MY.UAНовини
Батько художниці Ніки Кожушко: Свій останній малюнок вона відправила Жадану за годину до загибелі
Батько художниці Ніки Кожушко: Свій останній малюнок вона відправила Жадану за годину до загибелі

Батько художниці Ніки Кожушко: Свій останній малюнок вона відправила Жадану за годину до загибелі

Про талановитих художників, поетів чи письменників публіка часом дізнається вже після їхньої смерті. Серед творців навіть існує така фраза: «Щоб стати відомим, треба померти». Так сталося і з талановитою художницею з Харкова Веронікою Кожушко. Її добре знали у рідному місті, але мало де про неї чули в Україні.

Наразі засновується премія імені Ніки, в Україні та у світі проводять вечори її пам'яті та виставки, їй присуджуються нагороди, які вона не встигла отримати за життя. З її малюнками друкує мерч Сергій Жадан, вони з'являються у кафе, у артцентрах під її роботи віддають цілі зали. Про неї пишуть пісні, знімають відео. Ніка вважала, що важливо говорити про загиблу від рук Росії талановиту молодь – адже вона вже не може сказати за себе. Ніка загинула за два дні після цих слів, сказаних нею на камеру. Тепер за Ніку також мають говорити інші.

Останній малюнок відправила кумиру

Ніка Кожушко – 18-річна художниця-самоучка, яка встигла провести за життя лише одну виставку, притому сама розчистила під неї покинуту будівлю.

Кімната Ніки Кожушко у звичайній харківській багатоповерхівці виглядає так само, як в останній день її життя. На столі – остання робота, намальована афіша для вистави "Буря" творчого об'єднання "Хімера". Її Ніка встигла зробити лише олівцем – попереду чекала обробка на комп'ютері.

Бракує лише одного – букета вже засохлих червоних троянд, подарованих її кумиром Сергієм Жаданом на першій та останній виставці її робіт. Вони дружили, незважаючи на різницю статусів та віку. Мабуть, зближав талант.

Ігор Кожушко робить усе, аби у суспільстві залишилася пам'ять про доньку. Фото: Особистий архів Ігоря Кожушка

Батько Вероніки, Ігор Кожушко, згадує у розмові з кореспондентом Коротко про, як вони познайомилися. Ще зовсім юна школярка Ніка, яка прийшла на концерт, не посоромилася побігти до гримерки до кумира – хотіла, щоб він поставив автограф на її малюнку. Коротке спілкування переросло у дружбу.

Під час війни, щоби дорожче продати свої малюнки – так вона сподівалася більше виручити для армії, Ніка не раз просила Жадана їх підписати.

- Якось я підвозив Ніку до його будинку, вона хотіла підписати малюнок, - згадує Ігор Кожушко – Сергій якраз теж повертався додому. Чекав на неї 10 хвилин, 20, пів години... Виявилося, вони вже в квартирі за розмовами п'ють чай.

Свій останній чорно-білий малюнок олівцем, із фігурою жінки, Ніка також відправила кумиру. До її загибелі залишалася година.

Останній свій малюнок дівчина відправила Сергію Жадану за годину до загибелі. Фото: ФБ Сергія Жадана

Що вона писала вірші, довідалися вже після її загибелі

Чотири сотні оригіналів малюнків Ніки зберігаються у папках у квартирі її батьків. Тато покрив їх лаком для кращого збереження – за порадою художників. Їхні копії продаються на виставках у Канаді, їх розглядають у сонячній Іспанії та далекій Ісландії, де під експозиції Ніки безкоштовно виділяються престижні зали. До кінця березня співвітчизники можуть подивитися їх у Pinchuk Art Centre у Києві.

Книгу віршів Нікі «збирав» той самий Сергій Жадан. Фото: folio.com.ua

Це виставка лауреатів мистецького конкурсу 2025 року, на якому Ніку відзначили спеціальною нагородою – вже посмертно. Ніхто не знав, що Вероніка за кілька днів до загибелі відправила свої роботи.

У лютому вийшла збірка творів Вероніки Кожушко – «Час починати танго». Про те, що образи рвуться з її свідомості на папір не тільки у вигляді малюнків, а й рим, не підозрював ніхто.

– До загибелі Ніки ми нічого не знали про цей бік її творчості, – розповідає Коротко про Ігор Кожушко. - Дізнався від її подруги - вони по телефону їх читали одна одній. І знайшов їх у її гаджеті. Коли Сергій Жадан побачив той обсяг віршів та прози, які я йому надіслав, він запропонував: "Давайте випустимо її книгу". Він також не знав, що Ніка писала.

Відомий у Харкові художник Гамлет Зіньківський, також друг Ніки, взяв на себе підбір ілюстрацій для видання. Передмову писав Жадан, післямову – Зіньківський.

Незважаючи на різницю у віці, з Сергієм Жаданом вони по-справжньому товаришували. Фото: Особистий архів Ігоря Кожушка

Малюнок для Брайана Мея

Вероніка, незважаючи на відкритість та комунікабельність, у найпотаємнішому була потайливою людиною. Або, скоріше, тією, що сумнівається. Ніхто не знав, що на початку війни, у 15 років, вона відправила свій малюнок на конкурс, який проводив гітарист Queen Брайан Мей. Він шукав ілюстрації для брошури свого нового диска. І він вибрав малюнок Ніки. На ньому Брайан Мей стоїть на березі річки.

- Після цього я зрозумів - моя дочка чогось варта, - згадує батько загиблої художниці. - Вона самоучка. Ніде цьому не вчилася. У сім'ї у нас ні поетів, ні митців немає.

У майбутньому Ніка хотіла здобути художню освіту. Вирішили: після закінчення університету радіоелектроніки, де вона навчалася на факультеті мультимедіа, піде вчитися на художника.

Так у одному зі своїх малюнків Ніка показала себе. Фото: особистий архів Ігоря Кожушка

Відмовилася їхати з рідного Харкова

День її загибелі (30 серпня) назавжди залишиться у пам'яті батька. Звичайна п'ятниця, з понеділка у Ніки – заняття в університеті. Другий курс. У найближчих планах – зйомки в одному відеопроєкті, робота в літературному музеї – тут Ніка знімала всі заходи, треба закінчити афішу вистави для друзів… Та ще багато чого. Тривоги у Харкові, як завжди, були, у душі – ні.

Приблизно о третій годині дня Ігор Кожушко випадково зіткнувся на вулиці з дочкою, що поспішала до кав'ярні в центрі міста. Обнялися, розбіглися – попрощалися до вечора. За пів години завила сирена. На місто знову почали падати авіабомби. Одна з них убила Ніку, яка на той час опинилася в популярному сквері на бульварі Юр'єва, досить далеко від тієї кав'ярні, де мала бути. Це був один із перших ударів по цьому району. Звичайний "спальник" – він став «тусівним» тому, що туди раніше не прилітало.

Її намагалися врятувати та навіть встигли довезти до лікарні – але вже у стані клінічної смерті. На сусідній лавці тоді загинула і 14-річна дівчинка, яка втекла від війни з Куп'янська. Загалом того дня у Харкові загинуло шестеро.

- Вероніка не мала там бути, - батькові загиблої художниці, його єдиної дитини, важко стримувати сльози, згадуючи дочку.

Це могла бути не тільки кав'ярня за п'ять зупинок від її місця загибелі. Це міг бути Львів чи Ужгород, Польща чи Естонія, чи будь-яка інша точка на Землі. На початку війни батьки наполягали: треба їхати. Незважаючи на зібрані ними валізи і заправлену для довгого шляху машину, Ніка навідріз відмовилася залишати Харків – місто, яке, за її словами, виростило і виховало її.

Пам'ять ще буває такою – іменні снаряди, адресовані ворогові. Фото: nikageneration.com.ua

Премію імені Ніки вручать у день її народження

В останній місяць літа 2024 року чеські кореспонденти запропонували Вероніці Кожушко зіграти роль самої себе у їхньому фільмі. У ньому вони планували розповісти, як українська молодь фіксує на камери військові хроніки. Вероніка б знімала те, що відбувається навколо, а чехи – її. Для цього спочатку потрібно розповісти про себе в ролику-презентації. Його Ніка записала 28 серпня.

- Ми маємо робити все, щоб про нас знали, чули про нашу культуру. У нас незліченна кількість голосів, частина з яких, на жаль, більше не говоритимуть, – зазначала у ролику Вероніка Кожушко. Хто знав, що через два дні її голос теж замовкне назавжди...

Як розповідає батько Ніки, фільм має вийти влітку. Проєкт чехи назвали "Генерація Ніка". У ньому також буде використано її вірші.

Так, «Генерація Ніка», назвали і премію, яку вручатимуть наприкінці весни, у день народження Вероніки – 19 травня, переможцям художнього та літературного конкурсів. Церемонія відбудеться у Оперному театрі у Харкові. Відзначатиме найкращих літераторів Сергій Жадан.

- Я вже не хлопчик, і я розумію, що сьогодні про Ніку пам'ятають, але мине рік, два – і її ім'я забудуть, - зазначає Ігор Кожушко. - І я запитав директора літмузею: "Що можна зробити, щоб про Ніку пам'ятали?" Вона запропонувала зробити премію. Тоді раз на рік ім'я Ніки точно згадуватимуть.

Гроші для проведення премії та інших заходів пам'яті Вероніки Кожушко збирає відкритий батьками фонд «Ніка генерація». Сюди ж йдуть гроші від проданих її малюнків за кордоном.

- Ніка - єдина наша дитина, і від цього нам у тисячу разів важче, - на видиху вимовляє батько, який поки що так і не сприйняв її загибель. – Головне, що можу сказати – ми з дружиною виховали хорошу дочку.

Про популярність за життя Ніка не мріяла. Та й не замислювалася навіть - їй тільки виповнилося 18, майже дитина. Попереду – безліч планів.

- Просто казала: «Я хочу чогось досягти в житті», - зазначає тато художниці. – У 17 років із нею стався перелом на тлі війни. Нікого із друзів чи її подруг у місті не залишилося. І тоді вона почала активно малювати.

У той же період її малюнки вже назавжди одяглися в темні фарби.

Присвячену пам'яті Нікт Кожушко серію годинників вручать лауреатам премії її імені 19 травня - у день народження художниці. Фото: nikageneration.com.ua

Пам'ятник – рука художниці з олівцем

З кімнати Ніки Кожушко вже давно зник той сухий букет червоних троянд, подарований Сергієм Жаданом. Все інше залишилося, як було 30 серпня 2024 року. Лежить і остання робота – афіша на столі. Картинка з оголеною жінкою в темних тонах, відправлена ​​за годину до загибелі кумирові та другу, залишилася в блокноті. Єдине – тут більше нема Ніки. Двері сюди майже завжди зачинені.

- Я не можу навіть заходити в кімнату Ніки, - стримувати сльози, що рвуться назовні, татові стає все важче. - Тут усе рідне, від кожного малюнку на стіні до предметів на столі... Все дихає нею.

Могилу Вероніки Кожушко на центральній алеї 13-го цвинтаря у Харкові вінчає дерев'яний хрест та її фотографія. Над пам'ятником, який тут має з'явитися, працює художник та скульптор Олег Калашник – поки що над ескізом.

- Ми не хочемо жодних пам'ятників на повний зріст чи бюстів. Нам дуже сподобався задум Олега – рука Ніки з олівцем, – ділиться батько художниці Ігор Кожушко. – Наразі Олег думає, що можна зробити.

Остання робота - афіша для вистави "Буря" творчого об'єднання "Хімера" - так і залишилася на столі в кімнаті Ніки. Фото: Особистий архів Ігоря Кожушка

Теги за темою
Харків
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Большая часть ляжет в могилы": Арестович шокировал новым прогнозом будущего Украины
Comments UA
2025-06-17T20:00:36Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Суд избрал меру пресечения вице-премьеру Чернышеву: озвучено решение
Хвиля
2025-06-27T16:09:57Z
"Целых двое суток", - Путин "поддал" и проговорился о проблемах со здоровьем. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-15T15:36:59Z
Зеленский принял стратегическое решение по дронам
BigMir
2025-06-28T00:18:32Z
Трамп ответил на вопрос о Patriot для Украины
Корреспондент
2025-06-28T00:12:53Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Два сценария для Украины: правительство утвердило бюджетную декларацию на ближайшие годы
Новости Украины
2025-06-27T22:03:52Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Все медосмотры перед мобилизацией хотят снимать на видео, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-06-27T20:42:29Z
Секрет стройности: как сбросить полкило в неделю без подсчета калорий
TSN
2025-06-27T20:33:55Z
На чем жарить: диетолог назвала масла, которые подходят для этого и которых надо избегать
UAToday
2025-06-23T09:00:41Z
Важная поддержка: как помочь человеку, у которого истерика
ZN UA
2025-06-17T17:33:54Z
Скажите мне, кто ваш друг, и я скажу, как долго вы проживете: секреты долголетия жителей «Голубых зон»
TSN
2025-06-24T13:03:07Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Опасная окрошка: 3 признака, при которых ее нельзя есть, даже если вы ее утром приготовили
Знай
2025-06-17T16:51:59Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Попрощайтесь с живучим пыреем: какие способы уничтожат сорняк из огорода
Telegraf
2025-06-27T18:18:58Z
Кофейная гуща вместо удобрений: экологический лайфхак для здорового газона
Gazeta UA
2025-06-28T00:00:50Z
Секрет счастливого брака: ученые раскрыли, что важнее — деньги или поцелуи
TSN
2025-06-27T21:33:43Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Популярная закуска перед сном оказалась "провокатором ночных кошмаров"
TSN
2025-06-27T17:06:41Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Не будет ни света, ни газа: украинцы могут остаться без благ цивилизации
Знай
2025-06-15T15:36:16Z
Готовьте до 2000 грн: "Нафтогаз" призвал украинцев установить важный прибор
Знай
2025-06-15T16:21:57Z
Программа компенсаций бьет рекорды: аграрии массово получают средства за отечественную технику
Хвиля
2025-06-28T00:24:41Z
Облегчение для кошельков: какая категория продуктов подешевеет на 15%
Знай
2025-06-27T20:12:45Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Цены приятно удивляют: сколько стоят фрукты на рынке в Одессе
Telegraf
2025-06-14T12:54:59Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
ВСУ лишили россиян уникальной РСЗО М1991 из Северной Кореи: момент подрыва попал на видео
Фокус
2025-06-27T18:57:20Z
Они не только "заглядывают в душу". Почему лучше не держать фото умерших на видном месте
Telegraf
2025-06-28T00:27:58Z
Иран хочет оснаститься китайскими истребителями вместо российских
Корреспондент
2025-06-28T00:18:38Z
Конец европейского гостеприимства: мигрантов за границей начнут фильтровать по новым правилам – кого развернут домой
Знай
2025-06-15T16:06:20Z
Почему нельзя отказываться купаться 23 июня и что нужно выпрашивать сегодня: приметы и запреты на Агрипины
Знай
2025-06-23T04:03:11Z
Польша вводит новые правила начисления стажа: что изменится для миллионов украинцев
TSN
2025-06-27T14:06:45Z
В Одессе БПЛА атаковал многоэтажный дом – соцсети
Корреспондент
2025-06-27T21:36:42Z
Жительница Славянска корректировала огонь по ВСУ - она задержана
Новости Украины
2025-06-27T20:54:28Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Движение в центре Киева ограничат на День Конституции - что нужно знать
Новости Украины
2025-06-27T21:00:46Z
Вражеский дрон попал в многоэтажку в Одессе - СМИ
Gazeta UA
2025-06-27T21:57:13Z
Пылают многоэтажки: Россия ударила по Одессе
GlavRed
2025-06-27T21:27:15Z
Не хватит ни техники, ни людей: Коваленко оценил "размах" российского наступления
Новости Украины
2025-06-15T17:33:39Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Мобильные огневые группы не справляются: способна ли Украина противостоять "шахедам"
Comments UA
2025-06-27T17:09:11Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Стармер рассказал подробности нападения, в котором фигурируют украинцы
Корреспондент
2025-06-28T00:12:00Z
"Инцидент всколыхнул целую семью": Стармер рассказал детали поджога его дома
ZN UA
2025-06-27T23:03:48Z
Удар по Киеву: разрушен подъезд, есть погибшие
Корреспондент
2025-06-23T04:18:26Z
Супруги из Украины хотели перевезти в Румынию 1,4 миллиона долларов США
Апостроф
2025-06-15T17:48:37Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Фигурка рыбки на автомобиле - что означает и зачем наклеивают - Главред
Gazeta UA
2025-06-15T04:18:53Z
Штрафуют даже за листик из дерева: водителям нужно внимательнее присмотреться к номерам
Знай
2025-06-14T18:51:46Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
BMW не планирует отказываться от двигателей внутреннего сгорания
Корреспондент
2025-06-27T17:45:07Z
Nissan представила обновленную гибридную технологию e-POWER
Корреспондент
2025-06-27T17:39:49Z
Маленький Prado: раскрыты подробности самого дешевого внедорожника Toyota
Фокус
2025-06-27T12:51:04Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Тест-драйв Opel Mokka: ставка на стиль и эмоции
Фокус
2025-06-27T11:45:02Z
Украинцы стали покупать меньше люксовых авто: какие марки и модели пользуются спросом
Фокус
2025-06-27T09:51:28Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
50 Cent сыграет Балрога в предстоящей экранизации Street Fighter
GameMag
2025-06-28T00:09:38Z
"Выдавал себя за продюсера": появились новые подробности в деле о "свадьбе" 9-летней украинки в Диснейленде
Фокус
2025-06-27T23:57:44Z
"Все как и должно быть": бывшая жена Остапчука рассказала, как поделили дом после развода
Апостроф
2025-06-27T12:00:17Z
Названы имена трех фаворитов на роль нового Джеймса Бонда — Генри Кавилла среди них нет
GameMag
2025-06-27T23:51:20Z
Камалия заподозрила Полякову в плагиате образов и публично обратилась к ней: "Хайпует на этом"
TSN
2025-06-27T16:06:17Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
Лицензия на азартные игры от Мальты: преимущества и недостатки
Comments UA
2025-06-15T15:30:27Z
Клиенты "Киевстар" возмущены: вместо обещанной скидки сняли полную плату
Знай
2025-06-15T03:21:22Z
Если вы вдруг переживали: Grand Theft Auto VI выйдет на Xbox Series S одновременно с другими версиями — без задержек
GameMag
2025-06-28T00:09:19Z
Что будет, если забыть телефон в машине на СТО? Появилось смешное видео
Telegraf
2025-06-27T22:33:36Z
У побережья Испании нашли сотни бочек с радиоактивными отходами
Фокус
2025-06-27T20:27:34Z
Геймеры получат "накидку свободы": разработчики Helldivers 2 увековечили легендарный "ревью-бомбинг" против Sony
Знай
2025-06-27T18:51:40Z
Искусственный интеллект поставил собственную "жизнь" выше человеческой: тревожное исследование
TSN
2025-06-27T18:48:12Z
Археологи раскопали многоэтажки времен Древнего Египта: что означает это открытие
Фокус
2025-06-27T18:15:33Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Паркер прокомментировал спорный удар Дюбуа, нанесенный Усику в их поединке
Корреспондент
2025-06-14T10:33:36Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Внимание к Симеоне: новый клуб Серии А присматривает игрока атаки
Корреспондент
2025-06-15T17:42:27Z
"Шахтер" продал легионера в нидерландский клуб
ZN UA
2025-06-27T21:42:59Z
Белорусские футзалисты прошли на Евро-2026: УЕФА меняет хозяев
Корреспондент
2025-06-27T18:48:32Z
Украинские теннисистки узнали свои пары и соперниц на Уимблдоне-2025
Корреспондент
2025-06-27T18:18:47Z
18-летний вратарь сборной Украины по хоккею приглашен для развития в Кэнакс
Корреспондент
2025-06-27T17:45:31Z
В России киберспортсменов заставят отжиматься и быстро бегать
Telegraf
2025-06-27T16:58:54Z