MY.UAНовини
Серпом по клікбейту: розбираємо статтю на «Подробицях» про українську енергетику
Серпом по клікбейту: розбираємо статтю на «Подробицях» про українську енергетику

Серпом по клікбейту: розбираємо статтю на «Подробицях» про українську енергетику

Дискредитація експертної спільноти неконструктивна і навряд чи допоможе українцям краще розбиратися в новинах.

17 березня на сайті «Подробиць» вийшла стаття, у якій неназвані автори (матеріал підписаний не ім’ям і прізвищем, а просто «Подробицями») наводили висловлювання деяких експертів у галузі енергетики й нібито «ловили» тих на брехні. Переважно йшлося, що їхні прогнози про блекаути взимку не здійснилися, тож експерти, мовляв, маніпулювали людьми та залякували їх. Згодом статтю передрукували інші медіа й телеграм-канали. Однак не поспішайте засуджувати всіх експертів: сама стаття «Подробиць» повна маніпуляцій.

VoxCheck виявив щонайменше три проблеми в матеріалі: ставлення до прогнозування можливих наслідків як до «магічних передбачень», ігнорування контексту, за якого робили якісь твердження про майбутнє, а також вибіркове цитування експертів. Розбираємося, як читати такі прогнози та не впадати в крайнощі «всі експерти — некомпетентні».

Уривки зі статті «Подробиць»

«Подробиці» створили «рейтинг» із 13 експертів, припущення яких про блекаути взимку не справдилися. Ми не стверджуємо, що кожен зі згаданих спікерів мав рацію, ніколи не помилявся, а його прогнози були на 100% коректними. Натомість ми пояснюємо, що припущення, яке не справдилося, не дорівнює брехні.

Також ми перевіряємо, чи не вирвали цитати експертів із контексту. Адже «Подробиці» просувають ідею, ніби всі експерти ледве не свідомо брехали, залякували людей багатогодинними відімкнення електрики й тепла. Дискредитація всієї експертної спільноти неконструктивна і навряд чи допоможе українцям краще розбиратися в новинах.

Проблема №1: нездійснені прогнози не дорівнюють брехні

Автори статті не розібралися у самій логіці прогнозування — вони прирівняли припущення й міркування експертів до магічних передбачень, які мають збуватися зі 100-відсотковою точністю. На їхню думку, якщо попередження експерта не справдилося повністю, це автоматично означає, що експерт або збрехав, або некомпетентний. Такий підхід не лише спрощує, а й викривлює сутність експертного прогнозування.

Варто почати з того, що навіть прогноз погоди, який спирається на складні математичні моделі та масиви даних із тисяч метеостанцій, супутників, аерозондів і радарів, ніколи не є абсолютно точним. Прогноз погоди — це лише ймовірний сценарій, науково обґрунтоване припущення про майбутній стан атмосфери, а не «точне майбутнє».

Прогнози ж суспільних процесів ще складніші, адже залежать від багатьох змінних: економічної ситуації, міжнародного становища, суспільних очікувань, конкретних політичних рішень, ба навіть настрою людей, які приймають ці рішення. Навіть найобґрунтованіші прогнози мають свої межі точності — і зміна будь-якої обставини може суттєво вплинути на кінцевий результат.

До того ж «заднім числом» усі розумні, тому не зовсім коректно оцінювати прогноз уже після того, як подія відбулася. Коли експерт робить припущення, він спирається на наявну на той момент інформацію, аналізує становище й оцінює ризики. Якщо згодом ці чинники змінюються — наприклад, з’являється нова інформація, вживаються додаткові заходи або змінюються обставини — це може зробити попереднє припущення неактуальним. Але це не означає, що воно з самого початку було помилковим чи некоректним.

VoxCheck звернувся за коментарем до Олени Лапенко, генеральної менеджерки у сфері безпеки та стійкості DiXi Group. Вона пояснила, на основі яких чинників формують енергетичні прогнози: «Перший і найголовніший — це доступна генерація. Тобто обсяг електроенергії, який можуть забезпечити АЕС, ТЕС, ГЕС і відновлювані джерела. Враховують планові ремонти, пошкодження від атак і потенціал відновлення. [...] Споживання прогнозують на основі історичних даних, погодних умов (морози чи спека підвищують попит) та економічної активності. Також оцінюють можливості залучення електроенергії з-за кордону, які залежать від технічних лімітів ліній передач і попиту в Європі. Найскладнішим зараз є оцінка ймовірності нових ударів по інфраструктурі, що може вивести з ладу генерацію чи мережі».

Так, відірвані від реальності прогнози й не обґрунтовані достовірною інформацією припущення справді заслуговують на критику. Якщо в основі прогнозу лежать хибні або неповні дані, їх можна і потрібно перевіряти. Наприклад, якби хтось сказав, що взимку Україна взагалі не матиме проблем з електропостачанням, попри масовані ракетні обстріли енергетики, це виглядало б щонайменше недалекоглядно. Натомість прогноз про ймовірні блекаути виглядав цілком адекватно в умовах значного пошкодження енергомережі перед похолоданням і продовження обстрілів.

До речі, і на державному, і на побутовому рівнях підготовка до негативного сценарію — не найгірша ідея. Краще мати зарядну станцію і скористатися нею всього пару разів на місяць, ніж не мати нічого й зустріти зиму з одним лише оптимістичним настроєм.

Проблема №2: ігнорування контексту, в якому робили прогнози

Перенесемось у минуле — осінь 2024-го. Чи були підстави очікувати відімкнення взимку? Так.

Почнемо з найочевиднішого — російського терору. З 2022 року Росія регулярно атакує енергетичну систему України. Напади посилилися з весни 2024 року. З вересня 2022 року по вересень 2024 року Росія здійснила щонайменше 25 масованих атак на українську енергетику. Це понад 1400 випущених ракет різних типів і 500 ударних БПЛА. Загалом за три роки Росія здійснила понад 30 масованих атак на енергетичну інфраструктуру України, з них 13 — у 2024 році.

Не забуваймо і про окупацію. Близько 18 ГВт потужностей недоступно через окупацію обʼєктів генерації. Лише окупація Запорізької АЕС призвела до скорочення наявних потужностей на щонайменше 6 ГВт. До вторгнення станція виробляла близько 20% електроенергії в країні.

Загалом за 2022—23 роки близько половини потужностей було або окуповано, або пошкоджено чи зруйновано. А після весняних атак 2024 року Україна залишилася з третиною своїх довоєнних потужностей.

Улітку 2024 року Україна відчувала гострий дефіцит електроенергії, коли її генерувальні потужності знизилися на 2,3 ГВт нижче пікового попиту в 12 ГВт, навіть попри імпорт. Це повʼязано з інтенсивними обстрілами та плановими ремонтами на АЕС. З цього стану вдалося вийти саме завдяки системним відімкненням.

Восени 2024 року під час чергової хвилі атак на енергосистему планові відімкнення відновили, й тривали вони до грудня 2024 року. Проте найбільш песимістичні прогнози щодо 20-годинних відімкнень не справдилися, переважно через мʼяку зиму, зниження ефективності ударів Росії, підготовчі дії уряду та міжнародну підтримку. І насамперед — протидію ЗСУ.

За словами Олени Лапенко, у прогнозуванні є елемент непередбачуваності: «Точність прогнозу залежить від того, наскільки точно вдається передбачити ці фактори, але непередбачуваність війни та погоди часто вносить корективи. Отже, експерти швидше обрали обережний підхід, наводячи найгірші сценарії. Зима показала, що система витримала краще, ніж очікувалося, але це не привід розслаблятися — вразливість нікуди не зникла, і майбутнє залежить від багатьох змінних, які важко передбачити напевно». 

Однак відімкнення були — як стабілізаційні, так і аварійні. 13 та 25 грудня 2024 року відбулися 12-та й 13-та масовані атаки відповідно, які зумовили чергове повернення графіків погодинних відімкнень, що діяли майже до кінця 2024 року. Відключення для людей у грудні тривали загалом 36% годин місяця.

Тривалість планових відімкнень світла у 2024 році. Джерело: DiXi Group

Навіть 15 березня, за два дні до публікації статті «Подробиць», від російської атаки постраждали енергетичні обʼєкти в Одеській і Дніпропетровській областях, частина жителів залишилася без світла. Якщо відімкнення не зачепили авторів «рейтингу» — це не означає, що їх не було.

Проблема №3: вибіркове цитування

Ми передивилися цитати 13 експертів із рейтингу «Подробиць». І до тлумачення майже кожної є питання: десь анонімні автори тієї статті проігнорували обставини, за яких робили прогнози, а десь не процитували оптимістичний або нейтральний прогноз, озвучений експертом у тій же відповіді.

Покажемо це вибіркове цитування на прикладі п’яти експертів зі статті «Подробиць».

«Подробиці» наводять таку цитату Олександра Харченка, директора Центру досліджень енергетики, за 2 вересня 2024 року:

«Та всеукраїнський блекаут все ще можливий. Після цієї атаки зрозуміло, що статися він може тільки з однієї причини. Про яку чудово обізнаний ворог. Національний блекаут — це каскадна аварія, коли практично всі споживачі країни відключені, єдина енергосистема розпалась на окремі частини, і люди чекають повернення електроенергії кілька днів».

Насправді автори «Подробиць» не до кінця зрозуміли, що мав на увазі Харченко у колонці для «Економічної правди». Одна з його ключових думок — аналіз тактик росіян, які вони використовують для знищення української енергосистеми. Зокрема, він писав, що росіяни завдають ударів по відкритих розподільчих пристроях на підстанціях. Це критичне обладнання, яке передає електроенергію від енергоблоків споживачам, і його знищення може спричинити масштабні перебої в електропостачанні.

За словами Олександра Харченка, ця тактика — типова для росіян. Тож якщо вони її застосують, може трапитися блекаут. Водночас Харченко не казав, що це обов’язково станеться, й не вказував терміни. До того ж у серпні 2024 року росіяни дійсно масовано атакували українські енергооб’єкти, що і було підставою Харченку висловити таку думку на початку вересня.

У жовтні в інтерв’ю експерт казав, що українці можуть зіштовхнутися з відімкненнями, але все залежить від погодних умов, російських атак і того, наскільки вони будуть успішними. Але теж не називав точних показників і періодів. Тобто за «прогноз» видане пояснення того, як діють росіяни, й чим це загрожує.

Ось цитата Вікторії Войціцької, директорки з адвокації в енергетичному секторі Міжнародного центру Української перемоги, за 13 червня 2024 року:

«Якщо будуть продовжуватися такі масові атаки, які ми бачили протягом березня, квітня, травня і на початку червня, якщо у нас буде брак протиповітряної оборони, ПРО і РЕБів, бо у нас все одно не вистачає для того, щоб закрити всі об’єкти, ми можемо опинитися в ситуації, коли електроенергія у нас буде чотири-п’ять годин на добу в кращому випадку».

Вікторія Войціцька справді в інтерв’ю «НВ» повідомила, що на українців могли очікувати обмеження електроенергії. Проте до цього вона сказала, що на обмеження впливають різні чинники: «Тут настільки велика вилка “від” і “до”... Вона настільки величезна і залежить від багатьох факторів, починаючи від того, що ми не можемо спрогнозувати на 100%, яка буде стратегія ворога щодо нищення нашої енергосистеми».

Щобільше, вона казала про відімкнення у контексті масованих атак станом на червень і не стверджувала, що вони обов’язково будуть узимку. Хоча далі в інтерв’ю Войціцька все ж порадила людям готуватися до зими 2024—2025, але її теза радше стосувалася підготовки до найгіршого сценарію, а не категоричних тверджень про неминучий колапс, як це намагаються зобразити невідомі автори у статті на сайті «Подробиць».

Ось як у статті цитують Сергія Коваленка, генерального директора Yasno, за 28 червня 2024 року:

«Українці можуть бути 12 годин без світла взимку: похмурий прогноз від Yasno. За оцінкою генерального директора Yasno Сергія Коваленка, за його базовим прогнозом, українці можуть бути 12 годин без світла взимку, за кращим — по 5—6 годин».

Під час написання цього матеріалу ми помітили, що «Подробиці» видалили зі свого сайту цитату Сергія Коваленка. Однак оригінальна версія збереглася в архіві. Там можна побачити, що журналісти «Подробиць» не просто проігнорували першоджерело та послалися на передрук, а й об’єднали його цитати з двох різних інтерв’ю. 12 червня 2024 року Сергій Коваленко у відповідь на запитання журналіста Forbes Ukraine про відімкнення електроенергії сказав, що варто подивитися на ситуацію у розрізі трьох сезонів: літа, осені та зими. Ситуація взимку, за його словами, залежить від обсягів імпорту електроенергії, ремонту атомних блоків і погоди. Станом на червень прогноз про 5—6 годин на добу з електроенергією здавався йому цілком реалістичним. Попри це Коваленко сказав, що ситуація може покращитися: «Але я думаю, що може бути краще. Тут залежить від того, скільки ми відновимо, тому по прогнозу на зиму я вважаю наступні речі правильними: треба готуватися, виходячи з того, що буде 5—6 годин світла на день. Але наприкінці серпня треба оновити прогноз, тому що ми будемо розуміти, скільки у нас наявної генерації всередині, й тоді можна математично зробити будь-який прорахунок».

Наприкінці червня у коментарі Delo.ua він сказав, що українці взимку можуть бути по 12 годин без світла, але знову повторив, що ситуація може бути кращою, якщо енергетики відновлять усе, що заплановано, а температура буде сприятливою. «Подробиці» не врахували цього та висвітлили лише найгірший прогноз, тоді як експерт озвучив і більш позитивний, який зрештою справдився.

Цитата Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго» за 12 вересня 2024 року:

«Може бути графік “чотири через чотири”, може бути “чотири через шість”. Це залежить від того, наскільки довгим буде період сильних холодів».

У інтервʼю «Економічній правді» Кудрицького попросили дати прогноз щодо ситуації зі світлом взимку. «Подробиці» ж процитували лише одну тезу й не згадали інший фрагмент інтервʼю, який створює важливий контекст: «Мій прогноз серединний. У теплі періоди, коли температура буде вище нуля, ми зможемо обійтися без відімкнень, якщо не станеться якихось подій на об’єктах генерації на 1000 чи 2000 мегаватів. Якщо буде холодний період, наприклад, середньодобова температура — мінус 10, то я не бачу, чим можна покрити дефіцит».

Порівняйте з вирваною цитатою у статті на «Подробицях».

Ще Кудрицький в інтервʼю сказав: «Якщо обстріли будуть такі, які ми бачили раніше, апокаліпсису не буде. Узимку час від часу будуть обмеження електропостачання, але системи тепло- та водопостачання там, де вони централізовані, будуть працювати».

Отже, «Подробиці» вибірково використали лише його припущення щодо можливого графіка відімкнень, не вказавши важливий контекст. Ба більше, навіть у використаній «Подробицями» цитаті Кудрицький не дає категоричних прогнозів, а лише описує можливі варіанти розвитку ситуації.

Ось що казав, за версією статті «Подробиць», Володимир Омельченко, директор енергопрограм Центру Разумкова, 22 серпня 2024 року:

«Без планових відключень ніяк не обійтися. У середньому, гадаю, будуть застосовуватися одна-дві черги. Одна черга — це 4 години, дві — 8 годин. Але в якісь дні буде менше, в якісь — більше. Наприклад, у вихідні, якщо буде не дуже холодно, 0…–3, наприклад, то, можливо, взагалі не буде відключень. Але в холодні дні та в пікові години, гадаю, будуть вводитися і три черги, як мінімум».

Закиди від авторів статті на «Подробицях» на тему того, що прогнози Омельченка коливаються від «узагалі не буде відімкнень» до «відімкнення будуть по 16 годин», не виглядають обґрунтованими. Точно спрогнозувати ситуацію зі світлом було неможливо через низку зовнішніх факторів, на які українські енергетики мали обмежений вплив або взагалі його не мали.

Очевидно, що ризики складної зими справді існували (масштаби руйнувань енергетичної інфраструктури, регулярні російські обстріли, можливі морози взимку), але Омельченко й не стверджував, що тривалі відімкнення стануть неминучими.

До того ж Омельченко сказав у цьому інтервʼю: «Я сподіваюся, що ми зможемо отримати до осінньо-зимового періоду і під час його проходження достатньо обладнання для того, щоб відремонтувати 3 ГВт теплової генерації та гідроенергетики. Це важливо. Якщо ця мета буде досягнута, тоді ми набагато легше пройдемо осінньо-зимовий період». Так і сталося — за 2024 рік відновили 4 ГВт генерації, що зокрема допомогло пройти зимовий період набагато легше, ніж очікувалося.

Як тоді читати прогнози

Попереду нас чекають «прогнози» про літо: чи призведе тепер не холод, а спека до масових відімкнень, чи планує Росія нові удари по енергетиці? Тож важливо не впадати в крайнощі, такі як «усе завершиться за 2—3 тижні», «пропало все» та «не існує надійних прогнозів та експертів».

Головна порада — читати далі гучних заголовків і перекручених цитат. Коли бачите прогноз:

  • шукайте першоджерело: медіа чи блогери не завжди коректно переказують експерта і можуть зловживати клікбейтом;
  • дивіться контекст: коли зробили прогноз, на яку перспективу, яка інформація була доступна на момент коментаря;
  • враховуйте, що спікер може пропонувати кілька сценаріїв: оптимістичний, нейтральний, песимістичний тощо;
  • bsp;     не треба очікувати, що прогноз справдиться на 100%: обставини можуть різко змінитися, експерт може помилятися;
  • нездійснений прогноз необов’язково означає, що перед вами псевдоексперт. Треба зважувати всі чинники: досвід, посаду експерта, чи він фахово коментує лише енергетику, чи всі теми підряд — від війни до економіки, чи поширював раніше фейки й чи визнавав помилки;
  • часом те, що подається чи критикується як прогноз — є просто розмірковуванням і описом одного з можливих сценаріїв від промовця, а не гороскопом на тиждень зі стовідсотковим влучанням. Це запрошення читача думати й аналізувати, пояснення причин, тенденцій і ймовірностей, а не магічне передбачення.

Прогнозуємо, що ці поради знадобляться аудиторії не лише в новинах про відімкнення світла.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
енергетика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Іншого виходу немає, – польський дипломат сказав, як далі діятимуть США на переговорах
24tv
2025-04-27T00:45:11Z
"Поділ територій": прогноз найгіршого сценарію з виходом США з переговорів
GlavRed
2025-04-27T00:28:26Z
США погрожує Росії новими санкціями за небажання завершити війну
Gazeta UA
2025-04-27T00:21:14Z
Американці вважають другий термін Трампа у Білому домі «лякаючим»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T00:15:18Z
Трамп рішуче налаштований вигнати мігрантів з Америки
Gazeta UA
2025-04-26T23:48:44Z
У Києві пройшла зустріч України та НАТО: що обговорювали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T23:10:02Z
Сенатор США пригрозив РФ санкціями у разі відмови від миру з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T23:09:34Z
Ватикан змінив протокол заради Зеленського на церемонії прощання з Папою – The Telegraph
ZN UA
2025-04-26T22:51:27Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Китайська армія захопила острів Сенд-Кей у Південно-Китайському морі, — FT
Фокус
2025-04-27T00:42:41Z
Державна служба: чи можна працювати на ній після 65
ZN UA
2025-04-26T22:21:06Z
Безкарність на колесах: як водії-іноземці уникають штрафів у Польщі
Хвиля
2025-04-26T21:30:03Z
Фомина неділя 2025: як не накликати нещастя і проблеми в Антипасху
Telegraf
2025-04-26T21:21:09Z
Зеленський прибув до Рима на церемонію прощання з Папою Римським
Европейская правда
2025-04-26T21:10:04Z
5 дерев, які треба посадити у дворі: привернуть щастя та благополуччя
24tv
2025-04-26T21:00:14Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-26T20:54:20Z
CNN назвали три несподівані моменти під час похорону Папи Римського
24tv
2025-04-26T20:44:05Z
Відома мережа ресторанів заперечила інформацію про повернення в РФ
ZN UA
2025-04-27T00:42:27Z
Стало відомо, скільки компаній в Україні виробляють дрони
InternetUA
2025-04-26T22:01:27Z
На скільки зросте ціна на хліб: експерт зробив неочікуваний прогноз
GlavRed
2025-04-26T20:42:34Z
McDonald's повернеться на ринок Росії? Офіційна відповідь компанії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T20:33:13Z
Оплата проїзду банківською картою подорожчає: влада оновлює тарифи
Знай
2025-04-26T20:12:56Z
Чи дійсні 100 доларів 1996 року
24tv
2025-04-26T19:36:43Z
Чи мають люди з інвалідністю 3 групи платити земельний податок
24tv
2025-04-26T19:06:46Z
Частину вартості автобусів, причепів і сонячних станцій: який бізнес отримав держпідтримку
24tv
2025-04-26T18:54:13Z
Укрзалізниця запустить поїзд у "особливі" дні: ціна та маршрут
Хвиля
2025-04-26T18:45:00Z
Хто покинув МастерШеф 15 у 9-му випуску – на кухні з фанбазою та переможцями
Факти ICTV
2025-04-26T20:34:32Z
Роман "Погляд медузи" Дереша переміг на Премії книжкових блогерів
ZN UA
2025-04-26T19:52:58Z
У Києві завершився квір-кінофестиваль, який супроводжувала низка скандалів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T18:30:39Z
Попри війну: українські артисти, які випускають російськомовні пісні
24tv
2025-04-26T18:06:33Z
Відомий український музикант після скандального розлучення закрутив новий роман
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T17:48:12Z
"Вийшла заміж" за Росію, а тепер вона так нікому не треба: що говорить про війну уродженка Мукачева Лоліта і де зараз українофобка
Telegraf
2025-04-26T17:39:06Z
2 турецькі серіали про кохання, які захоплюють з перших хвилин
24tv
2025-04-26T17:24:40Z
Ірландію на Eurovision представить співачка з піснею про радянського собаку, яку написала росіянка.
FM-TV
2025-04-26T17:15:25Z
Чому дружина ліквідатора ЧАЕС ображена на лауреатку Нобеля і судиться з HBO
24tv
2025-04-26T16:18:28Z
Житель Миколаївщини сокирою тяжко травмував брата
Украина Криминальная
2025-04-27T00:19:47Z
В Амстердамі підлітки влаштували різанину, є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T23:42:54Z
Поліція Одещини розшукує зниклу неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2025-04-26T23:33:03Z
"Було неймовірно страшно": пасажир літака змусив рейс змінити напрямок через змій на борту
Фокус
2025-04-26T23:15:32Z
Вибух в іранському порту: через масштабну пожежу вже 8 загиблих, постраждалих майже 750
Украина Криминальная
2025-04-26T22:45:24Z
Внаслідок потужного вибуху у порту в Ірані постраждало понад 700 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T22:03:43Z
У Житомирі пролунали вибухи
24tv
2025-04-26T21:45:34Z
Поліцейські розслідують обставини побиття неповнолітньої дівчини в Шевченківському районі столиці
Украина Криминальная
2025-04-26T21:10:08Z
У Тернополі таксист намагався зґвалтувати неповнолітню пасажирку: йому загрожує в'язниця
24tv
2025-04-26T20:46:01Z
Важливо знати: чи можна отримати інвалідність після видалення органу
ZN UA
2025-04-27T00:12:26Z
Вакцина від лишаю може перемогти деменцію: вчені виявили її незвичайний вплив на наш мозок
Фокус
2025-04-26T19:51:40Z
Україна отримала нову партію вакцин для профілактики поліомієліту
360ua.news
2025-04-26T18:21:57Z
Місячний календар краси на травень: у які дні можна робити косметичні процедури
24tv
2025-04-26T17:18:14Z
Чи можна вже їсти ранню полуницю: правда про перші ягоди сезону
24tv
2025-04-26T15:51:52Z
Не відіб'ється на талії: який алкоголь містить найменше калорій
24tv
2025-04-26T14:45:30Z
Кого чекають додаткові пенсійні надбавки
360ua.news
2025-04-26T14:06:43Z
П'яні шимпанзе діляться алкогольними фруктами, щоб інші також сп'яніли
24tv
2025-04-26T14:06:10Z
Навіщо їсти баклажани щодня у сезон: приховані властивості, про які українці не здогадувалися
Знай
2025-04-26T13:51:08Z
В Одесі пролунали вибухи
24tv
2025-04-27T00:18:04Z
Окупанти мали успіх на 4 напрямках фронту, зокрема Бєлгородському: огляд фронту від ISW
24tv
2025-04-26T23:33:10Z
РФ проривається з двох напрямків, бої за Костянтинівку вже можливі - лейтенант ЗСУ
GlavRed
2025-04-26T23:28:08Z
На Запоріжжі – вибухи: працюють сили ППО
24tv
2025-04-26T23:15:09Z
Бої на Курщині тривають, але ситуація не найкраща – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T22:27:45Z
Росіяни накопичують сили та намагаються просуватись на Сумщині - DeepState
GlavRed
2025-04-26T21:48:48Z
Магнітні бурі влуплять одна за одною: коли на Україну чекає затишшя
GlavRed
2025-04-26T21:27:38Z
Хронологія війни – день 1158: ситуація на фронті загострюється, а безпілотники літають над Україною
Telegraf
2025-04-26T21:03:23Z
ЦПД спростував інформацію про захоплення РФ 4 населених пунктів на Сумщині
Факти ICTV
2025-04-26T21:00:28Z
Барселона вирвала перемогу у Реала в божевільному фіналі та стала переможцем Кубка Іспанії-2025
24tv
2025-04-26T23:03:36Z
Барселона — володар Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-26T22:52:15Z
Шахтар – Динамо: онлайн-трансляція українського "Класичного"
24tv
2025-04-26T22:15:13Z
Реал і Арсенал претендують на Субіменді
Football.ua
2025-04-26T21:52:39Z
Ювентус може перехопити трансферну мету Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-26T21:34:56Z
Збірна України «бронзою» завершила виступ на чемпіонаті Європи з дзюдо
УкраинФорм
2025-04-26T21:03:04Z
Рома з Довбиком спробують зупинити чемпіонську ходу Інтера та наблизитися до Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-26T20:54:07Z
1000 голів ще ближче: Роналду оновив світовий рекорд
Football.ua
2025-04-26T20:51:29Z
Реал втратив Менді на самому початку фіналу з Барселоною
Football.ua
2025-04-26T20:31:25Z
Несподіваний улюбленець господинь: салат з буряка на кожен день – склад може здивувати
24tv
2025-04-26T21:36:00Z
Як підготувати дитину до школи: поради КМDШ для батьків майбутніх першокласників
TSN
2025-04-26T20:46:16Z
Як відмити шви між плиткою: стануть білосніжними
24tv
2025-04-26T20:03:30Z
На Молодик у квітні пощастить майже всім: які 5 знаків зодіаку купатимуться в багатстві
GlavRed
2025-04-26T19:27:02Z
Як відрізнити хороший алкоголь від поганого – і розпізнати, що ваш напій зіпсувався
24tv
2025-04-26T19:24:11Z
Гарно смакує і допоможе розслабитись: готуємо улюблений гоголь-моголь
24tv
2025-04-26T18:15:47Z
Як познайомитися з дівчиною: необхідні фрази, якими ви звернете увагу
24tv
2025-04-26T17:42:38Z
Як побутові прилади можуть впливати на швидкість вашого Wi-Fi
InternetUA
2025-04-26T17:19:28Z
Притягнуть здоров'я та удачу: варто посадити біля дому ці 5 дерев
24tv
2025-04-26T17:15:57Z
Чому поліцейські просять водіїв показати язик: відповідь здивує
GlavRed
2025-04-27T00:36:53Z
Автомобіль Oldsmobile 1986 року випуску був проданий як новий після 30-річної перерви
Топ Жир
2025-04-27T00:15:52Z
Особа продала новий 2023 Camaro та збагатіла на $11 тис
Топ Жир
2025-04-26T21:30:07Z
$28 000 електромобіль Slate розриває Інтернет, але чи вже переборений його успіх?
Топ Жир
2025-04-26T20:15:26Z
Приховує корисну функцію: що означає кнопка з стрілкою на брелоку авто
GlavRed
2025-04-26T18:27:57Z
Seres 5 перемагає Tesla Model Y у комфорті, але програє в битві там, де це важливо
Топ Жир
2025-04-26T18:15:06Z
Покупці, будьте обачними: ці вживані автомобілі втрачають вартість швидше, ніж ви думаєте
Топ Жир
2025-04-26T16:45:57Z
Невже до зникнення: у 2025 році Alfa Romeo Stelvio нагадує нам, чому важлива їзда
Топ Жир
2025-04-26T15:45:57Z
Витік патентів розкриває новий Alfa Romeo Stelvio
Топ Жир
2025-04-26T12:30:27Z
Нова гра від авторів Metro не вийшла в день релізу, а огляди журналістів виявилися розгромними
InternetUA
2025-04-27T00:01:16Z
Користувачів Microsoft Office 365 попередили про небезпечну програму хакерів
InternetUA
2025-04-26T23:01:53Z
Microsoft анонсувала нову функцію Recall, яка може шпигувати за користувачами
InternetUA
2025-04-26T21:22:45Z
Телеграм-канал «Типичная Одесса» визнав адміністрування з Росії
InternetUA
2025-04-26T21:04:08Z
Супутник Росії, пов'язаний з розробкою космічної ядерної зброї, міг вийти з ладу, – Reuters
24tv
2025-04-26T20:48:54Z
Китай кличе світ до колонізації Місяця
Portaltele
2025-04-26T20:34:16Z
iPhone 17 під загрозою: Китай намагається зупинити великий "переїзд" Apple до Індії
InternetUA
2025-04-26T20:31:30Z
Як перешкодити iPhone "шпигувати" за власником: 5 налаштувань, які варто вимкнути
Фокус
2025-04-26T20:21:51Z
Що робити, якщо пральна машина погано зливає воду: порада від майстра
GlavRed
2025-04-26T19:27:25Z