MY.UAНовини
Сторінки історії: як в Україні під час війни вибори проводили
Сторінки історії: як в Україні під час війни вибори проводили

Сторінки історії: як в Україні під час війни вибори проводили

Строкаті передвиборчі плакати, святкова метушня біля агітаційних наметів, обіцянки потенційних кандидатів, що тішать душу, – погодьтеся, вже скучили за цим усим? Про можливі вибори у нашій країні говорять все наполегливіше і наполегливіше, хоча і з однозначною ремаркою – під час війни провести їх неможливо.

Про те, що спроби організувати всенародне голосування в той час, коли десь неподалік гуркочуть гармати, приречені на провал, підказує й історичний досвід. Єдиний випадок, коли в Україні намагалися провести такі вибори, стався 1918 року. Тоді намагалися скликати Українські Установчі Збори (УУЗ). Як це було і чим закінчилося – у матеріалі Коротко про.

Європейська традиція та довгоочікувана Конституція

Безсумнівно, виникає запитання: а навіщо це взагалі тоді було потрібне? Після революційного 1917 року настає 1918-й, не менш жорсткий, зі своїми геополітичними ломками і зовсім не радісними перспективами. До кінця Першої світової війни ще далеко, офіційно вона завершиться лише 11 листопада. З усіх боків обступають інші загрози. Головна з них – більшовицька орда… А у планах на 9 січня стоять вибори. З одного боку, логіки немає, з іншого - вона очевидна.

Саму ідею скликання зборів почали обговорювати у Києві ще з літа 1917 року. Вже у жовтні Центральна Рада ухвалила закон про вибори та створила головну комісію з виборів. Остаточне рішення про проведення голосування було проголошено в Третьому Універсалі Центральної Ради, затвердженому 20 листопада 1917 року.

Центральна Рада Української Народної Республіки вирішувала одразу три завдання. Перше - це легалізація власної легітимності. І хоча вона складалася з авторитетних у суспільстві людей (від Грушевського до Вінниченка), все ж таки була не обраним, а значить, не демократичним органом. Друге – дотримання європейських традицій. Для демократій Європи це була нормальна та усталена практика, коли для визначення напряму державного розвитку та прийняття Конституції проводилися подібні плебісцити. Навіть сам термін «конституанта», що застосовується у разі УУС, походив із Франції та розійшовся згодом по інших країнах континенту.

Третє (вже тоді актуальна потреба) – проголошення незалежності від Росії, яке виключало натяки не лише на єдиний державний устрій, а й навіть на будь-які форми автономії.

Третій Унівесал Центральної Ради дав старт проведенню у країні виборів. Фото: uinp.gov.ua

Права для жінок та солдатів

Голосувати попри все – так вирішили в Києві, і старт передвиборчої кампанії був даний. За задумом, правила голосування були не лише демократичними, а й у чомусь новаторськими. Наприклад, право віддати свій голос українські жінки здобули одними з перших у Європі. Для порівняння, у Німеччині до 1926 року жінки ставили підпис на «жіночих бюлетенях», у Британії прекрасну половину людства вирівняли у правах із чоловіками у 1928 році, а у Франції взагалі лише 1945 року.

Самі вибори проводилися на основі таємного, прямого і головне – загального голосування. Право обирати отримали як жінки, так і чоловіки, які досягли 20-річного віку. Виборчі дільниці організували і в армійських частинах, розташованих на підконтрольних Центральній Раді територіях. На окупованих землях голосування не проводилось.

Була і ще одна проблема: як вирішити питання - що дає право людині віддати свій голос, адже українського громадянства та паспортів ще не було (вони будуть запроваджені лише 1918 року)? Вирішили просто: до голосування допускали всіх, хто живе в містах і селах, на підставі будь-яких документів, що підтверджують це.

Усього потрібно було обрати 301 депутата Установчих Зборів. Вважалося – одна людина представлятиме волю 100 000 виборців.

У кожному із округів реєструвалися окремі списки кандидатів. Не було єдиного всеукраїнського списку від певної партії, у кожному окрузі (а їх було 10) подавався свій список.

Зразок агітаційного плакат для сільських жителів. Фото: ФБ Історія у фотографіях. Катеринослав-Дніпропетровськ

Передвиборчі перегони розпочалися без розгону

На передвиборчу агітацію у політичних сил, які брали участь у перегонах, залишалося трохи більше місяця. Політтехнологи та піарники взялися за справу без розгону. Насамперед у містах. Київ у грудні 1917 року вирував. Щодня на Софійській площі та біля Троїцького народного будинку (теперішній театр оперети в районі стадіону «Олімпійський») проводилися мітинги, де тільки могли організовували збори виборців, читалися публічні лекції, на перехрестях роздавали безкоштовні газети, навіть влаштовувалися дебати прихильників партій.

У політсилах та об'єднаннях розібратися було складно навіть тодішнім політологам. Тільки у Києві за національною ознакою було зареєстровано 8 українських партійних списків, 3 єврейські, 2 польські, 1 російська (безпартійна) та кілька змішаних.

Така сама «мішанина» спостерігалася і в інших округах. Крім цього, додали проблем і більшовицькі банди, які заважали організації виборів. Найбільше це відчувалося у Чернігівській та Харківській губерніях, де «червоні» вже захопили більшу частину території. Тут міські виборчі дільниці могли взагалі не відкритися. Озброєні більшовики розганяли виборчі комісії. У Чернігівській губернії у м. Сураж голову виборчої комісії заарештували та відвезли у невідомому напрямку, а у Глухові голову волосної виборчої комісії застрелили на робочому місці. Це було дивно, хоча б тому, що більшовики також були заявлені у виборах.

Зовсім інші проблеми виникли у сільських районах. До багатьох населених пунктів агітатори просто не доїжджали, в інших селах люди не розуміли – навіщо їм знову когось обирати, якщо кілька місяців тому вони вже віддавали свої голоси за кандидатів у депутати Всеросійських установчих зборів.

Все це негативно позначилося на загальній картині явки та підсумкового голосування.

Наприклад, у селі Пигарівка Чернігівської губернії на сільському сході вирішили взагалі не брати участі у виборах, мовляв, «не віримо, набридло на подібні дурниці час витрачати». І це був не єдиний випадок... В одній із виборчих комісій тієї ж Чернігівської губернії так пояснили підсумкову низьку явку виборців: 1) "більшовицька агітація москалів"; 2) "агітація "темних" людей проти української держави"; 3) "незнання програм"; 4) "нерозуміння, оскільки деякі села ухвалювали загальні постанови, де йдеться, що вони вже голосували за такі списки".

Україна 1917-1918 рр. нагадувала величезний табір біженців. Фото: kamenca.net

Депутатів обрали достатньо, але УУЗ так і не відкрилися

Вибори, незважаючи на всі складнощі, відбулися. Вони пройшли у Київській, Полтавській, Чернігівській, Катеринославській, Волинській та Подільській губерніях.

Загалом у них взяло участь близько половини виборців. Ними було обрано 172 дупутати із заздалегідь запланованих 301 (тобто необхідний рубіж у 50% було подолано).

115 мандатів дісталися союзу Української партії соціалістів-революціонерів (УПСР) і Селянської спілки (Селянського союзу), 34 взяли більшовики, 9 – єврейські партії, 5 – отримав польський список. По одному представнику було обрано від українських соціал-демократів, лівих есерів, кадетів, членів "Бунду" "безпартійних росіян", партії хліборобів-власників.

Цього було достатньо, щоб скликати Установчі Збори, що й збиралися зробити ще в січні 1918 року. Але спочатку планам завадило захоплення Києва частинами «червоного» Муравйова. До ідеї повернулися після укладання 3 березня Брест-Литовського мирного договору та повернення до Києва Центральної Ради. Скликання УУЗ знову призначили - тепер на 12 травня. І знову завадила зміна влади. На цей раз 28 квітня її захопив гетьман Скоропадський. Більше про Установчі Збори не згадували. Принцип революційної демократії, який проповідують політичні романтики тих років, так і залишився нереалізованим. Втім, якщо задуматися: революція та демократія - речі малосумісні, чи не так?

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Китай возмущен новым решением Трампа: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-23T09:00:33Z
Посол Израиля: Украина и Израиль проведут стратегический диалог по иранской угрозе
ZN UA
2025-07-23T09:00:26Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Синоптики предупредили об опасной погоде в части Украины
Апостроф
2025-07-23T08:45:09Z
"Нас критиковали, потому что мы отступали". Сырский объяснил, зачем начал Курскую операцию
Лига
2025-07-23T08:39:44Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Что нужно сделать, если заметили желтые пятна на помидорах
TSN
2025-07-23T08:51:29Z
Спортивное питание, которое не работает: что не так с порошками, которые советуют блоггеры
Знай
2025-07-23T08:51:16Z
В Украине в трех областях вспыхнули кишечные инфекции - Минздрав
Новости Украины
2025-07-23T08:48:18Z
Завтрак, обед и ужин: какие продукты выбрать, чтобы оставаться здоровым и бодрым
Знай
2025-07-23T07:51:30Z
"Полезные" продукты, которые вредят: не ходите в супермаркет, пока не узнаете это
Telegraf
2025-07-23T07:45:29Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Когда солить суп: это правило изменяет вкус и текстуру бульона
Gazeta UA
2025-07-23T08:45:15Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 23 июля 2025 года
Фокус
2025-07-23T08:36:40Z
Когда копать картофель в 2025 году: оптимальные сроки в зависимости от региона, по месячному календарю
TSN
2025-07-23T07:21:45Z
С таким завтраком легко худеть: как приготовить сырное хачапури за 15 минут
Gazeta UA
2025-07-23T06:45:58Z
Тесто вымешивать не придется: как приготовить простой торт из вафель и крекеров к чаю
Telegraf
2025-07-23T06:12:47Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Брюс Уиллис больше не может говорить – СМИ
Корреспондент
2025-07-23T08:16:28Z
Тед Лассо возвращается: начались съемки 4 сезона
Корреспондент
2025-07-23T08:12:20Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Бесплатные продукты для ВПЛ и пенсионеров в Кировоградской области: где готовы оказать помощь
Политека
2025-07-23T09:00:07Z
Дроны-перехватчики на 3 млрд: Зеленский анонсировал новые контракты
Gazeta UA
2025-07-23T08:57:39Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Киеве мужчина стрелял по авто во дворе дома
Корреспондент
2025-07-23T09:00:09Z
Из ОАЭ экстрадировали организатора мошеннической схемы на сборах для ВСУ
Корреспондент
2025-07-23T08:57:54Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Новый железнодорожный маршрут упростит путешествия между Николаевом и Западной Украиной
Новости Украины
2025-07-23T09:00:30Z
Повышение тарифов на коммунальные услуги в Сумской области: украинцам рассказали об изменениях
Политека
2025-07-23T08:31:32Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Околи рассказал о следующих шагах Усика после победы над Дюбуа
Корреспондент
2025-07-23T08:15:17Z
Украинский футболист решил играть за Россию
Comments UA
2025-07-23T07:36:18Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Он отдал все силы: Фьюри ответил критикам Дюбуа
Корреспондент
2025-07-23T07:09:02Z
Сын Шевченко подписал свой первый профессиональный контракт
Комсомольская правда
2025-07-23T07:01:23Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Новый межзвездный объект - это враждебная технология инопланетян, считает ученый из Гарварда
Фокус
2025-07-23T08:57:45Z
Перестрелки и погони на лошадях в новом геймплейном трейлере Mafia: The Old Country
GameMag
2025-07-23T08:04:12Z
В Україні дефіцит азотних добрив може сягнути 20%
AgroNews
2025-07-23T07:12:53Z
Assassin's Creed Shadows привлекла 5 миллионов игроков
GameMag
2025-07-23T07:01:04Z
В Китае обнаружена могила принца-заложника возрастом более 1200 лет
Корреспондент
2025-07-23T06:36:57Z
Terminator 2D: No Fate отложили до октября
GameMag
2025-07-23T06:31:53Z
Трещина на лобовом стекле автомобиля: штраф или лишение водительских прав
Знай
2025-07-22T23:30:00Z
В Китае подержанные Xiaomi YU7 перепродают дороже официальной цены
Корреспондент
2025-07-22T20:33:49Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z