MY.UAНовини
Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців
Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців

Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців

Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців

Лісова галявина, солдати відпочивають, сидячи на землі. Чути віддалені звуки роботи артилерії — бої на лінії зіткнення не вщухають ані на мить. Це «перша лінія» за кілька кілометрів від фронту — тут солдати переводять подих у перервах між бойовими завданнями. Хтось мовчки курить і думає про своє; хтось зацікавлено спостерігає за незвичними гостями, що витягають із бусика музичні інструменти та якісь коробки. Це ж війна, що тут роблять музиканти?

Культурний десант
Культурний десант

Уздовж лінії фронту їздить кілька таких бусиків із митцями, музичними інструментами, апаратурою й книжками. Це мобільні групи «Культурного десанту» — організації, що об’єднує у своїх лавах музикантів, письменників, акторів та інших митців, які долучилися до війська. Серед них — відомі співаки Мирослав Кувалдін, Віталій Кириченко, Анатолій Тапольський та багато інших. Вони співають, читають вірші, спілкуються з бійцями, навіть ставлять спектаклі. Або, як кажуть в офіційних доповідях, «використовують мистецтво для морально-психологічної підтримки бійців». Щотижня ці мобільні групи проводять по 30–40 виступів на різних ділянках фронту. Постійно виступають у десятках шпиталів чи центрах підготовки новобранців, у військових навчальних закладах. На фронті це події для малої кількості солдатів. Поблизу фронту багато бійців ніхто не збиратиме з міркувань безпеки. В навчальних чи реабілітаційних центрах можуть бути й великі концерти.

Ідея створення «Культурного десанту» належить Миколаю Сєрзі — музиканту й телеведучому, відомому всій країні за участю в багатьох телешоу, зокрема в програмі «Орел і решка».

Культурний десант
Культурний десант

В перші дні повномасштабного вторгнення в рідній Одесі він вступив до місцевої ТрО. Чергував із рештою бійців, чекаючи на ворожий десант. Згодом звернув увагу на те, наскільки виснажені солдати постійними чергуваннями. Став вечорами влаштовувати невеликі музично-поетичні виступи для побратимів. Пісні, вірші й спілкування сприяли емоційній підзарядці, допомагали переключатися й легше переживати потік негативних новин з усіх фронтів. Командири оцінили й доручили Миколаю займатися цим постійно та масштабувати ідею.

«Людина, яка закінчила консерваторію, напевно, принесе більше користі за своїм фахом, аніж на спостережному посту. Тому що скрипка — це теж зброя», — вважає генерал-майор Владислав Клочков. У 2022–2024 роках він був начальником Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ.

З часом «Культурний десант» розширився до великого підрозділу, що об’єднує понад сотню митців і представників творчих професій: музикантів, літераторів, журналістів, акторів, культурних менеджерів.

Програма заходу зазвичай складається з кількох частин: виступи артистів, культурно-просвітницькі лекції, роздача книжок, неформальне спілкування. Часто до мобільних груп «Культурного десанту» приєднуються зірки шоу-бізнесу, відомі актори, співаки, блогери — наприклад Alyona Alyona, Христина Соловій, багато інших.

Схожі підрозділи є й в інших країнах: Armed Forces Entertaiment у США, Entertainments National Service Association (ENSA) і The Royal Corps of Army Music у Великій Британії тощо. Однак є суттєва різниця. Це не лише про те, як зірки на фронті підтримують солдатів. Це солдати, які пройшли власний бойовий шлях, вирішили допомогти побратимам своєю творчістю, віршами, піснями, культурою. Взаємодія з бійцями відбувається за принципом «рівний із рівними», а спільний досвід сприяє встановленню глибшої довіри між артистом і аудиторією.

Ось кілька прикладів. Оперний співак, один із провідних вокалістів Запорізької філармонії Юрій Іваськевич із перших днів повномасштабного вторгнення приєднався до війська. У своїй 110-й бригаді очікувано отримав позивний «Паваротті». Воював на Запорізькому напрямку, але влітку 2023 року під час контрнаступу втратив ліву ногу, наступивши на міну. Після реабілітації долучився до «Культурного десанту», тепер служить — виступає на фронті для солдатів.

Культурний десант
Культурний десант

Ольга Рукавішнікова — мультиінструменталістка, яка почала грати на скрипці ще п’ятирічною дівчинкою. В мирному житті — одна з найкращих випускниць Національної музичної академії, лауреатка багатьох конкурсів. На великій війні — теж із перших днів, кулеметниця з розвідувального батальйону, пережила п’ять поранень на фронті та втратила око. Після реабілітації теж багато виступала з «Культурним десантом» на різних напрямках.

Фронтова студія

У Силах оборони тисячі діячів культури — поетів, письменників, митців. І вони продовжують творити — пишуть книжки, картини, вірші, пісні. Але вся ця творчість може залишитися без аудиторії, адже у бійців немає можливості видавати книжки чи записувати пісні на професійній студії. Миколай Сєрга вирішив створити умови для того, щоби цю творчість почуло якомога більше українців. Із допомогою спонсорів обладнали мікроавтобус як професійну музичну студію та об’їхали весь фронт для запису пісень талановитих військових.

Про що ці пісні? Штурмовик написав колискову для доньки, адже коли вона в Європі готується спати, він в Україні з побратимами заходить на бойові позиції. Боєць написав пісню для свого батька, який загинув на війні. Доброволець із Харкова співає про незламність рідного міста. Загалом за 2024 рік було записано 14 пісень. Згодом «Культурний десант» розвинув цей проєкт. Добирає найяскравіші твори військових, організовує не лише запис у професійній музичний студії, а й зйомки кліпу. Станом на березень 2025 року створено понад 20 кліпів, які набирають сотні тисяч переглядів на YouTube і на стримінгових платформах.

Один із прикладів — пісня «Пам’ять» бійця 47-ї бригади Костянтина Духновського. Для зйомок кліпу запросили легендарну акторку Аду Роговцеву. Участь узяли також Сергій «Волина» Волинський, Миколай Сєрга, Остап Українець, учасники руху Free Azov. Кліп має нагадувати про силу народної пам’яті, яка допомагає не опускати рук і рухатися далі. «Я хотів висловитися на тему культури пам’яті. Це те, що допомагає нам гуртуватися, захищати своє, виживати», — поділився автор пісні Костянтин Духновський.

Оскільки з часом діяльність «Культурного десанту» значно масштабувалася, було вирішено відтепер весь проєкт назвати «Культурні сили».

Книга на фронт

«Книги — це зброя на війні ідей», — цей вислів приписують Франкліну Рузвельту. Згодом він став головним гаслом американської некомерційної організації The Council of Books in Wartime, яка з 1943 до 1947 року розповсюдила близько 122 мільйонів примірників понад 1300 назв книг серед солдатів.

Україна також упроваджує ці практики. «Культурний десант» у квітні 2023 року розпочав проєкт «Книга на фронт». Книги для солдатів стають подарунками від цивільних, за жанрами це художня література, фантастика, детективи, книги з психології та історії. Загалом за час функціонування проєкту бійцям передано понад 32 тисячі книжок і близько 12 тисяч безкоштовних доступів до електронної бібліотеки Yakaboo.

Керівник проєкту — сержант ЗСУ Андрій Овчарук. До війни він очолював київський відділ одного з найбільших українських видавництв. «Ми доставляємо близько двох тисяч книг щомісяця й отримуємо запити від психологів різних бригад, а також інструкторів навчальних центрів і військових інститутів щодо того, які саме книги вони вважають найважливішими для своїх солдатів», — розповідає Овчарук.

Окрім морально-психологічного забезпечення, «Культурний десант» веде у війську активну просвітницьку діяльність. Цікаві лекції з української історії та культури підвищують загальний культурно-освітній рівень військовослужбовців, формують ціннісні орієнтири, розвивають критичне мислення й здатність протистояти ворожим ІПСО.

«Коли ми воювали, то хотіли, аби до нас приїхали якісь артисти. І тепер ми добираємо слова, пісні, жарти — такі, які самі б хотіли почути, коли були в бойових підрозділах», — розповідає керівник мобільної групи «Культурного десанту», що працює на Запорізькому напрямку, Євген Воронецький із позивним «Настрій». Він долучився до війська в перші дні повномасштабної війни. А до «Культурного десанту» — за півтора року.

Концерт на лісовій галявині добігає кінця. Більшість слухачів задоволена; навіть ті, хто спочатку скептично або й неприязно ставився до артистів, визнають, наскільки корисними та важливими можуть бути такі заходи. Всі в гарному настрої, митців іще довго не хочуть відпускати. Їх пригощають кавою, дарують бойові шеврони та прапори. З ними фотографуються й діляться найсокровеннішими думками. Їм дякують і запрошують приїздити ще. Якнайшвидше. Це означає, що мобільна група «Культурного десанту» із завданням упоралась. Артисти прощаються й вантажаться в бусик — у них сьогодні ще один виступ, а може, й більше. Для іншого підрозділу, можливо, в іншій області України — за десятки кілометрів звідси. Але скрізь, хоч де з’являються митці «Культурного десанту», на них чекає теплий прийом і вдячна публіка. Адже мистецтво й справді здатне лікувати душу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Нацбанк выпустил новую монету номиналом 10 грн: в чем ее особенность
TSN
2025-07-06T16:06:24Z
Домой вернетесь с пустым кошельком: супермаркеты обновили цены на сливочное масло, молоко и сыр
Знай
2025-07-13T19:22:02Z
Не только индексация: пенсионерам дважды пересчитают выплаты, но придется подождать
Знай
2025-07-13T18:37:41Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как предотвратить пищевое отравление летом и что делать, когда уже отравился: советы врача
Знай
2025-07-13T18:52:40Z
Пять продуктов и напитков, которые провоцируют появление отеков
Gazeta UA
2025-07-13T17:42:48Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Убийство полковника СБУ в Киеве: журналист раскрыл детали о Ворониче и его нападающих
TSN
2025-07-13T19:22:42Z
Имели паспорта Азербайджана, но связаны с криминалом РФ: журналист рассказал об убийцах Воронича
ZN UA
2025-07-13T19:07:40Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
График отключения света на неделю 14-20 июля Запорожской области: кого предупредили
Политека
2025-07-13T19:31:09Z
Адское лето: июль устанавливает новые температурные пределы
Gazeta UA
2025-07-13T19:25:45Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Когда закончится пенсия по инвалидности: в Пенсионном фонде дали разъяснение
Знай
2025-07-13T19:07:14Z
Что делать, если во время проверки не работает "Резерв+" - совет от Минобороны
TSN
2025-07-13T19:06:14Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Симпсоны предсказали Лабубу: почему тревожная теория заставляет владельцев сжигать вирусную игрушку
Фокус
2025-07-13T18:52:06Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Россияне атаковали Полтаву и Николаев, вспыхнули пожары
Telegraf
2025-07-13T18:37:00Z
В британском аэропорту "Саутенд" разбился небольшой самолет
Европейская правда
2025-07-13T18:28:17Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Нежный, как облачко: готовим идеальный паштет для перекуса
Telegraf
2025-07-13T19:22:30Z
Сексолог указала, как добиться женщинам пика наслаждения
Gazeta UA
2025-07-13T19:07:31Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Китайская студентка на грани отчисления из-за связи с украинским геймером
TSN
2025-07-13T16:27:10Z
Четыре "золотые" правила ухода за электрическим чайником
Gazeta UA
2025-07-13T16:06:36Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Итальянский теннисист Синнер впервые выиграл Уимблдон
ZN UA
2025-07-13T18:43:23Z
Галатасарай может позволить себе выкупить Осимхена, если оплатит частями
Корреспондент
2025-07-13T18:15:14Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z
Уимблдон U-14 проигран - не беда, когда в стране война
Корреспондент
2025-07-13T15:54:29Z
Травмы не могут позволить полноценно служить футболу: Интер выгоняет игрока
Корреспондент
2025-07-13T15:21:51Z