MY.UAНовини
Переведення годинників на літній час: коли та куди крутити стрілки, цікаві факти, вплив на здоров'я
Переведення годинників на літній час: коли та куди крутити стрілки, цікаві факти, вплив на здоров'я

Переведення годинників на літній час: коли та куди крутити стрілки, цікаві факти, вплив на здоров'я

Щороку в Україні переводять годинники: восени – на годину назад, навесні – на годину вперед. Перехід на літній час у 2025 році традиційно відбудеться в ніч з суботи на неділю – з 29 на 30 березня. В останню неділю березня потрібно перевести годинники о 3 годині ночі на 1 годину вперед (тобто з 03:00 на 04:00). Детальніше про це читайте у матеріалі «Главкома».

Чому й відколи переводять годинники

Чи переводять інші європейські країни стрілки годинника? Так. Крім того, понад 60 країн світу використовують цей метод. У Канаді, країнах ЄС, Ізраїлі, Ірані, Австралії та Великій Британії також практикується зміна часу. Але протягом багатьох років Європа думає про скасування переведення стрілок годинників.

Переводити годинник залежно від сезону ще 1784 року вигадав тодішній посол США у Франції Бенджамін Франклін. Він підрахував, скільки годин парижани витрачають на сон вранці, коли сонце вже зійшло, і скільки увечері спалюють свічок, перш ніж лягти спати. Порахував Франклін і кількість електроенергії, яку зможуть заощадити фабрики й заводи, коли робота триватиме за денного світла. Тож ідея з переведенням годинників була виправдана потребою в економічній ощадливості.

Уперше переведення стрілок годинника на годину вперед влітку і на годину назад взимку провели 1908 року у Великій Британії. На початку минулого століття перехід на літній і зимовий час пропонував також лондонський підрядник Вільям Віллетт. Він аргументував це можливістю економити електроенергію.

Щорічний перехід на літній час і повернення на поясний (зимовий) зараз використовують приблизно у 60 країнах
фото з відкритих джерел

Першою країною, яка офіційно впровадила літній час (зимовий – це стандартний час, за яким вівся облік до цього) стала Німеччина у 1916 році. Це було пов’язано з серйозними ресурсними дефіцитами в країні під час Першої світової війни. Через два роки сезонний перехід ввели також у Сполучених Штатах, а згодом ідею підтримали ще понад 100 країн (пізніше деякі почали відмовлятися).

Чому в Україні переводять годинники

Годинники переводять із двох причин: через традицію відповідності біологічному календарному часу та для заощадження електроенергії.

Тривалий час в Україні точаться запеклі дискусії з приводу переводу стрілок годинників на зимовий і літній час. Депутати Верховної Ради вже давно не можуть порозумітись з цього приводу.

Україна разом із республіками СРСР 1981 року теж почала переводити годинники задля економії електроенергії та подовження світлового дня. На початку 1990-х в Україні спробували відмовитися від сезонного переходу, однак 1992 року переведення годинників знову відновили, врахувавши порядок обчислення часу, який діє в Європі.

Український уряд 1996 року затвердив постанову, яка регулює порядок переведення стрілок годинника. Нею українці послуговуються і досі.

Переведення годинників на зимовий і літній час справді впливає на економію електроенергії в побуті та на підприємствах, але не дуже суттєво. Водночас така традиція негативно впливає на здоров’я людей через примусову перебудову біологічних ритмів організму. Це впливає на сон, самопочуття людей і внаслідок цього – на працездатність.

У 2021 році Верховна Рада провалила голосування у другому читанні та в цілому за законопроєкт, який мав скасувати в Україні перехід із зимового часу на літній і навпаки. Відповідно до нього Україна мала лишитися на зимовому часі. Остаточне голосування не набрало достатньої підтримки, і документ був відправлений на доопрацювання. Чи буде він ухвалений в майбутньому – невідомо.

Прихильники зміни часу впевнені, що такий перехід економить електроенергію та енергоносії. Противники вважають, що це призводить до порушення біоритмів людини й погіршення здоров’я.

Зауважимо, природним часом для України є зимовий. 95% території країни – у часовому поясі UTС+2. Деякі регіони, такі як Луганська та частково Донецька, Харківська та Закарпатська області, перебувають в інших часових поясах. Різниця у часі між західними та східними частинами країни становить близько 68 хвилин. Це призводить до незадоволення жителів різних регіонів. Наприклад, літній час зазвичай викликає незручності серед жителів східних областей, оскільки у теплу пору року там світає вже о 3 ранку. З іншого боку, на Західній Україні багато людей не задоволені зимовим часом, оскільки о 9 ранку у них тільки починає сходити сонце в холодний період року.

Коли переводять годинники 

Починаючи з 1996 року, уряд встановив правила сезонного часу, які передбачають переведення годинників двічі на рік: 

  • на літній час (на годину вперед) – в останню неділю березня;
  • на зимовий час (на годину назад) – в останню неділю жовтня.

Це означає, що в ніч проти 31 березня о 03:00 годинники потрібно буде перевести на одну годину вперед. У наш час ґаджети автоматично переводять годинники, а якщо ви маєте механічні пристрої, то це варто зробити вручну.

У сучасному світі майже всі годинники переходять на літній (або зимовий) час автоматично. Це можливо завдяки тому, що виробники встановлюють автоматичну синхронізацію часу за заводськими налаштуваннями. Тобто якщо пристрій підключений до мережі, він самостійно синхронізується із серверами точного часу. Ви можете не хвилюватися про смартфони, сучасні мобільні телефони, ноутбуки, планшети, персональні комп'ютери та навіть електронні книжки, які використовують мережу. 

А ось звичайні годинники, будильники, механічні прилади доведеться переводити вручну. Щоб не забути це зробити, варто залишити собі нагадування. Наприклад, встановити на смартфоні будильник чи прикріпити нагадування на холодильник. 

Чому не можна лишитися на одному часі

Україна та країни Європейського союзу планують найближчим часом відмовитися від переведення годинника. Проте досі точаться дискусії, за яким часом краще продовжити жити: за літнім чи зимовим.

З погляду економії енергії логічно було б жити за літнім часом, однак науковці та медики виступають проти. Річ у тім, що це може бути шкідливим для здоров’я населення. Науковці з Національного інституту раку США довели, що перебування у найбільш західній точці часових поясів у Штатах схоже до постійного життя за літнім часом. Люди, які переїздять у той регіон, мають підвищений ризик розвитку різних типів онкологічних захворювань.

У яких країнах не переводять годинники

Через сумнівну економію енергоресурсів і негативний вплив на здоров'я багато країн світу з часом відмовилися від переходу на літній і зимовий час. Наприклад, годинники не переводять Ісландія, Казахстан, Грузія, Японія, Росія та Білорусь.

Починаючи з 2021 року, кожна країна Європейського Союзу має можливість самостійно вирішувати, чи переводити годинники на літній та зимовий час. Проте більшість держав продовжують цю практику – йдеться про Італію, Іспанію, Францію, Польщу, Німеччину, Нідерланди, Латвію, Литву, Естонію, Фінляндію та інші.

Як перехід на літній час впливає на організм

Логіка в тому, щоб замінити перехід на літній час фіксованим цілорічним часом є. Адже під час штучного переведення годинників у людини збиваються циркадні ритми. Це провокує проблеми зі сном, на деякий час порушує когнітивні здібності мозку.

Лікарі стверджують, що перехід на літній або зимовий час однозначно шкодить нашому здоров'ю. Зокрема, можна помітити такі симптоми: 

  • головний біль;
  • зростання ризику інфаркту;
  • загострення хронічних захворювань;
  • відчуття втомленості.

У такі дні значно зростає кількість ДТП, а також погіршується якість і тривалість сну. Тому фахівці радять за кілька днів до 31 березня почати лягати спати на годину раніше. Так ви створите звичку.

Весною переведення годинників найчастіше сприймається організмом дещо важче, адже доводиться спати на одну годину менше. Адаптація до нового часу потребує уваги та дбайливості. Щоб полегшити цей процес, «Главком» підготував кілька корисних порад:

Нормалізуйте свій сон заздалегідь

Почніть регулювати свій режим сну за тиждень до переведення годинника. Це допоможе вашому організму плавно пристосуватися до нового графіку.

Більше часу проводьте на свіжому повітрі та відпочивайте

Активні прогулянки й насолода природою допоможуть зміцнити ваше фізичне та психічне здоров’я.

Зменшуйте стрес

Постарайтеся уникати сильного стресу під час переведення годинника, оскільки стрес може погіршити пристосування до нового часу.

Звертайте увагу на харчування

Збалансована дієта з правильним режимом харчування допоможе підтримати ваш організм під час зміни годинника.

Додатково, варто врахувати релаксаційні методи, такі як медитація, дихальні практики та йога. Вони також можуть бути корисними для зменшення стресу і покращення вашого фізичного та емоційного стану в період переходу на новий час.

Восени та взимку світловий день коротшає, а через погодні умови люди більше часу проводять в приміщенні. У результаті вони отримують мало світла, що може призводити до погіршення настрою, втомлюваності, болю в м’язах та порушення сну.

Позитивні зміни, які можна відчути після переведення годинника:

  • можливість здійснити свою мрію і стати жайворонком: у перші два тижні адаптації це легше зробити, ніж зазвичай, адже пробудження є легшим;
  • після переведення годинника варто знизити інтенсивність роботи й побутових навантажень, тож є час сповільнитись та насолодитися весною.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мовний скандал в таксі: компанія Bolt звільнила водія, який напав на пасажирку
Фокус
2025-04-01T10:39:33Z
Чи обов'язково ставати на військовий облік за кордоном: як це відбувається
Telegraf
2025-04-01T10:33:30Z
Пенсія в Україні: хто вийде на заслужений відпочинок в 50 та 55 років
Политека
2025-04-01T10:30:36Z
Безстрашні британці: Королівський ВМФ на шляху до нових ядерних підводних човнів "Дредноут"
Фокус
2025-04-01T10:30:24Z
Доплати за вік і нові правила: що зміниться для пенсіонерів з 1 квітня
Факти ICTV
2025-04-01T10:19:01Z
Мобілізація в Україні: кого призиватимуть до армії у квітні
24tv
2025-04-01T10:18:34Z
Заступник начальника штабу та його спільників за гроші переводили військових до тилових частин
Украина Криминальная
2025-04-01T10:12:20Z
Частину українських біженців позбавлять безкоштовного проїзду в транспорті Таллінна
Европейская правда
2025-04-01T10:12:07Z
Більшість українців підтримує пошук компромісного миру, - дослідження
Antikor
2025-04-01T10:06:47Z
В Одесі після переливання крові в жінки виникло гостре пошкодження нирок — прокуратура
Факти ICTV
2025-04-01T10:45:36Z
Кіоски «Київхліб» недоторкані? Вибірковий демонтаж МАФів у Києві спровокував скандал
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T10:24:20Z
У Києві та Дніпрі збільшили дозволену швидкість — де діють нові обмеження
Фокус
2025-04-01T10:21:28Z
Прогноз погоди в Дніпрі на 2 квітня: синоптики попередили про різке похолодання
Политека
2025-04-01T10:01:55Z
На Одещині правоохоронця судитимуть за допомогу ухилянтам перетнути кордон під виглядом військових
Украина Криминальная
2025-04-01T09:42:01Z
Путін помер, метро у Києві закривають. Як жартували українці у День дурня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T09:39:50Z
ЗС РФ просунулись відразу біля трьох населених пунктів: в DeepState поділились подробицями
Фокус
2025-04-01T09:27:17Z
Перинатальний центр Києва закуповує пластиковий одноразовий посуд на 1,2 мильйона гривень
Antikor
2025-04-01T09:12:42Z
В окупованому Донецьку мовить французька радіостанція, яка рекламує службу в армії Росії, — The Insider
Детектор М
2025-04-01T08:57:49Z
Україні насправді може бути краще без Америки Трампа — The Hill
ZN UA
2025-04-01T10:45:38Z
В Італії і Німеччині пройшли рейди проти впливового мафіозного клану
Европейская правда
2025-04-01T10:43:44Z
Чи живе Данилов на 5 тисяч грн? Які доходи задекларував за 2024 і чи вистачить їх на утримання майна
Telegraf
2025-04-01T10:42:15Z
Росія порушує енергетичне перемир’я, нова атака завдала шкоди об’єкту в Херсоні - МЗС
Antikor
2025-04-01T10:39:33Z
Стало відомо, який дохід має Данілов після звільнення з посади секретаря РНБО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T10:39:01Z
Глава МЗС Литви: з Росією є три сценарії – війна, загроза чи окупація
Европейская правда
2025-04-01T10:37:06Z
Новий етап євроінтеграції: скринінг цифрової трансформації між Україною та Єврокомісією
Хвиля
2025-04-01T10:36:06Z
Понад третина республіканців вважає, що Гегсет має піти у відставку – опитування
Лига
2025-04-01T10:33:10Z
Трамп заявив, що департамент ефективності DOGE Ілона Маска «в певний момент» припинить своє існування
AIN
2025-04-01T10:33:05Z
У квітні українці отримають третю платіжку за газ: що зміниться у тарифах
Antikor
2025-04-01T10:48:56Z
Отвєтка за "Укрзалізницю"? Хакери атакували російську залізницю, купити квитки онлайн неможливо
Telegraf
2025-04-01T10:45:34Z
В Європі запустили нове нафтове родовище, яке оцінили в 8 мільярдів доларів
24tv
2025-04-01T10:45:25Z
4 квітня Укрпошта презентує нову серію марок "Маяки України" з унікальними спецпогашеннями
Antikor
2025-04-01T10:42:22Z
Держмитслужба України замовила у польської компанії мобільні сканери для митниць на майже 10 мільйонів євро
Antikor
2025-04-01T10:33:55Z
В АГРОТРЕЙД весняна посівна стартувала з гірчиці
AgroPortal
2025-04-01T10:30:08Z
Британія зобов'яже компанії посилити кіберзахист після хвилі атак
InternetUA
2025-04-01T10:28:57Z
Реальний ВВП України зріс: які показники були у 2024 році
24tv
2025-04-01T10:27:45Z
Київстар змінює умови: які пакети та коли зачепить оновлення тарифів
GlavRed
2025-04-01T10:27:03Z
Титулований український стронгмен буде тренером проєкту «Зважені та щасливі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T10:39:13Z
Руні розповів, як зірвався його трансфер до Барселони
Football.ua
2025-04-01T10:31:23Z
На війні проти Росії загинув колишній футболіст Юрій Яцків
24tv
2025-04-01T10:30:00Z
Неймар – про поразку Бразилії від Аргентини: Це був поганий день для всіх
Football.ua
2025-04-01T10:25:31Z
40 яєць. У Норвегії найкращий гравець матчу отримав оригінальний приз
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T10:24:46Z
Ващук розповів про найважчі моменти на війні під час служби в НГУ
24tv
2025-04-01T10:18:04Z
Пономарьов перед грою з Динамо: Звісно, ​​Рух гратиме лише на перемогу
Football.ua
2025-04-01T10:13:39Z
«Не було вибору». Тенісистка Касаткіна пояснила, чому відмовилася від громадянства Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T10:03:50Z
Манчіні: Довбик – золотий хлопець, винятковий
Football.ua
2025-04-01T10:01:02Z
Столичні оперативники затримали грабіжника, який вирвав золоту прикрасу з вуха 72-річної бабусі
Украина Криминальная
2025-04-01T10:48:06Z
В Ісландії почав вивергатися вулкан, евакуйовані люди
Европейская правда
2025-04-01T10:46:44Z
СБУ викрила на Київщині підпільне PR-агентство, яке працювало на спецслужби РФ
Antikor
2025-04-01T10:45:40Z
Землетрус зруйнував "оселю королів" М'янми: як стихійне лихо загрожує режиму в країні
24tv
2025-04-01T10:39:52Z
Знову Греція під ударом: через потужний циклон затоплює популярні острови – шокуючі кадри
24tv
2025-04-01T10:39:19Z
Кіберполіція Харківщини викрила шахрайське угруповання псевдоцілителів
Украина Криминальная
2025-04-01T10:36:31Z
Замість ремонту автомобілів зняв з них деталей на пів мільйона гривень – судитимуть керівника СТО
Украина Криминальная
2025-04-01T10:24:23Z
Прикордонники затримали чоловіка, який намагався потрапити з Угорщини в Україну на велосипеді
Комсомольская правда
2025-04-01T10:19:06Z
У Києві водій таксі вхопив пасажирку за лице через зауваження щодо російської мови
Комсомольская правда
2025-04-01T10:12:56Z
За скільки можна купити квартиру в Туреччині: актуальні ціни в популярних містах
24tv
2025-04-01T10:39:34Z
Якою плиткою найкраще замінити шпалери: новий тренд у 2025 році
24tv
2025-04-01T10:30:10Z
Експерти закликали не викидати фрукти та овочі у смітник: яка причина
GlavRed
2025-04-01T10:27:24Z
Ті самі, що зібрали мільярди переглядів: готуємо дубайські цукерки не за всі гроші світу
24tv
2025-04-01T09:42:25Z
Що клеїти першим – багет чи шпалери: експерти дали остаточну відповідь
24tv
2025-04-01T09:30:23Z
Привітання з 1 квітня: прикольні картинки та слова
GlavRed
2025-04-01T09:25:23Z
"Сміятимуться всі": які розіграші можна підготувати для друзів та родини на 1 квітня
24tv
2025-04-01T09:18:42Z
Птахи більше не будуть гніздуватися в небажаних місцях: ось як їх зупинити
24tv
2025-04-01T08:27:24Z
Китайський гороскоп на завтра 2 квітня: Мавпам - проблеми, Зміям - сварки
GlavRed
2025-04-01T08:27:06Z
Наступний iPad Pro отримає фірмовий 5G-модем Apple
InternetUA
2025-04-01T10:46:12Z
Не тільки від перезаряджання: вчені виявили несподівану причину деградації батарей
Фокус
2025-04-01T10:42:41Z
Компанія Маска запустила на орбіту корабель з космічними туристами
Gazeta UA
2025-04-01T10:39:03Z
Нова StarCraft від корейців? NCSoft та інші розробники ведуть переговори з Blizzard
ITC
2025-04-01T10:31:13Z
TSMC наближається до старту виробництва 2-нм процесорів із рекордним прибутком
InternetUA
2025-04-01T10:31:02Z
Виявили вперше: вчені отримали натяк на нову фізику за допомогою "красивої" антиматерії
Фокус
2025-04-01T10:30:25Z
Домашня піца за 15 хвилин: бомбічний рецепт з одним секретом
GlavRed
2025-04-01T10:27:31Z
В інстаграмі шириться нова шахрайська схема з використанням образливих коментарів
Детектор М
2025-04-01T10:24:38Z
Представлені Vivo Y300 Pro+ та Y300t — батарея 7300 мАг та яскравість 5000 ніт за $250
ITC
2025-04-01T10:21:14Z
Вчені з’ясували, що впливає на апетит – і це не просто звичка
24tv
2025-04-01T10:19:32Z
Це — не першоквітневий жарт: ліки дешевшають, а сигарети дорожчають
Telegraf
2025-04-01T09:33:58Z
Проти облисіння: розроблено молекулу, що відновлює волосся
Факти ICTV
2025-04-01T09:16:46Z
Американка народила в 57 і вже чотири роки годує дитину грудьми
Факти ICTV
2025-04-01T09:07:02Z
Число уповноважених фітосанітарних лабораторій зросло до 27
AgroPortal
2025-04-01T08:30:08Z
Таблетки без гормонів: тривають випробування перших контрацептивів для чоловіків
Факти ICTV
2025-04-01T08:06:49Z
Як довго марихуана впливає на реакцію водіїв
24tv
2025-04-01T07:48:07Z
Не робіть цього із кавою, якщо не хочете зіпсувати собі імідж
24tv
2025-04-01T07:24:06Z
Буде танути у роті: скільки потрібно варити печінку – пояснення для кожного виду
24tv
2025-04-01T03:06:20Z
Найновіший український детективний серіал із гострим сюжетом, який закохає у себе глядачів
24tv
2025-04-01T10:36:22Z
Зірка українського стендапу народила первістка - подробиці
GlavRed
2025-04-01T10:33:12Z
Total black образ і золотий акцент: Зеленська вразила символічною брошкою на зустрічі у столиці
24tv
2025-04-01T10:18:10Z
Помер Річард Нортон – зірка бойовиків 90-х та напарник Джекі Чана
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:35Z
Стендап-комік Алла Волкова вперше стала мамою
Комсомольская правда
2025-04-01T10:13:14Z
"Мене понесло": чому дружина Кошового хотіла з ним розлучитися
Фокус
2025-04-01T10:12:03Z
У Бельгії скасували показ російської пропагандистської стрічки «Росіяни на війні»
Детектор М
2025-04-01T09:57:12Z
Суспільне працює над документальним фільмом про мультимисткиню Параску Плитку-Горицвіт
Детектор М
2025-04-01T09:52:35Z
Сергій Притула вперше за довгий час показав підрослих доньок
Gazeta UA
2025-04-01T09:45:58Z
Toyota має проблеми з відповіданням попиту на свої гібриди
Топ Жир
2025-04-01T10:30:23Z
Новий гібридний кросовер GAC S7 б’є всі рекорди за замовленнями
Топ Жир
2025-04-01T10:27:22Z
Український виробник автовишок реалізував цікавий проект
AutoCentre
2025-04-01T10:15:09Z
Супергібрид Aston Martin Valhalla вивели на фінальні тести
AutoGeek
2025-04-01T09:57:40Z
Стартують продажі абсолютно нового Volkswagen Tayron. В Україні – вже у 2025 році
ЗаРулем
2025-04-01T09:42:27Z
Бюджетний електрокросовер Hyundai перетворили на екстремальний спорткар
Фокус
2025-04-01T09:36:02Z
Aston Martin Valkyrie встановив новий рекорд кола Top Gear
AutoCentre
2025-04-01T09:16:23Z
Календар Формули-1 на 2025 рік: розклад перегонів
Факти ICTV
2025-04-01T09:07:07Z
З пробігом 100 км: на продаж вперше виставили гібридний гіперкар Ferrari SF90 XX Spider
AutoGeek
2025-04-01T09:00:32Z