MY.UAНовини
Мирні переговори: шанс на припинення вогню чи нова гра Путіна
Мирні переговори: шанс на припинення вогню чи нова гра Путіна

Мирні переговори: шанс на припинення вогню чи нова гра Путіна

Чи можливі 30 днів без війни і подальше завершення війни? Політолог Володимир Фесенко ставиться до такої перспективи досить скептично, але ретельно розбирає всі можливі сценарії — і якийсь шанс для миру все-таки знаходить.

Чи можливі 30 днів без війни і подальше завершення війни?

Сценарії розвитку ситуації навколо мирних переговорів.

11 березня США та Україна на переговорах у Джидді в Саудівській Аравії узгодили пропозицію про 30-денне припинення вогню, що буде дійсною в разі ухвалення й одночасного виконання Російською Федерацією і може бути продовжена за взаємною згодою сторін. У відповідь російський диктатор допустив можливість такого перемир'я, але висловив цілу низку застережень і попередніх умов. 18 березня відбулася телефонна розмова Трампа і Путіна, під час якої вони узгодили можливість припинення ударів по об'єктах енергетичної інфраструктури (або енергетики та інфраструктури, як заявила американська сторона). На 24 березня призначено переговори експертів Росії, України та США з цього питання. Уперше з весни 2022 року, коли було перервано мирні переговори між Росією та Україною, знову виникла потенційна можливість припинення війни в Україні.

Чи вдасться домовитися про 30 днів без війни, а поготів про повне завершення воєнних дій?

Подальший розвиток подій навколо війни та переговорного процесу про її завершення буде вирішальною мірою визначатися вибором російського лідера. Путін опинився перед дилемою — Трамп чи Україна. З одного боку, Путіну вочевидь дуже хочеться продовжити велику переговорну гру з Трампом із виходом на якусь "Велику угоду" між США і Росією. З іншого боку, ідея-фікс для Путіна — знищення України як незалежної і прозахідної держави. Заради цього він і починав нинішню війну проти України.

Можливі сценарії подальшого розвитку ситуації з мирними переговорами:

1. Прямі мирні переговори між Росією та Україною за посередництва США. У підсумку сторони домовляються про припинення вогню (часткове або повне, на 30 днів або інший термін, найімовірніше, про поетапне припинення вогню) з одночасним ухваленням політичної заяви про продовження мирних переговорів для досягнення всеосяжного мирного договору. США в цьому разі можуть скасувати частину санкцій проти Росії. А далі багато що залежить від того, чи буде продовжено припинення вогню через 30 днів і наскільки результативно йтимуть мирні переговори.

1-А. Припинення вогню триває після 30-денного перемир'я. Після чого США скасовують ще частину санкцій проти Росії. Війна поступово припиняється, але сторони не зможуть досягти всеосяжної мирної угоди через принципові суперечності щодо питання про статус окупованих територій і низки інших проблем. Натомість може бути підписано політичну угоду з тих питань, з яких сторони зможуть знайти компроміс.

1-Б. 30-денне перемир'я зривається через численні порушення або не продовжується. Воєнні дії поновлюються. Мирні переговори можуть продовжитися, але можуть бути і припинені з подальшим відновленням.

2. Мирні переговори починаються, але затягуються на невизначений час і не призводять до припинення вогню. Далі одночасно тривають і мирні переговори, і воєнні дії.

3. Мирні переговори заходять у глухий кут або в початковій фазі, або через деякий час. Після цього мирні переговори припиняються, війна триває.

Наразі більш імовірним видається перший сценарій. З огляду на зміст телефонної розмови між Путіним і Трампом, яка відбулася 18 березня, російський лідер обирає продовження перемовин із Трампом, непрямо погоджується на початок мирних переговорів, але з певними застереженнями та додатковими вимогами. Компроміс, можливо, полягатиме в тому, що почнуться переговори не просто про повне припинення вогню (як хочуть США) на певний термін (30 днів) з подальшою пролонгацією, а про поетапне припинення вогню. Перший етап — припинення вогню по портах і об'єктах енергетичної інфраструктури. Якщо цю угоду будуть виконувати, то другий етап — припинення вогню в повітрі та на морі. Третій і найскладніший етап — припинення вогню на суші.

Важливо Уже скоро: у Білому Домі назвали ймовірну дату угоди про перемир'я між РФ і Україною

Якщо працюватиме саме така логіка мирного процесу, то досить складно буде досягти повного припинення вогню до Великодня (20 квітня), як цього хоче Трамп. Переговорний процес і реалізація досягнутих угод можуть розтягнутися в часі на більш тривалий період. Також, можливо, сторони домовляться про початок всеосяжних мирних переговорів (на чому наполягає Росія), але водночас пріоритетом буде саме попередня угода про припинення вогню.

На кожному етапі переговорів Росія вимагатиме поступок від США та України. Україна відкидатиме вимоги Росії. Узгодження компромісних рішень затягуватиме переговорний процес. Паралельно Росія спробує провести нову хвилю наступальних дій і захопити ще частину території України, щоб забезпечити сильніші позиції на переговорах. Саме від воєнної ситуації значною мірою залежатиме можливість досягнення угоди про повне припинення вогню. Що масштабнішим буде російський наступ, то меншою буде ймовірність домовленості про припинення вогню. І навпаки, чим більш стабільними будуть воєнна ситуація та лінія фронту, тим більше шансів буде на досягнення угоди про повне припинення вогню.

У процесі переговорів про припинення вогню, які мають відбуватися за участю представників збройних сил сторін, що воюють, необхідно буде узгодити лінію зіткнення, уздовж якої мають бути припинені воєнні дії. Без урахування державного кордону між Україною і Росією, тільки лінія фронту всередині України становить понад 1300 км. Тож навіть узгодження лінії зіткнення буде дуже непростим технічним завданням. Крім того, треба буде узгодити механізми контролю за припиненням вогню і третю сторону, яка контролюватиме дотримання режиму припинення вогню. Під час Мінських угод таким контролером була Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ. Хто в цій ролі буде зараз — поки незрозуміло. Можливо, таку роль візьмуть на себе США, якщо на це погодиться Росія, якщо ні, то доведеться вдаватися до послуг міжнародних організацій, наприклад, ООН або тієї ж ОБСЄ (хоча в Україні до цього ставляться вкрай критично).

Для стійкого і стабільного припинення вогню бажано створити вздовж лінії зіткнення нейтральну і демілітаризовану зону, з якої необхідно вивести все важке озброєння. Те ж саме бажано зробити й вздовж російсько-українського кордону. Але тоді бажано сформувати корпус миротворців для контролю за нейтральною зоною. Росія категорично проти участі країн НАТО в ролі миротворців. Україна буде проти участі країн ОДКБ (військових союзників Росії) у ролі миротворців. І тоді для формування корпусу миротворців доведеться шукати відносно нейтральні країни, які влаштують і Росію, і Україну. Деякі політики та експерти вважають, що своїх миротворців для забезпечення перемир'я в Україні можуть надати Китай та Індія, або інші країни, не залучені в конфлікт. Але поки що це суто теоретичні припущення. Переговори щодо миротворців — це окреме складне питання. Навіть якщо таке політичне рішення і буде ухвалено, для вирішення організаційних і фінансових питань щодо формування та розміщення миротворчого корпусу знадобиться час (можливо, щонайменше пів року).

Початок мирних переговорів зберігає для Путіна можливість для чинення тиску на Україну і під час переговорного процесу, і через двосторонні контакти між Путіним і Трампом. Також Путін може постійно погрожувати відновленням воєнних дій проти України. У зв'язку з цим не варто очікувати абсолютно повного припинення воєнних дій. Як показав досвід Мінських угод, епізодичні порушення режиму припинення вогню практично неминучі.

Якщо мирні переговори зайдуть у глухий кут, або їх буде зірвано і війна поновиться, то Трамп за деякий час може втратити інтерес до України та мирних переговорів, а також і до спроб домовитися з Путіним.

Якщо в разі продовження воєнних дій Росії не вдасться домогтися істотних успіхів, і війна надовго застрягне в позиційній фазі, то за деякий час (можливо, наприкінці 2025 року) буде зроблено нові спроби поновлення переговорів щодо завершення війни в Україні, але, очевидно, вже без участі США.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо "Човникова дипломатія": між Україною та РФ пройдуть непрямі переговори в Ер-Ріяді, — Келлог
Джерело матеріала
Згадувані персони
2 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
Мер Венеції оприлюднив нові подробиці щодо майбутнього весілля Безоса і Санчес
InternetUA
В армію Росії заберуть рекордну кількість осіб: військовий оглядач зауважив важливий нюанс
24tv
Декрет хочуть суттєво скоротити: у МОН запропонували ідею
Telegraf
"Власна справа": майже 300 ветеранських родин отримають бізнес-гранти
Хвиля
Турецькі розробники представили бойові корвети нового покоління класу Hisar
InternetUA
"Контракт 18-24": Уряд розширив виплату 1 мільйона гривень у межах проєкту для Нацгвардії та ДПСУ
Antikor
Ядро ​​бази даних: в автоінспекціях України стався витік сотень тисяч особистих документів
Фокус
Путін випробовує терпіння Трампа на переговорах щодо припинення вогню, — The Hill
Хвиля
Лавров анонсував нові переговори Росії та США
Antikor
Росія передала США перелік «порушень» часткового перемирʼя з боку України
ГЛАВКОМ NET
Зеленський провів важливе засідання Ставки
1News
Незадоволений Путіним: Трамп готує санкції проти тіньового флоту РФ
Фокус
Не проєкт, а підготовка до агресії: Бербок виключила перезапуск Північного птотку-2
Факти ICTV
Про це можна забути? У Трампа скептично оцінили можливість укладення перемир'я в Україні та сказали, хто винен
Telegraf
"Введено режим надзвичайного стану": дрони атакували російський Таганрог, — росЗМІ
Фокус
Росія вирішує долю Молчанова: затриманого пропагандиста Медведчука можуть обміняти
Antikor
Кличка звинуватили в системному ігноруванні інформації про порушення на закупівлях
Antikor
Похотливий ексначальник Рівненського ТЦК потрапив у новий скандал
Украина Криминальная
На війні загинув військовослужбовець Артем Бабич із Броварів
Antikor
Карта бойових дій в Україні станом на 1 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
DeepState: ЗС РФ просунулися в Донецькій і Харківській областях
Antikor
Загарбники анонсували будівництво житла в окупованому Сєвєродонецьку
Antikor
ЗСУ змогли відбити позиції на ключовому для Путіна напрямку
Antikor
У Києві оголосили про початок програми Ukraine2EU
Детектор М
ЗСУ спростували фейк про захоплення Розливу: українські бійці тримають оборону
Antikor
Що буде з цінами на бензин в квітні: водіям дали прогноз
GlavRed
Всі ФОПи повинні обов’язково сплатити 5280 гривень ЄСВ
Antikor
Росіяни вдарили по Запоріжжю: загинула людина
ГЛАВКОМ NET
Топовий майданчик для торгівлі NFT X2Y2 вимушений закритись після 3 років роботи
ITC
Компанія Маска просить уряд США звільнити її від мит Трампа
InternetUA
Шмигаль: Європейська комісія перерахувала Україні додаткові 3,5 мільярда євро
Antikor
Квітневі новації для пенсіонерів: кому вдасться отримати підвищення виплат
Хвиля
Кількість мільярдерів у Росії встановила новий рекорд, попри санкції
Telegraf
Пенсіонери отримають надбавку у 2025 році: кому та на скільки підвищать виплати
GlavRed
Нагієв зробив шокуюче зізнання про позашлюбного сина
GlavRed
Довгоочікувані новинки місяця: 10 найцікавіших серіалів квітня
24tv
Не впізнати: путініст Філіп Кіркоров спантеличив своїм виглядом після смерті батька
GlavRed
"Бородавка неприємна": Сумська зізналася, куди зникла її фірмова родимка
GlavRed
"Намагалася зберегти": мовчунка Стоцька приголомшила схожою на Кіркорова донькою
GlavRed
"Відлуння складних часів": Наталія Могилевська показала обличчя без макіяжу
GlavRed
"Я боюся": Кошовий розповів, як скинув вісім кілограмів
GlavRed
Що дивитися на Netflix у березні: 6 захопливих фільмів та серіалів, які не можна пропустити
24tv
Як виглядати молодше в 50+ років: стиліст розповів, як не перетворитись на "бабусю"
GlavRed
Що посадити поруч з огірками, щоб захистити від спеки: найкращі рослини-сусіди
Gazeta UA
Це смачніше за популярні газовані напої: рецепт березового соку з цукерками
24tv
Нізащо не робіть цього з кухонним столом: привернете в дім бідність
24tv
Ваша паска буде найгарніша: готуємо глазур без яєць з переможницею "МастерШеф"
24tv
Це сусідство загубить урожай: які овочі не можна садити поряд із картоплею
Telegraf
Класична шведська страва на кожен день: ці соковиті кульки замінять вам всі відбивні та котлети
Telegraf
Як почистити аератор змішувача: покрокова інструкція
24tv
Коли краще приймати душ – вранці чи ввечері: експерти дають відповідь, і вона таки дивує
24tv
Вишукані парфуми, які пахнуть ваніллю: цей аромат неможливо забути
24tv
Атлетіко — Барселона: прогноз букмекерів на матч Кубка Іспанії
Football.ua
Дубль і асист Усмана Дембеле врятував ПСЖ від ганебної поразки Дюнкерку на шляху до фіналу Кубка Франції
Football.ua
Називала його «героєм»: Донька окупанта візьме участь у чемпіонаті Європи з боротьби
Antikor
Емполі у дебютному старті Коваленка зазнав нищівної поразки від Болоньї в першому акті 1/2 фіналу Кубка Італії
Football.ua
МЮ мінімально поступився Ноттінгем Форест
Football.ua
Баєр Леверкузен сенсаційно вилетів від клубу третього дивізіону за крок до фіналу Кубка Німеччини
Football.ua
АПЛ: Сака відзначив повернення переможним для Арсеналу голом проти Фулгема, Вулвз сильніші за Вест Гем
Football.ua
Якби це могло привести до миру, – Усик відверто зізнався, чи заслуговує Трамп його пояс
24tv
"Гравенберх у порядку, Аліссон тренувався": Слот розповів про кадрову ситуацію перед дербі з Евертоном
Football.ua
На Закарпатті затримали прикордонника за підозрою у отриманні 5 тисяч доларів хабаря
Antikor
У Таганрозі пролунали вибухи, через роботу ППО є наслідки
24tv
У російському Таганрозі прогриміли вибухи: оголошено режим надзвичайної ситуації
ГЛАВКОМ NET
В Кропивницькому від атаки російського дрона помер Володимир Дзюба
Antikor
Удар по Сумах 24 березня: у лікарні помер поранений
1News
Проводили інформдиверсії проти України. СБУ викрила агентів РФ в Київській області
InternetUA
У чоловіка "з Донеччини", який скоїв напад в Амстердамі, підозрюють терористичний мотив
Европейская правда
Прилетіло у двір, – оперний співак шокував, як постраждала його квартира після атаки дронами
24tv
В Ужгороді п'ятикласник приніс до школи підозрілий предмет: усіх евакуювали
24tv
Новий супер'якісний генератор картинок ChatGPT тепер доступний усім користувачам
InternetUA
Перша у світі сенсорна чашка з прогнозом погоди, іграми та ШІ скоро вийде у продаж: ціна не кусається
Знай
У Польщі з'явиться підігрів на покриттях автобанів: як це зменшить кількість ДПТ
24tv
Ядерні міні-реактори в кожну домівку: вчені розповіли, коли ми ними скористаємося
InternetUA
Android-смартфони «шпигують» за власниками: як припинити стеження
InternetUA
Asus та Xbox натякнули на спільний випуск портативної консолі
24tv
Вітряк, що звучить як музика: вітрові турбіни відходять у минуле
24tv
Три типи додатків, що найбільше шкодять смартфону
InternetUA
Проблема досі є: власники OLED-телевізорів розповіли, як вони псуються
InternetUA
Прорив у медицині: США створили ліки, які врятують мільйони життів
Gazeta UA
Жувальна гумка може містити тисячі мікропластикових частинок – дослідження
24tv
МОЗ України здешевлює ліки
360ua.news
Ці 5 горіхів найкорисніші для вашого здоров'я: варто додати їх на тарілку
24tv
Харчові добавки, які не працюють: на що не варто витрачати гроші
24tv
Суперкомп’ютери допомагають розкрити секрети відновлення ДНК
Portaltele
Інвестиції в медицину: Україна та Франція підписали сім угод на €51 мільйон
УкраинФорм
Жінка раптом заговорила після 18 років мовчання: яка технологія допомогла
Фокус
Що таке меланома: види, симптоми, діагностика та лікування
24tv
Лише 495 вироблено цих автомобілів від Ford, а цей має трохи більше 2 тисяч миль на одометрі
Топ Жир
У першому кварталі седан став другим за популярістю моделлю Hyundai
Топ Жир
"Мене веселить, коли люди дивуються": Білл Гейтс назвав своє улюблене авто
24tv
Непристебнутий ремінь в авто - чим загрожує водіям та пасажирам у 2025 році
GlavRed
Електромобіль вартістю $41K від Xiaomi: поєднання Tesla Roadster із Lancia
Топ Жир
Ford створює патент на імітацію механічної коробки передач для надання електромобілям почуття «живості»
Топ Жир
Як з’явився найпопулярніший автомобіль-амфібія
AutoCentre
Скільки вартує Rimac Nevera на відкритому ринку: скоро дізнаємося
Топ Жир
Peralta S: Італійські дизайнери представили суперкар майбутнього
Gazeta UA