MY.UAНовини
Перезавантаження АРМА: що змінить реформа в управлінні арештованими активами
Перезавантаження АРМА: що змінить реформа в управлінні арештованими активами

Перезавантаження АРМА: що змінить реформа в управлінні арештованими активами

Перезавантаження АРМА: що змінить реформа в управлінні арештованими активами

Уже цього тижня парламент може прийняти закон, який нарешті запустить повноцінну реформу Агентства з розшуку і менеджменту активів (АРМА). Відповідний законопроєкт уже спричинив чималий ажіотаж, проте ми переконані, що в ньому набагато більше позитивів, ніж недоліків.

Минулого тижня між головою комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасією Радіною та головою АРМА Оленою Думою відбулася справжня суперечка, і це вже не перший такий випадок. Усе тому, що у народної депутатки що далі, то більше з’являється запитань до роботи Агентства, зокрема щодо управління арештованими активами. Але очільниця інституції, на жаль, не може дати прямих відповідей на них.

Ця дискусія не виникла нізвідки. Питання зміцнення спроможності українських антикорупційних інституцій залишається у фокусі як вітчизняних експертів, так і міжнародних партнерів, а реформа АРМА в євроінтеграційних документах прописана як одна з основних. Причина цього полягає в тому, що Агентство вже досить давно потребує суттєвого перезавантаження. Попри те, що АРМА працює вже понад вісім років, досі залишаються серйозні питання щодо ефективності його роботи, — власне, їх і формулює голова антикорупційного комітету, депутати якого мають стати двигуном для подальшої реформи.

Градус дискусії підвищився ще й тому, що відповідний закон мають прийняти вже зовсім скоро, адже часу для виконання Ukraine Facility в цій частині не так багато. Наразі парламент готується до розгляду в другому читанні законопроєкту №12374-д, спрямованого на реформування АРМА.

Чому ця реформа аж настільки важлива для всіх? І що зміниться після прийняття цього довгоочікуваного закону?

Чому реформа АРМА на часі

Річ у тім, що Агентство, створене саме для розшуку та управління арештованими активами, на жаль, повноцінно не виконує ні першої, ні другої функцій. І це не порожні слова.

На початку 2025 року Рахункова палата у своєму звіті зафіксувала, що 80% ухвал про передання активів в АРМА не виконано. Це означає, що активи на значну суму коштів не прийняті в управління Агентством і, що найімовірніше, і надалі приносять дохід своїм власникам — тим самим фігурантам кримінальних справ.

Не менш важливо й те, що відсутність належного управління активами створює додаткові борги для держави. Якщо арештоване майно зіпсується, буде зруйноване чи вкрадене, держава у разі зняття арешту змушена буде компенсувати власникам їхні втрати.

Крім цього, за розрахунками Рахункової палати, з 2022-го до середини 2024 року держава вже недоотримала від управління активами щонайменше 850 млн грн, хоча ця цифра може бути значно більшою.

Також жодного разу не проводився незалежний зовнішній аудит ефективності діяльності АРМА, як це передбачено в інших органах антикорупційної системи. А конкурс на голову Агентства значною мірою політизований і, на жаль, не зосереджується на оцінці професійності й доброчесності кандидатів.

Результати ми вже можемо побачити, зокрема, у тих же відверто маніпулятивних відповідях голови АРМА.

Що не так із нинішнім підходом до управління арештованим майном

Теперішня система управління арештованими активами має кілька суттєвих недоліків.

  1. Неефективні конкурси з пошуку управителів. Так, із системи Prozorro можна встановити, що торік АРМА оголосило 36 конкурсів, і з них статус «завершена закупівля» мають тільки 13. Як наслідок, укладено лише десять договорів управління.
  2. Непрозорий і тривалий процес відбору управителів. Сам старт процесу відбору управителів може займати до 524 днів, а більшість конкурсів неконкурентні — на них приходить дуже мало потенційних управителів.
  3. Хаос в обліку арештованих активів. Наразі відкритий доступ до реєстру арештованих активів, однак у ньому ви не знайдете інформації, яка дійсно потрібна для громадського моніторингу, — актуальний статус активів, умови договорів управління активами, результати перевірок ефективності управління.

Маніпуляції з даними

У вже згаданій нами публічній дискусії очільниця антикорупційного комітету Анастасія Радіна наводить численні приклади викривлення інформації АРМА. Попри схвалення законопроєкту комітетом з питань інтеграції України до Європейського Союзу, АРМА заявило, що документ «не відповідає європейським зобов'язанням», приписавши комітету врахувати «рекомендації АРМА».

Ще більш кричущим став випадок маніпуляції з фінансовими показниками Агентства. У січні 2025 року на засіданні комітету АРМА звітувало про доходи від управління активами у сумі «трохи більше 2 мільярдів гривень». А вже через два тижні ця цифра раптово зросла до 12 млрд грн — без жодних пояснень, звідки взялися ще 10 млрд. І це тоді, коли, за даними офіційної звітності АРМА, його доходи від управління активами за 2024 рік становили 1,2 млрд грн.

У відповідь на публічну критику голова АРМА вдалася до чергових маніпуляцій, намагаючись виправдати розбіжності у цифрах. Вона включила до доходів арештовані активи (а не лише дохід від управління ними), хоча це абсолютно різні показники, з правового погляду. Прикметно, що документи, на які посилається Анастасія Радіна, чітко розділяють ці поняття, а на своїй сторінці у Facebook від 31 грудня 2024 року Олена Дума сама вказувала суму доходу у 2,14 млрд грн, що підтверджує маніпулятивний характер заяв про 12,3 млрд.

І найбільше обурення як голови антикорупційного комітету, так і інших нардепів викликає спроба АРМА приховати реальний стан справ за грифом «для службового користування». Такі дії демонструють системний підхід Агентства до маніпулювання даними з метою створити ілюзію ефективної роботи Агентства.

Що ж змінить законопроєкт №12374-д

Законопроєкт, доопрацьований антикорупційним комітетом до другого читання, пропонує низку фундаментальних змін у роботі АРМА.

1. Нова модель управління.

Активи поділятимуться на прості (грошові кошти, одиничне рухоме або нерухоме майно, активи, що можуть бути передані в користування без особливих заходів) і складні (єдині майнові комплекси, активи, що потребують організації господарської діяльності, ліцензованої діяльності, корпоративні права тощо).

При цьому для різних типів активів нардепи пропонують різні механізми відбору управителів:

  • для простих активів: двоетапний відбір — спочатку попередня кваліфікація учасників, а потім аукціон через Prozorro, де переможцем стає той, хто запропонує найнижчу винагороду;
  • для складних активів: окрема процедура відбору через спеціальну комісію, до якої входитимуть представники не лише АРМА, а й бізнес-омбудсмена, Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку, Мінекономіки та Мін'юсту, що має стати запобіжником від зловживань;
  • запроваджується механізм «управителя останньої надії» для активів, які не знайшли свого управителя за стандартними процедурами.

2. Прозорість і контроль.

Законопроєкт посилює вимоги до звітності АРМА. Відтепер Агентство подаватиме не лише річні, а й квартальні звіти щодо управління активами.

Також суттєво розшириться публічна частина Єдиного реєстру арештованих активів — там з’явиться детальна інформація про стан управління, доходи від активів і витрати на їхнє утримання. При цьому контроль над ефективністю управління також стане жорсткішим: документальні перевірки проводитимуть щомісяця, а виїзні — щокварталу.

3. Захист від зловживань.

Новий закон усуває низку можливостей для зловживань. Зокрема, скасовується обов'язок управителя корпоративними правами російських чи білоруських компаній погоджувати свої дії з власником такого активу.

Також вирішиться проблема конфлікту інтересів — з’явиться правило, за яким конкуренти не зможуть стати управителями відповідних бізнесів. Документ також чітко визначає підстави для розірвання договору управління, включаючи конфлікт інтересів управителя з власником і спроби відчуження активів.

4. Планування та оцінка.

Процедура управління активами стане більш продуманою, адже буде впроваджено етап ідентифікації активу перед передачею в АРМА. Це допоможе заздалегідь визначити можливість ефективного управління та збереження економічної вартості майна.

АРМА складатиме орієнтовний план управління для кожного активу з детальним аналізом ризиків, потенційних доходів та очікуваних результатів. У законі встановлюються чіткі строки для всіх етапів процесу — від прийняття активу до визначення управителя, що мінімізує бюрократичні затримки.

Чому важливо прийняти цей законопроєкт

Реформа АРМА є частиною зобов'язань України за Ukraine Facility Plan, які мають бути виконані до кінця березня 2025 року.

Однак, крім виконання міжнародних зобов'язань, прийняття закону матиме і практичні наслідки, зокрема через зменшення втрат бюджету, справедливість для бізнесу, прозорість процесу й ефективне використання арештованих активів із їхнім збереженням.

Узагалі ж законопроєкт №12374-д покликаний якісно змінити систему управління арештованими активами в Україні, зробивши її прозорою, ефективною та вигідною як для держави, так і для бізнесу. Своєчасне прийняття цього закону не лише допоможе Україні виконати міжнародні зобов'язання, а й значно посилить систему управління арештованими активами, перетворивши її з тягаря на джерело доходу для держави.

Проте, як бачимо, реакція самого Агентства на ці зміни дуже неоднозначна. І це сумно, адже, попри заяви очільниці АРМА про те, що з її приходом інституція вже почала реформуватися, реальні показники свідчать про інше.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
В НАТО определились, пригласят ли Зеленского на саммит
Корреспондент
2025-05-25T21:51:42Z
РФ готовится запускать по тысяче "шахедов" - СМИ
Корреспондент
2025-05-25T21:21:34Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
2025-05-18T14:48:10Z
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
На войне погиб актер Назар Малик
Корреспондент
2025-05-25T03:12:56Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
У Меркьюри была внебрачная дочь - Daily Mail
Корреспондент
2025-05-23T21:57:00Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Почему лаванда смертельно опасна для кошек: как защитить своего любимца
TSN
2025-05-25T10:18:28Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Чем обработать картошку перед посадкой, чтобы защитить от колорадского жука
TSN
2025-05-24T17:51:36Z
Гороскоп на 25 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-24T15:27:13Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
В Одессе во время атаки БПЛА прозвучали взрывы
Корреспондент
2025-05-25T20:57:28Z
В ГУР ответили Редису по поводу обмена пленными
Корреспондент
2025-05-25T16:24:16Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
Ночью возможен повторный ракетный удар – мониторы
Корреспондент
2025-05-25T18:57:16Z
РФ запустила "шахеды" с нескольких направлений
Корреспондент
2025-05-25T18:00:10Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Киев и Харьков под атакой БПЛА
Корреспондент
2025-05-25T22:18:23Z
В Николаеве из-под завалов достали тело женщины
Корреспондент
2025-05-25T20:24:13Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
2025-05-23T20:15:02Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Российскую Елабугу атакуют беспилотники - соцсети
Корреспондент
2025-05-25T21:21:44Z
Nvidia выпустит бюджетный чип с искусственным интеллектом для Китая - СМИ
Корреспондент
2025-05-25T09:09:07Z
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
2025-05-23T21:18:31Z
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
2025-05-23T20:24:24Z
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
2025-05-23T20:03:19Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Пенсионный фонд увеличил выплаты за последний месяц
Корреспондент
2025-05-24T09:45:46Z
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:48:58Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Свою отставку подтвердил наставник Кривбасса
Корреспондент
2025-05-25T22:06:28Z
Марта Костюк проигрывает в первом круге Ролан Гаррос
Корреспондент
2025-05-25T21:51:55Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z