MY.UAНовини
Брехня на детекторі правди — як здолати «чорних» поліграфологів
Брехня на детекторі правди — як здолати «чорних» поліграфологів

Брехня на детекторі правди — як здолати «чорних» поліграфологів

Брехня на детекторі правди — як здолати «чорних» поліграфологів

На служителів детектора брехні впала тінь фальсифікацій.

Сьогодні поліграф має широкий попит у криміналістиці, сферах державної безпеки та судової експертизи, де навіть сумніви в чесності експертів загрожують позитивам попередніх років і репутації професії.

Проте кілька випадків наводять на думку, що в бочці правди таки могла розчинитися ложка облуди.

Зважаючи на те, що проходження поліграфа є одним із ключових етапів перевірок у багатьох силових відомствах та базовим елементом публічного доведення доброчесності, хотілося б мати більше довіри до поліграфології.

Що відбувається в цій царині, як не дати їй перетворитися на шоу з елементами не завжди чесного заробітку? Де в цій професії межі моралі та чи справді в ній головне — заробити гроші від замовника експертних послуг, а не встановити істину?

Про це й була розмова ZN.UA з докторкою психологічних наук та президенткою Всеукраїнської асоціації поліграфологів Тетяною Морозовою.

— Пані Тетяно, в загальному розумінні пройти поліграф — означає залізобетонно підтвердити свою невинуватість і непричетність до справи, з якою тебе пов’язують правоохоронні органи або громадський осуд. Однак низка недавніх гучних скандалів із можливою фальсифікацією експертних висновків явно свідчить про хибність такої тези. Чи зможе вітчизняна поліграфологія захиститися від дискредитації, яку, схоже, власноруч собі створює?

— Кожна професія стикається з випадками, коли хтось із її представників починає використовувати професійні знання й навички в особистих меркантильних інтересах, нехтуючи писаним чи неписаним кодексом професійної честі. В нашій галузі обертаються великі гроші. Тисячі у твердій валюті — звична ставка на «чорному» ринку за свідомо підроблений і вигідний для замовника результат тестування.

Проте ми намагаємося захистити професійну честь від таких випадків. Наша професія загалом і в Україні зокрема надто важко себе утверджувала, довго домагалася визнання, щоби зараз в очах суспільства скотитися до рівня продажництва.

— Що таке «чорний» ринок поліграфологічних послуг і хто його формує?

— Життя сповнене ситуацій, коли хтось за будь-яку ціну зацікавлений приховати певні факти й видати брехню за правду. Це може бути що завгодно. Не лише політичні питання чи корумпованість чиновників. Навіть дослідження для перевірки на подружню невірність.

За нечесний висновок зацікавлені особи інколи готові платити в десятки разів більше, ніж за чесний. Однак наша професія покликана виявляти правду, розрізняти добро та зло. Це категорії моралі. Поліграфологія — це точно не інструмент виключно заробітку.

Переважна більшість українських поліграфологів працює чесно та гідно. Однак є «спеціалісти», готові вислухати свого замовника, не відмовити йому, навіть якщо його прохання суперечить самій суті професії.

На мою думку, завдання поліграфологів полягає, зокрема, й у викритті таких «колег». Ми не можемо заплющувати очі на їхні діяння, бо втрачаємо довіру суспільства. Недаремно серед професіоналів будь-якої галузі — від простого шевця до геніального науковця — є поняття «цехової честі».

А як забезпечити потрібний для клієнта результат? Підкрутити сенсори й давачі, щоби поліграф спотворював його реакції?

— Це погляд пересічної людини на нашу роботу. Сьогодні всі сучасні, починаючи з шестиканальних і вище, прилади українського та американського виробництва, представлені в нас на ринку, дають змогу отримувати чіткі фізіологічні показники обстежуваних як реакції на питання (стимули) поліграфолога.

Ми маємо можливість фіксувати несанкціоновані навмисні рухи обстежуваних, які спотворюють ці реакції, виявляти ознаки інтоксикації, що нерідко є наслідком уживання обстежуваним напередодні дослідження алкоголю, наркотиків, фармакологічних препаратів. Якщо людина перебуває в стані, що суперечить вимогам об’єктивного дослідження, то поліграфолог має відмовитися його проводити.

Тож ось вам перший варіант фальсифікацій — поліграфолог бачить, що фізіологічні показники обстежуваного не підлягають експертній оцінці, але ігнорує це й продовжує працювати. Як вивести такого «спеціаліста» на чисту воду? Витребувати в нього поліграми й віддати їх на аудит іншому фахівцю.

Варіант другий — імітація дослідження, надання висновку без його проведення. Я була шокована, коли з’ясувала, що таке справді може бути. Давачі кріпляться, навіть робиться салонне фото для висновку, але цим усе й обмежується. Як це викрити? Знов-таки витребувати відеозапис процедури дослідження та поліграми, перевірити, чи збігається час запису поліграм із часом проведення дослідження, зазначеним у висновку.

— Важко зберегти чистоту професії, коли Інтернет переповнений рекламою, де всім охочим стати поліграфологом відверто обіцяють вручити такий інструментарій, таку методику, яка дасть змогу почути замовника та заробити гроші.

— З усією відповідальністю зазначу, що в Україні за роки становлення нашої професії з’явилося багато професіоналів, які вміють працювати з «найпідготовленішими» обстежуваними. І з тими, яких професійно готували до протидії, і з тими, яких навчали «пояснювати реакції». Ми маємо великий досвід одержання за допомогою поліграфа інформації навіть у, здавалося б, украй безнадійних ситуаціях. Завдяки нашим спеціалістам неодноразово знаходили тіла жертв, речові докази, викривали шпигунів і зрадників тощо.

Але зовсім інша річ, коли в спотворенні результату тестування зацікавлений сам поліграфолог. Для цього потрібно «підкрутити» не датчики, а методику обстеження. Тому третій варіант фальсифікацій — умисне порушення методики або використання таких методик, відповідність поліграфного дослідження яким неможливо перевірити через їх відсутність у доступних джерелах.

Методика обов’язково має бути у бібліотечних фондах. Ніхто не має права вигадати якусь методику й застосовувати її без опублікування, без чіткого зазначення, що і як робити, а чого не можна робити взагалі. Ми маємо справу з людьми, їхньою репутацією. І це працює в обидва боки: катастрофічно небезпечно як назвати непричетного причетним, так і вивести з-під підозри державного зрадника, злочинця, корупціонера.

— А хто може викрити на брехні того, хто сам має виявляти неправду?

— На моє переконання, яке я невпинно публічно доводжу, громадські організації поліграфологів мають боротися з намаганнями порушувати методику досліджень.

Слід враховувати, що методика — це не лише правила розстановки питань, а й час фіксації реакції на питання. Неприпустимо, аби він був меншим за 15 секунд. У нас є «поліграфологи-заробітчани», які фіксують реакції по 5–8 секунд! Це дає змогу тестувати швидше та заробляти більше. Однак висновки, отримані в результаті такої роботи, нікчемні: тестування, проведене в режимі «кулеметної черги», — це імітація, а не робота!

Діючи так, поліграфолог дискредитує себе як спеціаліста, свідомо заперечуючи незмінні закони фізіології вищої нервової діяльності людини.

Взагалі методики, яка передбачає фіксацію реакції за 5–8 секунд, немає. Оці секунди спричиняють тектонічні зсуви в професії, сіють зуби дракона, негативні наслідки яких не забаряться. По суті, за час, коли має фіксуватися реакція на одне питання, фіксується реакція на три. Про яку достовірність може йтися?

Будь-які негативні тенденції мають закономірність зростати в геометричній прогресії. Після скорочення часу заміру реакцій «скоростріли» почали зменшувати кількість тестів в опитувальнику. Означений підхід називають «передовим», «унікальним» і навчають його тільки в одному місці особливо просунуті викладачі.

На сьогодні «5–8-секундники» так розійшлися, що навіть проводять перетестування за спеціалістами, які виконували дослідження за вимогами прийнятих методик, і пишуть протилежні висновки: був причетним — став непричетним.

Ще кілька років такої роботи, й українці винесуть поліграф за дужки.

Що робити тим, хто випадково потрапив в руки фальсифікаторів?

— Замовникам послуги треба уважно читати договір. Шахраї-поліграфологи від початку зазначають там швидке знищення матеріалів дослідження: поліграм, відео. От протестували — й ледь не за добу мають право знищити сліди своїх «подвигів», щоб їх ніхто не міг проаналізувати, оскаржити. Аргументують тим, що «не хочуть, аби під час обшуку поліграми потрапили до правоохоронних органів». Це смішно. Що це за поліграфологи й чим вони займаються, якщо є об’єктами розслідування правоохоронців і спецслужб?

Як поводитися з такими «винахідливими бізнесменами»? Просто не мати з ними справи. На ринку достатньо професійних моральних спеціалістів. Навіщо йти до шахраїв?

Але якщо вже ви стали жертвою догідливих поліграфологів — не пасуйте, вимагайте висновок, поліграми, відео дослідження — й давайте все на аудит.

— Чи є дієві інструменти покарання спеціалістів, які свідомо викривляють результати поліграфних перевірок?

— Покарання — тільки через втрату репутації та, відповідно, замовлень. Велике значення має розголос. Розголос убиває репутацію, а для поліграфолога вона — на вагу золота. Пересічні громадяни легко купуються на рекламу поліграфних послуг, вони часто щиро вірять у те, що поліграфолог є додатком до поліграфа, а вже техніка, мовляв, не вводить в оману.

Однак заможні замовники хочуть отримати все за вищим розрядом. І саме ті, хто готовий платити, є й найприскіпливішими до репутації поліграфолога. Якщо такі люди йдуть до відомих фальсифікаторів — будьте певні, це не випадковість, вони добре все вивчили й знають, хто їм погодиться «допомогти».

У США Американська асоціація поліграфологів відіграє значну роль у контролі над діяльністю спеціалістів. У Японії основними запобіжниками фальсифікацій та порушень методики є стандарти професійної діяльності — порушувати їх неприпустимо.

Простого рішення проблеми, на жаль, немає. В ідеалі, якого ми прагнемо, мають бути міцні професійні громадські організації, які стежать за чистотою рядів. Мають працювати стандарти, що прописують обов’язковість дотримання методик і алгоритмів дій поліграфолога. І чи не головне — небайдужість суспільства, готовність викривати фальсифікаторів, давати їм по руках, заслужено вбивати їхню репутацію через розголос нечесних дій.

Наприклад, свого часу спільноту поліграфологів Великої Британії струсонув скандал, коли було доведено, що один із членів Британської асоціації поліграфологів сфальшував експертний висновок за результатами поліграфної перевірки Андрія Лугового на предмет його причетності до отруєння полонієм Олександра Литвиненка. Той поліграфолог поїхав до Москви й провів там тестування, взявши за роботу суму, що більше нагадувала оплату потрібного результату.

Однак у суді в Британії витягли на світ божий усе — поліграми, висновок, покликали експертів-психологів із академічного середовища. Бо сфальсифікувати абсолютно непомітно в поліграфі все ж таки неможливо.

У нас був випадок, коли поліграфолог тестував дев’яти- й одинадцятирічних дітей у справі, що гриміла перед виборами президента 2009 року. Тоді «чорні» політтехнологи топили фракцію БЮТ вигаданою справою «педофілів із Артеку». Й використали поліграф як доказ «факту зґвалтувань», яких, як виявилося після виборів, насправді не було.

Чи дозволено тестувати дітей такого віку? Звісно ж, ні. Але тоді цього ніде не було прописано. Вперше про вікові обмеження при проведенні поліграфних досліджень було зазначено в ДСТУ щодо використання комп’ютерного поліграфа при проведенні судових психологічних експертиз, який набрав чинності 1 травня 2024 року. Вважаю ухвалення цього розробленого нами стандарту великою фаховою перемогою.

Сподіватися на чиюсь мораль, як показує досвід, марна справа. Тицьнути в порушення стандарту — дієвіше. Стандарт дався нам нелегко, проти нього боролися певні впливові сили, але ми перемогли. Впевнена, що будуть інші нормативні документи, які б’ють по руках фальсифікаторів. Принаймні я присвячую цьому напряму немалу частку свого життя.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Видно навіть з космосу: чому в Австралії червона земля
GlavRed
2025-04-01T01:03:04Z
Швидкісний Wi-Fi на борту: United отримала дозвіл на літаки зі Starlink
InternetUA
2025-04-01T01:01:16Z
Чим відрізняються 2 дідусі: треба мати "зір орла", щоб помітити відповідь за 31 секунду
GlavRed
2025-04-01T00:36:44Z
Маленькі провідники між світами: чому давні люди водили дітей у глибокі печери
Telegraf
2025-03-31T23:57:08Z
Рідкісний середньовічний артефакт знайшли у Польщі
Gazeta UA
2025-03-31T22:39:20Z
Відомий біткоїн-майнер вирушить у космос на ракеті SpaceX
InternetUA
2025-03-31T22:01:22Z
3 пристрої "вампіри", які споживають найбільше електрики, коли вимкнуті: про це знають одиниці
24tv
2025-03-31T21:45:01Z
Арктична тривога: тонкий лід може призвести до хаосу глобальних океанських течій
Portaltele
2025-03-31T20:49:02Z
Безкінечна енергія для авто і домівок: китайці хочуть побудувати гігантську космічну електростанцію
InternetUA
2025-03-31T20:42:06Z
Картинки з днем народження з квітами: порадуйте іменинницю найкрасивішим привітанням
Telegraf
2025-04-01T01:36:24Z
"Я роблю це за бабки": маленький українець вигадав оригінальний бізнес і став героєм курйозного відео
Telegraf
2025-04-01T01:24:10Z
Китай почав військові навчання навколо Тайваню, назвавши президента острова «паразитом»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T01:12:10Z
Повістки розносить пошта: що буде, якщо не забрати лист від ТЦК
Telegraf
2025-04-01T00:36:08Z
Як навчитися заробляти кошти? Експрезидент «Київстару» пояснив, з чого треба почати
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T23:21:02Z
Сирський заявив про зменшення втрат особового складу після оновлення курсу військової підготовки
ZN UA
2025-03-31T22:45:00Z
Зміни з 1 квітня у ВЛК: до чого готуватись чоловікам
Telegraf
2025-03-31T22:21:21Z
Державні та міжнародні свята та пам’ятні дати в квітні 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T22:00:42Z
Стежать за "буденністю життя" громадян: чати ОСББ читають правоохоронці, - поліція
Фокус
2025-03-31T21:51:16Z
Кубок України з футболу: розклад всіх матчів 1/4 фіналу, відео голів
ZN UA
2025-03-31T22:45:14Z
Лаціо — Торіно 1:1 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-03-31T21:31:21Z
Сельта втратила очки з Лас-Пальмасом
Football.ua
2025-03-31T21:01:07Z
Лаціо втратив перемогу над Торіно під завісу зустрічі
Football.ua
2025-03-31T20:42:35Z
Ермосо воліє залишитися в Баєрі після оренди, а не повертатися до Роми
Football.ua
2025-03-31T20:25:04Z
Реал може купити Бруну Фернандеша
Football.ua
2025-03-31T19:51:29Z
Голанд пропустить більшість фінальної частини сезону через травму
Football.ua
2025-03-31T19:46:57Z
Сане готовий піти на зменшення зарплати заради Баварії — Арсенал слідкує за ситуацією
Football.ua
2025-03-31T19:22:01Z
Бондар: Захисники збірної України непогано зіграли з бельгійцями у матчі-відповіді
Football.ua
2025-03-31T19:16:46Z
Календар рибалки на квітень 2025: коли краще ловити рибу?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T01:00:49Z
ЗСУ мають успіх біля Торецька, росіяни тиснуть на Курщині: аналіз боїв та карта фронту від ISW
24tv
2025-04-01T00:09:48Z
У Рівному скасували заплановані обмеження водопостачання: що сталося
ZN UA
2025-03-31T23:31:33Z
Скандальне поєднання фото української дитини та окупанта: фотоконкурс визнав помилку
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T23:06:45Z
Рашисти застосовують боєприпаси з хімречовинами на Куп’янському напрямку
Украина Криминальная
2025-03-31T22:45:49Z
Ситуація в Торецьку загострюється, Росія впритул наближається до позицій ЗСУ, – DeepState
24tv
2025-03-31T22:27:43Z
ЗСУ за тиждень знищили понад 400 ворожих артилерійських систем
Gazeta UA
2025-03-31T22:09:47Z
Рух проспектом Шухевича у Києві обмежать 1 квітня: що відомо
VGorode
2025-03-31T21:54:53Z
Проєкт "Торгівля": Bihus розкрив деталі схеми Комарницького з "розпилу" землі у Києві
Фокус
2025-03-31T21:10:15Z
Чому не можна відмовляти собакам у вилизуванні: що станеться, якщо їм заборонити
GlavRed
2025-03-31T23:27:28Z
Урожай будете збирати відрами, якщо посадити помідори поруч з однією рослиною
GlavRed
2025-03-31T23:27:17Z
Скільки років вашому коту насправді? Як правильно порахувати
Telegraf
2025-03-31T21:33:57Z
Гороскоп на квітень 2025: один знак зодіаку набереться сміливості змінити своє життя
GlavRed
2025-03-31T21:28:27Z
Найгірші сторони людини за знаком зодіаку: які демони сидять у кожному з нас
GlavRed
2025-03-31T21:28:00Z
Її часто плутають з суфле: рецепт повітряної запіканки з сиру – не треба ні граму манки
24tv
2025-03-31T20:57:45Z
6 речей, які ніколи не можна класти в пральну машинку: будьте дуже обережними
24tv
2025-03-31T20:45:56Z
Жінки з цими іменами славляться своєю терплячістю: хто потрапив у перелік
Telegraf
2025-03-31T19:51:25Z
Притягнете нещастя: ось де в домі ніколи не можна залишати одяг
24tv
2025-03-31T19:42:16Z
Трамп знову наробив заяв: підтвердив готовність вводити санкції проти Росії та накинувся на Україну
Telegraf
2025-04-01T01:54:32Z
Дехто досі не знає, як діяти: чи здатна Росія на відкриту агресію проти країн НАТО
24tv
2025-04-01T01:27:51Z
Рейтинг Дональда Трампа падає: опитування
ZN UA
2025-04-01T00:58:48Z
Країни G5+ заявили про готовність посилити тиск на Москву
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T00:57:06Z
Прихильник Трампа потрапив під авто під час неудачного протесту проти Tesla
Топ Жир
2025-04-01T00:45:55Z
Мобілізація "буде божевільною": в Держдумі РФ готують жорстке рішення для росіян
GlavRed
2025-04-01T00:27:29Z
Трамп сказав, у якому випадку може ввести мита на російську нафту
24tv
2025-04-01T00:27:20Z
Огидна логіка: Трамп навмисно не звільняє членів своєї команди, які проштрафилися
24tv
2025-04-01T00:24:17Z
Трамп використовує важелі влади: юридичні фірми та університети змушені поступитися
Хвиля
2025-04-01T00:09:18Z
Щонайменше 6 жертв: обвинуваченого в серії зґвалтувань рівнянина засудили, а тоді відпустили з-під варти, — ЗМІ
Фокус
2025-04-01T01:15:18Z
Пожежа в автосалоні Tesla в Римі знищила 17 масківських авто
Украина Криминальная
2025-03-31T23:33:58Z
Чергові російські агенти? У Львові поліція затримала пару з вибухівкою
Telegraf
2025-03-31T21:57:01Z
У Львові затримали двох підлітків із вибухівкою: що відомо
Фокус
2025-03-31T21:16:06Z
У «ДНР» внаслідок ДТП за участю мікроавтобуса і вантажівки загинули шість людей, а семеро зазнали поранень
Antikor
2025-03-31T20:57:01Z
Житель Житомира заявив про напад у ТЦК: поліція розпочала перевірку
Antikor
2025-03-31T20:27:32Z
Підозрілий пожежа спалює 17 нових Tesla в автосалоні у Римі
Топ Жир
2025-03-31T20:03:55Z
Бійка через російську музику у Києві: чи дійсно військовий є працівником ТЦК
24tv
2025-03-31T19:57:50Z
У Кривому Розі молодик підірвав на вулиці гранату посеред ночі
24tv
2025-03-31T19:21:59Z
"Стрибнула з вікна й побігла": 17-річна донька Євгена Кошового тікала з дому
GlavRed
2025-03-31T23:27:58Z
"Я буду здивований": Кондратюк оцінив шанси Ziferblat на перемогу на Євробаченні
GlavRed
2025-03-31T21:27:34Z
Така ж напруга і динаміка: 4 цікаві серіали для тих, хто фанатіє від "Гри престолів"
24tv
2025-03-31T21:03:37Z
Лілі Філліпс розповіла, чому вона ридала після згадки про секс зі 101 чоловіком за день
24tv
2025-03-31T20:57:10Z
Подольська публічно розповіла про розрив із путіністом Пресняковим - деталі
GlavRed
2025-03-31T20:27:44Z
Акторка Леся Самаєва поділилася досвідом пережитих домагань у шкільні роки та закликала дівчат говорити про такі інциденти
Antikor
2025-03-31T19:57:48Z
Криваві та моторошні: 6 найкращих фільмів про вампірів, від яких мурашки по тілу
24tv
2025-03-31T19:30:37Z
Лідер популярного рок-гурту вступив до ЗСУ: "Коли повернусь - не знаю"
GlavRed
2025-03-31T19:27:55Z
"Стоїмо в молитвах": Овсієнко показалася на людях після свого зникнення
GlavRed
2025-03-31T19:27:08Z
Чи мобілізують чоловіка з дерматитом. Усе залежить від тяжкості хвороби
Telegraf
2025-03-31T23:45:30Z
Позбудетесь хронічного болю у спині: чим особливий японський метод сну
Gazeta UA
2025-03-31T21:39:18Z
Погана новина для багатьох: названо найгіршу та найкращу позу для сну
GlavRed
2025-03-31T20:27:22Z
В Україні знизять ціни на ще понад 100 ліків
УкраинФорм
2025-03-31T20:18:36Z
Як зробити чудодійне добриво з яєчної шкарлупи: декілька простих кроків
GlavRed
2025-03-31T19:27:15Z
Безпечні морепродукти для алергіків: революція в харчуванні
360ua.news
2025-03-31T19:15:00Z
Популярна дієта може посилювати лібідо
24tv
2025-03-31T19:09:49Z
Харчові звички з СРСР, які заважають вам схуднути
24tv
2025-03-31T18:03:59Z
Здорове старіння починається у молодості
360ua.news
2025-03-31T18:03:39Z
Не менше 16 тис. грн. Яка має бути зарплата, аби призначили таку пенсію в 2025
Telegraf
2025-04-01T00:33:36Z
Оплата за газ: чи може зрости з 1 квітня
ZN UA
2025-04-01T00:13:12Z
Бренди відновлюють рекламу в X з обережними витратами, щоб не провокувати Ілона Маска
InternetUA
2025-04-01T00:01:30Z
Перерахунок пенсії, ціни на цигарки, завершення опалювального сезону: що зміниться з 1 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T23:09:59Z
Франція оштрафувала Apple на €150 млн за порушення антимонопольного законодавства
iPress
2025-03-31T22:22:12Z
Індійська фірма обманювала Францію, постачаючи електрооптику в Росію, - розслідування
Antikor
2025-03-31T20:51:47Z
Українські облігації рекордно впали на тлі сумнівів у підписанні мирної угоди
Antikor
2025-03-31T20:43:04Z
Росія експортувала золота на 13,6 мільярда доларів у 2024 році, обійшовши ПАР і Гану
Antikor
2025-03-31T19:48:24Z
Ethereum переживає найгірший період за останні сім років
ITC
2025-03-31T19:43:16Z
Водіїв закликали не ігнорувати білий дим з вихлопної труби: у чому причина
GlavRed
2025-04-01T01:33:12Z
Керівника пожежників, який кинув каміння в раритeтний Nissan 270R, позивають на $500,000
Топ Жир
2025-04-01T01:30:35Z
Новий Lamborghini Urus втратив цілість через відсутність однієї VIN-платівки
Топ Жир
2025-04-01T00:00:30Z
Чому ця дорога в Пенсильванії тепер нагадує хитрого змія
Топ Жир
2025-03-31T23:30:22Z
Ціни на опції для годинника Bugatti Tourbillon такі ж абсурдні, як і ви гадаєте
Топ Жир
2025-03-31T23:15:33Z
Астон Мартін втратив майже половину своєї вартості за декілька років, коштувавши $880 тис
Топ Жир
2025-03-31T22:21:09Z
Директор "А95" розповів про проблеми з продажем авто в сервісному центрі МВС
Antikor
2025-03-31T21:01:51Z
Новий електричний паркетник Mazda може нарешті створити проблеми для Model Y
Топ Жир
2025-03-31T20:45:21Z
Renault та Nissan закріплюють співпрацю, Nissan отримує нову модель Twingo
Топ Жир
2025-03-31T20:15:57Z