MY.UAНовини
З американською зброєю або без неї. Як Україні забезпечити потреби ЗСУ
З американською зброєю або без неї. Як Україні забезпечити потреби ЗСУ

З американською зброєю або без неї. Як Україні забезпечити потреби ЗСУ

Український військово-промисловий сектор вже закриває потреби армії в багатьох сегментах озброєнь, підкреслює народний депутат Ігор Копитін. Тимчасова зупинка постачань американської зброї була для нас черговим сигналом про те, що від мін та снарядів до ракет — усе це має виробляти Україна.

Український військово-промисловий сектор стрімко розвивається та закриває потреби армії в багатьох сегментах озброєнь. Тимчасова зупинка постачань американської зброї була для нас черговим сигналом про те, щоб слід зробити все необхідне для подальшого розвитку українських компаній ВПК і збільшення нашого виробничого потенціалу. Від мін та снарядів до ракет — усе це має виробляти Україна.

Сполучені Штати Америки 4 березня тимчасово зупинили для України військову допомогу й надання даних розвідки. Це була пауза, а не цілковита зупинка постачань зброї зі США. І вже 11 березня за підсумками зустрічі делегацій України та США в Саудівській Аравії стало відомо, що Сполучені Штати негайно скасовують паузу в обміні розвідданими та відновлюють безпекову допомогу Україні.

Проте навіть тимчасова зупинка спровокувала в суспільстві щонайменше подив, а низка експертів висловили застереження щодо майбутнього української оборони. Адже в разі повної зупинки військової допомоги з боку США Україна може втратити до 30% озброєння, необхідного на фронті тут і зараз.

Американська зброя: що отримувала Україна та які позиції є критично необхідними

Нині майже 40% озброєння ЗСУ становить техніка і зброя українського виробництва (включно з довоєнними запасами), 30% — це постачання озброєння з країн Європи. Щодо суто постачань озброєння зі США, то в різний час його частка становила 10–30%. До того ж ще минулого року передбачалося, що 2025-го частка української техніки й боєприпасів в арсеналі ЗСУ зросте до 50%.

Зі США Україна отримала багато боєприпасів різних калібрів, а також мінометні міни, різноманітну бронетехніку — танки Abrams і БМП Bradley, автотехніку, системи HIMARS, гаубиці М-777, батареї ЗРК Patriot. Найкритичнішими для нас у ситуації зупинки постачань від одного з ключових партнерів — США — є втрата нових систем ППО й ракет до них. Звісно, насамперед ідеться про Patriot. Також Україна отримувала від США системи HIMARS і боєприпаси до цих систем. Окрім того, зі Сполучених Штатів постачалися керовані ракети для вертольотів, авіабомби JDAM, протирадіолокаційні ракети HARM.

Все це — необхідні для оборони країни види озброєння, деякі з них досить складно замінити аналогами, наприклад, європейського виробництва. Проте залишається варіант закупівлі необхідних систем і боєприпасів країнами ЄС із подальшим реекспортом до України. Гарна новина про повернення допомоги США вселяє надію та означає, що катастрофи не сталося. Робота триває — наші дипломати постійно на зв’язку з партнерами. Очікуємо найскорішого надходження до України озброєнь, які нині вже на шляху до нас — на території ЄС.

Тим часом країни ЄС уже повідомили про термінове збільшення пакетів військової допомоги. Наприклад, у Німеччині готують пакет військової допомоги Україні на 3 млрд євро, про що нещодавно заявив міністр оборони ФРН Борис Пісторіус. Нещодавно до України з Німеччини та саме від Німеччини вже доставили три ПТРК Patriot і шість зенітно-ракетних комплексів IRiS-T SLM і SLS, та невдовзі очікуємо три системи IRIS-T, SLS і три системи IRIS-T SLM. Звісно, інші країни-партнери теж активно долучаються до термінової допомоги Україні, яка продовжує вести запеклу боротьбу з російською агресією.

Німецькі IRIS-T на службі в Україні

Власна зброя: як замінити американські озброєння

Український військово-промисловий комплекс активно розвивається, і ми вже здатні постачати 40% озброєнь через внутрішнє виробництво, поступово збільшуючи частку саме українських боєприпасів, техніки й систем у загальному обсязі потрібного на фронті озброєння.

Нині українські підприємства ВПК цілком покривають потреби армії в таких сегментах, як fpv-дрони й боєприпаси до них, водні дрони, бронеавтомобілі, міномети, артилерійські системи. В Україні активно розвивається власне виробництво боєприпасів. Так, у нас поки немає власних альтернатив HIMARS і Patriot, але за сприяння європейських партнерів ми все ж маємо отримати багато важливого озброєння, зокрема й ППО та ракет до протиповітряних систем.

Фактично кілька днів тому Міністерство оборони України підписало меморандум про взаєморозуміння з німецькою компанією "Diehl Defence", яка виробляє зенітні ракетні комплекси ППО і ПРО IRIS-T. Документ передбачає збільшення постачання ракет і систем протиповітряної оборони втричі, а також відкриває шлях до великих індустріальних проєктів, що посилять українську ППО. Також ми очікуємо, що посилити нашу протиповітряну оборону зможуть італійські системи Samp-T.

Українські підприємства вже виробляють і 155-міліметрові снаряди, які раніше постачалися зі США. Проте цьогоріч є високі шанси, і про це вже казали в уряді, що ми зможемо наростити і їхнє виробництво, і виробництво артилерійських систем та інших снарядів, щоб максимально закрити потреби на фронті. Українські компанії виробляють мінометні міни й артилерійські снаряди, гаубиці, броньовані машини, БпЛА, системи радіоелектронної боротьби, роботизовані комплекси, морські дрони. Наші вже доволі відомі САУ "Богдана", РСЗВ "Вільха-М", ЗРК "Кільчень", ракета-дрон "Паляниця" — це лише частка того потенціалу, яким володіє вітчизняний ВПК.

Українські виробництва БпЛА виробляють уже більше, ніж може "переварити" державне замовлення для оборонних потреб. Цьогоріч компанії запланували вийти на 5 млн FPV-дронів, і я сподіваюся, що за допомоги своєчасних рішень з боку держави ці плани будуть реалізовані.

Важливо, що в Україні почали з’являтися спільні проєкти з відомими світовими виробниками. До прикладу, 2023 року було зареєстроване спільне підприємство "Укроборонпрому" і "Rheinmetall", і нині вже працює цех для ремонту бронетехніки, а завод з виробництва боєприпасів "Rheinmetall" розпочне роботу в Україні 2026 року. Українські компанії вже мають підписані домовленості про спільне виробництво з такими відомими компаніями, як "Thales", "Hexadron", "Amentum Services" і дочірніми компаніями "Colt CZ". Є інформація, що виробник бойових машин M2/M3 Bradley — компанія "BAE Systems" може запустити повноцінне виробництво в Україні. Усі ці важливі ініціативи в разі реалізації мають гарантовано посилити нашу оборонну промисловість.

Інвестиції, підтримка, розвиток: як можна допомогти українському ВПК уже зараз

Є багато питань, як саме підвищити виробничий потенціал ВПК. Потрібно допомогти підприємствам знайти надійних інвесторів у країнах-партнерах, забезпечити прозорі та прості процедури створення спільних підприємств. Варто підійти з вдалими рішеннями й до відкриття експорту української зброї. Також потрібна активна робота з банками та стабільне фінансування пільгової кредитної програми. Маємо запровадити довготермінові контракти з виробниками ВПК, забезпечуючи їхнє стабільне фінансування. А ще — співпрацювати з країнами-партнерами над залученням прибутків від заморожених російських активів, які можна було б інвестувати в посилення нашого ВПК.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Важливо Переозброїтися разом із Європою: як Україні знайти реальні гарантії безпеки
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
В департаменті освіти і науки повідомили, коли почнуться літні канікули в Одесі у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-28T14:16:17Z
Унікальний мешканець українських водойм опинився на межі зникнення
Telegraf
2025-04-28T14:12:52Z
Прийдуть невдачі: що в жодному разі не можна робити 29 квітня
GlavRed
2025-04-28T14:12:36Z
Вчителька з США встановила рекорд зі швидкісного дихання вогнем
360ua.news
2025-04-28T14:03:30Z
2 роки Brave1 і оборонна революція: Федоров пояснив, чому майбутнє за ШІ-армією та армією дронів
24tv
2025-04-28T14:03:30Z
Росія готує нову армію біля кордонів із НАТО – WSJ
ZN UA
2025-04-28T14:00:43Z
«Залишилась тільки донечка». Військовий через обстріл Києва втратив дружину і дім
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:00:09Z
Ісламабад готується до війни: ВПС Пакистану розгорнули JF-17 з китайськими ракетами
Фокус
2025-04-28T13:57:36Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Втікати Януковичу у 2014 році допомагав особистий охоронець Путіна Морозов, – прокурор
24tv
2025-04-28T14:15:30Z
Білий дім: Трамп наполягає на постійному припиненні вогню і розчарований поведінкою лідерів України та Росії
Vlasti
2025-04-28T14:12:03Z
Сьогоднішній блекаут у Європі називають одним з найбільших в новітній історії, – Financial Times
24tv
2025-04-28T14:03:43Z
Гра проти Трампа: чому Путін різко оголосив про готовність до переговорів без умов
24tv
2025-04-28T14:03:31Z
Німеччина задіює «надзвичайну статтю» ЄС щодо витрат на оборону
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:03:13Z
"Навіщо чекати до 8 травня?". Сибіга відреагував на запропоноване Путіним "перемир'я"
Лига
2025-04-28T14:01:29Z
Лідери 19 країн: хто приїде до Путіна на парад у Москві 9 травня
24tv
2025-04-28T13:54:36Z
Парламент повертається до питання запровадження держнагляду за ОМС
ZN UA
2025-04-28T13:52:03Z
Відчуження з "переворотом": як ОККО отримала землю для будівництва на відомому курорті
Telegraf
2025-04-28T14:15:48Z
Блекаут в Європі: що відбувається в аеропортах ЄС
24tv
2025-04-28T14:09:42Z
Від 35 гривень за літр: АЗС показали відмінність у цінах на бензин, дизель та автогаз на Київщині та Львівщині
Хвиля
2025-04-28T14:01:21Z
Чи можна переказувати кошти на свою картку і в яких обсягах
24tv
2025-04-28T14:00:59Z
Дотації на корів, овець та кіз: тваринникам виплатили 386,5 млн грн
AgroPortal
2025-04-28T14:00:46Z
200 євро в гривнях: скільки це зараз
24tv
2025-04-28T14:00:22Z
Долар дорожчає, наблизившись до важливого психологічного рівня
24tv
2025-04-28T13:51:04Z
Банки не хочуть фінансувати зелену енергетику в Україні через боргову кризу на енергоринку – інвестори
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:45:16Z
Подорожчання хліба в Одесі: до яких коливань в цінах готуватися
Политека
2025-04-28T13:31:04Z
Український режисер розірвав контракт щодо постановки опери в Ізраїлі через участь росіян
Детектор М
2025-04-28T14:03:27Z
Євробачення змінює правила: EBU встановила обмеження щодо використання прапорів для учасників
24tv
2025-04-28T14:03:17Z
Це за межею людяності, – сестра Івасюка емоційно звернулась до зрадниць Повалій та Лорак
24tv
2025-04-28T14:01:47Z
Одне дешеве взуття стане найкращим у 2025 році: як воно виглядає
24tv
2025-04-28T14:00:43Z
Тіна Кароль: «Я стала вдовою в 28, а у 40 готова зазирнути в очі іншого чоловіка»
Вива
2025-04-28T13:57:12Z
Учасниця з Ізраїлю на "Євробаченні-2025" поїде на конкурс у супроводі тих, хто пережив напад ХАМАС
Комсомольская правда
2025-04-28T13:55:17Z
Максим Бородін, Sex Improv, варʼєте «Рояль», Yurcash і Jazz Day: найяскравіші події весни
Вива
2025-04-28T13:48:09Z
«Це огидне лайно»: Педро Паскаль з The Last Of Us закликав бойкотувати серіал про Гаррі Поттера
ITC
2025-04-28T13:46:28Z
Стрічку показували після 24 лютого: скандальний серіал, у якому головну роль зіграла росіянка
24tv
2025-04-28T13:45:28Z
$10 тис. за сприяння в одержанні земельної ділянки в оренду – за хабарництво засуджено депутата міськради на Київщині
Украина Криминальная
2025-04-28T14:12:14Z
У Франції відновили електропостачання після блекауту, який зачепив Іспанію і Португалію
Европейская правда
2025-04-28T14:07:35Z
У Швеції трьох підлітків визнали винними у нападі на офіс ізраїльської компанії
Европейская правда
2025-04-28T14:07:04Z
На Ізюмщині двоє чоловіків загинули, намагаючись розібрати на металобрухт підбиту САУ
Украина Криминальная
2025-04-28T13:57:32Z
$30 тис. за незаконний перетин кордону з Молдовою – затримано одного з організаторів схеми
Украина Криминальная
2025-04-28T13:42:43Z
У Європі стався масштабний блекаут — не працюють метро, аеропорти та інтернет
ITC
2025-04-28T13:28:38Z
Названо одну з можливих причин масштабного блекауту в Європі
1News
2025-04-28T13:24:12Z
В Європі стався блекаут: не працює транспорт, мільйони людей залишились без світла
TSN
2025-04-28T13:15:40Z
Атака на Київ 24 квітня: кількість жертв зросла до 13
Факти ICTV
2025-04-28T13:10:33Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Розміром з монету: 7-річній дитині імплантували найменше штучне серце у світі
ITC
2025-04-28T13:28:27Z
Чи дійсно вживання сала сповільнює старіння: відповідь фахівця
TSN
2025-04-28T13:10:19Z
Смертоносна їжа: вчені показали продукти, які вкорочують життя
Факти ICTV
2025-04-28T12:36:22Z
Ашвагандха — природна альтернатива лікам чи черговий ризик здоров’ю?
360ua.news
2025-04-28T12:00:09Z
Як позбутися другого підборіддя: найефективніші способи
24tv
2025-04-28T11:21:52Z
Жири і цукор атакують мозок швидше, ніж ви наберете зайву вагу
360ua.news
2025-04-28T11:03:51Z
Кого можуть мобілізувати з 3 групою інвалідності у 2025 році: пояснення
Лига
2025-04-28T09:24:51Z
Швидко, дешево і смертельно небезпечно: вчені розповіли про небезпеку ультрапереробленої їжі
Фокус
2025-04-28T08:57:36Z
Прогноз погоди в Києві та області на 29 квітня: Україну накриє потужний антициклон
Политека
2025-04-28T14:16:58Z
На Харківському напрямку відбулося сім боєзіткнень, на Куп’янському росіяни двічі штурмували позиції Сил оборони — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-28T14:16:13Z
Новий графік маршруток у Харківській області: що змінилося для пасажирів
Политека
2025-04-28T14:01:47Z
Гороскоп на 29 квітня: Стрільцям шалено пощастить, а у Дів почнеться хаос у житті
Telegraf
2025-04-28T14:00:17Z
На Тернопільщині знайшли перші останки людей, які могли стати жертвами Волинської трагедії
Комсомольская правда
2025-04-28T13:54:39Z
Прогноз погоди у Дніпрі на 29 квітня: синоптики попередили про холод
Политека
2025-04-28T13:45:50Z
У Черкасах через атаку "Шахедів" пошкоджена інфраструктура: містян закликають вимкнути газ
24tv
2025-04-28T13:45:05Z
У Чернігові кондуктор насміхався над захисницею України: відреагувала влада
24tv
2025-04-28T13:39:13Z
З окупованої Херсонщини повернули чотирьох дітей
1News
2025-04-28T13:25:03Z
Як отримати пишне цвітіння клематісу: експерт розкриває важливі деталі
GlavRed
2025-04-28T14:12:56Z
Дуже ефективний засіб: як до блиску помити вікна чаєм
24tv
2025-04-28T14:09:45Z
Бур'яни у дворі зникнуть, якщо обприскати їх одним простим засобом
GlavRed
2025-04-28T14:07:24Z
Як помити вікна ззовні, якщо живете на високому поверсі: простий лайфхак
24tv
2025-04-28T13:45:56Z
Чому не можна обламувати гілля бузку: знають лише найдосвідченіші садівники
Gazeta UA
2025-04-28T13:39:05Z
Гель чи порошок: майстер розповів, що краще для пральної машини
GlavRed
2025-04-28T13:25:34Z
Такої не купиш у магазині, а готується дуже просто: картопляна ковбаса
24tv
2025-04-28T13:24:12Z
Як облаштувати місце під сходами: 5 стильних способів
24tv
2025-04-28T13:12:03Z
Експерти відповіли, чи шкідливий маргарин для здоров’я і з чого його виготовляють
TSN
2025-04-28T13:10:53Z
Відомо, що сказав Дюбуа після того, як штовхнув Усика на дуелі поглядів
24tv
2025-04-28T14:15:27Z
Лудогорець на чолі з Йовічевичем 14-й раз поспіль став чемпіоном Болгарії
Football.ua
2025-04-28T14:03:14Z
Хто виграє Лігу Європи?
Football.ua
2025-04-28T14:01:07Z
Реал Мадрид зв'язувався з Клоппом — Marca
Football.ua
2025-04-28T13:49:30Z
Чемпіонату світу з хокею: Україна здобула першу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:40:13Z
"Варто назвати трилогію": легендарний боксер обрав ідеального суперника для Усика
24tv
2025-04-28T13:24:34Z
Чоловіча юнацька збірна України з волейболу сенсаційно здобула путівку на Євро-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:00:34Z
Тенісний турнір у Мадриді зупинили внаслідок знеструмлення
24tv
2025-04-28T12:57:46Z
Анчелотті може очолити збірну Бразилії на початку червня
Football.ua
2025-04-28T12:55:05Z
BMW презентувала новий гоночний спорткар M2 Racing
AutoCentre
2025-04-28T14:16:59Z
Цей Б/В Кібервантажівка Продана За $6K Більше, Ніж Нова
Топ Жир
2025-04-28T14:00:49Z
I квартал 2025 року: Виручка Групи — €11,7 млрд завдяки сильним результатам продуктів
AutoCentre
2025-04-28T13:45:47Z
Бразильські тролейбуси отримали автономний хід до 300 км
AutoCentre
2025-04-28T13:40:58Z
Nissan відродить знамениту позашляхову модель у новому форматі
Фокус
2025-04-28T13:21:26Z
Презентація нового Citroen C5 Aircross: оновлена стильна зовнішність, електромобільна опція та великий дисплей
Топ Жир
2025-04-28T13:15:03Z
Чоловік купує назад власний викрадений Civic Type-R, не усвідомлюючи, що це його власний автомобіль
Топ Жир
2025-04-28T13:00:25Z
Справа не лише у зарплатах. Чому власний автомобіль у СРСР був розкішшю
Telegraf
2025-04-28T12:57:16Z
Huawei показав салон преміального електричного седана Maextro S800
AutoGeek
2025-04-28T12:55:07Z
Чат-боти Meta вели еротичні розмови з неповнолітніми — розслідування WSJ
ZN UA
2025-04-28T14:10:51Z
Бюджетні смартфони до 15000 гривень: доступна альтернатива для щоденних завдань
24tv
2025-04-28T14:03:53Z
Колишні працівники OpenAI благають заборонити майбутні розробки компанії через загрозу людству
24tv
2025-04-28T14:01:06Z
Який телефон купити, коли бюджет обмежений: огляд демократичних Android-смартфонів
Фокус
2025-04-28T14:00:44Z
Ніхто не знає, що всередині: вчені досліджують амфору із затонулого середньовічного корабля
Фокус
2025-04-28T14:00:35Z
Скільки часу середностатистична молодь витрачає на телефон: статистика шокує
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:51:05Z
Чому люди по всьому світу вибирають MacBook від Apple
Portaltele
2025-04-28T13:49:52Z
Яєшня над розплавленим металом: ведучий Дмитро Комаров попрацював металургом на «Запоріжсталі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:39:37Z
Huawei працює над найпотужнішим процесором для штучного інтелекту
360ua.news
2025-04-28T13:34:23Z