MY.UAНовини
Перезавантаження АРМА: що змінить реформа в управлінні арештованими активами
Перезавантаження АРМА: що змінить реформа в управлінні арештованими активами

Перезавантаження АРМА: що змінить реформа в управлінні арештованими активами

Перезавантаження АРМА: що змінить реформа в управлінні арештованими активами

Уже цього тижня парламент може прийняти закон, який нарешті запустить повноцінну реформу Агентства з розшуку і менеджменту активів (АРМА). Відповідний законопроєкт уже спричинив чималий ажіотаж, проте ми переконані, що в ньому набагато більше позитивів, ніж недоліків.

Минулого тижня між головою комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасією Радіною та головою АРМА Оленою Думою відбулася справжня суперечка, і це вже не перший такий випадок. Усе тому, що у народної депутатки що далі, то більше з’являється запитань до роботи Агентства, зокрема щодо управління арештованими активами. Але очільниця інституції, на жаль, не може дати прямих відповідей на них.

Ця дискусія не виникла нізвідки. Питання зміцнення спроможності українських антикорупційних інституцій залишається у фокусі як вітчизняних експертів, так і міжнародних партнерів, а реформа АРМА в євроінтеграційних документах прописана як одна з основних. Причина цього полягає в тому, що Агентство вже досить давно потребує суттєвого перезавантаження. Попри те, що АРМА працює вже понад вісім років, досі залишаються серйозні питання щодо ефективності його роботи, — власне, їх і формулює голова антикорупційного комітету, депутати якого мають стати двигуном для подальшої реформи.

Градус дискусії підвищився ще й тому, що відповідний закон мають прийняти вже зовсім скоро, адже часу для виконання Ukraine Facility в цій частині не так багато. Наразі парламент готується до розгляду в другому читанні законопроєкту №12374-д, спрямованого на реформування АРМА.

Чому ця реформа аж настільки важлива для всіх? І що зміниться після прийняття цього довгоочікуваного закону?

Чому реформа АРМА на часі

Річ у тім, що Агентство, створене саме для розшуку та управління арештованими активами, на жаль, повноцінно не виконує ні першої, ні другої функцій. І це не порожні слова.

На початку 2025 року Рахункова палата у своєму звіті зафіксувала, що 80% ухвал про передання активів в АРМА не виконано. Це означає, що активи на значну суму коштів не прийняті в управління Агентством і, що найімовірніше, і надалі приносять дохід своїм власникам — тим самим фігурантам кримінальних справ.

Не менш важливо й те, що відсутність належного управління активами створює додаткові борги для держави. Якщо арештоване майно зіпсується, буде зруйноване чи вкрадене, держава у разі зняття арешту змушена буде компенсувати власникам їхні втрати.

Крім цього, за розрахунками Рахункової палати, з 2022-го до середини 2024 року держава вже недоотримала від управління активами щонайменше 850 млн грн, хоча ця цифра може бути значно більшою.

Також жодного разу не проводився незалежний зовнішній аудит ефективності діяльності АРМА, як це передбачено в інших органах антикорупційної системи. А конкурс на голову Агентства значною мірою політизований і, на жаль, не зосереджується на оцінці професійності й доброчесності кандидатів.

Результати ми вже можемо побачити, зокрема, у тих же відверто маніпулятивних відповідях голови АРМА.

Що не так із нинішнім підходом до управління арештованим майном

Теперішня система управління арештованими активами має кілька суттєвих недоліків.

  1. Неефективні конкурси з пошуку управителів. Так, із системи Prozorro можна встановити, що торік АРМА оголосило 36 конкурсів, і з них статус «завершена закупівля» мають тільки 13. Як наслідок, укладено лише десять договорів управління.
  2. Непрозорий і тривалий процес відбору управителів. Сам старт процесу відбору управителів може займати до 524 днів, а більшість конкурсів неконкурентні — на них приходить дуже мало потенційних управителів.
  3. Хаос в обліку арештованих активів. Наразі відкритий доступ до реєстру арештованих активів, однак у ньому ви не знайдете інформації, яка дійсно потрібна для громадського моніторингу, — актуальний статус активів, умови договорів управління активами, результати перевірок ефективності управління.

Маніпуляції з даними

У вже згаданій нами публічній дискусії очільниця антикорупційного комітету Анастасія Радіна наводить численні приклади викривлення інформації АРМА. Попри схвалення законопроєкту комітетом з питань інтеграції України до Європейського Союзу, АРМА заявило, що документ «не відповідає європейським зобов'язанням», приписавши комітету врахувати «рекомендації АРМА».

Ще більш кричущим став випадок маніпуляції з фінансовими показниками Агентства. У січні 2025 року на засіданні комітету АРМА звітувало про доходи від управління активами у сумі «трохи більше 2 мільярдів гривень». А вже через два тижні ця цифра раптово зросла до 12 млрд грн — без жодних пояснень, звідки взялися ще 10 млрд. І це тоді, коли, за даними офіційної звітності АРМА, його доходи від управління активами за 2024 рік становили 1,2 млрд грн.

У відповідь на публічну критику голова АРМА вдалася до чергових маніпуляцій, намагаючись виправдати розбіжності у цифрах. Вона включила до доходів арештовані активи (а не лише дохід від управління ними), хоча це абсолютно різні показники, з правового погляду. Прикметно, що документи, на які посилається Анастасія Радіна, чітко розділяють ці поняття, а на своїй сторінці у Facebook від 31 грудня 2024 року Олена Дума сама вказувала суму доходу у 2,14 млрд грн, що підтверджує маніпулятивний характер заяв про 12,3 млрд.

І найбільше обурення як голови антикорупційного комітету, так і інших нардепів викликає спроба АРМА приховати реальний стан справ за грифом «для службового користування». Такі дії демонструють системний підхід Агентства до маніпулювання даними з метою створити ілюзію ефективної роботи Агентства.

Що ж змінить законопроєкт №12374-д

Законопроєкт, доопрацьований антикорупційним комітетом до другого читання, пропонує низку фундаментальних змін у роботі АРМА.

1. Нова модель управління.

Активи поділятимуться на прості (грошові кошти, одиничне рухоме або нерухоме майно, активи, що можуть бути передані в користування без особливих заходів) і складні (єдині майнові комплекси, активи, що потребують організації господарської діяльності, ліцензованої діяльності, корпоративні права тощо).

При цьому для різних типів активів нардепи пропонують різні механізми відбору управителів:

  • для простих активів: двоетапний відбір — спочатку попередня кваліфікація учасників, а потім аукціон через Prozorro, де переможцем стає той, хто запропонує найнижчу винагороду;
  • для складних активів: окрема процедура відбору через спеціальну комісію, до якої входитимуть представники не лише АРМА, а й бізнес-омбудсмена, Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку, Мінекономіки та Мін'юсту, що має стати запобіжником від зловживань;
  • запроваджується механізм «управителя останньої надії» для активів, які не знайшли свого управителя за стандартними процедурами.

2. Прозорість і контроль.

Законопроєкт посилює вимоги до звітності АРМА. Відтепер Агентство подаватиме не лише річні, а й квартальні звіти щодо управління активами.

Також суттєво розшириться публічна частина Єдиного реєстру арештованих активів — там з’явиться детальна інформація про стан управління, доходи від активів і витрати на їхнє утримання. При цьому контроль над ефективністю управління також стане жорсткішим: документальні перевірки проводитимуть щомісяця, а виїзні — щокварталу.

3. Захист від зловживань.

Новий закон усуває низку можливостей для зловживань. Зокрема, скасовується обов'язок управителя корпоративними правами російських чи білоруських компаній погоджувати свої дії з власником такого активу.

Також вирішиться проблема конфлікту інтересів — з’явиться правило, за яким конкуренти не зможуть стати управителями відповідних бізнесів. Документ також чітко визначає підстави для розірвання договору управління, включаючи конфлікт інтересів управителя з власником і спроби відчуження активів.

4. Планування та оцінка.

Процедура управління активами стане більш продуманою, адже буде впроваджено етап ідентифікації активу перед передачею в АРМА. Це допоможе заздалегідь визначити можливість ефективного управління та збереження економічної вартості майна.

АРМА складатиме орієнтовний план управління для кожного активу з детальним аналізом ризиків, потенційних доходів та очікуваних результатів. У законі встановлюються чіткі строки для всіх етапів процесу — від прийняття активу до визначення управителя, що мінімізує бюрократичні затримки.

Чому важливо прийняти цей законопроєкт

Реформа АРМА є частиною зобов'язань України за Ukraine Facility Plan, які мають бути виконані до кінця березня 2025 року.

Однак, крім виконання міжнародних зобов'язань, прийняття закону матиме і практичні наслідки, зокрема через зменшення втрат бюджету, справедливість для бізнесу, прозорість процесу й ефективне використання арештованих активів із їхнім збереженням.

Узагалі ж законопроєкт №12374-д покликаний якісно змінити систему управління арештованими активами в Україні, зробивши її прозорою, ефективною та вигідною як для держави, так і для бізнесу. Своєчасне прийняття цього закону не лише допоможе Україні виконати міжнародні зобов'язання, а й значно посилить систему управління арештованими активами, перетворивши її з тягаря на джерело доходу для держави.

Проте, як бачимо, реакція самого Агентства на ці зміни дуже неоднозначна. І це сумно, адже, попри заяви очільниці АРМА про те, що з її приходом інституція вже почала реформуватися, реальні показники свідчать про інше.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Укрзалізниця відновить звичний графік поїздів у напрямку Закарпаття
УкраинФорм
2025-07-17T22:57:56Z
Війна в Україні змінила архітектуру оборонних рішень - стартап Helsing
УкраинФорм
2025-07-17T21:09:34Z
В Україні встановили єдиний підхід до пенсійних виплат за рішенням судів
УкраинФорм
2025-07-17T19:54:44Z
Нова платіжка за квартиру з 1 серпня: у Дніпрі повідомили про зміни цін
Политека
2025-07-17T19:30:31Z
Грошова допомога на оренду квартири: хто й скільки зможе отримати
Знай
2025-07-17T19:21:58Z
Скільки землі можуть дати учаснику бойових дій у липні 2025 року
24tv
2025-07-17T19:06:14Z
Анонсовано інноваційну систему відеоспостереження для громадського транспорту
AutoCentre
2025-07-17T19:03:02Z
Дефіцит продуктів у Харківській області: базовий товар починає зникати
Политека
2025-07-17T19:00:03Z
Не виплачує зарплати з грудня. В Росії хочуть визнати банкрутом найбільшого виробника телевізорів
InternetUA
2025-07-17T18:58:18Z
Україна засудила санкції Угорщини проти трьох генералів і пригрозила відповіддю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T23:18:54Z
Словаччина розблокує ухвалення 18 пакета санкцій ЄС проти Росії, - Фіцо
24tv
2025-07-17T23:03:03Z
Угорщина наклала санкції на українців, яких звинуватила у смерті угорця на Закарпатті
Европейская правда
2025-07-17T22:57:15Z
У ОП розповіли, хто є найбільшими противниками у Європі щодо конфіскації активів РФ
УкраинФорм
2025-07-17T22:39:51Z
Російські банки на межі колапсу: готуються екстрено просити гроші у Кремля
Хвиля
2025-07-17T22:06:47Z
Трамп активно реалізовуватиме своє бачення щодо припинення війни в Україні - Держдеп
УкраинФорм
2025-07-17T22:06:13Z
Мудра: Нам вдалося відстояти заочні провадження по спецтрибуналу
УкраинФорм
2025-07-17T22:03:19Z
Війна, день 1240. Новий уряд на чолі зі Свириденко та мегаугода зі США щодо зброї
Football.ua
2025-07-17T22:01:43Z
Посли ЄС в Брюсселі можуть ухвалити 18-й пакет санкцій ЄС проти РФ зранку 18 липня
Европейская правда
2025-07-17T22:01:27Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:36:28Z
Чи корисно пити холодний чай у спеку: експерти дали поради
GlavRed
2025-07-17T16:27:09Z
Як штучні підсолоджувачі можуть змінити гормональний фон підлітків
24tv
2025-07-17T16:24:20Z
Організовувала проросійські заходи для молоді на тимчасово окупованій території – судитимуть мешканку Мелітополя
Украина Криминальная
2025-07-17T23:33:51Z
Прикордонники знищили на Донеччині два танки, гармату і близько 10 загарбників
УкраинФорм
2025-07-17T23:24:54Z
На Покровському напрямку ситуація почала пахнути дуже поганим — оглядач
TSN
2025-07-17T22:36:31Z
Укус може запросто вбити: в Україні помітили небезпечного павука з сердечками на черевці
Telegraf
2025-07-17T22:30:54Z
Окупована частина Запорізької області залишилася без світла: у чому причина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T21:33:14Z
Хронологія війни — день 1241: окупанти на Запоріжжі залишились без світла і тиснуть на фронті
Telegraf
2025-07-17T21:03:48Z
Скидати Чорноморський флот РФ із рахунків було б помилкою - Плетенчук
УкраинФорм
2025-07-17T20:51:34Z
В Одесі жінку протягнув по асфальту бус ТЦК: що відповіли у військкоматі
TSN
2025-07-17T20:48:18Z
Росіяни вдарили дроном по автомобілю головного рабина Херсонщини
24tv
2025-07-17T20:42:17Z
Журнал Time присвятив обкладинку викраденим РФ українським дітям
Gazeta UA
2025-07-17T23:36:41Z
Україна відкриває передову для тестування новітньої зброї іноземних компаній – Reuters
ZN UA
2025-07-17T23:31:30Z
Україна відкрила фронт для тесту іноземних розробок: які технології у пріоритеті
GlavRed
2025-07-17T23:27:42Z
Україна запропонувала тестувати іноземну зброю на фронті – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T23:27:12Z
Росіян поселили біля військової бази в Єгипті: море під забороною, а за прогулянку до пляжу – стріляють
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T22:36:25Z
Сили безпілотних систем уразили в Курській області ворожий ЗРК «Стріла-10» разом з екіпажем
УкраинФорм
2025-07-17T22:30:25Z
Україна дозволить іноземним оборонним компаніям випробувати їхні розробки на полі бою проти Росії
TSN
2025-07-17T22:06:21Z
У Південній Кореї рибалки зловили тунець вартістю $1,9 млн і повернули рибу до моря
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T22:00:23Z
Польща поступово припинить діяльність притулків для біженців з України
iPress
2025-07-17T21:57:06Z
Жертвоприношення богам та ідоли. Де в Україні є наймістичніша гора і як виглядає
Telegraf
2025-07-17T23:33:07Z
Легендарний десерт: як приготувати торт, як знаменитий десерт від Kinder
24tv
2025-07-17T21:18:25Z
Улюблений багатьма салат "Білочка": ароматна закуска всього з трьох інгредієнтів
Telegraf
2025-07-17T20:36:20Z
Готує себе сама: страва для вечері, над якою не треба стояти
GlavRed
2025-07-17T20:27:50Z
Один лимон та трішки цукру: рецепт найпростішого лимонаду на кожен день – це порятунок від спеки
24tv
2025-07-17T20:12:31Z
Відпочинок на морі в Україні 2025: де дозволено купатися та скільки коштує відпустка для двох
TSN
2025-07-17T20:03:54Z
Як захистити себе від впливу ретроградного Меркурія: потрібен простий оберіг
24tv
2025-07-17T20:00:13Z
Молода картопля і соковита яловичина: ця страва зведе з розуму навіть гурманів
Telegraf
2025-07-17T19:15:10Z
Чи можна на своєму подвірʼї палити вогонь: як посмажити шашлики
24tv
2025-07-17T19:06:27Z
Після чотирьох розлучень: Дженніфер Лопес зробила жорстку заяву
GlavRed
2025-07-17T23:27:20Z
Джессіка Альба через півроку після розлучення закрутила роман із молодим актором - деталі
GlavRed
2025-07-17T23:27:02Z
"Усі були нажахані": Памела Андерсон приголомшила зізнанням про свою політику "без макіяжу"
GlavRed
2025-07-17T21:27:52Z
Вже підкорюють глядачів: 3 нові цікаві фільми 2025 для вечірнього перегляду
24tv
2025-07-17T21:03:37Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T20:30:17Z
Відібрав у тата корону: у Мережі в захваті від миловида Гаррі Галкіна
GlavRed
2025-07-17T20:27:10Z
"Супермама" виводить на чисту воду: до кого "прийшли" після показу шоу
GlavRed
2025-07-17T19:57:45Z
Не можна: Тодоренко знову не дивилася за дітьми і нарвалася на жорстку відмову в РФ
GlavRed
2025-07-17T19:39:33Z
"Сором'язливі": на концерті Coldplay главу стартапу випадково зняли з коханкою
GlavRed
2025-07-17T19:27:30Z
Поліція затримала «смотрящого» за півднем України: проведено майже 50 обшуків
Украина Криминальная
2025-07-17T22:45:26Z
Мешканка Волині стала жертвою онлайн-шахраїв
InternetUA
2025-07-17T21:25:22Z
Чоловік хотів придбати ноутбук, але втратив понад 29 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-17T20:13:26Z
У Данії у 12 супермаркетах мережі виявили кокаїн у бананах
Европейская правда
2025-07-17T19:31:56Z
Справа Гусакова: РБК-Україна заявило про тиск, поліція почала розслідування
TSN
2025-07-17T19:18:17Z
Російський дрон знову атакував цивільного в Херсоні
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:39Z
У Тернополі викрили агентів рф, які орендували квартиру для зберігання вибухівки
InternetUA
2025-07-17T18:27:54Z
Повідомлено про підозру закарпатському ліснику, який допустив незаконні рубки на ₴5 млн
Украина Криминальная
2025-07-17T17:36:38Z
На півночі Польщі військове авто потрапило в ДТП, є постраждалі
Европейская правда
2025-07-17T17:15:59Z
Визначилися стартові суперники двох українських клубів у Лізі конференцій
ZN UA
2025-07-17T22:27:57Z
Збірна Англії вийшла до 1/2 фіналу жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-17T21:57:53Z
Лунін дав свою згоду на трансфер у Вільярреал – ЗМІ
Football.ua
2025-07-17T21:40:33Z
Бондаренко: Ми створили дуже багато моментів, однак не змогли реалізувати жодного
Football.ua
2025-07-17T21:19:24Z
Евертон за участі Миколенка презентував нову гостьову форму
Football.ua
2025-07-17T20:57:36Z
Туран: Я більше задоволений другою грою проти Ільвеса, ніж першою
Football.ua
2025-07-17T20:37:09Z
Тренер Ільвеса: Нашою метою було покращити свою гру – нам це вдалося
Football.ua
2025-07-17T20:16:01Z
Побачите справжню різницю, – Дюбуа зробив зухвалу заяву перед реваншем із Усиком
24tv
2025-07-17T20:06:33Z
Жоту ввели до Зали слави Вулвергемптона
Football.ua
2025-07-17T20:04:14Z
OpenAI запустила агента ChatGPT: що він вміє
InternetUA
2025-07-17T22:51:12Z
Вчені виявили древній рельєф під льодами Антарктиди
Gazeta UA
2025-07-17T22:42:38Z
Свіжа атмосфера: як доглядати за кондиціонером у спеку
ZN UA
2025-07-17T22:24:24Z
У США можуть заборонити iPhone з китайськими дисплеями через звинувачення у промисловому шпигунстві
InternetUA
2025-07-17T21:33:38Z
Вчені показали, якою наша планета стане через 250 мільйонів років
TSN
2025-07-17T21:18:47Z
Південна Корея планує створити базу на Місяці до 2045 року
УкраинФорм
2025-07-17T21:03:53Z
Найбільший шматок Марса на Землі продано за карколомну суму: що відомо про артефакт
TSN
2025-07-17T20:33:30Z
OpenAI тестує прямі покупки в ChatGPT: що зміниться для користувачів
24tv
2025-07-17T20:06:57Z
Радість виявилася помилкою: баг Steam змусив інді-розробників вважати себе мільйонерами
Фокус
2025-07-17T20:00:48Z
Новий концепт Cupra вражає своєю рельєфною структурою
Топ Жир
2025-07-17T23:18:23Z
Stellantis відновила популярні емблеми, які дилери хочуть знову реалізовувати
Топ Жир
2025-07-17T22:33:42Z
Забудьте про Cadillac XT6: найрозкішніший кросовер від GM саме цей
Топ Жир
2025-07-17T22:03:50Z
Водіям Volvo рекомендується утриматися від використання цього режиму до встановлення критичного оновлення
Топ Жир
2025-07-17T21:18:05Z
Рідкісний Ferrari за $5 мільйонів з’явився серед дешевих Nissan на Craigslist
Топ Жир
2025-07-17T20:33:28Z
Ця репліка Mustang Eleanor оцінюється більш ніж у півмільйона доларів
Топ Жир
2025-07-17T20:03:25Z
У Японії злодії обирають Toyota, щоб викрасти іншу Toyota
Топ Жир
2025-07-17T19:18:48Z
Електричний Land Rover отримає компактнішу версію
Топ Жир
2025-07-17T18:33:10Z
Одна держава зробила запит до Mazda — і отримала спеціальну версію CX-5
Топ Жир
2025-07-17T18:03:04Z