MY.UAНовини
Сторінки історії: як в Україні під час війни вибори проводили
Сторінки історії: як в Україні під час війни вибори проводили

Сторінки історії: як в Україні під час війни вибори проводили

Строкаті передвиборчі плакати, святкова метушня біля агітаційних наметів, обіцянки потенційних кандидатів, що тішать душу, – погодьтеся, вже скучили за цим усим? Про можливі вибори у нашій країні говорять все наполегливіше і наполегливіше, хоча і з однозначною ремаркою – під час війни провести їх неможливо.

Про те, що спроби організувати всенародне голосування в той час, коли десь неподалік гуркочуть гармати, приречені на провал, підказує й історичний досвід. Єдиний випадок, коли в Україні намагалися провести такі вибори, стався 1918 року. Тоді намагалися скликати Українські Установчі Збори (УУЗ). Як це було і чим закінчилося – у матеріалі Коротко про.

Європейська традиція та довгоочікувана Конституція

Безсумнівно, виникає запитання: а навіщо це взагалі тоді було потрібне? Після революційного 1917 року настає 1918-й, не менш жорсткий, зі своїми геополітичними ломками і зовсім не радісними перспективами. До кінця Першої світової війни ще далеко, офіційно вона завершиться лише 11 листопада. З усіх боків обступають інші загрози. Головна з них – більшовицька орда… А у планах на 9 січня стоять вибори. З одного боку, логіки немає, з іншого - вона очевидна.

Саму ідею скликання зборів почали обговорювати у Києві ще з літа 1917 року. Вже у жовтні Центральна Рада ухвалила закон про вибори та створила головну комісію з виборів. Остаточне рішення про проведення голосування було проголошено в Третьому Універсалі Центральної Ради, затвердженому 20 листопада 1917 року.

Центральна Рада Української Народної Республіки вирішувала одразу три завдання. Перше - це легалізація власної легітимності. І хоча вона складалася з авторитетних у суспільстві людей (від Грушевського до Вінниченка), все ж таки була не обраним, а значить, не демократичним органом. Друге – дотримання європейських традицій. Для демократій Європи це була нормальна та усталена практика, коли для визначення напряму державного розвитку та прийняття Конституції проводилися подібні плебісцити. Навіть сам термін «конституанта», що застосовується у разі УУС, походив із Франції та розійшовся згодом по інших країнах континенту.

Третє (вже тоді актуальна потреба) – проголошення незалежності від Росії, яке виключало натяки не лише на єдиний державний устрій, а й навіть на будь-які форми автономії.

Третій Унівесал Центральної Ради дав старт проведенню у країні виборів. Фото: uinp.gov.ua

Права для жінок та солдатів

Голосувати попри все – так вирішили в Києві, і старт передвиборчої кампанії був даний. За задумом, правила голосування були не лише демократичними, а й у чомусь новаторськими. Наприклад, право віддати свій голос українські жінки здобули одними з перших у Європі. Для порівняння, у Німеччині до 1926 року жінки ставили підпис на «жіночих бюлетенях», у Британії прекрасну половину людства вирівняли у правах із чоловіками у 1928 році, а у Франції взагалі лише 1945 року.

Самі вибори проводилися на основі таємного, прямого і головне – загального голосування. Право обирати отримали як жінки, так і чоловіки, які досягли 20-річного віку. Виборчі дільниці організували і в армійських частинах, розташованих на підконтрольних Центральній Раді територіях. На окупованих землях голосування не проводилось.

Була і ще одна проблема: як вирішити питання - що дає право людині віддати свій голос, адже українського громадянства та паспортів ще не було (вони будуть запроваджені лише 1918 року)? Вирішили просто: до голосування допускали всіх, хто живе в містах і селах, на підставі будь-яких документів, що підтверджують це.

Усього потрібно було обрати 301 депутата Установчих Зборів. Вважалося – одна людина представлятиме волю 100 000 виборців.

У кожному із округів реєструвалися окремі списки кандидатів. Не було єдиного всеукраїнського списку від певної партії, у кожному окрузі (а їх було 10) подавався свій список.

Зразок агітаційного плакат для сільських жителів. Фото: ФБ Історія у фотографіях. Катеринослав-Дніпропетровськ

Передвиборчі перегони розпочалися без розгону

На передвиборчу агітацію у політичних сил, які брали участь у перегонах, залишалося трохи більше місяця. Політтехнологи та піарники взялися за справу без розгону. Насамперед у містах. Київ у грудні 1917 року вирував. Щодня на Софійській площі та біля Троїцького народного будинку (теперішній театр оперети в районі стадіону «Олімпійський») проводилися мітинги, де тільки могли організовували збори виборців, читалися публічні лекції, на перехрестях роздавали безкоштовні газети, навіть влаштовувалися дебати прихильників партій.

У політсилах та об'єднаннях розібратися було складно навіть тодішнім політологам. Тільки у Києві за національною ознакою було зареєстровано 8 українських партійних списків, 3 єврейські, 2 польські, 1 російська (безпартійна) та кілька змішаних.

Така сама «мішанина» спостерігалася і в інших округах. Крім цього, додали проблем і більшовицькі банди, які заважали організації виборів. Найбільше це відчувалося у Чернігівській та Харківській губерніях, де «червоні» вже захопили більшу частину території. Тут міські виборчі дільниці могли взагалі не відкритися. Озброєні більшовики розганяли виборчі комісії. У Чернігівській губернії у м. Сураж голову виборчої комісії заарештували та відвезли у невідомому напрямку, а у Глухові голову волосної виборчої комісії застрелили на робочому місці. Це було дивно, хоча б тому, що більшовики також були заявлені у виборах.

Зовсім інші проблеми виникли у сільських районах. До багатьох населених пунктів агітатори просто не доїжджали, в інших селах люди не розуміли – навіщо їм знову когось обирати, якщо кілька місяців тому вони вже віддавали свої голоси за кандидатів у депутати Всеросійських установчих зборів.

Все це негативно позначилося на загальній картині явки та підсумкового голосування.

Наприклад, у селі Пигарівка Чернігівської губернії на сільському сході вирішили взагалі не брати участі у виборах, мовляв, «не віримо, набридло на подібні дурниці час витрачати». І це був не єдиний випадок... В одній із виборчих комісій тієї ж Чернігівської губернії так пояснили підсумкову низьку явку виборців: 1) "більшовицька агітація москалів"; 2) "агітація "темних" людей проти української держави"; 3) "незнання програм"; 4) "нерозуміння, оскільки деякі села ухвалювали загальні постанови, де йдеться, що вони вже голосували за такі списки".

Україна 1917-1918 рр. нагадувала величезний табір біженців. Фото: kamenca.net

Депутатів обрали достатньо, але УУЗ так і не відкрилися

Вибори, незважаючи на всі складнощі, відбулися. Вони пройшли у Київській, Полтавській, Чернігівській, Катеринославській, Волинській та Подільській губерніях.

Загалом у них взяло участь близько половини виборців. Ними було обрано 172 дупутати із заздалегідь запланованих 301 (тобто необхідний рубіж у 50% було подолано).

115 мандатів дісталися союзу Української партії соціалістів-революціонерів (УПСР) і Селянської спілки (Селянського союзу), 34 взяли більшовики, 9 – єврейські партії, 5 – отримав польський список. По одному представнику було обрано від українських соціал-демократів, лівих есерів, кадетів, членів "Бунду" "безпартійних росіян", партії хліборобів-власників.

Цього було достатньо, щоб скликати Установчі Збори, що й збиралися зробити ще в січні 1918 року. Але спочатку планам завадило захоплення Києва частинами «червоного» Муравйова. До ідеї повернулися після укладання 3 березня Брест-Литовського мирного договору та повернення до Києва Центральної Ради. Скликання УУЗ знову призначили - тепер на 12 травня. І знову завадила зміна влади. На цей раз 28 квітня її захопив гетьман Скоропадський. Більше про Установчі Збори не згадували. Принцип революційної демократії, який проповідують політичні романтики тих років, так і залишився нереалізованим. Втім, якщо задуматися: революція та демократія - речі малосумісні, чи не так?

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Лавров зідзвонився з главою МЗС Туреччини: про що говорили
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T22:15:57Z
У МЗС України прокоментували рішення щодо збитого МН17: "Справедливість бере гору"
TSN
2025-05-12T21:18:42Z
Зеленський «перетрусив» Ставку і вивів звідти ексзаступника Умєрова
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:03:29Z
Зеленський та Ердоган обговорили зустріч у Стамбулі: мають однакове бачення
ТСН
2025-05-12T19:57:37Z
Орбан придумав нову "страшилку", щоб перешкодити вступу України до Євросоюзу
ТСН
2025-05-12T19:51:52Z
Речника КМВА, який погрожував журналісту, звільнено з посади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:42:13Z
Чи загрожує безпеці Україні створення демілітаризованої зони: військовий експерт розповів
ТСН
2025-05-12T19:36:18Z
Катастрофа MH17. Міжнародна організація цивільної авіації назвала винних
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:43Z
Розмова Ердогана з Зеленським і Путіним: стало відомо, про що говорили лідери
ТСН
2025-05-12T18:36:39Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-12T22:01:22Z
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:08Z
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
2025-05-12T17:26:55Z
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
2025-05-12T17:25:53Z
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
2025-05-12T17:25:14Z
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
2025-05-12T17:25:00Z
ЕксAlyosha майстерно поставила на місце критиків її зовнішності: "Всі на одне обличчя"
TSN
2025-05-12T17:23:55Z
Катерина Кухар на рідкісних фото показалася з 10-річною донькою — копією чоловіка Стоянова
TSN
2025-05-12T17:23:06Z
Оформлення паспортів для чоловіків за кордоном спростили: що змінилося
TSN
2025-05-12T21:18:17Z
Закон «про заборону РПЦ в Україні» запрацює. Уряд ухвалив постанову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T17:48:43Z
Нацгвардія спростувала, що командувача Півненка було звільнено
Лига
2025-05-12T17:33:34Z
Великий наступ на правобережжя Херсонщини: в ЗСУ відповіли, чи влаштує ворог форсування
ТСН
2025-05-12T17:26:49Z
Лев XIV не вірив до останнього, що виберуть його: ЗМІ поспілкувалися з рідним братом Папи
ТСН
2025-05-12T17:26:45Z
Ракети РФ готові до запуску за 30 секунд: полковник оцінив справність "Орешніка"
ТСН
2025-05-12T17:25:55Z
Як проходили вибори Папи і яким буде новий понтифік для України: ексклюзив з Ватикану
ТСН
2025-05-12T17:25:46Z
Український кардинал зустрівся із новим Папою Римським: він відверто розповів про розмову
ТСН
2025-05-12T17:25:33Z
Зеленський на День матері звернувся до найріднішої
ТСН
2025-05-12T17:25:21Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
Чому вії після нарощення випадають: основні причини, які треба знати
24tv
2025-05-12T13:36:40Z
США і Китай уклали торговельну угоду: що відомо
TSN
2025-05-12T17:25:01Z
Росія використовує порт Індонезії для обходу західних санкцій — розвідка
ТСН
2025-05-12T17:25:00Z
Курс валют на 12 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-12T17:24:48Z
Курс валют в Україні: українці прощаються з доларом – продавати чи зачекати
TSN
2025-05-12T17:23:47Z
В Україні банки знизять ліміти на перекази за картками
TSN
2025-05-12T17:22:04Z
В Україні хочуть підвищити "мінімалку": коли та наскільки
TSN
2025-05-12T17:21:53Z
Вчені виявили в Україні унікальний камінь з рідкісними властивостями
ТСН
2025-05-12T17:21:32Z
Українцям виплатили рекордний кешбек: як отримувати гроші за купівлі
ТСН
2025-05-12T17:21:31Z
У Миколаєві буде краща якість питної води: там будують новий водогін зі сталі Метінвесту Ахметова
ТСН
2025-05-12T17:20:20Z
Дві групи підлітків вчинили бійку біля кав'ярні у Києві: поліція відреагувала
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:57:17Z
Масштабний збій у Лондоні: як перебої з електроенергією вплинули на життя столиці
ТСН
2025-05-12T19:51:56Z
"Просто хотів підзаробити": 76-річний німець зізнався в контрабанді наркотиків
Европейская правда
2025-05-12T19:13:08Z
На Рівненщині агенти РФ намагалися підірвати наряд поліції: деталі від СБУ
ТСН
2025-05-12T17:23:49Z
У Києві під час гасіння пожежі у квартирі врятовано кота та собаку: з’явилися щемливі фото
ТСН
2025-05-12T17:22:32Z
У Києві поліція знайшла п’ятьох блогерів, які хизувалися незареєстрованою зброєю під час стриму: фото
ТСН
2025-05-12T17:22:10Z
На Чернігівщині чоловік жорстоко вбив жінку через гроші
TSN
2025-05-12T17:21:56Z
У Хмельницькому хлопця вдарило струмом на даху вантажного потяга: з’явилося відео
TSN
2025-05-12T17:21:37Z
Знімали, як тоне, але не допомогли: поліція розшукує підлітків-авторів відео загибелі чоловіка в Дніпрі
ТСН
2025-05-12T17:20:41Z
Трек "Espresso Macchiato" від Tommy Cash вважався фаворитом Eurovision Song Contest. Але після низки скандалів, Естонія, наразі у букмекерів 9-та.
FM-TV
2025-05-12T20:55:33Z
Ексречник КМВА Ієвлєв прокоментував своє звільнення та зізнався, що має ПТСР
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:54:06Z
Чи зможе Україна знищити Кримський міст німецькими Taurus: експерт дав неочікувану відповідь
TSN
2025-05-12T20:33:21Z
Лінія фронту станом на 12 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:18:34Z
Карпатський регіон засипало снігом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:33:15Z
Загарбники «полюють» на українських операторів БпЛА через високу ефективність їх роботи — волонтер
ТСН
2025-05-12T17:25:39Z
Ворог атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2025-05-12T17:25:38Z
У Рильську на Курщині знищили місце дислокації окупантів
TSN
2025-05-12T17:25:34Z
Пострілом з гранатомета: медсестра знищила окупантів і врятувала підрозділ від оточення
ТСН
2025-05-12T17:25:24Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-12T21:18:30Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
2025-05-12T17:22:39Z
Костюк поступилася прихильниці Лукашенка на турнірі WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T21:07:55Z
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:33:38Z
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T15:39:47Z
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:36:23Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T14:27:11Z
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
2025-05-12T14:19:07Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
2025-05-12T13:46:42Z
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-12T13:39:23Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН
2025-05-12T17:19:11Z
Вчені назвали дату "смерті" Всесвіту
ТСН
2025-05-12T17:18:57Z
"Згідний" чи "згодний": мовознавець роз’яснив вживання схожих слів
ТСН
2025-05-12T17:17:49Z