MY.UAНовини
Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея
Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея

Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея

Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея

Зміни до закону про БЕБ, дискусії довкола скасування «поправок Лозового», створення Ради з питань підтримки підприємництва — всі ці питання стурбували не лише громадськість, а й законотворців. Що зрештою вилилося в новий законопроєкт про захист бізнесу (№12439), який Верховна Рада вже прийняла в першому читанні, а найближчим часом планує ухвалити і в цілому.

Хоча ініціативу спрямовано на захист бізнесу від необґрунтованого тиску правоохоронців, деякі із запропонованих у ній змін викликали у нас справжнє здивування і навіть занепокоєння. Зокрема ті, що стосуються двомісячного строку арешту майна підозрюваних і обвинувачених.

Дійсно, одним із найпростіших способів заблокувати роботу бізнесу є арешт майна. Адже в такому разі правоохоронці вилучають майно компанії, визначають його як речові докази та звертаються з клопотанням про арешт до суду. Саме на суд покладається обов’язок оцінити пропорційність арешту, хоча це не завжди спрацьовує так, як хотілося б. Якщо суд таки накладає арешт, то майно компанії або не можна відчужувати, або ж ним не можна користуватися взагалі.

Зараз закон не визначає строку арешту, але його можна оскаржити до суду вищої інстанції або подати клопотання про його необґрунтованість чи недоцільність до суду першої інстанції. Натомість у новому законопроєкті авторський колектив нардепів пропонує запровадити лише два місяці на арешт із можливістю його продовження. На переконання авторів закону, такий строк запобігатиме необґрунтованим тривалим арештам майна у фактових кримінальних справах.

Чому такий короткий строк створить серйозні проблеми для кримінального правосуддя? Пропонуємо чотири аргументи.

Євроінтеграція під загрозою. Якісне застосування конфіскації злочинних активів важливе в контексті євроінтеграційних процесів.

Як зазначено в Директиві ЄС про арешт та конфіскацію, для ефективного повернення активів необхідно швидко відстежувати та виявляти знаряддя і доходи від злочинів, а також розшукувати майно, ймовірно, злочинного походження. Такі активи потрібно заморозити (арештувати), щоб запобігти їхньому зникненню. А вже після цього арештовані статки підлягають конфіскації на підставі відповідного судового рішення в межах кримінального провадження.

Україна має міжнародні зобов'язання щодо конфіскації доходів від злочинної діяльності. Про це йдеться в Конвенції ООН проти корупції, Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності та інших міжнародних нормативних актах.

Двомісячний строк арешту майна ставить під загрозу і без того не вражаючі результати України щодо конфіскації злочинних активів. Особливо це стосується складних економічних і корупційних справ, де збір доказів і здійснення експертиз потребують чимало часу.

Якщо ж арешти не продовжуватимуть із різних причин, то, ймовірно, злочинне майно повернеться його власникам ще до відповідного рішення суду. А значить, навіть якщо злочинність такого майна все ж доведуть, конфіскувати його вже не вдасться. І це, як бачимо, прямо суперечить відповідним засадам права Євросоюзу, яке Україні ще необхідно буде імплементувати.

Повернення активів з-за кордону стане практично неможливим. Міжнародна правова допомога для арешту активів за кордоном — це складний і тривалий процес. Він займає багато часу лише для виконання запиту на арешт (від кількох місяців до одного року і довше), тож дозволений двомісячний строк зробить неможливим ефективне повернення вкрадених коштів, виведених за межі України.

Нагадаємо, що лише за минулі два роки у справі про ймовірну злочинну організацію в Фонді держмайна України завдяки зусиллям Національного антикорупційного бюро за кордоном вдалося арештувати в Італії яхту преміум-класу вартістю 5,5 млн євро, а також дорогі автомобілі в Австрії та Франції. Подібний випадок є й у практиці Державного бюро розслідувань у справі проти ексначальника одеського ТЦК Євгена Борисова, якого обвинувачують у відмиванні 140 млн грн через купівлю дорогої нерухомості та автомобілів за кордоном. Це майно обвинуваченого представники ДБР обшукали спільно з іспанськими правоохоронцями, після чого воно було арештоване.

Якщо після судового розгляду справ цих посадовців їх визнають винними, Україна може розраховувати на те, що гроші за ці активи поповнюватимуть держбюджет. Однак для цього потрібно «втримати» вже накладений арешт до остаточного вироку суду, а також виконати ці вироки за кордоном.

В АРМА ініціювали зміни, завдяки яким іноземці матимуть доступ до управління арештованими активами

Публічна інформація про окремі справи, які розслідують НАБУ і САП, дає можливість проілюструвати проблеми із швидким арештом майна за кордоном. Наприклад, у справі ексочільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, попри арешт понад 150 об’єктів нерухомості в Україні, слідству досі складно заблокувати закордонні рахунки підозрюваної та її родини. Як повідомляють ЗМІ, йдеться про майно на суму майже 2,8 млн дол. у банках Польщі, Швейцарії та Австрії.

Тому, якщо приймуть норму про строковий арешт, про повернення активів з-за кордону можна буде забути.

Ефективне управління арештованими активами стане неможливим. Голова комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна наголосила, що з двомісячним строком арешту АРМА не зможе знайти управителів для таких активів. Жоден серйозний управитель не візьме в управління бізнес чи інше складне майно на такий короткий термін — це буде економічно недоцільно.

І зараз пошук управителів забирає в АРМА чимало часу. За нашими підрахунками, в середньому проходить рік і п’ять місяців лише для початку конкурсу з відбору управителя. Наприклад, санаторій «Квітка Полонини» передали до АРМА 3 квітня 2023 року, а відбір управителя в електронній системі закупівель почався 5 серпня 2024-го. Щоправда, передачу в АРМА цього активу згодом скасували.

В межах тривалої реформи АРМА депутати взагалі пропонують новий для України механізм внесення гарантійного платежу власником майна як альтернативу передачі активу Агентству в окремих випадках. Тому треба звернути увагу на те, щоб якісно опрацювати зміни до Кримінального процесуального кодексу України та для ефективної реформи АРМА.

Катастрофічне перевантаження судової системи. Лише за 2024 рік слідчі судді місцевих судів і Вищого антикорупційного суду розглянули понад 96 тис. клопотань про арешт майна. Необхідність розглядати продовження арештів кожні два місяці призведе або до надмірного перевантаження судової системи, якій і так бракує людей, або до автоматичного «злітання» арештів, що їх судді просто не встигатимуть розглядати. Тож можемо спрогнозувати, що кількість розглядів клопотань на рік збільшиться у рази.

Тут показовою є справа НАБУ проти ексбенефіціара АТ «КБ «Приватбанк» Ігоря Коломойського, в якого детективи знайшли у власності 307 юридичних осіб, майже тисячу об’єктів нерухомості та понад півтори тисячі транспортних засобів і суден, які підлягали арешту. Якщо буде запроваджено строковий арешт, то постійне продовження дії цього запобіжного заходу, наприклад, на таку кількість об’єктів, буде надміру виснажливим для органу досудового розслідування та суду.

Це також недоцільно ще й тому, що активи арештовували, аби їх можна було конфіскувати, якщо суд винесе обвинувальний вирок. Відповідно, арешт накладається виключно через сам факт, що особа є підозрюваною або обвинуваченою у справі, і із закінченням часу підстава для арешту не зникає, минуло два місяці чи більше. Це саме стосується і тих активів, що арештовані для відшкодування збитків.

***

Тиск на бізнес кримінальними справами — це, безперечно, серйозна проблема на сьогодні. Проте розв’язувати її, на наш погляд, варто в площині притягнення до дисциплінарної відповідальності тих працівників системи кримінальної юстиції, які зловживають повноваженнями з арешту майна.

А для захисту прав власників арештованого майна вже існують норми в спеціальному законі, які дають змогу відшкодовувати збитки, завдані незаконним арештом. Та й у квітні 2024 року наказом Офісу генерального прокурора були затверджені Стандарти діяльності прокурорів у сфері захисту інвестицій під час досудового розслідування, і в них є принципові положення щодо законності накладення арешту на майно.

Тож якщо ми таки хочемо якісних рішень у цьому питанні, для складних економічних і корупційних справ строк арешту майна має бути не меншим, ніж рік. Якщо ж ідеться про арешт майна за кордоном, такий строк узагалі встановлювати не варто через специфіку співпраці між правоохоронними органами в різних країнах. І так само не слід установлювати терміни для арешту майна з метою конфіскації, спеціальної конфіскації та відшкодування шкоди.

Взагалі у кримінальному провадженні поєднується багато протилежних інтересів, однак, бажаючи створити сприятливе середовище для підприємців, не треба блокувати ефективну конфіскацію злочинних активів. Інакше про яку справедливість може тоді йти мова?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Пошуки кролика та полювання на яйця: як святкують Великдень 2025 у США
Факти ICTV
2025-04-19T12:33:39Z
Китайські розробники представили нову керовану авіабомбу з супутниковою навігацією
InternetUA
2025-04-19T12:31:35Z
Понад 6000 рятувальників забезпечуватимуть порядок на Великдень
360ua.news
2025-04-19T12:30:57Z
Коли зійде Благодатний вогонь у 2025 році: дата і значення події
Факти ICTV
2025-04-19T12:30:09Z
Українські військові вперше знищили ворожий локомотив
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T12:18:28Z
Віцепрезидент США проводить офіційні зустрічі у Ватикані
Европейская правда
2025-04-19T12:16:08Z
Яка має бути пенсія, щоб отримати допомогу від ООН
24tv
2025-04-19T12:15:27Z
Як правильно зібрати великодній кошик: перелік продуктів, які мають особливе значення
Gazeta UA
2025-04-19T12:15:01Z
Світлої долі та гарного настрою: красиві картинки-привітання з Великоднем
24tv
2025-04-19T12:06:33Z
Союзники України наступного тижня у Лондоні узгодять план припинення вогню - NYP
Подробности
2025-04-19T12:33:54Z
Експосол Мельник закликав Мерца збільшити військову допомогу Україні, зокрема передати Taurus
УкраинФорм
2025-04-19T12:30:57Z
Збиття літака МАУ: Іран звинувачує Україну та інші країни в суді ООН
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T12:28:00Z
Заяви США про вихід із переговорів орієнтовані на Україну – джерела
Факти ICTV
2025-04-19T12:24:04Z
Росіяни завдали авіаударів по Костянтинівці, є поранений
УкраинФорм
2025-04-19T12:18:37Z
США почали виведення військових із Сирії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T12:15:12Z
Трамп бачить війну «очима Путіна»: чому Рубіо доводиться маневрувати
Vlasti
2025-04-19T12:12:49Z
Мир в Україні неможливий без ясності від Трампа — The Times
iPress
2025-04-19T12:07:49Z
США винесли Україну на спеціальний перегляд у звітах про права людини
iPress
2025-04-19T12:07:43Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
Яку зачіску варто зробити на Великдень: прості ідеї, які вразять всіх
24tv
2025-04-19T12:36:05Z
"А Мотря в курсі?": як у мережі відреагували на те, що Тарас Цимбалюк – новий "Холостяк"
24tv
2025-04-19T12:15:59Z
Померла актриса театру Лесі Українки Ізабелла Павлова-Рушковська
УкраинФорм
2025-04-19T11:48:31Z
Рецензія на фільм «Рейс навиліт» / Fight or Flight
ITC
2025-04-19T11:18:19Z
У Парижі презентують французьке видання роману Марії Матіос
УкраинФорм
2025-04-19T11:00:16Z
Пішла з життя заслужена артистка України Ізабелла Павлова-Рушковська
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T10:48:40Z
Оскароносний Шон Пенн, який підтримує Україну, показався з матір'ю загиблого пілота "Джуса"
24tv
2025-04-19T10:12:09Z
На Донеччині відкрили фотовиставку, присвячену Святогірській лаврі
УкраинФорм
2025-04-19T09:42:44Z
ТОП 10 культових музичних заставок з популярних аніме
ITC
2025-04-19T09:22:36Z
Прогноз погоди у Львові на 20 квітня: яких сюрпризів чекати містянам на Великдень
Политека
2025-04-19T12:31:32Z
Мінлива хмарність та короткочасні дощі: прогноз погоди в Україні на 20 квітня
24tv
2025-04-19T12:30:54Z
На Великдень в одній із областей встановили режим світломаскування
ZN UA
2025-04-19T11:54:36Z
На Одещині викрито 16 нелегальних теплиць з тютюном. Вилучено 56 тон продукції
Украина Криминальная
2025-04-19T11:51:43Z
"Львів – прекрасне китайське місто": Соловйов видав нову порцію відбірного абсурду
24tv
2025-04-19T11:39:50Z
У Торецьку війська РФ намагаються здійснювати штурми центральної частини
ZN UA
2025-04-19T11:37:25Z
Удар по Харкову у Страсну п'ятницю: в ОВА розповіли про моторошні наслідки та постраждалих
24tv
2025-04-19T11:36:02Z
Поліція затримала студентів біля ЛГБТ-фесту? Усі подробиці інциденту в Києві
Telegraf
2025-04-19T11:33:17Z
В Україні на Великдень - до 24° тепла, дощитиме лише на заході
УкраинФорм
2025-04-19T11:24:46Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T12:37:13Z
Жінці ампутували ногу, – лікар розповів про стан важкопоранених внаслідок удару по Харкову
24tv
2025-04-19T12:36:10Z
На ЛГБТ-фестивалі в Києві стались перші сутички. Усі подробиці
Telegraf
2025-04-19T12:33:18Z
Засуджено жителя Дніпропетровщини, який зарізав знайомого
Украина Криминальная
2025-04-19T12:09:08Z
На Буковині голову сільради судитимуть за розтрату ₴1,4 млн. під час закупівлі для ЗСУ
Украина Криминальная
2025-04-19T11:03:00Z
У Канаді горить музей української культури й побуту просто неба
УкраинФорм
2025-04-19T10:27:11Z
У Грузії стався масштабний блекаут
УкраинФорм
2025-04-19T10:24:49Z
В Латвії за п’ятницю зафіксували десятки температурних рекордів
Европейская правда
2025-04-19T10:16:39Z
На Київщині 3 молодики знущалися з підлітка та знімали це на відео: їх затримала поліція
24tv
2025-04-19T10:00:07Z
Як правильно їсти суші та чим їх запивати: усі тонкощі японських правил етикету
GlavRed
2025-04-19T12:28:57Z
Господинь закликали обробляти житло зубною пастою: для чого це потрібно
GlavRed
2025-04-19T12:28:35Z
Великдень 2025: що приготувати, щоб було смачно та швидко, 5 рецептів простих салатів
Знай
2025-04-19T11:51:04Z
На дзеркалі у ванній з’являються чорні плями: чому це відбувається та як запобігти
24tv
2025-04-19T11:24:31Z
Забудьте про віскі з колою: ось найкращі пари для Jameson, Black Label і Hankey Bannister
24tv
2025-04-19T11:21:54Z
Після «Юнацтва». Як не втратити зв'язок з підлітком
Детектор М
2025-04-19T10:55:05Z
Найкращі чисті парфуми всіх часів: вони покращують настрій та знижують стрес
24tv
2025-04-19T10:54:29Z
Курорт у Швейцарії відрізало від світу перед самим Великоднем
24tv
2025-04-19T10:30:49Z
Простий трюк із кухні творить дива: орхідеї зацвітуть за тиждень без хімії
GlavRed
2025-04-19T10:27:25Z
Споживач готовий платити більшу ціну за високоолеїнову олію
AgroPortal
2025-04-19T12:30:53Z
Готуйте кругленьку суму: супермаркети оновили ціни на гречку, рис та вершкове масло
Знай
2025-04-19T12:12:43Z
Програму «єОселя» планують масштабувати
ZN UA
2025-04-19T11:54:44Z
Банкір озвучив прогноз щодо курсу долара та євро після свят
Gazeta UA
2025-04-19T11:42:14Z
ProAgro Group відзначає 20-річчя
AgroPortal
2025-04-19T11:30:35Z
Відключення світла можуть повернутись: названо головну причину
GlavRed
2025-04-19T11:27:12Z
Спільний фонд України та США зможе інвестувати у розробку родовищ та інфраструктурні проєкти - Качка
УкраинФорм
2025-04-19T11:21:08Z
Рубль став найприбутковішою валютою 2025 року, обігнавши золото
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T11:06:14Z
Аграрії Полтавщини засіяли понад 91 тисячу гектарів зернових та зернобобових культур
УкраинФорм
2025-04-19T10:54:32Z
Конте: Інтер робить важливі речі для італійського футболу
Football.ua
2025-04-19T12:25:52Z
Баєр працює над придбанням таланта Герти
Football.ua
2025-04-19T12:21:35Z
Антоні: Я не дарма їздив на ЧС і не дарма перейшов у МЮ за великі гроші
Football.ua
2025-04-19T12:21:05Z
Баскетболістки «Франківська-Прикарпаття» - фіналістки української Суперліги
УкраинФорм
2025-04-19T12:18:21Z
Львів зелено-білий: Карпати в принциповому дербі впевнено переграли Рух
24tv
2025-04-19T12:12:48Z
ФК «Карпати» обіграв «Рух» у львівському дербі
УкраинФорм
2025-04-19T12:04:27Z
Іммобіле може залишити Бешикташ і повернутися до Серії А
Football.ua
2025-04-19T11:58:51Z
Україна, Литва та Латвія проти участі збірної білорусі на футзальному Євро-2026
Football.ua
2025-04-19T11:49:41Z
Після Тайсона Джейк Пол проведе бій проти ексчемпіона WBC Чавеса-молодшого
Подробности
2025-04-19T11:48:05Z
Розроблено технологію, що повністю відновлює напругу літій-іонних акумуляторів
InternetUA
2025-04-19T11:31:05Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей, і про які моделі йдеться
Фокус
2025-04-19T11:30:43Z
Спілкування шимпанзе бонобо виявилося шокуюче подібним до людської мови
24tv
2025-04-19T11:06:04Z
Розробники Anduril Industries представили революційний підводний дрон-торпеду Copperhead-M
InternetUA
2025-04-19T11:01:06Z
Створено найшвидшу флеш-пам'ять у світі
InternetUA
2025-04-19T10:31:30Z
Студент здійснив революційний прорив із використанням ШІ: що він придумав
InternetUA
2025-04-19T10:01:36Z
Інсайдер підтвердив новий дизайн iPhone 17 Pro у дусі смартфонів Poco
InternetUA
2025-04-19T09:31:06Z
Як підготуватися до релізу GTA 6 – 5 порад для кожного геймера
24tv
2025-04-19T09:03:34Z
Більше, ніж на Землі: на іншій планеті виявили речовини, які вважаються ознакою життя
ZN UA
2025-04-19T09:01:52Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z
Які моделі Tesla найчастіше відкликаються? Гостра боротьба за перше місце
Топ Жир
2025-04-19T11:30:01Z
Чому не можна класти ноги на панель в авто: варто знати кожному
GlavRed
2025-04-19T11:27:32Z
Subaru презентувала три інноваційні моделі на автосалоні в Нью-Йорку
360ua.news
2025-04-19T10:03:20Z
Цей універсал з повним приводом від Suzuki нагадує 911 Dakar на міських вулицях
Топ Жир
2025-04-19T10:00:54Z
Як в Україні працює самоскид MAN оригінальної конструкції
AutoCentre
2025-04-19T09:27:39Z
Навіть якщо авто не було у списку: хто з водіїв заплатить повний податок і штраф
GlavRed
2025-04-19T09:27:02Z