС Агро задіє рекордну кількість техніки під час жнив
Agravery
2025-07-06T05:22:08Z
Непрозорість на ринку перевалки зерна породжує корупційні схеми
AgroPortal
2025-07-06T05:00:11Z
Тарифний апокаліпсис: в Україні прогнозують шалене подорожчання комуналки
Знай
2025-07-06T04:36:14Z
Українців чекає подорожчання комуналки: коли та наскільки зростуть тарифи
Хвиля
2025-07-06T04:30:21Z
Працюючі пенсіонери мають право на доплати: як отримати кошти у 2025 році
24tv
2025-07-06T04:03:16Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Миколаївській області: жителям розповіли про ціни
Политека
2025-07-06T04:01:41Z
В Україні стартував сезон кавунів: що не так із цінами
Хвиля
2025-07-06T03:45:29Z
Мінімальна та максимальна пенсія: який розмір виплат
ZN UA
2025-07-06T03:43:40Z
Хто підривав обороноздатність України: зрив Іракського контракту
Украина Криминальная
2025-07-06T05:45:32Z
РФ вночі атакувала Україну 157 дронами: є влучання у 19 локаціях
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T05:45:12Z
Орбан після "референдуму": більшість країн також сказали б "ні" вступу України в ЄС
Европейская правда
2025-07-06T05:43:34Z
Американський винищувач F-16 перехопив літак над гольф-клубом Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T05:33:24Z
"Немає ані флоту, ані повітряних сил": Марк Рютте спрогнозував напад Росії на одну з країн НАТО
24tv
2025-07-06T05:30:03Z
На Харківщині повідомили про підозру прихильнику російської агресії
InternetUA
2025-07-06T05:22:37Z
Звідки Росія бере гроші та що відбувається з Фондом нацдобробуту країни
24tv
2025-07-06T05:15:38Z
«Путін – воєнний злочинець»: конгресмен США закликав Трампа відновити постачання зброї Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T04:21:13Z
Рютте: Росія за три місяці виробляє боєприпасів більше, ніж усе НАТО за рік
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T03:48:54Z
ЗСУ збили літак і знищили 1180 окупантів: втрати ворога на 6 липня
24tv
2025-07-06T05:45:26Z
Тільки спека чи разом з дощами та вітрами? Прогноз погоди на початок тижня у Києві
Telegraf
2025-07-06T05:45:10Z
На фронті за добу 200 боєзіткнень, найбільше - на Покровському та Лиманському напрямках
УкраинФорм
2025-07-06T05:43:05Z
Війська РФ за добу обстріляли 31 населений пункт Сумщини
УкраинФорм
2025-07-06T05:40:48Z
На Донеччині через російські обстріли за добу - троє загиблих і семеро поранених
УкраинФорм
2025-07-06T05:30:44Z
Карта бойових дій в Україні станом на 6 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T05:30:17Z
Затримали постачання техніки: агенти "Атеш" вдарили по логістиці окупантів у тилу
24tv
2025-07-06T05:24:15Z
На Херсонщині за добу внаслідок обстрілів загинули двоє людей і троє поранені
УкраинФорм
2025-07-06T05:19:23Z
Важка ситуація на Покровському напрямку: що роблять окупанти
TSN
2025-07-06T05:18:59Z
Уперше за 100 років: у Парижі відкрили для купання річку Сена
Фокус
2025-07-06T05:45:18Z
Екзотичний куточок з бірюзовою водою: маловідомий водоспад в Україні, який кожен має побачити
24tv
2025-07-06T05:24:25Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 6 липня 2025 року
Фокус
2025-07-06T05:00:50Z
Pule: де і як виробляється найдорожчий сир у світі
AgroPortal
2025-07-06T03:30:11Z
Чому не можна пити каву зранку: популярний "ритуал" вводить в оману
GlavRed
2025-07-06T03:27:53Z
Кабачки у цьому соусі виходять надзвичайно смачними: як іще приготувати овоч
Telegraf
2025-07-06T03:18:33Z
На Дів чекають побутові проблеми: гороскоп на 6 липня
24tv
2025-07-06T02:06:12Z
Заробіток влітку: куди їхати за високими зарплатами, а який регіон краще оминути
Хвиля
2025-07-06T01:27:51Z
Трьом знакам зодіаку пощастить як ніколи найближчим часом
GlavRed
2025-07-06T00:27:49Z
ППО пропустила чотири ракети та 40 безпілотників, трапилося багато влучань
ZN UA
2025-07-06T05:40:31Z
В Україні відзначають День Військово-Морських Сил ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-06T05:25:41Z
Частина пенсіонерів залишиться без доплат: у ПФУ назвали головну причину
Хвиля
2025-07-06T05:15:58Z
Росіяни знову вивели в Чорне море носії "Калібрів" — ВМС
ZN UA
2025-07-06T05:06:43Z
Ветеран-засновник видавництва: Свою книгу «Легенда про Вільних» почав писати в госпіталі
Комсомольская правда
2025-07-06T05:04:39Z
Яким чином оформити земельну ділянку під будинком у 2025 році
24tv
2025-07-06T05:03:04Z
Безпілотники в системі ППО: можливе навіть використання лазерної зброї
InternetUA
2025-07-06T05:01:47Z
Все набагато дешевше: жінка розказала, як їй після батьківщини живеться у Туреччині
Фокус
2025-07-06T05:00:36Z
"З самовідданістю захищав незалежність України": під Куп'янськом загинув захисник з Львівщини
24tv
2025-07-06T04:27:04Z
Бейонсе на концерті в США станцювала у шубі від українського бренду СULTNAKED
Комсомольская правда
2025-07-06T05:04:41Z
Учасниця Spice Girls Мел Бі вийшла заміж втретє
Комсомольская правда
2025-07-06T04:34:56Z
Помер композитор Марк Сноу, автор саундтреку до серіалу "Секретні матеріали"
Gazeta UA
2025-07-06T02:09:24Z
"Я боюся": сестра Жанни Фріске у сльозах опинилася на операційному столі
GlavRed
2025-07-05T21:27:59Z
У 2024 році співачка Тіна Кароль показала фото у військовій формі зі зброєю в руках. Як з’ясувалося, артистка пройшла військову підготовку. Тоді багато хто вирішив, що Тіна піариться, але...
FM-TV
2025-07-05T20:21:40Z
Як змінювались бікіні за останні 100 років: ви не повірите у чому купалися наші бабусі
24tv
2025-07-05T20:12:05Z
Зіркові актори й незвичний сюжет: на Netflix вийшла блискуча драма 2004 року, що варта перегляду
24tv
2025-07-05T20:03:26Z
Я псіханув, – Притула пояснив, чому образився на "Новий канал" і зізнався, чи досі тримає злість
24tv
2025-07-05T19:00:56Z
Мел Бі з Spice Girls вийшла заміж у Лондоні
Gazeta UA
2025-07-05T18:12:02Z
У Новоросійську пролунали вибухи: місто атакували БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T05:36:18Z
РФ вночі вдарила по Київщині, Харкову, Миколаєву та Запорізькій області, деталі
GlavRed
2025-07-06T05:27:35Z
У Запоріжжі внаслідок атаки РФ пошкоджені три багатоповерхівки та частково зруйнована взуттєва фабрика
УкраинФорм
2025-07-06T05:19:30Z
Росія масовано атакувала Миколаїв: під ударом опинилася портова інфраструктура
24tv
2025-07-06T05:16:57Z
Із парашутистами на борту: у російському Забайкаллі рухнув літак Ан-2, є постраждалі
Фокус
2025-07-06T05:15:35Z
Росіяни атакували дронами Харків, Миколаїв та Запоріжжя: серед поранених – дворічна дитина
Комсомольская правда
2025-07-06T04:43:57Z
В Японії попереджають про нові землетруси: люди вірять, що катастрофи передбачив комікс манга
Фокус
2025-07-06T04:27:25Z
Росія атакувала три райони Харкова – є постраждалі, серед них дитина
Лига
2025-07-06T04:24:19Z
Вибухи у Києві, Запоріжжі і не тільки: все про нічну атаку Росії, є руйнування та постраждалі
Telegraf
2025-07-06T04:06:18Z
Важливе про електромобілі: що означають унікальні значки на панелі та екрані
24tv
2025-07-06T03:33:37Z
Чи зможе найпотужніша Mustang обігнати базову версію Corvette Stingray?
Топ Жир
2025-07-06T01:33:29Z
Чому платити більше за новий Grenadier, якщо майже новий вартує на десятки тисяч дешевше?
Топ Жир
2025-07-05T23:18:02Z
Хріслер 80-х із панеллю приладів, наче з кабінету банкіра
Топ Жир
2025-07-05T21:33:34Z
Найменший електромобіль Toyota має зв’язок із Suzuki та жартівливу алюзію на Land Cruiser
Топ Жир
2025-07-05T20:03:47Z
Ексклюзив: Після оновлення програмного забезпечення мій Volvo втратив гальма і зіткнувся на гірській дорозі
Топ Жир
2025-07-05T17:48:53Z
Я протестував китайський електричний позашляховик Stellantis за $30 тисяч — він може скласти конкуренцію Tesla
Топ Жир
2025-07-05T15:33:38Z
Nissan відкликає 450 тис. авто через ризик відмови двигуна VC-Turbo — можуть зупинитись просто на ходу
ITC
2025-07-05T14:04:25Z
Цей вражаючий концепт демонструє, яку модель BMW варто створити наступною
Топ Жир
2025-07-05T12:03:59Z
Дьокерешу дозволили з’явитись у розташуванні Спортінга пізніше за інших гравців
Football.ua
2025-07-06T05:22:48Z
Реал — Боруссія Д 3:2 Відео голів та огляд матчу КЧС-2025
Football.ua
2025-07-06T05:04:53Z
Відмовилася від зміни громадянства та втретє вийшла заміж: де зараз легендарна Підгрушна
24tv
2025-07-06T04:18:18Z
Легенда боксу назвав єдиного бійця, який може перемогти Усика
24tv
2025-07-06T04:12:44Z
Удар в пах та ефектний нокаут: найкращі моменти першого бою Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-06T02:15:46Z
Українські тенісистки не потрапили до четвертого кола Вімблдону: це сталось вперше за три сезони
Gazeta UA
2025-07-06T01:42:41Z
В Україні є єдиний стадіон у світі, який вже 40 років чекає першого матчу
Telegraf
2025-07-05T23:06:42Z
Хто вийшов у півфінал Клубного чемпіонату світу-2025: дата та час початку матчів
24tv
2025-07-05T23:06:39Z
Реал у меншості втримав перемогу над Боруссією Д
Football.ua
2025-07-05T22:45:02Z
Потужна магнітна буря пішла на спад — що буде далі
TSN
2025-07-06T05:33:10Z
Топ способів посилити Wi-Fi сигнал у квартирі та офісі
InternetUA
2025-07-06T05:31:14Z
Астронавтка NASA зафіксувала з МКС рідкісне атмосферне явище
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T05:00:17Z
Відома причина, чому Samsung, Apple та Google не збільшують розміри акумуляторів
Portaltele
2025-07-06T04:43:06Z
Лише "геній головоломок" вгадає: де літера С серед О
GlavRed
2025-07-06T04:27:38Z
Коли вийде флагманський MacBook Pro з OLED-екраном і чипом M6
InternetUA
2025-07-06T04:01:35Z
Як правильно заряджати планшет і чи можна використовувати його під час зарядки
Gazeta UA
2025-07-06T03:51:43Z
Астронавтка NASA сфотографувала спалах блискавки над Північною Америкою
УкраинФорм
2025-07-06T03:49:25Z
GTA 6 стане найдорожчою грою в історії, але GTA 7 може обійтися дешевше
InternetUA
2025-07-06T03:02:58Z