MY.UAНовини
Вашингтон та Москва – 300 років дружби: чому США підігрують Росії у війні з Україною
Вашингтон та Москва – 300 років дружби: чому США підігрують Росії у війні з Україною

Вашингтон та Москва – 300 років дружби: чому США підігрують Росії у війні з Україною

Фокус дослiдив партнерство Москви та Вашингтона в часи російсько-японської війни та Суецької кризи, пiдписання Угоди про Аляску та Каліфорнію та низку інших епізодів. Ці дві країни ніколи не воювали між собою, а навпаки досить часто виступали союзниками у критичні моменти.

У масовій свідомості вкоренився стереотип, наче США та Росія – одвічні вороги. Насправді це — не більше, ніж пропагандистський наратив. І мова йде не лише про дві світові війни, а й про більш локальні, буденні альянси навіть у часи Холодної війни.

Протистояння Сполучених Штатів Америки та Російської Федерації є по-справжньому епічним: у прямому значенні слова. В часи Холодної війни ключову роль грала пропаганда (на те вона й "холодна" війна), і з обох сторін було здійснено достатньо кроків, щоб перетворити це протистояння у по-справжньому глобальне — від космічної програми до конкуренції між продукцією Pepsi та Coca-Cola та радянською газованою водою "Байкал", "Тархун" тощо.

США та СРСР на грані реальних бойових дій

Усім відомо про Карибську кризу, проте в ретроспективi стає видно: це була лише гра мускулами. Найближче наддержави підійшли до небезпечної грані під час кампаній у В’єтнамі та Афганістані, коли вони справді постачали летальну зброю й війська, ще й несли реальні людські втрати (США у В’єтнамі — 58 220 загиблих, 303 644 поранених, СРСР в Афганiстанi — 15 052 убитих, 53 753 поранених). Ймовірно ця грань була перейдена i у Корейській війні, коли під корейськими символами справжню участь у бойових діях брала радянська авіація (офіційного підтвердження цьому так і не було, проте свiдоцтва є).

Найближче СРСР та США підійшли до небезпечної грані під час кампаній у В`єтнамі та Афганістані
Найближче СРСР та США підійшли до небезпечної грані під час кампаній у В`єтнамі та Афганістані

Непереложний (хоча й дивуючий) історичний факт з американо-радянських відносин – це те, що повноцінної війни між цими державами ніколи (!) не було. А Холодна війна – це лише епізод у понад двохсотрічній історії дипломатичних відносин між США та російськими державами (у трьох різних форматах – імперії, Радянського Союзу та федерації).

Усім відома співпраця між Вашингтоном та Москвою в рамках антигітлерівської коаліції під час Другої світової війни, тому на ній детально зупинятися немає сенсу. У Першiй світовiй війні співпраця виявилася "заочною": США так повноцінно і не приєдналися до Антанти, натомість виступили "на її боці". На той час у Росії вже вирувала революція і її участь у війні була інерційною. Проте в історії були більш цікаві факти значно інтенсивнішої співпраці Росії і Америки.

Петербург проти Лондону, або Чому козаки не побували в Америці

Почнемо з того, хитрі дипломатичні дії Росії посприяли самій американській війні за незалежність. Російська імператриця Катерина обіцяла британському королю Георгу підтримку, яка могла полягати навіть у відрядженні 20 тисяч російських військ на придушення повстання (відзначимо, що Росія часто надавала такого типу допомогу дружнім країнам). Тож картина, за якої запорізькі козаки рубають американських патріотів могла стати цілком реальною (саме в цей період вирішувалася доля Запорізької Січі, яка врешті була зруйнована імперськими військами).

Проте у Петербурзі вирішили, що ослаблення Великої Британії буде більш вигідне Росії й зрештою відмовили Лондону у допомозі. Цей дипломатичний маневр затримав формування карального конкурсу, що зрештою був сформований із німецьких найманців на кілька місяців пізніше, що дало додатковий час патріотам (так називали себе американські повстанці).

Потім Росія навіть намагалася сформувати антибританську коаліцію з ціллю змусити Лондон піти на поступки повстанцям, які зазнавали поразок від британських експедиційних військ. Такі дії підштовхнули Лондон відмовитися від переговорів, піти ва-банк та врешті програти цю війну бунтівним колоніям.

Від дипломатії до медицини: бурхливе століття співпраці

Після встановлення у 1803 році дипломатичних відносин між державами відбувалася більш пряма та інтенсивна співпраця. Так, у 1820-1821 роках США намагалися залучити саме Російську імперію у якості третейського судді в арбітражі щодо останнього мирного договору із Великою Британією.

У Петербурзі підтримали ініціативу Вашингтона про обмеження втручання європейців в американські справи у 1823 році — "доктрина Монро". Росії, яка сама не мала ефективної стратегії використання американських колоній (позбулася своїх володінь на континенті у 1868 році, про що нижче) було вигідно таким чином послаблювати конкурентів, в основному Велику Британію, які намагалися витискувати максимум зі своїх заокеанських володінь. Вашингтон же ж таким чином окреслював свої амбіції щодо регіонального лідерства, які країні ділових людей вдалося реалізувати до кінця століття.

Важливо Один Мюнхен вже закінчився дуже погано: уроки для України з 1938 року

Упродовж ХІХ століття США та Росія тісно співпрацювали у галузях промисловості та технологій. Американці допомагали росіянам розбудовувати інфраструктуру (практично саме американцями була прокладена залізнична лінія між Москвою та Санкт-Петербургом у 40-х роках ХІХ століття), будували військові кораблі для російського флоту після Кримської війни, допомагали подолати голод в імперії у 90-х роках ХІХ століття.

Вільям Сімпсон, Атака на Малахів курган

Важливо відзначити американську допомогу російській армії у Кримській війні 1853-1856 років. Американські випускники Сорбонни записалися у російську армію (яка воювала, зокрема, й проти Франції!) в якості військових медиків. Професійна лікарська допомога та сприяння у забезпеченні польових госпіталів медикаментів відіграла суттєву роль в допомозі пораненим солдатам.

Вже через кілька років Росія віддячила Сполученим Штатам, коли зiрвала підтримку європейськими державами сепаратистських конфедеративних штатів Америки — i таким чином полегшила перемогу північних штатів у громадянській війні 1861-1865 років.

А як щодо Аляски?

Окремо слід згадати угоду купівлі-продажу Аляски. Вона виявилося вигідною обидвом сторонам, але також була направлена проти Великої Британії — її берегова лінія таким чином опинилася закутою між американськими володіннями.

Тож, підсумовуючи російсько-американські відносини упродовж ХІХ століття, можна констатувати: Росія була найдружнішою для США серед країн Європи і часто у конфліктах останньої з іншими європейськими державами США у різних формах ставали на бік Росії.

Російсько-японська війна: США зберігають для Росії обличчя i острiв Сахалiн

Ще цікавіше ситуація розвивалася у ХХ столітті. Вже у 1905 році американці витягнули росіян із вкрай скрутного становища після розгрому російських військ на Тихому океані. Тоді американський президент Теодор Рузвельт вирішив за найкраще "зберегти обличчя" обом сторонам і укласти мир, який би не окреслював чіткої перемоги жодної із країн. З огляду на військову перевагу в регіоні та успіхи японської зброї у битвах такий підхід до справи був вигідний саме російській стороні, яка зіткнулася із суттєвими проблемами у питаннях логістики на Далекому Cході.

У у 1905 році американці витягнули росіян із вкрай скрутного становища після розгрому російських військ на Тихому океані
У у 1905 році американці витягнули росіян із вкрай скрутного становища після розгрому російських військ на Тихому океані
У у 1905 році американці витягнули росіян із вкрай скрутного становища після розгрому російських військ на Тихому океані
У у 1905 році американці витягнули росіян із вкрай скрутного становища після розгрому російських військ на Тихому океані

В результаті на переговорах у Портсмуті Росія зберегла контроль над північною частиною острова Сахалін (японці хотіли забрати увесь острів) та певний вплив у Маньчжурії (японці прагнули повністю витіснити звідти Росію). Також Росія не виплачувала жодної контрибуції, що було нетиповим явищем для цього історичного періоду.

Цікаво, що Портсмутський мир остаточно не задовільнив обидві сторони – в обох країнах спалахнули протести. І якщо відносно демократична Японія впоралася із громадським невдоволенням, то у деспотичній Росії народні виступи переросли у революцію.

Таке несвоєчасне відновлення відносин

6 грудня 1917 року президент США Вудро Вільсон наказав американським амбасадорам покинути територію Росії. Це було реакцією Вашингтона на більшовицький переворот, який відбувся кількома тижнями раніше. Дипвідносини між США та СРСР були відновлені аж через 16 років – 16 листопада 1933 року. Це був рік Голодомору на території України. Проте США вирішили саме в такий час відновити взаємини з СРСР, а надалі вміло використовували їх, зокрема й під час Другої світової війни — для свого протистояння із Великою Британією.

Важливо Великобританія, США та частинка Сталіну: що сталося з Німеччиною після Другої світової війни (мапа)

Після Другої світової війни найбільша у світі Британська імперія розпалася, незважаючи на те, що Лондон був серед переможців. Стверджувати про якийсь союз США та СРСР проти Великої Британії – це явна конспірологія. Проте ситуативно в окремих випадках ці держави діяли проти інтересів Лондона. Показовими є моменти підтримки Москвою Індії та Вашингтоном Пакистану – це лише одна із багатьох ділянок протистоянь наддержав.

Гарячі друзі під час Холодної війни

Навіть під час Холодної війни був випадок, коли СРСР та США діяли ледь не спільно проти представників старого світу – Великої Британії та Франції. Як у часи Кримської війни, за сто років до того. Мова йде про Суецьку кризу 1956 року — багато хто називає її лебединою піснею старих колоніальних імперій.

Велика Британія та Франція, які були дотичні до побудови Суецького каналу, намагалися надати військову відповідь на його націоналізацією урядом військового очільника Єгипту Гамаля Абдель Насера. Вони спонукали Ізраїль напасти на свого давнього ворога, натомість обіцяли заблокувати у Раді Безпеки ООН резолюції проти дій Єврейської держави. Що й було виконано. Проте несподівано для усіх на одному боці барикад опинилися СРСР та США, які обоє виступили рішуче проти дій Великої Британії, Франції та Ізраїлю. СРСР навіть погрожував застосувати ядерну зброю, якщо єврейська держава не виведе свої війська із міжнародно визнаної території Єгипту. США звичайно діяли менш жорстко, але вони зібрали позачергову сесію Генасамблеї ООН аби обійти вето постійних членів Ради Безпеки ООН – Великої Британії та Франції.

Під час Суецької кризи СРСР та США несподівано для усіх опинилися на одному боці барикад

Дії Кремля та Білого дому були логічними і зрозумілими. Вони не були зацікавлені у відновленні старого порядку, де б США та Радянський Союз були на других ролях. А саме акцією ревізіонізму і була Суецька криза, яку нові гегемони успішно вирішили у своїх інтересах. Проте вона є яскравим фактом, який демонструє столітню тенденцію дружби Росії та США проти інших сильних світу цього.

Ядерна загроза, гонка озброєннь та… тривала дружба?

Після взяття на озброєння ядерної бомби війна між СРСР та США потенційно несла загрозу існуванню людству. Це вже була нова ера відносин між цими державами. Викладене вище вказує, що вони ніколи не були ворогами і парадоксально, але найближче до прямої війни між собою обидві ці сторони найбільше наближалися саме у статусі ядерних держав.

Проте якщо забрати кілька десятиріч найбільш агресивного протистояння, то в цілому понад двісті років взаємодії Росії та США можна розцінювати як відносини постійної тривалої дружби та взаємовиручки у найрізноманітніших питаннях. І якщо зануритися у суто теоретичне вивчення цих відносин, то можна впевнено стверджувати, що об’єкти такого вивчення – це аж ніяк не вороги, а скоріше давні друзі, між якими інколи виникають тимчасові сварки.

Зараз ми, ймовірно спостерігаємо чергове зближення запеклих друзів після їх чергової сварки. Основне завдання офіційного Києва — не допустити щоб ці качелі відбувалися ціною України, адже вона може бути надто високою.

Важливо Як агресія РФ прискорює Апокалiпсис: хто в світі і для чого хоче мати ядерну зброю
Теги за темою
УкраинаРоссия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Перевод стрелок часов: как узнать точное время
TSN
2025-03-31T01:21:48Z
Ученые обнаружили старейший потерянный континент на Земле
TSN
2025-03-31T01:20:16Z
Полярники зафиксировали пение морского леопарда: о чем свидетельствует запись
TSN
2025-03-31T01:19:46Z
Сколько людей в Украине носят вашу фамилию и имя: определить очень просто
TSN
2025-03-31T01:19:42Z
Стала известна причина, почему заблокирован Telegram-канал "Джокер"
TSN
2025-03-31T01:17:51Z
В Европе впервые состоялся запуск орбитальной ракеты-носителя
Корреспондент
2025-03-31T01:16:48Z
Человечеству грозит глобальная катастрофа: озера на Земле стремительно теряют кислород
TSN
2025-03-31T01:16:13Z
В Египте нашли гробницу неизвестного фараона
TSN
2025-03-31T01:15:29Z
Netflix: Консоли уходят в прошлое, сегодняшние дети не мечтают о PlayStation 6
GameMag
2025-03-30T20:33:58Z
Гороскоп на неделю 31 марта-6 апреля для всех знаков Зодиака: путь к браку Овнов, траты Раков и отказ Рыб
Знай
2025-03-31T01:30:04Z
Ни в коем случае не выбрасывайте использованные пакетики чая: 7 способов применения отходов в быту
TSN
2025-03-31T01:20:51Z
Когда пересаживать рассаду из теплицы на огород: огурцы, томаты, перец, баклажаны
TSN
2025-03-31T01:20:17Z
Как и когда нужно мыть окна перед Пасхой, чтобы привлечь в свой дом счастье и изобилие
TSN
2025-03-31T01:20:12Z
Накипь в чайнике исчезнет, как и не было: этот трюк со шкуркой овоща работает лучше любой химии
TSN
2025-03-31T01:19:58Z
Засыпьте лимонную кожуру солью — и надолго избавитесь от одной из самых популярных проблем
TSN
2025-03-31T01:19:27Z
Какой цветок нужно посадить, чтобы защитить сад от белокрылки
TSN
2025-03-31T01:17:30Z
Названо точное время: сколько варить яйца, чтобы были редкими и твердыми
TSN
2025-03-31T01:16:49Z
Дом в Карпатах или вилла на Бали: где украинцам выгоднее покупать недвижимость в 2025 году
TSN
2025-03-31T01:16:14Z
"Шахеды" атаковали Харьков: двое погибших и много пострадавших
TSN
2025-03-31T01:20:44Z
В Тисе обнаружили тело очередного утопленника: что известно
TSN
2025-03-31T01:20:28Z
«Шахеды» атаковали Украину: где гремели взрывы и какие регионы пострадали
TSN
2025-03-31T01:20:21Z
В Миннесоте США легкомоторный самолет упал на дом
TSN
2025-03-31T01:20:15Z
Россияне масштабно атаковали Днепр: количество жертв возросло
TSN
2025-03-31T01:20:14Z
Вражеская атака дронами: какие последствия в Черкасской области
TSN
2025-03-31T01:20:13Z
Как взрыв 334 атомных бомб: в Мьянме во время землетрясения погибло уже более 1600 человек
TSN
2025-03-31T01:20:12Z
Магнитная буря 30 марта: какая ее мощность
TSN
2025-03-31T01:19:40Z
Часть Украины охватила воздушная тревога: где опасно
TSN
2025-03-31T01:18:40Z
Первый гол забил на 47 секунде: Яремчук отметился дублем в ворота Панатинаикоса
Факти ICTV
2025-03-30T20:37:59Z
В РФ топ-чиновник умер во время хоккейного матча: он отправлял россиян на войну
Фокус
2025-03-30T17:36:48Z
Экс-ассистент Тухеля может возглавить немецкий топ-клуб
Корреспондент
2025-03-30T16:18:05Z
Лунин оказался в эпицентре скандала в Испании
Telegraf
2025-03-30T15:24:01Z
Карпаты разгромили Черноморець в дебютном матче Кучера
Корреспондент
2025-03-30T15:04:21Z
НБА может создать новый баскетбольный турнир в Европе
ZN UA
2025-03-30T14:46:45Z
Лунин попал в досадную ситуацию из-за недостаточного уровня знания испанского
Корреспондент
2025-03-30T13:36:26Z
Российский топ-чиновник умер во время хоккейного матча: гнал россиян на войну
Telegraf
2025-03-30T11:48:01Z
"Реал" согласовал бесплатный переход звезды "Ливерпуля" и сборной Англии – СМИ
ZN UA
2025-03-30T11:16:23Z
Обстрел Харькова, новое большое наступление РФ: главные новости ночи 30 марта 2025 года
TSN
2025-03-31T01:21:30Z
Скорпионы могут смело двигаться вперед, а Стрельцам нужно проявить профессионализм: гороскоп по картам Таро на 30 марта 2025 года
TSN
2025-03-31T01:21:29Z
Украина перешла на летнее время
TSN
2025-03-31T01:21:26Z
Из-за постоянных боевых действий в Серебрянском лесу обнаруживают контуженных животных
TSN
2025-03-31T01:21:03Z
Какой погодой закончится март 2025 — прогноз синоптиков
TSN
2025-03-31T01:20:33Z
Еще 1510 оккупантов отправились в ад: Генштаб обновил данные о потерях РФ
TSN
2025-03-31T01:20:27Z
Как покрасить яйца куркумой на Пасху
TSN
2025-03-31T01:19:36Z
Под Покровском РФ обстреляли грузовик "Новой почты", есть раненый
TSN
2025-03-31T01:19:28Z
Серьезная потеря: украинские бойцы уничтожили российский РЭБ в Херсонской области
TSN
2025-03-31T01:19:02Z
Старшая дочь Брежневой похвасталась, как отпраздновала 24-летие в стиле гадания
TSN
2025-03-31T01:20:09Z
38-летняя Меган Фокс после родов изменила отношение к бывшему, которого подозревала в измене – СМИ
TSN
2025-03-31T01:19:29Z
Юлия Санина показалась с сыном за границей и раскрыла, какой совет в музыке он ей дал
TSN
2025-03-31T01:19:23Z
Певец KHAYAT откровенно высказался о новых романах и почему не торопится становиться отцом
TSN
2025-03-31T01:18:43Z
Кондратюк сделал громкое заявление о службе в ВСУ Козловского и платит ли он ему долг
TSN
2025-03-31T01:18:41Z
Победители "Евровидения-2024" Nemo публично поддержали Украину на конкурсе этого года
TSN
2025-03-31T01:18:21Z
Камалия чувственно поздравила маму с днем рождения и призналась, как она посодействовала ее успеху
TSN
2025-03-31T01:18:18Z
Анастасия Приходько показала 15-летнюю дочь-копию и ошеломила, как она подросла
TSN
2025-03-31T01:17:43Z
Анна Алхим шокировала романом с женатым "спиртовым" олигархом и отомстила его жене – детали
TSN
2025-03-31T01:16:35Z
Мобилизация по-новому: что ждет нарушителей в этом году
TSN
2025-03-31T01:21:03Z
Мобилизация студентов: когда и кто получит повестки с 1 апреля
TSN
2025-03-31T01:20:54Z
Адвокат рассказала, в каких случаях могут мобилизовать даже с броней
TSN
2025-03-31T01:20:49Z
Пасха 2025: ожидаются ли дополнительные выходные
TSN
2025-03-31T01:20:36Z
На "большой" скорости катают по Днепру: на Херсонщине массово гибнут россияне, — АТЕШ
Фокус
2025-03-31T01:20:23Z
Какие выплаты получают военные, награжденные орденами и званиями
TSN
2025-03-31T01:20:20Z
Военный эксперт назвал действенный метод, как уменьшить количество атак по Украине
TSN
2025-03-31T01:19:56Z
Является ли грехом самогоноварения: священник удивил ответом
TSN
2025-03-31T01:19:44Z
Какие доплаты предусмотрены для пенсионеров 65-70 лет в 2025 году
TSN
2025-03-31T01:19:15Z
Как приготовить курицу с хрустящей золотистой корочкой без панировки: понадобится сода
TSN
2025-03-31T01:19:50Z
Продукты для иммунитета, хорошего зрения и здоровой кожи: где содержится много цинка
TSN
2025-03-31T01:19:49Z
Украинцев атакует смертельная болезнь: кто в группе риска
TSN
2025-03-31T01:19:41Z
Дети стали жертвами жестокого отбеливания кожи из-за стремления матери к идеалу красоты - ужасные подробности
TSN
2025-03-31T01:19:38Z
Как за две минуты отчистить душевую лейку от известкового налета: секрет сантехников
TSN
2025-03-31T01:18:25Z
Когда сажать картошку, почему не стоит торопиться: ошибка, которую совершают 70% огородников
TSN
2025-03-31T01:18:09Z
Кому ни в коем случае нельзя есть сливочное масло: об этом нужно знать
TSN
2025-03-31T01:17:53Z
Бывшая нардепа Тищенко поразила похудением почти на 20 кг: фото до и после
Gazeta UA
2025-03-31T01:17:14Z
Ученые выяснили, что экстраверты реже принимают антидепрессанты
TSN
2025-03-31T01:16:10Z
После сбоя в системе "Укрзалізниця" восстановил две важные функции
TSN
2025-03-31T01:18:37Z
Новый сезон — новые платежки: что будет с тарифами в апреле 2025
TSN
2025-03-31T01:17:44Z
Пакет молока уже по 65 грн, а 300 гр творога - 95: супермаркеты резко повысили цены на молочку
Знай
2025-03-30T20:12:41Z
Цены не порадуют: во сколько украинцам обойдется пасхальная корзина в 2025
Фокус
2025-03-30T18:12:23Z
Украинское сельское хозяйство на грани: дефицит удобрений ударит по продуктам и кошелькам украинцев
Знай
2025-03-30T17:21:32Z
В приложении Укрзалізниці возобновили продажу льготных билетов для лиц с инвалидностью
Факти ICTV
2025-03-30T17:21:18Z
Цены на яйца в Украине бьют рекорды: сколько стоит десяток
Хвиля
2025-03-30T17:15:55Z
Что будет с минимальной зарплатой в Украине в 2025 году: жесткий ответ правительства
Знай
2025-03-30T17:06:32Z
Главное за 30 марта: уклонистов объявят в розыск, Ощадбанк вводит новые комиссии, а украинцы потеряют отсрочку
Знай
2025-03-30T16:54:21Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z
В Украине продают танк Т-10: сколько он стоит
TSN
2025-03-30T00:48:16Z
Российским ударом по Днепру уничтожено детище Маска: фото
TSN
2025-03-30T00:04:22Z
Не битый и с кожаным салоном: на Днепропетровщине продают танк, доставшийся от деда
Comments UA
2025-03-29T15:36:56Z
При каких условиях водители могут остаться без прав из-за состояния автомобильных фар
UAToday
2025-03-29T10:51:56Z
В Украине появился оригинальный семейный электрокар Zeekr с запасом хода 700 км
Фокус
2025-03-29T08:57:04Z
Элитный спа на колесах за 20 млн грн: Mercedes Sprinter превратили во внедорожный шикарный автодом
Знай
2025-03-29T07:51:27Z
Toyota заявила о рекордном производстве автомобилей
Корреспондент
2025-03-29T07:45:37Z
Договор об ископаемых: Трамп пригрозил Зеленскому
Корреспондент
2025-03-31T01:42:40Z
Если Россия остановит войну, чтобы возобновить силы, то снова нападет на Украину, а не Европу — журналист
TSN
2025-03-31T01:21:52Z
"В США Зеленского уже назначили виновным": Портников о новом соглашении о ископаемых
TSN
2025-03-31T01:21:24Z
Скандал с чатом в Signal: Трамп заявил, что это охота на ведьм
TSN
2025-03-31T01:21:17Z
Новое большое наступление России: эксперты ISW проанализировали, хватит ли сил у Путина
TSN
2025-03-31T01:21:04Z
"Они никто": Фейгин рассказал о переговорщиках от России в Эр-Рияде
TSN
2025-03-31T01:21:00Z
Масштабное наступление РФ: когда враг может его начать
TSN
2025-03-31T01:20:52Z
В странах Балтии выразили обеспокоенность по поводу прекращения огня в Украине: детали FT
TSN
2025-03-31T01:20:40Z
Китай и Тайвань становятся главным приоритетом: WP публикует секретные установки Гегсета для Пентагона
TSN
2025-03-31T01:20:19Z