MY.UAНовини
З американською зброєю або без неї. Як Україні забезпечити потреби ЗСУ
З американською зброєю або без неї. Як Україні забезпечити потреби ЗСУ

З американською зброєю або без неї. Як Україні забезпечити потреби ЗСУ

Український військово-промисловий сектор вже закриває потреби армії в багатьох сегментах озброєнь, підкреслює народний депутат Ігор Копитін. Тимчасова зупинка постачань американської зброї була для нас черговим сигналом про те, що від мін та снарядів до ракет — усе це має виробляти Україна.

Український військово-промисловий сектор стрімко розвивається та закриває потреби армії в багатьох сегментах озброєнь. Тимчасова зупинка постачань американської зброї була для нас черговим сигналом про те, щоб слід зробити все необхідне для подальшого розвитку українських компаній ВПК і збільшення нашого виробничого потенціалу. Від мін та снарядів до ракет — усе це має виробляти Україна.

Сполучені Штати Америки 4 березня тимчасово зупинили для України військову допомогу й надання даних розвідки. Це була пауза, а не цілковита зупинка постачань зброї зі США. І вже 11 березня за підсумками зустрічі делегацій України та США в Саудівській Аравії стало відомо, що Сполучені Штати негайно скасовують паузу в обміні розвідданими та відновлюють безпекову допомогу Україні.

Проте навіть тимчасова зупинка спровокувала в суспільстві щонайменше подив, а низка експертів висловили застереження щодо майбутнього української оборони. Адже в разі повної зупинки військової допомоги з боку США Україна може втратити до 30% озброєння, необхідного на фронті тут і зараз.

Американська зброя: що отримувала Україна та які позиції є критично необхідними

Нині майже 40% озброєння ЗСУ становить техніка і зброя українського виробництва (включно з довоєнними запасами), 30% — це постачання озброєння з країн Європи. Щодо суто постачань озброєння зі США, то в різний час його частка становила 10–30%. До того ж ще минулого року передбачалося, що 2025-го частка української техніки й боєприпасів в арсеналі ЗСУ зросте до 50%.

Зі США Україна отримала багато боєприпасів різних калібрів, а також мінометні міни, різноманітну бронетехніку — танки Abrams і БМП Bradley, автотехніку, системи HIMARS, гаубиці М-777, батареї ЗРК Patriot. Найкритичнішими для нас у ситуації зупинки постачань від одного з ключових партнерів — США — є втрата нових систем ППО й ракет до них. Звісно, насамперед ідеться про Patriot. Також Україна отримувала від США системи HIMARS і боєприпаси до цих систем. Окрім того, зі Сполучених Штатів постачалися керовані ракети для вертольотів, авіабомби JDAM, протирадіолокаційні ракети HARM.

Все це — необхідні для оборони країни види озброєння, деякі з них досить складно замінити аналогами, наприклад, європейського виробництва. Проте залишається варіант закупівлі необхідних систем і боєприпасів країнами ЄС із подальшим реекспортом до України. Гарна новина про повернення допомоги США вселяє надію та означає, що катастрофи не сталося. Робота триває — наші дипломати постійно на зв’язку з партнерами. Очікуємо найскорішого надходження до України озброєнь, які нині вже на шляху до нас — на території ЄС.

Тим часом країни ЄС уже повідомили про термінове збільшення пакетів військової допомоги. Наприклад, у Німеччині готують пакет військової допомоги Україні на 3 млрд євро, про що нещодавно заявив міністр оборони ФРН Борис Пісторіус. Нещодавно до України з Німеччини та саме від Німеччини вже доставили три ПТРК Patriot і шість зенітно-ракетних комплексів IRiS-T SLM і SLS, та невдовзі очікуємо три системи IRIS-T, SLS і три системи IRIS-T SLM. Звісно, інші країни-партнери теж активно долучаються до термінової допомоги Україні, яка продовжує вести запеклу боротьбу з російською агресією.

Німецькі IRIS-T на службі в Україні

Власна зброя: як замінити американські озброєння

Український військово-промисловий комплекс активно розвивається, і ми вже здатні постачати 40% озброєнь через внутрішнє виробництво, поступово збільшуючи частку саме українських боєприпасів, техніки й систем у загальному обсязі потрібного на фронті озброєння.

Нині українські підприємства ВПК цілком покривають потреби армії в таких сегментах, як fpv-дрони й боєприпаси до них, водні дрони, бронеавтомобілі, міномети, артилерійські системи. В Україні активно розвивається власне виробництво боєприпасів. Так, у нас поки немає власних альтернатив HIMARS і Patriot, але за сприяння європейських партнерів ми все ж маємо отримати багато важливого озброєння, зокрема й ППО та ракет до протиповітряних систем.

Фактично кілька днів тому Міністерство оборони України підписало меморандум про взаєморозуміння з німецькою компанією "Diehl Defence", яка виробляє зенітні ракетні комплекси ППО і ПРО IRIS-T. Документ передбачає збільшення постачання ракет і систем протиповітряної оборони втричі, а також відкриває шлях до великих індустріальних проєктів, що посилять українську ППО. Також ми очікуємо, що посилити нашу протиповітряну оборону зможуть італійські системи Samp-T.

Українські підприємства вже виробляють і 155-міліметрові снаряди, які раніше постачалися зі США. Проте цьогоріч є високі шанси, і про це вже казали в уряді, що ми зможемо наростити і їхнє виробництво, і виробництво артилерійських систем та інших снарядів, щоб максимально закрити потреби на фронті. Українські компанії виробляють мінометні міни й артилерійські снаряди, гаубиці, броньовані машини, БпЛА, системи радіоелектронної боротьби, роботизовані комплекси, морські дрони. Наші вже доволі відомі САУ "Богдана", РСЗВ "Вільха-М", ЗРК "Кільчень", ракета-дрон "Паляниця" — це лише частка того потенціалу, яким володіє вітчизняний ВПК.

Українські виробництва БпЛА виробляють уже більше, ніж може "переварити" державне замовлення для оборонних потреб. Цьогоріч компанії запланували вийти на 5 млн FPV-дронів, і я сподіваюся, що за допомоги своєчасних рішень з боку держави ці плани будуть реалізовані.

Важливо, що в Україні почали з’являтися спільні проєкти з відомими світовими виробниками. До прикладу, 2023 року було зареєстроване спільне підприємство "Укроборонпрому" і "Rheinmetall", і нині вже працює цех для ремонту бронетехніки, а завод з виробництва боєприпасів "Rheinmetall" розпочне роботу в Україні 2026 року. Українські компанії вже мають підписані домовленості про спільне виробництво з такими відомими компаніями, як "Thales", "Hexadron", "Amentum Services" і дочірніми компаніями "Colt CZ". Є інформація, що виробник бойових машин M2/M3 Bradley — компанія "BAE Systems" може запустити повноцінне виробництво в Україні. Усі ці важливі ініціативи в разі реалізації мають гарантовано посилити нашу оборонну промисловість.

Інвестиції, підтримка, розвиток: як можна допомогти українському ВПК уже зараз

Є багато питань, як саме підвищити виробничий потенціал ВПК. Потрібно допомогти підприємствам знайти надійних інвесторів у країнах-партнерах, забезпечити прозорі та прості процедури створення спільних підприємств. Варто підійти з вдалими рішеннями й до відкриття експорту української зброї. Також потрібна активна робота з банками та стабільне фінансування пільгової кредитної програми. Маємо запровадити довготермінові контракти з виробниками ВПК, забезпечуючи їхнє стабільне фінансування. А ще — співпрацювати з країнами-партнерами над залученням прибутків від заморожених російських активів, які можна було б інвестувати в посилення нашого ВПК.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Важливо Переозброїтися разом із Європою: як Україні знайти реальні гарантії безпеки
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Міністр оборони Німеччини розніс Путіна на партійній конференції
Европейская правда
2025-06-27T21:00:49Z
Зеленський провів "Технологічну Ставку": позначені пріоритети з виробництва дронів
Хвиля
2025-06-27T20:57:46Z
Американські суди не зможуть блокувати укази Трампа
Gazeta UA
2025-06-27T20:48:55Z
Засуджена до 14 років за держзраду матір екснардепки від Партії регіонів, вийшла із СІЗО
ГЛАВКОМ NET
2025-06-27T20:36:59Z
Німецькі соціал-демократи обрали нове партійне керівництво
УкраинФорм
2025-06-27T20:33:31Z
Де найактивніше працює російська пропаганда: в ЦПД розкрили деталі
TSN
2025-06-27T20:33:13Z
У Європі введуть обов'язкові роботи для біженців: за відмову каратимуть
GlavRed
2025-06-27T20:27:57Z
Трамп вигадав "неймовірну" пропозицію для Ірану, але не врахував головного
24tv
2025-06-27T20:15:44Z
Безугла назвала ідельного прем'єра
ГЛАВКОМ NET
2025-06-27T20:09:14Z
Ідеальне доповнення до будь-якої страви: "ходовий" салат, який готують вже роками
24tv
2025-06-27T21:00:35Z
Як обрати ідеальний острів для відпочинку на Азорах
24tv
2025-06-27T20:33:20Z
Гороскоп на 28 червня: Овнам - переоцінка цінностей, Ракам - емоційне вигоряння
FaceNews
2025-06-27T20:30:41Z
Цей десерт стане улюбленим: 2 інгредієнти – і морозиво вже у вашій морозилці
24tv
2025-06-27T19:42:27Z
Чим іноземців вражає українська їжа: британка розповіла, чому вважає її "неймовірною"
24tv
2025-06-27T19:18:42Z
Змії навіть не підповзуть до вашого двору: посадіть на ньому ці рослини
24tv
2025-06-27T19:18:35Z
Календар рибалки на липень 2025 року: дні найкращого кльову
ГЛАВКОМ NET
2025-06-27T19:00:32Z
Буде як новий: лайфхаки, що допоможуть почистити килимок для вулиці та продовжать його життя
24tv
2025-06-27T18:57:51Z
Рахунки за світло зменшаться на 40%: яке налаштування потрібно змінити у пралці
GlavRed
2025-06-27T18:27:11Z
Учені змогли запобігти частій втраті зору: ключем до успіху став унікальний білок
Фокус
2025-06-27T18:12:20Z
Вушна сірка здатна вказати на небезпечну хворобу до її розвитку: у цьому вченим допоміг ШІ
Фокус
2025-06-27T18:06:23Z
Які аналізи потрібно здати перед сексом з новим партнером
24tv
2025-06-27T17:42:50Z
Це вам не звичайна консервація: приготуйте кабачки так, і всі проситимуть рецепт
Telegraf
2025-06-27T17:24:18Z
Хто в Україні має право на довічну інвалідність у 2025 році
24tv
2025-06-27T17:15:32Z
10 продуктів, які допоможуть вам знизити стрес
Знай
2025-06-27T15:51:15Z
Мозок мільйонів людей опинився в небезпеці: вчені звинувачують у всьому популярні напої
Фокус
2025-06-27T15:51:11Z
Яка робота найбільше підвищує ризик діабету
24tv
2025-06-27T15:24:01Z
Учені хочуть використовувати нікотин для лікування симптомів COVID: у чому його перевага
Фокус
2025-06-27T15:12:09Z
Японія заборонила продаж Google Pixel 7 через патентний спір із Pantech
InternetUA
2025-06-27T20:36:56Z
Полегшення для гаманців: яка категорія продуктів подешевшає на 15%
Знай
2025-06-27T20:12:37Z
Ухилянтів витрусять до нитки: штрафи суттєво зростуть – ТЦК лютуватиме
Знай
2025-06-27T19:30:53Z
Опалення за новими правилами: кого більше не змусить переплачувати
Знай
2025-06-27T19:12:11Z
В Україні знизились ціни на молоко: що цьому посприяло
24tv
2025-06-27T19:03:42Z
Наскільки зросла середня зарплата за місяць
24tv
2025-06-27T19:03:41Z
У долара проблеми: фунт стерлінгів близький до рекорду
24tv
2025-06-27T18:39:49Z
У Європі рекордно впала ціна на газ та тлі зниження ризиків на Близькому Сході
УкраинФорм
2025-06-27T18:12:26Z
Ціни на продукти в липні: що подешевшає, а зросте у вартості
Знай
2025-06-27T18:06:49Z
Український інститут національної пам’яті очолив Олександр Алфьоров
УкраинФорм
2025-06-27T20:33:07Z
Привітання з днем народження для Марини: добірка найкращих побажань та листівок
Telegraf
2025-06-27T20:21:57Z
Робота для пенсіонерів у Дніпрі: найактуальніші вакансії з хорошою зарплатою
Политека
2025-06-27T19:30:00Z
Лійка без дірки: чоловік замовив товар на Amazon і дуже здивувався, коли отримав його
Фокус
2025-06-27T19:27:39Z
Генштаб: СБУ та ССО вразили чотири російські Су-34 на аеродромі "Маринівка"
Хвиля
2025-06-27T19:27:26Z
Головнокомандувач армії Швеції: купимо зброю, яка уражатиме цілі в Росії
Европейская правда
2025-06-27T19:15:57Z
Дослідження уламків ракети "Орєшнік" розкрило особливості її конструкції
InternetUA
2025-06-27T19:07:29Z
День Конституції України: привітання та картинки
ZN UA
2025-06-27T19:04:30Z
"Хочеш зняти показники? Годуй!" Пернаті охоронці лічильника насмішили українців
Telegraf
2025-06-27T18:36:12Z
Злісні вегетаріанці: на Херсонщині виявили нашестя сарани
1News
2025-06-27T20:36:49Z
"Одеса — не російське місто": Труханов вилаявся матом при жителях міста
Фокус
2025-06-27T20:06:46Z
Ворог атакує Україну "Шахедами": куди летять дрони, де наразі лунає тривога
24tv
2025-06-27T20:06:40Z
Нова система оплати за проїзд у Миколаєві: що змінилося для місцевих жителів
Политека
2025-06-27T20:00:12Z
Ефект стереокартинок: у Києві обговорюють квартиру з оригінальним дизайном за 8 млн гривень, але є нюанс
Фокус
2025-06-27T19:45:37Z
У вихідні в Україні буде сильний вітер, а на півдні та сході - дощі з грозою
Комсомольская правда
2025-06-27T19:37:48Z
У Києві перекриють центр 28 червня
Gazeta UA
2025-06-27T19:24:57Z
Через заходи у центрі Києва 28 червня зміняться деякі тролейбусні маршрути
Украина Криминальная
2025-06-27T19:15:24Z
Літо та осінь будуть надзвичайно складними через активні наступи ворога
360ua.news
2025-06-27T19:12:54Z
Справа Назарія Гусакова: під час обшуків поліція затримала його довірену особу
ZN UA
2025-06-27T20:24:52Z
Гвинтівку дав батько: 10-річний хлопчик вистрелив у груди другу з пневматики
24tv
2025-06-27T20:21:45Z
На Хустщині викрили масштабну схему збуту нелегальних тютюнових виробів через Telegram: справу скеровано до суду
InternetUA
2025-06-27T20:14:27Z
Удар РФ по Самару на Дніпропетровщині: загиблих знову побільшало, четверо людей "важкі"
FaceNews
2025-06-27T19:06:37Z
На Вінниччині заброньованого чоловіка двічі побили у ТЦК: триває розслідування, - ЗМІ
TSN
2025-06-27T19:06:35Z
Стрілянина в Одесі: що відомо про потерпілого та нападників
TSN
2025-06-27T18:54:03Z
У лікарні помер житель Херсона, якого атакував російський дрон
УкраинФорм
2025-06-27T18:39:20Z
Під виглядом працівників поліції та ТЦК вимагали гроші у призовників
Украина Криминальная
2025-06-27T18:09:30Z
У Японії стратили через повішання "вбивцю з Twitter" - хто такий Такахіро Сираїсі
InternetUA
2025-06-27T18:00:24Z
Новий преміальний позашляховик Infiniti вже на ринку, проте його ціна вас здивує
Топ Жир
2025-06-27T20:48:45Z
Наступний ексклюзив від Lamborghini прихований під цим покривалом
Топ Жир
2025-06-27T20:03:38Z
Водії скаржаться, що їхні позашляховики витрачають занадто багато мастила, але Volkswagen вважає це допустимим
Топ Жир
2025-06-27T18:33:52Z
Розвиває 80 км/год: у США створили надпотужний гірський електробайк
Фокус
2025-06-27T17:36:16Z
Ексклюзив найвищого ґатунку: представлено неймовірний "Гелендваген" для мисливців
Фокус
2025-06-27T17:21:04Z
Останній автомобіль, який ви очікували б піймати за швидкість і наркотики — це Ford Model T
Топ Жир
2025-06-27T17:03:17Z
100 привітань з покупкою автомобіля
Мій Харків
2025-06-27T16:37:57Z
Цей Mercedes G-Class поєднує скандинавську міфологію з розкішними броньованими елементами
Топ Жир
2025-06-27T16:18:43Z
Єдина емблема, яку BMW намагалася приховати на електричній версії M3
Топ Жир
2025-06-27T15:33:53Z
Не перевантажують, а надихають: 3 легкі мінісеріали для відпочинку
24tv
2025-06-27T20:42:39Z
YOGEN – "Mono" – 4 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-06-27T20:09:08Z
До її стилю не можна залишитись байдужим: як одягається шикарна Лорен Санчес
24tv
2025-06-27T19:54:12Z
Сердючку передумали карати за російську мову: мовний омбудсмен назвав причину
GlavRed
2025-06-27T19:33:14Z
Названо 100 найкращих фільмів XXI століття: які стрічки потрапили до переліку
GlavRed
2025-06-27T19:27:11Z
Від таємного роману до "весілля року": історія кохання Джеффа Безоса та Лорен Санчес
24tv
2025-06-27T18:48:53Z
Від телеведучої до нареченої засновника Amazon: хто така Лорен Санчес
24tv
2025-06-27T17:36:50Z
Їх відео розірвало TikTok: як хор "Гомін" став сенсацією, а соліст – улюбленцем соцмереж
24tv
2025-06-27T17:30:07Z
Понад 100 років історії бібліотеки Ханенків показують у виставці в Києві
УкраинФорм
2025-06-27T17:00:16Z
NVIDIA RTX 3080 Ti та AMD Ryzen 7 3800X за $30 — американець купив ПК в комісійці
ITC
2025-06-27T20:31:13Z
ЦПД спростував фейк про $80 млн «вкрадених» українцями в Ізраїлі
InternetUA
2025-06-27T19:51:51Z
В AirPods Pro 3 з’являться п’ять нових функцій
Portaltele
2025-06-27T19:48:12Z
Українців захистять від спаму та шахраїв: оператори зможуть блокувати аферистів
Хвиля
2025-06-27T19:33:28Z
У Великій Британії пройде велика перевірка популярного сайту для дорослих
ГЛАВКОМ NET
2025-06-27T19:30:29Z
Дослідження насторожило: яку ціну готовий заплатити ШІ, щоб не бути вимкненим
GlavRed
2025-06-27T19:27:22Z
Стофутовий Ferrari ковзає по воді без використання палива
Топ Жир
2025-06-27T19:18:18Z
Вчені вперше «зловили» повільний землетрус у реальному часі
Portaltele
2025-06-27T18:49:02Z
Новий геймплей аркадного екшену Terminator 2D: No Fate захопив гравців
24tv
2025-06-27T18:27:34Z
Лемкін офіційно залишив Шахтар та став гравцем Твенте
Football.ua
2025-06-27T20:48:08Z
Катерина Усик взяла участь у незвичайній фотосесії у короткій сукні
24tv
2025-06-27T20:42:49Z
Легкоатлет Погорілко встановив національний рекорд на 400-метрівці
УкраинФорм
2025-06-27T20:36:57Z
Кидок, що змусив заговорити світ: як український атлет став головною зіркою чемпіонату
GlavRed
2025-06-27T20:27:31Z
Заміна Лукману? Аталанта узгодила трансфер із Англії за 22,5 млн євро
Football.ua
2025-06-27T20:24:27Z
Зірка чоловічого тенісу розповів, як проводить свій день, щоб залишатися у формі в 38 років
24tv
2025-06-27T20:15:11Z
Догодили союзникам Путіна: УЄФА змінив перелік господарів футзального Євро-2026
24tv
2025-06-27T20:09:38Z
Жиру повертається до Франції та стане гравцем Лілля — Романо
Football.ua
2025-06-27T20:00:58Z
Директор Мілана: Меньян залишиться в команді на наступний сезон
Football.ua
2025-06-27T19:57:46Z