MY.UAНовини
Чи порушить Путін перемир'я, чим замінити Петріоти і що замість мобілізації — інтерв'ю Агіля Рустамзаде
Чи порушить Путін перемир'я, чим замінити Петріоти і що замість мобілізації — інтерв'ю Агіля Рустамзаде

Чи порушить Путін перемир'я, чим замінити Петріоти і що замість мобілізації — інтерв'ю Агіля Рустамзаде

Чого чекати Україні від перемир'я, як зміцнювати армію в разі скасування воєнного стану та мобілізації? Які виклики стоять перед арміями Європи і як потрібно розвивати український ВПК? Про цi та інші важливі питання воєнного часу Фокус поговорив з відомим військовим експертом Агілем Рустамзаде з Азербайджану, який уважно стежить за подіями російсько-української війни.

Ексклюзивне інтерв'ю Фокусу дав військовий аналітик з Азербайджану Агіль Рустамзаде.

Мирна угода чи нова ескалація: сценарії для 2025 року

Напередодні 2024 року в різних ЗМІ ви часто прогнозували, що бойові дії можуть закінчитися вже влітку 2025 року. Як зараз скоригуєте прогноз?

— Я робив прогнози низької ймовірності. Імовірність 50 відсотків. Була парадигма, що Трамп може розлютитися на Путіна і посилити підтримку України. Як ми бачимо, цього поки що не відбувається. Склалася дуже непроста ситуація і тут складно що-небудь прогнозувати, тому що це стосується не тільки війни в Україні. У світі взагалі складна військово-політична ситуація — маємо кризу глобальної стабільності.

Як Україні посилювати армію, якщо Київ вирішить скасувати воєнний стан? Адже тоді доведеться і скасовувати мобілізацію?

— Україна отримала передовий військовий досвід. Це стосується асиметричного способу ведення бойових дій. Як відомо, Україна воює з Росією меншою кількістю живої сили і компенсує цю нерівність дронами. Я думаю, що можливий розвиток цього шляху без різкого скорочення української армії. І найімовірніше, якщо ми говоримо про скасування воєнного стану, то я думаю, що Україні буде потрібна нова модель і потрібно буде повернення до строкової служби та служби за призовом. До речі, багато країн уже замислюються над цим, тому що професійні армії можуть утримувати тільки дуже заможні країни, наприклад, США, Франція, Німеччина. Україні утримувати півмільйонну армію буде важкувато.

Агіль Рустамзаде: "Україна отримала передовий військовий досвід"
Фото: Відкриті джерела

Зараз у Силах оборони майже 1 мільйон осіб, на передовій за різними оцінками 250–300 тисяч. Скільки залишиться після можливих мирних угод? Чи послабить фронт перемир'я і як вирішувати ці проблеми?

— Проблеми вирішать технології. Україна навчилася воювати з меншою кількістю людей. І за творчого підходу в армії слухатимуть людей, які отримали реальний бойовий досвід і знають війну зсередини, а не літніх людей, які читали радянські книжки. Це нова плеяда українських генералів і воєначальників, і вони можуть організувати систему оборони, підвищивши обороноздатність України. Найімовірніше, потрібен буде і призов, і зберігати економіку на військових рейках, виробляючи достатню кількість різних систем озброєнь, які показали ефективність.

За яких умов і через що можуть знову початися бойові дії?

— Якщо ми говоримо про перемир'я, то залежно від того, на яких умовах Російська Федерація буде його укладати. Якщо вони всього лише мають намір показати Трампу, що росіяни миролюбні люди, то буквально за три дні вони зроблять якусь провокацію і можуть відновити бойові дії. Початок бойових дій визначатиме військово-політична доцільність.

Україна не зможе сама виробляти перехоплювачі, протиракети до "Петріотів". Яких можна вжити альтернативних заходів?

— Як ми знаємо, зенітно-ракетні комплекси, а тим паче системи протиракетної оборони — це дуже складне озброєння у фінансовому і науковому відношенні. Тому Україна не зможе за три–п'ять років отримати ключові технології, щоб розробляти ці системи. Але у світі є різні альтернативи Patriot. Ті ж комплекси SAMP-T, які проходять модернізацію. Дуже хороші системи протиракетного озброєння є в Ізраїлю, які можна буде закуповувати. Або ж продовжити співпрацювати з американцями.

ЗРК SAMP-T
Фото: NATO

Головні проблеми армій країн ЄС і європейського ВПК

Ви багато разів застерігали, що і з Європою не все "гладко". Що ви маєте на увазі?

— Йдеться про різні підходи до забезпечення обороноздатності як України, так і Європейського Союзу загалом. Ми бачимо, що ті країни, які мають сухопутний, або морський кордон з РФ в акваторії Чорного моря більш відповідально підходять до обороноздатності України. А країни, розташовані віддалено, вони не сприймають загрозу серйозно. Як ми бачимо, їхні підходи відрізняються. Плюс є інша тенденція: країни, як-от Франція, хочуть скористатися ситуацією, щоб зміцнити свої позиції в Євросоюзі. Відсунути, наприклад, Ізраїль, Туреччину, Велику Британію, але це не зовсім правильний підхід. Тому потрібно, щоб у Європі на проблеми безпеки дивилися хоча б на одному рівні, але там плюралізм думок.

Європейський ВПК набирає обертів, але не так швидко, як хотілося б Україні. За якими позиціями європейці відстають на роки, тобто те, що вони не зможуть розгорнути не цього, і не наступного року?

— У європейського ВПК є дві проблеми. Це зростання виробничих потужностей, безсумнівно, і це за рік чи два не вирішити. І проблема з ланцюжком постачань різних компонентів порохів. Плюс є прогалини — Європа не пропускає весь обсяг і номенклатуру систем озброєнь і військової техніки. Наприклад, реактивні системи залпового вогню, або тактичні балістичні ракети. На розроблення і доступ до цих технологій потрібні роки. Також ми бачимо егоїстичний підхід. Ось в Ізраїлю і Туреччини є системи залпового вогню, але через позицію Франції Європа не хоче закуповувати цю зброю в інших країн.

Найсильніші армії Європи, крім української, — це французька і польська. У чому, на вашу думку, слабкі місця цих армій?

— На сьогодні дуже швидкі кроки роблять Сполучені Штати, Китай. За винятком Росії та України, які під час війни інтенсивно переходять на новий військово-технічний уклад, у всіх інших армій світу є проблеми з протиповітряною обороною. Це стосується й армій Франції та Польщі. У всіх європейських країн, загалом, дуже великі проблеми з протиповітряною і протиракетною обороною. Вони не особливо займалися цим сектором озброєння. Ну і технічний бік — більшість армій світу мають системи озброєння і військову техніку, які не готові до протиборства і ведення бойових дій в умовах, коли в повітрі й на землі дуже багато дронів.

Український безпілотник "Лютий"
Фото: CNN

Оборонний комплекс України: майбутнє за безпілотними системами

Україна мілітаризується і розвиває свій ВПК. Чи необхідно їй виходити на міжнародний ринок зброї і якщо так, то які позиції залишити собі, а які пустити на експорт?

— Що стосується українського оборонно-промислового комплексу, то (його розвиток — прим. ред.) зумовлений не тільки бажанням України. Це двосторонній процес, у якому важливе побажання клієнта. Вважаю, в України дуже великі можливості в галузі безпілотних систем — повітряних, наземних, морських. Це товар, який показав себе в бою. Безсумнівно, якщо в України є можливості, вона обов'язково повинна виходити на світовий ринок. Також є рішення в галузі недорогих крилатих ракет, і після того, як український ВПК вийде на потрібні темпи, щоб забезпечити себе, і з'явиться надлишок, потрібно виходити на міжнародний ринок, де можна зайняти міцні позиції.

Дрони. Це сфера, яка розвивається не щороку, а щомісяця, що нам чекати вже до кінця літа, до осені? Які нові віяння стануть реальністю?

— Ми вже бачимо певні тенденції. Якщо українці встигнуть, то до кінця літа ми побачимо дрони, які зможуть працювати автономно без зв'язку з оператором. Вони матимуть зачатки штучного інтелекту і зможуть самі знаходити цілі. Крім того, Україна вже займається технологією роїв, коли кілька дронів спільно знаходитимуть цілі та розподілятимуть між собою атаки. Тобто йдеться про якісне зростання дронів-камікадзе і дронів-бомбардувальників.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Як правильно повертати гроші, щоб вони примножувались
24tv
2025-07-27T05:03:33Z
Стане у пригоді багато разів: як приготувати вишуканий салат з елементарної моркви
24tv
2025-07-27T04:33:14Z
Де нуль серед шісток: треба мати "зір орла", щоб знайти заховану цифру за 15 секунд
GlavRed
2025-07-27T04:27:02Z
Терміново позбавляйтеся від них: 5 рослин, які наражають ваш будинок на небезпеку
Знай
2025-07-27T03:51:30Z
Незвичайний ребус: знайдіть 3 відмінності на тарілках із локшиною за 33 секунди
GlavRed
2025-07-27T03:27:39Z
Як правильно – "на добраніч" чи "надобраніч": вчителька пояснила
GlavRed
2025-07-27T03:27:24Z
Як виступати публічно і не боятися: секрети успішного спікера
GlavRed
2025-07-27T03:27:21Z
М'ясні котлети їсти більше не захочете: спробуйте приготувати їх з кабачка
Telegraf
2025-07-27T03:18:58Z
Сором: навіщо він нам і як керує нашим життям
GlavRed
2025-07-26T23:27:32Z
Мільйони доларів на казкове свято: 10 найдорожчих зіркових весіль в історії шоубізнесу
24tv
2025-07-27T05:36:34Z
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів
ZN UA
2025-07-27T05:34:06Z
«Український оркестр свободи» виступить у восьми європейських містах
УкраинФорм
2025-07-27T05:15:20Z
Зірки «Хлопців» у новому трейлері «Покоління V» — другий сезон стане прологом фіналу головного серіалу
ITC
2025-07-27T05:04:29Z
Там, де пахне сіном і видно зорі: які українські зірки народились у маленьких селах
24tv
2025-07-27T04:03:56Z
Музей America on Wheels: подорож у минуле
AutoCentre
2025-07-27T01:46:16Z
Жадан: Війна змінила українську мову, наповнивши її болем
УкраинФорм
2025-07-26T22:45:30Z
DISCOMAN – "Королева" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-26T21:15:33Z
«Буря» з України зібрала аншлаги на відкритті Міжнародного Шекспірівського фестивалю
УкраинФорм
2025-07-26T21:06:01Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Немовля з "пухлиною" у роті приголомшило лікарів: що це було насправді
TSN
2025-07-27T04:33:52Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Від сексу до омлету: вісім дешевих і простих способів позбутися стресу
Gazeta UA
2025-07-26T21:42:30Z
Вчені навчили комарів протистояти малярії: що це означає для людства
TSN
2025-07-26T21:24:37Z
Труситиме весь день: вчені назвали щоденну звичку, яка призводить до підвищення тиску
Знай
2025-07-26T19:51:17Z
До Дня медичного працівника Валерій Дубіль, Віта Присяжнюк і фонд «Надія» здійснили гуманітарну місію на Донеччину та Сумщину
Политека
2025-07-26T19:48:25Z
Присідання, тяга і ще дещо: ось 5 простих вправ, які швидко приведуть вас у форму
24tv
2025-07-26T19:09:23Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Держсекретар США: Трамп втрачає терпіння щодо Росії та Путіна
Лига
2025-07-27T05:34:27Z
Як Росія підписала собі вирок
GlavRed
2025-07-27T05:27:47Z
"Був би чудовим": в США сказали, хто може замінити Трампа на посаді президента
GlavRed
2025-07-27T05:27:25Z
Безугла вдруге вийшла на протести у Києві і заспівала із учасниками Гімн України
Комсомольская правда
2025-07-27T05:25:31Z
Стармер і Трамп обговорять завершення війни в Україні та торговельні відносини між США і Британією
Gazeta UA
2025-07-27T04:57:06Z
Хто може стати майбутнім президентом США? У Білому домі назвали ймовірного наступника Трампа
Telegraf
2025-07-27T04:54:26Z
Війська РФ за добу атакували 37 населених пунктів Херсонщини, восьмеро постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T04:48:54Z
РФ готує масштабніші атаки: аналітики ISW розповіли, що може чекати українців вже восени
Фокус
2025-07-27T04:12:25Z
Телефонують шахраї — не відповідайте на номери з цими цифрами
InternetUA
2025-07-27T05:37:16Z
Чи можуть змусити підписати контракт чоловіків за 60: пояснення юристки
24tv
2025-07-27T05:36:06Z
Штрафуватимуть і викликатимуть у ТЦК: взялися за 17-річних підлітків – що вимагають
Знай
2025-07-27T05:30:10Z
У школах на ТОТ загарбники навчатимуть першокласників за «азбукою перемоги» - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-07-27T05:09:00Z
"Нема совісті": українець купив за $6500 гнилу хату в селі — люди кажуть, що це помилка
Фокус
2025-07-27T05:06:54Z
Як боролися із сараною в давнину: стрілянина з гармат, хресні ходи та витоптування кіньми
Комсомольская правда
2025-07-27T05:04:42Z
28 липня — яке церковне свято, чому жінкам цього дня забороняється виконувати важку фізичну працю
TSN
2025-07-27T05:03:48Z
Як людині, що перебуває за кордоном прийняти спадщину на землю
24tv
2025-07-27T05:03:23Z
Російська армія втратила на війні проти України ще 920 військових
УкраинФорм
2025-07-27T05:00:19Z
Росіяни скинули вибухівку з дрона на чоловіка у Херсоні
УкраинФорм
2025-07-27T05:33:27Z
На Хмельниччині зрання гримлять вибухи
TSN
2025-07-27T05:33:15Z
Новий рекорд: у Туреччині стовпчики термометрів піднялись до 50,5°
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:15:42Z
Росію атакували дрони: могла горіти електропідстанція, що живить залізницю
24tv
2025-07-27T04:18:39Z
У США загорівся літак з 179 людьми на борту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T03:54:50Z
Росія атакувала Харків та Суми: загорілися будівлі, є поранені
Лига
2025-07-27T03:33:09Z
Вибухи в Росії та атака на Україну: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T03:12:47Z
Жителів Нью-Йорка попереджають про брудне повітря через дим лісових пожеж у Канаді
УкраинФорм
2025-07-27T02:54:37Z
Прикордонник проґавив ухилянта на Вінниччині: що вирішив суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T01:48:28Z
Послідовна спроба прориву: як захисники відбили механізований штурм росіян під Покровськом
24tv
2025-07-27T05:36:34Z
Карта бойових дій в Україні станом на 27 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:36:26Z
Обмеження руху у Чернівцях: мешканцям розповіли, де не можна проїхати найближчим часом
Политека
2025-07-27T05:30:29Z
На Донеччині за добу від ударів РФ загинули двоє цивільних, є поранені
УкраинФорм
2025-07-27T05:21:05Z
ЗСУ ліквідували полковника, який командував штурмами на Харківщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:06:13Z
Боснійська Буча: як 30 років тому українці врятували і не дали вбити сербам тисячі людей
24tv
2025-07-27T05:03:57Z
Втрати ворога станом на 27 липня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:03:24Z
Сильна спека надовго не затримається: коли буде похолодання в Україні
24tv
2025-07-27T05:03:11Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 27 липня 2025 року
Фокус
2025-07-27T05:00:24Z
Емерсон Роял — гравець Фламенгу
Football.ua
2025-07-27T05:28:46Z
"Міг би нокаутувати членом": Ф'юрі залишив одіозний прогноз на потенційний бій Джошуа – Пол
24tv
2025-07-27T05:03:47Z
Ювентус, Інтер та Мілан зарубились у боротьбі за захисника Парми
Football.ua
2025-07-27T05:01:19Z
"Не подобаються деякі фрази": Усик зізнався, що хотів би змінити гімн України
Фокус
2025-07-27T01:15:27Z
Боєць-зрадник з України програв другий поспіль бій нокаутом у UFC під прапором Росії
ZN UA
2025-07-27T01:06:30Z
Українка Бакастова перемогла російську чемпіонку і майора ЗС РФ Велику на чемпіонаті світу з фехтування
Фокус
2025-07-26T23:27:45Z
Ювентус готовий запропонувати капітану Спортінга Лісабон п'ятирічний контракт
Football.ua
2025-07-26T21:46:05Z
Захисник Ренна повернеться до Дженоа
Football.ua
2025-07-26T21:16:56Z
Кухаревич відзначився голом за Слован Братислава в другому поспіль матчі
Football.ua
2025-07-26T20:40:18Z
Євро майже 50 гривень: чи можливий такий прогноз ціни у серпні
24tv
2025-07-27T05:30:11Z
Цьогоріч на правобережжі Херсонщини планують зібрати понад 30 тисяч тонн кавунів
Agravery
2025-07-27T05:22:43Z
Соняшникова олія та яйця: де шукати найвигідніші пропозиції в липні
Хвиля
2025-07-27T05:15:14Z
В Україні за чотири роки зареєстровали понад 8,6 тисяч агрофірм - Опендатабот
УкраинФорм
2025-07-27T05:09:20Z
Робота для пенсіонерів у Чернігові: кому і де платять від 16 000 гривень
Политека
2025-07-27T05:01:33Z
Топ-5 областей України, до яких найчастіше релокується агробізнес
AgroPortal
2025-07-27T05:00:55Z
Росіяни знищили виробництво відомого бренду чаю у Дніпрі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T05:00:40Z
Українцям почали недораховувати пенсії: як перевірити виплати
24tv
2025-07-27T04:33:01Z
«Укрзалізниця» анонсувала нові рейси на серпень
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T03:33:30Z
Хотів потрапити на канал "Мадяра": "віськкор" збрехав про своє зникнення після "атаки FPV-дрона"
24tv
2025-07-27T05:36:21Z
Як нова технологія перетворює Wi-Fi у невидимий інструмент стеження
InternetUA
2025-07-27T05:31:25Z
Скільки можна заробити на Twitch-трансляціях у 2025 році
24tv
2025-07-27T05:03:25Z
Юні закарпатці створили "розумну" тростину з SOS-кнопкою та GPS — винахід може рятувати життя
InternetUA
2025-07-27T05:01:02Z
У канадську тактичну гру Squad зі 150 тисячами відгуків додадуть українських військових
InternetUA
2025-07-27T04:01:24Z
Як прибрати затяжки на одязі за кілька секунд - лайфхак
GlavRed
2025-07-27T03:27:11Z
Apple готує новий iPad Pro з акцентом на ШІ
InternetUA
2025-07-27T03:04:37Z
Собака боїться грому: мережу підкорили зворушливі кадри, як її заспокоїв під час грози кіт
Фокус
2025-07-27T03:00:49Z
Google представив ШІ-інструмент, який може розшифровувати давні тексти
InternetUA
2025-07-27T02:04:09Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z
Honda планує страхувати ваші авто, маючи унікальну перевагу
Топ Жир
2025-07-26T19:51:00Z
Орендар Hertz зняв відео свого авто, щоб спростувати помилку штучного інтелекту, але його спроба залишилася марною на тлі громадського обурення
Топ Жир
2025-07-26T18:06:24Z