MY.UAНовини
Можна обійти службу в ЗСУ через віру? Що означає вердикт Венеційської комісії простими словами
Можна обійти службу в ЗСУ через віру? Що означає вердикт Венеційської комісії простими словами

Можна обійти службу в ЗСУ через віру? Що означає вердикт Венеційської комісії простими словами

Пояснюємо з точки зору закону та релігії

Днями Венеційська комісія оголосила вердикт щодо призову в Україні: відмова від військової служби з міркувань совісті дійсно може ґрунтуватися на релігійних або інших переконаннях. Це означає, що рекомендується створити систему альтернативної служби. Аби людина допомагала без зброї, але все ж брала участь в обороні.

Чи порушує це рішення Конституцію? Чи обов’язкові для виконання висновки Венеційської комісії? Хто така справді релігійна людина (аби вірою не зловживали, щоб "відкосити").

Про це "Телеграф" поспілкувався із заслуженою юристкою України Мариною Ставнійчук, яка була членом Венеційської комісії від України у 2009-2013 роках, та з релігієзнавцем Олександром Бродецьким.

Конституційний суд міг би вирішити все сам

Висновок комісії — це відповідь європейців на запит від української сторони, яка розглядає справу адвентиста сьомого дня, а саме на кілька питань від в.о. глави Конституційного Суду. Юрист Марина Ставнійчук вважає, що це питання Конституційний суд міг оцінити самостійно з урахуванням усіх міжнародних стандартів, але мова тут радше про серйозну відповідальність. Адже на розгляді — питання, суттєво значуще для держави.

"Коли прочитала висновок Венеційської комісії, для мене абсолютно зрозуміло, що судді Конституційного суду повинні починати працювати. І з такими питаннями, якими вони звертались до Венеційської комісії, вони абсолютно могли розібратися самостійно. Та не перекладати свою роботу на Венеційську комісію. Їхня кваліфікація дає мені підстави так стверджувати", — каже Ставнійчук.

Питання, з якими Конституційний суд звернувся до Венеційської комісії

Питання КСУ до Венеційської комісії (стислий переклад "Телеграфу"):

  1. Чи може Україна гарантувати право людини на свободу релігії, якщо військова служба суперечить її переконанням? І чи відповідає це європейським стандартам?
  2. Чи можна обмежувати це право під час мобілізації у воєнний час, якщо військова служба суперечить релігійним переконанням? Якщо так, то як саме це має відбуватися?
  3. Як узгоджується заборона на альтернативну службу під час мобілізації зі статтею 64.2 Конституції України на свободу релігії та особистих переконань? Чи зобов’язана держава (Україна) забезпечити можливість відмови від військової служби за переконаннями під час мобілізації? Якщо так, то як це має працювати?
  4. Чи відповідає законодавство України європейським стандартам, якщо альтернативна служба дозволена тільки для строковиків, але не для мобілізованих?

Ставнійчук звертає увагу на те, що відповідь Венеційської комісії була по-європейськи тактовною.

"Вони (комісія — Ред.) певною мірою коректно, але на це звернули увагу Конституційного суду України. Вони висвітили (проблему — Ред.) тільки в міжнародній частині, а всі інші питання, які ставить Конституційний суд, належать до повноважень Конституційного суду, тому із п'яти питань стало два. Звичайно, як завжди, Венеційська комісія в кінці висновку написала, що вона залишається у розпорядженні Конституційного суду для подальшої співпраці. Це класична фраза", — пояснює юристка.

Ставнійчук підкреслює, що для громадянина це може бути питанням життя і смерті. Окрім того, звернення до "венеційки" збільшило термін розгляду справи. Адже у Конституційного суду є строки на розгляд, а звернення до Венеційської комісії — це не питання одного дня, це питання декількох місяців.

Що означає відповідь комісії? Роз’яснення юриста

Суд поставив Венеційській комісії кілька питань, які стосуються насамперед застосування в Україні міжнародних стандартів.

"Венеційська комісія сказала, що безумовно, існують міжнародні стандарти щодо відмови від військової служби з міркувань совісті. І їх можна, в принципі, під їхній зміст підсумувати таким чином, що ст. 9 Європейської конвенції з прав людини і інші міжнародно-правові акти, що стосуються свободи думки, совісті та релігії, гарантують право на відмову від військової служби з міркувань совісті", — пояснює Ставнійчук.

На початку висновку Венеційська комісія написала, що чітко усвідомлює те, що Україна знаходиться у стані відсічі агресії Росії, та те, що в країні введений правовий режим воєнного стану.

"Відмова від військової служби з міркувань совісті дійсно може ґрунтуватися на релігійних або інших переконаннях, що мають підкріплюватися твердим, постійним, щирим запереченням проти будь-якої участі у війні або носіння зброї", — сказала Ставнійчук, додаючи, що держава має право вимагати від громадянина доказів його позиції щодо заперечення війни і неможливості носіння чи використання зброї.

Важливо, що для цього кожна держава повинна чітко законом встановити відповідні правила і ці правила мають бути пропорційними ситуації, у якій знаходиться і держава, і громадянин. Тому для тих, хто з міркувань свободи совісті не може братися за зброю, рішенням може бути альтернативна служба.

"Венеційська комісія каже, що держава має зобов'язання створити систему альтернативної служби, яка повинна бути відокремлена від військової системи (не карального характеру) і не виходити за межі розумних часових рамок…. Мені здається, що Венеційська комісія достатньо ясно пояснила правову ситуацію, яка є в міжнародному праві, і те, як Україна може застосовувати ці норми", — підсумувала Ставнійчук.

Чи немає конфлікту з українським законодавством

Експертка пояснює, що в Конституції України поруч зі Ст. 65 про обов'язок кожного громадянина захищати свою Вітчизну є Ст. 35, яка допускає можливість здійснення альтернативної служби.

Що стосується інших законів, де це може бути сформульовано інакше, то Конституція має найвищу юридичну силу та не повинна деталізувати питання мобілізації та призову.

Чи висновок Венеційської комісії є обов’язковим до виконання

Висновок Венеційської комісії є рекомендацією та має для нас характер так званого "м'якого права". Але є важливий нюанс: Україна рухається до Європейського Союзу, окрім того, є державою-членом Ради Європи та усіх європейських інституцій.

"Безумовно, що Україна повинна врахувати рекомендації Венеційської комісії. Вони вже давно значною мірою враховані в законодавстві України, тому що ми маємо достатньо давно закон про альтернативну службу. І там передбачений механізм. Єдине, що під час воєнного стану громадянин повинен все-таки це довести. Бо якщо всі скажуть: "Я вірую в Бога і через це не піду обороняти країну", то хто її буде обороняти? Тому тут громадянин має довести реальність, правдивість і щирість своєї позиції. Але й держава, запроваджуючи обмеження на реалізацію цього права на альтернативну службу, теж повинна діяти прозоро, відкрито, зрозуміло, пропорційно до мети і цілі", — підкреслила Ставнійчук.

Щодо останнього, каже юристка, у нас існує купа порушень.

"Якщо говорити просто і зрозуміло для людей: і держава, і громадяни мають діяти відповідально у питаннях формування чисельності Збройних сил України, мобілізаційних процесах і таке інше. Ну, на жаль, маємо те, що маємо", — каже Ставнійчук.

Чи є зараз можливість альтернативної служби?

Адвокатське Об'єднання "Брати Федорови" пояснює "Телеграфу", що зараз на практиці з цих підстав обвинувальні вироки виносяться, а виправдальні — ні. Що стосується Закону "Про альтернативну службу", то він не діє в умовах мобілізації. Тобто, судять за ухилення від призову.

"Закон України "Про альтернативну (невійськову) службу" — під час мобілізації не діє. Про це неодноразово говорив у своїх рішеннях Верховний Суд у кримінальних справах щодо ухиляння від військової служби під час мобілізації. Зараз громадяни, які відмовляються від проходження військової служби під час мобілізації на підставі релігійних переконань отримують реальні міри покарання за ст. 336 КК (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації)", — кажуть в адвокатському об’єднанні.

Також є нюанс: закон про альтернативну службу стосувався саме строкової служби. В умовах воєнного стану, призов на строкову військову службу не здійснюється.

Що стосується згаданої вище статті 35 Конституції, то на практиці її поки нікому не вдалося використати у захисті, кажуть адвокати.

Якою має бути релігійна людина? Пояснення релігієзнавця

Релігієзнавець Олександр Бродецький відзначає, що релігійна людина — це категорія хистка та багато в чому опирається на внутрішній досвід людини. Щодня чи щотижня ходити у церкву — недостатньо, щоб сказати, чи людина релігійна.

Однак юридично все ж можливо довести, що особа є вірною тій чи іншій конфесії. Для цього потрібна буде довідка релігійної громади:

"Якщо людина не дуже послідовна у додержанні того, що вимагає від нього церква, але каже: "Я вірянин" і все-таки з'являється в цю громаду, бере участь в якихось обрядах, то ця церква не може сказати: "Він не наш". Тобто, він вважається вірянином", — каже Бродецький.

Сама громада підтверджує, що її віра не дозволяє брати в руки зброю і служити у війську. А довідка від громади служить цією підставою, щоб особі надавали можливість альтернативної служби.

Кому віра не дозволяє йти воювати

В Україні серед тих конфесій, які існують, у своєму віровченні містить заборону на військову службу тільки одна, каже Бродецький. Це — Свідки Єгови. Є ще Церква адвентистів сьомого дня, яким це не рекомендується, але категоричної заборони немає. Військова служба вважається в адвентистів дуже небажаною та гріховною справою, але все одно відноситься на вибір вірянина.

"Він може сказати: "Я от адвентист сьомого дня і я так сприймаю віру своєї конфесії, що я не можу служити". Тоді він повинен взяти довідку від своєї громади, що він дійсно член цієї громади", — каже Бродецький.

Є ще така категорія вірян, як священники (православні, католицькі, будь-які). Вважається, що він не має права з точки зору своєї віри брати в руки зброю і воювати.

"Бо це потенційно допускає, що ти можеш когось вбити, а священник, він дає причастя вірянам. Тобто вважається, що навіть якщо він вбив ворога, він не має права з точки зору церкви довгий час надавати причастя. Але немає в законодавстві прописано такої норми. Просто сказано — за релігійними переконаннями", — каже Бродецький.

Священникам можуть запропонувати за контрактом піти в капелани. Капелан — це священник, який вважається військовослужбовцем за законом, але який не бере участь в бойових діях. Він духовно допомагає військовим, дає їм якісь поради, причащає.

Що стосується православ’я, то заповідь "Не убий" не забороняє оборонятися від ворога. Вона стосується вбивства зі своєї лихої волі.

"Так, чоловік може так сказати (не хочу воювати – Ред.), а у відповідь йому скажуть: подивитися Біблію. Хіба там не сказано, що коли йдеться про праведну війну, то ворогів можна вбивати? Це погано, але ніде в історії християнської церкви, православ'я, католицизму не було такого, що якщо йде війна і захищається щось, що вважається праведним та справедливим, то людина не може вбивати свого ворога", — пояснює релігієзнавець.

У відповідь на це питання в комісія, що це розглядатиме, може послатися на лідерів церков, які благословляють боротися.

"Що стосується Православної церкви України, то її настоятель Епіфаній та всі єпископи кажуть, що іншого виходу немає, як захищати свою землю. Якщо ворог зі зброєю, ворог стріляє, кидає ракети, бомби, "шахеди", то йому треба відповідати. Не для того, щоб примножувати зло, а для того, щоб зло призупинити. От в цьому суть. Тобто зупинити зло.. Ти вбиваєш ворога, який може через хвилину вбити твою маму чи твого співгромадянина, чи зруйнувати щось важливе", — пояснює релігієзнавець.

Теги за темою
Релігія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Міша Крупін розповів, де проходить службу, та звернувся до людей, які досі не у війську
24tv
2025-04-25T06:45:39Z
Розробники Lockheed Martin представили революційні радари протиракетної оборони TPY-4
InternetUA
2025-04-25T06:40:28Z
Прощання з Папою Франциском: до базиліки прийшли майже 50 тис. людей
Gazeta UA
2025-04-25T06:39:21Z
Реєстр лудоманів торік поповнила рекордна кількість українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:27:36Z
Американські розробники представили новий багатоцільовий гелікоптер MH-139 Grey Wolf
InternetUA
2025-04-25T06:25:33Z
Американські розробники інтегрували революційну оборонну систему IRDS у винищувачі F-22 Raptor
InternetUA
2025-04-25T06:10:40Z
Памʼяті ядерника, старшого сапера Геннадія Чумака
УкраинФорм
2025-04-25T06:06:07Z
Привітання з Днем доньки 25 квітня: милі листівки та теплі слова побажань
Telegraf
2025-04-25T06:00:44Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Велика Британія заборонила постачання геймпадів до Росії через їх військове використання
24tv
2025-04-25T06:45:37Z
"Перепиши правила": Трампу не можна балотуватися втретє – але він вже продає передвиборчий мерч на 2028 рiк
Фокус
2025-04-25T06:45:30Z
У РФ заявили про готовність укласти угоду зі США щодо України, але є нюанс
GlavRed
2025-04-25T06:45:21Z
Трамп не вважає Росію перешкодою для припинення вогню
24tv
2025-04-25T06:45:03Z
Росія атакувала 103 дронами, сили ППО збили 41
Комсомольская правда
2025-04-25T06:36:10Z
Україна запропонувала провести саміт у Римі під час похорону Франциска - ЗМІ
GlavRed
2025-04-25T06:31:59Z
Трамп зрозумів головну перешкоду для мирної угоди щодо України - WSJ
GlavRed
2025-04-25T06:25:29Z
Коли ми ховаємо реалії війни від аудиторій, ми редагуємо реальність
Детектор М
2025-04-25T06:16:57Z
"Це моя нова": путініст Лепс прийшов на концерт із 15-річною дівчиною
GlavRed
2025-04-25T06:25:17Z
Пошарпаний Костянтин Меладзе з'явився на публіці
GlavRed
2025-04-25T06:25:15Z
На згадку про Україну: Шон Пенн набив тату у вигляді тризуба
Факти ICTV
2025-04-25T05:55:08Z
Дизайнерка Катя Сільченко таємно вийшла заміж: хто став її чоловіком
GlavRed
2025-04-25T05:27:25Z
Понад 3000 блоків: канадець вразив світ майстерністю балансування, складаючи "Дженгу"
Фокус
2025-04-25T02:12:08Z
38-річна наречена Стейтема показала ідеальне тіло в люксовому бікіні
Gazeta UA
2025-04-25T01:15:52Z
Справжній український вайб: Шон Пенн привіз із фронту символічне татуювання
GlavRed
2025-04-24T23:27:38Z
Відомий музикант зізнався, де служить після добровільної мобілізації
GlavRed
2025-04-24T21:27:26Z
Легкі фільми на вечір, які допоможуть розслабитись після робочого дня
24tv
2025-04-24T20:45:37Z
Справа про вбивство 5-річного Кирила Тлявова у Переяславі: півтора року апеляційного розгляду
Украина Криминальная
2025-04-25T06:33:24Z
Вночі з-під завалів у Києві врятували двох котиків
Комсомольская правда
2025-04-25T06:32:06Z
У Києві відкрили справу на блогера-живодера
InternetUA
2025-04-25T06:28:53Z
У Києві аварія на проспекті Бандери, рух в напрямку Північного мосту ускладнено
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:24:35Z
На Херсонщині за добу внаслідок російських ударів - двоє загиблих та троє поранених
УкраинФорм
2025-04-25T06:03:27Z
У Павлограді внаслідок дронової атаки загинули три людини
Комсомольская правда
2025-04-25T05:49:50Z
Пакистан відкрив вогонь на лінії розмежування з Індією
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:39:53Z
У 74-річної жінки “лікар ООН” видурив 60 тис. грн
InternetUA
2025-04-25T05:28:34Z
РФ "Шахедами" атакувала Дніпретровську область: 2 людини загинуло, ще 8 поранено
Фокус
2025-04-25T05:21:46Z
Маргарин – корисний чи шкідливий: з чого його роблять і як не нашкодити здоров’ю
GlavRed
2025-04-25T06:39:30Z
У Британії у вагітної вийняли матку, щоб видалити ракові клітини, а потім повернули назад
Факти ICTV
2025-04-25T06:01:47Z
Яку каву обирає покоління зумерів? Виробники помітили новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:15:39Z
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Комсомольская правда
2025-04-25T05:04:43Z
Чип тверезості: в Китаї перевинайшли "кодування" від алкоголізму
24tv
2025-04-25T04:54:28Z
Довідка про необхідність постійного догляду: як її отримати
ZN UA
2025-04-24T23:42:09Z
Smile Boutique NY - ваш надійний партнер у посмішці
Gazeta UA
2025-04-24T21:06:47Z
Уся причина в холодильнику: експерт розповіла, чому цибуля швидко псується і як цього уникнути
Фокус
2025-04-24T19:27:30Z
Дефіцит заліза губить дітям майбутнє: вчені дізналися про нову небезпеку для новонароджених
Фокус
2025-04-24T17:45:50Z
Нацбанк спрогнозував підвищення тарифів на комуналку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:45:39Z
Весняна посівна. Мінагро назвало регіони-лідери
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:39:14Z
Новий графік потягів з Києва: Укрзалізниця повідомила про розклад у травні
Политека
2025-04-25T06:31:56Z
Ярими культурами в Україні вже засіяли понад 3,7 млн га
AgroPortal
2025-04-25T06:31:54Z
Від кредиту можна відмовитися: про що ніколи не розкажуть у банку
Знай
2025-04-25T06:31:53Z
Бензин зі спиртом, долар по 49 та нові виплати: що зміниться для українців з 1 травня
GlavRed
2025-04-25T06:25:30Z
Менше за ті самі гроші: продукти в Україні зменшують вагу
ZN UA
2025-04-25T06:22:42Z
Курс валют на 25 квітня: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-04-25T06:09:52Z
Підвищення тарифів на воду на Дніпропетровщині: до яких цифр у платіжках готуватися
Политека
2025-04-25T06:01:50Z
Генштаб назвав найінтенсивніші напрямки фронту
1News
2025-04-25T06:45:27Z
Карта бойових дій в Україні станом на 25 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:39:44Z
На Куп’янському напрямку вчора відбулося чотири атаки росіян — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-25T06:37:44Z
У Києві завершені пошуково-рятувальні роботи у зруйнованій багатоповерхівці
Комсомольская правда
2025-04-25T06:36:40Z
Гороскоп на завтра 26 квітня: Ракам - радісна новина, Стрільцям - шалені веселощі
GlavRed
2025-04-25T06:31:31Z
Атаки БПЛА по Росії: Шуя втретє під прицілом, під обстрілами опинились й аеродроми в Криму
Фокус
2025-04-25T06:27:43Z
На Черкащині знищили 16 БпЛА: в ОВА розповіли про наслідки атаки
24tv
2025-04-25T06:18:54Z
На Одещині відкрили першу підземну школу в області
24tv
2025-04-25T06:15:45Z
Росіяни тиснуть одразу на 6 напрямках: карта бойових 25 квітня
24tv
2025-04-25T06:15:15Z
Покладіть в лунку під час посадки: ідеальне підживлення для картоплі
24tv
2025-04-25T06:39:33Z
Діяти потрібно швидко: як позбутися тарганів у квартирі
24tv
2025-04-25T06:31:17Z
Популярні СПА-курорти Європи опинилися під загрозою зникнення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:27:04Z
3 знаки зодіаку у травні 2025 ловитимуть фортуну за хвіст – хто це буде
24tv
2025-04-25T06:15:42Z
Якщо зробити самому, він ще корисніший: елементарний рецепт домашнього яблучного оцту
24tv
2025-04-25T05:39:16Z
В Албанії побудують морський курорт у стилі "Гри в Кальмара"
24tv
2025-04-25T05:24:48Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти метелика
GlavRed
2025-04-25T03:27:29Z
Це справа кількох хвилин: як приготувати найніжнішу печінку – секретний спосіб з окропом
24tv
2025-04-25T03:06:31Z
Чим підживити перець навесні: очікуйте на багатий врожай
24tv
2025-04-24T21:15:56Z
Реал може продати чотирьох гравців влітку
Football.ua
2025-04-25T06:40:37Z
Італьяно: Фінал Кубка Італії — це мрія всього міста
Football.ua
2025-04-25T06:16:50Z
Стартує 26-й тур футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2025-04-25T06:03:50Z
Вальядолід після вильоту з Ла Ліги: Ми не виправдали надій. Ми не повинні забувати цей сезон
Football.ua
2025-04-25T06:01:29Z
Реал Бетіс — Вальядолід 5:1 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-25T05:00:53Z
Педрі – найкращий гравець Ла Ліги у квітні
Football.ua
2025-04-25T04:40:01Z
Атлетіко Мадрид — Райо Вальєкано 3:0 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-25T04:25:37Z
Ла Ліга. Атлетіко розгромив Райо Вальєкано, Бетіс — Вальядолід
Football.ua
2025-04-24T22:10:57Z
Зубков допоміг Трабзонспору пройти до фіналу Кубка Туреччини
Football.ua
2025-04-24T21:57:26Z
Курси водіння: особливості та призначення
AutoCentre
2025-04-25T06:45:37Z
Одразу у двох варіантах: Honda представила новий електричний ліфтбек
AutoGeek
2025-04-25T06:31:32Z
Tesla тестує FSD Supervised ─ «автономне» роботаксі, але з водієм за кермом
ITC
2025-04-25T06:25:37Z
Volkswagen запускає автономні автомобілі з ШІ-системою
Portaltele
2025-04-25T06:16:52Z
Honda презентувала два електричні ліфтбеки GT
AutoCentre
2025-04-25T06:13:53Z
Новий етап для групи RENAULT в Індії – відкриття дизайн-центру RENAULT у Ченнаї
AutoCentre
2025-04-25T05:46:19Z
Восени в Україні: DS інтегрував технології Formula E у флагманський електромобіль
AutoGeek
2025-04-25T05:42:24Z
Гібрид, якому позаздрить електрокар: Zeekr 9X проїжджає понад 380 км на електротязі
ITC
2025-04-25T05:07:07Z
В Україну їде новий кросовер Chery Tiggo: всі подробиці
ЗаРулем
2025-04-25T04:09:25Z
Доведеться переписати підручники: Земля складається зовсім не з чотирьох основних шарів, як ми думали
Фокус
2025-04-25T06:36:01Z
Державна цензура поступово поширюється на Bluesky
InternetUA
2025-04-25T06:32:25Z
Adobe випускає нові моделі створення зображень Firefly і оновлену веб-програму Firefly
InternetUA
2025-04-25T06:16:48Z
Ексрозробники Metro майже готові випустити свій новий науково-фантастичний шутер – La Quimera
Знай
2025-04-25T05:51:29Z
Зонд NASA вперше зробив фотографію руху на Марсі: такого ще ніколи не бачили
Фокус
2025-04-25T05:45:20Z
Чому не можна залишати телефон на зарядці на всю ніч
InternetUA
2025-04-25T05:43:58Z
Огляд смартфона POCO F7 Ultra: несподівано дорогий, очікувано потужний
ITC
2025-04-25T05:07:54Z
Користувачі Apple частіше обирають доступніші моделі iPhone
InternetUA
2025-04-25T04:01:31Z
Bithumb попередила про ризики після атаки на телеком-гіганта Південної Кореї
InternetUA
2025-04-25T03:52:30Z