MY.UAНовини
Вашингтон та Москва – 300 років дружби: чому США підігрують Росії у війні з Україною
Вашингтон та Москва – 300 років дружби: чому США підігрують Росії у війні з Україною

Вашингтон та Москва – 300 років дружби: чому США підігрують Росії у війні з Україною

Фокус дослiдив партнерство Москви та Вашингтона в часи російсько-японської війни та Суецької кризи, пiдписання Угоди про Аляску та Каліфорнію та низку інших епізодів. Ці дві країни ніколи не воювали між собою, а навпаки досить часто виступали союзниками у критичні моменти.

У масовій свідомості вкоренився стереотип, наче США та Росія – одвічні вороги. Насправді це — не більше, ніж пропагандистський наратив. І мова йде не лише про дві світові війни, а й про більш локальні, буденні альянси навіть у часи Холодної війни.

Протистояння Сполучених Штатів Америки та Російської Федерації є по-справжньому епічним: у прямому значенні слова. В часи Холодної війни ключову роль грала пропаганда (на те вона й "холодна" війна), і з обох сторін було здійснено достатньо кроків, щоб перетворити це протистояння у по-справжньому глобальне — від космічної програми до конкуренції між продукцією Pepsi та Coca-Cola та радянською газованою водою "Байкал", "Тархун" тощо.

США та СРСР на грані реальних бойових дій

Усім відомо про Карибську кризу, проте в ретроспективi стає видно: це була лише гра мускулами. Найближче наддержави підійшли до небезпечної грані під час кампаній у В’єтнамі та Афганістані, коли вони справді постачали летальну зброю й війська, ще й несли реальні людські втрати (США у В’єтнамі — 58 220 загиблих, 303 644 поранених, СРСР в Афганiстанi — 15 052 убитих, 53 753 поранених). Ймовірно ця грань була перейдена i у Корейській війні, коли під корейськими символами справжню участь у бойових діях брала радянська авіація (офіційного підтвердження цьому так і не було, проте свiдоцтва є).

Найближче СРСР та США підійшли до небезпечної грані під час кампаній у В`єтнамі та Афганістані
Найближче СРСР та США підійшли до небезпечної грані під час кампаній у В`єтнамі та Афганістані

Непереложний (хоча й дивуючий) історичний факт з американо-радянських відносин – це те, що повноцінної війни між цими державами ніколи (!) не було. А Холодна війна – це лише епізод у понад двохсотрічній історії дипломатичних відносин між США та російськими державами (у трьох різних форматах – імперії, Радянського Союзу та федерації).

Усім відома співпраця між Вашингтоном та Москвою в рамках антигітлерівської коаліції під час Другої світової війни, тому на ній детально зупинятися немає сенсу. У Першiй світовiй війні співпраця виявилася "заочною": США так повноцінно і не приєдналися до Антанти, натомість виступили "на її боці". На той час у Росії вже вирувала революція і її участь у війні була інерційною. Проте в історії були більш цікаві факти значно інтенсивнішої співпраці Росії і Америки.

Петербург проти Лондону, або Чому козаки не побували в Америці

Почнемо з того, хитрі дипломатичні дії Росії посприяли самій американській війні за незалежність. Російська імператриця Катерина обіцяла британському королю Георгу підтримку, яка могла полягати навіть у відрядженні 20 тисяч російських військ на придушення повстання (відзначимо, що Росія часто надавала такого типу допомогу дружнім країнам). Тож картина, за якої запорізькі козаки рубають американських патріотів могла стати цілком реальною (саме в цей період вирішувалася доля Запорізької Січі, яка врешті була зруйнована імперськими військами).

Проте у Петербурзі вирішили, що ослаблення Великої Британії буде більш вигідне Росії й зрештою відмовили Лондону у допомозі. Цей дипломатичний маневр затримав формування карального конкурсу, що зрештою був сформований із німецьких найманців на кілька місяців пізніше, що дало додатковий час патріотам (так називали себе американські повстанці).

Потім Росія навіть намагалася сформувати антибританську коаліцію з ціллю змусити Лондон піти на поступки повстанцям, які зазнавали поразок від британських експедиційних військ. Такі дії підштовхнули Лондон відмовитися від переговорів, піти ва-банк та врешті програти цю війну бунтівним колоніям.

Від дипломатії до медицини: бурхливе століття співпраці

Після встановлення у 1803 році дипломатичних відносин між державами відбувалася більш пряма та інтенсивна співпраця. Так, у 1820-1821 роках США намагалися залучити саме Російську імперію у якості третейського судді в арбітражі щодо останнього мирного договору із Великою Британією.

У Петербурзі підтримали ініціативу Вашингтона про обмеження втручання європейців в американські справи у 1823 році — "доктрина Монро". Росії, яка сама не мала ефективної стратегії використання американських колоній (позбулася своїх володінь на континенті у 1868 році, про що нижче) було вигідно таким чином послаблювати конкурентів, в основному Велику Британію, які намагалися витискувати максимум зі своїх заокеанських володінь. Вашингтон же ж таким чином окреслював свої амбіції щодо регіонального лідерства, які країні ділових людей вдалося реалізувати до кінця століття.

Важливо Один Мюнхен вже закінчився дуже погано: уроки для України з 1938 року

Упродовж ХІХ століття США та Росія тісно співпрацювали у галузях промисловості та технологій. Американці допомагали росіянам розбудовувати інфраструктуру (практично саме американцями була прокладена залізнична лінія між Москвою та Санкт-Петербургом у 40-х роках ХІХ століття), будували військові кораблі для російського флоту після Кримської війни, допомагали подолати голод в імперії у 90-х роках ХІХ століття.

Вільям Сімпсон, Атака на Малахів курган

Важливо відзначити американську допомогу російській армії у Кримській війні 1853-1856 років. Американські випускники Сорбонни записалися у російську армію (яка воювала, зокрема, й проти Франції!) в якості військових медиків. Професійна лікарська допомога та сприяння у забезпеченні польових госпіталів медикаментів відіграла суттєву роль в допомозі пораненим солдатам.

Вже через кілька років Росія віддячила Сполученим Штатам, коли зiрвала підтримку європейськими державами сепаратистських конфедеративних штатів Америки — i таким чином полегшила перемогу північних штатів у громадянській війні 1861-1865 років.

А як щодо Аляски?

Окремо слід згадати угоду купівлі-продажу Аляски. Вона виявилося вигідною обидвом сторонам, але також була направлена проти Великої Британії — її берегова лінія таким чином опинилася закутою між американськими володіннями.

Тож, підсумовуючи російсько-американські відносини упродовж ХІХ століття, можна констатувати: Росія була найдружнішою для США серед країн Європи і часто у конфліктах останньої з іншими європейськими державами США у різних формах ставали на бік Росії.

Російсько-японська війна: США зберігають для Росії обличчя i острiв Сахалiн

Ще цікавіше ситуація розвивалася у ХХ столітті. Вже у 1905 році американці витягнули росіян із вкрай скрутного становища після розгрому російських військ на Тихому океані. Тоді американський президент Теодор Рузвельт вирішив за найкраще "зберегти обличчя" обом сторонам і укласти мир, який би не окреслював чіткої перемоги жодної із країн. З огляду на військову перевагу в регіоні та успіхи японської зброї у битвах такий підхід до справи був вигідний саме російській стороні, яка зіткнулася із суттєвими проблемами у питаннях логістики на Далекому Cході.

У у 1905 році американці витягнули росіян із вкрай скрутного становища після розгрому російських військ на Тихому океані
У у 1905 році американці витягнули росіян із вкрай скрутного становища після розгрому російських військ на Тихому океані
У у 1905 році американці витягнули росіян із вкрай скрутного становища після розгрому російських військ на Тихому океані
У у 1905 році американці витягнули росіян із вкрай скрутного становища після розгрому російських військ на Тихому океані

В результаті на переговорах у Портсмуті Росія зберегла контроль над північною частиною острова Сахалін (японці хотіли забрати увесь острів) та певний вплив у Маньчжурії (японці прагнули повністю витіснити звідти Росію). Також Росія не виплачувала жодної контрибуції, що було нетиповим явищем для цього історичного періоду.

Цікаво, що Портсмутський мир остаточно не задовільнив обидві сторони – в обох країнах спалахнули протести. І якщо відносно демократична Японія впоралася із громадським невдоволенням, то у деспотичній Росії народні виступи переросли у революцію.

Таке несвоєчасне відновлення відносин

6 грудня 1917 року президент США Вудро Вільсон наказав американським амбасадорам покинути територію Росії. Це було реакцією Вашингтона на більшовицький переворот, який відбувся кількома тижнями раніше. Дипвідносини між США та СРСР були відновлені аж через 16 років – 16 листопада 1933 року. Це був рік Голодомору на території України. Проте США вирішили саме в такий час відновити взаємини з СРСР, а надалі вміло використовували їх, зокрема й під час Другої світової війни — для свого протистояння із Великою Британією.

Важливо Великобританія, США та частинка Сталіну: що сталося з Німеччиною після Другої світової війни (мапа)

Після Другої світової війни найбільша у світі Британська імперія розпалася, незважаючи на те, що Лондон був серед переможців. Стверджувати про якийсь союз США та СРСР проти Великої Британії – це явна конспірологія. Проте ситуативно в окремих випадках ці держави діяли проти інтересів Лондона. Показовими є моменти підтримки Москвою Індії та Вашингтоном Пакистану – це лише одна із багатьох ділянок протистоянь наддержав.

Гарячі друзі під час Холодної війни

Навіть під час Холодної війни був випадок, коли СРСР та США діяли ледь не спільно проти представників старого світу – Великої Британії та Франції. Як у часи Кримської війни, за сто років до того. Мова йде про Суецьку кризу 1956 року — багато хто називає її лебединою піснею старих колоніальних імперій.

Велика Британія та Франція, які були дотичні до побудови Суецького каналу, намагалися надати військову відповідь на його націоналізацією урядом військового очільника Єгипту Гамаля Абдель Насера. Вони спонукали Ізраїль напасти на свого давнього ворога, натомість обіцяли заблокувати у Раді Безпеки ООН резолюції проти дій Єврейської держави. Що й було виконано. Проте несподівано для усіх на одному боці барикад опинилися СРСР та США, які обоє виступили рішуче проти дій Великої Британії, Франції та Ізраїлю. СРСР навіть погрожував застосувати ядерну зброю, якщо єврейська держава не виведе свої війська із міжнародно визнаної території Єгипту. США звичайно діяли менш жорстко, але вони зібрали позачергову сесію Генасамблеї ООН аби обійти вето постійних членів Ради Безпеки ООН – Великої Британії та Франції.

Під час Суецької кризи СРСР та США несподівано для усіх опинилися на одному боці барикад

Дії Кремля та Білого дому були логічними і зрозумілими. Вони не були зацікавлені у відновленні старого порядку, де б США та Радянський Союз були на других ролях. А саме акцією ревізіонізму і була Суецька криза, яку нові гегемони успішно вирішили у своїх інтересах. Проте вона є яскравим фактом, який демонструє столітню тенденцію дружби Росії та США проти інших сильних світу цього.

Ядерна загроза, гонка озброєннь та… тривала дружба?

Після взяття на озброєння ядерної бомби війна між СРСР та США потенційно несла загрозу існуванню людству. Це вже була нова ера відносин між цими державами. Викладене вище вказує, що вони ніколи не були ворогами і парадоксально, але найближче до прямої війни між собою обидві ці сторони найбільше наближалися саме у статусі ядерних держав.

Проте якщо забрати кілька десятиріч найбільш агресивного протистояння, то в цілому понад двісті років взаємодії Росії та США можна розцінювати як відносини постійної тривалої дружби та взаємовиручки у найрізноманітніших питаннях. І якщо зануритися у суто теоретичне вивчення цих відносин, то можна впевнено стверджувати, що об’єкти такого вивчення – це аж ніяк не вороги, а скоріше давні друзі, між якими інколи виникають тимчасові сварки.

Зараз ми, ймовірно спостерігаємо чергове зближення запеклих друзів після їх чергової сварки. Основне завдання офіційного Києва — не допустити щоб ці качелі відбувалися ціною України, адже вона може бути надто високою.

Важливо Як агресія РФ прискорює Апокалiпсис: хто в світі і для чого хоче мати ядерну зброю
Теги за темою
УкраїнаРосія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Віткофф сказав, що він та Рубіо летять у Стамбул в п’ятницю
Европейская правда
2025-05-14T16:15:35Z
Глава МЗС Німеччини попередив про проблеми, якщо США не фінансуватимуть місії ООН
Европейская правда
2025-05-14T16:13:47Z
ЗМІ: США проти запрошення Зеленського на саміт НАТО в Гаазі
Европейская правда
2025-05-14T16:06:53Z
Помер «найбідніший президент у світі» Хосе Мухіка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:00:47Z
ЄС хоче спростити надання віз вченим зі США, аби переманити їх до себе
Европейская правда
2025-05-14T15:24:17Z
«Добре заробляє на війні». Експерт пояснив, чому Китай не може бути посередником у врегулюванні в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:29Z
РосЗМІ: Лавров не їхатиме у Стамбул на можливі переговори Україна-РФ
Европейская правда
2025-05-14T15:18:45Z
Рада Україна-НАТО провела засідання на рівні головнокмандувачів збройних сил
Европейская правда
2025-05-14T15:13:33Z
Битва за Стамбул: Путін прагне показати «нелегітимність» української влади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:09:50Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T15:21:07Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
Патріарх Кирило зʼявився на публіці з краденою панагією українського митрополита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:56Z
Мерц заявив про амбіційні зміни в армії Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:18:03Z
Влада Парижа дозволить купатись у Сені, яку очищали перед Олімпіадою
Европейская правда
2025-05-14T15:13:05Z
Мерц заявив, що Бундесвер повинен стати найсильнішою армією Європи
Европейская правда
2025-05-14T15:00:01Z
Як сталося «диво»: архієпископ УПЦ МП пояснив спільний молебень з ПЦУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:24:20Z
Верещук хоче, щоб у школах викладали ветерани
ТСН
2025-05-14T13:36:16Z
Юристи відповіли, хто і коли може звільнитися з служби за віком під час воєнного стану
ТСН
2025-05-14T13:36:12Z
Містичне попередження від мольфара: названо найнебезпечніший день травня
TSN
2025-05-14T13:06:00Z
За програмою «єКнига» придбано майже 215 тис. книжок: названо найпопулярнішу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:39:56Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
АгроВіста встановить сонячну електростанцію на даху ферми
AgroPortal
2025-05-14T13:30:36Z
За які 25 копійок можна отримати тисячі гривень: як знайти цінні монети
ТСН
2025-05-14T13:21:20Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
Масова втеча псевдоволонтерів з дозволу ЛОВА: перші результати розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:39Z
У Сумах окупанти вдарили по промисловому об’єкту: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:21:17Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка загроза
ТСН
2025-05-14T12:18:01Z
Літак на вулицях Києва: чому й куди його перевозили цієї ночі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:03Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T15:54:12Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z