MY.UAНовини
Чи порушить Путін перемир'я, чим замінити Петріоти і що замість мобілізації — інтерв'ю Агіля Рустамзаде
Чи порушить Путін перемир'я, чим замінити Петріоти і що замість мобілізації — інтерв'ю Агіля Рустамзаде

Чи порушить Путін перемир'я, чим замінити Петріоти і що замість мобілізації — інтерв'ю Агіля Рустамзаде

Чого чекати Україні від перемир'я, як зміцнювати армію в разі скасування воєнного стану та мобілізації? Які виклики стоять перед арміями Європи і як потрібно розвивати український ВПК? Про цi та інші важливі питання воєнного часу Фокус поговорив з відомим військовим експертом Агілем Рустамзаде з Азербайджану, який уважно стежить за подіями російсько-української війни.

Ексклюзивне інтерв'ю Фокусу дав військовий аналітик з Азербайджану Агіль Рустамзаде.

Мирна угода чи нова ескалація: сценарії для 2025 року

Напередодні 2024 року в різних ЗМІ ви часто прогнозували, що бойові дії можуть закінчитися вже влітку 2025 року. Як зараз скоригуєте прогноз?

— Я робив прогнози низької ймовірності. Імовірність 50 відсотків. Була парадигма, що Трамп може розлютитися на Путіна і посилити підтримку України. Як ми бачимо, цього поки що не відбувається. Склалася дуже непроста ситуація і тут складно що-небудь прогнозувати, тому що це стосується не тільки війни в Україні. У світі взагалі складна військово-політична ситуація — маємо кризу глобальної стабільності.

Як Україні посилювати армію, якщо Київ вирішить скасувати воєнний стан? Адже тоді доведеться і скасовувати мобілізацію?

— Україна отримала передовий військовий досвід. Це стосується асиметричного способу ведення бойових дій. Як відомо, Україна воює з Росією меншою кількістю живої сили і компенсує цю нерівність дронами. Я думаю, що можливий розвиток цього шляху без різкого скорочення української армії. І найімовірніше, якщо ми говоримо про скасування воєнного стану, то я думаю, що Україні буде потрібна нова модель і потрібно буде повернення до строкової служби та служби за призовом. До речі, багато країн уже замислюються над цим, тому що професійні армії можуть утримувати тільки дуже заможні країни, наприклад, США, Франція, Німеччина. Україні утримувати півмільйонну армію буде важкувато.

Агіль Рустамзаде: "Україна отримала передовий військовий досвід"
Фото: Відкриті джерела

Зараз у Силах оборони майже 1 мільйон осіб, на передовій за різними оцінками 250–300 тисяч. Скільки залишиться після можливих мирних угод? Чи послабить фронт перемир'я і як вирішувати ці проблеми?

— Проблеми вирішать технології. Україна навчилася воювати з меншою кількістю людей. І за творчого підходу в армії слухатимуть людей, які отримали реальний бойовий досвід і знають війну зсередини, а не літніх людей, які читали радянські книжки. Це нова плеяда українських генералів і воєначальників, і вони можуть організувати систему оборони, підвищивши обороноздатність України. Найімовірніше, потрібен буде і призов, і зберігати економіку на військових рейках, виробляючи достатню кількість різних систем озброєнь, які показали ефективність.

За яких умов і через що можуть знову початися бойові дії?

— Якщо ми говоримо про перемир'я, то залежно від того, на яких умовах Російська Федерація буде його укладати. Якщо вони всього лише мають намір показати Трампу, що росіяни миролюбні люди, то буквально за три дні вони зроблять якусь провокацію і можуть відновити бойові дії. Початок бойових дій визначатиме військово-політична доцільність.

Україна не зможе сама виробляти перехоплювачі, протиракети до "Петріотів". Яких можна вжити альтернативних заходів?

— Як ми знаємо, зенітно-ракетні комплекси, а тим паче системи протиракетної оборони — це дуже складне озброєння у фінансовому і науковому відношенні. Тому Україна не зможе за три–п'ять років отримати ключові технології, щоб розробляти ці системи. Але у світі є різні альтернативи Patriot. Ті ж комплекси SAMP-T, які проходять модернізацію. Дуже хороші системи протиракетного озброєння є в Ізраїлю, які можна буде закуповувати. Або ж продовжити співпрацювати з американцями.

ЗРК SAMP-T
Фото: NATO

Головні проблеми армій країн ЄС і європейського ВПК

Ви багато разів застерігали, що і з Європою не все "гладко". Що ви маєте на увазі?

— Йдеться про різні підходи до забезпечення обороноздатності як України, так і Європейського Союзу загалом. Ми бачимо, що ті країни, які мають сухопутний, або морський кордон з РФ в акваторії Чорного моря більш відповідально підходять до обороноздатності України. А країни, розташовані віддалено, вони не сприймають загрозу серйозно. Як ми бачимо, їхні підходи відрізняються. Плюс є інша тенденція: країни, як-от Франція, хочуть скористатися ситуацією, щоб зміцнити свої позиції в Євросоюзі. Відсунути, наприклад, Ізраїль, Туреччину, Велику Британію, але це не зовсім правильний підхід. Тому потрібно, щоб у Європі на проблеми безпеки дивилися хоча б на одному рівні, але там плюралізм думок.

Європейський ВПК набирає обертів, але не так швидко, як хотілося б Україні. За якими позиціями європейці відстають на роки, тобто те, що вони не зможуть розгорнути не цього, і не наступного року?

— У європейського ВПК є дві проблеми. Це зростання виробничих потужностей, безсумнівно, і це за рік чи два не вирішити. І проблема з ланцюжком постачань різних компонентів порохів. Плюс є прогалини — Європа не пропускає весь обсяг і номенклатуру систем озброєнь і військової техніки. Наприклад, реактивні системи залпового вогню, або тактичні балістичні ракети. На розроблення і доступ до цих технологій потрібні роки. Також ми бачимо егоїстичний підхід. Ось в Ізраїлю і Туреччини є системи залпового вогню, але через позицію Франції Європа не хоче закуповувати цю зброю в інших країн.

Найсильніші армії Європи, крім української, — це французька і польська. У чому, на вашу думку, слабкі місця цих армій?

— На сьогодні дуже швидкі кроки роблять Сполучені Штати, Китай. За винятком Росії та України, які під час війни інтенсивно переходять на новий військово-технічний уклад, у всіх інших армій світу є проблеми з протиповітряною обороною. Це стосується й армій Франції та Польщі. У всіх європейських країн, загалом, дуже великі проблеми з протиповітряною і протиракетною обороною. Вони не особливо займалися цим сектором озброєння. Ну і технічний бік — більшість армій світу мають системи озброєння і військову техніку, які не готові до протиборства і ведення бойових дій в умовах, коли в повітрі й на землі дуже багато дронів.

Український безпілотник "Лютий"
Фото: CNN

Оборонний комплекс України: майбутнє за безпілотними системами

Україна мілітаризується і розвиває свій ВПК. Чи необхідно їй виходити на міжнародний ринок зброї і якщо так, то які позиції залишити собі, а які пустити на експорт?

— Що стосується українського оборонно-промислового комплексу, то (його розвиток — прим. ред.) зумовлений не тільки бажанням України. Це двосторонній процес, у якому важливе побажання клієнта. Вважаю, в України дуже великі можливості в галузі безпілотних систем — повітряних, наземних, морських. Це товар, який показав себе в бою. Безсумнівно, якщо в України є можливості, вона обов'язково повинна виходити на світовий ринок. Також є рішення в галузі недорогих крилатих ракет, і після того, як український ВПК вийде на потрібні темпи, щоб забезпечити себе, і з'явиться надлишок, потрібно виходити на міжнародний ринок, де можна зайняти міцні позиції.

Дрони. Це сфера, яка розвивається не щороку, а щомісяця, що нам чекати вже до кінця літа, до осені? Які нові віяння стануть реальністю?

— Ми вже бачимо певні тенденції. Якщо українці встигнуть, то до кінця літа ми побачимо дрони, які зможуть працювати автономно без зв'язку з оператором. Вони матимуть зачатки штучного інтелекту і зможуть самі знаходити цілі. Крім того, Україна вже займається технологією роїв, коли кілька дронів спільно знаходитимуть цілі та розподілятимуть між собою атаки. Тобто йдеться про якісне зростання дронів-камікадзе і дронів-бомбардувальників.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Греція заборонить використання сурогатного материнства самотнім чоловікам і одностатевим парам
TSN
2025-04-02T18:21:01Z
Поліція 5 годин розслідувала "вбивство" секс-ляльки – фото
TSN
2025-04-02T18:20:16Z
Чи мобілізують чоловіка, який хворіє на гіпертонію: подробиці
TSN
2025-04-02T18:20:05Z
ДНК-тест жінки закінчився арештом її бабусі у справі про нерозкрите вбивство
TSN
2025-04-02T18:20:05Z
Жінка з двома вагінами пожалілася на проблеми в особистому житті — фото
TSN
2025-04-02T18:19:54Z
"Можна придбати Костіку взуття, щоб він пішов нах*р": Мережа вибухнула мемами про роман Алхім з одруженим Валеуніним
TSN
2025-04-02T18:18:57Z
В Україні розширили правила бронювання працівників: хто уникне мобілізації
TSN
2025-04-02T18:18:44Z
Міноборони запропонувало законопроєкт про демобілізацію, але Генштаб проти, - нардеп
Antikor
2025-04-02T18:18:25Z
Блогерка придбала загублену в аеропорту валізу та показала, що було всередині — фото
TSN
2025-04-02T18:18:25Z
Росія готує новий наступ: у Третій штурмовій назвали дату
TSN
2025-04-02T18:21:44Z
Чому Україні не вистачить лише європейської допомоги – у МЗС Литви розповіли
TSN
2025-04-02T18:21:08Z
Маск попередив Трампа про можливий імпічмент: в чому причина
InternetUA
2025-04-02T18:20:56Z
Вступ України до ЄС: Литва зробила потужну заяву про терміни
TSN
2025-04-02T18:20:50Z
Як Путін сміється з Трампа
GlavRed
2025-04-02T18:20:47Z
Наступ Росії: у парламенті оцінили загрозу
TSN
2025-04-02T18:20:45Z
ГРУ нікого не залишає живим: як Росія вербує українців для терактів
TSN
2025-04-02T18:20:45Z
У НАТО знайшли реальні варіанти протидії російським КАБам: що відомо
TSN
2025-04-02T18:20:38Z
Ексочільник Пентагону звернув до Трампа і заявив, що Путіну не можна довіряти
TSN
2025-04-02T18:20:29Z
Похолодання шокувало українців: якою буде погода 2 квітня та до кінця місяця
TSN
2025-04-02T18:21:33Z
В РНБО попередили про новий ривок ворога на фронті: коли чекати
TSN
2025-04-02T18:21:09Z
На Україну насувається похолодання зі снігом: мапа
TSN
2025-04-02T18:20:16Z
Тельцям варто бути обережними, а Близнят можуть образити: гороскоп за картами Таро на 2 квітня 2025 року
TSN
2025-04-02T18:20:00Z
Росіяни знищують місто на Запоріжжі: люди розповіли, як виживають
TSN
2025-04-02T18:19:48Z
Ретроградна Венера 2025: гороскоп для всіх знаків зодіаку
TSN
2025-04-02T18:19:43Z
В Україні значно погіршиться погода: скільки триматиметься похолодання
TSN
2025-04-02T18:18:56Z
В Києві тимчасово зачинять шість станцій метро: що відомо
TSN
2025-04-02T18:18:29Z
Водіям показали різницю у цінах на бензин, дизель та автогаз в Одеській та Львівській областях
Хвиля
2025-04-02T18:18:16Z
Відомий актор підставив Ігоря Кондратюка та втік за кордон - деталі
GlavRed
2025-04-02T18:20:30Z
Містичний прогноз на 31 березня-6 квітня 2025 року: що руни нам віщують
TSN
2025-04-02T18:19:53Z
Телеведучий Суханов зізнався, що страждає на цукровий діабет і не виконує настанови лікарів
Antikor
2025-04-02T18:19:12Z
Потап проміняв Настю Каменських на молоду співачку
TSN
2025-04-02T18:17:46Z
Дмитро Каднай зробив відверту заяву про особисте життя
TSN
2025-04-02T18:17:29Z
Адріано Челентано змінився до невпізнання: який вигляд на свіжому фото має 87-річний співак
TSN
2025-04-02T18:16:43Z
Балерина Шишпор зізналася, у яких стосунках з ексобранцем-футболістом Бущаном і де зараз їхня донька
TSN
2025-04-02T18:16:20Z
Світлана Тарабарова розсекретила неочікуване хобі 4-річної доньки і похизувалася її досягненнями
TSN
2025-04-02T18:16:07Z
Прима-балерина Шишпор назвала ім'я відомого росіянина, який хотів переманити її до Москви
TSN
2025-04-02T18:15:36Z
Ціни на електроенергію та газ можуть зрости вже цьогоріч — експерт назвав причини
TSN
2025-04-02T18:21:25Z
Відтепер за онлайн-продажі без ФОП в Україні загрожує штраф у десятки тисяч гривень: деталі від податкової
TSN
2025-04-02T18:19:52Z
"Укрзалізниця" відкрила продаж квитків на популярному напрямку: графік
TSN
2025-04-02T18:19:17Z
Якість газу в Україні можуть знизити: інакше його просто не буде — енергетичний експерт
TSN
2025-04-02T18:18:48Z
Чому на блискавках стоїть маркування "YKK": що воно означає і коли з'явилося
TSN
2025-04-02T18:18:37Z
Посівна на Запоріжжі: як фермери під обстрілами обробляють землю
TSN
2025-04-02T18:18:03Z
Споживачам повернуть майже мільйон гривень за порушення у тарифах на ЖКП
УкраинФорм
2025-04-02T18:16:06Z
Коломойський в Ізраїлі виграв суд в ПриватБанку на 600 мільйонів доларів
TSN
2025-04-02T18:16:05Z
Київстар та Uklon офіційно закрили угоду щодо купівлі бізнесу замовлення авто онлайн
TSN
2025-04-02T18:15:37Z
92-річний чоловік пробіг 42-кілометровий марафон 30 разів поспіль – фото
TSN
2025-04-02T18:19:33Z
"Постійно йде вперед": відомий боксер назвав найцікавішого суперника для Усика
24tv
2025-04-02T18:15:39Z
Полісся в овертаймі проти Вереса вибороло останню перепустку до півфіналу Кубка України
Football.ua
2025-04-02T18:15:23Z
Молодіжна жіноча збірна України не змогла вчасно вирушити на матч відбору Євро-2025
Football.ua
2025-04-02T18:09:34Z
Видовищний гол Зубкова вивів Трабзонспор до півфіналу Кубка Туреччини
Football.ua
2025-04-02T17:57:00Z
Миколенко зіграє з перших хвилин мерсісайдського дербі проти Ліверпуля
Football.ua
2025-04-02T17:55:17Z
«Це дико». Олімпійський чемпіон дав жорстку оцінку вчинку волейболіста Плотницького
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T17:48:55Z
Забарний і Ярмолюк – у старті на матчі проти Іпсвіча й Ньюкасла
Football.ua
2025-04-02T17:46:31Z
Бернарду Сілва: Чи "застарів" склад Ман Сіті? Назвіть мені імена. Кілька поганих місяців, і раптом ми стали старими? Я вас запитую
Football.ua
2025-04-02T17:46:05Z
Кому зі знаків зодіаку у квітні варто вийти із зони комфорту
TSN
2025-04-02T18:21:37Z
Ретроградна Венера 2025: три ритуали, щоб порвати з минулими стосунками
TSN
2025-04-02T18:20:48Z
Ретроградна Венера 2025: три ефективні медитації, щоб очиститися від колишніх
TSN
2025-04-02T18:20:18Z
Чим відмити сидіння унітаза від жовтизни: ці засоби замінять агресивну хімію
TSN
2025-04-02T18:19:26Z
Дешево, але кришталево чисто: як відмити від жиру та пилу вікна на кухні
Telegraf
2025-04-02T18:18:38Z
Чому не росте розсада помідорів, що ми не так робимо
TSN
2025-04-02T18:17:56Z
Навіщо кухарі залишають тісто в холодильнику: на що саме це впливає і чому важливо
TSN
2025-04-02T18:17:33Z
Як швидко й ефективно прибрати пил за допомогою фена: ганчірка більше не знадобиться
TSN
2025-04-02T18:16:55Z
Чому японці кладуть лавровий лист до рису: секрет зберігання крупи, який варто знати кожному
TSN
2025-04-02T18:16:08Z
У М’янмі різко зросла кількість жертв землетрусу
TSN
2025-04-02T18:21:25Z
В Угорщині зафіксували новий спалах небезпечної хвороби: що відомо
TSN
2025-04-02T18:20:25Z
СБУ зірвала теракт у Львові: затримано агентів російського ГРУ
TSN
2025-04-02T18:20:11Z
Ця справа шокувала всі США: чи справді Карен Рід вбила коханця-поліцейського
TSN
2025-04-02T18:20:00Z
В одному з міст через загрозу диверсій посилили заходи безпеки: деталі
TSN
2025-04-02T18:19:46Z
В центрі Києва пожежа: що горить поруч з палацом "Україна"
TSN
2025-04-02T18:19:28Z
Вбивство депутата "Батьківщини" Плахотніка: поліція спіймала підозрюваного
TSN
2025-04-02T18:19:26Z
Вибух у відділенні поліції: завербований агент РФ затриманий
TSN
2025-04-02T18:18:34Z
На Закарпатті підліток загинув під колесами поїзда
Antikor
2025-04-02T18:18:21Z
Ми всі робимо це перед сном – і саме тому не можемо заснути: в чому причина
TSN
2025-04-02T18:21:14Z
Яких правил потрібно дотримуватися під час миття посуду: п'ять типових помилок
TSN
2025-04-02T18:20:53Z
Чи шкідливо приймати душ щодня: що кажуть дослідження
TSN
2025-04-02T18:19:17Z
Чоловік п’є сечу заради здоров’я: "Роблю клізми і розбризкую її на шкіру, коли засмагаю"
TSN
2025-04-02T18:16:41Z
Паличка від льодяника застрягла в мозку 6-річного хлопчика: як це сталося і закінчилося
TSN
2025-04-02T18:16:28Z
Як посіяти кріп, щоб він зійшов за кілька днів: секрети вирощування
TSN
2025-04-02T18:16:03Z
Студент з'їв пасту п'ятиденної давності та помер уві сні
TSN
2025-04-02T18:15:20Z
Чехія інвестує €100 млн на оновлення українських лікарень
iPress
2025-04-02T17:52:49Z
Зеленський підписав закон, який забороняє маскувати ліки під дієтичні добавки
Комсомольская правда
2025-04-02T17:42:21Z
Глобальне потепління зробить людей біднішими: нові шокувальні прогнози
TSN
2025-04-02T18:21:42Z
Новий закон про азартні ігри: що змінилося від 1 квітня
TSN
2025-04-02T18:20:01Z
Електронні сигарети все частіше спричиняють пожежі: винні літій-іонні батареї
Фокус
2025-04-02T18:19:49Z
Найкрасивіше жіноче ім’я у світі назвали вчені: перевір чи твоє
TSN
2025-04-02T18:19:25Z
Темна матерія пришвидшує обертання Землі: що відомо
TSN
2025-04-02T18:18:04Z
Таємниче хмарне кільце: супутник NASA зафіксував унікальне явище в океані
TSN
2025-04-02T18:17:25Z
Сенсаційне відкриття в Єрусалимі: що археологи знайшли під храмом Гробу Господнього
TSN
2025-04-02T18:16:31Z
На орбіті Землі можливі катастрофічні зіткнення — ESA
TSN
2025-04-02T18:16:15Z
Ноутбуки з NVIDIA RTX 5090 лише на 10% продуктивніші та на 72% дорожчі за моделі з 5080, — порівняльний тест
ITC
2025-04-02T18:07:54Z
Продажі автівок Tesla впали до мінімуму 2022 року
Gazeta UA
2025-04-02T18:18:01Z
Не просто логотип: що насправді означає Fiat 500
GlavRed
2025-04-02T18:03:54Z
Якщо ви вважали, що перший квартал Tesla був поганий, то Rivian мав ще гірший результат
Топ Жир
2025-04-02T18:00:08Z
Перший смертельний крах Xiaomi SU7 викликає питання про технологію самоїї їзди та замкнені двері
Топ Жир
2025-04-02T17:30:52Z
Чому в Росії обвалилися продажі місцевого автогіганта, який виробляє автобрухт
Telegraf
2025-04-02T17:21:19Z
Toyota і Mazda спільно випустять потужний спорткар: перші подробиці
Фокус
2025-04-02T17:15:14Z
Hongqi презентував новий електричний кросовер Tiangong 06
AutoCentre
2025-04-02T15:07:35Z
Доставки Tesla в першому кварталі впали сильніше, ніж очікувало Волл-стріт
Топ Жир
2025-04-02T14:45:00Z
Новий Mazda CX-6e відкриває свої двері: схожий на Tesla Model Y, який нас цікавить
Топ Жир
2025-04-02T14:15:13Z