MY.UAНовини
Місія ООН не зупинить війну: чому блакитні шоломи не можуть гарантувати безпеку України
Місія ООН не зупинить війну: чому блакитні шоломи не можуть гарантувати безпеку України

Місія ООН не зупинить війну: чому блакитні шоломи не можуть гарантувати безпеку України

Миротворці ООН на українському фронті — це не вирішення питання, а просто політичний жест або марна трата ресурсів, вважає військовий експерт Дмитро Снєгирьов. Для захисту України від майбутньої агресії потрібно щось інше, потрібні реальні гарантії безпеки.

Днями The Telegraph оприлюднив інформацію, що президент Франції Емманюель Макрон розглядає можливість створення місії для захисту України під час потенційної майбутньої мирної угоди під егідою Організації Об'єднаних Націй.

За інформацією видання, Макрон підняв тему альтернативи ООН на саміті Європейської ради разом з генеральним секретарем ООН з питань безпеки Антоніу Гутеррешем, який був гостем зібраних лідерів ЄС.

"Будь-які миротворчі сили ООН потребують схвалення Ради Безпеки. Оскільки і Росія, і потенційно США виступають проти цього, перспективи виглядають примарними", — йдеться у публікації The Telegraph.

Наразі французький президент вивчає різні сценарії, які могли б замінити відправлення європейського військового контингенту до України. Макрон разом зі Стармером намагаються сформувати "коаліцію охочих" для формування миротворчих сил за підтримки гарантій безпеки США.

Раніше, в інтерв'ю Le Parisien, Макрон заявляв, що Україна як суверенна держава має право запрошувати союзні країни для розміщення миротворчого контингенту, і це не є питанням, яке має вирішувати Росія. Крім того, Макрон заявив, що європейські держави не потребують дозволу Кремля для ухвалення такого рішення.

Зауважу, що ухвалення рішення про введення миротворчої місії ООН має пройти кілька етапів, що займе не менше року. І на кожному з них Україну очікують підводні камені. Консультації, голосування, формування бюджету, питання розміщення, логістики. Це може стати глухим кутом.

Вже на першому етапі – консультацій – можуть виникнути серйозні суперечності. Зокрема, консультації про можливість місії проходять з обома сторонами конфлікту, які повинні дати згоду.

Навіть якщо Росія дасть згоду, починається етап технічної оцінки. Представники ООН виїжджають в зону конфлікту й оцінюють весь спектр питань, з якими зіштовхнеться місія – військова складова, політична, релігійна, соціально-економічна.

Підводний камінь технічної оцінки в тому, що таку характеристику представники ООН можуть дати лише за умови гарантій їхньої безпеки. Тобто, якщо російські окупанти таких гарантій не нададуть, то місія не виїде.

За умови подолання цих двох етапів рішення про мандат місії має затвердити Радбез ООН.

Скільки часу забере формування миротворчих сил у структурах ООН?
Фото: З відкритих джерел

Основна функція миротворців визначається в залежності від мандату миротворчої місії. Або це підтримання миру – тоді вони стоять між двома протиборчими сторонами і кожна зі сторін розуміє правила поведінки. Або це примус до миру – тоді миротворці беруть активну участь у бойових діях.

Але мандат місії може заблокувати Росія, яка має право вето. У Кремлі вже заявили, що можливість розгортання іноземного миротворчого контингенту Росія категорично відкидає. За словами міністра закордонних справ Росії Лаврова, розміщення військ країн НАТО в Україні неприйнятне для Москви.

Потенційну миротворчу місію прокоментував і прессекретар російського диктатора Пєсков. Він фактично повторив тези Лаврова про "неприйнятність" цього сценарію: мовляв, із цього "не вийде нічого хорошого". А представниця МЗС країни-окупанта Марія Захарова пригрозила "залученням країн у прямий збройний конфлікт", якщо країни Заходу відправлять в Україну миротворців.

Коментуючи неодноразово озвучену категоричну незгоду країни-агресора з ідеєю розміщення в Україні миротворчого контингенту, очільник МЗС України Андрій Сибіга підкреслив, що "ми будемо робити все те, що відповідає нашому національному інтересу і що дійсно гарантує безпеку України на довготривалий період".

Утім можна піти на голосування через Генасамблею. Але виникає питання, чи набере Україна 2/3 голосів членів Генасамблеї ООН.

З приводу контингенту місії. Цифри, про які говорять європейські партнери, – до 30 тисяч миротворців, – є просто смішними з огляду на масштаби фронту. Лінія бойового зіткнення становить близько 1200 кілометрів. Навіть за дуже поміркованими оцінками українського президента, потрібно до 100 тисяч військовослужбовців.

Однак повністю відкидати цю ідею все ж не варто. Треба створювати дипломатичні паски вже безпосередньо для європейських партнерів. "Будь ласка, ми готові розмовляти. 30 тисяч нас задовільняє, давайте 30 тисяч". Це буде вже як військовим, так і інформаційним тиском на Росію. Ми маємо використовувати навіть цей поміркований варіант гарантій безпеки.

Але найскладніше питання — фінансування. Всі основні витрати беруть на себе члени Радбезу. 29% надають США, Росія — лише 3,5%.

Тобто на кожному пункті введення миротворчої місії ООН нас чекають підводні камені. Голосування, формування бюджету, контингенту, питання розміщення, логістики.

Втім, є й важливий юридичний аспект, про який поки що не говорять у європейських столицях, але який може стати перепоною для подібних кроків, коли справа дійде до діла.

Стаття 17 Конституції України забороняє розміщення військових баз іноземних держав на території країни. Тобто для того, щоб вимагати військової присутності іноземних держав, треба робити кроки назустріч, а саме щодо зміни чинної Конституції. І це буде політичний сигнал як партнерам, так і, відповідно, Росії, що ми дійсно готові до розміщення військового контингенту як гаранта безпеки на майбутнє.

Важливо Наземні війська, авіація та флот: що робитимуть миротворчі сили в Україні, — Bloomberg

Наразі обговорення можливого розгортання миротворчого контингенту в Україні триває.

Утім президент України Володимир Зеленський переконаний, що миротворча місія ООН не може бути альтернативою військовому контингенту або гарантіям безпеки.

"Що стосується ООН — при всій повазі, ООН нас не захистить від окупації або бажання Путіна прийти знову. Ми не бачимо ООН як альтернативу контингенту або гарантіям безпеки. Ми підтримуємо розумні, логічні стосунки з ООН, з представниками та генсекретарем, але ООН не може бути альтернативою гарантіям безпеки", — заявив він під час спільної пресконференції з президентом Чехії Петром Павелом.

На його переконання, якщо ООН не матиме мандату захищати Україну, Путін знов прийде до нас із війною.

"Безумовно, коли є війська, є ППО і кораблі, є літаки і є серйозна армія, є реальна розвідка наших партнерів тут, в Україні, піти проти такої інфраструктури небезпечно для росіян", — висловив свою думку президент.

Зі свого боку, начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов висловив сумнів щодо того, що введення миротворчих сил стане дієвою гарантією безпеки для України.

Він зазначив, що не пам'ятає випадків, коли розміщення миротворців справді вирішило б проблему і припинило агресію.

"Покажіть мені хоч одну країну у світі, де введення миротворців спрацювало. Може, десь і є, але я такого випадку не пам'ятаю. Я цікавився, багато прикладів розбирав. Ніде. То чи можна вважати це гарантією? Очевидно, під питанням. Ну, давайте скажемо так: просто під питанням", – зауважив очільник ГУР МОУ.

Навіть в американських політиків є розуміння того, що миротворчі місії ніколи не вирішували конфлікти, а лише заморожували їх. "Дуже рідко розгортання миротворців робить щось інше, окрім як закріплює присутність цих сил назавжди", – заявив експосол США в ООН Джон Болтон.

Нагадаю, дискусія про розгортання іноземного контингенту в Україні активізувалася в листопаді 2024 року, після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США. Саму ідею миротворчої місії в Україні у Вашингтоні підтримали. Щоправда, президент Трамп виключив участь у ній американських військових. Він заявив, що відповідальність за безпеку на континенті має нести сама Європа.

Раніше прем'єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що країна готова відправити свої війська в Україну для забезпечення виконання мирної угоди, якщо це буде потрібно.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Важливо До 30 000 миротворців в Україні: Британія готова відправити бійців на "роки", — ЗМІ
Теги за темою
ООН
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Концерт метал-гурту Metallica викликав «землетрус»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T00:00:15Z
Каннський кінофестиваль відкриється Днем України
УкраинФорм
2025-05-09T21:37:31Z
Варті вашого часу: 5 українських фільмів для ідеального кіновечора
24tv
2025-05-09T21:03:54Z
Масляно-жовтий та небесно-блакитний: дизайнери назвали модні відтінки, які зададуть тон цьому літу
Знай
2025-05-09T20:51:31Z
Помер Джеймс Фоулі – режисер "П'ятдесяти відтінків", "Карткового будинку" і кліпів Мадонни
24tv
2025-05-09T20:31:12Z
У Харкові до Дня Європи в метро грав симфонічний оркестр
УкраинФорм
2025-05-09T19:45:48Z
Незворотно: лікар розкрив діагноз Аллегрової та причину її скандальних витівок
GlavRed
2025-05-09T19:27:38Z
Ольга Фреймут розповіла, чому її чоловік не може відмовитися від паспорта Росії
GlavRed
2025-05-09T19:27:05Z
"Піна Колада" знову хіт: мережу розриває від феєричного повернення Віталія Козловського
24tv
2025-05-09T19:15:31Z
«Час завершити війну»: Трамп звернувся до Зеленського та Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T00:33:15Z
Загроза для урядового кварталу: названо цілі для ударів Орешником
GlavRed
2025-05-10T00:27:34Z
Глави Німеччини, Франції, Польщі та Британії підтвердили візит до Києва
УкраинФорм
2025-05-10T00:12:37Z
Макрон, Мерц, Туск та Стармер їдуть до Києва: 10 травня вже будуть у столиці
Telegraf
2025-05-10T00:09:02Z
Для конфіскації активів РФ на користь України бракує лише політичної волі - євродепутат
УкраинФорм
2025-05-10T00:04:46Z
Трамп звернувся до Росії та України з посланням: який меседж він хотів донести
24tv
2025-05-09T23:54:51Z
Рубіо провів першу розмову з новим главою МЗС Німеччини - говорили про російську війну
УкраинФорм
2025-05-09T23:45:36Z
Індія атакувала ракетами бази ВПС Пакистану: вдарила поблизу Генштабу пакистанської армії
Фокус
2025-05-09T23:36:48Z
Індія здійснила масовану атаку ракетами по авіабазах Пакистану: з'явилися відео
24tv
2025-05-09T23:30:57Z
Прикордонники уразили FPV-дронами склад боєприпасів та позиції росіян на Харківщині
УкраинФорм
2025-05-10T00:31:15Z
Чи можна в церкві запалювати свічку від іншої свічки: священник відповів
GlavRed
2025-05-10T00:27:35Z
Гороскоп за місячним календарем: що не можна робити 10 травня, щоб не втратити силу
GlavRed
2025-05-10T00:27:05Z
Допомога ВПО: чи можуть скасувати виплати, якщо людина купила авто
ZN UA
2025-05-09T23:42:12Z
Індія розгорнула кораблі біля узбережжя Пакистану
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T23:33:32Z
Ракета Орешник: експерт розповів про особливості та технічні характеристики
Факти ICTV
2025-05-09T23:12:59Z
У Міноборони розповіли, як програма «Плюси» дозволяє військовим економити
InternetUA
2025-05-09T23:01:03Z
До 1 вересня Україна має реорганізувати будинки дитини: як триває трансформація
ZN UA
2025-05-09T22:52:17Z
ЄС готовий замінити США у військовій підтримці України – єврокомісар
ZN UA
2025-05-09T22:40:02Z
Норвегія продовжила угоду з Євросоюзом про медичну евакуацію українців
УкраинФорм
2025-05-09T18:58:38Z
Співайте, щоб почуватися краще: ось маловідомі переваги співу для здоров'я, згідно з наукою
24tv
2025-05-09T18:54:00Z
Як відбілити тюль: від результату будуть шоковані всі
24tv
2025-05-09T17:24:06Z
Поширений в Україні прилад значно збільшує ризик раку у дітей
24tv
2025-05-09T17:18:16Z
Що поїсти, що не відчувати себе голодним: ТОП продуктів, які надають відчуття ситості
Фокус
2025-05-09T16:30:29Z
Чим обробити смородину від шкідників: цей засіб творить дива
24tv
2025-05-09T15:42:32Z
Онкологічне цунамі на підході: вчені назвали найчастіші види раку в молодих людей
Фокус
2025-05-09T15:30:03Z
Шило на мило або нова надія: вчені хочуть лікувати алкоголізм наркотиками
Фокус
2025-05-09T15:00:20Z
Коли діти – вже не квіти: що таке батьківське вигорання та як побороти руйнівне виснаження
24tv
2025-05-09T14:16:25Z
В Луцьку рятувальники прибули гасити пожежу: виявилося, що у всьому винні котлети
Фокус
2025-05-10T00:36:11Z
На Укритті ЧАЕС виявлено понад 300 отворів після атаки дрона РФ у лютому – МАГАТЕ
Факти ICTV
2025-05-09T22:04:18Z
Після удару дрона на ЧАЕС зафіксовано понад 300 пошкоджень саркофага
ZN UA
2025-05-09T22:01:56Z
За два дні «перемир’я» Росія вбила на Сумщині трьох цивільних - ОВА
УкраинФорм
2025-05-09T21:55:44Z
Зривав дахи і валив дерева: Україною пронісся потужний смерч
GlavRed
2025-05-09T21:27:38Z
Відправляв підлеглих на будівництво будинків: затримано проректора академії ДПСУ
ZN UA
2025-05-09T21:25:15Z
На Житомирщині військові нібито побили чоловіка: у ТЦК та поліції пояснили ситуацію
24tv
2025-05-09T21:06:20Z
На Київщині виявили залишки ворожого БпЛА "Герань-2"
InternetUA
2025-05-09T21:01:38Z
Зносив дахи та виривав з корінням дерева: над Павлоградом пронісся ураган
Telegraf
2025-05-09T19:57:57Z
За якої мінімальної зарплати призначають пенсію в 2025 році
Telegraf
2025-05-10T00:24:09Z
Долар іде вгору: українцям розповіли, до чого готуватися
GlavRed
2025-05-09T21:27:14Z
Ротація місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС заблокована бойовими діями – Гроссі
ZN UA
2025-05-09T21:07:01Z
Індія призупинила роботу 32 аеропортів
24tv
2025-05-09T20:27:16Z
Експорт Китаю зростає – Трамп сигналізує, що готовий знизити мита
ZN UA
2025-05-09T20:24:07Z
Українців дурять у супермаркетах: чому важливо звертати увагу на чек
Хвиля
2025-05-09T19:45:26Z
Після норми про "спирт": експерт назвав АЗС, які краще об'їжджати десятою дорогою
GlavRed
2025-05-09T19:27:31Z
Поема 19 століття: що радить читати Баффет, коли фондові ринки падають
24tv
2025-05-09T19:21:02Z
55 грн за літр – початок? Скільки коштуватиме газ, бензин та солярка на АЗС у травні
Знай
2025-05-09T19:12:34Z
Faraday Future зазнала збитків у 48 мільйонів доларів та випустила лише два автомобілі у першому кварталі
Топ Жир
2025-05-10T00:00:40Z
Mercedes надав C-Class такий дизайн, який може сподобатися лише зірці
Топ Жир
2025-05-09T23:30:29Z
Легендарний спорткар продали за смішні гроші через корумпованого поліцейського
Топ Жир
2025-05-09T22:45:35Z
Новий кросовер Renault приховує таємницю, і це не лише маскувальний камуфляж
Топ Жир
2025-05-09T22:00:23Z
Ця бежева Nissan Maxima 1985 року виглядає неймовірно стильно, хоча й не повинна
Топ Жир
2025-05-09T21:30:04Z
Ця ретро-відродження вимагала 3D-друків та безмежного терпіння
Топ Жир
2025-05-09T20:45:23Z
Порушники швидкості принесли Таллахассі 318 тисяч доларів за місяць, і місто хоче ще більше
Топ Жир
2025-05-09T20:00:23Z
Найкраща серія BMW 5 мала зовсім інший дизайн спочатку
Топ Жир
2025-05-09T19:30:48Z
Tesla втратила останній лояльний ринок в Європі: як це вплинуло на продажі
24tv
2025-05-09T18:54:28Z
Окупанти мають просування біля трьох населених пунктів на Донеччині - DeepState
Gazeta UA
2025-05-09T23:42:46Z
Ексочільниця Дніпропетровської МСЕК «забула» задекларувати квартиру в елітному ЖК і автівку
УкраинФорм
2025-05-09T23:09:19Z
У Харкові суд заборонив будівництво ресторану впритул до пам’ятки архітектури «Гігант»
УкраинФорм
2025-05-09T22:18:05Z
"Не стояло прямих задач": у DeepState розповіли про наближення ЗС РФ до Дніпропетровщини
Фокус
2025-05-09T21:00:53Z
Дерева виривало з коренем, а дахи летіли: страшне відео торнадо з Павлограда
24tv
2025-05-09T20:51:38Z
Лінія фронту станом на 9 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T20:06:51Z
Вихідні в Україні будуть дощовими та прохолодними - прогноз погоди
Комсомольская правда
2025-05-09T19:34:27Z
У Львові Каї Каллас подарували вишиванку
24tv
2025-05-09T19:30:39Z
Україна повернула із тимчасово захоплених росіянами територій ще дев’ятьох дітей
УкраинФорм
2025-05-09T18:58:03Z
Чому не ладиться з коханням: астрологи назвали 4 знаки, яким пора зупинитись
GlavRed
2025-05-10T00:36:46Z
4 знаки зодіаку, які здійснять мрію в травні
GlavRed
2025-05-09T23:27:48Z
Маленькі секрети великого успіху: як правильно смажити рибу – ви відчуєте різницю
24tv
2025-05-09T20:06:53Z
Не одне і те саме: як насправді потрібно користуватися бальзамом та маскою для волосся
24tv
2025-05-09T19:15:58Z
Як почистити пральну машину за допомогою оцту та соди: покроковий гайд
24tv
2025-05-09T19:00:13Z
Яку картоплю садити у травні: ці сорти дадуть неймовірний урожай
24tv
2025-05-09T18:39:13Z
Інженер запропонував плаваючу основу для Венеції щоб врятувати місто від затоплення
360ua.news
2025-05-09T18:21:48Z
Легендарна фортеця Прикарпаття, яка збереглася до наших часів: як її побачити та куди їхати
24tv
2025-05-09T18:15:18Z
Старовинний вагон перетворили на затишний будинок для 5 осіб: у чому його особливість
Фокус
2025-05-09T17:57:35Z
Райо Вальєкано мінімально здолав Лас-Пальмас
Football.ua
2025-05-09T21:34:12Z
Дубль Хіменеса допоміг Мілану здобути вольову перемогу над Болоньєю
Football.ua
2025-05-09T21:07:57Z
Вольфсбург та Гоффенгайм не виявили сильнішого
Football.ua
2025-05-09T20:49:45Z
Михавко: Маємо мету і йтимемо до неї до кінця
Football.ua
2025-05-09T20:22:52Z
Не стримував емоції: Шовковський розніс гравців Динамо після невдалого матчу в УПЛ
24tv
2025-05-09T20:06:05Z
Бобан – про Доннарумму: Так піти з Мілана просто непробачно
Football.ua
2025-05-09T19:57:52Z
Хабі Алонсо розповів про майбутнє Вірца
Football.ua
2025-05-09T19:52:40Z
Педро Енріке: Шахтар продемонстрував гідну гру проти Зорі, попри видалення
Football.ua
2025-05-09T19:36:28Z
Магучіх бере золото на What Gravity Challenge: подробиці змагань у Катарі
GlavRed
2025-05-09T19:27:14Z
Мексика подала до суду на Google через «Американську затоку»
УкраинФорм
2025-05-09T23:34:27Z
Під час ремонту вулиці знайшли незвичайну річ
Gazeta UA
2025-05-09T22:39:25Z
"Справжня булочка": смішне відео з котом стало хітом у мережі
Telegraf
2025-05-09T22:33:26Z
Google додала в Chrome функцію захисту від шахраїв: як це працює
InternetUA
2025-05-09T21:07:15Z
Три помилки в Windows, через які ваш ПК ризикує залишитися без захисту
InternetUA
2025-05-09T19:16:40Z
Адміністрація Трампа припиняє дослідження забруднення атмосфери: від цього виграє Ілон Маск
InternetUA
2025-05-09T17:48:34Z
Перенесення GTA 6 додало впевненості Electronic Arts в успіху нової Battlefield
InternetUA
2025-05-09T17:22:30Z
Від них неможливо відвести погляду: крихітні хлібці, які "розривають" соцмережі
24tv
2025-05-09T17:18:03Z
Китай не зміг знайти воду на Місяці з Землі, але в цьому можуть допомогти роботи
24tv
2025-05-09T17:06:36Z