MY.UAНовини
Розлучення США і Європи: як це пов’язано з саудівськими переговорами і бажанням Трампа будь-що домовитися з Путіним
Розлучення США і Європи: як це пов’язано з саудівськими переговорами і бажанням Трампа будь-що домовитися з Путіним

Розлучення США і Європи: як це пов’язано з саудівськими переговорами і бажанням Трампа будь-що домовитися з Путіним

У неділю ввечері, 23 березня, в Ер-Ріяді відбулися переговори української та американської делегацій щодо спроби встановити режим припинення вогню у війні Росії проти України.

Ще один раунд може відбутися й у понеділок, 24 березня, після того, як американці завершать переговори з російською делегацією на тому ж майданчику. Але все це робочі зустрічі, які не мають відношення до протокольних переговорів. Вашингтон і Москва кажуть, що обговорювали наступний крок - питання перемир’я у Чорному морі. Бо раднику Трампа з нацбзепеки Майку Волтцу наснилося, що перемир’я щодо ударів по енергооб’єктах вже діє. І це не дивно, адже спецпосланець Трампа з питань Близького Сходу, який також відповідальний за контакти з Кремлем, заявляв минулого тижня, що вірить, що "Путін у цьому питанні діє добросовісно".

Тож, чого очікувати від "саудівського" переговорного процесу? Чому це "Мінськ-3"? Та як все це пов’язано з остаточним розлученням США та Європи, яке може оформитися зовсім скоро? Читайте далі в статті.

"Саудівський" процес. Мої очікування дуже скромні: від обміну люб’язностями до домовленості домовлятися. Роль, яку американці відіграють у цьому переговорному процесі, - наслідок непродуманості. Не лише мене, а й більшість людей, вражає те, що робить американська сторона своєю нефаховістю, непідготовленостю й нерозумінням того, що відбувається. США відіграють роль посередника – вони на це погодилися. Бо дві сторони, як твердить Трамп, не можуть вести переговори.

Подібне вже було. Всі пам'ятають, як близько року Єгипет та Ізраїль не могли сидіти за столом переговорів, й американці відігравали таку функцію. Все закінчилося Кемп-девідськими зустрічами (а згодом і Кемп-девідською угодою в рамках ізраїльсько-єгипетського мирного договору у 1979 році), коли американський президент Джиммі Картер просто сидів між президентом Єгипту Анваром Садатом і прем’єром Ізраїлю Менахемом Беґіном, вони про щось шепталися, а потім виходили й оголошували щось для ЗМІ.

Те, що відбувається зараз, - це така неофітська дипломатія, яка поки що нічим не завершиться. Тому мої очікування дуже скромні. При цьому, українська сторона виявляє максимум терпіння й розважливості. І це абсолютно правильно. Так і треба ставитися до цього процесу, розуміючи, наскільки він складний, наскільки підступна й підла російська сторона, і наскільки в ньому не орієнтуються наші американські партнери. Їм треба дати шанс зрозуміти це. Бо, з тих же слів Стіва Віткоффа стає очевидним, що людина робить висновки, базуючись на зустрічі із московським "фюрером". Це не дипломатія.

На сьогодні Росія домінує в цьому "саудівському" процесі, шантажуючи американську сторону. Й лише завдяки тому, що Україна все це витримує, ситуація й тримається. Тому зараз дуже багато залежить від воєнно-політичного керівництва України, як воно себе поведе. На цьому етапі я би закликав до максимальної витримки й толерантності. Не треба руйнувати наші партнерські відносини з Вашингтоном. Але треба підказувати, щоб вони походу виправляли свої помилки, безглуздя й недоречності. Це й може поступово вивести на правильну дорогу.

Зверніть увагу, що в інтерв’ю Такеру Карлсону Стів Віткофф каже фразу, яка блискуче відображає суть: через переговори про припинення вогню по енергетичній інфраструктурі і інфраструктурних об'єктах треба перейти до 30-денного перемир'я, щоб досягнути постійного перемир'я.

Тобто, мова не йде про досягнення мирної угоди, а мета – це досягнення постійного перемир'я.

Це той режим, в якому існувало багато держав в поствоєнний період, і лише через десятки років вони змогли підписати якусь угоду. Хоча окремі з них і досі залишаються в такому стані. Зокрема, Китай і В'єтнам: жодної угоди не було, уклали тимчасове перемир'я, яке триває більше 50 років.

Які цілі переслідують Трамп і Путін? "Саудівський" процес використовується США як інструмент зближення Вашингтона і Москви, і нанесення удару по союзницьких, партнерських відносинах Москви й Пекіна. Це ніби Річард Ніксон навпаки. Ніксон розігрував цей спектакль із Китаєм, відриваючи його від СРСР. А Трамп зараз хоче розіграти цю ситуацію з Москвою. Але треба ж розуміти, що нинішня Москва не та, а Пекін - ще більше не той.

Це розуміють у Москві і просто використовують цю ситуацію. Причому використовують, просто маючи за дурнів все вашингтонське керівництво, граючи на самолюбстві, самозакоханості й нарцисизмі Трампа. Тому, що б не планували у Вашингтоні, а там, як кажуть, язик біжить попереду голови, вони себе просто видають, як і що вони збираються робити. Москва постійно блудить їх між цими трьома соснами. А Україна в цьому відіграє роль "шлагбаума", щоб в певний момент, тактовно, з дотриманням всіх дипломатичних норм, сказати: ні, так не буде; Конституція говорить так, статут ООН говорить так; ми не можемо це зробити в силу таких обставин; виборів не буде, бо це правовий режим воєнного стану; передачі АЕС не буде, бо це стратегічні об'єкти, передача яких в оренду, приватизацію чи управління заборонена категорично.

А що Трамп? Трамп ніколи в житті стратегічно не мислив. Він мислив на один крок. Кращої ситуації, ніж те, що робить Трамп, для Москви неможливо було придумати. "Фюреру" потрібна публічна й світова реанімація. Далі він пересаджує Трампа за кермо потяга, який називається "пост-Потсдам" чи "пост-Ялта", де вже не втрьох, а вдвох розписують партитуру світу за принципом: мені шматок України, а тобі – Гренландія; мені - Крим, а тобі - Панамський канал. Пам’ятаєте, як під час COVID Трамп відправив Путіну до Москви два реанімобілі? Таке враження, що зараз Трамп посадив Путіна у цей політичний реанімобіль і просто реанімує на очах всього світу.

Що робити Україні? Стратегічно й надважливо для нас зараз не втратити, хай і поганого, але партнера, – США. Бо гірше поганого партнера може бути лише його відсутність. І спробувати в цій ситуації цього партнера привести до тями. Бо є ще одна надзадача – це майбутнє Європи та України, як частини Європи.

Капкан для Вашингтона. Давайте подивимося на В'єтнам, Південну Корею, Афганістан. Втікати США навчилися. Скрізь було однаково. Вони втікають, люди гинуть, а що там залишається, технологічно їх ніколи не цікавило. А от ті речі, які необхідно було зробити, вони до цього просто далекі. Тому у так званому саудівському процесі цього не буде. На що вони можуть вийти? Те, що Росія не прийме безумовного режиму припинення вогню, для мене це зрозуміло.

Бо, що б там не говорили про Росію, про її відновлення, про її ОПК, Путін чудово розуміє, що санкції працюють, економіку Росії вони так чи інше потрясають. Так, Росія виживає якимось чином. Але найбільше Путін боїться того, що Україна буде зміцнюватися. А Україна буде зміцнюватися, бо Європа набиратиме обертів в питаннях допомоги Україні. Путін боїться цих наслідків, тому хоче весь час тримати температуру, втягуючи ближче в цей процес Трампа, щоб той не зіскочив.

Якщо взяти Північну Корею, Китай, зараз подивіться на Ізраїль… Він зіскочив з підніжки. Його вже там немає. Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС тривало 58 днів. Трамп перекинув всю відповідальність на Біньяміна Нетаньягу. Єдине, що він зробив, - це дав наказ американським військам, які розташовані на Близькому Сході, щоб вони без погодження з Центркомом могли наносити удари по терористичних організаціях – Хезболлі, ХАМАСу тощо. А, так, все, вони свою партію зіграли. Для Путіна цей момент зіскочення невигідний. Йому треба тримати Трампа весь час у цьому процесі, втягуючи його в "Мінськ-3".

Американці зараз побігають, як вони кажуть, між двома кімнатами, і зрозуміють, що краще обидві сторони – Україну та Росію – посадити разом. Тому це "Мінск-3" з тим, що періодично будуть відбуватися телефонні розмови між Трампом і Путіним. А в кінці, навіть якщо вдасться відштовхнутися від цього процесу 30-денного перемир'я, на Америку чекають три речі: усунення першопричин війни; "реалії на землі", або, як їх називає Путін, "законні інтереси Росії"; і неділимість системи міжнародної безпеки. Я ніде не чув, щоб чи держсекретар США Марко Рубіо, чи Майк Волтц, чи Дональд Трамп хоча б краєм зачепили ці теми. Це капкан для Вашингтона.  

Розлучення США і Європи. Це дуже ймовірний варіант. Таке розлучення може оформитися саме на саміті НАТО в Гаазі 24-25 червня. А може навіть і раніше, бо зараз всі сфокусувалися на даті 2 квітня, коли мають почати діяти додаткові мита, які запроваджує Трамп, на європейський експорт, зокрема на алюміній і сталь. Якщо Трамп не дасть задню, можна очікувати, що в Гаазі розлучення відбудеться, причому з величезним скандалом. Це вже буде не суперечка в Овальному кабінеті. Все буде по-справжньому.

Це б і раніше трапилося, якби не інтелігентність таких лідерів, як Ангела Меркель, які вмовляли Трампа. Але Фрідріх Мерц, наступний німецький канцлер, і чинний прем'єр Канади — це не попередники. Це не Джастін Трюдо та Ангела Меркель. Я вже не кажу про те, що Трамп навіть французького президента Еммануеля Макрона допік до гарячки. А, якщо ще зачепить британського прем’єра Кіра Стармера чи прем’єрку Італії Джорджу Мелоні? А вона як почне кулаком розмахувати, то від неї італійські чоловіки розбігаються. А куди побіжить Трамп навіть уявити не можна.

Адміністрація Трампа недооцінює сьогоднішню ситуацію в Європі. Вже немає тих, хто готовий без кінця сидіти за столом і вести теревені. Тому в цій ситуації очевидно, що розлучення відбудеться. І Європа до цього готова. Зверніть увагу, вони не рекламують те, що рішення, які стосуються озброєння та ОПК, прийняті, в тому числі зі складовою запиту України. Але Європа про це не шумить. Це насамперед пов'язано з допомогою України. Ці 150 мдрд євро (нова оборонна ініціатива ЄС, частиною якої стала Україна), про які йде мова на сьогоднішній день, - це річний бюджет. Хто-небудь розуміє, що це за цифра? Це і закупівля, це і нові інвестиційні проєкти, це і фінансування випуску зброї тощо.

Тому, коли я вчергове читаю, що Європа не готова, Європа не може… Європа мобілізується, вилаштовується, в неї є чим це робити. Вони тільки підняли на найвищий рівень цю дискусію: так ми ще можемо купувати в США зброю, чи вже не будемо? Те, що генсек НАТО Марк Рюте сказав під час візиту до Вашингтона було просто блискуче: Європа має свій ВПК, США мають свій, але, щоправда, Європа купує у США в чотири рази більше... Тому, європейці робитимуть свою роботу, зміцнюючи свій ОПК. Якщо в Гаазі відбудеться розлучення, це означає, що тема, яка лежить на столі, - це формування ЗС Об'єднаної Європи - стане на порядок денний. І серцевиною цих сил будуть ЗСУ.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Американські розробники представили атомний підводний човен USS Toledo, оснащений ядерним реактором
InternetUA
2025-04-22T12:01:31Z
Помийте руки і окропіть обличчя святою водою після кладовища: традиції і забобони у поминальні дні
Telegraf
2025-04-22T12:00:56Z
Ймовірно, вже кружляв над Львівщиною: які можливості для ЗСУ відкриває шведський літак Saab 340
24tv
2025-04-22T12:00:35Z
Після смерті Франциска Ватикан оновив свій сайт
InternetUA
2025-04-22T11:58:51Z
ЗС РФ тестують нові баражувальні боєприпаси "Молния": чим вони небезпечні
Фокус
2025-04-22T11:57:29Z
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 13—15 квітня 2025 року
Детектор М
2025-04-22T11:55:11Z
Коли прийде запрошення на НМТ-2025 та як дізнатися дату та час проведення тестування
Факти ICTV
2025-04-22T11:54:55Z
Пенсії військовим в Україні: які зміни готує уряд
24tv
2025-04-22T11:48:48Z
Хоче повернутися до Львівського університету: звинувачений у домаганнях Йосип Лось подав до суду
24tv
2025-04-22T11:48:28Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Трамп сподівається на угоду між Україною та Росією «цього тижня»?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T12:00:05Z
ЄС і Велика Британія наближаються до укладення торговельної угоди у сфері оборони
360ua.news
2025-04-22T12:00:01Z
Литва витратить 16 млн євро на модернізацію кордону із Росією
Европейская правда
2025-04-22T11:58:52Z
«Немає філософії». Ексрадник Трампа пояснив головну помилку президента США стосовно війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:57:43Z
Європейці озвучили США питання, які не підлягають обговоренню щодо мирної угоди між Україною та Росією — Барро
ZN UA
2025-04-22T11:55:40Z
Росіяни вдарили по Харкову безпілотниками, четверо поранених
УкраинФорм
2025-04-22T11:54:43Z
На тлі торговельної війни: світ "вишикувався в чергу" для співпраці з Європою
24tv
2025-04-22T11:54:18Z
Нова Зеландія продовжить допомогу з тренування українських військових - прем'єр
УкраинФорм
2025-04-22T11:54:08Z
Коли магнітні бурі у травні та як покращити самопочуття
Факти ICTV
2025-04-22T10:40:21Z
ЮНІСЕФ доставив в Україну 300 тис. доз вакцини проти поліомієліту — ЦГЗ
Факти ICTV
2025-04-22T10:12:53Z
Навіть застарілий бруд відійде за 15 хвилин: як відмити витяжку від жиру
24tv
2025-04-22T09:36:39Z
У Німеччині визнано майже 600 випадків шкоди від вакцинації проти COVID-19
iPress
2025-04-22T09:09:55Z
Якщо не вистачає сонця: в яких продуктах найбільше вітаміну D
Gazeta UA
2025-04-22T09:03:45Z
Чому ліки в Україні дешевші, ніж у Європі
TSN
2025-04-22T09:01:57Z
Черевний тиф стає невразливим: чому антибіотики вже не працюють
TSN
2025-04-22T09:00:35Z
У разі ядерної катастрофи: Україна закупила інноваційні ліки проти променевої хвороби
24tv
2025-04-22T08:21:05Z
Коли найкраще приймати магній
24tv
2025-04-22T08:15:34Z
"Ми вбʼємо тебе": зірки "Останніх з нас" відреагували на смерть головного героя
Фокус
2025-04-22T12:00:51Z
Марія Бурмака показала "ужасні" фото з єдиною донькою
GlavRed
2025-04-22T12:00:03Z
Зеленська вразила стильною вишиванкою українського бренду: скільки коштує сорочка першої леді
24tv
2025-04-22T11:39:08Z
Кухня режисера Кевіна Костнера: дизайнери кажуть, що він обрав найкращий колір
24tv
2025-04-22T11:30:52Z
3 високорейтингові драми, які розіб'ють серце та змусять плакати навіть найстійкіших
24tv
2025-04-22T11:24:35Z
«Плюнула на осуд». Зірка «Лісапетного батальйону» зізналася, що була коханкою
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:21:21Z
Sony запустила 24-годинний марафон з перегляду фільму Until Dawn — без сну, смартфонів і походів в туалет
ITC
2025-04-22T11:07:03Z
Американська кіноакадемія оголосила нові правила «Оскара»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T10:57:18Z
Микита Добринін відповів, чи планує знову взяти участь у "Холостяку"
Gazeta UA
2025-04-22T10:54:42Z
18-річний хлопець вкрав з магазину понад 60 SIM-карт
InternetUA
2025-04-22T11:55:19Z
На Одещині бабуся вистрілила у 5-річну онуку з пневматичної гвинтівки
24tv
2025-04-22T11:51:22Z
В окупованому Маріуполі тигр загриз чоловіка
1News
2025-04-22T11:48:25Z
29-річний одесит, погрожуючи пістолетом, відібрав гроші у водія автівки
Украина Криминальная
2025-04-22T11:46:50Z
У Польщі третю добу вирує пожежа у національному парку
УкраинФорм
2025-04-22T11:46:26Z
В Одесі працівник ТЦК та двоє активістів влаштували бійку зі стріляниною
УкраинФорм
2025-04-22T11:33:18Z
Трирічна дівчинка подолала 10 кілометрів, пройшовши лісом з Тернопільщини на Рівненщину
Комсомольская правда
2025-04-22T11:33:02Z
У Харкові прогриміла серія вибухів: РФ атакувала місто, багато прильотів і поранених
GlavRed
2025-04-22T11:27:40Z
Російський дрон атакував лікарню у Херсоні, четверо поранених
УкраинФорм
2025-04-22T11:24:55Z
Відключення води у Дніпрі з 22 по 25 квітня: кому не пощастить
Политека
2025-04-22T12:00:34Z
Дощі з грозами накриють частину України: у яких областях будуть сильні опади
GlavRed
2025-04-22T11:51:31Z
У Харкові запрацювала третя підземна школа
24tv
2025-04-22T11:48:57Z
На "Тузлівських лиманах" помітили рідкісну рептилію, яка може прожити до 120 років
Gazeta UA
2025-04-22T11:48:34Z
"Ми потрапили у повну дупу, ми м'ясо": полонений окупант розповів реалії війни
24tv
2025-04-22T11:33:55Z
Воїни розбили ворожу колону штурмовиків ще до лінії зіткнення: у ГУР показали епічні кадри
24tv
2025-04-22T11:30:27Z
У Маріуполі фіксують "незвичне" накопичення сил і нові бази РФ: що задумав ворог
Фокус
2025-04-22T11:21:40Z
Обстріл Харкова "Шахедами": пролунало 12 вибухів протягом години, є поранені, — Терехов
Фокус
2025-04-22T11:06:02Z
Мольфар передбачив майбутнє окупованих територій України: яка доля очікує на Донбас та Мелітополь
TSN
2025-04-22T11:01:38Z
Фейкові листи: в Ощадбанку попередили про нову шахрайську схему
Факти ICTV
2025-04-22T12:00:47Z
ЄС не планує радикальної реформи аграрної політики
AgroPortal
2025-04-22T12:00:44Z
Зарплата урядовців за рік зросла майже на чверть: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:57:51Z
Вартість золота побила новий історичний рекорд – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:45:36Z
Рахункова палата підбила підсумки бюджету 2024
360ua.news
2025-04-22T11:36:47Z
Велике злиття банків в Італії під загрозою: до чого тут Росія
24tv
2025-04-22T11:36:46Z
Як нараховується страховий стаж та які роки не входять до нього: пояснення
Факти ICTV
2025-04-22T11:31:13Z
Акції українських агрохолдингів дорожчають на тлі очікувань мирних переговорів
AgroPortal
2025-04-22T11:30:11Z
Ілон Маск може втратити Tesla через політичні амбіції
InternetUA
2025-04-22T11:28:10Z
Помилка, яку допускає більшість: чому цибулю не варто зберігати в холодильнику
GlavRed
2025-04-22T11:54:10Z
Серйозна загроза пляжам Єгипту: екологи б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:39:46Z
Не просто емодзі: що означає біле сердечко та коли його доречно використовувати
24tv
2025-04-22T11:30:36Z
Чи можна садити біля дому барвінок: про значення квітки знають не всі
24tv
2025-04-22T11:18:50Z
Як називається «безіменний» палець українською, той, на якому носять обручку: мало хто знає
TSN
2025-04-22T11:01:16Z
Категорично не можна додавати до котлет: кулінари розповіли про один продукт, який псує все
TSN
2025-04-22T11:01:16Z
Скільки подушок потрібно для здорового сну: одна, дві чи більше
TSN
2025-04-22T11:00:23Z
Як позбутися дротяника раз і назавжди: поради досвідчених городників
TSN
2025-04-22T11:00:17Z
Як зупинити поширення попелиці за допомогою звичайної олії: проста порада для садівників
TSN
2025-04-22T11:00:08Z
Улюблений клуб Папи Римського назве стадіон на честь понтифіка
24tv
2025-04-22T12:00:03Z
Забарний увійшов до символічної збірної 33-го туру АПЛ за версією Whoscored
Football.ua
2025-04-22T11:52:15Z
Анчелотті: Камавінга та Мбаппе не будуть готові до Хетафе, але можуть зіграти проти Барселони в Кубку Іспанії
Football.ua
2025-04-22T11:19:38Z
«Детройт» перервав рекордну безвиграшну серію у плей-оф НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T11:15:55Z
Пас мріє про дует із Ямалем: Він — один із найкращих у світі
Football.ua
2025-04-22T11:10:19Z
Легендарний реслер став чемпіоном WWE, встановиши рекорд промоушену
24tv
2025-04-22T11:09:51Z
Вкладемо власні гроші в газон, – Суркіс розповів, де гратиме Динамо у єврокубках
24tv
2025-04-22T11:09:48Z
Різник повернувся до загальної групи Шахтаря після травми
Football.ua
2025-04-22T11:01:21Z
Баварія націлилась на Сімонса
Football.ua
2025-04-22T10:49:23Z
Meta впроваджує нову ШІ-технологію в Instagram: вона шукатиме підлітків, які вказали вік дорослого
AIN
2025-04-22T12:00:10Z
Світовий рекорд: китайська сонячна батарея запрацювала з ефективністю майже 35%
Фокус
2025-04-22T12:00:02Z
На Землі знайдено вид птахів, який знає ази геометрії: вчені назвали його
Фокус
2025-04-22T11:51:04Z
Rakuten Viber представив шість ознак, які видають кібершахраїв
Детектор М
2025-04-22T11:46:22Z
Український шутер La Quimera отримав 19 хвилин геймплею — екзокостюми, ґаджети та бойові хаби
ITC
2025-04-22T11:40:47Z
Вийшов камерафон Vivo X200 Ultra — 200 Мп, зум до 8.7x і аксесуари як в «дзеркалки»
ITC
2025-04-22T11:40:43Z
В українській Вікіпедії проходить кампанія присвячена пам’яткам, які постраждали від російської агресії
Детектор М
2025-04-22T11:34:12Z
Нова функція штучного інтелекту Netflix зрозуміє ваш настрій під час перегляду
24tv
2025-04-22T11:33:11Z
Як правильно заряджати смартфон, щоб продовжити термін служби акумулятора
InternetUA
2025-04-22T11:31:44Z
Найбільший виробник нафти у світі укладає партнерство з лідером у виробництві електромобілів BYD
Топ Жир
2025-04-22T12:00:35Z
В українців можуть забрати права через колеса: що загрожує порушникам
GlavRed
2025-04-22T12:00:34Z
Hator Race Daytona – запрошуємо на фінал українського NASCARу
AutoCentre
2025-04-22T11:46:43Z
Електричні осі ZF вперше з’являться на індійських автобусах
AutoCentre
2025-04-22T11:12:14Z
Огляд MG ZS HEV: найдоступніший гібрид або приклад розвитку сучасних технологій
ITC
2025-04-22T11:07:03Z
Скільки коштує найдешевша страховка на авто в Україні у 2025 році та чому зросли ціни
Факти ICTV
2025-04-22T11:06:00Z
Спортивний електромобіль BMW VDX представили офіційно
AutoGeek
2025-04-22T11:01:34Z
Чи можна їздити на зимовій гумі цілий рік та чи буде за це покарання
Факти ICTV
2025-04-22T11:01:22Z
Nissan підтверджує гібридний пікап Frontier
Топ Жир
2025-04-22T10:45:00Z