MY.UAНовини
Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців
Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців

Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців

Скрипка проти кулі: як мистецтво підтримує українських бійців

image

Лісова галявина, солдати відпочивають, сидячи на землі. Чути віддалені звуки роботи артилерії — бої на лінії зіткнення не вщухають ані на мить. Це «перша лінія» за кілька кілометрів від фронту — тут солдати переводять подих у перервах між бойовими завданнями. Хтось мовчки курить і думає про своє; хтось зацікавлено спостерігає за незвичними гостями, що витягають із бусика музичні інструменти та якісь коробки. Це ж війна, що тут роблять музиканти?

Культурний десант
Культурний десант

Уздовж лінії фронту їздить кілька таких бусиків із митцями, музичними інструментами, апаратурою й книжками. Це мобільні групи «Культурного десанту» — організації, що об’єднує у своїх лавах музикантів, письменників, акторів та інших митців, які долучилися до війська. Серед них — відомі співаки Мирослав Кувалдін, Віталій Кириченко, Анатолій Тапольський та багато інших. Вони співають, читають вірші, спілкуються з бійцями, навіть ставлять спектаклі. Або, як кажуть в офіційних доповідях, «використовують мистецтво для морально-психологічної підтримки бійців». Щотижня ці мобільні групи проводять по 30–40 виступів на різних ділянках фронту. Постійно виступають у десятках шпиталів чи центрах підготовки новобранців, у військових навчальних закладах. На фронті це події для малої кількості солдатів. Поблизу фронту багато бійців ніхто не збиратиме з міркувань безпеки. В навчальних чи реабілітаційних центрах можуть бути й великі концерти.

Ідея створення «Культурного десанту» належить Миколаю Сєрзі — музиканту й телеведучому, відомому всій країні за участю в багатьох телешоу, зокрема в програмі «Орел і решка».

Культурний десант
Культурний десант

В перші дні повномасштабного вторгнення в рідній Одесі він вступив до місцевої ТрО. Чергував із рештою бійців, чекаючи на ворожий десант. Згодом звернув увагу на те, наскільки виснажені солдати постійними чергуваннями. Став вечорами влаштовувати невеликі музично-поетичні виступи для побратимів. Пісні, вірші й спілкування сприяли емоційній підзарядці, допомагали переключатися й легше переживати потік негативних новин з усіх фронтів. Командири оцінили й доручили Миколаю займатися цим постійно та масштабувати ідею.

«Людина, яка закінчила консерваторію, напевно, принесе більше користі за своїм фахом, аніж на спостережному посту. Тому що скрипка — це теж зброя», — вважає генерал-майор Владислав Клочков. У 2022–2024 роках він був начальником Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ.

З часом «Культурний десант» розширився до великого підрозділу, що об’єднує понад сотню митців і представників творчих професій: музикантів, літераторів, журналістів, акторів, культурних менеджерів.

Програма заходу зазвичай складається з кількох частин: виступи артистів, культурно-просвітницькі лекції, роздача книжок, неформальне спілкування. Часто до мобільних груп «Культурного десанту» приєднуються зірки шоу-бізнесу, відомі актори, співаки, блогери — наприклад Alyona Alyona, Христина Соловій, багато інших.

Схожі підрозділи є й в інших країнах: Armed Forces Entertaiment у США, Entertainments National Service Association (ENSA) і The Royal Corps of Army Music у Великій Британії тощо. Однак є суттєва різниця. Це не лише про те, як зірки на фронті підтримують солдатів. Це солдати, які пройшли власний бойовий шлях, вирішили допомогти побратимам своєю творчістю, віршами, піснями, культурою. Взаємодія з бійцями відбувається за принципом «рівний із рівними», а спільний досвід сприяє встановленню глибшої довіри між артистом і аудиторією.

Ось кілька прикладів. Оперний співак, один із провідних вокалістів Запорізької філармонії Юрій Іваськевич із перших днів повномасштабного вторгнення приєднався до війська. У своїй 110-й бригаді очікувано отримав позивний «Паваротті». Воював на Запорізькому напрямку, але влітку 2023 року під час контрнаступу втратив ліву ногу, наступивши на міну. Після реабілітації долучився до «Культурного десанту», тепер служить — виступає на фронті для солдатів.

Культурний десант
Культурний десант

Ольга Рукавішнікова — мультиінструменталістка, яка почала грати на скрипці ще п’ятирічною дівчинкою. В мирному житті — одна з найкращих випускниць Національної музичної академії, лауреатка багатьох конкурсів. На великій війні — теж із перших днів, кулеметниця з розвідувального батальйону, пережила п’ять поранень на фронті та втратила око. Після реабілітації теж багато виступала з «Культурним десантом» на різних напрямках.

Фронтова студія

У Силах оборони тисячі діячів культури — поетів, письменників, митців. І вони продовжують творити — пишуть книжки, картини, вірші, пісні. Але вся ця творчість може залишитися без аудиторії, адже у бійців немає можливості видавати книжки чи записувати пісні на професійній студії. Миколай Сєрга вирішив створити умови для того, щоби цю творчість почуло якомога більше українців. Із допомогою спонсорів обладнали мікроавтобус як професійну музичну студію та об’їхали весь фронт для запису пісень талановитих військових.

Про що ці пісні? Штурмовик написав колискову для доньки, адже коли вона в Європі готується спати, він в Україні з побратимами заходить на бойові позиції. Боєць написав пісню для свого батька, який загинув на війні. Доброволець із Харкова співає про незламність рідного міста. Загалом за 2024 рік було записано 14 пісень. Згодом «Культурний десант» розвинув цей проєкт. Добирає найяскравіші твори військових, організовує не лише запис у професійній музичний студії, а й зйомки кліпу. Станом на березень 2025 року створено понад 20 кліпів, які набирають сотні тисяч переглядів на YouTube і на стримінгових платформах.

Один із прикладів — пісня «Пам’ять» бійця 47-ї бригади Костянтина Духновського. Для зйомок кліпу запросили легендарну акторку Аду Роговцеву. Участь узяли також Сергій «Волина» Волинський, Миколай Сєрга, Остап Українець, учасники руху Free Azov. Кліп має нагадувати про силу народної пам’яті, яка допомагає не опускати рук і рухатися далі. «Я хотів висловитися на тему культури пам’яті. Це те, що допомагає нам гуртуватися, захищати своє, виживати», — поділився автор пісні Костянтин Духновський.

Оскільки з часом діяльність «Культурного десанту» значно масштабувалася, було вирішено відтепер весь проєкт назвати «Культурні сили».

Книга на фронт

«Книги — це зброя на війні ідей», — цей вислів приписують Франкліну Рузвельту. Згодом він став головним гаслом американської некомерційної організації The Council of Books in Wartime, яка з 1943 до 1947 року розповсюдила близько 122 мільйонів примірників понад 1300 назв книг серед солдатів.

Україна також упроваджує ці практики. «Культурний десант» у квітні 2023 року розпочав проєкт «Книга на фронт». Книги для солдатів стають подарунками від цивільних, за жанрами це художня література, фантастика, детективи, книги з психології та історії. Загалом за час функціонування проєкту бійцям передано понад 32 тисячі книжок і близько 12 тисяч безкоштовних доступів до електронної бібліотеки Yakaboo.

Керівник проєкту — сержант ЗСУ Андрій Овчарук. До війни він очолював київський відділ одного з найбільших українських видавництв. «Ми доставляємо близько двох тисяч книг щомісяця й отримуємо запити від психологів різних бригад, а також інструкторів навчальних центрів і військових інститутів щодо того, які саме книги вони вважають найважливішими для своїх солдатів», — розповідає Овчарук.

Окрім морально-психологічного забезпечення, «Культурний десант» веде у війську активну просвітницьку діяльність. Цікаві лекції з української історії та культури підвищують загальний культурно-освітній рівень військовослужбовців, формують ціннісні орієнтири, розвивають критичне мислення й здатність протистояти ворожим ІПСО.

«Коли ми воювали, то хотіли, аби до нас приїхали якісь артисти. І тепер ми добираємо слова, пісні, жарти — такі, які самі б хотіли почути, коли були в бойових підрозділах», — розповідає керівник мобільної групи «Культурного десанту», що працює на Запорізькому напрямку, Євген Воронецький із позивним «Настрій». Він долучився до війська в перші дні повномасштабної війни. А до «Культурного десанту» — за півтора року.

Концерт на лісовій галявині добігає кінця. Більшість слухачів задоволена; навіть ті, хто спочатку скептично або й неприязно ставився до артистів, визнають, наскільки корисними та важливими можуть бути такі заходи. Всі в гарному настрої, митців іще довго не хочуть відпускати. Їх пригощають кавою, дарують бойові шеврони та прапори. З ними фотографуються й діляться найсокровеннішими думками. Їм дякують і запрошують приїздити ще. Якнайшвидше. Це означає, що мобільна група «Культурного десанту» із завданням упоралась. Артисти прощаються й вантажаться в бусик — у них сьогодні ще один виступ, а може, й більше. Для іншого підрозділу, можливо, в іншій області України — за десятки кілометрів звідси. Але скрізь, хоч де з’являються митці «Культурного десанту», на них чекає теплий прийом і вдячна публіка. Адже мистецтво й справді здатне лікувати душу.

Джерело матеріала
У Молдові відклали засідання суду, де одіозний Сіміон оскаржує заборону на вʼїзд
Европейская правда
Венс знову натякає на можливий вихід США з переговорів щодо війни в Україні
Европейская правда
Переговори щодо війни в Україні зайшли в глухий кут, – Венс
Vlasti
Євросоюз уже готує 18-й пакет санкцій проти РФ разом із США
ГЛАВКОМ NET
У Лондоні кажуть, що угода з ЄС принесе 9 млрд фунтів стерлінгів британській економіці
Европейская правда
Зеленський уперше поговорив з новим президентом Румунії і запросив його до України
ГЛАВКОМ NET
"Рожеві окуляри б'ються склом всередину": у Трампа зробили прогноз щодо сьогоднішньої розмови з Путіним
FaceNews
Литва подала до суду ООН на Білорусь через міграційний шантаж Лукашенка
Европейская правда
Стало відомо, з чого почне роботу новий президент Румунії
ГЛАВКОМ NET
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
У двох містах України скасовано концерти гурту «Курган і Агрегат» через нецензурну лексику
ГЛАВКОМ NET
«Амстердам» повертається. Ця пісня стала квитком у велике музичне життя для українського співака і композитора Влада Дарвіна.
FM-TV
Мадонна змінила імідж
ГЛАВКОМ NET
Данилко в інтерв’ю росіянину розповів про подробиці особистого життя
ГЛАВКОМ NET
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 19 - 23 травня
VGorode
До художнього музею у Києві повернуто картину, незаконно вивезену під час Другої світової
ГЛАВКОМ NET
Україну та Ізраїль звинуватили в махінаціях на "Євробаченні": іспанський мовник зробив заяву
ТСН
Новий Папа Римський зустрівся з віцепрезидентом США у Ватикані
Европейская правда
"Зарплата, все, лишайся": військовий розповів, як за кордоном "полюють" на українських військових
FaceNews
У Китаї для держслужбовців введено суворе правило на делікатеси, алкоголь та цигарки
ГЛАВКОМ NET
Євросоюз запускає фонд на 150 млрд євро для переозброєння України – FT
ГЛАВКОМ NET
Китай запускає гігантський безпілотник, який зможе долетіти до України
ГЛАВКОМ NET
Голова ради резервістів Сухопутних військ пояснив, чим небезпечна ракета «Ярс»
ГЛАВКОМ NET
Українці зможуть знайти роботу через портал «Дія»
ГЛАВКОМ NET
Литва планує купити військові кораблі у Норвегії
Европейская правда
Люди, які тримають компанії. Як SHERIFF змінює підхід до персоналу у воєнній реальності
Корреспондент
"Найсмертоносніша стадія": Байден уперше прокоментував свій діагноз, лікарі поділились прогнозами
FaceNews
Що корисного в свинині: чому дієтологи рекомендують обов’язково додати це м’ясо до раціону
ТСН
У Києві зафіксовано спалах кору: як захиститися від хвороби
ГЛАВКОМ NET
Як тип напувалок впливає на продуктивність свиней: дослід компанії “ВАДА”
Agravery
Названо симптом, який говорить про те, що вам більше не можна пити каву
TSN
1 грам на літр води — і спатифілум тонутиме у хмарі квітів: рослина постійно випускатиме бутони
ТСН
Скільки кроків потрібно зробити щодня для профілактики раку - дослідження
ТСН
Банани на межі зникнення через зміни клімату
AgroPortal
Розведення чи забій: як раціон свиней залежить від місця їх збуту
AgroPortal
Мати кримськотатарського політв’язня звернулася до Ердогана з проханням звільнити сина
ГЛАВКОМ NET
РФ штурмує кордон: прикордонники повідомили, де найскладніша ситуація
ГЛАВКОМ NET
На одній з вулиць Вінниці два місяці діятиме обмеження руху
ГЛАВКОМ NET
У Києві 20-25 травня відбудуться продуктові ярмарки
ГЛАВКОМ NET
West keeps shifting its red lines – and only encourages Putin’s aggression
ГЛАВКОМ NET
Синоптикиня розповіла, коли в Україну прийде потепління
ГЛАВКОМ NET
У Києві та області очікується гроза
ГЛАВКОМ NET
Понад 200 населених пунктів Сумщини підлягають евакуації через російські обстріли
ГЛАВКОМ NET
Метро на Виноградар навряд чи буде добудовано до 2027 року: що гальмує процес
ГЛАВКОМ NET
На Сумщині суд оголосив вирок чоловіку, який захищав село від росіян
ГЛАВКОМ NET
На Київщині вандали пошкодили медичні автомобілі
ГЛАВКОМ NET
Шокуюче вбивство в Бердянську: 14-річна школярка, наслідуючи серійного вбивцю, закатувала 7-річну дівчинку
Vlasti
На Бориспольщині у ДТП загинула 10-річна дівчинка
ГЛАВКОМ NET
Під час спроби перетнути Ла-Манш загинув мігрант
Европейская правда
У Греції стався землетрус, який відчули в Афінах
Европейская правда
В Німеччині чоловік поранив ножем п’ятьох осіб: один постраждалий в критичному стані
Европейская правда
Закрила собою 4-річного сина: у Василькові загинула 27-річна жінка внаслідок атаки БпЛА
TSN
У Києві чоловік з ножем напав на 18-річну продавчиню у квітковій крамниці
ГЛАВКОМ NET
Як захистити капусту від гусені, попелиці, слимаків, молі, совки: які рослини садити поряд
ТСН
Посипте грядку — і цибуля виросте з кулак: рецепт засобу, який передають із покоління в покоління
TSN
Три знаки зодіаку, які можуть розбагатіти у зрілому віці: астрологи їх назвали
TSN
Як виростити щедрий урожай картоплі без прополювання та підгортання: корисний лайфгак
ТСН
Названо знаки зодіаку, яким доля завжди дарує другий шанс: таких щасливців лише два
TSN
Проклята фортеця над Збручем: історія і легенди Скала-Подільського замку
ТСН
Цей кущ цвіте понад 120 днів, тому його неодмінно треба посадити у своєму саду
ТСН
Вісім найсмачніших і найкращих начинок для млинців: про такі мало хто знає
ТСН
День ангела 19 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
Україна попросила допомогу у будівництві доріг в однієї з азійських держав
ГЛАВКОМ NET
EBITDA найбільшого виробника цукру в Європі упала на 45%
AgroPortal
На Чернігівщині кукурудзою засіяли майже 370 тис. га
AgroPortal
Автомобільна мапа України: де найчастіше змінювали «залізних коней» у квітні
ГЛАВКОМ NET
Україна напрацьовує нові правила агроторгівлі з ЄС - Мінагрополітики
Agravery
Фонд гарантування кредитів для аграріїв здешевив фінансування
AgroPortal
Польща конфіскувала шини для літаків Boeing, які прямували до Росії
ГЛАВКОМ NET
Ristone Holdings інвестував 2 млн євро в оновлення техніки
AgroPortal
Британія та ЄС укладають нову торговельну угоду: для харчів передбачені спрощення
AgroPortal
Застосунки для знайомств втрачають популярність: дослідження
ГЛАВКОМ NET
Канадський блогер зібрав iPhone із деталей з AliExpress: ціна шокує
ГЛАВКОМ NET
Sony почала масово блокувати російські акаунти на PlayStation Network
ГЛАВКОМ NET
Microsoft повертає у Windows 11 старі технології передачі файлів
ГЛАВКОМ NET
Де Мойсей отримав 10 заповідей: з’явилася нова теорія
ТСН
CRM тільки для продажів? КВЦ "Парковий" ламає стереотипи з NetHunt CRM
Корреспондент
Магнітна буря 19 травня: з якою силою штормитиме
ТСН
Екологічна катастрофа наближається: комахи гинуть у нерівній боротьбі за виживання
ТСН
Це змінить полюс обертання Землі: вчені зробили гучне відкриття
ТСН
Трофей Яремчука та асист Циганкова. Як минув вікенд для легіонерів збірної України
ГЛАВКОМ NET
Українець здобув срібло етапу Кубка світу з паркуру
ГЛАВКОМ NET
«Він деградує». Пропагандист Губернієв розповів про стан справ у російському спорті
ГЛАВКОМ NET
У РФ стверджують, що Зеленський одним дзвінком зірвав обговорення повернення Росії в міжнародний футбол
ГЛАВКОМ NET
У Москві 23-річний російський хокеїст випав з балкону шостого поверху
ГЛАВКОМ NET
«Динамо» зіграє наступний поєдинок з новою емблемою
ГЛАВКОМ NET
41-річний швейцарець встановив унікальне досягнення на чемпіонаті світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
Арбітр НХЛ достроково завершив поєдинок через удар ключкою в голову
ГЛАВКОМ NET
Шовковський повторив унікальне досягнення Реброва та Дем'яненка
ГЛАВКОМ NET