MY.UAНовини
Парламент війни: Верховна Рада працює у воєнних умовах довше, ніж у мирних
Парламент війни: Верховна Рада працює у воєнних умовах довше, ніж у мирних

Парламент війни: Верховна Рада працює у воєнних умовах довше, ніж у мирних

Парламент війни: Верховна Рада працює у воєнних умовах довше, ніж у мирних

911 днів — рівно стільки минуло від першого засідання Верховної Ради України дев’ятого скликання до дня, коли парламент затвердив укази президента України про оголошення воєнного стану та загальну мобілізацію. 3 вересня 2024 року, коли ВРУ відкрила дванадцяту сесію своєї роботи, минуло 923 дні від моменту оголошення воєнного стану 2022 року. Тобто Верховна Рада України вже більше часу працює в режимі дії воєнного стану, ніж у звичайному форматі. Безперечно, війна в Україні триває з 2014 року, але виклики, що виникли з 24 лютого 2022 року, були безпрецедентними.

Тоді парламент був змушений адаптуватися до нового життя, і це відобразилося не лише на змісті законодавчих ініціатив, а й на самій структурі законотворчого процесу. За останні три сесії не більш як 5% ухвалених законопроєктів були зареєстровані до початку повномасштабного вторгнення. Фактично Верховна Рада сформувала новий порядок денний, адаптований до воєнних умов. Проте він поступово втрачає «екстрений» характер і набуває рис звичайного парламентського процесу. Лабораторія законодавчих ініціатив провела моніторинг роботи Верховної Ради з вересня 2024 року до лютого 2025-го. Нижче — ключові висновки й тенденції.

Повернення до «мирних» темпів законотворення

Парламент повернувся до «мирних» темпів роботи, які були до початку повномасштабного вторгнення. Значно зросли середні терміни ухвалення законопроєктів і час, витрачений на обговорення в залі пленарних засідань.

Одна з найпомітніших змін у роботі Верховної Ради — поступове повернення до довоєнного темпу розгляду законопроєктів. На початку повномасштабного вторгнення (сьома сесія ВРУ) законопроєкти ухвалювали швидко, консенсусно й ефективно, тоді 90% законопроєктів у першому читанні депутати розглядали менш як по дві хвилини.

Протягом трьох років повномасштабки середня тривалість проходження законопроєктів від реєстрації до ухвалення в другому читанні поступово зростала. За цей час накопичилося так багато законопроєктів «воєнного» порядку денного, що cередня тривалість їх проходження сягнула рекордних 335 днів — найдовший показник за все дев’яте скликання. Це означає, що швидкість ухвалення законів, яка була дуже високою в перші місяці повномасштабної війни, зараз повернулася до стандартного рівня.

Ще одним підтвердженням повернення до довоєнного режиму роботи є зростання тривалості обговорень законопроєктів у сесійній залі. Обговорення повернулися до Верховної Ради — й вони дедалі триваліші. Частина показників за останні півтора року вже демонструє навіть вище значення за витраченим часом, ніж до вторгнення. Інколи депутати дискутують у сесійній залі по три години чи більше про один законопроєкт. Якщо така тенденція збережеться, то незабаром ми зможемо говорити про нові рекорди для дев’ятого скликання.

Чим пояснити таку зміну?

Якщо в перші пів року війни була необхідність швидко адаптувати законодавство до умов воєнного стану та реалій повномасштабної війни, то зараз парламенту вже не потрібно ухвалювати закони в екстреному порядку. Тепер Верховна Рада має більше часу на опрацювання й обговорення законопроєктів. Крім того, до порядку денного повернулися питання, які не мають прямого стосунку до воєнного стану.

По-друге, зменшилася частка законопроєктів, які отримують консенсусну підтримку. У перші місяці війни депутати ухвалювали більшість рішень майже одностайно, оскільки вони стосувалися нагальних потреб безпеки та оборони. Наразі цей період «єдності» вже завершився, парламент дедалі частіше стикається з дискусійними питаннями, що зумовлює набагато триваліші обговорення.

По-третє, послаблення інформаційних обмежень на висвітлення роботи Верховної Ради сприяє поверненню довших пленарних засідань. Депутати знову почали активно використовувати парламентську трибуну як майданчик для донесення своїх позицій. Якщо в перші місяці повномасштабного вторгнення пленарні засідання відбувалися в умовах максимальної закритості, то зараз до парламенту повернулися журналісти, а політичні заяви стали невід’ємною частиною роботи Верховної Ради, хоча онлайн-трансляції засідань досі не відновлено.

І, нарешті, питання безпеки. 2022 року засідання Верховної Ради відбувалися в умовах високого рівня загрози, тому обмеження тривалості обговорень було важливим кроком із погляду безпеки. Тепер, коли на Київ більше не сунуться російські війська, депутати почуваються впевненіше й можуть дозволити собі триваліші дискусії.

Законодавчий спам і група «Відновлення України»

Ситуація із законодавчим спамом в українському парламенті є доволі неоднозначною. Загалом можна говорити про позитивні тенденції, що спостерігаються протягом останнього року. Кількість зареєстрованих законопроєктів поступово зменшується. Дедалі більше ініціатив є результатом колективної роботи, а не індивідуальної діяльності депутатів. І це добре, адже ми вкотре наголошуємо: велика кількість зареєстрованих законопроєктів не є ознакою ефективності народного депутата. Радше навпаки — це створює колосальне навантаження на парламент без реального ефекту. Яскравим прикладом є депутатська група «Відновлення України».

Ця група парламентарів укотре демонструє непропорційну активність. За дванадцяту сесію вони зареєстрували 20% від усіх законопроєктів (більша за кількістю депутатів група «Довіра» зареєструвала 0,7%). У середньому кожен депутат цієї групи реєстрував майже по пʼять законопроєктів, це у п’ять із половиною разів більше, ніж будь-яка інша фракція чи група.

І яким є результат? Попри надзвичайну «продуктивність» у реєстрації законопроєктів жоден з них так і не був ухвалений протягом дванадцятої сесії. Це свідчить не про якісну законотворчу діяльність, а про спроби окремих депутатів створювати видимість активної роботи, не маючи реальної підтримки в парламенті.

Такі ініціативи заповнюють порядок денний, створюючи хаос у законотворчому процесі. Водночас інші фракції рухаються до реєстрації узгоджених пропозицій, які мають вищі шанси на ухвалення. Проблема законодавчого спаму не лише перевантажує парламентські комітети, а й відволікає увагу та ресурси на малоперспективні ініціативи.

Порушення конституційної процедури: президент і його законодавчий глухий кут

Протягом дванадцятої сесії Верховної Ради України частка порушень конституційних термінів на підписання законів припинила зростати, як це відбувалося з початку повномасштабного вторгнення. Частка порушень на останній сесії становила 44% законопроєктів. Тобто ледь не кожен другий ухвалений закон у цей період був підписаний президентом із порушенням 15-денного терміну або не був підписаний (чи ветований) узагалі. Це не просто статистика, а показник того, як використання однієї неузгодженості в законодавстві може заблокувати весь законодавчий процес країни. Конституція передбачає, що після ухвалення закону Верховною Радою президент має два тижні на його підписання або повернення з пропозиціями. Якщо ж він цього не робить — закон вважається схваленим. Проте в реальності цей законопроєкт не може набрати чинності.

Законодавчий вакуум, що нікуди не зникає

Ця ситуація не нова, вона вже протягом тривалого часу створює серйозні проблеми. Попередні президенти України також часто нехтували визначеними в Конституції термінами підписання. Нині ж деякі закони взагалі не отримують підпису глави держави, й це означає, що вони фактично зависли в законодавчому вакуумі без можливості реалізації.

Використання «тихого вето» стосується як скандального законопроєкту №5655 від 11 червня 2021 року, так і законопроєкту №11090 від 18 березня 2024 року про підвищення акцизів. Останній з них Володимир Зеленський підписав із запізненням на 3,5 місяця. Через це, за оцінками народного депутата Ярослава Железняка, з 1 січня бюджет недоотримав 2116,8 млн грн (понад 2 млрд грн).

Глухий кут без виходу

Що можна зробити в такій ситуації? Практично нічого. Конституція не передбачає механізму примусу президента України до підписання закону. На відміну від процедури подолання вето, коли парламент може повторно проголосувати за законопроєкт двома третинами голосів, якщо президент не підписує й не повертає з пропозиціями законопроєкту, документ просто залишається в підвішеному стані. Це і є «тихе вето» — інструмент, який дає змогу фактично ігнорувати рішення, ухвалені Верховною Радою.

Відсутність реакції президента на такі закони не лише може гальмувати важливі рішення, а й підриває самі принципи законодавчої діяльності. Систематичні порушення закону й експлуатація неврегульованих норм законодавства порушують питання непропорційної влади глави держави.

Єдиний спосіб виправити цю ситуацію — зміни до Конституції, які чітко визначать, що робити, якщо президент не підписує законопроєкту в установлений термін. Проте під час воєнного стану вносити зміни до Основного Закону неможливо, тож проблема залишатиметься на порядку денному ще протягом невизначеного часу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
ТЦК активно взялись за подростков: времени почти не осталось
Знай
2025-04-01T19:30:16Z
Так выглядит наказание? Коллаборанты зарабатывают в тюрьме больше, чем платят за рождение ребенка
Знай
2025-04-01T19:12:47Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Мобилизация в Украине с 1 апреля: кто может остаться без брони
Факти ICTV
2025-04-01T17:03:20Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Лавров упомянул о соглашении по Черному морю и назвал новые требования РФ
Comments UA
2025-04-01T19:30:45Z
В Украине 4 апреля встретятся представители стран, которые могут разметить войска в Украине
Комсомольская правда
2025-04-01T19:28:14Z
Одна из стран заявила, что готова стать частью "Коалиции желающих" для безопасности Украины
TSN
2025-04-01T14:13:49Z
Более 51 млн доходов получил глава одной из областей. Что в его декларации
Telegraf
2025-04-01T09:36:51Z
В Москве угрожают Трампу неизбежностью "катастрофы" после его заявлений по Ирану
Comments UA
2025-04-01T16:13:52Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-01T19:24:51Z
Цену квадратного километра в ОСУВ "Хортица" посчитали аналитики DeepState
Апостроф
2025-04-01T19:09:13Z
Укрзализныця восстановила более 90% сервисов для пассажиров
Корреспондент
2025-04-01T18:31:31Z
Перерасчет выплат работающим пенсионерам: журналистка рассказала, о какой сумме идет речь
Знай
2025-04-01T18:21:00Z
Топ-менеджеры "Энергоатома" получили парковки за миллион гривен – без тендера, за счет кошельков граждан
Знай
2025-04-01T18:12:12Z
Погашение долгов перед инвесторами стимулирует строительство зеленых электростанций – директор Гарпока
Апостроф
2025-04-01T18:09:46Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
В Киеве заметили авто с "божественным" номером
Апостроф
2025-04-01T10:48:34Z
От образцовой тюрьмы до гнилых клоповников: как менялось Лукьяновское СИЗО в Киеве
Telegraf
2025-04-01T19:18:17Z
С мая тариф на электроэнергию может вырасти на 64%: льготные тарифы исчезнут
Знай
2025-04-01T18:30:51Z
Подъехали на броневике и бросили мину: в ВСУ показали дерзкую атаку на траншею оккупантов
Фокус
2025-04-01T18:21:36Z
​DeepState назвал самые сложные направления фронта
Апостроф
2025-04-01T17:39:17Z
На українському ринку брухту виникла парадоксальна ситуація
AgroNews
2025-04-01T17:21:21Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
«Красная дверь, желтая дверь», - родители встревожены новой «игрой» подростков. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-01T18:57:12Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Небесный дворец: как выглядит пентхаус в знаменитом небоскребе Бурдж-Халифа
Фокус
2025-04-01T18:15:26Z
Heineken выпустила крем для лица на основе пива
TSN
2025-04-01T16:13:46Z
Что в старину добавляли для сочности котлет: два ингредиента, которые меняют весь вкус
TSN
2025-04-01T16:12:55Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Вышел второй трейлер седьмого сезона сериала "Черное зеркало"
GameMag
2025-04-01T19:25:31Z
Официально: Киану Ривз сыграет в «Джон Уик 5», а Чад Стахелски вернется к режиссуре
ITC
2025-04-01T19:22:42Z
"Особенная песня. Кто слушает ее – тоже особенный!" Печальная история одной из самых популярных в мире украинских лирических песен/Виктор Ющенко рассказал о мировом романсе
Апостроф
2025-04-01T18:42:11Z
Женщина с "самой большой грудью в Европе" изменила цвет кожи и переезжает в Африку: фото до и после
TSN
2025-04-01T18:12:29Z
Звезда "Довбуша" Гнатковский назвал актера, считающего конкурентом в сексуальности
Знай
2025-04-01T16:51:09Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Президент Федерации Украины по прыжкам в воду Игорь Лысов: Нам есть с кем идти на Олимпиаду
Комсомольская правда
2025-04-01T13:40:38Z
Атлетико – Барселона: где смотреть ответный матч полуфинала Кубка Испании
Факти ICTV
2025-04-01T13:16:38Z
Впервые в Украине: воины с ампутациями вышли на профессиональный боксерский ринг. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-01T13:13:26Z
"Я не буду врать": россиянка сделала заявление, когда получила новое гражданство
Comments UA
2025-04-01T13:12:45Z
В Киеве в честь Центра спецназначения "Омега" был проведен всеукраинский турнир по самбо
Знай
2025-04-01T12:58:12Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
МИД раскрыл больше деталей ДТП с погибшими украинцами в Австрии
Gazeta UA
2025-04-01T18:45:55Z
В Бельгии уголовники похитили одного из самых ценных голубей спортивного мира — «Мону Лизу» Финна
TSN
2025-04-01T18:12:25Z
Маск заявил о терроризме: в европейской стране ночью массово горели десятки машин Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:00:40Z
Разоблачена группа мошенников, обманувшая предпринимателей на миллионы
Корреспондент
2025-04-01T17:51:06Z
В Австрии четверо украинцев погибли в ДТП
Корреспондент
2025-04-01T17:18:34Z
В России челябинский депутат "случайно" застрелился из собственного ружья
Фокус
2025-04-01T17:03:47Z
Во Львове судили бабушку из-за секс-видео внучки
TSN
2025-04-01T16:13:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Анонсирован ремастер The Sinking City на Unreal Engine 5 — он будет бесплатным для владельцев оригинальной игры
GameMag
2025-04-01T19:30:52Z
Sony дарит подписчикам PS Plus на PS4 и PS5 три игры: Началась апрельская бесплатная раздача
GameMag
2025-04-01T19:25:12Z
Туреччина в січні-лютому збільшила експорт металопродукції на 11,8%
AgroNews
2025-04-01T18:16:43Z
Немой женщине в США "вернули" голос благодаря мозговому импланту
Корреспондент
2025-04-01T18:00:30Z
Xiaomi выпустила свой самый дешевый смартфон
Корреспондент
2025-04-01T17:06:52Z
Стало відомо, що треба обов’язково посадити на початку квітня
AgroNews
2025-04-01T16:21:48Z
Как спасти подгоревшее блюдо: 30 секунд и один ингредиент, чтобы вернуть потерянный вкус
TSN
2025-04-01T16:13:43Z
Стакан этих отходов под куст — и магнолия будет пышно цвести весь сезон
TSN
2025-04-01T16:12:01Z
Фармацевтическая компания "Дарница" заработала почти 7 млрд грн в 2024 году
Апостроф
2025-04-01T15:03:56Z
Старческих заболеваний можно избежать благодаря этим трем видам сыра
Comments UA
2025-04-01T14:13:24Z
В каком виде полезнее всего есть чеснок: запомните, если заботитесь о здоровье
TSN
2025-04-01T14:13:13Z
Как и для чего белить деревья известью с медным купоросом
TSN
2025-04-01T14:12:04Z
Действительно ли человечество тупеет? Что говорят ученые о всемирном падении IQ
ITC
2025-04-01T14:09:05Z
Ученые предложили создавать запасные человеческие тела, чтобы потом их есть
Comments UA
2025-04-01T13:54:44Z
Фольга, уксус и шерсть: как заставить одежду больше не электризовать
Знай
2025-04-01T13:51:06Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z
Сколько стоит самая дешевая страховка на авто в Украине в 2025 году и почему выросли цены
Факти ICTV
2025-04-01T10:42:48Z
Муж Маркаровой открыл очередную фирму в США, а посол купила TOYOTA SEQUOIA
Апостроф
2025-04-01T10:33:08Z
Skoda до премьеры рассекретила новый спортивный электрокроссовер: "сотка" за 6 секунд
Знай
2025-04-01T07:51:51Z
Льюис Хэмилтон и София Вергара расстались
Корреспондент
2025-04-01T06:33:25Z