MY.UAНовини
Українські медіа говорять про дітей, але здебільшого мовою звітів і стереотипів. Дослідження ІМІ
Українські медіа говорять про дітей, але здебільшого мовою звітів і стереотипів. Дослідження ІМІ

Українські медіа говорять про дітей, але здебільшого мовою звітів і стереотипів. Дослідження ІМІ

З огляду на особливу чутливість цієї аудиторії медіа мають ставитися до висвітлення тем, пов’язаних з неповнолітніми, з максимальною етичністю, точністю та обережністю.

Оригінал публікації — за посиланням на сайті ІМІ.

Тема дітей залишається однією з ключових і найчутливіших у медійному дискурсі, особливо в умовах збройної агресії. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну, що поєднує як кінетичні методи ведення війни, так і психологічно-інформаційний тиск, створює нові виклики для всього суспільства – передусім для його найвразливішої частини, дітей.

З огляду на особливу чутливість цієї аудиторії медіа мають ставитися до висвітлення тем, пов’язаних з неповнолітніми, з максимальною етичністю, точністю та обережністю. За результатами моніторингу, проведеного Інститутом масової інформації (ІМІ) у період із 3 до 13 березня 2025 року включно у 12 онлайн-медіа, діти найчастіше згадуються в контексті війни – у 28% матеріалів, де вони фігурують. Ще 24% таких публікацій стосуються тем освіти й медицини.

Українські медіа говорять про дітей, але здебільшого мовою звітів і стереотипів. Дослідження ІМІ - Фото 1

Діти в українських онлайн-медіа

Чому дітям бракує голосу в новинах про війну

Найчастіше діти в українських медіа згадуються в контексті війни Росії проти України. За результатами моніторингу ІМІ, 28% матеріалів, у яких фігурували неповнолітні, стосувалися саме теми війни.

Значна частина цих публікацій була присвячена російським обстрілам території України, внаслідок яких постраждали діти. Такі матеріали активно дублювалися в усіх медіа, що ввійшли до вибірки моніторингу.

Переважна більшість цих матеріалів базується на офіційній інформації, не містить емоційних оцінок чи суб'єктивних суджень, що відповідає стандартам професійної журналістики. Матеріали, що потрапили до вибірки, також не містили графічних зображень потерпілих або шокувальних деталей, що відповідає етичним нормам подання інформації під час висвітлення трагічних подій.

На жаль, у таких матеріалах практично завжди відсутній "людський вимір" – коментарі місцевих жителів чи служб порятунку. Подібні матеріали суттєво покращились би, якби національні медіа використовували дані від регіональних журналістів, які часто є на місці подій. Місцеві редакції мають доступ до очевидців, до рятувальників, можуть оперативно перевірити інформацію і надати ґрунтовні коментарі, водночас не експлуатуючи тему. Це дозволило б аудиторії краще зрозуміти ситуацію, а не просто сприймати її як чергову абстрактну цифру в статистиці війни. Окрім цього, така співпраця підтримала б видимість регіональних медіа, які працюють у складних умовах.

Втім, варто зазначити, деякі медіа підсилюють і без того високу емоційну напругу таких матеріалів, додаючи до заголовків емоційно забарвлені епітети, що може впливати на сприйняття інформації аудиторією – наприклад, викликати тривожність і почуття провини в тих, хто нічим не може допомогти.

Скриншот ІМІ із сайту ТСН

Ще одним важливим аспектом медійних згадок про дітей у контексті війни Росії проти України є їхнє викрадення та примусове переміщення, а також зусилля України щодо їхнього повернення. 

Спроби України повернути незаконно вивезених неповнолітніх також знайшли відображення в медіа та були зафіксовані в межах моніторингу ІМІ.

Такі матеріали спиралися на офіційні джерела інформації. Це коректне джерело, хоча бажано було б додати й інші джерела – від представників організацій, які сприяли поверненню, від громадських організацій, анонімізованих представників родин, розкрити роль іноземних партнерів у поверненні українських дітей. 

У таких новинах завжди варто додавати глибший контекст: нагадувати, скільки дітей  досі залишаються депортованими, скількох було повернено, як часто вдається повертати тощо. Водночас в усіх новинах на цю тему дотримано стандарту відділення фактів від коментарів, ситуацію описано стримано і без епатажу. 

Канікули, ГРВІ та статистика 

Як показав моніторинг ІМІ, 14% згадок про дітей у медіа стосувались освіти, ще 10% – медицини. У порівнянні з попереднім періодом частка таких матеріалів зросла на вісім процентних пунктів. Для порівняння: торік у цей самий період теми освіти й медицини разом охоплювали лише 16% згадок про дітей. 

У структурі медіаматеріалів, присвячених освіті, переважали повідомлення про весняні канікули та режим дистанційного навчання у зв’язку зі зростанням захворюваності на ГРВІ.

  • "Весняні канікули у школах Житомирщини: коли та скільки відпочиватимуть учні – Cуспільне Житомир", – пише сайт Суспільного.
  • "Для більшості шкіл Львівської МТГ весняні канікули почнуться 24 березня й триватимуть тиждень", – повідомляє сайт "Еспресо".
  • "У Рівному продовжили дистанційне навчання для школярів", – інформує сайт "Еспресо".

Переважна більшість таких матеріалів була короткими оперативними повідомленнями, базувалася на офіційних джерелах, не містила коментарів інших джерел або глибшого контексту. Втім, не містила й порушень професійних стандартів. 

У такий самий спосіб медіа інформували випускників та їхніх батьків про початок  реєстрації на НМТ, яка триватиме до 3 квітня 2025 року. Українські медіа відповідально підійшли до цієї теми та розмістили велику кількість матеріалів з детальними роз’ясненнями для випускників.

Окремі матеріали висвітлювали зусилля з гарантування безпеки навчання, зокрема в прифронтових регіонах. Так, сайт 24 каналу повідомив про відкриття підземних дитячих садочків у Запорізькій області як елемент безпечного освітнього простору. В матеріалі подано лише думку посадовця, для збалансованості було б варто пошукати думку батьків, експертів з освіти чи безпеки. 

Загалом попри зростання частки згадок про освіту (14% серед усіх згадок про дітей) більшість матеріалів була за форматом короткими оперативними зведеннями з фокусом на розклад, карантинні обмеження або інфраструктурні рішення. Глибші питання доступності, якості освіти чи психоемоційної підтримки дітей під час навчання в умовах війни в медіа майже не порушувалися в моніторинговий період.

У матеріалах медіа, присвячених здоров’ю дітей, домінувала тема фізичного стану, зокрема захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ).

Діти найчастіше згадувалися в оперативних новинах, що базувалися на звітах Міністерства охорони здоров’я та обласних центрів контролю та профілактики хвороб.

Так, Суспільне, посилаючись на Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб, повідомило про зростання кількості хворих на респіраторні інфекції. У період із 28 лютого по 2 березня на ГРВІ в регіоні захворіли 13 876 дітей віком до 17 років.

Майже всі згадки про здоров’я дітей були статистичними за характером і мали епідеміологічний контекст. Інші аспекти – такі як психічне здоров’я, доступ до медичних послуг у прифронтових регіонах чи довготривалі наслідки війни для здоров’я дітей – у моніторинговий період майже не фігурували.

Попри позитивну тенденцію до зростання частки згадок про дітей у контексті освіти та медицини (24% загалом) характер подання таких матеріалів залишається поверховим, технічним. Коментарі батьків, освітян, психологів у медіа майже відсутні – а саме через них можна було б почути голоси тих, кого ці зміни справді стосуються. Усе це створює ілюзію, що діти – лише цифри, об'єкти обліку в адміністративній системі, а не повноцінні особистості зі своїми проблемами й потребами. Попри формальне дотримання стандартів такий підхід свідчить про дефіцит глибини та редакційного фокуса під час підготовки матеріалів про дітей. 

Жертви, злочинці й "горе-матері": як кримінальні новини формують образ дітей у медіа

У 20% новин, де фігурують неповнолітні, йдеться про кримінальні події або надзвичайні ситуації. У попередній моніторинговий період цей показник становив 28%.

У матеріалах кримінального характеру діти майже завжди зображуються як жертви насильства, недбалості або дорожньо-транспортних пригод.

  • "У Києві чоловік катував собаку на очах у дитини", – йдеться на сайті "Кореспондент".
  • "На Дніпропетровщині водій напідпитку збив трьох дітей: загинув 11-річний хлопчик", – повідомляє сайт Суспільного.

До цієї чутливої теми деякі сайти теж додають емоційно забарвлені епітети на кшталт "шокувальні подробиці", "вражаючі факти".

Скриншот ІМІ із сайту ТСН

Жодних "шокувальних подробиць" чи фото новина не містила, невідомий вихопив у дитини телефон та втік, а фото смартфона, яким проілюстровано новину, важко назвати "шокувальним".

До моніторингової вибірки потрапили й новини про "горе-матерів", що формували гендерну упередженість. 

  • "На Тернопільщині мати зачинила дитину у квартирі без їжі – хлопчик помер" (ТСН)
  • "Залишила самого на три дні: на Тернопільщині матір отримала підозру через смерть важкохворого сина" (Українська правда)

Такий підхід репродукує стереотип, що діти – це "жіноча відповідальність", а чоловіки якщо й присутні, то ніби "за бажанням". У матеріалах про трагедії, пов’язані з дітьми, редакціям варто дотримуватися принципу гендерного балансу. Тобто не зосереджуватися виключно на відповідальності матері, а обов’язково з’ясувати й згадати роль батька, інших опікунів: чи були вони присутні в житті дитини, чи мали обов’язки, чи виявили бездіяльність? Такий підхід не лише забезпечує справедливе висвітлення, а й допомагає суспільству розвиватись і краще захищати права дитини, замість того щоб автоматично робити жінку єдиним об'єктом провини.

Натомість підлітки в новинах уже фігурують часто в ролі суб'єкта, який вчиняє протиправні дії. Особливу увагу медіа приділяють темі вербування українських неповнолітніх ворожими спецслужбами для участі в терористичній діяльності проти власної держави.

У зв’язку зі зростанням таких випадків журналісти також висвітлюють ініціативи з протидії, зокрема освітні заходи, спрямовані на підвищення обізнаності підлітків щодо ризиків вербування. Наприклад, після інциденту в Івано-Франківську, коли двоє підлітків, завербованих російськими спецслужбами, вчинили теракт і самі постраждали від вибухівки, у Львові анонсували серію профілактичних тренінгів для старшокласників (джерело: Еспресо).

Тема надзвичайних ситуацій також охоплювала інші типові сюжети, зокрема повідомлення про дітей, які загубились або провалилися під кригу. Такі матеріали зазвичай мають короткий новинний формат і не містять подальшого аналізу причин або механізмів реагування з боку суспільства чи інституцій.

Хто піарився на темі війни та дітей

Тема дітей, постраждалих від війни, залишається емоційно чутливою й водночас привабливою для інформаційного піару. У межах моніторингу було зафіксовано низку матеріалів, що мають ознаки замовності – насамперед на користь Фонду Ріната Ахметова. Загалом 5% усіх публікацій, у яких фігурували діти, мали характер прихованої реклами або PR-матеріалів.

Так, згідно з публікацією на сайті "Гордон", 10 березня 2016 року фонд започаткував програму "Рінат Ахметов – Дітям. Реабілітація поранених дітей", яка має опікуватися фізичною й психологічною реабілітацією дітей після поранення з усієї країни.

Схожі матеріали фіксувались і на сайті  OBOZ.UA:

  • "Родини з дітьми у Добропіллі отримали допомогу від Фонду Ріната Ахметова | Новини. Суспільство", – пише OBOZ.UA.
  • "Поранене дитинство: як Фонд Ріната Ахметова вже 9 років допомагає з реабілітацією дітей | Суспільство", – повідомляє OBOZ.UA.

Ознаки замовності також простежуються в матеріалах на тему здоров’я дітей. Так, ті самі видання повідомляли про допомогу фонду у встановленні слухових апаратів дітям з порушенням слуху.

Незважаючи на соціальну важливість заявлених ініціатив, формат подання цих публікацій часто не відповідав журналістським стандартам: матеріали були побудовані однобічно, без незалежних джерел, з надмірною увагою до імені благодійника й без критичного контексту. Це посилює загальну проблему використання теми вразливих груп, зокрема дітей, як інструмента для формування позитивного іміджу політичних або бізнесових структур.

Конструктивна журналістика: поради замість паніки

Метою конструктивної журналістики є створення матеріалів, які не лише констатують проблеми, а й пропонують шляхи їхнього розв’язання, надаючи аудиторії всебічний огляд фактів та варіанти дій. Такий підхід особливо важливий у висвітленні вразливих тем, зокрема ситуації з дітьми під час війни.

У межах моніторингу ІМІ приблизно 10% публікацій, де фігурують діти, можна зарахувати до конструктивної журналістики. Ці матеріали містять конкретні поради для батьків і дітей, що сприяють ухваленню рішень у складних або нестабільних умовах.

Зокрема, в темі освіти медіа активно інформували про те, як, де й коли зареєструватися на Національний мультипредметний тест (НМТ), а також публікували інструкції щодо дій у разі зміни місця проживання або переходу на дистанційне навчання.

Також фіксувалися матеріали з порадами щодо дитячого харчування, збереження психоемоційної стабільності, формування стійкості в дітей під час тривог, переїздів і втрат. 

На думку експертів ІМІ, конструктивні матеріали не лише виконують просвітницьку функцію, а й позитивно впливають на психічну стійкість суспільства. По-перше, вони дають змогу аудиторії перемкнутися з фокуса постійного стресу, пов’язаного з війною, на сферу контролю й дій. По-друге – містять прикладні поради, які допомагають діяти ефективніше в умовах невизначеності.

Для зміни медійного фокуса з травматизації та сенсаційності на системне висвітлення дитинства в умовах війни потрібна цілеспрямована редакційна політика. Вона має ґрунтуватися на принципах конструктивної журналістики, етики, фокусі на правах дитини та залученні експертних джерел. Без цього тема дітей і надалі залишатиметься тлом для емоційних ефектів, піару чи статистичних згадок, замість того щоб стати предметом серйозного суспільного діалогу.

*Моніторинг проводився в період із 3 до 13 березня 2025 року включно. До моніторингової вибірки потрапили всі матеріали стрічок новин 12 популярних онлайн-медіа України: "Українська правда", "Кореспондент", "24 канал", "Цензор", РБК-Україна, Obozrevatel, NV, ТСН, "Гордон", УНІАН, Суспільне, "Еспресо".

Фото: Pexels

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Діти
Джерело матеріала
Згадувані персони
Samsung має намір зробити прорив у виробництві чіпів
InternetUA
Неймовірний танцювальний тренд у тіктоці підкорив серця: що знімають користувачі
24tv
Samsung отримала патент на смартфон абсолютно нового типу
InternetUA
Шість головних новин України та світу на 22:00 29 березня
Лига
Данія створила батарею з солі для живлення 100 000 осель
InternetUA
Користувачів Chrome закликали оновити браузер до 17 квітня: у чому проблема
InternetUA
Стрілки переводити не доведеться: на чому годинник перейде на літній час автоматично
Telegraf
Два прилади з'їдають чверть електрики в домі: про них знають одиниці
InternetUA
Позбавлені вибору з народження: наші музичні смаки залежать від генетики, — вчені
Фокус
Коли потрібно поїсти за кілька хвилин: як приготувати смачний омлет на воді
24tv
Як дати "друге життя" спатифілуму: найкращі поради від садівниці
24tv
Коли садити картоплю у квітні: найкращі дні за місячним календарем
24tv
Соковита і багата на аромати: готуємо турецьку піцу лахмаджун разом з Ярославським
24tv
Календар краси на квітень: найкращі дні для манікюру та різних процедур
24tv
Мобільний будинок з каміном виглядає краще, ніж мій власний будинок
Топ Жир
Відпочинок на Шрі-Ланці: слон-вимагач напав на машину з туристами з Росії
Фокус
Щоб було і комфортно, і стильно: яка відстань між меблями в кімнаті є ідеальною
24tv
9 порад, які допоможуть заощадити на ремонті
24tv
На Полтавщині підлітки знущались над 10-річним хлопчиком: за справу взявся омбудсмен
24tv
Нападник, що поранив 5 людей у центрі Амстердама, може бути українцем з Донеччини
Европейская правда
За уточненими даними, у Харкові одна людина загинула внаслідок атаки
Antikor
На автомобільну трасу у Вологодській області приземлився літак
ГЛАВКОМ NET
Українська поліція відкрила кримінальну справу щодо постраждалої в Дубаї OnlyFans-моделі
InternetUA
Харків під атакою шахедів: у місті лунали вибухи
Факти ICTV
У Харкові пролунали вибухи: що відомо про масовану атаку
Telegraf
Поліція Київщини розшукує зниклих 15-річного Віталія Лазоренка та 14-річного Євгенія Євсєєнка з села Балико-Щучинка
Украина Криминальная
Атака на Дніпро: у ресторані «Бартоломео» кажуть, що ні персонал, ні відвідувачі не постраждали
УкраинФорм
Реал вирвав перемогу в Ла Лізі завдяки суперголу Мбаппе: як зіграв Лунін проти Леганеса
24tv
Мбаппе вперше в кар'єрі забив зі штрафного
Football.ua
Гол Довбика приніс Ромі перемогу над Лечче
Football.ua
Реал із Луніним та дублем Мбаппе здійснив камбек проти Леганеса
Football.ua
Довбик у вогні: Артем забив ефектний гол за Рому та приніс їй сьому перемогу в Серії А поспіль
24tv
Баварія проявляє інтерес до Гакпо
Football.ua
Тудор прокоментував перемогу в першому матчі на чолі Ювентуса
Football.ua
Вдарив ззаду по голові: зірку Манчестер Сіті Ерлінга Голанда звинувачують у нападі на жінку
24tv
Фабрегас: Деякі гравці Комо думають, що грають за Баварію
Football.ua
Карта бойових дій в Україні станом на 30 березня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
Хронологія війни — день 1131: масштабний удар по Харкову та загострення під Покровськом
Telegraf
Щонайменше двоє людей постраждали через обстріл ворогом Куп’янська
Antikor
Впродовж дня загарбники 112 разів обстріляли Сумщину: одна людина загинула
Antikor
Атака "шахедів": в Київській області працює ППО
Antikor
Атака "шахедів" по Харкову: з-під завалів рятувальники дістали тіло ще одного забиглого
Antikor
Ворог намагається захопити певні наші рубежі, – Сили оборони про ситуацію на Півдні
24tv
Ситуація на фронті: РФ за добу понад 70 разів атакувала на Покровському напрямку
Antikor
РФ масовано атакувала Харків "Шахедами": є загиблий і багато поранених
Фокус
Дві українські стрічки перемогли на міжнародному кінофестивалі в Софії
УкраинФорм
Ніяких квітів: ідеї оригінального весняного манікюру, що викликають захват
24tv
До мурашок по тілу: 3 серіали про реальні злочини, які можна подивитися на Netflix
24tv
Сестру-мовчунью Єфросиніної Лізу Ющенко кинули в Росії
GlavRed
Фільм Мстислава Чернова «2000 метрів до Андріївки» отримав приз на фестивалі в Копенгагені
Детектор М
Маша Єфросиніна кардинально змінила імідж та підірвала мережу новим образом
24tv
Долю не обдуриш: "Пункт призначення" повертається через 25 років
Знай
Російська співачка Наргіз зі сцени заговорила українською
ГЛАВКОМ NET
Даша Астаф’єва про секрети успіху у проекті UnderBooks
360ua.news
Власник «Бартоломео» у Дніпрі відкрив збір на відновлення закладу та обурив мережу
ГЛАВКОМ NET
Служитиме у 72-й бригаді: За "Контрактом 18-24" до лав ЗСУ долучилася перша дівчина
Antikor
30 березня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони
ГЛАВКОМ NET
Війська США перехопили російський літак: авіаексперт проаналізував ситуацію
24tv
«Чорний» ринок поліграфологічних послуг в Україні: на служителів детектора брехні впала тінь фальсифікацій
Antikor
Ізраїльські розробники представили революційну систему РЕБ DCLS для бойових фрегатів країн НАТО
InternetUA
Грошова допомога у Харкові: як отримати 20 тисяч гривень
Политека
ЗСУ прорвали першу лінію оборони ворога на Бєлгородщині: чи підуть вони у глиб території Росії
24tv
Швеція надасть Україні 7,2 мільйона євро на розмінування та дрони
360ua.news
Банани простоять два тижні: як їх треба правильно зберігати
24tv
Кисломолочний сир: суперфуд чи прихована загроза для серця
24tv
Менше зморшок, прищів і навіть кращий колір обличчя: ось що робить шкірка банана з вашою шкірою
24tv
Білл Гейтс спрогнозував, що ШІ забере роботу у людей вже в найближчі 10 років
InternetUA
Не надумайте використовувати лимонну кислоту: як очистити чайник від накипу без шкоди
Знай
Знайшли вразливість фіброзу легень: учені підійшли ближче до лікування смертельної хвороби
Фокус
Холодна вода змінює наше тіло: вчені розповіли про переваги занурення в неї
Фокус
Знайдено простий спосіб видалити мікропластик із питної води
Portaltele
Нічні одкровення: чому ми говоримо уві сні і що це означає насправді - зовсім не депресія
Знай
5 млн на рік - спрогнозували виробництво дронів в Україні
Gazeta UA
МВФ спрогнозував завершення війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
Зростання тарифів на комуналку у Дніпрі: як з 1 квітня 2025 року зміняться ціни
Политека
Як не пропустити потяг через переведення годинників: в "УЗ" зробили важливе нагадування
Telegraf
Яку площу землі може отримати учасник бойових дій
24tv
«Ощадбанк» розпочав стягнення ТРЦ Gulliver через борги власника
Antikor
Ілон Маск повинен зіткнутися з позовом акціонерів Twitter за ймовірне шахрайство з цінними паперами
InternetUA
МВФ відтермінував чотири структурні маяки для України та додав нові - Гетманцев
УкраинФорм
Ощадбанк вимагатиме SMS-підтвердження: які операції потраплять під нові правила
Хвиля
Усе про компактний седан Nissan Sentra 2026
Топ Жир
Експерт зі вживаних авто назвав дві моделі, на які не варто тратити жодної копійки
24tv
Власник Rivian врятував тисячі грошей після нещастя завдяки самостійному ремонту і дав нам урок
Топ Жир
Volkswagen може почати виробництво військових автомобілів: обговорюють співробітництво з Rheinmetall
Antikor
Продавець відмовився від $64 тис. за новий Dodge Durango Hellcat, що стояв 4 роки
Топ Жир
Огляд Ford Mustang GT 2025: Покотися на 5.0 з ручною коробкою передач
Топ Жир
Дослідження Volvo 240R EV: коли електромобіль показує вражаючу продуктивність
Топ Жир
Навіть сліду не залишиться: як прибрати подряпини в салоні авто
GlavRed
Який мав вигляд український спорткар "Київ" радянського періоду
Antikor
"Займатиметься саме цим": експерт ошелешив прогнозом наступу ЗСУ на території РФ
GlavRed
Зеленський: Очікуємо серйозної реакції США та Європи на сотні «Шахедів» щоночі
ГЛАВКОМ NET
Економісти вигадали, як Трампу змусити Путіна припинити війну: NYT розкрили план
Хвиля
Радіо Свобода продовжує судовий позов, очікуючи на фінансування
InternetUA
Трамп радився з оточенням, чи має звільнити Волца після скандалу
24tv
Франція відреагувала на втручання США в роботу компаній: Захистимо свій бізнес та цінності
Факти ICTV
Прем’єрка Данії вирушить до Гренландії наступного тижня
Antikor
Президент Фінляндії: Європа має консолідуватися заради безпеки України
iPress
"Головний пріоритет США – Тайвань". WP публікує секретні настанови Гегсета для Пентагону
Лига