MY.UAНовини
Військовий меморіал біля Мархалівки: екологи б’ють тривогу, чиновники продовжують будувати кладовище
Військовий меморіал біля Мархалівки: екологи б’ють тривогу, чиновники продовжують будувати кладовище

Військовий меморіал біля Мархалівки: екологи б’ють тривогу, чиновники продовжують будувати кладовище

У липні минулого року тодішній в. о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун обіцяв, що перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі почнуться восени 2024-го. Війна триває, герої гинуть, а замість українського Арлінгтону ми маємо скандали і суди. Найвеличніший і наймасштабніший ритуально-архітектурний проєкт ніби зурочили. Двічі він був перекреслений і от знову під загрозою зриву. Що відбувається - дізнавалася журналістка Коротко про.

Складова Emerald Network

На зиму 2023/2024 року філолог і філософ за освітою, а за покликанням – еколог Олександр Давиденко переїхав з Черкащини в рідну Мархалівку Київської області, неподалік від Фастова, щоб доглядати стареньку маму. Обоє важко перехворіли на коронавірус, а коли полегшало і прийшло весняне тепло, чоловік зазбирався до своєї пасіки. Та мусив затриматися.

- Перед від’їздом вирішив відновити форму – пробігтися лісом, який зі свого дитинства як п’ять пальців знаю. Дивлюсь, а там місцями арматура встромлена із якимись прапорцями, ніби готується спортивна гра. Почав розпитувати у наших хлопців із ТрО, вони сказали, що ніби будувати щось збираються, але ніхто нічого до пуття ще не розумів. А тут у сільському вайбері з’являються оголошення, що заїхала техніка і валить ліс. Просто зі стадіону туди забурилися і ріжуть дерева. Люди почали збігатися, ветерани наші на ковші кидатися. А увечері оголосили загальний збір, викликали поліцію, яка склала протокол, але й по тому. Просили, щоб вони представників організації-лісоруба викликали, до другої ночі чекали та не дочекалися, - розповідає Олександр.
Ліс біля Мархалівки не простий. Це частина Смарагдової мережі України, яка є складовою европейської Emerald Network – територій особливого природоохоронного інтересу. За проєктом, який у 2018 році розробили екологи, ця місцина мала входити до складу Національного природоохоронного парку «Приірпіння та Чернечий ліс».

Багато років ділянка Emerald біля Києва знаходилася у власності Національного університету біоресурсів та використовувалася з науково-дослідницькою метою. В кінці літа – на початку осені 2023-го землі передали у власність Київської держадміністраціі, а та змінила їх цільове призначення і передала Державній установі НВМК - Національному військовому меморіальному кладовищу.

- Внутрішніх законів про Смарагдову мережу у нас немає. Але Україна ще в 1996 році приєдналася до Бернської конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ, яка регулює поводження з Emerald. Законодавчо міжнародні договори превалюють над внутрішнім законодавством. Та й суд визнав, що територія, де провели вирубку, має природоохоронний статус, - наполягає Олександр.

Тут планують робити могили. Фото: ФБ Support Markhalivka

Бабин Яр, Лиса гора, Биківня…

Меморіал загиблим воїнам на кшталт американського Арлінгтону на папері будують вже 14 років. Він був задуманий, ще коли війна вважалася лише страшним минулим. У 2011 році Верховна Рада ухвалила постанову про створення в Києві кладовища, на якому мали ховати ветеранів Другої світової, учасників подій в Афганістані, військових, які загинули на службі, видатних українців, які спочили за межами батьківщини і можуть бути перепоховані. Нового змісту ідея набула з початком АТО у 2014 році, у 2016-го створили спеціальний оргкомітет по розробці концепції меморіалу, але аж у липні 2021-го депутати ухвалили закон про військовий поховальний ритуал, який включав необхідність спорудження меморіалу.

Знову нічого не сталося, поки не розпочалась повномасштабна російська агресія і у всіх областях стали з’являтися могили з жовто-блакитними прапорами. Побудову НВМК – Національного військового меморіального кладовища - Верховна Рада законодавчо затвердила в травні 2022 року. Як майданчик для цього спершу розглядали Бабин Яр, потім знамениту Лису гору в Голосіївському районі. В жовтні Київрада навіть уже передала заповідник під будівництво. Екологи та історики спершу впали в ступор, а потім пішли у штики, бо під сокиру чиновники збиралися пустити вікові дуби, під бульдозери – землю, що берегла археологічні пам’ятки, була овіяна легендами про язичників та відьомські шабаші.

Лису Гору відбили. У травні 2023-го Рада ухвалила новий закон про комплекс на 50 000 поховань з колумбарієм, ритуальними приміщеннями, музеєм, автостоянками біля “Биківнянських могил” у Деснянському районі Києва, де поховані жертви сталінських репресій. І знову спалахнув скандал, президент наклав на закон вето. З одного боку, на протести виходили жителі селища Биківня, які вирахували, що могили будуть ледь не впритул до їхніх будинків. З іншого – матері і дружини загиблих воїнів, які берегли урни з прахом і вимагали негайно розпочати будівництво. Вирішальним став голос Українського інституту національної  пам’яті: територія ще не досліджена на предмет поховань часів тоталітаризму, місця для нового кладовища бракує.

Стрілку компасу розвернули втретє: меморіал перенесли в район селища Гатного під Києвом – на ділянку тої самої Смарагдової мережі. І знову почались протести місцевих жителів. Найзатятішою виявилася Мархалівка, що належить до Глевахівської громади. Тижнів за два після тракторної атаки на ліс селяни зареєструвати громадську організацію «Мархалівка. Підтримка» (MARKHALIVKA.SUPPORT), зібравши коло себе експертів з природоохорони і адвокатів. Активістів підтримав Київський еколого-культурний центр.  Окрім мітингів та спроб достукатися до чиновників, захисники Смарагдової мережі почали писати позови до суду.

Під прикриттям зведення меморіалу ведеться неконтрольована вирубка лісу. Фото: ФБ Support Markhalivka

«Вони вивезли грунт. 30 гектарів пустелі…»

Через затятий спротив будівництву військового кладовища мархалівців не раз звинувачували у непатріотизмі. Вони мають на це свій аргумент: «Ми боремося за гідне місце для поховання героїв». Невеличке село не менше інших страждає від війни. В березні 2022 року дві бомби, скинуті з російського літака, зруйнували та пошкодили 25 будинків, були поранені люди, одна жінка загинула. Зараз чоловіки з Мархалівки, як і інших міст та сіл, боронять Україну на фронті.

Патріотизм тут ні до чого. Ділянка біля Гатного розглядалася як можливе місце для меморіалу ще у 2016 році, але була відхилена через високий рівень ґрунтових вод. Українському Арлінгтону загрожувало підтоплення, як це вже частково сталося з Південним кладовищем у Віта-Поштовій. А колодязям, звідки місцеві беруть питну воду, – отруєння.  Після скандалу з Биківнею про це вирішили забути.

- Ми хотіли зробити свою гідрологічну розвідку, та в Україні ніби всі експерти вимерли. Але навіть та розвідка, яку державні інституції визнали прийнятною у 2023 році, показала, що із 60 свердловин більше половини мають рівень води, вищий за два метри, - каже Олександр Давиденко. – За усіма будівельними і санітарними нормами в жодному разі не можна розбивати кладовище на місці, де хоч в одній свердловині більше двох метрів. Коли ми почали здіймати галас на всю Україну, автори проєкту за місяць  зробили доповнення, що передбачало водовідведення. В Інституті водних проблем і меліорації, де знали цю історію, нам сказали, що над таким проєктом треба працювати рік. А вони впоралися за місяць і закопали купу труб. Тобто воду ніби відвели, а куди відвели – то питання.

Найстрашніша історія не з порубаними деревами, каже голова мархалівського руху.

-  Ліс можна відновити, якщо є куди саджати дерева. Але ж вони вивезли весь ґрунт, цінні торфяники. Просто вивезли, назвавши будівельним сміттям. Доказом тому у нас є гігабайти відео. В проєкті показували, що могили будуть між деревами, а зараз ділянка, де хочуть робити перші поховання, нагадує інопланетний пейзаж – все зрізано аж до породи, замість ґрунту - бетон і пісок. 30 гектарів пустелі посеред Київської області!

Мешканці Мархалівки неодноразово виходили на мітинги. Фото: ФБ Support Markhalivka

Виграні суди і розподілені мільйони гривень

З боку природозахисників готувалися чотири судові процеси. Один з ключових вже виграно в двох інстанція, другий – у першій. Вирубка лісу та чагарників під військове кладовище відбувалася на підставі спеціально виданої 1 березня 2024 року постанови Кабінету міністрів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/225-2024-%D0%BF#Text). 25 вересня Київський окружний адміністративний суд задовольнив позов Київського еколого-культурного центру про визнання урядового документу протиправним та нечинним. 16 лютого цього року таке рішення набуло чинності після затвердження в апеляції.

– А 5 березня Київський окружний адміністративний суд за позовом ГО «Мархалівка. Підтримка» скасував  розпорядження обласної держадміністрації про передачу великої земельної ділянки під будівництво військового кладовища. Це близько 360 гектарів, зміна призначення яких також визнана незаконною, - каже  адвокат Юлія Рибіцька.

Юристка нагадує, що березнева ухвала Київського окружного адміністративного суду ще чекає на розгляд в апеляції.

- Ми подавали клопотання про забезпечення позову, тобто припинення робіт до рішення другої інстанції, однак в таких категоріях справ суди, як правило, відмовляють.  На сьогодні ситуація така, що рубати ліс більше не мають права, але саме будівництво може продовжуватися.

Отже, події можуть розвиватися у двох напрямках.

Варіант 1

- Якщо громадська організація виграє апеляцію, можна ставити питання про подання ще одного позову, в якому просити визнати незаконними дії державної установи і просити привести земельну ділянку до попереднього стану. Тобто зривання всього, що було зроблено, відновлення ґрунту, висаджування дерев, - продовжує Юлія Рибіцька.

Однак вона ж визнає, що це буде неймовірно складний процес. Дуже важко порахувати збитки. Державне підприємство НВМК у своєму звіті за 2024 рік (https://nmmc.mva.gov.ua/new115.html)  стверджує, що 1200 кубічних метрів зрізаної деревини були передані ЗСУ для облаштування фортифікацій. Захисники лісу підозрюють, і ніби мають тому докази, що принаймні частина вирубки велась без обліку, цінні породи дерев могли йти на продаж. Так само, як і зрізаний родючий ґрунт.  

Варіант 2

На рішення про визнання постанови Кабміну нечинною подана касація. Рішення про незаконну передачу землі чекає на апеляцію. На засіданні 23 лютого цього року Кабмін затвердив порядок використання 515 мільйонів гривень, передбачених у держбюджеті на будівництво та функціонування меморіалу в 2024 році. Мархалівці можуть програти битву.

- Ця ділянка найскладніша з усіх можливих, що розглядалися під будівництво кладовища, і наслідки можуть бути дуже важкими. Це плато найвище в Київському регіоні, тут витоки трьох річок - Петілі, Притварки і притоку Сіверки. Їх вода тектиме отруєна, а це мертві пляжі, мертві ставки, заборона на риболовлю. І це вже будуть не мільйонні, а мільярдні витрати на очисні роботи та споруди, - пророкує еколог Олександр Давиденко.

Що скажуть у Європі

Терміни поховань на Національному військовому меморіальному кладовищі переносяться з року в рік. Болісно, що така благородна і необхідна справа не може знайти компромісне рішення, дискредитуючи саму ідею скандалами. З останнього: Київський еколого-культурний центр повідомив про намір Міндовкілля позбавити Мархалівський ліс статусу міжнародної Смарагдової мережі. І хоч в самому міністерстві це ніби спростовують, директор КЕКЦ Володимир Борейко повідомив Коротко про, що особисто бачив документи про підготовку розпорядження Кабміну.

- Місце для будівництва вибрали не тому, що воно підходить під кладовище. Поряд з Мархалівським лісом є більш зручні ділянки, де вже провели вирубки і нічого роботам не заважає. Місце вибрали тому, що можна рубати ліс і його продавати, - переконаний Володимир Борейко. – Чиновники не були готові до того, що люди розпочнуть боротьбу.  Так само було з Лисою горою, де частина території мала йти під кладовище, а частина – під котеджі. Так було з Биківнею, де теж збиралися рубати ліс.

Еколог каже, що завдяки суду вдалося підняти документи на погодження робіт у Мархалівському лісі.

- Зауваження Мін’юсту на 30 сторінках до проєкту постанови Кабміну не були взяті до уваги. Наприклад, Мін’юст запитував, чому в постанові пишеться, що зрубані дерева можуть бути передані на потреби ЗСУ, чому не сказано, що деревина надається на потреби ЗСУ. Ми ж розуміємо, що коли «можуть бути», то можуть і не бути. Тому вони рубають ліс і продають.

Тим часом скандал уже виходить за межі України. ГО «Мархалівка. Підтримка» веде листування з Постійним комітетом Бернської конвенції про охорону дикої флори й фауни. Незабаром має відбутися засідання, на якому розглянуть проблему Мархалівського лісу. Володимир Борейко зауважує, що Україну можуть оштрафувати або обмежити її участь у конвенції як договірної сторони. В будь-якому разі це буде удар по іміджу.

До речі, в грудні 2022 року за клопотанням України Бернський комітет обмежив участь в конвенції Білорусі, яка надала свою природну територію для розміщення російських ракет та дозволила окупантам вдертися через свій кордон у заповідну Чорнобильську зону.

Теги за темою
військові
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Франция готова обсудить размещение ядерного оружия в других странах ЕС
Корреспондент
2025-05-14T00:54:26Z
Умер "беднейший президент в мире", бывший лидер Уругвая Хосе Мухика
Корреспондент
2025-05-14T00:24:41Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Белорусская оппозиционерка украла грант на 107 000 долларов - хакеры
Корреспондент
2025-05-13T12:00:00Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Украина вышла в финал Евровидения
Корреспондент
2025-05-13T22:54:14Z
Евровидение 2025. Что нужно знать о конкурсе
Корреспондент
2025-05-13T21:27:33Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
От гламурной блонды до элегантной леди: как изменилась Оля Полякова за 20 лет
Gazeta UA
2025-05-09T08:06:38Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Папа Римский Лев XIV будет сохранять активность в соцсетях
Корреспондент
2025-05-13T23:24:05Z
В МВД объяснили, почему водительское удостоверение не отображается в Дії
UAToday
2025-05-13T18:03:04Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Какие продукты нужно есть для укрепления костей
UAToday
2025-05-13T12:03:26Z
Болезнь Лайма: мифы, факты и как уберечься
VGorode
2025-05-13T11:57:11Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Обвал цен на нефть: Россия теряет экспортные доходы
Корреспондент
2025-05-13T16:06:24Z
В Украине изменят правила перерегистрации автомобилей должниками
UAToday
2025-05-13T15:24:26Z
В Украине могут возобновить отключение света летом
UAToday
2025-05-13T15:24:16Z
ЕБРР ухудшил прогноз роста ВВП Украины
Корреспондент
2025-05-13T15:00:50Z
Украина прошла экватор посевной - Шмыгаль
Корреспондент
2025-05-13T10:42:13Z
Какие недостатки имеет план ЕС по прекращению импорта энергоносителей из РФ и что делать Украине
Европейская правда
2025-05-13T10:19:20Z
Курсы доллара и евро упали в обменных пунктах
Корреспондент
2025-05-13T09:57:30Z
В Украине растет инфляция: с июля 2025 могут повысить минимальную зарплату
VGorode
2025-05-13T08:27:34Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
ВС РФ имели успехи в двух направлениях - DeepState
Корреспондент
2025-05-14T01:27:46Z
Армия РФ атакует на 11 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-13T15:27:49Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Украине задержали 66 участников наркокартеля
UAToday
2025-05-13T21:11:26Z
Россияне сбросили бомбы на село в Харьковской области: трое погибших
Корреспондент
2025-05-13T15:39:44Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Украине задержали 66 участников наркокартеля
Корреспондент
2025-05-13T15:18:57Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
2025-05-13T16:48:42Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
2025-05-13T10:21:37Z
Британец завершил 8-месячный триатлон на Эвересте
Корреспондент
2025-05-13T07:00:22Z
Раки должны довериться тишине, а Скорпионам пора остановиться: астрологический прогноз на рунах на 13 мая 2025 года
TSN
2025-05-13T02:34:59Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Лидер Бостона прооперирован после тяжелого повреждения
Корреспондент
2025-05-13T21:18:09Z
Арсенал готов значительно потратиться на приобретение звездного нападающего
Корреспондент
2025-05-13T21:09:01Z
Наполи официально обратился к Шахтеру по трансферу полузащитника
Корреспондент
2025-05-13T20:57:29Z
ПСЖ и Бавария охотятся за самым высокооплачиваемым футболистом Ман Сити
Корреспондент
2025-05-13T20:06:56Z
Легенда сборной Бразилии вернется в ряды "селесао"
Корреспондент
2025-05-13T19:21:13Z
Деку: Задача Барселоны - сохранение состава и поиск новых Рафиньи и Ямаля
Корреспондент
2025-05-13T19:03:38Z
Тренер МЮ из собственного кармана оплатил билеты сотрудникам на финал ЛЕ
Корреспондент
2025-05-13T18:36:10Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Samsung официально представила сверхтонкий Galaxy S25 Edge
Корреспондент
2025-05-13T19:30:54Z
В Германии обнаружены бронзовые урны возрастом более 3 тысяч лет
Корреспондент
2025-05-13T17:18:54Z
Украинский геймер продлил контракт со шведской командой
Корреспондент
2025-05-13T17:09:35Z
Samsung выпустила первый в мире OLED-монитор с частотой обновления 500 Гц
Корреспондент
2025-05-13T17:03:45Z
На Марсе обнаружили структуры, похожие на вафли и соты: ученые предполагают следы старой жизни
UAToday
2025-05-13T15:24:51Z
Есть ли жизнь под ледниковым панцирем Антарктиды: ученые рассказали о новых открытиях
UAToday
2025-05-13T15:24:17Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z