MY.UAНовини
Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?
Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?

Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?

Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?

Реформа НУШ докотилася нарешті до старшої школи — вона буде профільною. І хоч офіційно реформа запрацює в 10–12-х класах лише 2027 року, підготовка починається вже зараз, і одне з ключових питань — де після 9-го класу можна буде здобути оцю профільну освіту.

Вже традиційно перед дев’ятикласниками постануть два шляхи. Перший — залишитися в школі (академічному ліцеї) й готуватися до вступу до університету, в цей час шукати себе — обирати, який напрям тобі цікавий (профіль навчання). І другий шлях — опановувати програму старшої школи й одночасно здобувати професію. Це — вступ до профтехів і фахових коледжів. Традиційно популярнішим є перший шлях. Наприклад, за даними звіту Інституту освітньої аналітики, минулого навчального року лише близько 30% дев’ятикласників пішли до профтехів і фахових коледжів.

Ще з радянських часів у суспільстві живий стереотип: життя склалося, якщо ти маєш корочку диплома про вищу освіту: «А що ж дитині — на вулицю йти? Хай краще в школі вчиться». Подібне я чула навіть від деяких ректорів університетів, котрі виправдовувалися, чому готові взяти навіть слабкого вступника: «А куди їм іти, університет має виконувати соціальну місію!». От і вчаться на філологів і юристів ті, кому це анітрохи не цікаво, і хто міг би стати класним високооплачуваним будівельником чи оператором крутого обладнання.

Водночас країні та ринку праці не потрібно стільки білих комірців (фахівців із вищою освітою), натомість конче необхідні сині комірці — кваліфіковані робітники, які зможуть її відбудувати. Ми не можемо утримувати роздуту мережу університетів, куди йде ледь не 80% випускників шкіл, не всі з яких хочуть і можуть вчитися. Це дуже дороге задоволення для країни. І якраз реформа старшої школи має стати одним із ключових моментів на шляху до змін: змінити співвідношення «старша школа — училище чи коледж» на користь другого. Це складне завдання, адже потрібно буде не лише шукати рішення, а й ламати стереотипи. Врахуймо також, що все це доведеться робити в умовах війни, зменшення кількості школярів у 5–9-х класах. Ось чому такі бурхливі обговорення викликають питання про те, яка мережа академічних ліцеїв (10–12-й клас) потрібна країні та скількох учнів ми готові залишити в школі.

Тому великий ажіотаж спричинив свіжий законопроєкт про формування мережі ліцеїв (далі — законопроєкт), поданий менш як тиждень тому. Він чітко показує, які пріоритети будуть у держави. Прикметно, що авторський колектив складається не лише з членів профільного парламентського комітету, а й підсилений колегами з фракції «Слуга народу», серед яких є навіть Микола Тищенко.

Якщо коротко — законопроєкт пропонує просіяти мережу ліцеїв (10–12-й класи) крізь сито жорсткіших вимог. Виконати ці вимоги зможуть далеко не всі ліцеї. А тих, які не зможуть, держава не фінансуватиме — така ідея теж записана в законопроєкті.

Які ж це вимоги? Насамперед наповнюваність класів. На сьогодні закон дозволяє відкривати 10–12-й клас, якщо в ньому є щонайменше п’ять школярів. Надалі планку підвищать — у класі має бути не менш як 24 учні. І це є проблемою для невеликих громад.

Але навіть якщо школа піднатужиться й збере клас із 24 і більше учнів, цього недостатньо — таких класів має бути не менш як чотири на паралелі (нині згідно із законом достатньо двох класів). І якщо провести нескладні математичні підрахунки з кількістю класів та їх наповненням, виходить, що за новими нормами в ліцеї (10–12-й класи) має навчатися щонайменше близько 300 учнів. Для шкіл у великих містах та обласних центрах це не є проблемою, чого не скажеш про сільську місцевість і маленькі міста.

За даними, які наводить експертка Швейцарсько-українського проєкту DECIDE Надія Колесник, третина громад в Україні (500 із наявних 1469) вже зараз не можуть самостійно створити ліцеї, бо не здатні виконати чинні вимоги. Якщо ж буде ухвалено законопроєкт, ситуація стане ще критичнішою.

У громад залишається один вихід — возити своїх старшокласників до шкіл інших громад. І тут є два варіанти: або організовувати підвезення шкільним транспортом, або створювати гуртожитки-пансіони при великих опорних школах.

Для цього потрібно мати достатньо шкільних автобусів, а їх і зараз бракує. Так, за інформацією заступника міністра освіти Андрія Сташківа, яку він озвучив на засіданні профільного парламентського комітету, станом на початок січня 2025 року була потреба в півтори тисячі шкільних автобусів. А серед тих, що є в користуванні, деякі експлуатуються понад 10 років, отже, потребують заміни.

Створення гуртожитків при школах також потребує коштів і часу. Це мають бути не просто спальні місця, як у гуртожитках для дорослих. Потрібно організовувати побут дітей — місце для навчання, триразове харчування, укриття, вихователів, лікаря тощо.

Однак законопроєкт не забороняє громадам узяти на себе фінансування старшої профільної школи, яка не відповідатиме вимогам, а отже, не отримає фінансування від держави. Та далеко не всі громади можуть дозволити собі такі витрати.

Проте ідея перекласти проблему на громади є дуже зручною для уряду — коли розлючені батьки волатимуть до МОН і навіть офісу президента: «Що ж ви робите, де навчатися нашим дітям!?», завжди можна кивати на місцеву владу: так а хто вам заважає?

Нова платформа для українських школярів за кордоном: в МОН пояснили, як вона працюватиме

Також автори законопроєкту пропонують виставити громадам жорсткий дедлайн, аби вони переглянули свою мережу ліцеїв і сформували план її реорганізації (простіше кажучи, визначилися, кого закрити, а кого залишити). Цей план потрібно подати до МОН на затвердження до 1 вересня 2025 року. А якщо план не буде подано або ж МОН його не схвалить, уряд (!) за поданням Міністерства освіти і науки створить його самостійно й передасть громадам для виконання.

І це поганий сигнал. Тому що такі рішення не робляться на колінці в стислі терміни — у громад дуже мало часу для пошуку ефективних рішень. А ще тому, що зараз школи відчувають дежавю. Розповім майже анекдотичну історію. Річ у тім, що 2023 року громади вже складали плани реорганізації мережі ліцеїв, тільки за іншими вимогами (про них ішлося вище — два класи на паралелі й менша наповнюваність). Їх зобов’язали до цього Перехідні положення Закону «Про освіту», а також спеціально ухвалений закон про удосконалення механізмів формування мережі ліцеїв. І от коли громади склали плани за цими нормами, затягнули пояси та почали їх виконувати, з’явився новий законопроєкт, який іще більше закрутить гайки вимог до ліцеїв. «Вони що, знущаються з нас? — казав мені керівник освіти одного з регіонів. — Роблять реформу в реформі? Ми готували той попередній план, їздили по селах і містечках, малювали схеми, радилися, і от тепер — усе спочатку, за новими правилами та ще й на вчора?» А як уряд планує штампувати плани для громад-порушників, я навіть думати боюся.

За задумом авторів законопроєкту, на виконання планів реорганізації шкіл у громад є час до 1 вересня 2027 року, коли офіційно розпочнеться реформа в старшій профільній школі. За цей час місцева влада має не лише реорганізувати мережу шкіл, а й забезпечити   ліцеї належною матеріальною базою та розв’язати кадрові питання. А вони будуть, до речі, не тільки в старшій школі.

Адже ще одна ідея законопроєкту стосується початкової школи: в Україні не має бути звичних для нас шкіл, де можна піти в 1клас і вчитися аж до 12-го. Старшу профільну школу відокремлять або об’єднають із базовою — 5–9-ми класами. Але за жодних умов вона не зможе існувати разом із початковою школою.

Навряд чи такі ідеї радісно підтримають батьки. Хоча рішення про зміни в шкільній мережі наберуть чинності не просто завтра, а поступово, батьки малюків уже починають хвилюватися, бо невідомо, коли нові ідеї торкнуться саме їхнього навчального закладу. А тим часом великі школи, де є всі класи з 1-го до 12-го, вже оголосили про прийом до першого класу. Тепер батьки, які їх обрали, в підвішеному стані чекатимуть на рішення парламенту (законопроєкт іще навіть не проголосований). Не легше буде батькам, чиї діти вже навчаються в початковій школі у складі великої школи — можливо, незабаром їм доведеться шукати новий навчальний заклад, і не факт, що він буде поруч із домом. Отже, постане питання підвезення дитини до школи, що в нинішніх умовах буває складно з огляду на повітряні тривоги. Та й де шукати ту нову школу, адже відокремлені початкові школи ще не створені, невідомо, скільки їх буде й де.

В принципі, ідея відокремити початкову школу не нова, в Україні були і є такі школи. Цю ідею також активно лобіювали у 2015–2019 роках, коли працювали над новим Законом «Про освіту» та концепцією НУШ. Але тоді передбачалося, що початкова школа стане не просто окремим навчальним закладом у власному приміщенні, а це буде спеціально створене для малюків середовище з майданчиками, ігровими кімнатами тощо. Однак урешті-решт після компромісних переговорів і торгів радикальні вимоги не потрапили до тексту Закону «Про освіту», він дозволив існування шкіл, де є всі класи з 1-го до 12-го.

Схоже, тепер настав час здмухнути пил зі старих ідей. Але навряд чи в державі знайдуться кошти на спеціальне обладнання приміщень початкової школи. Я вже чула жарти освітян стосовно цього: в нас просто буде одне приміщення школи, в якому сидітимуть три директори — початкової, базової і старшої профільної школи.

Гадаю, сенс відокремлення початкової школи зараз — у тому, щоб вона не потрапила під скорочення разом із ліцеями. Адже до неї, як і до базової школи 5–9-х класів, вимоги не змінилися. І це означає, що громади матимуть для своїх дітей — учнів 1–4-х класів — школи в пішій доступності від дому. Держава наразі не ставить за мету їх скорочення, хоч і зрозуміло, що вони також дуже дорого обходяться бюджету.

Замість висновків

З одного боку, можна зрозуміти мотиви держави й у цьому випадку — парламентарів, які внесли законопроєкт. Бо зараз країні конче потрібно: а) відреагувати на запити ринку праці; б) заощадити кошти, яких і так не вистачає; в) і далі робити якісь рухи в бік реформ. Хоч і зі скрипом та розчаруваннями, а НУШ таки виходить на фінішну пряму — до випускних класів. У реформу вкладено кошти, зокрема й міжнародних партнерів (і немало), і ми просто не можемо їм тепер сказати: вибачте, помилочка вийшла. Та нам після такого ніхто більше нічого не дасть. Про іміджеві втрати взагалі мовчу. Отже рухаємося вперед за планом реформ і попутно латаємо дірки. Хоча б ті, з якими вже геть незручно гребти. От, наприклад, у старшій школі реформа ще навіть не почалася, а в початковій уже планують переглядати її освітні стандарти. Тож чого дивуватися, що й плани реорганізації ліцеїв складатимуть уже вдруге. Нам катастрофічно бракує в керівництві освітою професійних менеджерів, фахівців, які бачили школу не лише в дитинстві.

Чи треба перекроювати мережу шкіл? Так. Чи має це бути зроблено за одним для всіх лекалом? Ні. Те, що добре для великого міста, може не спрацювати в маленькому селі. Оскільки реформування мережі ліцеїв уплине на всю архітектуру системи освіти, чи можна робити це поспіхом або взагалі спускати як директиву від МОН? Звісно, ні.

В історії із законопроєктом укотре чітко підсвічено проблеми системи освіти. Їй бракує системності й тяглості змін, виваженого підходу та ухвалення не так гарних, як розумних рішень.

Невідомо, чи буде ухвалено цей законопроєкт і в якому вигляді, але, гадаю, шансів у нього багато.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Експерти прогнозують тисячі смертей у Європі найближчими днями: що відбувається
TSN
2025-07-01T12:51:20Z
Як обрати якісний лосось: корисні поради дієтологів
Комсомольская правда
2025-07-01T12:49:01Z
У МОЗ повідомили про скасування 445 рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям
УкраинФорм
2025-07-01T12:12:47Z
Експерти назвали найкориснішу зелень для вашого організму: посунула з топу навіть капусту кале
TSN
2025-07-01T11:33:02Z
Чим збагатити раціон у липні: найкорисніші овочі та зелень
Gazeta UA
2025-07-01T11:21:58Z
Вчені знайшли «вимикач холестерину» — це може врятувати мільйони життів
ITC
2025-07-01T10:58:04Z
Лікарі застерігають: посиденьки з телефоном у туалеті стають свого роду епідемією
24tv
2025-07-01T10:57:50Z
Штучний інтелект Microsoft діагностує складні медичні випадки в чотири рази краще, ніж люди
24tv
2025-07-01T10:45:59Z
Трампу не потрібна Росія: які чинники можуть вплинути на розвиток ситуації на Близькому Сході
24tv
2025-07-01T13:03:52Z
США більше не хочуть бути "світовим поліцейським" і наступ Росії на Суми: що пишуть західні ЗМІ
24tv
2025-07-01T13:03:41Z
Польща відновлює контроль на кордонах з Німеччиною та Литвою
Европейская правда
2025-07-01T13:03:35Z
Швеція виділить додаткові €150 мільйонів на закордонну допомогу, зокрема для України
УкраинФорм
2025-07-01T13:03:28Z
Експерт назвав країни, які могли б поділитися протипіхотними мінами з Україною
УкраинФорм
2025-07-01T13:03:19Z
Кабмін пропонує змінити правила відстрочки від мобілізації: законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T13:00:52Z
Мир між Конго і Руандою та несподіваний комплімент Трампа в Білому домі
360ua.news
2025-07-01T13:00:26Z
«Дружба» годує війну. Громадськість закликає припинити транзит російської нафти через Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T13:00:08Z
67% від «депутатських» студій телемарафону з 23—29 червня становили представники «Слуги народу», — моніторинг «ДМ»
Детектор М
2025-07-01T12:57:49Z
Техогляд в Україні з 1 липня: що змінилося та кому готувати гаманець
Telegraf
2025-07-01T13:00:58Z
Подорожчання продуктів у Дніпропетровській області: супермаркети різко переписали цінники
Политека
2025-07-01T13:00:02Z
Нацбанк оголосив офіційний курс гривні на 2 липня
УкраинФорм
2025-07-01T12:54:56Z
Обласний онкодиспансер після скандалу вирішили ремонтувати ще дорожче - "Наші гроші"
Khreschatyk
2025-07-01T12:51:12Z
ЄС готовий прийняти 10% мито Трампа: Bloomberg назвав умову
Хвиля
2025-07-01T12:51:01Z
ВВП України у першому кварталі зріс на 0,7% - Держстат
УкраинФорм
2025-07-01T12:48:12Z
Київська область переходить на нову систему управління інвестиціями - КОВА
Khreschatyk
2025-07-01T12:45:56Z
Україна отримає €42,5 млн від міжнародних партнерів на відновлення арки на ЧАЕС
Khreschatyk
2025-07-01T12:45:43Z
Єдинороги та ті, хто наближаються до оцінки в $1 млрд. Які перспективи зрощення компаній «на мільярд» в українського ринку
AIN
2025-07-01T12:45:10Z
Каварня чи кав'ярня – яким словом назвати заклад, де п'ють каву
24tv
2025-07-01T13:03:32Z
2 хвилини й він вже на столі: кориснішого літнього салату просто не існує
24tv
2025-07-01T12:54:31Z
Жінка продала будинок заради 15-річного круїзу: ймовірно, вона звідти вже не повернеться
Фокус
2025-07-01T12:45:26Z
"Будинок на Місяці": сучасна вілла з мостом посеред пустелі вражає покупців
Фокус
2025-07-01T12:30:54Z
Де 3 відмінності між чоловіками: лише люди з "орлиним зором" вгадають
GlavRed
2025-07-01T12:27:55Z
Китайський гороскоп на завтра 2 липня: Півням потрібно "попітніти", Козлам - суперечки
GlavRed
2025-07-01T12:27:00Z
Як поєднувати різні стилі та не виглядати дивно? Підказки від PRM
VGorode
2025-07-01T12:24:51Z
Чому під час спеки комахи тікають у ваш дім: як цьому завадити
24tv
2025-07-01T12:12:31Z
Досвідчений турист назвав 6 непопулярних міст, які ідеальні для відпустки в Європі
24tv
2025-07-01T12:09:58Z
Рибалки зітхнули з полегшенням: що дозволили ловити з 1 липня
24tv
2025-07-01T13:03:29Z
Пенсіонери можуть втратити виплати за три місяці: у чому причина
Фокус
2025-07-01T13:00:30Z
Українська ППО знищила в червні 4750 ворожих цілей - Повітряні сили
УкраинФорм
2025-07-01T12:54:26Z
«Подорожник» запускає проєкт підтримки пенсіонерів «Тисяча здоров’я»
TSN
2025-07-01T12:51:51Z
Чи можуть цивільні отримати пенсію з інвалідності внаслідок війни
24tv
2025-07-01T12:51:23Z
Львівська ОВА у 2022 році погодила виїзд чоловіків за листами з підписом імператора Олександра III, — NGL.media
Детектор М
2025-07-01T12:51:15Z
Василь Шкляр не їздить далеко з дому заради кішки. Зворушлива історія письменника
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T12:51:03Z
Перемога України у війні все ще можлива: у Foreign Affairs назвали умови
24tv
2025-07-01T12:48:55Z
Екскерівник Броварського ТЦК живе в елітному котеджі і володіє майном майже на мільйон доларів
24tv
2025-07-01T12:42:55Z
На фронті помітили ворожі дрони із сонячними панелями: чим вони небезпечні
TSN
2025-07-01T13:03:20Z
Воював у Дебальцевому: на шляху до Луганська вистрибнув з авто та загинув російський найманець
24tv
2025-07-01T13:03:03Z
У Львові звільнили водія автобуса, який проігнорував хвилину мовчання і кричав на військового
УкраинФорм
2025-07-01T13:00:49Z
У Запорізькій області ГУР та рух опору двічі підірвали залізницю окупантів – відео
Лига
2025-07-01T13:00:47Z
Удар по Луганську: як атака ЗСУ на нафтобазу змусить окупантів пересісти на мотоцикли
Фокус
2025-07-01T13:00:27Z
У Львові попрощалися з поетом Ігорем Калинцем
24tv
2025-07-01T12:57:19Z
Росіяни атакували евакуаційників у Покровську: важкопоранений чоловік помер
24tv
2025-07-01T12:48:32Z
Дощі з грозою місцями та жвавий вітер: прогноз погоди в Україні на 2 липня
24tv
2025-07-01T12:42:35Z
Може вплинути і на фронт: генерал армії оцінив наслідки цікавої атаки по Донецьку
24tv
2025-07-01T12:42:23Z
СБУ повідомила про заочну підозру російському комбригу та ще 8-м окупантам, які катували цивільних на Київщині
Украина Криминальная
2025-07-01T13:00:09Z
У Дніпрі працівник ТЦК продав представникам футбольної команди «захист» від мобілізації
Украина Криминальная
2025-07-01T13:00:00Z
У червні зафіксували антирекорд повітряних атак на Харків від початку масштабної війни
Gazeta UA
2025-07-01T12:54:50Z
На Хмельниччині внаслідок вибуху гранати в готелі постраждали двоє людей
УкраинФорм
2025-07-01T12:54:24Z
У Мукачеві затримали зловмисника, який постачав наркотики до різних регіонів України
Украина Криминальная
2025-07-01T12:51:13Z
Над океаном у Португалії нависла "зловісна" хмара, схожа на цунамі: дивовижні кадри
24tv
2025-07-01T12:48:20Z
У Німеччині вбили українку та її 1-річну доньку: МЗС розповіло деталі
24tv
2025-07-01T12:48:17Z
Мінус ще один винищувач у росіян: в РФ розбився Су-27
Фокус
2025-07-01T12:45:42Z
У Києві невідомий стріляв у екс-командирку роти батальйону «Айдар» Вікторію Дворецьку
Комсомольская правда
2025-07-01T12:45:27Z
На Венеційській бієнале Україну представлятиме Жанна Кадирова
УкраинФорм
2025-07-01T13:03:32Z
Персонажі Death Stranding 2 курять і грають на гітарі не просто так — Кодзіма пояснив поведінку Кліффа і Фрайл
ITC
2025-07-01T13:01:04Z
YouTube-канал Маргарити Мурадової: модні поради для кожного
CutInsight
2025-07-01T12:42:44Z
"Повна розпуста": ексдівчина Налчаджиоглу вийшла на зв'язок після розставання з ним
GlavRed
2025-07-01T12:36:44Z
Відбулась прем'єра першого трейлеру фільму "Проєкт "Аве Марія" з популярним Раяном Гослінгом
24tv
2025-07-01T12:24:12Z
У США письменники закликали видавців не друкувати книги, згенеровані штучним інтелектом
Детектор М
2025-07-01T12:04:44Z
Atlas Festival 2025: Аврора долучилася до збору на захист українського неба
VGorode
2025-07-01T12:00:42Z
Григорій Решетник чесно зізнався, чи закохувалися в нього учасниці "Холостяка"
24tv
2025-07-01T11:54:43Z
Найцікавіші нові фільми липня 2025 року
ITC
2025-07-01T11:48:29Z
Краще за Скорсезе з Ді Капріо: як "Формула-1" ставить касові рекорди та приносить гроші Apple
24tv
2025-07-01T13:03:58Z
Tesla зіпсувала відео «першого у світі» автономного доставлення авто порушенням правил
ITC
2025-07-01T13:01:04Z
Федеральні податкові пільги на електромобілі можуть припинитися раніше, ніж очікувалося
Топ Жир
2025-07-01T12:48:55Z
Збільшує ризик ДТП: BMW відкликає понад 70 тисяч електрокарів через помилку у ПЗ
Фокус
2025-07-01T12:45:57Z
Huawei розробила твердотільні акумулятори, які заряджаються за п’ять хвилин
AutoGeek
2025-07-01T12:15:28Z
Класичний всюдихід Toyota отримав американське “серце”
AutoCentre
2025-07-01T12:13:41Z
Як підібрати моторну оливу за маркою авто
Детектор М
2025-07-01T12:04:26Z
Нова доступна електрична седана від Nissan випереджає Mazda на китайському ринку
Топ Жир
2025-07-01T12:03:23Z
Skoda тепер онлайн: купівля авто через платформу UDRIVE
AutoCentre
2025-07-01T11:42:12Z
ФІДЕ дискваліфікувала 18-річного шахіста, який після поразки вдарив відеооператорку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T13:03:58Z
У команді Усика розсекретили досі невідомі деталі підготовки до бою з Дюбуа
24tv
2025-07-01T13:03:48Z
Карвахаль розповів, що полегшило йому процес відновлення після травми
Football.ua
2025-07-01T13:01:24Z
УПЛ опублікувала календар чемпіонату України 2025-2026: коли Динамо та Шахтар зіграють між собою
24tv
2025-07-01T13:00:18Z
Ліверпуль готовий продати Елліотта за понад 50 мільйонів фунтів
Football.ua
2025-07-01T12:55:34Z
У Польщі провели благодійний футбольний турнір на підтримку ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-01T12:33:37Z
Костюк зазнала сенсаційної поразки у першому колі Вімблдону
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T12:33:22Z
Спорт-2025. Календар головних подій липня
УкраинФорм
2025-07-01T12:30:27Z
Костюк програла на старті Вімблдонського тенісного турніру
УкраинФорм
2025-07-01T12:21:54Z
Нова батарея Huawei забезпечить електромобілям запас ходу 3000 км та зарядку за 5 хвилин
AutoCentre
2025-07-01T13:03:58Z
ШІ-психотерапевти, як виявилось, ведуть користувачів до ще більших психічних захворювань
24tv
2025-07-01T13:03:06Z
Китайські студенти обходять детектори ШІ… штучним інтелектом — бо ті позначають реальні тексти, як згенеровані
ITC
2025-07-01T13:01:45Z
Складено рейтинг найпотужніших і найшвидших смартфонів літа 2025 року
InternetUA
2025-07-01T13:01:34Z
Samsung Galaxy Z Fold 7 позбудеться спірних ребристих кілець камери
InternetUA
2025-07-01T12:46:50Z
"Купол", де збирають "Шахеди", атакували дрони "Лютий": для цього вони зазнали деяких змін
24tv
2025-07-01T12:42:27Z
Підземні печери стануть величезними батареями для зберігання чистої енергії: що відомо
Фокус
2025-07-01T12:42:07Z
Секрет розкрито: навіщо потрібні 3 відсіки у пральній машині та куди сипати порошок
GlavRed
2025-07-01T12:33:16Z
Аналітики з'ясували, які жанри ігор у Steam найпопулярніші
InternetUA
2025-07-01T12:31:55Z