MY.UAНовини
Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?
Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?

Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?

Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?

Реформа НУШ докотилася нарешті до старшої школи — вона буде профільною. І хоч офіційно реформа запрацює в 10–12-х класах лише 2027 року, підготовка починається вже зараз, і одне з ключових питань — де після 9-го класу можна буде здобути оцю профільну освіту.

Вже традиційно перед дев’ятикласниками постануть два шляхи. Перший — залишитися в школі (академічному ліцеї) й готуватися до вступу до університету, в цей час шукати себе — обирати, який напрям тобі цікавий (профіль навчання). І другий шлях — опановувати програму старшої школи й одночасно здобувати професію. Це — вступ до профтехів і фахових коледжів. Традиційно популярнішим є перший шлях. Наприклад, за даними звіту Інституту освітньої аналітики, минулого навчального року лише близько 30% дев’ятикласників пішли до профтехів і фахових коледжів.

Ще з радянських часів у суспільстві живий стереотип: життя склалося, якщо ти маєш корочку диплома про вищу освіту: «А що ж дитині — на вулицю йти? Хай краще в школі вчиться». Подібне я чула навіть від деяких ректорів університетів, котрі виправдовувалися, чому готові взяти навіть слабкого вступника: «А куди їм іти, університет має виконувати соціальну місію!». От і вчаться на філологів і юристів ті, кому це анітрохи не цікаво, і хто міг би стати класним високооплачуваним будівельником чи оператором крутого обладнання.

Водночас країні та ринку праці не потрібно стільки білих комірців (фахівців із вищою освітою), натомість конче необхідні сині комірці — кваліфіковані робітники, які зможуть її відбудувати. Ми не можемо утримувати роздуту мережу університетів, куди йде ледь не 80% випускників шкіл, не всі з яких хочуть і можуть вчитися. Це дуже дороге задоволення для країни. І якраз реформа старшої школи має стати одним із ключових моментів на шляху до змін: змінити співвідношення «старша школа — училище чи коледж» на користь другого. Це складне завдання, адже потрібно буде не лише шукати рішення, а й ламати стереотипи. Врахуймо також, що все це доведеться робити в умовах війни, зменшення кількості школярів у 5–9-х класах. Ось чому такі бурхливі обговорення викликають питання про те, яка мережа академічних ліцеїв (10–12-й клас) потрібна країні та скількох учнів ми готові залишити в школі.

Тому великий ажіотаж спричинив свіжий законопроєкт про формування мережі ліцеїв (далі — законопроєкт), поданий менш як тиждень тому. Він чітко показує, які пріоритети будуть у держави. Прикметно, що авторський колектив складається не лише з членів профільного парламентського комітету, а й підсилений колегами з фракції «Слуга народу», серед яких є навіть Микола Тищенко.

Якщо коротко — законопроєкт пропонує просіяти мережу ліцеїв (10–12-й класи) крізь сито жорсткіших вимог. Виконати ці вимоги зможуть далеко не всі ліцеї. А тих, які не зможуть, держава не фінансуватиме — така ідея теж записана в законопроєкті.

Які ж це вимоги? Насамперед наповнюваність класів. На сьогодні закон дозволяє відкривати 10–12-й клас, якщо в ньому є щонайменше п’ять школярів. Надалі планку підвищать — у класі має бути не менш як 24 учні. І це є проблемою для невеликих громад.

Але навіть якщо школа піднатужиться й збере клас із 24 і більше учнів, цього недостатньо — таких класів має бути не менш як чотири на паралелі (нині згідно із законом достатньо двох класів). І якщо провести нескладні математичні підрахунки з кількістю класів та їх наповненням, виходить, що за новими нормами в ліцеї (10–12-й класи) має навчатися щонайменше близько 300 учнів. Для шкіл у великих містах та обласних центрах це не є проблемою, чого не скажеш про сільську місцевість і маленькі міста.

За даними, які наводить експертка Швейцарсько-українського проєкту DECIDE Надія Колесник, третина громад в Україні (500 із наявних 1469) вже зараз не можуть самостійно створити ліцеї, бо не здатні виконати чинні вимоги. Якщо ж буде ухвалено законопроєкт, ситуація стане ще критичнішою.

У громад залишається один вихід — возити своїх старшокласників до шкіл інших громад. І тут є два варіанти: або організовувати підвезення шкільним транспортом, або створювати гуртожитки-пансіони при великих опорних школах.

Для цього потрібно мати достатньо шкільних автобусів, а їх і зараз бракує. Так, за інформацією заступника міністра освіти Андрія Сташківа, яку він озвучив на засіданні профільного парламентського комітету, станом на початок січня 2025 року була потреба в півтори тисячі шкільних автобусів. А серед тих, що є в користуванні, деякі експлуатуються понад 10 років, отже, потребують заміни.

Створення гуртожитків при школах також потребує коштів і часу. Це мають бути не просто спальні місця, як у гуртожитках для дорослих. Потрібно організовувати побут дітей — місце для навчання, триразове харчування, укриття, вихователів, лікаря тощо.

Однак законопроєкт не забороняє громадам узяти на себе фінансування старшої профільної школи, яка не відповідатиме вимогам, а отже, не отримає фінансування від держави. Та далеко не всі громади можуть дозволити собі такі витрати.

Проте ідея перекласти проблему на громади є дуже зручною для уряду — коли розлючені батьки волатимуть до МОН і навіть офісу президента: «Що ж ви робите, де навчатися нашим дітям!?», завжди можна кивати на місцеву владу: так а хто вам заважає?

Нова платформа для українських школярів за кордоном: в МОН пояснили, як вона працюватиме

Також автори законопроєкту пропонують виставити громадам жорсткий дедлайн, аби вони переглянули свою мережу ліцеїв і сформували план її реорганізації (простіше кажучи, визначилися, кого закрити, а кого залишити). Цей план потрібно подати до МОН на затвердження до 1 вересня 2025 року. А якщо план не буде подано або ж МОН його не схвалить, уряд (!) за поданням Міністерства освіти і науки створить його самостійно й передасть громадам для виконання.

І це поганий сигнал. Тому що такі рішення не робляться на колінці в стислі терміни — у громад дуже мало часу для пошуку ефективних рішень. А ще тому, що зараз школи відчувають дежавю. Розповім майже анекдотичну історію. Річ у тім, що 2023 року громади вже складали плани реорганізації мережі ліцеїв, тільки за іншими вимогами (про них ішлося вище — два класи на паралелі й менша наповнюваність). Їх зобов’язали до цього Перехідні положення Закону «Про освіту», а також спеціально ухвалений закон про удосконалення механізмів формування мережі ліцеїв. І от коли громади склали плани за цими нормами, затягнули пояси та почали їх виконувати, з’явився новий законопроєкт, який іще більше закрутить гайки вимог до ліцеїв. «Вони що, знущаються з нас? — казав мені керівник освіти одного з регіонів. — Роблять реформу в реформі? Ми готували той попередній план, їздили по селах і містечках, малювали схеми, радилися, і от тепер — усе спочатку, за новими правилами та ще й на вчора?» А як уряд планує штампувати плани для громад-порушників, я навіть думати боюся.

За задумом авторів законопроєкту, на виконання планів реорганізації шкіл у громад є час до 1 вересня 2027 року, коли офіційно розпочнеться реформа в старшій профільній школі. За цей час місцева влада має не лише реорганізувати мережу шкіл, а й забезпечити   ліцеї належною матеріальною базою та розв’язати кадрові питання. А вони будуть, до речі, не тільки в старшій школі.

Адже ще одна ідея законопроєкту стосується початкової школи: в Україні не має бути звичних для нас шкіл, де можна піти в 1клас і вчитися аж до 12-го. Старшу профільну школу відокремлять або об’єднають із базовою — 5–9-ми класами. Але за жодних умов вона не зможе існувати разом із початковою школою.

Навряд чи такі ідеї радісно підтримають батьки. Хоча рішення про зміни в шкільній мережі наберуть чинності не просто завтра, а поступово, батьки малюків уже починають хвилюватися, бо невідомо, коли нові ідеї торкнуться саме їхнього навчального закладу. А тим часом великі школи, де є всі класи з 1-го до 12-го, вже оголосили про прийом до першого класу. Тепер батьки, які їх обрали, в підвішеному стані чекатимуть на рішення парламенту (законопроєкт іще навіть не проголосований). Не легше буде батькам, чиї діти вже навчаються в початковій школі у складі великої школи — можливо, незабаром їм доведеться шукати новий навчальний заклад, і не факт, що він буде поруч із домом. Отже, постане питання підвезення дитини до школи, що в нинішніх умовах буває складно з огляду на повітряні тривоги. Та й де шукати ту нову школу, адже відокремлені початкові школи ще не створені, невідомо, скільки їх буде й де.

В принципі, ідея відокремити початкову школу не нова, в Україні були і є такі школи. Цю ідею також активно лобіювали у 2015–2019 роках, коли працювали над новим Законом «Про освіту» та концепцією НУШ. Але тоді передбачалося, що початкова школа стане не просто окремим навчальним закладом у власному приміщенні, а це буде спеціально створене для малюків середовище з майданчиками, ігровими кімнатами тощо. Однак урешті-решт після компромісних переговорів і торгів радикальні вимоги не потрапили до тексту Закону «Про освіту», він дозволив існування шкіл, де є всі класи з 1-го до 12-го.

Схоже, тепер настав час здмухнути пил зі старих ідей. Але навряд чи в державі знайдуться кошти на спеціальне обладнання приміщень початкової школи. Я вже чула жарти освітян стосовно цього: в нас просто буде одне приміщення школи, в якому сидітимуть три директори — початкової, базової і старшої профільної школи.

Гадаю, сенс відокремлення початкової школи зараз — у тому, щоб вона не потрапила під скорочення разом із ліцеями. Адже до неї, як і до базової школи 5–9-х класів, вимоги не змінилися. І це означає, що громади матимуть для своїх дітей — учнів 1–4-х класів — школи в пішій доступності від дому. Держава наразі не ставить за мету їх скорочення, хоч і зрозуміло, що вони також дуже дорого обходяться бюджету.

Замість висновків

З одного боку, можна зрозуміти мотиви держави й у цьому випадку — парламентарів, які внесли законопроєкт. Бо зараз країні конче потрібно: а) відреагувати на запити ринку праці; б) заощадити кошти, яких і так не вистачає; в) і далі робити якісь рухи в бік реформ. Хоч і зі скрипом та розчаруваннями, а НУШ таки виходить на фінішну пряму — до випускних класів. У реформу вкладено кошти, зокрема й міжнародних партнерів (і немало), і ми просто не можемо їм тепер сказати: вибачте, помилочка вийшла. Та нам після такого ніхто більше нічого не дасть. Про іміджеві втрати взагалі мовчу. Отже рухаємося вперед за планом реформ і попутно латаємо дірки. Хоча б ті, з якими вже геть незручно гребти. От, наприклад, у старшій школі реформа ще навіть не почалася, а в початковій уже планують переглядати її освітні стандарти. Тож чого дивуватися, що й плани реорганізації ліцеїв складатимуть уже вдруге. Нам катастрофічно бракує в керівництві освітою професійних менеджерів, фахівців, які бачили школу не лише в дитинстві.

Чи треба перекроювати мережу шкіл? Так. Чи має це бути зроблено за одним для всіх лекалом? Ні. Те, що добре для великого міста, може не спрацювати в маленькому селі. Оскільки реформування мережі ліцеїв уплине на всю архітектуру системи освіти, чи можна робити це поспіхом або взагалі спускати як директиву від МОН? Звісно, ні.

В історії із законопроєктом укотре чітко підсвічено проблеми системи освіти. Їй бракує системності й тяглості змін, виваженого підходу та ухвалення не так гарних, як розумних рішень.

Невідомо, чи буде ухвалено цей законопроєкт і в якому вигляді, але, гадаю, шансів у нього багато.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У НАТО заявили про підготовку до передачі додаткових F-16 Україні
24tv
2025-04-03T21:54:17Z
Акція Макдональдса з Майнкрафтом викликала ажіотаж у великих містах України
Факти ICTV
2025-04-03T21:42:19Z
Чоловік Заворотнюк привіз доньку на могилу матері: який вона має вигляд
GlavRed
2025-04-03T21:27:51Z
"Невеликий контрнаступ": головнокомандувач НАТО підтвердив операцію ЗСУ в Бєлгородській області
Фокус
2025-04-03T21:27:51Z
Ми все ще опрацьовуємо це питання, – Паліса про контракти для вже мобілізованих
24tv
2025-04-03T21:00:45Z
"Стосується і чоловіків, і жінок": в ОП заявили, що Україна потребує змін в мобілізації
Фокус
2025-04-03T21:00:04Z
Число українських біженок у Польщі, які хочуть повернутися в Україну, значно зменшилося — опитування
Antikor
2025-04-03T20:36:24Z
"Як риба у воді": генерал НАТО назвав удари ЗСУ по РФ "екстремально ефективними"
GlavRed
2025-04-03T20:27:52Z
Коли пролунає останній дзвоник та буде випускний у школах Рівного
24tv
2025-04-03T20:27:30Z
Зеленський: Українські підрозділи ведуть бойові дії на території ворога — це великий результат війни
Antikor
2025-04-03T21:42:48Z
На Покровському напрямку ЗСУ знешкодили більше 400 окупантів - Генштаб
Gazeta UA
2025-04-03T21:18:59Z
Вибухи в Дніпрі та Броварах: у Києві працює ППО
Antikor
2025-04-03T21:06:12Z
Росія атакує Харків "шахедами": є влучання в будинки, виникла пожежа
Лига
2025-04-03T21:00:30Z
Київ та область атакують ворожі дрони, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T20:48:46Z
Тривога в Києві та кількох областях через загрозу "шахедів"
Antikor
2025-04-03T20:48:43Z
В Україні на вихідних очікується різке похолодання та сніг
ZN UA
2025-04-03T20:40:47Z
На Донеччині залишаються близько 284 тисяч цивільних: евакуація триває
Хвиля
2025-04-03T20:36:07Z
Робота в Києві: де пенсіонерам обіцяють зарплату від 23 тисяч
Политека
2025-04-03T20:00:46Z
У МЗС Китаю прокоментували нові тарифи Трампа: у торгівельних війнах переможців не буває
ZN UA
2025-04-03T21:43:37Z
Росія і США досягли прогресу в переговорах про припинення вогню, - Дмитрієв
Antikor
2025-04-03T21:42:26Z
Україна поки не вела переговори з США щодо нових пакетів військової допомоги
Antikor
2025-04-03T21:36:02Z
"Захоплюємося Путіним": батько Маска розкрив ставлення своєї сім'ї до диктатора РФ
GlavRed
2025-04-03T21:33:44Z
Армія Росії підпорядковується спецслужбам: Путін не довіряє своїм генералам, – The Economist
Antikor
2025-04-03T21:21:18Z
Сибіга запевнив Рубіо, що Україна хоче угоди про надра зі США
Европейская правда
2025-04-03T21:18:58Z
Рейтинг схвалення Дональда Трампа впав до 43% — найнижчий показник з моменту повернення у Білий дім
Antikor
2025-04-03T21:18:39Z
Генерал НАТО: ЗСУ не зможуть перейти в "великий наступ" найближчим часом
Antikor
2025-04-03T21:15:26Z
Зеленський готовий до компромісу щодо повернення окупованих територій, але наголошує, що вони ніколи не будуть визнані російськими
Antikor
2025-04-03T21:12:23Z
Богдана Бутусова – "Щастя" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-03T21:48:20Z
Нестандартний набір дорослої дівчинки: що в сумці у Каті Осадчої
GlavRed
2025-04-03T21:27:41Z
Особлива естетика та атмосфера: 4 високорейтингові серіали про офісних працівників
24tv
2025-04-03T20:30:50Z
"Не хочу з вами працювати": розкрито грандіозну таємницю Софії Ротару
GlavRed
2025-04-03T20:27:18Z
"Зайчик" Сердючки відреагував на чутки про роман з Данилком: "Хтось з кимось спав"
GlavRed
2025-04-03T19:27:40Z
Таємниці дружини голови КРАІЛ: Як Катерина Руда стала об’єктом публічної уваги
Antikor
2025-04-03T19:15:25Z
Захоплює чи розчаровує: що варто знати про напружений трилер "Голланд" з Ніколь Кідман
24tv
2025-04-03T18:57:54Z
"Кожна хвилина важлива": Позитив відверто заговорив про доньку і випустив трек, на який чекали 6 років
GlavRed
2025-04-03T18:27:48Z
Трендова стрижка, яку можна носити зовсім без укладки
24tv
2025-04-03T18:27:15Z
Постекоглу встановив черговий антирекорд в якості керманича Тоттенгема
Football.ua
2025-04-03T21:46:58Z
Пу-холуйство: президенту ФІФА нейметься повернути російського агресора в міжнародний футбол
Украина Криминальная
2025-04-03T21:09:05Z
Талант Ювентуса зацікавив деякі клуби АПЛ і Бундесліги
Football.ua
2025-04-03T21:06:57Z
Президент ФІФА видав ганебну заяву щодо повернення Росії
24tv
2025-04-03T20:48:00Z
Палмер відзначився асистом за Челсі вперше за понад чотири місяці
Football.ua
2025-04-03T20:40:53Z
Калулу хоче залишитися в Ювентусі – Скіра
Football.ua
2025-04-03T20:18:36Z
ЮКСА підписала сина Ромаріо
Football.ua
2025-04-03T20:15:34Z
УЄФА не планує повертати російські команди до міжнародних змагань
Football.ua
2025-04-03T20:03:42Z
Титулований клуб з УПЛ хоче підписати українського легіонера
24tv
2025-04-03T19:57:21Z
Експорт залізної руди України під загрозою: світовий ринок очікує падіння цін
Antikor
2025-04-03T21:48:30Z
Ціни на автомобілі можуть підскочити до $20 000 за одиницю: мита Трампа вдарять майже по кожній галузі в усьому світі, — FT
Antikor
2025-04-03T21:39:17Z
Україна отримала від Польщі ще п'ять тисяч терміналів Starlink
УкраинФорм
2025-04-03T21:27:53Z
Фондовий ринок США зазнав найбільшого обвалу з 2020 року
Факти ICTV
2025-04-03T21:21:13Z
Ціни на нафту падають через збільшення видобутку країнами ОПЕК+ та американські мита
ZN UA
2025-04-03T21:04:03Z
Крипторезерв США не змінить ринок миттєво, але створює умови для зростання
InternetUA
2025-04-03T20:52:34Z
Криптовалюти стрімко дешевшають через дії США – WSJ
iPress
2025-04-03T20:33:46Z
Українська кукурудза може замінити американську через нові мита Трампа
iPress
2025-04-03T20:33:00Z
США допускають скасування мит, Україна готова скористатися можливістю – Качка
Факти ICTV
2025-04-03T20:18:59Z
Як сіллю очистити дім від лихого ока: негатив зникне миттєво
24tv
2025-04-03T21:51:01Z
Афганський казан – ваш надійний помічник на кухні
Взгляд
2025-04-03T21:30:30Z
На будь-який смак та вподобання: 3 легкі рецепти глазурі на паску
24tv
2025-04-03T21:00:14Z
Як допомогти коту, який не може поїсти без вашої присутності: пояснення ветеринарки
Знай
2025-04-03T19:51:54Z
Навіть старе насіння "пробудиться" і дасть небачений урожай: замочіть його у копійчаному засобі
24tv
2025-04-03T19:51:03Z
Суп, який обожнюють усі: рецепт неймовірно смачної солянки
24tv
2025-04-03T19:39:57Z
Як зробити свій будинок екологічним: прості кроки до зеленого житла
24tv
2025-04-03T18:57:13Z
Різниця у віці, кажуть експерти, не завада для щасливого кохання – але є важлива умова
24tv
2025-04-03T18:51:14Z
Чому не можна сідати на чуже ліжко: цих деталей ви точно не знали
24tv
2025-04-03T18:12:13Z
У Харкові після атаки дронів 32 постраждалих, двоє загиблих, ще троє під завалами
Antikor
2025-04-03T21:54:24Z
У Вінниці суд обрав запобіжний захід жінці, підозрюваній у викраденні предметів з могили загиблого бійця Азову "Грєнки"
Antikor
2025-04-03T20:42:08Z
Вибухи у Запорізькій області: працює ППО
Antikor
2025-04-03T20:03:09Z
На США обрушилася серія торнадо: вже є загиблі
Фокус
2025-04-03T20:00:11Z
У Португалії масштабні обшуки через корупцію в IT-контрактах на 17 млн євро
InternetUA
2025-04-03T19:51:48Z
Харків знову під атакою "шахедів": влучання по двоповерховому будинку, є постраждалі
Antikor
2025-04-03T19:33:59Z
Росіяни вдарили по Харкову «шахедами», виникла пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:12:23Z
Співробітницю ТЦК на Закарпатті Лівик підозрюють у схемі продажу «білих квитків»
Antikor
2025-04-03T18:45:03Z
У центрі Берліна озброєні нападники з мачете пограбували інкасаторів
Antikor
2025-04-03T18:36:28Z
Знижує тиск і полегшує біль: чому сексом треба займатись частіше
Gazeta UA
2025-04-03T21:39:13Z
Як 2 хвилини стрибань допомагають позбутися токсинів та зміцнюють імунітет
Знай
2025-04-03T20:51:16Z
Колд брю та еспресо: у чому різниця між напоями та який краще обрати
24tv
2025-04-03T19:45:52Z
Чи можна їсти яйця щодня
24tv
2025-04-03T19:06:08Z
Чи допоможуть 10 тис кроків на день скинути вагу: експерти дали відповідь
GlavRed
2025-04-03T18:27:46Z
Навіщо насправді в дитячому садку тиха година - справжню причину знають не всі
GlavRed
2025-04-03T18:27:29Z
Чому головний біль посилюється при яскравому світлі
Знай
2025-04-03T17:51:50Z
Цвіль, вологість або шум з вулиці: на якому поверсі найкраще купувати квартиру
24tv
2025-04-03T17:09:48Z
Як батьківство впливає на ризик депресії
24tv
2025-04-03T17:03:28Z
Штучний інтелект повернув жінці втрачений 18 років тому голос
InternetUA
2025-04-03T20:31:23Z
Справжній шедевр зі звичайних яєць - рецепт сніданку за 15 хвилин
GlavRed
2025-04-03T19:27:42Z
Кого замінять роботи: список професій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:18:43Z
Альтернатива Starlink на підході: що відомо про запуск нових інтернет-супутників
Фокус
2025-04-03T18:51:11Z
Попри холодний вітер та кригу: українські вчені проводять в Антарктиці важливе дослідження
24tv
2025-04-03T18:45:39Z
Не неї всі задивлятимуться: як зробити волохату паску, яка розірвала інтернет
24tv
2025-04-03T18:27:20Z
Шахраї відкрили полювання на українців у Telegram та Signal: три схеми обману
InternetUA
2025-04-03T18:22:21Z
Merz Gambit: Germany starts historic rearmament
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T18:00:27Z
Тіктоку загрожує понад €500 млн штрафу за передачу даних європейських користувачів до Китаю, — Bloomberg
Детектор М
2025-04-03T17:48:41Z
У Японії Subaru вдягнула новий Forester у дизайн, натхнений самураївською бронею
Топ Жир
2025-04-03T21:15:41Z
Ексклюзивні моделі Mercedes-AMG CLE 53 Manufaktur поєднують в собі характер і високу продуктивність
Топ Жир
2025-04-03T20:30:20Z
Ford анонсує ще 4 відкликань через проблеми з якістю
Топ Жир
2025-04-03T19:45:04Z
Чи подорожчають авто зі США через нові мита
24tv
2025-04-03T18:36:13Z
VW представляє нову пікап в Південній, але не Північній Америці
Топ Жир
2025-04-03T17:45:23Z
Kia готується до боротьби на Тазманії і не виключає конкуренцію Ford Ranger Raptor
Топ Жир
2025-04-03T17:15:39Z
Шлях одного поршня через шість кордонів, перш ніж він працює у вашому американському вантажівці
Топ Жир
2025-04-03T15:45:41Z
Новий футуристичний електрокросовер Honda 0 вперше показали на публіці
Фокус
2025-04-03T15:36:30Z
Електрифікований Ford Bronco Restomod від Icon 4×4 embrace забирає електромобільну енергію
Топ Жир
2025-04-03T15:15:56Z