MY.UAНовини
Як не нашкодити у спілкуванні зі звільненими з полону та при цьому не замовчувати правду
Як не нашкодити у спілкуванні зі звільненими з полону та при цьому не замовчувати правду

Як не нашкодити у спілкуванні зі звільненими з полону та при цьому не замовчувати правду

Чи дотримуватися режиму інформаційної тиші після звільнення з полону? Чи посилюють росіяни тортури через те, що про це розповідають медіа? Про це йшлося під час дискусії «Медіа, війна та військовополонені: етика та відповідальність».

У рамках конференції «Надія. Боротьба. Повернення», присвяченій третій річниці роботи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, відбулася дискусія на тему «Медіа, війна та військовополонені: етика та відповідальність», у якій узяли участь Роман Борщ, військовослужбовець, звільнений із полону, колишній журналіст; Максим Колесніков, ветеран, звільнений із полону; Петро Яценко, експерт Координаційного штабу; Олена Барсукова, журналістка «Української правди». Модерувала дискусію Валерія Бурлакова, журналістка, волонтерка, військовослужбовиця.

Учасники обговорили два питання: чи варто військовополоненим відразу після звільнення розповідати медіа про умови перебування в полоні; як журналістам та медіа етично розмовляти зі звільненими з полону та їхніми родичами. Як виявилося, відповідь на обидва запитання однакова — треба все робити так, щоб не нашкодити людям.

Голова Координаційного штабу генерал-лейтенант Кирило Буданов під час відкриття конференції подякував усім, завдяки кому за три роки вдалося провести 62 обміни, обміняти 4306 військових і 469 наших людей врятувати поза обмінами, здійснити репатріацію понад 7 тисяч тіл оборонців. А саме — СБУ, Нацполіції, ЗСУ, Службі зовнішньої розвідки, міністерствам, народним депутатам, громадським активістам і медіаспільноті.

У Штабі, як ішлося на заході, розуміють роль медіа, що висвітлюють процес обмінів. Наприклад, завдяки одному фото замореного голодом звільненого українського військовополоненого змінилися умови утримання інших наших військових у полоні, їх почали годувати. Тому Штаб після певної процедури перевірки допускає представників медіа до обмінів, наразі на останньому етапі, коли звільнених привозять до лікарні. Про це та про етичність висвітлення медіа обмінів раніше в інтерв’ю «Детектору медіа» розповів керівник секретаріату Координаційного штабу Богдан Охріменко.

За словами Валерії Бурлакової, одна з тем, яку обговорювали найбільше та яку вона хотіла одразу порушити, — чи варто одразу людям, які повертаються з полону, розповідати журналістам абсолютно все або більшість того, що з ними відбулося. І якщо так, то як саме розповідати, щоб не зашкодити тим, хто залишається в полоні.

Роман Борщ, користуючись нагодою, подякував Координаційному штабу, який допоміг йому та Максиму Колесникову повернутися на рідну землю.

«Дійсно, це питання доволі чутливе, і ми вже неодноразово обговорювали його. Я сам за фахом журналіст, комунікаційник. Є кілька основних аспектів. Як на мене, першочергово потрібно зважати на те, що у кожного журналіста є журналістська етика. Коли ми робимо якийсь матеріал, то маємо зважати, чи суспільний інтерес і користь від нього будуть переважати шкоду, яка може статися. І тут є дуже тонка грань. Бо ми розуміємо, що особливо для наших закордонних партнерів важливо знати, що в той час, коли Україна дотримується всіх міжнародних конвенцій, у Росії відбуваються справді жахливі речі. І до їхніх в’язниць жодна міжнародна організація не може потрапити. Тому це потрібно розповідати», — сказав він.

Роман розповів, що 33 місяці перебував у полоні на тимчасово окупованій території на Донеччині. І неодноразово відчував на собі наслідки спілкування журналістів зі звільненими з полону.

«Звісно, вони розповідали, що їх катували, знущалися. Потім наглядачі приходили й казали, що ваші там уже розказують, як вам погано — то ми вам зараз покажемо, що таке насправді погано. І це тільки спричиняло якусь надмірну додаткову жорстокість, додаткові побиття тощо. Тому потрібно саме такі теми чутливі трішки відкласти», — пояснив він.

За його словами, журналістам, по-перше, варто зважати на те, що щойно звільнена з полону людина перебуває у стресі, емоційно перевантажена. При спілкуванні вона може сказати, можливо, не зовсім те, що насправді хотіла. І ще варто зважати на ментальний стан звільненого, а не на кількість лайків, коментарів, переглядів.

По-друге, теми про умови перебування, катування, знущання тощо краще відкласти десь на місяць, поки все вляжеться. Тому що наглядачі дивляться матеріали українських медіа.

По-третє, журналістам варто дати хоча б тиждень-два звільненим, щоб вони пройшли медичні обстеження, попрацювали зі службами, якийсь час для першочергового відновлення, заспокоєння тощо.

«Коли ми тільки приїхали на місце нашого відновлення, вже на другий-третій день медіа знаходять контакти рідних, звільнених і починають штурмувати. Це просто неправильно, неетично. Я розумію, що медіа будуть приїжджати на місце зустрічі звільнених із полону, будуть там спілкуватися. Уникайте, будь ласка, з самого початку негативних тем. Уникайте того, що вам хочеться запитати про жорстокі умови перебування. Сфокусуйтеся краще на позитиві, найперше запитайте людину, чи готова вона говорити, чи хоче, бо люди тоді перебувають у дуже збудженому стані», — попросив Роман Борщ.

Експерт Координаційного штабу Петро Яценко сказав, що він із колегами спілкується зі звільненими з полону з першої секунди, щойно вони опиняються на волі, й потім уже через за деякий час, місяць-два, потім за рік. Тоді це вже зовсім інші люди.

«Люди, які, наприклад, три роки були в неволі, на момент обміну опинилися в ситуації, яку вони навіть до кінця не можуть усвідомити. Відразу пускати до них медіа — неетично. І дуже важливий базовий принцип, який пані Валерія озвучила: не нашкодь. Він стосується всіх — як журналістів, так і звільнених із полону. Ми одразу ж інструктуємо їх, що до вас будуть звертатися, будуть знаходити ваші контакти люди, яких ви не знаєте. На вас будуть виходити в соцмережах, вас будуть запитувати, будуть просити дати якусь інформацію. Але ви завжди маєте керуватися принципом “не нашкодь”, пам’ятати про тих, хто досі перебуває в неволі, і думати, як надана вами інформація може відбитися на їхньому здоров’ї, умовах перебування тощо. І також із цим звертаємося до журналістів», — пояснив Петро Яценко.

Він озвучив ще одну тему, яка, на його думку, потребує більшої дискусії — як правильно називати колишніх військовополонених.

«Минає рік — а ми називаємо людей, які мають досвід полону, колишніми полоненими. Для декого з них це може звучати як колишній пограбований. Термінологія важлива, вона не повинна травмувати. Тому координаційний штаб постійно намагається комунікувати з журналістами про це. У нас розроблена пам’ятка для журналістів, родин і звільнених із полону, як треба комунікувати з медіа, які моменти бажано казати тільки компетентним людям, компетентним органам, психологам, тобто що можна говорити, щоб не нашкодити», — сказав він.

Журналістка «Української правди» Олена Барсукова погодилася, що не потрібно відразу лізти до звільнених з інтерв’ю. Достатньо короткого коментаря на самому обміні в стилі «Я дуже радий, що мене обміняли. Привіт, мамо!».

«Моя власна специфіка роботи не передбачає роботи на обмінах, не передбачає телевізійної роботи, я займаюся текстами. Але колегам, які роблять дуже важливу роботу та працюють одразу на обмінах, можу порадити не “зливати” потім в інтернет без дозволу звільнених людей їхні особисті телефонні розмови. Тому що багато хто мені розповідав, що їхні розмови з мамою, дівчиною відразу після обміну ширяться фейсбуком — і це не та слава, про яку мріє людина, яка тільки-тільки вийшла з автобуса», — сказала журналістка.

За її словами, дуже важливо й потім, коли мине певний час, не виводити людину на емоції. За це дуже часто критикують журналістів. «Це логічно, бо на нас завжди лежить відповідальність за наші тексти. Але я би додала, що тут ще важлива робота з боку самої бригади, підрозділу, звідки повертаються бійці. Тобто якщо налагодити хорошу співпрацю з журналістами, то ви можете off the record вирішити, що шкодить, що ні, чи дивляться наглядачі в такій-то тюрмі інтерв’ю, чи ні, чи потрібно зайвий раз наголосити, що в цій колонії такі жахливі умови, чи уже умови покращились і, можливо, треба зробити паузу. І це важлива тристороння взаємодія: журналіст, герой і пресофіцер підрозділу», — пояснила Олена Барсукова.

Ветеран Максим Колесніков, звільнений з полону 4 лютого 2023 року, додав контроверсії дискусії.

«У мене була ситуація, коли відчиняються двері, заходять журналісти й кажуть: Добрий день, ми приїхали”. А я не підтверджував нічого. Мені взагалі в цей день було не до них. Довелося жорстко відмовити.

Щодо впливу розповідей про тортури. Коли є обмін, і хтось розповідає про тортури, то вони, може, і підсилюються — але коли обмінів нема й про них ніхто не розповідає, то відбувається те саме — тортури теж посилюються.

Я також виконував цю рекомендацію Координаційного штабу. Але що б ми не робили — вони все одно катуватимуть. Не тому, що хтось комусь розповідає про це. Він б’є, тому що він хоче бити. Тому що йому здалося, що була пилинка або хлібна крихта на формі. Чи давали вивчити правила, і поки не вивчив — били. А потім починали ці правила питати знизу вгору, а потім наказували назвати сьоме слово третього рядка знизу. І якщо ти не встигав його згадати — знову били», — сказав він, додавши.

За словами Максима, не можна замовчувати злодіяння росіян. Не українці й не наші розповіді винні в тому, що в Росії діє системна практика знищення українців. Це нав’язування вини тим, хто її не має, й ігнорувати ці історії теж неправильно.

«Чи буде нам простіше вистояти й перемогти, якщо ми будемо забувати про те, що відбувається в полоні? Ні! Маємо зрозуміти, що там так само поводяться не тільки з військовополоненими, а й захопленими в заручники цивільними. Ми маємо знати, з ким ми воюємо, що наш ворог — це абсолютні покидьки. І я не бачу, чому нагадування суспільству, що ми воюємо з тими, хто хоче нас знищити, буде зайвим. Ті, хто, можливо, думає, що пересидить у своєму маленькому будиночку біля Тернополя, — не пересидить.

Тому я переглянув би таку позицію з урахуванням певних моментів. Тобто повідомляти правду про тортури, публічно не називаючи конкретне місце утримання чи імена катів. Бо є ще процедура СБУ, опитування, де звільнені підтверджують, кого бачили. Вони там не ідіоти, про все це знають», — пояснив Максим.

Він також сказав, що треба використовувати всі можливі майданчики для донесення світу правди про агресора. «Я трохи пишу в твіттері, маю 200 тис. підписників. І найбільше переглядів, по 800—900 тисяч, набирають ті твіти, які виходять на інші країни. Їх читають у Японії, Кореї, Австралії, Німеччині, часом бразильці щось коментують. У мене люди з різних країн починають між собою дискутувати про те, що насправді відбувається в Україні, апелюючи один до одного й до українців, які коментують допис. Цього не відбувається, якщо написати “все добре, ми переможемо, ми стійкі”. Це правда — ми стійкі. Але треба розповідати, з ким ми воюємо. І правда сама по собі зброя», — сказав він.

Учасники дискусії погодилися з тезою, що про всі злочини треба говорити, бо Росія намагається нам нав’язати позицію, що ми самі винні в тому, що з нами відбувається, зокрема з військовополоненими.

Вони також обговорили, як журналістам і правозахисникам спілкуватися з родичами військовополонених. Щоразу, коли хтось називає ім’я свого родича відкрито, постає питання: чи не зашкодить це йому?

Петро Яценко сказав, що тут важливо розуміти: російська політика катувань — це однозначно державна російська політика. «Накази про катування — не випадкові, вони аж ніяк не залежать від того, що ми тут скажемо чи не скажемо. Але знову ж таки є нюанси. Наприклад, якщо ми називаємо місце, де перебуває людина, то її можуть перевести в інше місце. І якщо вона загубиться, нам знову доведеться її шукати. Крім того, вона знову змушена буде проходити процедуру так званої прийомки. Це страшна процедура, після якої виживають не всі. Тобто тут ми можемо нашкодити, маємо зрозуміти це. Можливо, це краща ідея — конкретні факти поки не давати назагал», — припустив він.

З іншого боку, якщо полонений — відома людина, ми знаємо про нього те й те. Тобто до кожного окремого випадку треба підходити індивідуально та думати, що може допомогти, а що ні.

«Водночас є загальні рекомендації, які можна застосувати до всіх. Наприклад, родичам не варто говорити, що той, хто в полоні, був нагороджений чи брав участь у якихось воєнних операціях, чи є снайпером або спецпризначенцем. Тому що та сторона може цього не знати — і не треба їм у цьому допомагати. Якби про пана Максима знали правду — не знаю, чи ми змогли би його звільнити так швидко. Виявилося, що для росіян ця людина стала сюрпризом уже, коли повернулася», — додав Петро Яценко.

Максим Колесніков розповів, що родичам чи близьким військовополонених варто приховати їхні сторінки у соцмережах. «Моя дружина наступного дня після того, як я потрапив у полон, прибрала мою сторінку в фейсбуці. Якби там була інформація, що я розвідник, — не думаю, що зараз сидів би тут», — сказав він.

Роман Борщ нагадав, що росіяни просто за вуха притягують будь-які приводи для того, щоб відкривати кримінальні справи. «Тобто їм потрібно якось у себе виправдовувати цю так звану “СВО”. Я, наприклад, належу до “Пласту” й там міг би сісти за екстремізм. На момент, коли був мобілізований, мав робочий контракт із Міжнародною організацією ЮНІСЕФ — тому у них міг сісти за шпигунство. Ми бачили, як за це затримували представників, наприклад, ОБСЄ. Тому цілком підтримую тезу, що на початку краще дотримуватися політики інформаційної тиші.

І не тільки через те, що ви можете якимось чином зашкодити тому, хто там перебуває. Навіть самі ж родичі розуміють, що батьки, дружини отримують, наприклад, гроші тих людей, які зараз перебувають в полоні. Певні люди можуть бути вразливі. Не бачу сенсу таким чином до себе привертати увагу», — сказав Роман.

Учасники дискусії дійшли згоди, що потрібно висвітлювати злочини, тортури й те, що Росія утримує військовополонених у неналежних умовах. Писати, що тисячі українських родин в горі, страждають, і про порушення Женевської конвенції.

«Висвітлювати треба. Питання — як. Написати великий матеріал, що дружина чекає чоловіка, який був прекрасним батьком, що вона не отримує від нього звістки. Що росіяни таким чином порушують Женевські конвенції, бо взагалі відмежували його від світу, а вона чула від побратимів, що в нього проблеми зі здоров’ям. Питання в тому, чи згадано в цьому матеріалі, що полонений — наприклад, розвідник, у 14-му році був на Майдані й узагалі націоналіст. Завжди питання до таких деталей», — сказала Олена Барсукова.

Вона розповіла ще про три аспекти теми. По-перше, родини мають відчувати, що вони не одні, що їх чують, бачать. Етично й правильно зроблені матеріали в цьому допомагають, показують, що це комусь важливо.

По-друге, якщо про щось не написати — іноземні журналісти можуть про це й не дізнатися. У багатьох журналістів є іноземні друзі, у провідних журналістів є популярні сторінки в соцмережах — це теж спосіб повідомити про щось важливе іноземній аудиторії.

По-третє, потрібно нагадувати, що воєнні злочини тривають і Росія не думає зупинятися. Журналістські матеріали — це запобіжник, щоб якась частина людей не бігла пробачати й «розуміти» росіян і погоджувалася на мир за будь-яку ціну.

«Думаю, про це постійно потрібно нагадувати. Бо хтось може помилково думати, що катують тільки військових, розвідників, снайперів, а я ж не винен, я взагалі поза політикою, мене це ніколи не зачепить. Але завдяки нашим матеріалам я можу розповісти, що може зачепити всіх. Один військовий мені в інтерв’ю розповідав, що у нього в камері були й цивільні люди, які жили на окупованих територіях, і не були надто проукраїнськими. Тобто ми маємо розповідати, що Росія реально створила конвеєр тортур, цілеспрямовано знущається з людей, хоче знищити українців як націю, постійно скоює геноцид. І це робить не Путін, а прості звичайні росіяни», — розповіла Олена.

За її словами, журналісти мають це розповідати не тільки за кордоном, а й своїм людям. Бо не в усіх рідні на війні або пережили полон. І це дуже хибна думка: якщо я все знаю — то всі інші теж усе знають. Це не так.

Фото надані організаторами

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
обмен пленными
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Nvidia стала першою компанією у світі з ринковою вартістю $4 трильйони
УкраинФорм
2025-07-09T16:18:13Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: жителям повідомили про критичну нестачу
Политека
2025-07-09T16:15:40Z
Українці все менше цікавляться новобудовами, а ринок оренди б’є рекорди – результати дослідження
24tv
2025-07-09T16:09:32Z
Мінсоцполітики планує реформувати прожитковий мінімум: що це значить для українців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:06:14Z
Пенсіонерам в Україні доступні 5 додаткових виплат
24tv
2025-07-09T16:03:47Z
В Україні у червні інфляція пригальмувала до 0,8% - Держстат
УкраинФорм
2025-07-09T16:00:47Z
АРМА шукає управителя для виробника напівфабрикатів
AgroPortal
2025-07-09T16:00:10Z
Україна потребуватиме понад $40 мільярдів зовнішнього фінансування у 2026 році - Шмигаль
УкраинФорм
2025-07-09T15:57:36Z
Перші українські вироби ОПК будуть виготовлені в Данії вже наступного року
УкраинФорм
2025-07-09T15:55:19Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
До програми «Доступні ліки» долучилися понад 16 тисяч аптек - Ляшко
УкраинФорм
2025-07-09T16:03:43Z
За півроку хірурги Центру Шалімова здійснили 51 трансплантацію життєво важливих органів
Khreschatyk
2025-07-09T15:27:58Z
У Європі фіксують нову хвилю дифтерії
360ua.news
2025-07-09T15:00:19Z
Як зміниться ваше здоровʼя, якщо ви будете їсти квасолю регулярно
24tv
2025-07-09T14:45:35Z
Помилки та гендерні упередження: ось чому не варто просити медичних порад в ШІ
24tv
2025-07-09T14:36:35Z
Один з найпопулярніших напоїв може назавжди "вкрасти" зір: шокувальні результати дослідження
TSN
2025-07-09T14:33:07Z
LG розробила оновлену ШІ-модель для медицини
InternetUA
2025-07-09T14:01:49Z
Трамп підняв НАТО до рівня, здатного стримувати майбутні війни - Рубіо
УкраинФорм
2025-07-09T16:21:51Z
Ізраїль розпочав "спеціальні операції" на півдні Лівану — The Guardian
ZN UA
2025-07-09T16:18:52Z
Путін шантажує Трампа?
GlavRed
2025-07-09T16:18:13Z
Президент Італії прийняв Зеленського
Европейская правда
2025-07-09T16:16:54Z
Свобода слова та верховенство права в Європі: ситуація погіршується - доповідь Єврокомісії
ZN UA
2025-07-09T16:16:03Z
Громадяни Китаю намагалися передати секретну документацію про український «Нептун» спецслужбам КНР
УкраинФорм
2025-07-09T16:12:17Z
Зеленський зустрівся із Келлогом у Римі
УкраинФорм
2025-07-09T16:12:09Z
Зеленський призначив нових послів у Швеції та кількох інших країнах, – ЗМІ
24tv
2025-07-09T16:09:20Z
Росіяни знову запустили "Шахеди" по Україні: в яких регіонах загроза атаки
24tv
2025-07-09T16:09:18Z
У Києві закупили ноутбуки з переплатою ₴5 млн через недбалість посадовця держпідприємства
Khreschatyk
2025-07-09T16:22:44Z
Втрати росіян помітно знизилися: чому буксує стратегія української оборони
Фокус
2025-07-09T16:21:42Z
Під Києвом відбувся черговий етап реалізації безбар’єрного маршруту довжиною 3,6 км
Khreschatyk
2025-07-09T16:21:30Z
"Там у росіян є кілька баз": експерт розповів, де РФ може відкрити новий фронт
GlavRed
2025-07-09T16:12:27Z
Росіяни готуються відновити активні штурми на Запоріжжі та Херсонщині - Волошин
УкраинФорм
2025-07-09T16:07:01Z
Росіяни атакували дронами та артилерією три райони Дніпропетровщини, є постраждалий
УкраинФорм
2025-07-09T16:06:13Z
Дві адміністрації в Києві: Ткаченко розповів про труднощі у роботі КМВА
УкраинФорм
2025-07-09T16:03:06Z
Графік відключення світла в Запорізькій області: кого чекають незручності
Политека
2025-07-09T16:00:01Z
Окупанти кинули рекордні сили під Покровськ: понад 100 тисяч росіян
24tv
2025-07-09T15:51:39Z
ЗСУ застосує першу автономну турель Sky Sentinel для знищення дронів Shahed
Фокус
2025-07-09T16:21:39Z
Українські фотографи Костянтин та Влада Ліберови вперше стануть батьками
Комсомольская правда
2025-07-09T16:21:15Z
Сирський розповів про успіхи новоутвореного угруповання Сил безпілотних систем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:18:05Z
Британські розробники залучать український дрон Raybird у систему розвідки
InternetUA
2025-07-09T16:16:31Z
Через які проблеми з паспортом можна отримати штраф у липні
Знай
2025-07-09T16:12:09Z
Кінець епохи танків: чому у ЗСУ закінчуються Leopard і Abrams та чим їх замінити
Фокус
2025-07-09T16:00:42Z
У Третій штурмовій розповіли, як наземні дрони замінюють піхоту на полі бою
УкраинФорм
2025-07-09T15:58:26Z
Зараз таких немає: як раніше називали місяці та чому рік починався не з січня
GlavRed
2025-07-09T15:55:12Z
Лист з невідомого берега: як послання з моря у пляшці сколихнуло ірландське узбережжя
Фокус
2025-07-09T15:51:44Z
Ігор Поклад та його творчий прорив
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:12:00Z
"Я точно бі": Тіна Кароль здивувала зухвалим зізнанням
GlavRed
2025-07-09T15:27:33Z
Сестра Жанни Фріске втратила доньку: що сталося
GlavRed
2025-07-09T15:27:00Z
Справжні ікони моди: моделі, які надихають мільйони фанатів
24tv
2025-07-09T15:24:09Z
Його пісні житимуть вічно, – Зібров, Сумська та інші зірки вшанували пам'ять Ігоря Поклада
24tv
2025-07-09T15:21:31Z
Комбінації, які гарантують стиль: 6 кольорів, що гармонійно поєднуються з бежевим
24tv
2025-07-09T15:15:23Z
Нависла загроза смерті: що показали в першому трейлері другого сезону серіалу "Венздей"
Фокус
2025-07-09T14:57:53Z
Битва образів: найяскравіші вбрання Полякової та Єфросиніної у турі "Дорослі дівчата"
Комсомольская правда
2025-07-09T14:39:18Z
Ось 5 зачісок, які роблять чоловіка зіркою цього літа
24tv
2025-07-09T14:36:54Z
Який хліб найкорисніший і чи можна їсти звичайний білий хліб
24tv
2025-07-09T16:21:47Z
Справжній магніт для злиднів та нещасть: що потрібно негайно викинути з дому
GlavRed
2025-07-09T16:18:45Z
"Уникайте, як чуми": назвали найпоширенішу шахрайську схему в Іспанії
24tv
2025-07-09T16:18:04Z
Маловідома локація у Львові, де можна зробити фотосесію у стилі Old money
24tv
2025-07-09T16:12:15Z
Менше алкоголю — нижча ціна, у Туреччині змінюється підхід до відпочинку
360ua.news
2025-07-09T16:03:59Z
Чим покращити смак борщу: додайте це на фінальному етапі приготування — страва вийде надзвичайною
TSN
2025-07-09T15:36:35Z
Чому не можна зраджувати друзів і себе: відповідь мудреця, що змінила долі багатьох людей
TSN
2025-07-09T15:36:06Z
Тільки не позичайте ці 5 речей: віддасте своє щастя та долю
24tv
2025-07-09T15:36:00Z
Прослужить ще довше: як часто насправді треба мити холодильник улітку, відповідь вас здивує
Знай
2025-07-09T15:12:56Z
Масштабні обшуки на митницях. Правоохоронці повідомили результати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:15:26Z
Умивався сльозами в суді: чоловік почув вирок за вбивство 5 українок в Австрії
Telegraf
2025-07-09T16:15:14Z
У Бериславі чоловік підірвався на російській міні
УкраинФорм
2025-07-09T16:00:31Z
На Миколаївщині потонула 11-річна дівчинка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:00:09Z
Від легковика залишились друзки: жахлива ДТП на Тернопільщині забрала кілька життів
Telegraf
2025-07-09T15:45:54Z
Аномальна спека забрала життя у понад 2 тисяч людей у Європі
Европейская правда
2025-07-09T15:39:51Z
У Луцьку оголосили підозру лікарю, який пошкодив трахею трирічному хлопчику
УкраинФорм
2025-07-09T15:39:08Z
Взято під варту закарпатку, яка у стані сп’яніння скоїла ДТП із загибеллю прикордонника
Украина Криминальная
2025-07-09T15:33:27Z
Вимагання та одержання 8% «відкату» – судитимуть службову особу КП «Полтаваелектроавтотранс»
Украина Криминальная
2025-07-09T15:27:18Z
Наступний флагман Xiaomi отримає подвійний мотор і турбодвигун
Топ Жир
2025-07-09T16:03:50Z
«Лавандова гора»: траса майбутнього?
AutoCentre
2025-07-09T16:03:46Z
Skoda Kodiaq — максимум простору та переваг за новою ціною
AutoCentre
2025-07-09T16:00:51Z
Власники YouTube-каналу заарештовані через звинувачення у завданні збитків на понад 40 тисяч доларів автомобілю Формули-1
Топ Жир
2025-07-09T15:33:17Z
Ferrari представила ексклюзивний центральномоторний спорткар
AutoCentre
2025-07-09T15:04:30Z
Польська машина "Плющ" може самостійно мінувати території
InternetUA
2025-07-09T15:01:22Z
Люсід встановив неймовірний світовий рекорд за відстанню на одному заряді
Топ Жир
2025-07-09T14:55:08Z
Volkswagen обігнав Tesla у найбільш болючому аспекті – і цифри вражають
Топ Жир
2025-07-09T14:48:05Z
Вологі серветки нищать автомобіль: що ними не можна протирати
GlavRed
2025-07-09T14:27:20Z
Бюджетний телефон з акумулятором на 6000 мАг: в мережі вперше показали Redmi 15C
Фокус
2025-07-09T16:06:47Z
Як ШІ-чатбот Grok розносить росіян, каже "Слава Україні" і чому Туреччина його заборонила
24tv
2025-07-09T16:06:16Z
Планета може поповнитися новим океаном: вчені розкрили, де він може з’явитися
GlavRed
2025-07-09T16:03:01Z
Збитки «Нашого Формату» внаслідок російської атаки сягають $100 000
Детектор М
2025-07-09T15:55:35Z
Режисер "Володаря перснів" Пітер Джексон збирається воскресити вимерлого птаха
24tv
2025-07-09T15:36:19Z
Що таке ладунка та як їх носили наші предки
24tv
2025-07-09T15:12:59Z
Starlink отримав остаточний дозвіл на роботу в Індії - Reuters
УкраинФорм
2025-07-09T14:51:55Z
Співзасновник Twitter запустив месенджер без інтернету та SIM-картки: подробиці
InternetUA
2025-07-09T14:43:55Z
Втекти від реальності: новий тренд "кемпінгу у ванній" стає популярним серед зумерів
Фокус
2025-07-09T14:36:59Z
Головний тренер збірної Бразилії Анчелотті отримав тюремний строк в Іспанії
ZN UA
2025-07-09T15:55:37Z
Легендарного Анчелотті засудили до одного року позбавлення волі
24tv
2025-07-09T15:51:59Z
Брюгге блокує трансфер Яшарі до Мілана — ситуація стає напруженою
Football.ua
2025-07-09T15:36:55Z
Вімблдон-2025. Визначилися пари 1/2 фіналу жіночого турніру серії Grand Slam
УкраинФорм
2025-07-09T15:36:51Z
Мілевському стало зле на підйомнику в Буковелі: кумедне відео з відпочинку
24tv
2025-07-09T15:21:30Z
Французький топ-клуб домігся скасування пониження в класі за величезні борги
ZN UA
2025-07-09T15:21:05Z
Усик перед боєм з Дюбуа представить унікальну мозаїку, яку росіяни пошкодили в Маріуполі
24tv
2025-07-09T15:00:12Z
Україна розгромно програла Ісландії на жіночому чемпіонаті Європи з баскетболу U-18
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T14:57:51Z
Лідер "Баварії" переніс операцію після страшної травми на КЧС-2025
ZN UA
2025-07-09T14:54:13Z