MY.UAНовини
Вогонь і лід в Ер-Ріяді: що вирішили в Саудівській Аравії і що залишилося незрозумілим
Вогонь і лід в Ер-Ріяді: що вирішили в Саудівській Аравії і що залишилося незрозумілим

Вогонь і лід в Ер-Ріяді: що вирішили в Саудівській Аравії і що залишилося незрозумілим

Перший, маленький і дуже непевний крок в процесі переговорів про припинення вогню — ось як оцінює політолог Володимир Фесенко те, що відбулося в Саудівській Аравії між Україною, США та Росією. Він легко прогнозує і проблеми, і порушення в майбутньому — і закликає зробити результати процесу більш чіткими і зрозумілими.

Оцінюючи переговори в Ер-Ріяді, треба відповісти на декілька запитань.

Запитання перше: Що це було?

На це запитання відповісти простіше, ніж на наступні. Це були технічні, робочі переговори. За статусом учасників (особливо з боку США і Росії) явно не передбачалося підписання якихось документів. Для розуміння ситуації звертаю увагу на склад головних переговірників: Росію представляли Григорій Карасін, голова Комітету Ради Федерації з міжнародних справ і колишній заступник міністра закордонних справ РФ, та Сергій Беседа, радник директора Федеральної служби безпеки Росі; США представляли старший директор Ради національної безпеки Ендрю Пік та директор планування політики Держдепартаменту США Майкл Антон. Україну представляли міністр оборони Рустем Умєров, заступник голови Офісу Президента (ОП) України Павло Паліса, заступник керівника ОП Ігор Жовква, заступник міністра енергетики Микола Колісник та держсекретар МЗС Олександр Карасевич. Статус української делегації був явно більш високим. Можливо, це була підстраховка на випадок якихось підступних дій з боку росіян.

За попередньою інформацією, передбачалося домовитись про припинення вогню по об’єктах енергетики, а також, ймовірно, цивільної інфраструктури, і про припинення бойових дій на морі.

Але коли почалися переговори між США і Росією, стало очевидним (за різними повідомленнями), що перелік переговорних питань значно розширився, зокрема йшлося і про статус окупованих територій, і про принципи визначення лінії розмежування, і про саму логіку мирного процесу тощо. В цьому сенсі показовий сам факт, що переговори між американськими та російськими представниками тривали 12 годин.

Однак в будь-якому випадку сторони могли вийти лише на проєкти домовленостей або на узгоджені пропозиції.

Запитання друге: Про що домовились?

Відповідь на це запитання є неоднозначною, точніше, цих відповідей багато і вони є різними.

Формальним підсумком переговорів в Ер-Ріяді стали інформаційні повідомлення Білого Дому про результати переговорів делегації США з делегаціями Росії й України. За змістом вони в основному збігаються, але є і певні відмінності, які, мабуть, відображають певні розбіжності в тематиці переговорів. Є також повідомлення про зміст переговорів з боку Кремля, і з боку українського керівництва. І ось тут розбіжності вже є суттєвими.

Якогось спільного і юридично значущого документа за підсумками переговорів немає. Як вже зазначалось, учасники переговорів і не могли самі щось підписати. Узагальнюючі документи формулювалися пізніше в Вашингтоні. Це означає, що США будуть посередником в переговорах, своєрідним "нотаріусом" в формалізації їх підсумків, і потенційним арбітром. Однак Москва заявила і свою додаткову версію підсумкових документів. В той самий час всі три сторони переговорів кажуть про наявність певних домовленостей, хоча зміст цих домовленостей певною мірою розрізняється, іноді суттєво.

Який тоді статус цих домовленостей? Що це – умовні домовленості, "нібито-домовленості", недо-домовленості, які ще треба остаточно узгодити? Чи передбачається якась формалізація тих "домовленостей", які нібито відбулись в Ер-Ріяді? Чи робота над цими "домовленостями" все ще продовжується?

На цей час запитань про статус і характер домовленостей в Ер-Ріяді більше, ніж відповідей.

Важливо Саудівське болото: як відбувається гра в переговори за новими правилами

Проте, все ж таки спробуємо узагальнити – про що домовились хоча б умовно і які розбіжності проявилися в так званих "підсумкових документах".

За офіційними заявами Білого Дому, США домовились з Україною та Росією окремо "гарантувати безпеку судноплавства, виключити застосування сили та запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі". Також Вашингтон домовився з Києвом і Москвою "розробити заходи" для реалізації домовленості про "заборону ударів по енергетичних об'єктах Росії та України". Одночасно США заявили про те, що "продовжуватимуть сприяти переговорам між обома сторонами для досягнення мирного врегулювання відповідно до домовленостей, досягнутих в Ер-Ріяді".

Нібито домовились про те, що і планували, а також про продовження переговорів. І явно по об’єктах енергетики йдеться лише про попередні домовленості ("розробити заходи").

Але!!! В Москві вже оголосили про "тимчасовий мораторій на удари по енергосистемі", якого мають дотримуватись Україна та Росія, і оприлюднили перелік енергетичних об’єктів, які підпадають під цей мораторій, погоджений між Москвою та Вашингтоном. І в Москві заявили, що цей "мораторій" на 30 днів вже діє з 18 березня, хоча "перелік об’єктів" був узгоджений тільки 24 або 25 березня. І зовсім незрозуміло — якщо він вже діє, то навіщо ще треба "розробити заходи". Яка тут логіка, знають, мабуть, тільки в Кремлі.

Ще більше питань з нібито домовленістю про припинення вогню на морі та поновленням Зернової угоди, з якої самі росіяни вийшли ще у 2023 році. Міністр оборони України наголосив, що переміщення Росією своїх військових суден за межі східної частини Чорного моря буде вважатися порушенням домовленості та буде розглядатись як порушення зобов’язань забезпечити свободу судноплавства в Чорному морі та загроза національній безпеці України. Але ні Росія, ні США цього не підтверджують. Також незрозуміло, чи йдеться про припинення вогню по об’єктах портової інфраструктури?

Однак головна проблема в тому, що Кремль висунув ультиматум, згідно з яким "Чорноморська ініціатива" набуде чинності, якщо США скасують санкції та обмеження, які діють проти Росії в аграрній сфері. Тобто і тут не має остаточних домовленостей. І Трамп вже пообіцяв розглянути російські вимоги. І якщо США підуть на виконання вимог Росії ще до припинення вогню на морі, то буде створений небезпечний прецедент. Росія може і надалі використовувати цей прийом попередніх вимог, зокрема і щодо скасування санкцій, не після припинення вогню, а до початку дії цієї домовленості. Тоді переговорний шантаж з боку Росії стане нескінченним.

В підсумкових документах, які оголосили США, є і такий загадковий пункт – "Сполучені Штати та Україна вітають посередництво третіх країн з метою підтримки виконання енергетичних і морських угод". Що це за "треті країни" і в чому буде проявлятися їх "посередництво"? Може, йдеться про Туреччину, яка була посередником в "Чорноморській зерновій ініціативі"? Але згадується й енергетична угода. І ось тут не зрозуміло, про яких посередників йдеться.

Запитання фінальне: Що далі?

Найбільш проста і логічна відповідь – продовження переговорів про припинення вогню і формалізація досягнутих домовленостей. Президент Зеленський вже анонсував нові раунди мирних переговорів.

Але що непокоїть? Та конструкція узгодження результатів переговорів, яка проявилася в Ер-Ріяді та після нього, є занадто складною, суперечливою і хиткою. Вона породжує "нібито-домовленості", які суперечать одна одній у версіях кожної зі сторін переговорів. Їх можна по-різному тлумачити (а ми пам’ятаємо, наскільки це небезпечно, за досвідом Мінських угод). І ці "підсумки переговорів" не є юридичним документом. Відповідно, для сторін переговорів не має чітких зобов’язань виконувати щось, що вони не підписували. На мій погляд, будь-які домовленості про припинення вогню треба юридично формалізувати, щоб всі сторони переговорів брали на себе конкретну відповідальність.

Є питання щодо контролю за виконанням досягнутих домовленостей. Якщо США беруть на себе роль модератора та арбітра у виконанні домовленостей про припинення вогню, то як вони будуть контролювати цей процес, і, головне, як будуть реагувати на порушення цих домовленостей? Відповіді на ці запитання ми не знаємо.

Умовні домовленості, яких нібито досягли в Ер-Ріяді, є першим, маленьким і дуже непевним кроком в процесі переговорів про припинення вогню. І зараз починається практичний іспит на виконання цих домовленостей. Враховуючи все, що було сказано вище, можна прогнозувати неминуче виникнення і проблем, і порушень. Це не означає, що переговори треба припинити. Але процес переговорів і формалізацію їх результатів треба зробити більш зрозумілими та дієвими.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Капітуляція під маскою перемир'я: чому війна в Україні не закінчиться на умовах Росії
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
Отец оставил двухнедельного ребенка в дикой природе, чтобы наказать жену за отказ в сексе
TSN
Анна Алхим и Константин Валеулин: жена бизнесмена-предателя впервые высказалась о его любовнице
TSN
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
Мобилизация в Украине с 1 апреля: кто может остаться без брони
Факти ICTV
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
В Москве угрожают Трампу неизбежностью "катастрофы" после его заявлений по Ирану
Comments UA
Москва відмовилася від плану США щодо України – Reuters
ZN UA
Трамп хочет украинские недра: сможет ли Киев заключить выгодное соглашение с США и сохранить военную помощь
TSN
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
Одна из стран заявила, что готова стать частью "Коалиции желающих" для безопасности Украины
TSN
Более 51 млн доходов получил глава одной из областей. Что в его декларации
Telegraf
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
Укрзализныця восстановила более 90% сервисов для пассажиров
Корреспондент
Топ-менеджеры "Энергоатома" получили парковки за миллион гривен – без тендера, за счет кошельков граждан
Знай
Погашение долгов перед инвесторами стимулирует строительство зеленых электростанций – директор Гарпока
Апостроф
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
Россия ограничила поставки казахстанской нефти в ответ на санкции
Корреспондент
Цену квадратного километра в ОСУВ "Хортица" посчитали аналитики DeepState
Апостроф
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
В Киеве заметили авто с "божественным" номером
Апостроф
​DeepState назвал самые сложные направления фронта
Апостроф
На українському ринку брухту виникла парадоксальна ситуація
AgroNews
Только один дом в Киеве мог переплатить за тепло почти 40 тысяч гривен: "Сложно даже представить..."
Знай
Графики отключения света в Киеве и области 2 апреля: где 10 часов не будет электроэнергии
Политека
Какие города первые? Введение графиков подачи воды
Корреспондент
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
Heineken выпустила крем для лица на основе пива
TSN
Что в старину добавляли для сочности котлет: два ингредиента, которые меняют весь вкус
TSN
В Италии спустили на воду два уникальных арктических корабля со стали украинского Метинвеста
TSN
Гороскоп на 2 апреля: контролируйте мысли - это сохранит энергию
Новости Украины
Как надолго сохранить творог свежим: такую температуру выставляют в ресторанах
TSN
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
Президент Федерации Украины по прыжкам в воду Игорь Лысов: Нам есть с кем идти на Олимпиаду
Комсомольская правда
Атлетико – Барселона: где смотреть ответный матч полуфинала Кубка Испании
Факти ICTV
Впервые в Украине: воины с ампутациями вышли на профессиональный боксерский ринг. ВИДЕО
Новости Украины
"Я не буду врать": россиянка сделала заявление, когда получила новое гражданство
Comments UA
В Киеве в честь Центра спецназначения "Омега" был проведен всеукраинский турнир по самбо
Знай
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
Женщина с "самой большой грудью в Европе" изменила цвет кожи и переезжает в Африку: фото до и после
TSN
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
Звезда "Довбуша" Гнатковский назвал актера, считающего конкурентом в сексуальности
Знай
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
Ксению Мишину за границей неожиданно оштрафовали полицейские
TSN
Звезды-миллиардеры по версии Forbes: кто в списке
Факти ICTV
Хотел на "Евровидение" и оскорбил Тину Кароль: что известно о лидере "Хейтспич", пополнившем ряды ВСУ
Telegraf
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
В Бельгии уголовники похитили одного из самых ценных голубей спортивного мира — «Мону Лизу» Финна
TSN
Маск заявил о терроризме: в европейской стране ночью массово горели десятки машин Tesla
Comments UA
Разоблачена группа мошенников, обманувшая предпринимателей на миллионы
Корреспондент
В Австрии четверо украинцев погибли в ДТП
Корреспондент
В России челябинский депутат "случайно" застрелился из собственного ружья
Фокус
Во Львове судили бабушку из-за секс-видео внучки
TSN
В лесу на Волыни расстреляли мужчину и жену: женщина погибла
TSN
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
Немой женщине в США "вернули" голос благодаря мозговому импланту
Корреспондент
Xiaomi выпустила свой самый дешевый смартфон
Корреспондент
Стало відомо, що треба обов’язково посадити на початку квітня
AgroNews
Неизвестные микробы оставили странные следы в пустынях: открытие ученых
TSN
Новым генератором изображений в ChatGPT снова можно пользоваться без подписки
Gazeta UA
В России стартовал прием предзаказов на новый смартфон HONOR Magic 7 с инновационными AI-технологиями съемки
GameMag
Как спасти подгоревшее блюдо: 30 секунд и один ингредиент, чтобы вернуть потерянный вкус
TSN
Стакан этих отходов под куст — и магнолия будет пышно цвести весь сезон
TSN
Фармацевтическая компания "Дарница" заработала почти 7 млрд грн в 2024 году
Апостроф
Старческих заболеваний можно избежать благодаря этим трем видам сыра
Comments UA
В каком виде полезнее всего есть чеснок: запомните, если заботитесь о здоровье
TSN
Как и для чего белить деревья известью с медным купоросом
TSN
Действительно ли человечество тупеет? Что говорят ученые о всемирном падении IQ
ITC
Ученые предложили создавать запасные человеческие тела, чтобы потом их есть
Comments UA
Фольга, уксус и шерсть: как заставить одежду больше не электризовать
Знай
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
Сколько стоит самая дешевая страховка на авто в Украине в 2025 году и почему выросли цены
Факти ICTV
Муж Маркаровой открыл очередную фирму в США, а посол купила TOYOTA SEQUOIA
Апостроф
Skoda до премьеры рассекретила новый спортивный электрокроссовер: "сотка" за 6 секунд
Знай
Льюис Хэмилтон и София Вергара расстались
Корреспондент
Альтернатива CX-5: Mazda анонсировала недорогой электрокроссовер
Фокус
Toyota не успевает за спросом на собственные гибриды
Корреспондент