MY.UAНовини
Можна обійти службу в ЗСУ через віру? Що означає вердикт Венеційської комісії простими словами
Можна обійти службу в ЗСУ через віру? Що означає вердикт Венеційської комісії простими словами

Можна обійти службу в ЗСУ через віру? Що означає вердикт Венеційської комісії простими словами

Пояснюємо з точки зору закону та релігії

Днями Венеційська комісія оголосила вердикт щодо призову в Україні: відмова від військової служби з міркувань совісті дійсно може ґрунтуватися на релігійних або інших переконаннях. Це означає, що рекомендується створити систему альтернативної служби. Аби людина допомагала без зброї, але все ж брала участь в обороні.

Чи порушує це рішення Конституцію? Чи обов’язкові для виконання висновки Венеційської комісії? Хто така справді релігійна людина (аби вірою не зловживали, щоб "відкосити").

Про це "Телеграф" поспілкувався із заслуженою юристкою України Мариною Ставнійчук, яка була членом Венеційської комісії від України у 2009-2013 роках, та з релігієзнавцем Олександром Бродецьким.

Конституційний суд міг би вирішити все сам

Висновок комісії — це відповідь європейців на запит від української сторони, яка розглядає справу адвентиста сьомого дня, а саме на кілька питань від в.о. глави Конституційного Суду. Юрист Марина Ставнійчук вважає, що це питання Конституційний суд міг оцінити самостійно з урахуванням усіх міжнародних стандартів, але мова тут радше про серйозну відповідальність. Адже на розгляді — питання, суттєво значуще для держави.

"Коли прочитала висновок Венеційської комісії, для мене абсолютно зрозуміло, що судді Конституційного суду повинні починати працювати. І з такими питаннями, якими вони звертались до Венеційської комісії, вони абсолютно могли розібратися самостійно. Та не перекладати свою роботу на Венеційську комісію. Їхня кваліфікація дає мені підстави так стверджувати", — каже Ставнійчук.

Питання, з якими Конституційний суд звернувся до Венеційської комісії

Питання КСУ до Венеційської комісії (стислий переклад "Телеграфу"):

  1. Чи може Україна гарантувати право людини на свободу релігії, якщо військова служба суперечить її переконанням? І чи відповідає це європейським стандартам?
  2. Чи можна обмежувати це право під час мобілізації у воєнний час, якщо військова служба суперечить релігійним переконанням? Якщо так, то як саме це має відбуватися?
  3. Як узгоджується заборона на альтернативну службу під час мобілізації зі статтею 64.2 Конституції України на свободу релігії та особистих переконань? Чи зобов’язана держава (Україна) забезпечити можливість відмови від військової служби за переконаннями під час мобілізації? Якщо так, то як це має працювати?
  4. Чи відповідає законодавство України європейським стандартам, якщо альтернативна служба дозволена тільки для строковиків, але не для мобілізованих?

Ставнійчук звертає увагу на те, що відповідь Венеційської комісії була по-європейськи тактовною.

"Вони (комісія — Ред.) певною мірою коректно, але на це звернули увагу Конституційного суду України. Вони висвітили (проблему — Ред.) тільки в міжнародній частині, а всі інші питання, які ставить Конституційний суд, належать до повноважень Конституційного суду, тому із п'яти питань стало два. Звичайно, як завжди, Венеційська комісія в кінці висновку написала, що вона залишається у розпорядженні Конституційного суду для подальшої співпраці. Це класична фраза", — пояснює юристка.

Ставнійчук підкреслює, що для громадянина це може бути питанням життя і смерті. Окрім того, звернення до "венеційки" збільшило термін розгляду справи. Адже у Конституційного суду є строки на розгляд, а звернення до Венеційської комісії — це не питання одного дня, це питання декількох місяців.

Що означає відповідь комісії? Роз’яснення юриста

Суд поставив Венеційській комісії кілька питань, які стосуються насамперед застосування в Україні міжнародних стандартів.

"Венеційська комісія сказала, що безумовно, існують міжнародні стандарти щодо відмови від військової служби з міркувань совісті. І їх можна, в принципі, під їхній зміст підсумувати таким чином, що ст. 9 Європейської конвенції з прав людини і інші міжнародно-правові акти, що стосуються свободи думки, совісті та релігії, гарантують право на відмову від військової служби з міркувань совісті", — пояснює Ставнійчук.

На початку висновку Венеційська комісія написала, що чітко усвідомлює те, що Україна знаходиться у стані відсічі агресії Росії, та те, що в країні введений правовий режим воєнного стану.

"Відмова від військової служби з міркувань совісті дійсно може ґрунтуватися на релігійних або інших переконаннях, що мають підкріплюватися твердим, постійним, щирим запереченням проти будь-якої участі у війні або носіння зброї", — сказала Ставнійчук, додаючи, що держава має право вимагати від громадянина доказів його позиції щодо заперечення війни і неможливості носіння чи використання зброї.

Важливо, що для цього кожна держава повинна чітко законом встановити відповідні правила і ці правила мають бути пропорційними ситуації, у якій знаходиться і держава, і громадянин. Тому для тих, хто з міркувань свободи совісті не може братися за зброю, рішенням може бути альтернативна служба.

"Венеційська комісія каже, що держава має зобов'язання створити систему альтернативної служби, яка повинна бути відокремлена від військової системи (не карального характеру) і не виходити за межі розумних часових рамок…. Мені здається, що Венеційська комісія достатньо ясно пояснила правову ситуацію, яка є в міжнародному праві, і те, як Україна може застосовувати ці норми", — підсумувала Ставнійчук.

Чи немає конфлікту з українським законодавством

Експертка пояснює, що в Конституції України поруч зі Ст. 65 про обов'язок кожного громадянина захищати свою Вітчизну є Ст. 35, яка допускає можливість здійснення альтернативної служби.

Що стосується інших законів, де це може бути сформульовано інакше, то Конституція має найвищу юридичну силу та не повинна деталізувати питання мобілізації та призову.

Чи висновок Венеційської комісії є обов’язковим до виконання

Висновок Венеційської комісії є рекомендацією та має для нас характер так званого "м'якого права". Але є важливий нюанс: Україна рухається до Європейського Союзу, окрім того, є державою-членом Ради Європи та усіх європейських інституцій.

"Безумовно, що Україна повинна врахувати рекомендації Венеційської комісії. Вони вже давно значною мірою враховані в законодавстві України, тому що ми маємо достатньо давно закон про альтернативну службу. І там передбачений механізм. Єдине, що під час воєнного стану громадянин повинен все-таки це довести. Бо якщо всі скажуть: "Я вірую в Бога і через це не піду обороняти країну", то хто її буде обороняти? Тому тут громадянин має довести реальність, правдивість і щирість своєї позиції. Але й держава, запроваджуючи обмеження на реалізацію цього права на альтернативну службу, теж повинна діяти прозоро, відкрито, зрозуміло, пропорційно до мети і цілі", — підкреслила Ставнійчук.

Щодо останнього, каже юристка, у нас існує купа порушень.

"Якщо говорити просто і зрозуміло для людей: і держава, і громадяни мають діяти відповідально у питаннях формування чисельності Збройних сил України, мобілізаційних процесах і таке інше. Ну, на жаль, маємо те, що маємо", — каже Ставнійчук.

Чи є зараз можливість альтернативної служби?

Адвокатське Об'єднання "Брати Федорови" пояснює "Телеграфу", що зараз на практиці з цих підстав обвинувальні вироки виносяться, а виправдальні — ні. Що стосується Закону "Про альтернативну службу", то він не діє в умовах мобілізації. Тобто, судять за ухилення від призову.

"Закон України "Про альтернативну (невійськову) службу" — під час мобілізації не діє. Про це неодноразово говорив у своїх рішеннях Верховний Суд у кримінальних справах щодо ухиляння від військової служби під час мобілізації. Зараз громадяни, які відмовляються від проходження військової служби під час мобілізації на підставі релігійних переконань отримують реальні міри покарання за ст. 336 КК (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації)", — кажуть в адвокатському об’єднанні.

Також є нюанс: закон про альтернативну службу стосувався саме строкової служби. В умовах воєнного стану, призов на строкову військову службу не здійснюється.

Що стосується згаданої вище статті 35 Конституції, то на практиці її поки нікому не вдалося використати у захисті, кажуть адвокати.

Якою має бути релігійна людина? Пояснення релігієзнавця

Релігієзнавець Олександр Бродецький відзначає, що релігійна людина — це категорія хистка та багато в чому опирається на внутрішній досвід людини. Щодня чи щотижня ходити у церкву — недостатньо, щоб сказати, чи людина релігійна.

Однак юридично все ж можливо довести, що особа є вірною тій чи іншій конфесії. Для цього потрібна буде довідка релігійної громади:

"Якщо людина не дуже послідовна у додержанні того, що вимагає від нього церква, але каже: "Я вірянин" і все-таки з'являється в цю громаду, бере участь в якихось обрядах, то ця церква не може сказати: "Він не наш". Тобто, він вважається вірянином", — каже Бродецький.

Сама громада підтверджує, що її віра не дозволяє брати в руки зброю і служити у війську. А довідка від громади служить цією підставою, щоб особі надавали можливість альтернативної служби.

Кому віра не дозволяє йти воювати

В Україні серед тих конфесій, які існують, у своєму віровченні містить заборону на військову службу тільки одна, каже Бродецький. Це — Свідки Єгови. Є ще Церква адвентистів сьомого дня, яким це не рекомендується, але категоричної заборони немає. Військова служба вважається в адвентистів дуже небажаною та гріховною справою, але все одно відноситься на вибір вірянина.

"Він може сказати: "Я от адвентист сьомого дня і я так сприймаю віру своєї конфесії, що я не можу служити". Тоді він повинен взяти довідку від своєї громади, що він дійсно член цієї громади", — каже Бродецький.

Є ще така категорія вірян, як священники (православні, католицькі, будь-які). Вважається, що він не має права з точки зору своєї віри брати в руки зброю і воювати.

"Бо це потенційно допускає, що ти можеш когось вбити, а священник, він дає причастя вірянам. Тобто вважається, що навіть якщо він вбив ворога, він не має права з точки зору церкви довгий час надавати причастя. Але немає в законодавстві прописано такої норми. Просто сказано — за релігійними переконаннями", — каже Бродецький.

Священникам можуть запропонувати за контрактом піти в капелани. Капелан — це священник, який вважається військовослужбовцем за законом, але який не бере участь в бойових діях. Він духовно допомагає військовим, дає їм якісь поради, причащає.

Що стосується православ’я, то заповідь "Не убий" не забороняє оборонятися від ворога. Вона стосується вбивства зі своєї лихої волі.

"Так, чоловік може так сказати (не хочу воювати – Ред.), а у відповідь йому скажуть: подивитися Біблію. Хіба там не сказано, що коли йдеться про праведну війну, то ворогів можна вбивати? Це погано, але ніде в історії християнської церкви, православ'я, католицизму не було такого, що якщо йде війна і захищається щось, що вважається праведним та справедливим, то людина не може вбивати свого ворога", — пояснює релігієзнавець.

У відповідь на це питання в комісія, що це розглядатиме, може послатися на лідерів церков, які благословляють боротися.

"Що стосується Православної церкви України, то її настоятель Епіфаній та всі єпископи кажуть, що іншого виходу немає, як захищати свою землю. Якщо ворог зі зброєю, ворог стріляє, кидає ракети, бомби, "шахеди", то йому треба відповідати. Не для того, щоб примножувати зло, а для того, щоб зло призупинити. От в цьому суть. Тобто зупинити зло.. Ти вбиваєш ворога, який може через хвилину вбити твою маму чи твого співгромадянина, чи зруйнувати щось важливе", — пояснює релігієзнавець.

Теги за темою
Религия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Життя на Землі зміниться назавжди: гриби, необхідні для його процвітання, на межі вимирання
Фокус
2025-03-29T15:36:13Z
NASA спостерігає за величезною аномалією в магнітному полі Землі
Portaltele
2025-03-29T15:33:06Z
Apple готує революційний дизайн iPhone 17: ультратонка модель Air та нова лінійка
InternetUA
2025-03-29T15:31:27Z
Apple представить iPhone 17 у вересні
360ua.news
2025-03-29T15:30:51Z
Найдовші молекули, коли-небудь знайдені на Марсі, можуть бути рештками будівельних блоків життя
24tv
2025-03-29T15:06:30Z
Надкушене світило, схоже на Пакмана: приголомшливі кадри сонячного затемнення
24tv
2025-03-29T14:57:50Z
The Kyiv Independent підтримає три регіональних медіа, які постраждали від припинення фінансування США
Детектор М
2025-03-29T14:45:52Z
Екосистема просто під льодовиками Антарктиди: вчені знайшли нові види
24tv
2025-03-29T14:30:46Z
Таке було востаннє 18 років тому: дивовижні кадри сонячного затемнення в Україні
GlavRed
2025-03-29T14:27:15Z
Мох та лишайники зникнуть з дерев за мить: використайте простий засіб
24tv
2025-03-29T15:36:12Z
До середини квітня все зміниться: на які знаки чекають зміни на любовному фронті
GlavRed
2025-03-29T15:27:43Z
Як посеред Азії з'явилися будинки з європейською архітектурою
24tv
2025-03-29T15:27:35Z
Буженину можна приготувати вдома, і вона буде втричі смачніша, ніж купована: чудовий рецепт
Telegraf
2025-03-29T15:15:48Z
Гороскоп на 30 березня: Близнюкам варто переглянути витрати, а Скорпіонам — не боятися змін
Telegraf
2025-03-29T15:03:56Z
Щоб не "траванутися": чи можна зберігати суші в холодильнику
24tv
2025-03-29T14:30:22Z
Миттю зникнуть зі столу: бюджетні бутерброди, які готуються за 5 хвилин
GlavRed
2025-03-29T14:27:10Z
Чому сіль треба додавати до прання: лайфхак, який збереже речі
Gazeta UA
2025-03-29T13:30:46Z
Китайський гороскоп на завтра 30 березня: Бикам - суперечки, Собакам - стрес
GlavRed
2025-03-29T13:27:02Z
Нападник, що поранив 5 людей у центрі Амстердама, може бути українцем з Донеччини
Европейская правда
2025-03-29T14:42:36Z
У Львові викрили командирів, які дозволяли військовим уникати служби
Новости Украины
2025-03-29T14:33:31Z
У Кропивницькому вбивця школярки отримав довічне
1News
2025-03-29T14:09:12Z
Безпілотник вдарив прямо у банкетний зал, – менеджер "Бартоломео" у Дніпрі
24tv
2025-03-29T13:39:11Z
Атака на Дніпро: кількість постраждалих зросла, 2 людей перебувають у реанімації, стан одного чоловіка вкрай важкий
Antikor
2025-03-29T13:21:30Z
Поліцейські затримали чоловіка, який обікрав у Києві тату-салон
Украина Криминальная
2025-03-29T13:00:34Z
Правоохоронці викрили шахрая, який під виглядом працівника банку виманив у жінки майже 20 тисяч гривень
InternetUA
2025-03-29T12:28:07Z
У Кривому Розі пролунав вибух: росіяни атакували балістикою
Лига
2025-03-29T12:15:46Z
Ракетний удар по Кривому Рогу: рятувальники показали фото наслідків
ZN UA
2025-03-29T11:54:01Z
Оболонь дала бій чемпіону: Шахтар з дебютним голом українця обіграв "пивоварів"
24tv
2025-03-29T15:36:55Z
Шахтар не без пригод здолав Оболонь
Football.ua
2025-03-29T15:27:36Z
Мбаппе може пропустити матч Ліги чемпіонів через жест в стилі Сімеоне
24tv
2025-03-29T15:27:05Z
Росіянка Касаткіна змінила спортивне громадянство і стане першою ракеткою Австралії
Факти ICTV
2025-03-29T15:24:16Z
Реал Сосьєдад мінімально переміг Вальядолід
Football.ua
2025-03-29T15:18:27Z
"Афродіта": пікантні фото дружини футболіста збірної України викликали ажіотаж у мережі
Telegraf
2025-03-29T15:12:35Z
Усик анонсував бій з блогером Джейком Полом за правилами ММА
Подробности
2025-03-29T15:12:05Z
Михайленко, Дубінчак та Кабаєв зіграють із перших хвилин матчу УПЛ проти Руху
Football.ua
2025-03-29T15:07:51Z
Ледве не порвав сітку: Зубков ефектно забив другий гол за Трабзонспор
24tv
2025-03-29T15:07:27Z
У Дніпрі 30 березня оголошено Днем жалоби за жертвами атаки РФ
Комсомольская правда
2025-03-29T15:36:44Z
Ворог для штурмів застосовує "дику" тактику: у ЗСУ розповіли деталі
GlavRed
2025-03-29T15:36:16Z
Прогноз погоди у Львові на 30 березня: синоптики розповіли, яких сюрпризів чекати
Политека
2025-03-29T15:30:56Z
Фінансовий гороскоп для всіх знаків Зодіаку на березень 2025 року
Фокус
2025-03-29T15:21:00Z
Прогноз погоди в Києві та області на 30 березня: прийдуть дощі та похолодання
Политека
2025-03-29T15:18:05Z
Південь України накрила пилова буря: кадри з'явилися у мережі
24tv
2025-03-29T15:09:38Z
На Харківському напрямку Сили оборони відбили одну атаку окупантів, на Куп’янському росіяни здійснили три штурми — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-03-29T15:09:11Z
Білецький розкрив основну стратегію росіян на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T14:51:26Z
На одному з напрямків фронту hосіяни кинули в атаку 40 мотоциклів, - ОСУВ "Хортиця"
Antikor
2025-03-29T14:42:49Z
Зігрівають серце: 5 найкращих фільмів, які повертають віру в добро
24tv
2025-03-29T15:27:37Z
Біллі Айліш, яка підтримувала Україну, знялася у відео під російський трек
24tv
2025-03-29T15:15:30Z
Російська співачка Наргіз зі сцени заговорила українською
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T15:09:17Z
Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача
ZN UA
2025-03-29T15:04:42Z
Захоплює та інтригує з перших хвилин: гостросюжетний український серіал на вихідні
24tv
2025-03-29T13:54:46Z
Іво Бобула "зробили невиліковно хворим": співак прокоментував
Antikor
2025-03-29T13:39:58Z
Мозгова похвалилася красою молодшої доньки
GlavRed
2025-03-29T13:27:32Z
Ідентичні брати побралися з сестрами-близнючками: як склалась їхня доля
Фокус
2025-03-29T13:00:05Z
Рецензія на фільм «Профі» / A Working Man
ITC
2025-03-29T12:49:40Z
В США священики виявили "кров Христа" на хлібі, однак аналіз показав звичайних бактерій
Фокус
2025-03-29T15:36:48Z
По дві Tesla на одного члена родини? Родина впливового МСЕКівця на Вінниччині дивує автопарком
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T15:33:41Z
Про знецінення, гримання дверима та проєкти ПЕН-Україна
Детектор М
2025-03-29T15:33:06Z
Культ проходження через трубу: політолог висміяв чергове мракобісся від РПЦ
24tv
2025-03-29T15:21:25Z
Пройшли через безгрішшя і разом майже 60 років: як виглядає дружина Кучми і що про неї відомо
Telegraf
2025-03-29T15:21:23Z
В Україні змінюють правила оплати лікарняних: зміни набувають чинності у квітні
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T15:15:55Z
Коли можуть мобілізувати батька 3 дітей: у ТЦК відповіли
24tv
2025-03-29T15:12:25Z
У європейській лотереї виграли рекордні 250 мільйонів євро
Европейская правда
2025-03-29T15:10:33Z
Як перекласти "обаятельний" українською мовою: вас вразять варіанти
24tv
2025-03-29T15:09:31Z
Знайшли вразливість фіброзу легень: учені підійшли ближче до лікування смертельної хвороби
Фокус
2025-03-29T14:57:57Z
Холодна вода змінює наше тіло: вчені розповіли про переваги занурення в неї
Фокус
2025-03-29T14:06:07Z
Знайдено простий спосіб видалити мікропластик із питної води
Portaltele
2025-03-29T13:34:49Z
Нічні одкровення: чому ми говоримо уві сні і що це означає насправді - зовсім не депресія
Знай
2025-03-29T12:51:18Z
Як йогурт впливає на ваш організм, чи можна його їсти щодня
24tv
2025-03-29T12:03:41Z
Що їсти перед сном, аби схуднути
24tv
2025-03-29T10:09:20Z
Стоматолог пояснила, який популярний продукт в жодному разі не можна додавати до чаю чи кави
24tv
2025-03-29T09:39:53Z
Підливала токсини в чай: прибиральниця місяцями труїла колегу на роботі
Фокус
2025-03-29T09:00:44Z
Що робити, якщо кіт чхає, і чи варто хвилюватися: поради, які потрібні всім батькам пушистикам
Знай
2025-03-29T08:51:53Z
Долар у першу неділю квітня: по скільки буде валюта
24tv
2025-03-29T15:27:26Z
Ubisoft укладе нову компанію з Tencent, яка володітиме Assassin's Creed, Far Cry та Rainbow Six
24tv
2025-03-29T15:21:17Z
Які податки потрібно платити громадянам від здачі майна в оренду
Украина Криминальная
2025-03-29T15:03:59Z
МВФ спрогнозував завершення війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T15:00:33Z
Венс вважає, що енергетичне перемир’я в Україні вже діє
Antikor
2025-03-29T14:57:32Z
Турецькі помідори на українських ринках: ціна плавно зменшується
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T14:54:06Z
Кому не індексували пенсію у березні 2025 року
24tv
2025-03-29T14:51:44Z
Нові умови торгівлі Євросоюзу з Україною: в ЄС пообіцяли зменшення імпорту української аграропродукції
ZN UA
2025-03-29T14:39:01Z
МВФ схвалив додаткові $400 млн для України
360ua.news
2025-03-29T14:33:04Z
Огляд Ford Mustang GT 2025: Покотися на 5.0 з ручною коробкою передач
Топ Жир
2025-03-29T15:15:40Z
Дослідження Volvo 240R EV: коли електромобіль показує вражаючу продуктивність
Топ Жир
2025-03-29T13:30:28Z
Навіть сліду не залишиться: як прибрати подряпини в салоні авто
GlavRed
2025-03-29T13:27:20Z
Який мав вигляд український спорткар "Київ" радянського періоду
Antikor
2025-03-29T12:39:38Z
Вживані електрокари лідирують на ринку: які моделі вибирають українці
24tv
2025-03-29T12:06:19Z
Toyota встановила новий рекорд виробництва за межами Японії
360ua.news
2025-03-29T12:03:29Z
Перспектива постійного впровадження в Нью-Йорку камер спостереження за швидкістю в робочих зонах
Топ Жир
2025-03-29T11:45:27Z
Honda показала недорогий заряджений хетчбек із витратою 3,6 л на 100 км
Фокус
2025-03-29T10:21:58Z
Українська машина для розмінування Germina URCM-3000 успішно пройшла випробування
AutoCentre
2025-03-29T10:07:00Z
Канцлер Австрії – Росії: нас не слід вважати ворожим місцем для переговорів
Европейская правда
2025-03-29T15:33:56Z
США заявили про солідарність із Гренландією на тлі геополітичних загроз
Antikor
2025-03-29T15:33:27Z
Віцепрезидент Венс та два топпосадовці Білого дому хочуть відставки Волтца – Politico
Лига
2025-03-29T15:30:45Z
Головні радники Трампа запропонували звільнити Волтца, - Politico
Antikor
2025-03-29T15:27:22Z
У РФ заявили про захоплення села на Сумщині, однак на карті DeepState воно перебуває в «сірій» зоні
ZN UA
2025-03-29T15:24:25Z
Витік військових планів США: Ізраїль обурений розкриттям розвідданих у Signal - ЗМІ
InternetUA
2025-03-29T15:16:45Z
Рішення суду щодо «Голосу Америки» є перемогою для журналістів і свободи преси
Детектор М
2025-03-29T15:15:59Z
ЗМІ: Венс закликав звільнити радника Трампа з нацбезпеки через чат у Signal
Европейская правда
2025-03-29T15:09:41Z
ЄСПЛ визнав затримання Павелка незаконним
360ua.news
2025-03-29T15:06:06Z