MY.UAНовини
Окупація очима підлітка. Як живуть в окупованому рашистами Бердянську
Окупація очима підлітка. Як живуть в окупованому рашистами Бердянську

Окупація очима підлітка. Як живуть в окупованому рашистами Бердянську

Марія два з половиною роки жила під російською окупацією. Замість підготовки до випускного зі школи й участі у танцювальних конкурсах, вона спостерігала, як рідний Бердянськ втрачав знайоме обличчя. Росіяни зупинили у місті час. І залишили в заціпенінні десятки тисяч бердянців, серед яких була й п’ятнадцятирічна Маша. У виданні Frontliner дізнались, як вона вчилася виживати у новій реальності, що не могла прийняти.

Напередодні російського вторгнення дівчина хвилювалася через дві речі: випускні іспити та захист дослідницької роботи для Малої академії наук. 24 лютого 2022 року Марія (імʼя змінене з міркувань безпеки – ред.) мала виступити перед адміністрацією школи й розповісти про своє дослідження роману Юрія Андруховича «Перверзія». Але цього зробити не встигла.

О четвертій ранку Марія та її рідні прокинулися від вибухів. У вікні – заграва. Перша думка: «Почалось». Маша знала, що з 2014 року росіяни воювали проти України, окупували Донбас і Крим. Про це їй нагадували і нові однокласники-переселенці та збори допомоги для військових. Але коли почула вибухи у своєму місті, не могла уявити, що на неї чекає далі.

26 лютого 2022 року російські військові захопили летовище в Бердянську, а за кілька днів – адміністративні будівлі міста. Мирні жителі зустріли окупантів «коктейлями Молотова». Допоки не обірвався зв’язок, Маша дізнавалась про ситуацію, переписуючись з друзями. Містяни бачили з вікон, як заходять російські БТР. Інші переповідали історії, що і зараз викликають у дівчини усмішку.

«Росіяни спитали у місцевого, де знаходиться порт. Той сказав їхати вгору. І вони поїхали шукати там порт», – переповідає Марія.

Розуміння ситуації підживлювалося правдивими історіями й новими міфами. Але побачити це наживо вона не могла: усю весну їй довелось просидіти вдома.

Весна без газу, інтернету та грошей

Спочатку зникли інтернет і зв’язок. Здавалося, що гірше бути не може. Але росіяни показали: може. На початку окупації перебили газогін з Маріуполя, і багато бердянців залишилися без опалення. Весна видалась холодною, тож Маша переймалася лише базовим: зігрітися, помитися, поїсти. Година йшла лише на те, щоб нагріти воду для душу. Відтоді Маша терпіти не може електричні плитки.

Запаси їжі збідніли, зняти готівку було неможливо. Маша вигадувала, як урізноманітнити одну і ту саму кашу. Росіяни завозили гуманітарну допомогу – крупу поганої якості, аби показати, що вони «піклуються» про місцевих.

«Хоча у нас все було добре до них і нікому не потрібна була гуманітарка», – каже Марія.

З часом українські магазини наповнювались російською продукцією, дорожче подекуди вп’ятеро. Знайомі Маші, які виїхали з окупації пізніше, розповідали, що вершкове масло коштує 1500 рублів – понад 650 гривень. Ціни у Бердянську злетіли до московських, казали вони. Але російські продукти були поганої якості. Маші здається, що в окуповані міста росіяни завозили найгірше.

Дівчина почала їсти домашні запаси варення, які вже кілька років ніхто не чіпав. Одного дня мама попросила заощаджувати.

«Мені стало моторошно. Раніше я ніколи не їла варення, а тепер мені кажуть його економити. Який же був дефіцит, що тепер треба переставати їсти варення», – згадує дівчина.

Життя в окупованому Бердянську зупинилось

У перші тижні Марія чула, що Бердянськ ось-ось звільнять. Вона у це вірила. Але почувши про це втретє, зрозуміла: треба адаптуватись.

«Коли було важко, я думала:«Окей, збираємо новий букет квітів. Уже весна!», – згадує дівчина.

Вперше Марія вийшла в місто влітку 2022 року. Тоді захворів батько і не міг їздити за продуктами. Тож дівчина пішки добиралась до ринку, її маршрут тривав дві години лише в один бік. Телефон з собою не брала – який сенс, якщо немає зв’язку? Думала, що росіяни не будуть чіплятись, якщо не скаже про свою позицію вголос. Вилазки в місто минали мирно. Але теперішній стан рідного Бердянська викликав жах.

Місто було порожнє. Купа військової техніки. Було брудно, оскільки не працювали комунальники. Час ніби зупинився.

Дівчина з тимчасово окупованого Бердянська

Бердянськ все менше був схожий на себе. Від людних пляжів з аквапарком і десятками кафе залишилось ані сліду. Соняшникові поля вмирали без догляду.

«Я не знаю, як було у дев’яностих, але Бердянськ, здається, був схожий на це. Дефіцит, черги в магазини й банки. Брали талончик, йшли додому ні з чим і приходили в магазин наступного дня», – розповідає дівчина.

Багато бердянців виїжджали з міста, але їхні домівки довго не пустували: їх незаконно займали громадяни РФ. Військові ходили невеликими групами, ніколи по одному. Завжди вдягнені як на фронт – у камуфляжі і масці, з каскою, бронежилетом, автоматом напереваги. Дівчина думала: «Добре, що їм жарко у таку спеку!».

Псевдореферендум на камеру під дулом автомата

У вересні 2022 року росіяни влаштували так званий «референдум» про приєднання Запорізької області до Росії. Російські телевізійники ходили по домівках і знімали, як бердянці нібито підтверджують своє бажання бути частиною федерації, поки за камерами стояли військові з автоматами. На всі чотири дні «референдуму» родина Маші закрилась вдома. Ввечері не вмикали світло, щоб не привертати уваги.

Росіяни підмалювали результати. Знайшли бабусь, які хочуть бути в Росії, щоб вони на камеру порвали українські паспорти і взяли російські.

Дівчина з тимчасово окупованого Бердянська
Дівчина з тимчасово окупованого Бердянська дивиться на напис “За Бердянськ” на виставці знищених військових автівок, Київ, Україна, 4 березня 2025 року. Діана Делюрман/Frontliner

У період «референдуму» до оселі Марії так і не прийшли. Але це сталось незабаром.

Одного дня, коли тільки-но закінчились її уроки в українській онлайн-школі, Маша побачила озброєних людей на подвір’ї. Дівчина завжди чула, коли вулицею проїжджали машини, але не у цей раз. Сторожовий пес не заливався гавканням, як зазвичай. Маша припускає, що йому згодували транквілізатори.

«Хозяева!» – почула дівчина.

Марія схопилась за ноутбук. У екрані ще досі відкриті Classroom і Zoom, вкладки з предметів «Захист України» і «Громадянська освіта». Нечищений Telegram. Дівчина встигла видалити месенджери з телефону, поки у її кімнату не ввійшли військові.

«Їхня зброя була з мого зросту. Мені було дуже страшно», – згадує вона.

Марія не пам’ятає кожне запитання російських військових, але в пам’яті назавжди закарбувався образ одного з росіян. Чорний цивільний одяг, за балаклавою видно лише очі. Моторошні блакитні очі, додає Маша.

Росіянин перевірив ноутбук дівчини і зауважив пошуковий запит «Конституція України».

«Конституция Украины?», – перепитав той.
«Да, а что?», – сказала дівчина.
«Ясно», – відповів.

Перепитав, чому вона не на уроках у російській школі. Дівчина вигадала, що зараз хворіє, тому пропускає навчання. Маша швидко зорієнтувалась, як заговорити російському військовому зуби. На заставці ноутбука був її улюблений корейський гурт. Це привернуло увагу росіянина:

«Актеры?», – запитав він.

Марія почала розповідати про корейський поп, який став її найсильнішим захопленням у той період. З нею спілкувались м’яко, але вже на подвір’ї посипались звинувачення та погрози її мамі. Маша побачила, як росіяни від’їжджають на цивільних автівках. «Віджатих у когось з жителів», – припускає дівчина.

Після візиту окупантів Марія разом з рідними пішли до заплави річки Берди. Вони думали, що вдома росіяни поставили прослушки, тож лише на березі могли поговорити.

Стан заціпеніння змінився на постійний страх. Маша слідкувала за кожною машиною, що проїжджала повз її дім. Одного разу біля будинку пронеслась автівка з сиренами. Маша одразу припустила, що це бойовики, які називають себе «поліція». За лічені хвилини рідні сховали все, що могло не сподобатись росіянам. А Маша сиділа у кімнаті з вимкненим світлом і трусилась.

Тепер нікому не можна довіряти. Дехто зі знайомих ставав колаборантами, здобувши швидкий соціальний ліфт під новою «владою».

«Раніше вони вітали зі святами, а тепер можуть здати окупантам», – констатує Марія.

Російська школа

Ще влітку росіяни почали вимагати, щоб діти йшли до російських шкіл. Залякували: у разі непокори спочатку попередять, оштрафують, а зрештою заберуть дитину з родини. Тому в жовтні 2022 року Маша була змушена йти до російської школи, поєднуючи це з українським навчанням онлайн та підготовкою до іспитів. Дівчина каже, що у десятий і одинадцятий класи проходила не замислюючись. Лише так могла впоратись з новим ладом.

Ми росли в Україні, однаково виховувались. Але комусь батьки сказали, що Росія – це добре, і вони повірили.

Дівчина з тимчасово окупованого Бердянська

Щоранку на вході до школи рюкзаки школярів перевіряв російський військовий з електрошокером на поясі. Кожного понеділка уроки починались з гімну РФ. Часом у школі проводили «культурні заходи» – як-от, показ пропагандистського документального фільму про окупацію Криму. Але найгірше для Марії було усвідомлювати, що колаборантами стали вчителі, які ще вчора навчали любити Україну.

«Вони святкували День прапора, День вишиванки, а тепер розповідають, що ми з росіянами. А поруч сидять діти, які щасливі бути під російською окупацією. Ми росли в Україні, однаково виховувались. Але комусь батьки сказали, що Росія – це добре, і вони повірили», – ділиться Марія.

Дівчина впевнена: вона була не єдиною в школі, хто не підтримував російську окупацію Бердянська. Але говорити про це було небезпечно і підліткам. Хоча деколи вона чула в коридорі українську музику. Тоді Маша тихо раділа.

Зі шкільної бібліотеки вилучили всі українські підручники. Маша припускає, що їх спалили. Але факультативно у школі викладали українську мову. Лише на факультативі «Родной язык» учні могли спілкуватися українською.

У російській школі дівчина була від самого ранку до 16:00. Вдома чекали українські заняття онлайн і домашні завдання. Поки колаборанти нагадували, що треба обирати російський виш, Маша переймалася тим, як добре скласти НМТ і вступити до університету в Києві. Вона панічно боялася, що їй не вдасться.

«Я дуже себе заганяла. У мене був рекорд – робила тести до четвертої ранку», – ділиться Марія.

Від стресу вона могла їсти лише кефір, тож схудла й не мала сил. Дійшло до того, що їй важко було підняти рукою душову лійку. Але Марія збирала себе докупи, запалюючись новими захопленнями: серіалами, книжками, музикою. Зрештою повернулася й до улюблених танців. Але тримала на плаву головна мета — виїхати на свободу.

Дорога на свободу

Гроші у родині Маші закінчувались. Щоб зібрати на недешевий автобус із Бердянська, мамі й старшій сестрі дівчини довелося працювати в російському магазині. Гроші збирали девʼять місяців.

Для виїзду Марія була змушена зробити російський паспорт. Дівчина відтягувала до останнього, але в лютому 2024 року отримала червону книжечку з двоглавим орлом, читаючи присягу під гімн РФ.

«Мені було огидно це робити. Ще одна неприємна подія, яка сталась у лютому», – каже Марія.

Літнього вечора вони виїхали з Бердянська. Шлях, яким їхали, вважається найкоротшим і найшвидшим. Сукупно – понад 1100 кілометрів, близько 15 годин у дорозі. Марія підготувалася: видалила всі фотографії, почистила месенджери, стерла проукраїнські дописи із соцмереж. Перед від’їздом водій автобуса сказав: «Сподіваюся, у вас нові телефони». Всю дорогу до російсько-українського кордону Марія їхала в заціпенінні від страху.

Наступним пунктом був Маріуполь. На в’їзді до міста Маша зустріли нові багатоповерхівки. Нашвидкуруч зведені житлові комплекси вже почали обсипатись, але стали для російської преси засобом пропаганди. Чимдалі рухався автобус, тим більше руїн бачила дівчина. Сумнозвісний Драматичний театр обнесений будівельними лісами. Був пізній вечір, неподалік працювали кафе й гуляла молодь.

Опівночі автобус під’їхав до КПП у Новоазовську. Там простояли усю ніч. Маму і сестру дівчини відвели на «бесіду» з ФСБшниками, а вона залишилася в автобусі з іншими пасажирами. Усі спали, але не Маша. Вона боялась, бо російські військові снували біля автобуса. Марія вважала, що має стерегти речі – і власну безпеку.

«Було спекотно, тому я була в шортах і футболці. Російські військові постійно дивились на мене. А один з них присвиснув. Коли вони проходили біля автобуса, я боялась, що вони щось зі мною зроблять», – ділиться Марія.

На світанку рушили до Ростова-на-Дону. Там затримались на пів дня, за який відчуття страху змінилось на злість.

«Це місто біля кордону, але там немає комендантської години, не чути прильотів. Не ходять військові по вулиці», – міркує Марія.

Вони не знають, що таке війна. У їхньому житті все мирно.

Дівчина з тимчасово окупованого Бердянська

Далі маршрут пролягав уздовж кордону Росії та України. Марія встигла надивитись на російські села: у Білгородській області вони здалися штучно ідеальними, ніби пластмасовими. Дорогою траплялись доглянути соняшникові поля. Дівчині одразу згадались соняшники Бердянська, які вмирають під російською окупацією.

До прикордонної Колотилівки автобус дістався запізно, тож довелось заночувати на парковці. Маша прокинулась серед ночі від холоду. Її мама та сестра не спали. Сказали, що усю ніч чують, які літають дрони. Тоді ж дівчина помітила на парковці укриття.

«А ви знаєте, що таке війна», – подумала вона.

На пропускному пункті пасажири віддали усі речі. Маму і сестру Маші знову викликали на розмову з ФСБ.

«Як ви ставитесь до СВО?», – запитали їх.

«Ми, звісно, внє політікі», – довелося викручуватись.

Вони пояснили, що їдуть в Україну провідати бабусю. А потім повернуться в Бердянськ. Маша тим часом дивилась на російських прикордонників, які сиділи біля бетонних блоків. За їхніми спинами, зовсім близько, була свобода. Але поки не повернули телефон, вона боялася, що росіяни щось знайдуть і розвернуть їх назад.

Родина Марії пройшла фільтрацію. «Ви можете йти», – сказав російській прикордонник у бандані та цивільному одязі. Позаду – дві з половиною доби руху. Попереду – сіра зона, два кілометри розбитої дороги, всіяної бур’янами й мінами.

Свобода

Щодня цією дорогою проходять не більше сорока людей – це ті, хто вирвались на свободу. Маша і решта пасажирів вийшли на неї, коли сонце тільки сідало, тому воно сліпило просто в очі. Чіплялися степові комахи. Дівчина несла кілька сумок. Здавалося, взяли найнеобхідніше, але було важко. Обабіч дороги Маша бачила розкидані речі: сумки, колісне крісло, іграшки. Дівчина зупинилася перепочити, але сестра наказала: «Не стій, бо по нас почнуть стріляти».

Невдовзі Марія побачила людей в однострої. До неї заговорили українською вперше за останні два з половиною роки. Марія та її рідні заплакали. Українські військові дали води та перекус, а потім посадили в наступний автобус. На заході сонця група вирушила до Сум.

«Поки ми їхали в місто, я зрозуміла, що у нас села справжні. Діти грались біля дороги, хтось вів коника. Відчувається життя. Рідні поля. Погані дороги, але все одно рідні», – ділиться дівчина.

У Сумах групу прийняли в шелтері. Вперше за день вони змогли повноцінно поїсти. Українські правоохоронці перевірили телефони на наявність програм, які могли встановити росіяни, а також поспілкувались з мамою і сестрою Маші. Вночі почалась тривога – перша в житті дівчини.

Вранці виїхали евакуаційним потягом до Києва. На вокзалі родину зустріли «гучно» – саме в той день росіяни атакували «Охматдит». Маша та її рідні поселились в квартирі друзів. Невдовзі дівчина склала іспити і вступила до столичного вишу.

Напис “Запорізька область – це Україна” на знищеній автівці на виставці, Київ, Україна, 4 березня 2025 року. Діана Делюрман/Frontliner

Марія вже встигла полюбити Київ, завести нові знайомства й побудувати плани. Але вона досі вважає, що її дім у майже 800 кілометрах від столиці. Тільки поки повертатися нікуди.

«У грудні 2024 року я часто плакала через Бердянськ. Мені так хотілось повернутись в український Бердянськ», – каже дівчина.

Авторка:  Діана Делюрман

Джерело: Frontliner

 

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Відомий український актор театру розповів про свої книжкові вподобання
24tv
2025-05-09T12:36:38Z
Ольга Фреймут відповіла, чи є у її чоловіка російський паспорт
24tv
2025-05-09T12:36:32Z
«Євробачення-2025»: де дивитись та хто коментуватиме півфінали та фінал Пісенного конкурсу на Суспільному
Детектор М
2025-05-09T12:36:19Z
Їй подобався мій чоловік, – Ольга Фреймут відверто висловилась про Машу Єфросиніну
24tv
2025-05-09T12:28:24Z
Новий Папа Римський «трохи» геймер і дивився фільм «Конклав» напередодні обрання
ITC
2025-05-09T12:22:51Z
«Квантовий шпигун» Девіда Іґнатіуса: ЦРУ, зрада та квантові комп’ютери. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-05-09T12:22:51Z
Том Круз змусив режисера «Місія неможлива 8» відтворити один з трюків — аби довести, що він небезпечний
ITC
2025-05-09T12:22:09Z
"Сварить і журить нас" - Ольга Фреймут розказала, через що свариться з чоловіком
Gazeta UA
2025-05-09T12:06:41Z
Ілона Гвоздьова таємно розлучається з чоловіком - деталі
GlavRed
2025-05-09T12:00:22Z
Фон дер Ляєн відвідає Трампа лише після узгодження конкретних торговельних переговорів
Европейская правда
2025-05-09T12:58:51Z
Німецька прокуратура хоче позбавити імунітету ультраправого депутата за підозрою в корупції
Европейская правда
2025-05-09T12:58:42Z
ДБР затримало проректора Нацакадемії Державної прикордонної служби
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T12:58:38Z
Була ще насправді дитиною: як виглядала Кабаєва, коли познайомилася з Путіним
Telegraf
2025-05-09T12:57:40Z
Відомо, коли офіційно буде запущено спецтрибунал щодо злочинів Росії
24tv
2025-05-09T12:57:28Z
Зарплати держслужбовців апарату ВРУ – це вершина олімпу: як парламент схитрував з оплатою праці
ZN UA
2025-05-09T12:55:24Z
Безпека Чорноморського регіону є умовою стабільності та добробуту всієї Європи - генконсул
УкраинФорм
2025-05-09T12:55:22Z
Що спільного між казино "Паріматч", співробітниками СБУ та "злочинцем в законі" - розслідування
ZN UA
2025-05-09T12:49:41Z
Зеленський закликав учасників зустрічі у Львові підтримати створення трибуналу для Росії
УкраинФорм
2025-05-09T12:49:13Z
Хто такий Костя та чому українською він не Константин
24tv
2025-05-09T12:54:08Z
Школярі проходитимуть військову підготовку — з тиром, смугами перешкод та домедичною допомогою
Telegraf
2025-05-09T12:51:11Z
Втрати України у Другій світовій. Історик озвучив ймовірну цифру українських втрат
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T12:45:13Z
За що Малюку дали Героя України?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T12:39:38Z
У Львові підписали угоду про закупівлю на €1 млрд зброї для ЗСУ за данською моделлю
Факти ICTV
2025-05-09T12:39:17Z
Лідери країн Об’єднаних експедиційних сил хочуть запропонувати Україні «розширене партнерство»
УкраинФорм
2025-05-09T12:31:46Z
Пенсіонерам виплатять 10 пенсій відразу: як отримати гроші
Знай
2025-05-09T12:30:16Z
Шоколадом доверху чи знизу: виявилось, що люди все життя їли печиво неправильно
GlavRed
2025-05-09T12:28:24Z
Китай сподівається, що новий Папа продовжить конструктивний діалог із Пекіном
УкраинФорм
2025-05-09T12:25:47Z
Вступ до ЄС: Ляшко заявляє, що Україна виконала майже 90% зобовʼязань у сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2025-05-09T12:49:17Z
Лікування алкоголізму психоделіками: психіатри проводять клінічні дослідження нового препарату
ZN UA
2025-05-09T11:37:38Z
Якщо потрібно набрати м'язи: що робити спочатку – кардіо чи силові вправи
24tv
2025-05-09T11:12:28Z
Знижує стрес та тривожність: який напій позитивно впливає на мозок
Gazeta UA
2025-05-09T10:27:34Z
Норвегія продовжить допомагати з евакуацією українських пацієнтів
Европейская правда
2025-05-09T10:19:05Z
Зовнішні роботи з ремонту лікувально-діагностичного корпусу Охматдиту планують завершити до кінця року
УкраинФорм
2025-05-09T09:04:20Z
10 поширених міфів про харчування, які вам шкодять
24tv
2025-05-09T08:24:50Z
Ніколи не сидіть у літаку в цій позі – є ризик для здоров'я
24tv
2025-05-09T07:30:29Z
Сканування мозку виявляє Паркінсона за багато років до невиліковної стадії — вчені
Факти ICTV
2025-05-09T07:13:24Z
У Дніпрі до 8 років засуджено жінку, яка продала дворічного сина за ₴1 млн
Украина Криминальная
2025-05-09T12:49:25Z
Рятувальники завершили розбір завалів у Костянтинівці після авіаудару
Gazeta UA
2025-05-09T12:46:43Z
Жінка, видаючи себе за переселенку, “заробила” майже 180 тисяч гривень
InternetUA
2025-05-09T12:07:50Z
У Чехії активізувалися шахраї, які прикидаються поліцейськими
InternetUA
2025-05-09T11:58:36Z
Збитки в 400 тисяч грн: у Хмельницькому затримали заступника ректора прикордонної академії
Фокус
2025-05-09T11:57:33Z
Російський дрон поцілив у автівку на Запоріжжі, поранене подружжя
УкраинФорм
2025-05-09T11:48:32Z
У Києві спіймали чоловіка, який вирішив «збагатитися», обікравши п’ятикласників: вкрасти у дітей під час фізкультури – це новий рівень «дна»
Украина Криминальная
2025-05-09T11:39:24Z
У Києві довічне ув’язнення отримав чоловік, який вбив сплячу знайому ударом ножа у скроню
Украина Криминальная
2025-05-09T11:24:14Z
І підрядник, і бухгалтер-фантаст: чиновник на Київщині “намалював” собі понад 6,7 мільйона з бюджету Бучі
Украина Криминальная
2025-05-09T11:09:56Z
"Енергоатом" зробив крок для забезпечення своїх потреб у ядерному паливі власного виробництва
ZN UA
2025-05-09T12:58:27Z
Скільки грошей можна перевезти через кордон: правила української митниці
24tv
2025-05-09T12:54:08Z
Інфляція у квітні пригальмувала до 0,7% - Держстат
УкраинФорм
2025-05-09T12:51:27Z
На Тернопільщині засіяли 94% площ, відведених під ярі культури
УкраинФорм
2025-05-09T12:49:18Z
Чипів буде ще більше: в одній країні будують фабрику площею 50 футбольних полів
Фокус
2025-05-09T12:46:03Z
Ціна на популярний овоч в Україні обвалилася на 12%: у чому підводний камінь
GlavRed
2025-05-09T12:45:03Z
Українські металурги збільшили виробництво основної продукції
УкраинФорм
2025-05-09T12:36:34Z
Урожай сої збільшиться, хоча посівів буде менше
AgroPortal
2025-05-09T12:30:39Z
Перевірити може кожен: яке золото найдорожче у світі
24tv
2025-05-09T12:30:23Z
Продажі електромобілів Tesla у Китаї падають на тлі зростання конкурентів
Топ Жир
2025-05-09T12:45:10Z
Тойота припинила виробництво бензинових Corolla для японського ринку
Топ Жир
2025-05-09T12:15:34Z
Volkswagen має намір випустити 335-сильну версію ID.3
AutoCentre
2025-05-09T12:10:50Z
Експлуатується 150 мільйонів машин: названо наймасовіший автобренд в історії
Фокус
2025-05-09T11:57:00Z
Tesla заборонили у США називати машину на автопілоті Robotaxi
AutoGeek
2025-05-09T11:21:44Z
У Європі помічено перший прототип електричного Nissan Micra
AutoCentre
2025-05-09T11:10:21Z
Понад 413 тисяч автомобілів Volvo мають проблеми з камерою заднього виду, як і Polestar
Топ Жир
2025-05-09T11:00:02Z
Скандал з незадекларованим Range Rover. Прем’єр Шмигаль пояснив, що це за машина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T10:45:33Z
Продаватимуть в Україні: на ринок Європи виходить електрокросовер MG за 20 000 євро
Фокус
2025-05-09T10:12:23Z
Україна повернула із тимчасово захоплених росіянами територій ще дев’ятьох дітей
УкраинФорм
2025-05-09T12:46:37Z
Новий графік транспорту в Київській області: кого торкнуться зміни
Политека
2025-05-09T12:31:18Z
На Тернопільщині відкрили нову печеру
УкраинФорм
2025-05-09T12:28:18Z
Росіяни перекидають війська з Миколаївщини на гарячіші ділянки фронту - Кім
УкраинФорм
2025-05-09T12:22:24Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-05-09T12:09:02Z
Прогноз погоди в Одесі на 10 травня: які неприємності будуть в цей день
Политека
2025-05-09T12:01:37Z
Викрадення Хатідже Буюкчан має елементи насильницького зникнення - КримSOS
УкраинФорм
2025-05-09T12:00:07Z
РФ намагається витиснути ЗСУ з центру Часового Яру – ОТУ Луганськ
Факти ICTV
2025-05-09T11:54:37Z
Оборонна демократія - у Києві започаткували Громадсько-військовий рух
Gazeta UA
2025-05-09T11:51:54Z
Не смійте кидати це у компост, інакше все піде прахом
Telegraf
2025-05-09T12:57:27Z
Залізо тут ні до чого: що означає, якщо яблуко швидко темніє
GlavRed
2025-05-09T12:40:31Z
Що подарувати мамі на День матері 2025: 4 ідеї, які грітимуть душу неньки
24tv
2025-05-09T12:36:34Z
Бур’ян просто зникне: як позбутися кульбаб на ділянці
GlavRed
2025-05-09T12:28:16Z
Як позбутися стійких кілець від води навколо ванни: практичні рішення
24tv
2025-05-09T12:18:29Z
Що подарувати мамі на День матері: 5 найкращих подарунків
24tv
2025-05-09T12:18:14Z
Панна кота з полуницею: готуємо вишуканий десерт з переможницею "МастерШефу"
Gazeta UA
2025-05-09T12:15:01Z
5 хвилин – і страва на столі: як смачно подати квасолю зі шпинатом
24tv
2025-05-09T12:03:08Z
На обід або вечерю: рецепт смачних курячих рулетів у духовці
Фокус
2025-05-09T11:51:46Z
Ломаченко 9 травня згадав про «безмежний подвиг»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T12:54:28Z
Натяк на рукостискання: Костюк зробила заяву перед грою з росіянкою, яка змінила громадянство
24tv
2025-05-09T12:48:48Z
Вітор Перейра отримав першу нагороду найкращого тренера місяця в АПЛ
Football.ua
2025-05-09T12:31:21Z
Одіозний боксер назвав фактор, який стане ключовим для перемоги у реванші Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-09T12:30:22Z
Конкурент Реала готовий викласти солідну суму за Луніна
24tv
2025-05-09T12:24:16Z
Вслід за Ковтуном: ще один український гімнаст змінить спортивне громадянство
24tv
2025-05-09T12:22:49Z
Мак Аллістер вперше став найкращим гравцем місяця в АПЛ
Football.ua
2025-05-09T12:01:12Z
Відомо, хто транслюватиме фінал Кубка України «Шахтар» - «Динамо»
УкраинФорм
2025-05-09T12:00:49Z
Ломаченко на 9 травня опублікував пост у соціальних мережах
ZN UA
2025-05-09T11:52:04Z
Death Stranding 2 «пішла на золото» — Кодзіма завершив роботу над On the Beach
ITC
2025-05-09T12:58:53Z
Битва за космос: амбіції Безоса під загрозою через вплив Маска на NASA
Хвиля
2025-05-09T12:42:41Z
Поглинає всі зірки на своєму шляху: уперше виявлено блукаючого пожирача матерії
Фокус
2025-05-09T12:42:05Z
Відома дата виходу Brushes with Death – першого доповнення до Kingdom Come: Deliverance 2
24tv
2025-05-09T12:39:41Z
Атмосфера Землі відгукується на сонячні спалахи
360ua.news
2025-05-09T12:30:53Z
Німецький Rheinmetall та ICEYE розширюють співпрацю: запускають виробництво супутників
AIN
2025-05-09T12:30:41Z
Ранній доступ Titan Quest 2 перенесли — через «надлишок галасу» на ринку ARPG
ITC
2025-05-09T12:22:32Z
Мільйони додатків для смартфонів заблоковано: що відбувається і чи небезпечно це
Фокус
2025-05-09T12:16:07Z
Чоловік чи жінка: як археологи визначають стать скелетів
Фокус
2025-05-09T12:15:02Z