MY.UAНовини
Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців
Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців

Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців

Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців

image

Лісова галявина, солдати відпочивають, сидячи на землі. Чути віддалені звуки роботи артилерії — бої на лінії зіткнення не вщухають ані на мить. Це «перша лінія» за кілька кілометрів від фронту — тут солдати переводять подих у перервах між бойовими завданнями. Хтось мовчки курить і думає про своє; хтось зацікавлено спостерігає за незвичними гостями, що витягають із бусика музичні інструменти та якісь коробки. Це ж війна, що тут роблять музиканти?

Культурний десант
Культурний десант

Уздовж лінії фронту їздить кілька таких бусиків із митцями, музичними інструментами, апаратурою й книжками. Це мобільні групи «Культурного десанту» — організації, що об’єднує у своїх лавах музикантів, письменників, акторів та інших митців, які долучилися до війська. Серед них — відомі співаки Мирослав Кувалдін, Віталій Кириченко, Анатолій Тапольський та багато інших. Вони співають, читають вірші, спілкуються з бійцями, навіть ставлять спектаклі. Або, як кажуть в офіційних доповідях, «використовують мистецтво для морально-психологічної підтримки бійців». Щотижня ці мобільні групи проводять по 30–40 виступів на різних ділянках фронту. Постійно виступають у десятках шпиталів чи центрах підготовки новобранців, у військових навчальних закладах. На фронті це події для малої кількості солдатів. Поблизу фронту багато бійців ніхто не збиратиме з міркувань безпеки. В навчальних чи реабілітаційних центрах можуть бути й великі концерти.

Ідея створення «Культурного десанту» належить Миколаю Сєрзі — музиканту й телеведучому, відомому всій країні за участю в багатьох телешоу, зокрема в програмі «Орел і решка».

Культурний десант
Культурний десант

В перші дні повномасштабного вторгнення в рідній Одесі він вступив до місцевої ТрО. Чергував із рештою бійців, чекаючи на ворожий десант. Згодом звернув увагу на те, наскільки виснажені солдати постійними чергуваннями. Став вечорами влаштовувати невеликі музично-поетичні виступи для побратимів. Пісні, вірші й спілкування сприяли емоційній підзарядці, допомагали переключатися й легше переживати потік негативних новин з усіх фронтів. Командири оцінили й доручили Миколаю займатися цим постійно та масштабувати ідею.

«Людина, яка закінчила консерваторію, напевно, принесе більше користі за своїм фахом, аніж на спостережному посту. Тому що скрипка — це теж зброя», — вважає генерал-майор Владислав Клочков. У 2022–2024 роках він був начальником Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ.

З часом «Культурний десант» розширився до великого підрозділу, що об’єднує понад сотню митців і представників творчих професій: музикантів, літераторів, журналістів, акторів, культурних менеджерів.

Програма заходу зазвичай складається з кількох частин: виступи артистів, культурно-просвітницькі лекції, роздача книжок, неформальне спілкування. Часто до мобільних груп «Культурного десанту» приєднуються зірки шоу-бізнесу, відомі актори, співаки, блогери — наприклад Alyona Alyona, Христина Соловій, багато інших.

Схожі підрозділи є й в інших країнах: Armed Forces Entertaiment у США, Entertainments National Service Association (ENSA) і The Royal Corps of Army Music у Великій Британії тощо. Однак є суттєва різниця. Це не лише про те, як зірки на фронті підтримують солдатів. Це солдати, які пройшли власний бойовий шлях, вирішили допомогти побратимам своєю творчістю, віршами, піснями, культурою. Взаємодія з бійцями відбувається за принципом «рівний із рівними», а спільний досвід сприяє встановленню глибшої довіри між артистом і аудиторією.

Ось кілька прикладів. Оперний співак, один із провідних вокалістів Запорізької філармонії Юрій Іваськевич із перших днів повномасштабного вторгнення приєднався до війська. У своїй 110-й бригаді очікувано отримав позивний «Паваротті». Воював на Запорізькому напрямку, але влітку 2023 року під час контрнаступу втратив ліву ногу, наступивши на міну. Після реабілітації долучився до «Культурного десанту», тепер служить — виступає на фронті для солдатів.

Культурний десант
Культурний десант

Ольга Рукавішнікова — мультиінструменталістка, яка почала грати на скрипці ще п’ятирічною дівчинкою. В мирному житті — одна з найкращих випускниць Національної музичної академії, лауреатка багатьох конкурсів. На великій війні — теж із перших днів, кулеметниця з розвідувального батальйону, пережила п’ять поранень на фронті та втратила око. Після реабілітації теж багато виступала з «Культурним десантом» на різних напрямках.

Фронтова студія

У Силах оборони тисячі діячів культури — поетів, письменників, митців. І вони продовжують творити — пишуть книжки, картини, вірші, пісні. Але вся ця творчість може залишитися без аудиторії, адже у бійців немає можливості видавати книжки чи записувати пісні на професійній студії. Миколай Сєрга вирішив створити умови для того, щоби цю творчість почуло якомога більше українців. Із допомогою спонсорів обладнали мікроавтобус як професійну музичну студію та об’їхали весь фронт для запису пісень талановитих військових.

Про що ці пісні? Штурмовик написав колискову для доньки, адже коли вона в Європі готується спати, він в Україні з побратимами заходить на бойові позиції. Боєць написав пісню для свого батька, який загинув на війні. Доброволець із Харкова співає про незламність рідного міста. Загалом за 2024 рік було записано 14 пісень. Згодом «Культурний десант» розвинув цей проєкт. Добирає найяскравіші твори військових, організовує не лише запис у професійній музичний студії, а й зйомки кліпу. Станом на березень 2025 року створено понад 20 кліпів, які набирають сотні тисяч переглядів на YouTube і на стримінгових платформах.

Один із прикладів — пісня «Пам’ять» бійця 47-ї бригади Костянтина Духновського. Для зйомок кліпу запросили легендарну акторку Аду Роговцеву. Участь узяли також Сергій «Волина» Волинський, Миколай Сєрга, Остап Українець, учасники руху Free Azov. Кліп має нагадувати про силу народної пам’яті, яка допомагає не опускати рук і рухатися далі. «Я хотів висловитися на тему культури пам’яті. Це те, що допомагає нам гуртуватися, захищати своє, виживати», — поділився автор пісні Костянтин Духновський.

Оскільки з часом діяльність «Культурного десанту» значно масштабувалася, було вирішено відтепер весь проєкт назвати «Культурні сили».

Книга на фронт

«Книги — це зброя на війні ідей», — цей вислів приписують Франкліну Рузвельту. Згодом він став головним гаслом американської некомерційної організації The Council of Books in Wartime, яка з 1943 до 1947 року розповсюдила близько 122 мільйонів примірників понад 1300 назв книг серед солдатів.

Україна також упроваджує ці практики. «Культурний десант» у квітні 2023 року розпочав проєкт «Книга на фронт». Книги для солдатів стають подарунками від цивільних, за жанрами це художня література, фантастика, детективи, книги з психології та історії. Загалом за час функціонування проєкту бійцям передано понад 32 тисячі книжок і близько 12 тисяч безкоштовних доступів до електронної бібліотеки Yakaboo.

Керівник проєкту — сержант ЗСУ Андрій Овчарук. До війни він очолював київський відділ одного з найбільших українських видавництв. «Ми доставляємо близько двох тисяч книг щомісяця й отримуємо запити від психологів різних бригад, а також інструкторів навчальних центрів і військових інститутів щодо того, які саме книги вони вважають найважливішими для своїх солдатів», — розповідає Овчарук.

Окрім морально-психологічного забезпечення, «Культурний десант» веде у війську активну просвітницьку діяльність. Цікаві лекції з української історії та культури підвищують загальний культурно-освітній рівень військовослужбовців, формують ціннісні орієнтири, розвивають критичне мислення й здатність протистояти ворожим ІПСО.

«Коли ми воювали, то хотіли, аби до нас приїхали якісь артисти. І тепер ми добираємо слова, пісні, жарти — такі, які самі б хотіли почути, коли були в бойових підрозділах», — розповідає керівник мобільної групи «Культурного десанту», що працює на Запорізькому напрямку, Євген Воронецький із позивним «Настрій». Він долучився до війська в перші дні повномасштабної війни. А до «Культурного десанту» — за півтора року.

Концерт на лісовій галявині добігає кінця. Більшість слухачів задоволена; навіть ті, хто спочатку скептично або й неприязно ставився до артистів, визнають, наскільки корисними та важливими можуть бути такі заходи. Всі в гарному настрої, митців іще довго не хочуть відпускати. Їх пригощають кавою, дарують бойові шеврони та прапори. З ними фотографуються й діляться найсокровеннішими думками. Їм дякують і запрошують приїздити ще. Якнайшвидше. Це означає, що мобільна група «Культурного десанту» із завданням упоралась. Артисти прощаються й вантажаться в бусик — у них сьогодні ще один виступ, а може, й більше. Для іншого підрозділу, можливо, в іншій області України — за десятки кілометрів звідси. Але скрізь, хоч де з’являються митці «Культурного десанту», на них чекає теплий прийом і вдячна публіка. Адже мистецтво й справді здатне лікувати душу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
Изменения в команде. Первое увольнение Трампа
Корреспондент
Немецкие левые хотят "сделать все" для запрета "АдГ"
Европейская правда
Стерненко объяснил, откуда у него элитный Range Rover и показал его фото после покушения
Telegraf
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
США могут выйти из переговоров: какими будут последствия для Украины
Comments UA
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
Экспорт электроэнергии из Украины вырос почти вдвое
ZN UA
В Европе рухнули продажи Tesla
Корреспондент
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
Поезд Интерсити превратился в арт-объект от Барбары Крюгер: презентацию посетили звезды
Факти ICTV
Елена Мозговая показала, как выглядела в 16 лет, и удивила сходством с известной актрисой
TSN
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
Молодежь заставят заботиться о своей пенсии: еще до женитьбы и детей
Знай
Укроборонпром получил миллиардную прибыль за год
Корреспондент
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
Повседневные продукты могут вызвать раннюю смерть — шокирующее исследование
TSN
Как вовремя обнаружить нарушения в работе щитовидки
UAToday
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
Кофе и старение: ученые выяснили, как влияет на организм 4-6 порций ежедневно
Факти ICTV
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
В Киевской области осудили мужчину за изнасилование 9-летней дочери
Корреспондент
Российские дроны атаковали центр Херсона: есть пострадавшие
Корреспондент
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
На защите истории: прокуроры Одесской области вернули общине Панское имение
Факти ICTV
СМИ назвали потери РФ за 1 кв. км территории Украины
Корреспондент
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
Для майских выходных: попробуйте три быстрые закуски с редиской, которые "сметут" первыми
Gazeta UA
Жизнь словно исчезла с улиц: как выглядит оккупированный Скадовск сейчас
Telegraf
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
Реал рассчитывает на помощь другого клуба в приобретении игрока
Корреспондент
Букмекеры назвали фаворитов на пост главного тренера Милана
Корреспондент
Гвардиола поделился планами о дальнейшей карьере тренера
Корреспондент
Манчестер Юнайтед практически заполучил 18-летнюю звезду
Корреспондент
Чемпионат Украины по футболу, 27-й тур: расписание, результаты и видеообзоры матчей
Telegraf
Украинский дуэт завоевал медаль на Кубке мира по прыжкам в воду
Корреспондент
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
На уровень выше: тест-драйв нового Mitsubishi L200
Фокус
Кузов Chery Tiggo 8 CSH успешно выдержал давление массой 11,5 т
Gazeta UA
Водители могут получить штраф: что точно не стоит менять в своем авто
Comments UA
Aston Martin представила самый мощный кроссовер в мире
UAToday
Новое поколение Toyota Camry получило спецверсию
Корреспондент
Нужно ли включать фары днем в городе и когда это обязательно
Факти ICTV
Расход топлива снизится в разы: что нужно знать, как новичку, так и водителю со стажем
Comments UA
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
Социальная сеть Трампа: сравнение с другими платформами
Факти ICTV
Разработчики испытывают разговорный роевой интеллект. Эта платформа объединяет людей в супермозг
ZN UA
Землю атакует новая магнитная буря красного уровня: когда ждать солнечный удар
Апостроф
Україна експортуватиме столові яйця до Канади
AgroNews
Справился с неоднозначной задачей: квантовый компьютер "побил" всех конкурентов
Фокус
Со Вселенной что-то не так: новый объект размером 1,3 млрд св. лет не должен существовать
Фокус
В Україні підвищили податки на продаж сільськогосподарської техніки
AgroNews