MY.UAНовини
Військовий меморіал біля Мархалівки: екологи б’ють тривогу, чиновники продовжують будувати кладовище
Військовий меморіал біля Мархалівки: екологи б’ють тривогу, чиновники продовжують будувати кладовище

Військовий меморіал біля Мархалівки: екологи б’ють тривогу, чиновники продовжують будувати кладовище

У липні минулого року тодішній в. о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун обіцяв, що перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі почнуться восени 2024-го. Війна триває, герої гинуть, а замість українського Арлінгтону ми маємо скандали і суди. Найвеличніший і наймасштабніший ритуально-архітектурний проєкт ніби зурочили. Двічі він був перекреслений і от знову під загрозою зриву. Що відбувається - дізнавалася журналістка Коротко про.

Складова Emerald Network

На зиму 2023/2024 року філолог і філософ за освітою, а за покликанням – еколог Олександр Давиденко переїхав з Черкащини в рідну Мархалівку Київської області, неподалік від Фастова, щоб доглядати стареньку маму. Обоє важко перехворіли на коронавірус, а коли полегшало і прийшло весняне тепло, чоловік зазбирався до своєї пасіки. Та мусив затриматися.

- Перед від’їздом вирішив відновити форму – пробігтися лісом, який зі свого дитинства як п’ять пальців знаю. Дивлюсь, а там місцями арматура встромлена із якимись прапорцями, ніби готується спортивна гра. Почав розпитувати у наших хлопців із ТрО, вони сказали, що ніби будувати щось збираються, але ніхто нічого до пуття ще не розумів. А тут у сільському вайбері з’являються оголошення, що заїхала техніка і валить ліс. Просто зі стадіону туди забурилися і ріжуть дерева. Люди почали збігатися, ветерани наші на ковші кидатися. А увечері оголосили загальний збір, викликали поліцію, яка склала протокол, але й по тому. Просили, щоб вони представників організації-лісоруба викликали, до другої ночі чекали та не дочекалися, - розповідає Олександр.
Ліс біля Мархалівки не простий. Це частина Смарагдової мережі України, яка є складовою европейської Emerald Network – територій особливого природоохоронного інтересу. За проєктом, який у 2018 році розробили екологи, ця місцина мала входити до складу Національного природоохоронного парку «Приірпіння та Чернечий ліс».

Багато років ділянка Emerald біля Києва знаходилася у власності Національного університету біоресурсів та використовувалася з науково-дослідницькою метою. В кінці літа – на початку осені 2023-го землі передали у власність Київської держадміністраціі, а та змінила їх цільове призначення і передала Державній установі НВМК - Національному військовому меморіальному кладовищу.

- Внутрішніх законів про Смарагдову мережу у нас немає. Але Україна ще в 1996 році приєдналася до Бернської конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ, яка регулює поводження з Emerald. Законодавчо міжнародні договори превалюють над внутрішнім законодавством. Та й суд визнав, що територія, де провели вирубку, має природоохоронний статус, - наполягає Олександр.

Тут планують робити могили. Фото: ФБ Support Markhalivka

Бабин Яр, Лиса гора, Биківня…

Меморіал загиблим воїнам на кшталт американського Арлінгтону на папері будують вже 14 років. Він був задуманий, ще коли війна вважалася лише страшним минулим. У 2011 році Верховна Рада ухвалила постанову про створення в Києві кладовища, на якому мали ховати ветеранів Другої світової, учасників подій в Афганістані, військових, які загинули на службі, видатних українців, які спочили за межами батьківщини і можуть бути перепоховані. Нового змісту ідея набула з початком АТО у 2014 році, у 2016-го створили спеціальний оргкомітет по розробці концепції меморіалу, але аж у липні 2021-го депутати ухвалили закон про військовий поховальний ритуал, який включав необхідність спорудження меморіалу.

Знову нічого не сталося, поки не розпочалась повномасштабна російська агресія і у всіх областях стали з’являтися могили з жовто-блакитними прапорами. Побудову НВМК – Національного військового меморіального кладовища - Верховна Рада законодавчо затвердила в травні 2022 року. Як майданчик для цього спершу розглядали Бабин Яр, потім знамениту Лису гору в Голосіївському районі. В жовтні Київрада навіть уже передала заповідник під будівництво. Екологи та історики спершу впали в ступор, а потім пішли у штики, бо під сокиру чиновники збиралися пустити вікові дуби, під бульдозери – землю, що берегла археологічні пам’ятки, була овіяна легендами про язичників та відьомські шабаші.

Лису Гору відбили. У травні 2023-го Рада ухвалила новий закон про комплекс на 50 000 поховань з колумбарієм, ритуальними приміщеннями, музеєм, автостоянками біля “Биківнянських могил” у Деснянському районі Києва, де поховані жертви сталінських репресій. І знову спалахнув скандал, президент наклав на закон вето. З одного боку, на протести виходили жителі селища Биківня, які вирахували, що могили будуть ледь не впритул до їхніх будинків. З іншого – матері і дружини загиблих воїнів, які берегли урни з прахом і вимагали негайно розпочати будівництво. Вирішальним став голос Українського інституту національної  пам’яті: територія ще не досліджена на предмет поховань часів тоталітаризму, місця для нового кладовища бракує.

Стрілку компасу розвернули втретє: меморіал перенесли в район селища Гатного під Києвом – на ділянку тої самої Смарагдової мережі. І знову почались протести місцевих жителів. Найзатятішою виявилася Мархалівка, що належить до Глевахівської громади. Тижнів за два після тракторної атаки на ліс селяни зареєструвати громадську організацію «Мархалівка. Підтримка» (MARKHALIVKA.SUPPORT), зібравши коло себе експертів з природоохорони і адвокатів. Активістів підтримав Київський еколого-культурний центр.  Окрім мітингів та спроб достукатися до чиновників, захисники Смарагдової мережі почали писати позови до суду.

Під прикриттям зведення меморіалу ведеться неконтрольована вирубка лісу. Фото: ФБ Support Markhalivka

«Вони вивезли грунт. 30 гектарів пустелі…»

Через затятий спротив будівництву військового кладовища мархалівців не раз звинувачували у непатріотизмі. Вони мають на це свій аргумент: «Ми боремося за гідне місце для поховання героїв». Невеличке село не менше інших страждає від війни. В березні 2022 року дві бомби, скинуті з російського літака, зруйнували та пошкодили 25 будинків, були поранені люди, одна жінка загинула. Зараз чоловіки з Мархалівки, як і інших міст та сіл, боронять Україну на фронті.

Патріотизм тут ні до чого. Ділянка біля Гатного розглядалася як можливе місце для меморіалу ще у 2016 році, але була відхилена через високий рівень ґрунтових вод. Українському Арлінгтону загрожувало підтоплення, як це вже частково сталося з Південним кладовищем у Віта-Поштовій. А колодязям, звідки місцеві беруть питну воду, – отруєння.  Після скандалу з Биківнею про це вирішили забути.

- Ми хотіли зробити свою гідрологічну розвідку, та в Україні ніби всі експерти вимерли. Але навіть та розвідка, яку державні інституції визнали прийнятною у 2023 році, показала, що із 60 свердловин більше половини мають рівень води, вищий за два метри, - каже Олександр Давиденко. – За усіма будівельними і санітарними нормами в жодному разі не можна розбивати кладовище на місці, де хоч в одній свердловині більше двох метрів. Коли ми почали здіймати галас на всю Україну, автори проєкту за місяць  зробили доповнення, що передбачало водовідведення. В Інституті водних проблем і меліорації, де знали цю історію, нам сказали, що над таким проєктом треба працювати рік. А вони впоралися за місяць і закопали купу труб. Тобто воду ніби відвели, а куди відвели – то питання.

Найстрашніша історія не з порубаними деревами, каже голова мархалівського руху.

-  Ліс можна відновити, якщо є куди саджати дерева. Але ж вони вивезли весь ґрунт, цінні торфяники. Просто вивезли, назвавши будівельним сміттям. Доказом тому у нас є гігабайти відео. В проєкті показували, що могили будуть між деревами, а зараз ділянка, де хочуть робити перші поховання, нагадує інопланетний пейзаж – все зрізано аж до породи, замість ґрунту - бетон і пісок. 30 гектарів пустелі посеред Київської області!

Мешканці Мархалівки неодноразово виходили на мітинги. Фото: ФБ Support Markhalivka

Виграні суди і розподілені мільйони гривень

З боку природозахисників готувалися чотири судові процеси. Один з ключових вже виграно в двох інстанція, другий – у першій. Вирубка лісу та чагарників під військове кладовище відбувалася на підставі спеціально виданої 1 березня 2024 року постанови Кабінету міністрів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/225-2024-%D0%BF#Text). 25 вересня Київський окружний адміністративний суд задовольнив позов Київського еколого-культурного центру про визнання урядового документу протиправним та нечинним. 16 лютого цього року таке рішення набуло чинності після затвердження в апеляції.

– А 5 березня Київський окружний адміністративний суд за позовом ГО «Мархалівка. Підтримка» скасував  розпорядження обласної держадміністрації про передачу великої земельної ділянки під будівництво військового кладовища. Це близько 360 гектарів, зміна призначення яких також визнана незаконною, - каже  адвокат Юлія Рибіцька.

Юристка нагадує, що березнева ухвала Київського окружного адміністративного суду ще чекає на розгляд в апеляції.

- Ми подавали клопотання про забезпечення позову, тобто припинення робіт до рішення другої інстанції, однак в таких категоріях справ суди, як правило, відмовляють.  На сьогодні ситуація така, що рубати ліс більше не мають права, але саме будівництво може продовжуватися.

Отже, події можуть розвиватися у двох напрямках.

Варіант 1

- Якщо громадська організація виграє апеляцію, можна ставити питання про подання ще одного позову, в якому просити визнати незаконними дії державної установи і просити привести земельну ділянку до попереднього стану. Тобто зривання всього, що було зроблено, відновлення ґрунту, висаджування дерев, - продовжує Юлія Рибіцька.

Однак вона ж визнає, що це буде неймовірно складний процес. Дуже важко порахувати збитки. Державне підприємство НВМК у своєму звіті за 2024 рік (https://nmmc.mva.gov.ua/new115.html)  стверджує, що 1200 кубічних метрів зрізаної деревини були передані ЗСУ для облаштування фортифікацій. Захисники лісу підозрюють, і ніби мають тому докази, що принаймні частина вирубки велась без обліку, цінні породи дерев могли йти на продаж. Так само, як і зрізаний родючий ґрунт.  

Варіант 2

На рішення про визнання постанови Кабміну нечинною подана касація. Рішення про незаконну передачу землі чекає на апеляцію. На засіданні 23 лютого цього року Кабмін затвердив порядок використання 515 мільйонів гривень, передбачених у держбюджеті на будівництво та функціонування меморіалу в 2024 році. Мархалівці можуть програти битву.

- Ця ділянка найскладніша з усіх можливих, що розглядалися під будівництво кладовища, і наслідки можуть бути дуже важкими. Це плато найвище в Київському регіоні, тут витоки трьох річок - Петілі, Притварки і притоку Сіверки. Їх вода тектиме отруєна, а це мертві пляжі, мертві ставки, заборона на риболовлю. І це вже будуть не мільйонні, а мільярдні витрати на очисні роботи та споруди, - пророкує еколог Олександр Давиденко.

Що скажуть у Європі

Терміни поховань на Національному військовому меморіальному кладовищі переносяться з року в рік. Болісно, що така благородна і необхідна справа не може знайти компромісне рішення, дискредитуючи саму ідею скандалами. З останнього: Київський еколого-культурний центр повідомив про намір Міндовкілля позбавити Мархалівський ліс статусу міжнародної Смарагдової мережі. І хоч в самому міністерстві це ніби спростовують, директор КЕКЦ Володимир Борейко повідомив Коротко про, що особисто бачив документи про підготовку розпорядження Кабміну.

- Місце для будівництва вибрали не тому, що воно підходить під кладовище. Поряд з Мархалівським лісом є більш зручні ділянки, де вже провели вирубки і нічого роботам не заважає. Місце вибрали тому, що можна рубати ліс і його продавати, - переконаний Володимир Борейко. – Чиновники не були готові до того, що люди розпочнуть боротьбу.  Так само було з Лисою горою, де частина території мала йти під кладовище, а частина – під котеджі. Так було з Биківнею, де теж збиралися рубати ліс.

Еколог каже, що завдяки суду вдалося підняти документи на погодження робіт у Мархалівському лісі.

- Зауваження Мін’юсту на 30 сторінках до проєкту постанови Кабміну не були взяті до уваги. Наприклад, Мін’юст запитував, чому в постанові пишеться, що зрубані дерева можуть бути передані на потреби ЗСУ, чому не сказано, що деревина надається на потреби ЗСУ. Ми ж розуміємо, що коли «можуть бути», то можуть і не бути. Тому вони рубають ліс і продають.

Тим часом скандал уже виходить за межі України. ГО «Мархалівка. Підтримка» веде листування з Постійним комітетом Бернської конвенції про охорону дикої флори й фауни. Незабаром має відбутися засідання, на якому розглянуть проблему Мархалівського лісу. Володимир Борейко зауважує, що Україну можуть оштрафувати або обмежити її участь у конвенції як договірної сторони. В будь-якому разі це буде удар по іміджу.

До речі, в грудні 2022 року за клопотанням України Бернський комітет обмежив участь в конвенції Білорусі, яка надала свою природну територію для розміщення російських ракет та дозволила окупантам вдертися через свій кордон у заповідну Чорнобильську зону.

Теги за темою
военные
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Банки очікують на зміни: коли найкращий час для гривневих депозитів
24tv
2025-07-17T10:03:06Z
Дефіцит хліба в Харкові: коли місцевим доведеться платити значно більше
Политека
2025-07-17T10:01:31Z
BEDNAR збільшив продаж сільгосптехніки у 2,2 рази
AgroPortal
2025-07-17T10:00:21Z
Білий дім блокує проєкти розвитку сонячної і вітрової енергетики
InternetUA
2025-07-17T09:58:36Z
Чому на сьогодні кредит під заставу нерухомості є найвигіднішим?
ЗаРулем
2025-07-17T09:57:44Z
Київстар за перше півріччя 2025 року розширив 4G-покриття ще на 370 населених пунктів
TSN
2025-07-17T09:51:51Z
«Антонов» пояснив, який цивільний літак пролетів кілька днів тому над Києвом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T09:46:05Z
Біля російського заводу “Арктик СПГ-2” пришвартувався черговий підсанкційний танкер — Reuters
ZN UA
2025-07-17T09:43:49Z
В Україні змінять зовнішній вигляд пакування алкоголю та тютюнових виробів
24tv
2025-07-17T09:42:21Z
Сенат США схвалив скорочення допомоги іноземним державам на $9 мільярдів
УкраинФорм
2025-07-17T10:03:51Z
Росіяни обстріляли пункт незламності у Миловому на Херсонщині
УкраинФорм
2025-07-17T10:03:17Z
Громадянське суспільство й уряд: як налагодити діалог у процесі євроінтеграції
Детектор М
2025-07-17T10:01:34Z
Гончаренко посварився із Зеленським у Раді: яка вимога нардепа та що сказав президент
Фокус
2025-07-17T10:00:20Z
У ISW проаналізували, як Кремль змінив свою тактику щодо України через новий план Трампа
УкраинФорм
2025-07-17T09:57:56Z
Литва передала Білорусі ноту протесту у зв'язку з дроном "Гербера"
Европейская правда
2025-07-17T09:54:18Z
Одіозні ТЦКшники, місцеві депутати та київські чиновники: хто ще в полі зору ДБР за ухилення від військової служби
Украина Криминальная
2025-07-17T09:54:16Z
Українець добровільно здавав РФ дані про ЗСУ: як він це пояснив і скільки "заробляв"
TSN
2025-07-17T09:51:48Z
Делегація Світового конгресу українців виступила в ключовому комітеті парламенту Італії
УкраинФорм
2025-07-17T09:51:47Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Немовлят можна захистити від деяких важких генетичних хвороб батьків — вчені
ZN UA
2025-07-17T09:52:35Z
3 кімнатні рослини, які усувають усі неприємні запахи у ванній
24tv
2025-07-17T09:30:09Z
ТОП-3 напасті, які знищують квіти: хвороби троянд та їхнє лікування
GlavRed
2025-07-17T09:27:51Z
На Тернопільщині пацієнти, які втратили зір після ін’єкцій, відмовились від позову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T09:09:21Z
Експерти дали остаточну відповідь, як часто потрібно мити волосся
TSN
2025-07-17T09:03:54Z
Не акули й не ведмеді: ось яка істота реально загрожує життю мільйонів
TSN
2025-07-17T09:03:32Z
Чи можна заразитися ВІЛ через поцілунки, укуси комарів та манікюр
TSN
2025-07-17T09:03:10Z
Небезпечний обід у спеку: як не перетворити літню насолоду на "пекельні" страждання
Gazeta UA
2025-07-17T08:36:57Z
Львівську область накриють грози, зливи і град: ДСНС попередила про небезпеку
24tv
2025-07-17T10:03:43Z
Чому росіяни почали стрімко будувати фортифікації: офіцер ЗСУ розкрив причини
24tv
2025-07-17T10:00:36Z
Київ отримав два автобуси від фінського міста Тампере
Европейская правда
2025-07-17T09:37:39Z
Уряд посилив захист Китаївського археологічного комплексу в Києві
УкраинФорм
2025-07-17T09:31:12Z
Рух транспорту мостом Метро буде частково обмежений протягом п'яти днів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T09:19:18Z
ЗС РФ вдарили дроном у Черкаській області: місцеві кажуть про "приліт" по ТЦК
Фокус
2025-07-17T09:15:44Z
ЗСУ контратакували та вибили росіян з кількох посадок поблизу Сіверська
Фокус
2025-07-17T09:06:53Z
Обстріл Краматорська: кількість постраждалих зросла до семи
УкраинФорм
2025-07-17T09:06:38Z
На Харківщині поні осліп через вибух російського дрона
Комсомольская правда
2025-07-17T09:04:53Z
В Україні автоматизують облік об’єктів нерухомого майна
УкраинФорм
2025-07-17T10:04:31Z
Міноборони анонсувало нові відстрочки у «Резерв+»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T10:03:44Z
Міністерство освіти скасує дистанційне навчання у школах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T10:01:53Z
Вертольоти дуже ефективні для збиття «шахедів», але потрібна єдина система управління – Касьянов
ZN UA
2025-07-17T09:58:56Z
У "Резерв+" прийшли штрафи про невчасне оновлення даних: що каже адвркат
VGorode
2025-07-17T09:57:35Z
"Підпільний стендап", телеканали та видавництва: які ще компанії отримали бронь від мобілізації
Фокус
2025-07-17T09:51:57Z
Шахраї розсилають фейкові повідомлення про "Пакунок школяра"
Gazeta UA
2025-07-17T09:45:14Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Запоріжжі: українцям розкрили, що потрібно робити для отримання допомоги
Политека
2025-07-17T09:31:30Z
Перші десять учасниць проєкту She Drives вже знайшли роботу
УкраинФорм
2025-07-17T09:24:28Z
"Боже, в нас є дитина": Леся Нікітюк влаштувала для сина домашнє свято
Фокус
2025-07-17T09:57:16Z
Бої, драйв та адреналін: 3 високорейтингові фільми про бокс, які ви подивитесь на одному диханні
24tv
2025-07-17T09:36:11Z
"Якщо в тебе успішний чоловік": дружина Остапчука розкрила свій заробіток
GlavRed
2025-07-17T09:30:08Z
Рейтинг кінопрем'єр: що дивитись у кінотеатрах з 17 по 24 липня
VGorode
2025-07-17T09:06:01Z
Об'єдналися заради важливої мети: українські зірки знялися у пародії на Гаррі Поттера
24tv
2025-07-17T08:48:13Z
Український комітет почав приймати заявки на участь у 98-ій премії «Оскар»
Детектор М
2025-07-17T08:34:32Z
Легендарний український композитор передбачив свою смерть
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T08:21:03Z
Україна розпочала відбір фільмів на Оскар-2026: які вимоги для участі
24tv
2025-07-17T08:13:53Z
У Литві відбувся Міжнародний фестиваль литовсько-татарської культури
УкраинФорм
2025-07-17T08:13:29Z
Підліток побив літнього чоловіка за зауваження: поліція Київщини почала розслідування
УкраинФорм
2025-07-17T10:03:51Z
В Іраку внаслідок пожежі у гіпермаркеті загинули щонайменше 60 людей
УкраинФорм
2025-07-17T10:03:22Z
В Україну повернули тіла 1000 загиблих
24tv
2025-07-17T10:03:15Z
У навчальному центрі на Чернігівщині курсант розстріляв двох інструкторів, його затримали
УкраинФорм
2025-07-17T09:51:28Z
Готувала удар по Харківській мерії. СБУ затримала російську агентку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T09:39:15Z
Сибіга висловив співчуття іракцям через загибелль людей під час пожежі в гіпермаркеті
УкраинФорм
2025-07-17T09:36:22Z
На Чернігівщині курсант влаштував стрілянину на полігоні, є жертви — УП
TSN
2025-07-17T09:27:24Z
Два голуби влетіли у вікно й обвалили житловий будинок: господиню діставали з-під завалів
Фокус
2025-07-17T09:21:34Z
Сомельє з Києва програв в казино 1,7 млн гривень, на які мав купити алкоголь
Фокус
2025-07-17T09:21:18Z
Один у небі: чоловік виявився єдиним пасажиром на міжнародному рейсі
Фокус
2025-07-17T10:00:16Z
Простіше не буває: зефір без цукру з 2 інгредієнтів, який виходить з першого разу
24tv
2025-07-17T09:36:52Z
Несподівані речі, які не можна викидати у смітник: через них можуть навести порчу
24tv
2025-07-17T09:30:08Z
Обережно, прикмети! Які знаки долі не можна ігнорувати
GlavRed
2025-07-17T09:27:24Z
Молодь не говорить "алло": покоління Z змінило правила телефонного етикету
Фокус
2025-07-17T09:21:09Z
Чудовий сніданок або перекус: як приготувати ліниві хачапурі з сиром на сковороді
Telegraf
2025-07-17T09:18:00Z
Перекладіть цим часник — і він зберігатиметься до самої весни: секрет досвідчених господарів
TSN
2025-07-17T09:03:11Z
Як врятуватися від спеки та заощадити гроші, не навантажуючи кондиціонер: топ простих способів
Фокус
2025-07-17T08:57:09Z
Не для слабкодухих: яке культове місце в Італії лякає до нестями
24tv
2025-07-17T08:36:52Z
Рекордсмен за кількістю матчів у збірній Вельса серед воротарів завершив ігрову кар'єру
Football.ua
2025-07-17T10:04:44Z
Екстренер суперника Кличка, який воював в Україні, був ліквідований в Африці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T10:03:01Z
Загинув норвезький олімпійський призер Еудун Грьонвольд
360ua.news
2025-07-17T10:00:38Z
Флік не розраховує на Ромеу
Football.ua
2025-07-17T09:58:41Z
Шатернікова спрогнозувала "брудний" бокс від Дюбуа у реванші: чи буде удар нижче пояса Усика
24tv
2025-07-17T09:45:49Z
Серед них навіть борщ: які продукти повністю виключає Олександр Усик під час підготовки до бою
24tv
2025-07-17T09:42:41Z
Лейпциг полює на талант Шахтаря
Football.ua
2025-07-17T09:36:56Z
Арсенал нарешті підсилив напад рекордним трансфером із Ліверпуля
Football.ua
2025-07-17T09:36:53Z
Онлайн пресконференції Усика та Дюбуа перед реваншем у Лондоні
24tv
2025-07-17T09:36:32Z
Раритети просто неба: виявлено кладовище колекційних американських авто
Фокус
2025-07-17T09:57:10Z
Китай отримує оновлену версію Model 3+, але вона відрізняється від очікувань
Топ Жир
2025-07-17T09:48:42Z
Від $21 000: семимісний кросовер Kia Carens Clavis перетворили на електромобіль
AutoGeek
2025-07-17T09:36:21Z
5 технологій Honda Civic Hybrid, які роблять кермування комфортним і сучасним
Топ Жир
2025-07-17T09:21:59Z
Легендарну Mazda RX-7 із «Токійського дрифту» продали за $1,22 млн
AutoCentre
2025-07-17T09:16:35Z
Mitsubishi представила новий повнорозмірний SUV з трьома рядами сидінь, але це не Pajero
Топ Жир
2025-07-17T08:48:08Z
Електромобіль Tesla Model Y отримає подовжену версію з дивним салоном
AutoGeek
2025-07-17T08:21:42Z
Проїде 800 тис. км: механік із 50-річним стажем назвав найнадійніший кросовер сучасності
Фокус
2025-07-17T08:21:01Z
Конкурент Toyota RAV4: абсолютно новий Nissan X-Trail готується до дебюту
ЗаРулем
2025-07-17T08:13:26Z
Рецепт ідеальних пишних оладок: секрети розкрито
GlavRed
2025-07-17T10:03:46Z
Розробники 007 First Light розкрили, яку вимогу перед ними поставили творці фільмів про Бонда
24tv
2025-07-17T10:03:04Z
Експерти протестували на автономність Nothing Phone
InternetUA
2025-07-17T10:01:21Z
Не миша та не птах: кішка принесла додому дивну "здобич" і підкорила мережу
24tv
2025-07-17T09:36:10Z
Ці 5 приладів тягнуть найбільше електроенергії: як зменшити рахунки за світло на 30% вже зараз
TSN
2025-07-17T09:33:57Z
OnePlus здивував геніальним кабелем: тепер можна заряджати смартфон і годинник одночасно
InternetUA
2025-07-17T09:31:11Z
Земля тріщить по швах: з гігантського розриву сочиться лава — її видно з космосу
Фокус
2025-07-17T09:21:54Z
ШІ має проблеми з упевненістю в собі: вчені виявили нестабільність рішень LLM
ZN UA
2025-07-17T09:19:57Z
Нарешті безпечно: Samsung закрив серйозну вразливість на Galaxy
InternetUA
2025-07-17T09:16:37Z