MY.UAНовини
Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?
Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?

Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?

Реформа старшої школи: влада знайшла спосіб скоротити кількість ліцеїв. Початковій школі приготуватися?

Реформа НУШ докотилася нарешті до старшої школи — вона буде профільною. І хоч офіційно реформа запрацює в 10–12-х класах лише 2027 року, підготовка починається вже зараз, і одне з ключових питань — де після 9-го класу можна буде здобути оцю профільну освіту.

Вже традиційно перед дев’ятикласниками постануть два шляхи. Перший — залишитися в школі (академічному ліцеї) й готуватися до вступу до університету, в цей час шукати себе — обирати, який напрям тобі цікавий (профіль навчання). І другий шлях — опановувати програму старшої школи й одночасно здобувати професію. Це — вступ до профтехів і фахових коледжів. Традиційно популярнішим є перший шлях. Наприклад, за даними звіту Інституту освітньої аналітики, минулого навчального року лише близько 30% дев’ятикласників пішли до профтехів і фахових коледжів.

Ще з радянських часів у суспільстві живий стереотип: життя склалося, якщо ти маєш корочку диплома про вищу освіту: «А що ж дитині — на вулицю йти? Хай краще в школі вчиться». Подібне я чула навіть від деяких ректорів університетів, котрі виправдовувалися, чому готові взяти навіть слабкого вступника: «А куди їм іти, університет має виконувати соціальну місію!». От і вчаться на філологів і юристів ті, кому це анітрохи не цікаво, і хто міг би стати класним високооплачуваним будівельником чи оператором крутого обладнання.

Водночас країні та ринку праці не потрібно стільки білих комірців (фахівців із вищою освітою), натомість конче необхідні сині комірці — кваліфіковані робітники, які зможуть її відбудувати. Ми не можемо утримувати роздуту мережу університетів, куди йде ледь не 80% випускників шкіл, не всі з яких хочуть і можуть вчитися. Це дуже дороге задоволення для країни. І якраз реформа старшої школи має стати одним із ключових моментів на шляху до змін: змінити співвідношення «старша школа — училище чи коледж» на користь другого. Це складне завдання, адже потрібно буде не лише шукати рішення, а й ламати стереотипи. Врахуймо також, що все це доведеться робити в умовах війни, зменшення кількості школярів у 5–9-х класах. Ось чому такі бурхливі обговорення викликають питання про те, яка мережа академічних ліцеїв (10–12-й клас) потрібна країні та скількох учнів ми готові залишити в школі.

Тому великий ажіотаж спричинив свіжий законопроєкт про формування мережі ліцеїв (далі — законопроєкт), поданий менш як тиждень тому. Він чітко показує, які пріоритети будуть у держави. Прикметно, що авторський колектив складається не лише з членів профільного парламентського комітету, а й підсилений колегами з фракції «Слуга народу», серед яких є навіть Микола Тищенко.

Якщо коротко — законопроєкт пропонує просіяти мережу ліцеїв (10–12-й класи) крізь сито жорсткіших вимог. Виконати ці вимоги зможуть далеко не всі ліцеї. А тих, які не зможуть, держава не фінансуватиме — така ідея теж записана в законопроєкті.

Які ж це вимоги? Насамперед наповнюваність класів. На сьогодні закон дозволяє відкривати 10–12-й клас, якщо в ньому є щонайменше п’ять школярів. Надалі планку підвищать — у класі має бути не менш як 24 учні. І це є проблемою для невеликих громад.

Але навіть якщо школа піднатужиться й збере клас із 24 і більше учнів, цього недостатньо — таких класів має бути не менш як чотири на паралелі (нині згідно із законом достатньо двох класів). І якщо провести нескладні математичні підрахунки з кількістю класів та їх наповненням, виходить, що за новими нормами в ліцеї (10–12-й класи) має навчатися щонайменше близько 300 учнів. Для шкіл у великих містах та обласних центрах це не є проблемою, чого не скажеш про сільську місцевість і маленькі міста.

За даними, які наводить експертка Швейцарсько-українського проєкту DECIDE Надія Колесник, третина громад в Україні (500 із наявних 1469) вже зараз не можуть самостійно створити ліцеї, бо не здатні виконати чинні вимоги. Якщо ж буде ухвалено законопроєкт, ситуація стане ще критичнішою.

У громад залишається один вихід — возити своїх старшокласників до шкіл інших громад. І тут є два варіанти: або організовувати підвезення шкільним транспортом, або створювати гуртожитки-пансіони при великих опорних школах.

Для цього потрібно мати достатньо шкільних автобусів, а їх і зараз бракує. Так, за інформацією заступника міністра освіти Андрія Сташківа, яку він озвучив на засіданні профільного парламентського комітету, станом на початок січня 2025 року була потреба в півтори тисячі шкільних автобусів. А серед тих, що є в користуванні, деякі експлуатуються понад 10 років, отже, потребують заміни.

Створення гуртожитків при школах також потребує коштів і часу. Це мають бути не просто спальні місця, як у гуртожитках для дорослих. Потрібно організовувати побут дітей — місце для навчання, триразове харчування, укриття, вихователів, лікаря тощо.

Однак законопроєкт не забороняє громадам узяти на себе фінансування старшої профільної школи, яка не відповідатиме вимогам, а отже, не отримає фінансування від держави. Та далеко не всі громади можуть дозволити собі такі витрати.

Проте ідея перекласти проблему на громади є дуже зручною для уряду — коли розлючені батьки волатимуть до МОН і навіть офісу президента: «Що ж ви робите, де навчатися нашим дітям!?», завжди можна кивати на місцеву владу: так а хто вам заважає?

Нова платформа для українських школярів за кордоном: в МОН пояснили, як вона працюватиме

Також автори законопроєкту пропонують виставити громадам жорсткий дедлайн, аби вони переглянули свою мережу ліцеїв і сформували план її реорганізації (простіше кажучи, визначилися, кого закрити, а кого залишити). Цей план потрібно подати до МОН на затвердження до 1 вересня 2025 року. А якщо план не буде подано або ж МОН його не схвалить, уряд (!) за поданням Міністерства освіти і науки створить його самостійно й передасть громадам для виконання.

І це поганий сигнал. Тому що такі рішення не робляться на колінці в стислі терміни — у громад дуже мало часу для пошуку ефективних рішень. А ще тому, що зараз школи відчувають дежавю. Розповім майже анекдотичну історію. Річ у тім, що 2023 року громади вже складали плани реорганізації мережі ліцеїв, тільки за іншими вимогами (про них ішлося вище — два класи на паралелі й менша наповнюваність). Їх зобов’язали до цього Перехідні положення Закону «Про освіту», а також спеціально ухвалений закон про удосконалення механізмів формування мережі ліцеїв. І от коли громади склали плани за цими нормами, затягнули пояси та почали їх виконувати, з’явився новий законопроєкт, який іще більше закрутить гайки вимог до ліцеїв. «Вони що, знущаються з нас? — казав мені керівник освіти одного з регіонів. — Роблять реформу в реформі? Ми готували той попередній план, їздили по селах і містечках, малювали схеми, радилися, і от тепер — усе спочатку, за новими правилами та ще й на вчора?» А як уряд планує штампувати плани для громад-порушників, я навіть думати боюся.

За задумом авторів законопроєкту, на виконання планів реорганізації шкіл у громад є час до 1 вересня 2027 року, коли офіційно розпочнеться реформа в старшій профільній школі. За цей час місцева влада має не лише реорганізувати мережу шкіл, а й забезпечити   ліцеї належною матеріальною базою та розв’язати кадрові питання. А вони будуть, до речі, не тільки в старшій школі.

Адже ще одна ідея законопроєкту стосується початкової школи: в Україні не має бути звичних для нас шкіл, де можна піти в 1клас і вчитися аж до 12-го. Старшу профільну школу відокремлять або об’єднають із базовою — 5–9-ми класами. Але за жодних умов вона не зможе існувати разом із початковою школою.

Навряд чи такі ідеї радісно підтримають батьки. Хоча рішення про зміни в шкільній мережі наберуть чинності не просто завтра, а поступово, батьки малюків уже починають хвилюватися, бо невідомо, коли нові ідеї торкнуться саме їхнього навчального закладу. А тим часом великі школи, де є всі класи з 1-го до 12-го, вже оголосили про прийом до першого класу. Тепер батьки, які їх обрали, в підвішеному стані чекатимуть на рішення парламенту (законопроєкт іще навіть не проголосований). Не легше буде батькам, чиї діти вже навчаються в початковій школі у складі великої школи — можливо, незабаром їм доведеться шукати новий навчальний заклад, і не факт, що він буде поруч із домом. Отже, постане питання підвезення дитини до школи, що в нинішніх умовах буває складно з огляду на повітряні тривоги. Та й де шукати ту нову школу, адже відокремлені початкові школи ще не створені, невідомо, скільки їх буде й де.

В принципі, ідея відокремити початкову школу не нова, в Україні були і є такі школи. Цю ідею також активно лобіювали у 2015–2019 роках, коли працювали над новим Законом «Про освіту» та концепцією НУШ. Але тоді передбачалося, що початкова школа стане не просто окремим навчальним закладом у власному приміщенні, а це буде спеціально створене для малюків середовище з майданчиками, ігровими кімнатами тощо. Однак урешті-решт після компромісних переговорів і торгів радикальні вимоги не потрапили до тексту Закону «Про освіту», він дозволив існування шкіл, де є всі класи з 1-го до 12-го.

Схоже, тепер настав час здмухнути пил зі старих ідей. Але навряд чи в державі знайдуться кошти на спеціальне обладнання приміщень початкової школи. Я вже чула жарти освітян стосовно цього: в нас просто буде одне приміщення школи, в якому сидітимуть три директори — початкової, базової і старшої профільної школи.

Гадаю, сенс відокремлення початкової школи зараз — у тому, щоб вона не потрапила під скорочення разом із ліцеями. Адже до неї, як і до базової школи 5–9-х класів, вимоги не змінилися. І це означає, що громади матимуть для своїх дітей — учнів 1–4-х класів — школи в пішій доступності від дому. Держава наразі не ставить за мету їх скорочення, хоч і зрозуміло, що вони також дуже дорого обходяться бюджету.

Замість висновків

З одного боку, можна зрозуміти мотиви держави й у цьому випадку — парламентарів, які внесли законопроєкт. Бо зараз країні конче потрібно: а) відреагувати на запити ринку праці; б) заощадити кошти, яких і так не вистачає; в) і далі робити якісь рухи в бік реформ. Хоч і зі скрипом та розчаруваннями, а НУШ таки виходить на фінішну пряму — до випускних класів. У реформу вкладено кошти, зокрема й міжнародних партнерів (і немало), і ми просто не можемо їм тепер сказати: вибачте, помилочка вийшла. Та нам після такого ніхто більше нічого не дасть. Про іміджеві втрати взагалі мовчу. Отже рухаємося вперед за планом реформ і попутно латаємо дірки. Хоча б ті, з якими вже геть незручно гребти. От, наприклад, у старшій школі реформа ще навіть не почалася, а в початковій уже планують переглядати її освітні стандарти. Тож чого дивуватися, що й плани реорганізації ліцеїв складатимуть уже вдруге. Нам катастрофічно бракує в керівництві освітою професійних менеджерів, фахівців, які бачили школу не лише в дитинстві.

Чи треба перекроювати мережу шкіл? Так. Чи має це бути зроблено за одним для всіх лекалом? Ні. Те, що добре для великого міста, може не спрацювати в маленькому селі. Оскільки реформування мережі ліцеїв уплине на всю архітектуру системи освіти, чи можна робити це поспіхом або взагалі спускати як директиву від МОН? Звісно, ні.

В історії із законопроєктом укотре чітко підсвічено проблеми системи освіти. Їй бракує системності й тяглості змін, виваженого підходу та ухвалення не так гарних, як розумних рішень.

Невідомо, чи буде ухвалено цей законопроєкт і в якому вигляді, але, гадаю, шансів у нього багато.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Итоги 22.07: Скандальный закон и протесты
Корреспондент
2025-07-23T04:00:08Z
БПЛА атаковали логистику в Ростовской области РФ
Корреспондент
2025-07-23T02:57:53Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Генштаб обновил данные о ситуации на фронте
Корреспондент
2025-07-23T05:21:22Z
ВСУ держат Каменское под огневым контролем
Корреспондент
2025-07-22T18:45:06Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Грубые ошибки при мариновании шашлыка, которые делают мясо сухим и безвкусным
UAToday
2025-07-22T18:00:23Z
Гороскоп на среду 23 июля 2025 года
UAToday
2025-07-22T16:06:55Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 23 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-22T07:54:23Z
Шампанское» из чернобровцев: не только интересно, но и очень вкусно
TSN
2025-07-21T15:33:14Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Приправы, которые очищают организм от мусора
UAToday
2025-07-22T16:06:56Z
Диетологи назвали 5 причин, почему человек не худеет даже при дефиците калорий
UAToday
2025-07-22T16:06:35Z
В Украине заболеваемость корью выросла в 11 раз
Корреспондент
2025-07-22T12:36:45Z
Противораковые препараты остановили симптомы деменции - исследование
Корреспондент
2025-07-21T19:45:57Z
Какой напиток лучше пить утром: диетологи назвали два популярных напитка, которые вредят желудку, если их употреблять натощак
TSN
2025-07-21T15:33:45Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Легенда тяжелого рока. Умер Оззи Осборн
Корреспондент
2025-07-22T22:06:09Z
Умер легендарный британский рок-музыкант Оззи Осборн
Корреспондент
2025-07-22T18:33:52Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Падение истребителя: стали известны детали
Корреспондент
2025-07-23T03:33:36Z
В России предлагают призывать в армию в течение всего года
Корреспондент
2025-07-22T16:54:06Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
Coca-Cola объявила о запуске нового напитка в США
Корреспондент
2025-07-22T17:09:15Z
AstraZeneca построит в США крупнейший в мире фармацевтический завод
Корреспондент
2025-07-22T14:36:35Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Киеве мужчина стрелял по авто во дворе дома
Корреспондент
2025-07-23T05:48:11Z
В Кривом Роге несколько прилетов БПЛА
Корреспондент
2025-07-22T22:45:53Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Красюк назвал кандидатов на прощальный поединок Усика
Корреспондент
2025-07-23T05:06:21Z
Нам нужно еще много работать: Шовковский - об игре команды
Корреспондент
2025-07-23T04:45:25Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Португальский вингер стал полноценным игроком Ювентуса
Корреспондент
2025-07-23T04:09:38Z
Бразильский клуб нацелился на игрока Шахтера
Корреспондент
2025-07-23T03:21:36Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Sharp показала VR-перчатки, которые имитируют касание виртуальных объектов
Корреспондент
2025-07-22T20:06:56Z
Учёные вырастили водоросли в условиях Марса
UAToday
2025-07-22T16:06:46Z
Немецкому правительству разрешили вести Facebook-страницы
Европейская правда
2025-07-22T15:36:27Z
Летний комфорт в вашем доме: выбираем кондиционер
BigMir
2025-07-22T14:11:58Z
Казино от 1 гривны: как играть с минимальным бюджетом
VGorode
2025-07-22T12:33:50Z
В Китае подержанные Xiaomi YU7 перепродают дороже официальной цены
Корреспондент
2025-07-22T20:33:49Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z
Настоящий эксклюзив: в Украину привезли очень редкий спорткар Porsche на 500 сил
Фокус
2025-07-21T10:00:48Z