MY.UAНовини
Переведення годинників на літній час: коли та куди крутити стрілки, цікаві факти, вплив на здоров'я
Переведення годинників на літній час: коли та куди крутити стрілки, цікаві факти, вплив на здоров'я

Переведення годинників на літній час: коли та куди крутити стрілки, цікаві факти, вплив на здоров'я

Щороку в Україні переводять годинники: восени – на годину назад, навесні – на годину вперед. Перехід на літній час у 2025 році традиційно відбудеться в ніч з суботи на неділю – з 29 на 30 березня. В останню неділю березня потрібно перевести годинники о 3 годині ночі на 1 годину вперед (тобто з 03:00 на 04:00). Детальніше про це читайте у матеріалі «Главкома».

Чому й відколи переводять годинники

Чи переводять інші європейські країни стрілки годинника? Так. Крім того, понад 60 країн світу використовують цей метод. У Канаді, країнах ЄС, Ізраїлі, Ірані, Австралії та Великій Британії також практикується зміна часу. Але протягом багатьох років Європа думає про скасування переведення стрілок годинників.

Переводити годинник залежно від сезону ще 1784 року вигадав тодішній посол США у Франції Бенджамін Франклін. Він підрахував, скільки годин парижани витрачають на сон вранці, коли сонце вже зійшло, і скільки увечері спалюють свічок, перш ніж лягти спати. Порахував Франклін і кількість електроенергії, яку зможуть заощадити фабрики й заводи, коли робота триватиме за денного світла. Тож ідея з переведенням годинників була виправдана потребою в економічній ощадливості.

Уперше переведення стрілок годинника на годину вперед влітку і на годину назад взимку провели 1908 року у Великій Британії. На початку минулого століття перехід на літній і зимовий час пропонував також лондонський підрядник Вільям Віллетт. Він аргументував це можливістю економити електроенергію.

Щорічний перехід на літній час і повернення на поясний (зимовий) зараз використовують приблизно у 60 країнах
фото з відкритих джерел

Першою країною, яка офіційно впровадила літній час (зимовий – це стандартний час, за яким вівся облік до цього) стала Німеччина у 1916 році. Це було пов’язано з серйозними ресурсними дефіцитами в країні під час Першої світової війни. Через два роки сезонний перехід ввели також у Сполучених Штатах, а згодом ідею підтримали ще понад 100 країн (пізніше деякі почали відмовлятися).

Чому в Україні переводять годинники

Годинники переводять із двох причин: через традицію відповідності біологічному календарному часу та для заощадження електроенергії.

Тривалий час в Україні точаться запеклі дискусії з приводу переводу стрілок годинників на зимовий і літній час. Депутати Верховної Ради вже давно не можуть порозумітись з цього приводу.

Україна разом із республіками СРСР 1981 року теж почала переводити годинники задля економії електроенергії та подовження світлового дня. На початку 1990-х в Україні спробували відмовитися від сезонного переходу, однак 1992 року переведення годинників знову відновили, врахувавши порядок обчислення часу, який діє в Європі.

Український уряд 1996 року затвердив постанову, яка регулює порядок переведення стрілок годинника. Нею українці послуговуються і досі.

Переведення годинників на зимовий і літній час справді впливає на економію електроенергії в побуті та на підприємствах, але не дуже суттєво. Водночас така традиція негативно впливає на здоров’я людей через примусову перебудову біологічних ритмів організму. Це впливає на сон, самопочуття людей і внаслідок цього – на працездатність.

У 2021 році Верховна Рада провалила голосування у другому читанні та в цілому за законопроєкт, який мав скасувати в Україні перехід із зимового часу на літній і навпаки. Відповідно до нього Україна мала лишитися на зимовому часі. Остаточне голосування не набрало достатньої підтримки, і документ був відправлений на доопрацювання. Чи буде він ухвалений в майбутньому – невідомо.

Прихильники зміни часу впевнені, що такий перехід економить електроенергію та енергоносії. Противники вважають, що це призводить до порушення біоритмів людини й погіршення здоров’я.

Зауважимо, природним часом для України є зимовий. 95% території країни – у часовому поясі UTС+2. Деякі регіони, такі як Луганська та частково Донецька, Харківська та Закарпатська області, перебувають в інших часових поясах. Різниця у часі між західними та східними частинами країни становить близько 68 хвилин. Це призводить до незадоволення жителів різних регіонів. Наприклад, літній час зазвичай викликає незручності серед жителів східних областей, оскільки у теплу пору року там світає вже о 3 ранку. З іншого боку, на Західній Україні багато людей не задоволені зимовим часом, оскільки о 9 ранку у них тільки починає сходити сонце в холодний період року.

Коли переводять годинники 

Починаючи з 1996 року, уряд встановив правила сезонного часу, які передбачають переведення годинників двічі на рік: 

  • на літній час (на годину вперед) – в останню неділю березня;
  • на зимовий час (на годину назад) – в останню неділю жовтня.

Це означає, що в ніч проти 31 березня о 03:00 годинники потрібно буде перевести на одну годину вперед. У наш час ґаджети автоматично переводять годинники, а якщо ви маєте механічні пристрої, то це варто зробити вручну.

У сучасному світі майже всі годинники переходять на літній (або зимовий) час автоматично. Це можливо завдяки тому, що виробники встановлюють автоматичну синхронізацію часу за заводськими налаштуваннями. Тобто якщо пристрій підключений до мережі, він самостійно синхронізується із серверами точного часу. Ви можете не хвилюватися про смартфони, сучасні мобільні телефони, ноутбуки, планшети, персональні комп'ютери та навіть електронні книжки, які використовують мережу. 

А ось звичайні годинники, будильники, механічні прилади доведеться переводити вручну. Щоб не забути це зробити, варто залишити собі нагадування. Наприклад, встановити на смартфоні будильник чи прикріпити нагадування на холодильник. 

Чому не можна лишитися на одному часі

Україна та країни Європейського союзу планують найближчим часом відмовитися від переведення годинника. Проте досі точаться дискусії, за яким часом краще продовжити жити: за літнім чи зимовим.

З погляду економії енергії логічно було б жити за літнім часом, однак науковці та медики виступають проти. Річ у тім, що це може бути шкідливим для здоров’я населення. Науковці з Національного інституту раку США довели, що перебування у найбільш західній точці часових поясів у Штатах схоже до постійного життя за літнім часом. Люди, які переїздять у той регіон, мають підвищений ризик розвитку різних типів онкологічних захворювань.

У яких країнах не переводять годинники

Через сумнівну економію енергоресурсів і негативний вплив на здоров'я багато країн світу з часом відмовилися від переходу на літній і зимовий час. Наприклад, годинники не переводять Ісландія, Казахстан, Грузія, Японія, Росія та Білорусь.

Починаючи з 2021 року, кожна країна Європейського Союзу має можливість самостійно вирішувати, чи переводити годинники на літній та зимовий час. Проте більшість держав продовжують цю практику – йдеться про Італію, Іспанію, Францію, Польщу, Німеччину, Нідерланди, Латвію, Литву, Естонію, Фінляндію та інші.

Як перехід на літній час впливає на організм

Логіка в тому, щоб замінити перехід на літній час фіксованим цілорічним часом є. Адже під час штучного переведення годинників у людини збиваються циркадні ритми. Це провокує проблеми зі сном, на деякий час порушує когнітивні здібності мозку.

Лікарі стверджують, що перехід на літній або зимовий час однозначно шкодить нашому здоров'ю. Зокрема, можна помітити такі симптоми: 

  • головний біль;
  • зростання ризику інфаркту;
  • загострення хронічних захворювань;
  • відчуття втомленості.

У такі дні значно зростає кількість ДТП, а також погіршується якість і тривалість сну. Тому фахівці радять за кілька днів до 31 березня почати лягати спати на годину раніше. Так ви створите звичку.

Весною переведення годинників найчастіше сприймається організмом дещо важче, адже доводиться спати на одну годину менше. Адаптація до нового часу потребує уваги та дбайливості. Щоб полегшити цей процес, «Главком» підготував кілька корисних порад:

Нормалізуйте свій сон заздалегідь

Почніть регулювати свій режим сну за тиждень до переведення годинника. Це допоможе вашому організму плавно пристосуватися до нового графіку.

Більше часу проводьте на свіжому повітрі та відпочивайте

Активні прогулянки й насолода природою допоможуть зміцнити ваше фізичне та психічне здоров’я.

Зменшуйте стрес

Постарайтеся уникати сильного стресу під час переведення годинника, оскільки стрес може погіршити пристосування до нового часу.

Звертайте увагу на харчування

Збалансована дієта з правильним режимом харчування допоможе підтримати ваш організм під час зміни годинника.

Додатково, варто врахувати релаксаційні методи, такі як медитація, дихальні практики та йога. Вони також можуть бути корисними для зменшення стресу і покращення вашого фізичного та емоційного стану в період переходу на новий час.

Восени та взимку світловий день коротшає, а через погодні умови люди більше часу проводять в приміщенні. У результаті вони отримують мало світла, що може призводити до погіршення настрою, втомлюваності, болю в м’язах та порушення сну.

Позитивні зміни, які можна відчути після переведення годинника:

  • можливість здійснити свою мрію і стати жайворонком: у перші два тижні адаптації це легше зробити, ніж зазвичай, адже пробудження є легшим;
  • після переведення годинника варто знизити інтенсивність роботи й побутових навантажень, тож є час сповільнитись та насолодитися весною.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ілона Гвоздьова таємно розлучається з чоловіком - деталі
GlavRed
2025-05-09T07:51:33Z
Завжди була собою: Лієв Шрайбер відреагував на трансгендерність доньки
Факти ICTV
2025-05-09T07:49:02Z
5 блискучих детективів, які тримають в напрузі й не дають розслабитись до фіналу
24tv
2025-05-09T07:48:47Z
Віталій Козловський переспівав "Піна Коладу" українською та востаннє звернувся до Кондратюка
24tv
2025-05-09T07:48:17Z
Шанувальники Disney погрожують бойкотом ремейку "Ліло і Стіч": у чому причина
Фокус
2025-05-09T07:30:38Z
Поки Пугачова возз'єдналася з Орбакайте: Галкін розповів, куди поїхав
GlavRed
2025-05-09T07:27:42Z
"Шанс на перемоги України 1 до 37": Тімур Мірошниченко про Євробачення та особистий рекорд
GlavRed
2025-05-09T07:27:41Z
Довга хода: культовий роман Кінга оживе на великому екрані
1News
2025-05-09T07:18:33Z
Вагітна Олівія Калпо поділилась, як відсвяткувала 33-річчя: яскраві кадри
Gazeta UA
2025-05-09T06:48:12Z
Зеленський та Трамп розказали деталі своєї розмови та наголосили на необхідності 30-денного перемир’я
Комсомольская правда
2025-05-09T07:54:28Z
Трамп отримав два подарунки в один день
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T07:54:09Z
Індія звинуватила Пакистан в атаці на військові об’єкти, Ісламабад заперечує
УкраинФорм
2025-05-09T07:49:15Z
Індія та Пакистан обмінялися потужними ударами в Кашмірі: загинули цивільні
TSN
2025-05-09T07:48:45Z
Звільнено радницю першого заступника міністра оборони Дану Ярову
TSN
2025-05-09T07:48:42Z
Прем’єр Нідерландів припускає, що РФ за кілька років може почати війну у Північній Європі
Европейская правда
2025-05-09T07:48:32Z
Лукашенко показав сина. Нові фото Колі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T07:48:19Z
Сікорський назвав нових можливих посередників у переговорах з РФ
Хвиля
2025-05-09T07:42:15Z
Путін пропонує Китаю будувати в Росії заводи
24tv
2025-05-09T07:42:13Z
Британська авіаносна група розпочала операцію в Тихому океані: страхи і сумніви
Фокус
2025-05-09T07:52:03Z
Справжнє імперіалістичне вторгнення: що Папа Лев XIV говорив про війну в Україні
ZN UA
2025-05-09T07:49:39Z
Залужний розповів, як у ЗСУ спочатку сприйняли ШІ-технології
TSN
2025-05-09T07:48:38Z
Розкриті технічні характеристики ізраїльської балістичної ракетної системи LORA
InternetUA
2025-05-09T07:46:27Z
WP розповіла, що означає ім’я нового Папи Римського Лев XIV
УкраинФорм
2025-05-09T07:40:13Z
Залужному "заблокували" створення корпусу елітних солдатів у 2022 р. - The Times
GlavRed
2025-05-09T07:27:28Z
СКУ закликає долучитися до опитування про вплив Голодомору
УкраинФорм
2025-05-09T07:27:13Z
9 травня – день перенесення мощей святого Миколая Чудотворця: історія та значення події
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T07:24:23Z
"Підземних істот" тільки більшатиме: навіщо ЗСУ закопують власну техніку
Фокус
2025-05-09T07:21:51Z
Ніколи не сидіть у літаку в цій позі – є ризик для здоров'я
24tv
2025-05-09T07:30:29Z
Сканування мозку виявляє Паркінсона за багато років до невиліковної стадії — вчені
Факти ICTV
2025-05-09T07:13:24Z
Жінки масово потрапляють до лікарень через новий бьюті-тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T06:27:05Z
Три продукти, які різко підвищують рівень цукру
24tv
2025-05-09T05:06:38Z
Магнітна буря 9 травня: коли очікується пік шторму та як вберегти здоров’я
TSN
2025-05-09T05:06:18Z
Що відбувається з тілом, якщо щодня пити склянку кефіру
TSN
2025-05-08T22:53:38Z
Продукти, що спричиняють появу зморшок і старіння шкіри у жінок
ТСН
2025-05-08T22:53:37Z
Як легко прокидатися вранці: поради, які працюють
TSN
2025-05-08T22:52:50Z
Перша допомога в разі укусу змії: що категорично заборонено робити
TSN
2025-05-08T22:52:28Z
Скільки автобусів придбали у квітні: з'явилась статистика
Gazeta UA
2025-05-09T07:48:20Z
Торгівельна війна Трампа: Китаю вдалося частково компенсувати падіння експорту до США
ZN UA
2025-05-09T07:43:12Z
Споживання електрики знову зросло - Укренерго
УкраинФорм
2025-05-09T07:42:16Z
«Леруа Марлен» в Україні оштрафували на 1 млн грн — чому?
AIN
2025-05-09T07:42:06Z
Як зросте дохід, якщо долари на депозиті лежатимуть два чи три роки
Telegraf
2025-05-09T07:30:10Z
Скільки коштуватимуть овочі влітку 2025 року: експерт назвав найдорожчий регіон
GlavRed
2025-05-09T07:27:56Z
Результат весняних заморозків: як зміняться ціни на фрукти та овочі в Україні влітку
ZN UA
2025-05-09T07:27:24Z
На кордоні почали дезінфікувати транспорт, щоб не допустити ящур в Україну
24tv
2025-05-09T07:03:10Z
Подорожчання круп у Вінниці: які цінники переписали в супермаркетах
Политека
2025-05-09T07:01:12Z
У Дніпрі повідомлено про підозру чоловіку, який підпалив автівки військовослужбовців ЗСУ
Украина Криминальная
2025-05-09T07:42:26Z
Поліція розшукує зниклу 39-річну лучанку
Украина Криминальная
2025-05-09T07:27:53Z
У Рівному під час уроку сталася сутичка між вчителем та семикласницею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T07:24:40Z
За жорстоке вбивство матері затримали 34-річного жителя Нікопольщини
Украина Криминальная
2025-05-09T07:12:02Z
Викрито шахрая, який ошукав продавця онлайн-магазину на понад 3 млн грн
InternetUA
2025-05-09T07:07:38Z
Фіктивні послуги більше ніж на 200 000 гривень: повідомлено про підозру ексдиректору медичного закладу
Украина Криминальная
2025-05-09T06:57:25Z
На Харківщині за добу поранені шестеро людей, серед них 11-річний хлопчик
УкраинФорм
2025-05-09T06:43:56Z
Снаряд часів Другої світової виявлено на території гаражного кооперативу у Броварах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T06:42:23Z
Киянин намагався вивезти за кордон старовинну ікону
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T06:15:04Z
Божевільний тюнінг: британець схрестив старий Volkswagen 60-х та спортивний Porsche
Фокус
2025-05-09T07:45:52Z
Гібридний кросовер Toyota Corolla Cross суттєво оновили: нові системи та зовнішність
AutoGeek
2025-05-09T07:21:51Z
Toyota оновила популярний бюджетний кросовер
AutoCentre
2025-05-09T07:13:42Z
Повнопривідний пікап Peugeot знову доступний для придбання в Україні: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-05-09T07:03:49Z
Електромобілі Nissan Leaf змінили транспортну концепцію японського міста Одавара
AutoGeek
2025-05-09T06:30:39Z
Президентський електрокар: Емманюель Макрон пересів на незвичне броньоване авто
Фокус
2025-05-09T06:28:47Z
Відео дня: танк часів Другої Світової переїхав Tesla, за кермом був 98-річний ветеран
AutoGeek
2025-05-09T05:42:19Z
Електромобіль Mercedes-AMG: потужний седан без палива, лише зірки
Топ Жир
2025-05-09T04:45:53Z
Летять у прірву: продажі автомобілів Tesla в Європі стрімко падають
ЗаРулем
2025-05-09T04:06:02Z
У горах Буковини випав сніг
УкраинФорм
2025-05-09T07:52:27Z
У столиці скульптури малюків-засновників Києва переодягли з нагоди Дня Європи
УкраинФорм
2025-05-09T07:49:37Z
Мініскульптури Кия, Щека, Хорива та їхньої сестри Либідь перевдягли до Дня Європи
Комсомольская правда
2025-05-09T07:49:31Z
Російська армія посилила активність розвідки на лінії боєзіткнення - ОТУ «Луганськ»
УкраинФорм
2025-05-09T07:49:12Z
«Нова пошта» закриває останнє відділення у Костянтинівці
УкраинФорм
2025-05-09T07:39:53Z
Був командиром взводу. ЗСУ знищили дзюдоїста з Криму
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T07:36:26Z
Зима знову нагадала про себе у травні: у мережі показали фото засніжених Карпат
24tv
2025-05-09T07:33:39Z
Як вберегти посаджену картоплю в період нічних весняних заморозків
Gazeta UA
2025-05-09T07:31:51Z
Безкоштовний проїзд у Миколаєві: кому доступні пільги
Политека
2025-05-09T07:31:27Z
20 хвилин – і все готово: готуємо ціле деко печива – перед ним не встоять навіть дорослі
24tv
2025-05-09T07:51:59Z
7 речей вдома, яких варто позбутися перед початком літа
24tv
2025-05-09T07:27:02Z
Як і коли сіяти кабачки: проста хитрість, щоб збирати врожай кілька разів на сезон
Telegraf
2025-05-09T07:24:12Z
Тільки не "ізобіліє": як правильно сказати українською — пояснення експертів
TSN
2025-05-09T07:18:26Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 9 травня 2025 року
Фокус
2025-05-09T07:00:10Z
Чи небезпечно користуватися парфумами влітку: експерт розповіла всю правду
24tv
2025-05-09T07:00:08Z
5 способів зробити кухню візуально більшою
24tv
2025-05-09T06:42:45Z
Жодної краплі хімії не знадобиться: найефективніший спосіб від пирію на городі
GlavRed
2025-05-09T06:28:06Z
Гороскоп таро на сьогодні 9 травня: Близнюкам - нові стосунки, Козерогам - важливі новини
GlavRed
2025-05-09T06:28:06Z
Рух очолив рейтинг довіри молодим футболістам серед клубів з-за меж топ-5 ліг Європи
Football.ua
2025-05-09T07:52:10Z
Судаков потрапив до рейтингу найкращих гравців європейських ліг
24tv
2025-05-09T07:51:34Z
Ліга чемпіонів: УЄФА визначила найкращого гравця тижня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T07:51:14Z
Пеллегріні: Ми були кращі за Фіорентину в обох матчах
Football.ua
2025-05-09T07:37:20Z
Його батько зник, а він став легендою сумо: як українець переписав історію Японії у 20 столітті
24tv
2025-05-09T07:33:49Z
Президент Еюпспора підтвердив: Шахтар веде переговори з Тураном
Football.ua
2025-05-09T07:31:22Z
Аліна Ягупова допомогла БК «Валенсія» повести у фіналі чемпіонату Іспанії
УкраинФорм
2025-05-09T07:27:04Z
Мареска: Наступний крок – спробувати виграти цей турнір
Football.ua
2025-05-09T07:19:55Z
Визначилися фіналісти Ліги Європи та Ліги Конференцій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T07:15:07Z
Невдала місія NASA на Місяць за $500 мільйонів: що сталося з місяцеходом VIPER
Фокус
2025-05-09T07:52:02Z
Mafia: The Old Country отримала геймплей і офіційну дату релізу — світ буде лінійним, а не відкритим
ITC
2025-05-09T07:43:13Z
Алхімія у дії: Великий адронний колайдер перетворює свинець на золото
ITC
2025-05-09T07:37:18Z
OpenAI допоможе іншим країнам розвивати власний штучний інтелект
24tv
2025-05-09T07:33:30Z
Чому не можна залишати смартфон на пральній машині
InternetUA
2025-05-09T07:25:11Z
Huawei випустить перший ноутбук із власно розробленою операційною системою Harmony
InternetUA
2025-05-09T07:16:59Z
Останній шанс врятувати Землю: вчені готуються помістити Арктику у гігантську "морозильну камеру"
Фокус
2025-05-09T07:12:54Z
Китай врятував два загублені супутники в космосі за допомогою Місяця і Сонця: що відомо
Фокус
2025-05-09T07:12:33Z
OpenAI хоче об'єднатися з урядами для розвитку інфраструктури штучного інтелекту
InternetUA
2025-05-09T06:46:14Z