MY.UAНовини
Сторінки історії: як в Україні під час війни вибори проводили
Сторінки історії: як в Україні під час війни вибори проводили

Сторінки історії: як в Україні під час війни вибори проводили

Строкаті передвиборчі плакати, святкова метушня біля агітаційних наметів, обіцянки потенційних кандидатів, що тішать душу, – погодьтеся, вже скучили за цим усим? Про можливі вибори у нашій країні говорять все наполегливіше і наполегливіше, хоча і з однозначною ремаркою – під час війни провести їх неможливо.

Про те, що спроби організувати всенародне голосування в той час, коли десь неподалік гуркочуть гармати, приречені на провал, підказує й історичний досвід. Єдиний випадок, коли в Україні намагалися провести такі вибори, стався 1918 року. Тоді намагалися скликати Українські Установчі Збори (УУЗ). Як це було і чим закінчилося – у матеріалі Коротко про.

Європейська традиція та довгоочікувана Конституція

Безсумнівно, виникає запитання: а навіщо це взагалі тоді було потрібне? Після революційного 1917 року настає 1918-й, не менш жорсткий, зі своїми геополітичними ломками і зовсім не радісними перспективами. До кінця Першої світової війни ще далеко, офіційно вона завершиться лише 11 листопада. З усіх боків обступають інші загрози. Головна з них – більшовицька орда… А у планах на 9 січня стоять вибори. З одного боку, логіки немає, з іншого - вона очевидна.

Саму ідею скликання зборів почали обговорювати у Києві ще з літа 1917 року. Вже у жовтні Центральна Рада ухвалила закон про вибори та створила головну комісію з виборів. Остаточне рішення про проведення голосування було проголошено в Третьому Універсалі Центральної Ради, затвердженому 20 листопада 1917 року.

Центральна Рада Української Народної Республіки вирішувала одразу три завдання. Перше - це легалізація власної легітимності. І хоча вона складалася з авторитетних у суспільстві людей (від Грушевського до Вінниченка), все ж таки була не обраним, а значить, не демократичним органом. Друге – дотримання європейських традицій. Для демократій Європи це була нормальна та усталена практика, коли для визначення напряму державного розвитку та прийняття Конституції проводилися подібні плебісцити. Навіть сам термін «конституанта», що застосовується у разі УУС, походив із Франції та розійшовся згодом по інших країнах континенту.

Третє (вже тоді актуальна потреба) – проголошення незалежності від Росії, яке виключало натяки не лише на єдиний державний устрій, а й навіть на будь-які форми автономії.

Третій Унівесал Центральної Ради дав старт проведенню у країні виборів. Фото: uinp.gov.ua

Права для жінок та солдатів

Голосувати попри все – так вирішили в Києві, і старт передвиборчої кампанії був даний. За задумом, правила голосування були не лише демократичними, а й у чомусь новаторськими. Наприклад, право віддати свій голос українські жінки здобули одними з перших у Європі. Для порівняння, у Німеччині до 1926 року жінки ставили підпис на «жіночих бюлетенях», у Британії прекрасну половину людства вирівняли у правах із чоловіками у 1928 році, а у Франції взагалі лише 1945 року.

Самі вибори проводилися на основі таємного, прямого і головне – загального голосування. Право обирати отримали як жінки, так і чоловіки, які досягли 20-річного віку. Виборчі дільниці організували і в армійських частинах, розташованих на підконтрольних Центральній Раді територіях. На окупованих землях голосування не проводилось.

Була і ще одна проблема: як вирішити питання - що дає право людині віддати свій голос, адже українського громадянства та паспортів ще не було (вони будуть запроваджені лише 1918 року)? Вирішили просто: до голосування допускали всіх, хто живе в містах і селах, на підставі будь-яких документів, що підтверджують це.

Усього потрібно було обрати 301 депутата Установчих Зборів. Вважалося – одна людина представлятиме волю 100 000 виборців.

У кожному із округів реєструвалися окремі списки кандидатів. Не було єдиного всеукраїнського списку від певної партії, у кожному окрузі (а їх було 10) подавався свій список.

Зразок агітаційного плакат для сільських жителів. Фото: ФБ Історія у фотографіях. Катеринослав-Дніпропетровськ

Передвиборчі перегони розпочалися без розгону

На передвиборчу агітацію у політичних сил, які брали участь у перегонах, залишалося трохи більше місяця. Політтехнологи та піарники взялися за справу без розгону. Насамперед у містах. Київ у грудні 1917 року вирував. Щодня на Софійській площі та біля Троїцького народного будинку (теперішній театр оперети в районі стадіону «Олімпійський») проводилися мітинги, де тільки могли організовували збори виборців, читалися публічні лекції, на перехрестях роздавали безкоштовні газети, навіть влаштовувалися дебати прихильників партій.

У політсилах та об'єднаннях розібратися було складно навіть тодішнім політологам. Тільки у Києві за національною ознакою було зареєстровано 8 українських партійних списків, 3 єврейські, 2 польські, 1 російська (безпартійна) та кілька змішаних.

Така сама «мішанина» спостерігалася і в інших округах. Крім цього, додали проблем і більшовицькі банди, які заважали організації виборів. Найбільше це відчувалося у Чернігівській та Харківській губерніях, де «червоні» вже захопили більшу частину території. Тут міські виборчі дільниці могли взагалі не відкритися. Озброєні більшовики розганяли виборчі комісії. У Чернігівській губернії у м. Сураж голову виборчої комісії заарештували та відвезли у невідомому напрямку, а у Глухові голову волосної виборчої комісії застрелили на робочому місці. Це було дивно, хоча б тому, що більшовики також були заявлені у виборах.

Зовсім інші проблеми виникли у сільських районах. До багатьох населених пунктів агітатори просто не доїжджали, в інших селах люди не розуміли – навіщо їм знову когось обирати, якщо кілька місяців тому вони вже віддавали свої голоси за кандидатів у депутати Всеросійських установчих зборів.

Все це негативно позначилося на загальній картині явки та підсумкового голосування.

Наприклад, у селі Пигарівка Чернігівської губернії на сільському сході вирішили взагалі не брати участі у виборах, мовляв, «не віримо, набридло на подібні дурниці час витрачати». І це був не єдиний випадок... В одній із виборчих комісій тієї ж Чернігівської губернії так пояснили підсумкову низьку явку виборців: 1) "більшовицька агітація москалів"; 2) "агітація "темних" людей проти української держави"; 3) "незнання програм"; 4) "нерозуміння, оскільки деякі села ухвалювали загальні постанови, де йдеться, що вони вже голосували за такі списки".

Україна 1917-1918 рр. нагадувала величезний табір біженців. Фото: kamenca.net

Депутатів обрали достатньо, але УУЗ так і не відкрилися

Вибори, незважаючи на всі складнощі, відбулися. Вони пройшли у Київській, Полтавській, Чернігівській, Катеринославській, Волинській та Подільській губерніях.

Загалом у них взяло участь близько половини виборців. Ними було обрано 172 дупутати із заздалегідь запланованих 301 (тобто необхідний рубіж у 50% було подолано).

115 мандатів дісталися союзу Української партії соціалістів-революціонерів (УПСР) і Селянської спілки (Селянського союзу), 34 взяли більшовики, 9 – єврейські партії, 5 – отримав польський список. По одному представнику було обрано від українських соціал-демократів, лівих есерів, кадетів, членів "Бунду" "безпартійних росіян", партії хліборобів-власників.

Цього було достатньо, щоб скликати Установчі Збори, що й збиралися зробити ще в січні 1918 року. Але спочатку планам завадило захоплення Києва частинами «червоного» Муравйова. До ідеї повернулися після укладання 3 березня Брест-Литовського мирного договору та повернення до Києва Центральної Ради. Скликання УУЗ знову призначили - тепер на 12 травня. І знову завадила зміна влади. На цей раз 28 квітня її захопив гетьман Скоропадський. Більше про Установчі Збори не згадували. Принцип революційної демократії, який проповідують політичні романтики тих років, так і залишився нереалізованим. Втім, якщо задуматися: революція та демократія - речі малосумісні, чи не так?

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський погодився на "великоднє перемир'я", якщо "повна тиша дійсно запанує"
24tv
2025-04-19T18:33:42Z
Стартував другий раунд переговорів США та Ірану у Римі
Лига
2025-04-19T18:30:50Z
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:27:16Z
Адміністрація Трампа розсекретила документи про вбивство молодшого брата президента Кеннеді
УкраинФорм
2025-04-19T18:27:11Z
Росіяни вдарили по багатоповерхівці у Херсоні одразу після оголошення перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:24:15Z
Не вірте Путіну, ось "перемир'я", – житель Херсона показав палаючий будинок після атаки дронами
24tv
2025-04-19T18:15:39Z
"США говорили про це з 2008 року": Келлог зробив нову заяву щодо вступу України в НАТО
24tv
2025-04-19T18:12:31Z
Їдемо до Лондона, щоб зафіксувати це: Келлог анонсував зустріч для припинення вогню в Україні
24tv
2025-04-19T18:12:26Z
Мирна угода щодо України: у Вашингтоні хочуть провести нову зустріч із РФ
Фокус
2025-04-19T18:12:06Z
Що не так із World Press Photo
Детектор М
2025-04-19T18:33:54Z
Ухилянтів замінять найманцями: чого чекати від нових правил
Знай
2025-04-19T18:30:40Z
Стукайте, і вам відкриють, або Чому треба ходити на події, де обговорюють інші війни
Детектор М
2025-04-19T18:28:46Z
Великдень 2025: онлайн-трансляція богослужінь ПЦУ, УГКЦ та РКЦУ
ZN UA
2025-04-19T18:03:02Z
Українські розробники представили новітні надводні бойові дрони Катран
InternetUA
2025-04-19T18:01:13Z
Безкоштовне житло для переселенців у Запоріжжі: де знайти дім у складні часи
Политека
2025-04-19T17:30:37Z
Воскресіння Христове: що можна і не можна робити на Великдень 20 квітня
GlavRed
2025-04-19T17:27:51Z
Дію в цьому напрямі, – Олексій Суханов заговорив про бажання всиновити дитину
24tv
2025-04-19T17:18:08Z
Перед Великоднем на кордоні України зростає ажіотаж
360ua.news
2025-04-19T17:12:48Z
Уже продають нерухомість: Майкл Дуглас і Кетрін Зета-Джонс розлучилися
GlavRed
2025-04-19T18:33:41Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Вже є перші доповіді: Зеленський прямо сказав, чи припинились бої на фронті
GlavRed
2025-04-19T18:33:36Z
Дощі та грози атакують Україну: коли в регіонах погода стане ще гіршою
GlavRed
2025-04-19T18:27:49Z
На Херсонщині тривають російські обстріли, під ударом мирні мешканці - ОВА
УкраинФорм
2025-04-19T18:24:48Z
Розвідник випадково знайшов на війні батька, якого не бачив 28 років
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:15:20Z
Найбільший обмін: Україна повернула з полону 277 військовополонених
ZN UA
2025-04-19T18:13:43Z
Передавати за проїзд не доведеться: де громадський транспорт курсуватиме безкоштовно
Знай
2025-04-19T18:13:11Z
Україна звільнила з полону 55 воїнів "Азову", – Лубінець
24tv
2025-04-19T18:12:09Z
Повернення полонених: Лубінець розповів, кого вдалося забрати поза обміном
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:06:17Z
Новий графік маршруток у Дніпрі: як тепер курсуватиме транспорт
Политека
2025-04-19T18:01:39Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
У США літак розбився в річці Платт
360ua.news
2025-04-19T18:21:40Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T17:36:17Z
Пропагував комуністичний режим — викрито палкого прихильника срср з Харківщини
InternetUA
2025-04-19T17:28:37Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Турист намагався встановити контакт з найізольованішим племенем у світі: його затримали
Фокус
2025-04-19T14:27:37Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T14:12:11Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Без них не обходиться жодне свято: готуємо оригінальні великодні тарталетки
24tv
2025-04-19T13:30:00Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Google програла другий масштабний антимонопольний позов у США
24tv
2025-04-19T18:24:33Z
Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:00:34Z
Нацбанк придбав $10 млн за тиждень
Gazeta UA
2025-04-19T17:21:21Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Нацбанк продав найменше валюти за 2025 рік
360ua.news
2025-04-19T16:30:45Z
У кого з пенсіонерів зменшиться пенсія з 1 травня
24tv
2025-04-19T16:27:31Z
Хто отримає знижку на електроенергію у травні
24tv
2025-04-19T15:24:54Z
Астон Вілла розгромила Ньюкасл
Football.ua
2025-04-19T18:30:27Z
Суперник Гвоздика оцінив українця перед очним протистоянням
24tv
2025-04-19T18:24:09Z
Мінімальна різниця: "Цвях" та Голлавей провели церемонію зважування
24tv
2025-04-19T18:24:08Z
У Молдові пішов з життя український футбольний тренер та арбітр
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:06:35Z
Попри феєрію від Іглесіаса: Барселона оформила неймовірний камбек в чемпіонаті Іспанії
24tv
2025-04-19T18:03:34Z
Флік прокоментував яскравий камбек Барселони
Football.ua
2025-04-19T18:03:19Z
Гол Мактомінея приніс перемогу Наполі над Монцею
Football.ua
2025-04-19T17:57:38Z
Без Мбаппе: Лунін повернувся у заявку Реала на матч з Атлетіком
Football.ua
2025-04-19T17:46:36Z
Барселона — Сельта 4:3 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-19T17:27:56Z
Як смартфони підслуховують користувачів та як можна захиститися
InternetUA
2025-04-19T17:16:35Z
У Китаї роботи бігли напівмарафон разом зі спринтерами: хто переміг у гонці
Фокус
2025-04-19T17:15:59Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей
InternetUA
2025-04-19T16:34:32Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Експерти назвали найкращі бюджетні смартфони 2025 року
InternetUA
2025-04-19T14:04:21Z
Якщо Mazda створила спортивний універсал з рядним шістим циліндром EZ-6?
Топ Жир
2025-04-19T17:45:09Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z