MY.UAНовини
Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея
Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея

Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея

Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея

Зміни до закону про БЕБ, дискусії довкола скасування «поправок Лозового», створення Ради з питань підтримки підприємництва — всі ці питання стурбували не лише громадськість, а й законотворців. Що зрештою вилилося в новий законопроєкт про захист бізнесу (№12439), який Верховна Рада вже прийняла в першому читанні, а найближчим часом планує ухвалити і в цілому.

Хоча ініціативу спрямовано на захист бізнесу від необґрунтованого тиску правоохоронців, деякі із запропонованих у ній змін викликали у нас справжнє здивування і навіть занепокоєння. Зокрема ті, що стосуються двомісячного строку арешту майна підозрюваних і обвинувачених.

Дійсно, одним із найпростіших способів заблокувати роботу бізнесу є арешт майна. Адже в такому разі правоохоронці вилучають майно компанії, визначають його як речові докази та звертаються з клопотанням про арешт до суду. Саме на суд покладається обов’язок оцінити пропорційність арешту, хоча це не завжди спрацьовує так, як хотілося б. Якщо суд таки накладає арешт, то майно компанії або не можна відчужувати, або ж ним не можна користуватися взагалі.

Зараз закон не визначає строку арешту, але його можна оскаржити до суду вищої інстанції або подати клопотання про його необґрунтованість чи недоцільність до суду першої інстанції. Натомість у новому законопроєкті авторський колектив нардепів пропонує запровадити лише два місяці на арешт із можливістю його продовження. На переконання авторів закону, такий строк запобігатиме необґрунтованим тривалим арештам майна у фактових кримінальних справах.

Чому такий короткий строк створить серйозні проблеми для кримінального правосуддя? Пропонуємо чотири аргументи.

Євроінтеграція під загрозою. Якісне застосування конфіскації злочинних активів важливе в контексті євроінтеграційних процесів.

Як зазначено в Директиві ЄС про арешт та конфіскацію, для ефективного повернення активів необхідно швидко відстежувати та виявляти знаряддя і доходи від злочинів, а також розшукувати майно, ймовірно, злочинного походження. Такі активи потрібно заморозити (арештувати), щоб запобігти їхньому зникненню. А вже після цього арештовані статки підлягають конфіскації на підставі відповідного судового рішення в межах кримінального провадження.

Україна має міжнародні зобов'язання щодо конфіскації доходів від злочинної діяльності. Про це йдеться в Конвенції ООН проти корупції, Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності та інших міжнародних нормативних актах.

Двомісячний строк арешту майна ставить під загрозу і без того не вражаючі результати України щодо конфіскації злочинних активів. Особливо це стосується складних економічних і корупційних справ, де збір доказів і здійснення експертиз потребують чимало часу.

Якщо ж арешти не продовжуватимуть із різних причин, то, ймовірно, злочинне майно повернеться його власникам ще до відповідного рішення суду. А значить, навіть якщо злочинність такого майна все ж доведуть, конфіскувати його вже не вдасться. І це, як бачимо, прямо суперечить відповідним засадам права Євросоюзу, яке Україні ще необхідно буде імплементувати.

Повернення активів з-за кордону стане практично неможливим. Міжнародна правова допомога для арешту активів за кордоном — це складний і тривалий процес. Він займає багато часу лише для виконання запиту на арешт (від кількох місяців до одного року і довше), тож дозволений двомісячний строк зробить неможливим ефективне повернення вкрадених коштів, виведених за межі України.

Нагадаємо, що лише за минулі два роки у справі про ймовірну злочинну організацію в Фонді держмайна України завдяки зусиллям Національного антикорупційного бюро за кордоном вдалося арештувати в Італії яхту преміум-класу вартістю 5,5 млн євро, а також дорогі автомобілі в Австрії та Франції. Подібний випадок є й у практиці Державного бюро розслідувань у справі проти ексначальника одеського ТЦК Євгена Борисова, якого обвинувачують у відмиванні 140 млн грн через купівлю дорогої нерухомості та автомобілів за кордоном. Це майно обвинуваченого представники ДБР обшукали спільно з іспанськими правоохоронцями, після чого воно було арештоване.

Якщо після судового розгляду справ цих посадовців їх визнають винними, Україна може розраховувати на те, що гроші за ці активи поповнюватимуть держбюджет. Однак для цього потрібно «втримати» вже накладений арешт до остаточного вироку суду, а також виконати ці вироки за кордоном.

В АРМА ініціювали зміни, завдяки яким іноземці матимуть доступ до управління арештованими активами

Публічна інформація про окремі справи, які розслідують НАБУ і САП, дає можливість проілюструвати проблеми із швидким арештом майна за кордоном. Наприклад, у справі ексочільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, попри арешт понад 150 об’єктів нерухомості в Україні, слідству досі складно заблокувати закордонні рахунки підозрюваної та її родини. Як повідомляють ЗМІ, йдеться про майно на суму майже 2,8 млн дол. у банках Польщі, Швейцарії та Австрії.

Тому, якщо приймуть норму про строковий арешт, про повернення активів з-за кордону можна буде забути.

Ефективне управління арештованими активами стане неможливим. Голова комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна наголосила, що з двомісячним строком арешту АРМА не зможе знайти управителів для таких активів. Жоден серйозний управитель не візьме в управління бізнес чи інше складне майно на такий короткий термін — це буде економічно недоцільно.

І зараз пошук управителів забирає в АРМА чимало часу. За нашими підрахунками, в середньому проходить рік і п’ять місяців лише для початку конкурсу з відбору управителя. Наприклад, санаторій «Квітка Полонини» передали до АРМА 3 квітня 2023 року, а відбір управителя в електронній системі закупівель почався 5 серпня 2024-го. Щоправда, передачу в АРМА цього активу згодом скасували.

В межах тривалої реформи АРМА депутати взагалі пропонують новий для України механізм внесення гарантійного платежу власником майна як альтернативу передачі активу Агентству в окремих випадках. Тому треба звернути увагу на те, щоб якісно опрацювати зміни до Кримінального процесуального кодексу України та для ефективної реформи АРМА.

Катастрофічне перевантаження судової системи. Лише за 2024 рік слідчі судді місцевих судів і Вищого антикорупційного суду розглянули понад 96 тис. клопотань про арешт майна. Необхідність розглядати продовження арештів кожні два місяці призведе або до надмірного перевантаження судової системи, якій і так бракує людей, або до автоматичного «злітання» арештів, що їх судді просто не встигатимуть розглядати. Тож можемо спрогнозувати, що кількість розглядів клопотань на рік збільшиться у рази.

Тут показовою є справа НАБУ проти ексбенефіціара АТ «КБ «Приватбанк» Ігоря Коломойського, в якого детективи знайшли у власності 307 юридичних осіб, майже тисячу об’єктів нерухомості та понад півтори тисячі транспортних засобів і суден, які підлягали арешту. Якщо буде запроваджено строковий арешт, то постійне продовження дії цього запобіжного заходу, наприклад, на таку кількість об’єктів, буде надміру виснажливим для органу досудового розслідування та суду.

Це також недоцільно ще й тому, що активи арештовували, аби їх можна було конфіскувати, якщо суд винесе обвинувальний вирок. Відповідно, арешт накладається виключно через сам факт, що особа є підозрюваною або обвинуваченою у справі, і із закінченням часу підстава для арешту не зникає, минуло два місяці чи більше. Це саме стосується і тих активів, що арештовані для відшкодування збитків.

***

Тиск на бізнес кримінальними справами — це, безперечно, серйозна проблема на сьогодні. Проте розв’язувати її, на наш погляд, варто в площині притягнення до дисциплінарної відповідальності тих працівників системи кримінальної юстиції, які зловживають повноваженнями з арешту майна.

А для захисту прав власників арештованого майна вже існують норми в спеціальному законі, які дають змогу відшкодовувати збитки, завдані незаконним арештом. Та й у квітні 2024 року наказом Офісу генерального прокурора були затверджені Стандарти діяльності прокурорів у сфері захисту інвестицій під час досудового розслідування, і в них є принципові положення щодо законності накладення арешту на майно.

Тож якщо ми таки хочемо якісних рішень у цьому питанні, для складних економічних і корупційних справ строк арешту майна має бути не меншим, ніж рік. Якщо ж ідеться про арешт майна за кордоном, такий строк узагалі встановлювати не варто через специфіку співпраці між правоохоронними органами в різних країнах. І так само не слід установлювати терміни для арешту майна з метою конфіскації, спеціальної конфіскації та відшкодування шкоди.

Взагалі у кримінальному провадженні поєднується багато протилежних інтересів, однак, бажаючи створити сприятливе середовище для підприємців, не треба блокувати ефективну конфіскацію злочинних активів. Інакше про яку справедливість може тоді йти мова?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Война или переговоры: закулисная игра вокруг перемирия набирает обороты - The Economist
Gazeta UA
2025-05-11T22:27:46Z
В Лондоне пройдут переговоры глав МИД ЕС по поддержке Украины
Корреспондент
2025-05-12T02:39:00Z
Украина против демилитаризованной зоны: военные объяснили, почему это опасно
Gazeta UA
2025-05-12T02:33:01Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Известна позиция России по перемирию и переговорам с Украиной
Comments UA
2025-05-10T20:12:12Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Эмбер Херд сообщила о рождении сына и дочери
Факти ICTV
2025-05-11T20:55:15Z
Известную советскую актрису и звезду "Служебного романа" госпитализировали в тяжелом состоянии
Comments UA
2025-05-11T20:18:49Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Под огнем заводы, аэродромы, склады с оружием: обнародована карта ударов по врагу за 1,5 месяца
Новости Украины
2025-05-12T02:36:24Z
12 мая - какой сегодня праздник, что нельзя делать, все об этом дне
Комсомольская правда
2025-05-12T02:34:30Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В России рухнула "Спасская башня" и придавила женщину. ВИДЕО
Новости Украины
2025-05-11T20:27:55Z
ТЦК лупят с уклонистов миллионы: фиктивные повестки, "обновление данных", служба по блату
Знай
2025-05-11T19:30:36Z
Жуткая находка в краковском общежитии: погибли двое украинцев
Telegraf
2025-05-11T12:27:41Z
Индия возобновила пропуск воды через плотину на границе с Пакистаном
Корреспондент
2025-05-11T10:45:10Z
РФ атаковала Киевскую область: пострадал мужчина
Корреспондент
2025-05-11T06:46:32Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Сделка по минералам с США: в каких регионах Украины есть залежи редкоземельных металлов
Хвиля
2025-05-11T21:15:17Z
В Украине смягчили валютные ограничения: что изменится для граждан и бизнеса
Хвиля
2025-05-11T19:46:24Z
На рынках вводятся усиленные проверки: теперь действуют жесткие правила
Знай
2025-05-11T17:12:05Z
С 1 июля в украинской электросети повысят напряжение до 230 В: что будет с электроприборами
UAToday
2025-05-11T16:36:59Z
Пока россияне за 23 км: в Краматорске потратят миллионы гривен на дороги
Telegraf
2025-05-11T16:30:10Z
В Беларуси появился дефицит "символа национальной идентичности" - картофеля
ZN UA
2025-05-11T15:19:56Z
РФ постепенно нивелирует преимущество Украины в дронах: FT предупреждает о переломном моменте в войне технологий
TSN
2025-05-11T13:34:27Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Можно ли добавлять оливковое масло в кофе: ученые назвали влияние на здоровье
Gazeta UA
2025-05-12T02:19:16Z
Опасное заболевание: как уберечься от ботулизма
ZN UA
2025-05-11T22:22:23Z
Как характер партнера влияет на склонность к алкоголизму в семейных отношениях: исследование
Gazeta UA
2025-05-11T21:40:10Z
Победила генетику ради будущего: женщина, больная редким заболеванием, родила здорового ребенка
Фокус
2025-05-11T20:06:58Z
Что произойдет, если регулярно поздно ужинать
Gazeta UA
2025-05-11T17:51:13Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Захватили военные склады и город
Gazeta UA
2025-05-12T02:39:56Z
Синоптики предупреждают о дождях и заморозках: какой будет погода 12 мая
ZN UA
2025-05-12T02:16:29Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Новая система оплаты проезда на Киевщине: какие изменения ждут пассажиров
Политека
2025-05-12T02:01:05Z
Запорожье под угрозой: оккупанты пытаются прорвать оборону ВСУ - военные
Gazeta UA
2025-05-12T01:36:33Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Кроссовер для активного водителя: тест-драйв нового Ford Puma
Фокус
2025-05-11T10:57:41Z
Металл против времени: два способа победить ржавчину на машине
Знай
2025-05-11T07:51:29Z
Снаружи конфетка, а внутри - бутафория? Автозапчасть Xiaomi оказалась не топ за свои деньги
Знай
2025-05-11T03:51:35Z
Может появиться в Украине: старшего брата Renault Duster впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-05-10T16:00:54Z
Гонщики Формулы-1 проехались по Майами на машинках из LEGO: строили более 20 тысячи часов
Знай
2025-05-10T10:51:39Z
В Китае производят дешевые электрифицированные копии Bentley Bentayga за $2500
Фокус
2025-05-10T09:51:20Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на неделю 12-18 мая для всех знаков Зодиака: новые дела Водолеев, итоги Весов и конец опасности Тельцов
Знай
2025-05-12T01:30:10Z
Секреты идеального утюга: как избавиться от накипи быстро и без нервов
Знай
2025-05-11T20:51:46Z
Волшебство лимона: как вернуть белый цвет и мягкость полотенцам без химии
Знай
2025-05-11T19:51:46Z
Больше чем семья: ученые узнали, какой тип людей считает своих партнеров лучшими друзьями
Фокус
2025-05-11T18:57:36Z
Не монстр и не золото: камера зафиксировала тревожную находку на дне океана
Фокус
2025-05-11T17:45:39Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Британская Tundra Esports выиграла $400 тысяч на турнире по Dota 2
Корреспондент
2025-05-11T22:57:39Z
Ученые сделали неожиданное открытие в Риме
Gazeta UA
2025-05-11T22:39:12Z
"Ну шо, съезжу и я в тот Дубай": смешной тренд покорил соцсети
Telegraf
2025-05-11T22:30:52Z
Эксперты Digital Foundry: PlayStation 6 должна получить как минимум 24 ГБ ОЗУ
GameMag
2025-05-11T20:40:29Z
Как правильно удалять приложения на Android, чтобы не засорять память: инструкция
Gazeta UA
2025-05-11T20:37:38Z
Игровая стабильность: Обзор ноутбука MAIBENBEN Typhoon X16D
GameMag
2025-05-11T20:37:17Z
Grand Theft Auto VI уже 7 лет находится в разработке
GameMag
2025-05-11T20:07:02Z
Авторы Tekken 8 рассказали о втором сезоне — в файтинг вернётся Факумрам
GameMag
2025-05-11T19:40:29Z
Гандбольное Евро-2026: Украина все-таки проходит на турнир
Корреспондент
2025-05-11T19:27:20Z
Талибан запретил игру в шахматы в Афганистане как "греховное деяние"
ZN UA
2025-05-11T17:21:59Z
Талибы запретили в Афганистане шахматы
UAToday
2025-05-11T16:36:21Z
"Барселона" в зрелищном Эль-Класико обыграла "Реал"
ZN UA
2025-05-11T16:34:41Z
Есть на видео: в бою с Суаресом Наваррете получил рассечение прямо от удара
Корреспондент
2025-05-11T16:01:15Z
Фрэнк Уоррен: Если Фьюри вернется, от этого бокс только выиграет
Корреспондент
2025-05-11T15:27:07Z
Капитан залечивает травмы: Интер серьезно готовится к финалу ЛЧ
Корреспондент
2025-05-11T15:24:08Z
Бой Барриос-Пакьяо: президент WBC разъясняет причины санкционирования боя
Корреспондент
2025-05-11T15:21:41Z
Манчестер Юнайтед удруге за сезон поступився Вест Гему
Football.ua
2025-05-11T15:19:20Z