MY.UAНовини
Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея
Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея

Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея

Чотири причини, чому двомісячний арешт майна в кримінальних справах — погана ідея

Зміни до закону про БЕБ, дискусії довкола скасування «поправок Лозового», створення Ради з питань підтримки підприємництва — всі ці питання стурбували не лише громадськість, а й законотворців. Що зрештою вилилося в новий законопроєкт про захист бізнесу (№12439), який Верховна Рада вже прийняла в першому читанні, а найближчим часом планує ухвалити і в цілому.

Хоча ініціативу спрямовано на захист бізнесу від необґрунтованого тиску правоохоронців, деякі із запропонованих у ній змін викликали у нас справжнє здивування і навіть занепокоєння. Зокрема ті, що стосуються двомісячного строку арешту майна підозрюваних і обвинувачених.

Дійсно, одним із найпростіших способів заблокувати роботу бізнесу є арешт майна. Адже в такому разі правоохоронці вилучають майно компанії, визначають його як речові докази та звертаються з клопотанням про арешт до суду. Саме на суд покладається обов’язок оцінити пропорційність арешту, хоча це не завжди спрацьовує так, як хотілося б. Якщо суд таки накладає арешт, то майно компанії або не можна відчужувати, або ж ним не можна користуватися взагалі.

Зараз закон не визначає строку арешту, але його можна оскаржити до суду вищої інстанції або подати клопотання про його необґрунтованість чи недоцільність до суду першої інстанції. Натомість у новому законопроєкті авторський колектив нардепів пропонує запровадити лише два місяці на арешт із можливістю його продовження. На переконання авторів закону, такий строк запобігатиме необґрунтованим тривалим арештам майна у фактових кримінальних справах.

Чому такий короткий строк створить серйозні проблеми для кримінального правосуддя? Пропонуємо чотири аргументи.

Євроінтеграція під загрозою. Якісне застосування конфіскації злочинних активів важливе в контексті євроінтеграційних процесів.

Як зазначено в Директиві ЄС про арешт та конфіскацію, для ефективного повернення активів необхідно швидко відстежувати та виявляти знаряддя і доходи від злочинів, а також розшукувати майно, ймовірно, злочинного походження. Такі активи потрібно заморозити (арештувати), щоб запобігти їхньому зникненню. А вже після цього арештовані статки підлягають конфіскації на підставі відповідного судового рішення в межах кримінального провадження.

Україна має міжнародні зобов'язання щодо конфіскації доходів від злочинної діяльності. Про це йдеться в Конвенції ООН проти корупції, Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності та інших міжнародних нормативних актах.

Двомісячний строк арешту майна ставить під загрозу і без того не вражаючі результати України щодо конфіскації злочинних активів. Особливо це стосується складних економічних і корупційних справ, де збір доказів і здійснення експертиз потребують чимало часу.

Якщо ж арешти не продовжуватимуть із різних причин, то, ймовірно, злочинне майно повернеться його власникам ще до відповідного рішення суду. А значить, навіть якщо злочинність такого майна все ж доведуть, конфіскувати його вже не вдасться. І це, як бачимо, прямо суперечить відповідним засадам права Євросоюзу, яке Україні ще необхідно буде імплементувати.

Повернення активів з-за кордону стане практично неможливим. Міжнародна правова допомога для арешту активів за кордоном — це складний і тривалий процес. Він займає багато часу лише для виконання запиту на арешт (від кількох місяців до одного року і довше), тож дозволений двомісячний строк зробить неможливим ефективне повернення вкрадених коштів, виведених за межі України.

Нагадаємо, що лише за минулі два роки у справі про ймовірну злочинну організацію в Фонді держмайна України завдяки зусиллям Національного антикорупційного бюро за кордоном вдалося арештувати в Італії яхту преміум-класу вартістю 5,5 млн євро, а також дорогі автомобілі в Австрії та Франції. Подібний випадок є й у практиці Державного бюро розслідувань у справі проти ексначальника одеського ТЦК Євгена Борисова, якого обвинувачують у відмиванні 140 млн грн через купівлю дорогої нерухомості та автомобілів за кордоном. Це майно обвинуваченого представники ДБР обшукали спільно з іспанськими правоохоронцями, після чого воно було арештоване.

Якщо після судового розгляду справ цих посадовців їх визнають винними, Україна може розраховувати на те, що гроші за ці активи поповнюватимуть держбюджет. Однак для цього потрібно «втримати» вже накладений арешт до остаточного вироку суду, а також виконати ці вироки за кордоном.

В АРМА ініціювали зміни, завдяки яким іноземці матимуть доступ до управління арештованими активами

Публічна інформація про окремі справи, які розслідують НАБУ і САП, дає можливість проілюструвати проблеми із швидким арештом майна за кордоном. Наприклад, у справі ексочільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, попри арешт понад 150 об’єктів нерухомості в Україні, слідству досі складно заблокувати закордонні рахунки підозрюваної та її родини. Як повідомляють ЗМІ, йдеться про майно на суму майже 2,8 млн дол. у банках Польщі, Швейцарії та Австрії.

Тому, якщо приймуть норму про строковий арешт, про повернення активів з-за кордону можна буде забути.

Ефективне управління арештованими активами стане неможливим. Голова комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна наголосила, що з двомісячним строком арешту АРМА не зможе знайти управителів для таких активів. Жоден серйозний управитель не візьме в управління бізнес чи інше складне майно на такий короткий термін — це буде економічно недоцільно.

І зараз пошук управителів забирає в АРМА чимало часу. За нашими підрахунками, в середньому проходить рік і п’ять місяців лише для початку конкурсу з відбору управителя. Наприклад, санаторій «Квітка Полонини» передали до АРМА 3 квітня 2023 року, а відбір управителя в електронній системі закупівель почався 5 серпня 2024-го. Щоправда, передачу в АРМА цього активу згодом скасували.

В межах тривалої реформи АРМА депутати взагалі пропонують новий для України механізм внесення гарантійного платежу власником майна як альтернативу передачі активу Агентству в окремих випадках. Тому треба звернути увагу на те, щоб якісно опрацювати зміни до Кримінального процесуального кодексу України та для ефективної реформи АРМА.

Катастрофічне перевантаження судової системи. Лише за 2024 рік слідчі судді місцевих судів і Вищого антикорупційного суду розглянули понад 96 тис. клопотань про арешт майна. Необхідність розглядати продовження арештів кожні два місяці призведе або до надмірного перевантаження судової системи, якій і так бракує людей, або до автоматичного «злітання» арештів, що їх судді просто не встигатимуть розглядати. Тож можемо спрогнозувати, що кількість розглядів клопотань на рік збільшиться у рази.

Тут показовою є справа НАБУ проти ексбенефіціара АТ «КБ «Приватбанк» Ігоря Коломойського, в якого детективи знайшли у власності 307 юридичних осіб, майже тисячу об’єктів нерухомості та понад півтори тисячі транспортних засобів і суден, які підлягали арешту. Якщо буде запроваджено строковий арешт, то постійне продовження дії цього запобіжного заходу, наприклад, на таку кількість об’єктів, буде надміру виснажливим для органу досудового розслідування та суду.

Це також недоцільно ще й тому, що активи арештовували, аби їх можна було конфіскувати, якщо суд винесе обвинувальний вирок. Відповідно, арешт накладається виключно через сам факт, що особа є підозрюваною або обвинуваченою у справі, і із закінченням часу підстава для арешту не зникає, минуло два місяці чи більше. Це саме стосується і тих активів, що арештовані для відшкодування збитків.

***

Тиск на бізнес кримінальними справами — це, безперечно, серйозна проблема на сьогодні. Проте розв’язувати її, на наш погляд, варто в площині притягнення до дисциплінарної відповідальності тих працівників системи кримінальної юстиції, які зловживають повноваженнями з арешту майна.

А для захисту прав власників арештованого майна вже існують норми в спеціальному законі, які дають змогу відшкодовувати збитки, завдані незаконним арештом. Та й у квітні 2024 року наказом Офісу генерального прокурора були затверджені Стандарти діяльності прокурорів у сфері захисту інвестицій під час досудового розслідування, і в них є принципові положення щодо законності накладення арешту на майно.

Тож якщо ми таки хочемо якісних рішень у цьому питанні, для складних економічних і корупційних справ строк арешту майна має бути не меншим, ніж рік. Якщо ж ідеться про арешт майна за кордоном, такий строк узагалі встановлювати не варто через специфіку співпраці між правоохоронними органами в різних країнах. І так само не слід установлювати терміни для арешту майна з метою конфіскації, спеціальної конфіскації та відшкодування шкоди.

Взагалі у кримінальному провадженні поєднується багато протилежних інтересів, однак, бажаючи створити сприятливе середовище для підприємців, не треба блокувати ефективну конфіскацію злочинних активів. Інакше про яку справедливість може тоді йти мова?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як працюють шахрайські схеми з банківськими картками у 2025 році: вбівери, воркери, дроповоди та інші
Украина Криминальная
2025-07-14T06:10:09Z
Долар, євро, злотий: Нацбанк оновив курс валют на понеділок
Gazeta UA
2025-07-14T06:10:01Z
Українські аграрії зібрали понад 2,5 млн зернових та зернобобових нового врожаю
Agravery
2025-07-14T06:07:29Z
Подорожчання продуктів у Сумах: супермаркети різко підняли ціни
Политека
2025-07-14T06:01:56Z
В Україні стартував сезон тепличного винограду: як отримати максимум прибутку
AgroPortal
2025-07-14T06:00:46Z
Bitcoin оновив історичний максимум
Gazeta UA
2025-07-14T05:52:41Z
Як Росія в обхід санкцій ввозить австрійські верстати для ковки стволів гаубиць
Украина Криминальная
2025-07-14T05:31:12Z
Нові квоти ЄС спричинили дефіцит молока-сировини в Україні
Agravery
2025-07-14T05:22:49Z
Деякі періоди не зарахують у страховий стаж для пенсії: пояснення ПФУ
Фокус
2025-07-14T05:22:42Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Названо спосіб зупинити спалахи захворювань у зародку: смертність знижено на 60%
Фокус
2025-07-14T05:28:28Z
П'ять продуктів і напоїв, які провокують появу набряків
Gazeta UA
2025-07-14T05:22:04Z
Чи справді перебування на сонці покращує настрій
24tv
2025-07-14T04:06:26Z
Як легко позбутися пилу на кімнатних рослинах: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-13T21:01:45Z
Знизить рівень цукру в крові та налагодить роботу кишківника: лікарі назвали найкорисніший вид хліба
Знай
2025-07-13T19:52:25Z
Купуєте половинку кавуна? Лікарка радить двічі подумати
360ua.news
2025-07-13T19:10:52Z
Назвали різновид горіхів, які уповільнюють старіння
Gazeta UA
2025-07-13T19:01:55Z
У лікарнях побільшало пацієнтів внаслідок масового отруєння біля водоспаду Шипіт
Gazeta UA
2025-07-13T17:12:50Z
США відправлять Україні Patriot за гроші Європи – Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T06:12:34Z
Путін погрожує великим наступом впродовж 60 днів: у Зеленського відреагували
GlavRed
2025-07-14T06:10:46Z
Чи можуть мобілізувати засудженого ухилянта: пояснення ТЦК
Знай
2025-07-14T06:07:49Z
Треті роковини ракетного удару по Вінниці: хронологія та наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T05:58:19Z
Три медіаорганізації провели акцію на підтримку журналістки Мзії Амаглобелі напередодні засідання суду
Детектор М
2025-07-14T05:58:07Z
Президент Сербії, який брав участь у параді 9 травня в Москві, запевнив у відданості стратегічному партнерству зі США
Украина Криминальная
2025-07-14T05:58:02Z
Наступна війна Британії може розпочатися у космосі: генерал-майор попередив про загрозу
InternetUA
2025-07-14T05:55:52Z
Над Європою нависла подвійна загроза. Макрон бʼє на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T05:54:00Z
Німеччина зробила заяву про ракети Taurus для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T05:52:32Z
Ворог атакував Дніпропетровщину: багато руйнувань, є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T05:59:41Z
Ворог намагався покращити тактичне положення поблизу Вовчанська та Зеленого - військові
УкраинФорм
2025-07-14T05:43:52Z
Україною пронеслись торнадо. Де їх бачили та чи є руйнування
Telegraf
2025-07-14T05:43:03Z
Не базікай: чому "інсайдерська інформація" про обстріли працює на користь ворога
Фокус
2025-07-14T05:31:49Z
Нова система оплати проїзду в Ужгороді: місцевим зробили важливе попередження
Политека
2025-07-14T05:31:48Z
На Південно-Слобожанському напрямку минулої доби відбулося вісім боєзіткнень, на Куп’янському відбулося сім атак окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-14T05:28:02Z
Спека в Україні посилиться, але місцями прогнозують короткочасні дощі та грози
Известия Киев
2025-07-14T05:25:04Z
З Оболоні до Вишгорода починає курсувати пільговий автобус: розклад руху
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T05:22:34Z
Карта бойових дій в Україні станом на 14 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T05:18:08Z
Похована на його власному полі для гольфа: як виглядає могила першої дружини Трампа
Telegraf
2025-07-14T06:13:29Z
10 років ув’язнення за колабораціонізм отримала ексвикладачка інформатики та авторка підручників
Украина Криминальная
2025-07-14T06:10:15Z
Пам’яті пластуна, стрільця Василя Капустинського
УкраинФорм
2025-07-14T06:01:50Z
Дослідницький інститут ООН створив аватара біженця зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-07-14T06:01:23Z
Боронив Україну на Покровському напрямку. Згадаймо Руслана Шевченка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T06:00:20Z
Операція «Павутина»: ISW повідомляє, що Росія почала активне будівництво на авіабазах
TSN
2025-07-14T05:52:54Z
В Угорщині відкрили нову «Українську книжкову поличку»
УкраинФорм
2025-07-14T05:49:11Z
Автоматична відстрочка у "Резерв+": в ТЦК розповіли, як працює нова функція
Хвиля
2025-07-14T05:37:07Z
“Твоє Майбутнє”: у FFA анонсували безкоштовний освітній проєкт для ветеранів війни
TSN
2025-07-14T05:36:22Z
Бокс-офіс США. «Супермен» злетів на вершину
Кино-Театр
2025-07-14T06:04:14Z
Вкрали практично все, – українського співака пограбували в Італії
24tv
2025-07-14T06:04:02Z
У Японії відбулася перша презентація «Пласту»
УкраинФорм
2025-07-14T06:01:35Z
DISCOMAN – "Королева" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-14T00:01:04Z
Страшний кінець: судмедексперт повідомив деталі смерті зірки серіалу "Усі жінки - відьми"
GlavRed
2025-07-13T23:25:18Z
Зняла перуку: 58-річна Ніколь Кідман показала себе у всій красі
GlavRed
2025-07-13T22:25:14Z
Відомий співак розповів, чим займається в ЗСУ після "жорсткої" мобілізації
Фокус
2025-07-13T20:16:37Z
5 цікавих нових мультфільмів, які варто подивитися разом з дітьми
24tv
2025-07-13T20:15:14Z
"Лазить по деревах": Ірина Білик показала 10-річного сина Табріза
Фокус
2025-07-13T19:13:05Z
Засудженого за збут наркотиків київського бізнесмена побачили на волі
24tv
2025-07-14T06:06:10Z
Вночі ворог атакував Сумщину: 2 загиблих, серед постраждалих – 7-річна дитина
24tv
2025-07-14T06:04:49Z
Росіяни вночі атакували дві громади Сумщини: загинули двоє чоловіків, є постраждалі
УкраинФорм
2025-07-14T06:04:10Z
Росіяни вдарили вночі по Сумах та Шостці, є загиблі
ZN UA
2025-07-14T05:58:28Z
Росіяни атакували медиків під час евакуації пораненого
Комсомольская правда
2025-07-14T05:40:24Z
На Кіровоградщині через падіння уламків російського дрона горіло поле з пшеницею
УкраинФорм
2025-07-14T05:31:49Z
Армія РФ за добу завдала 490 ударів по Запорізькій області
УкраинФорм
2025-07-14T05:19:54Z
На Дніпропетровщині внаслідок атаки дронів постраждали чоловік і дві дівчинки
УкраинФорм
2025-07-14T05:19:05Z
Росіяни вдарили дронами по Дніпропетровщині. Серед постраждалих дві дівчинки-підлітка
ZN UA
2025-07-14T05:01:26Z
Гороскоп на завтра 15 липня: Терезам - радість, Скорпіонам - непорозуміння
GlavRed
2025-07-14T06:13:07Z
3 знаки зодіаку, яким не варто боятися робити перший крок
24tv
2025-07-14T06:06:48Z
Як обрізати гортензії влітку: знають не всі садівники
24tv
2025-07-14T06:00:28Z
Сухий та вологий котячий корм: який краще обрати для вашого улюбленця
Знай
2025-07-14T05:52:33Z
Відпочинок біля моря: у скільки обійдеться українцям оренда квартири
24tv
2025-07-14T05:46:27Z
Названо ідеальне місце для Wi-Fi роутера: прості правила
InternetUA
2025-07-14T05:43:55Z
І для фігури безпечний, і кращий за печінковий: простий рецепт кабачкового торта
24tv
2025-07-14T05:30:34Z
Сюди причалюють яхти знаменитостей: де у Європі відпочивають зірки
24tv
2025-07-14T05:12:43Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 14 липня 2025 року
Фокус
2025-07-14T05:01:57Z
Google виплатить компенсації власникам Pixel 6a через проблеми з батареєю
InternetUA
2025-07-14T06:10:55Z
У Землі є "резервний генератор", здатний змінити все: коли планета запустить його
Фокус
2025-07-14T06:10:37Z
Створено новий матеріал для охолодження будинків: допоможе заощадити 15 800 кіловат-годин на рік
Фокус
2025-07-14T06:07:51Z
Apple перенесла випуск MacBook Pro з процесорами M5 на початок 2026 року
Portaltele
2025-07-14T05:58:59Z
Навколо Землі обертається не один Місяць, а щонайменше шість: що виявили вчені
Фокус
2025-07-14T05:58:21Z
Дві жахливо величезні чорні діри опинилися на межі теорії відносності Ейнштейна
Фокус
2025-07-14T05:31:36Z
Неочевидна причина, чому ваш телефон швидко розряджається
InternetUA
2025-07-14T05:22:38Z
Японія і Європа хочуть разом запускати супутники, щоб менше залежати від Маска, - ЗМІ
InternetUA
2025-07-14T04:01:55Z
У мережі показали найменший вулкан у світі: як він виглядає та наскільки небезпечний
24tv
2025-07-14T03:31:49Z
Новий електрокар Mercedes отримав передню частину у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-14T06:10:11Z
Назвали найпопулярніші кольори нових авто у 2025 році
Gazeta UA
2025-07-14T06:10:10Z
Водіям назвали найкращий час для покупки уживаних авто: коли вартість впаде
Хвиля
2025-07-14T02:07:24Z
Подача страхової вимоги на $100 тис. буде успішнішою, якщо ви дійсно перебуваєте за кермом свого Porsche
Топ Жир
2025-07-14T01:19:43Z
Бюджетний електромобіль, який непомітно обігнав усіх іноземних конкурентів у Китаї
Топ Жир
2025-07-13T21:48:20Z
Багато власників Mazda не помічали цієї дрібної помилки, поки один із них не подав позов
Топ Жир
2025-07-13T20:18:03Z
Найважливіший кросовер Nissan отримає кардинальний редизайн, який може визначити його майбутнє
Топ Жир
2025-07-13T18:33:53Z
Безпека в дорозі, як правильно підготувати авто до поїздки
360ua.news
2025-07-13T18:27:58Z
Представлений Geely Galaxy A7 — гібридний седан із запасом ходу понад 2100 км та ціною від $14,5 тис
ITC
2025-07-13T16:58:10Z
Такого з Усиком ще не робили: ексчемпіон дав сенсаційний прогноз на бій українця з Дюбуа
24tv
2025-07-14T06:04:47Z
Мареска: Челсі виграв гру проти ПСЖ в перші 10 хвилин
Football.ua
2025-07-14T05:55:44Z
Волейболісти української «молодіжки» пробилися на Євро-2026
УкраинФорм
2025-07-14T05:40:44Z
Інтер наполягатиме на трансфері захисника Верони в разі відходу Думфріса
Football.ua
2025-07-14T05:34:30Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Визначилися всі пари 1/4 фіналу
УкраинФорм
2025-07-14T05:10:33Z
Бералдо попросив про трансфер із ПСЖ
Football.ua
2025-07-14T05:07:28Z
Мають серйозні здобутки у спорті, але не у боксі: що відомо та де живуть сини Усика
24tv
2025-07-14T04:18:42Z
Патріотичні тату Ковтуна: що робитиме гімнаст після відмови від українського громадянства
24tv
2025-07-14T04:18:36Z
Реванш Усик – Дюбуа: анонс бою за абсолютне чемпіонство
24tv
2025-07-14T02:19:06Z