MY.UAНовини
"Поза армією, але в строю": чи можуть мобілізувати добровольців, які збивають ворожі дрони, і чи платять їм
"Поза армією, але в строю": чи можуть мобілізувати добровольців, які збивають ворожі дрони, і чи платять їм

"Поза армією, але в строю": чи можуть мобілізувати добровольців, які збивають ворожі дрони, і чи платять їм

Командир добровольчого угрупування розповів про те, чому держава не фінансує таку діяльність

У війні проти Росії безпілотні літальні апарати стали одним із головних інструментів агресора. В середньому, ворог щодня запускає 100-150 дронів. Збити їх дуже складно, тож нерідко одразу кілька мобільних вогневих груп протиповітряної оборони працюють над збиттям одного безпілотника. Однак окрім основних підрозділів Повітряних сил України та регіональних повітряних командувань, над захистом українського неба працюють також добровольчі угрупування.

Чому ці добровольці, маючи необхідну підготовку, не мобілізовані й не отримують грошового забезпечення? Як багато ворожих "Шахедів" вони збивають та як знаходять фінансування для закупівлі зброї? Чи можна ДФТГ вважати "клубом" для тих, хто уникає мобілізації? Як долучитися до таких підрозділів? Дізнався "Телеграф".

"Зі зброєю в руках, але цивільні"

Сюжетів про добровольчі мобільні вогневі групи при батальйонах ТрО в українських ЗМІ чимало. Один із них розповідає про таке угруповання на Львівщині, створене для боротьби з "Шахедами". Йдеться про 120–200 осіб на всю область, які пройшли вогневу підготовку, проте не отримують жодних грошових виплат і навіть власноруч покривають деякі витрати, пов'язані зі службою.

Схожий сюжет про одну з мобільних вогневих груп добровольчого формування територіальної громади публікували й на офіційній сторінці Сил територіальної оборони ЗСУ.

Підрозділ створено на базі департаменту муніципальної безпеки Одещини. Структурно він інтегрований у військову частину Тероборони, а безпосереднє керування здійснюється через спеціальний пункт управління, де перебуває офіцер бригади. Учасники ДФТГ цілодобово моніторять повітряну обстановку. У разі загрози для області вони отримують команду висуватися на позиції та відкривати вогонь по ворожих цілях. Їхнє головне завдання — охорона критичної інфраструктури міста та боротьба з ворожими БПЛА.

Водночас ці добровольці також залишаються цивільними. Це дозволяє їм поєднувати службу з основною роботою. Станом на 6 січня 2024 року єдиним професійним військовим у групі був її командир. Інші учасники — бізнесмени, вчителі, медики та представники інших професій.

Питань у пересічного глядача після перегляду таких сюжетів може виникнути чимало. Адже ці люди захищають наші домівки від авіаційних атак, тоді чи справді держава не фінансує їхню діяльність? Чи координується робота добровольців з основними силами ППО і як саме? А також чи може участь у такому формуванні стати альтернативою загальній мобілізації?

Про це журналісти "Телеграфу" вирішили запитати безпосередньо у командира столичного ДФТГ "Мрія" – судді Конституційного Суду України у відставці Сергія Саса. Це формування має найбільше вогневих позицій у Києві.

Командир ДФТГ «Мрія» Сергій Сас

Командир одразу зазначив, що добровольчі формування не діють безпідставно – їхня діяльність ґрунтується на Законі України "Про основи національного спротиву". Саме він визначає, що ДФТГ підпорядковуються військовим частинам Сил територіальної оборони. Окрім того, є ще постанова Кабміну №1449 від 29 грудня 2021 року. Вона детально пояснює, як саме мають діяти такі формування.

І дійсно, добровольці формування "Мрія" не мають військового статусу і є цивільними особами.

— Командира для ДФТГ призначає командувач Сил територіальної оборони України. Для мене таке призначення відбулося 8 березня 2022 року. Відповідно до закону, командир добровольчого формування укладає контракти з добровольцями для проходження служби у ДФТГ, — пояснює він.

Іншими словами — всі, хто підписав контракт, є добровольцями й на добровільних засадах виконують завдання територіальної оборони, визначені Законом України "Про національний спротив".

За словами Сергія Саса, чоловіки від початку знали, що жодних виплат за таку службу не буде. Адже відповідно до закону, добровольчі формування забезпечуються виключно зброєю (переважно стрілецькою) та боєкомплектом до неї. За певних обставин може надаватися інша зброя, але для цього потрібне окреме рішення командувача Сил територіальної оборони.

Що стосується матеріально-технічного забезпечення, то одяг, транспорт, пальне, харчування, місця постійної дислокації, облаштування вогневих позицій засобами спостереження, ДФТГ вирішує самостійно.

— Від держави ми отримуємо лише планшети із системою "Віраж" або "Кропива" для моніторингу повітряного простору. Усе інше – тепловізори, біноклі, лазерні вказівники, прожектори – закуповується силами добровольців завдяки підтримці спонсорів та небайдужих людей, — говорить командир.

Люди, звісно, потребують матеріальної допомоги, і за три роки добровольці отримували її від київської влади. Перший рік — по 12 тисяч гривень, потім двічі по 20 тисяч.

— Це важко назвати зарплатою, але для багатьох сума була суттєвою, бо ж треба форма, взуття, екіпірування, — говорить Сергій Сас.

За його словами, добровольці звикли шукати ресурси самостійно. Ті члени формування, що мають пристойну цивільну зарплату, часто віддають частину своїх грошей на забезпечення підрозділу.

І відповідь на питання, чому держава обирає не включати добровольців до складу сил оборони як військовослужбовців та відповідно не платити грошове забезпечення, насправді існує. Як пояснює Сергій Сас, між добровольцем і військовим є одна важлива відмінність.

Військовослужбовець підписує контракт із державою. Він зобов’язується виконувати певні завдання, а держава, своєю чергою, зобов’язується платити йому зарплату, забезпечувати місце служби, відповідну посаду, виходячи з його навичок і фаху. Ситуація з ДФТГ дещо відрізняється: вони надають можливість тим, хто хоче боротися з ворогом, виконувати бойові завдання, але в той самий час не бути призваним до лав Збройних Сил. Але…

Перебування у ДФТГ (не) є гарантією від призову

Жодного спеціального посвідчення про свій статус члени ДФТГ не мають. Однак, як суворо підкреслює командир "Мрії", статус добровольця жодним чином не впливає на можливість мобілізації чи призову на військову службу.

— Дехто думає, що добровольчі формування – це місце, де ховаються ті, хто не хоче мобілізуватися. Але це абсолютно хибна думка, і я можу пояснити чому, — говорить Сергій Сас.

Сергій Сас: "Значна частина добровольців – це люди, які за законом не підлягають мобілізації"

Наприклад, у "Мрії" є понад 50 суддів, які здійснюють правосуддя, а у вихідні та вночі несуть чергування на постах протиповітряної оборони. Також є ветерани та інші категорії осіб, що не можуть бути мобілізовані.

Що ж до військовозобов’язаних, то процедура чітко визначена. Командир добровольчого формування при укладанні контракту передає один примірник добровольцю, один залишається у ДФТГ [у відділі кадрів], а ще один надсилається до ТЦК за місцем приписки добровольця.

— Тобто ТЦК отримує інформацію, що ця людина є добровольцем. Якщо виникає необхідність, її не потрібно шукати – вона вже зареєстрована, і у разі потреби вона готова йти на службу, — наголошує Сергій.

Командир відзначає, що не має змоги прийняти добровольця та укласти з ним контракт, якщо той не стоїть на обліку в ТЦК. Саме тому одна копія контракту обов’язково передається туди. Крім того, ще один примірник надсилається у військову частину Сил територіальної оборони, під керівництвом і контролем якої діє ДФТГ.

На запитання журналістки "Телеграфу", чи, можливо, в ТЦК вважають, що якщо люди зайняті справою, то немає потреби їх мобілізувати, командир ДФТГ відповів, що вони в будь-якому разі не ховають військовозобов'язаних добровольців. Навпаки – тут люди навчаються, здобувають необхідні навички, зокрема у володінні зброєю, і вміють виконувати реальні бойові розпорядження.

— Усі добровольці, незалежно від статусу – чи то народні депутати, судді, державні службовці — проходять обов’язковий двотижневий навчальний курс у нашому військово-цивільному центрі. Ми формуємо навчальні групи по 15–20 осіб, які проходять підготовку з тактики, стрілецької зброї, психології, тактичної медицини та інших дисциплін, які потрібні сучасному військовому, — говорить він.

Навчання на території ДФТГ «Мрія»

Після цього добровольці безплатно отримують сертифікат про проходження базової загальновійськової підготовки (БЗВП). Це фактично курс молодого бійця, який раніше мав іншу назву.

"Попри непридатність захищали Київ"

Як зазначає Сергій Сас, добровольці – це зріз населення, тобто представники всіх соціальних груп. На початку широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року багато громадян вирушили до військкоматів (тоді ще не ТЦК) або до частин Сил територіальної оборони, де формувалася Київська бригада ТрО. Однак через велику кількість охочих не всі змогли потрапити до армії чи територіальної оборони.

Тоді люди почали вступати до добровольчих формувань, оскільки це дозволяло їм отримати зброю і стати на захист держави. Серед них були:

• військовозобов’язані, які не встигли потрапити до лав ЗСУ;

• державні службовці, судді та інші особи, що мали бронь і не могли бути мобілізованими;

• студенти, які не підлягали призову;

• особи віком 60+, яких не призивали до ЗСУ;

• пенсіонери, ветерани війни, ветерани Збройних Сил та правоохоронних органів;

• люди з інвалідністю, які не могли служити в армії, але хотіли допомагати обороні.

Тоді ініціативна група звернулася до Київської військової адміністрації, яка погодила створення ДФТГ. Сергій Сас, пригадує, як підписав контракт із понад 1200 добровольцями, які брали участь у боях за Київ. За цей період формування втратило 5 осіб, один з них зник безвісти, а 18 отримали поранення, з яких 8 — тяжкі.

Щоправда, пізніше ситуація в складі добровольчого формування змінилася. Частина людей за ці три роки пішла до лав Збройних Сил – понад 300 осіб. А оскільки добровольчі формування не виплачують зарплату, а всі організаційні та матеріальні питання лягають на самих добровольців, деякі повернулися до цивільної роботи. Ще частина людей залишили службу через здоров'я. Тож нині у ДФТГ "Мрія" залишилось понад 500 відданих добровольців, які продовжують виконувати завдання територіальної оборони.

Практичні заняття добровольців ДФТГ «Мрія»

"Сили ППО повідомляють все, що потрібно знати — куди, коли і що летить"

Коли добровольці оговталися після перших тижнів великої війни, вони помітили, що є багато завдань, які держава не може вирішити самостійно. Один із таких напрямків – безпілотні літальні апарати. Вже тоді стало зрозуміло, що вони матимуть значний вплив на хід бойових дій.

Сьогодні ДФТГ "Мрія" має кілька мобільних груп, що патрулюють небо столиці.

— Добровольці, звісно, не працюють самі по собі, не діють хаотично чи за власним бажанням. Наші мобільні та стаціонарні вогневі групи діють за наказами командування територіальної оборони та ЗСУ, — говорить Сергій Сас.

Командир ДФТГ «Мрія» Сергій Сас

Перший безпілотник добровольче формування територіальної громади "Мрія" збило ще 31 грудня 2022 року. На той момент у ДФТГ вже були розгорнуті вогневі позиції, які успішно знищували ворожі дрони. Приблизно так це відбувається і зараз.

За словами командира, за останній місяць [березень] ДФТГ вдалося збити три ворожі безпілотники, які, на щастя, так і не долетіли до своєї цілі.

Збитий шахед мобільною групою ДФТГ «Мрія»

— Добровольчі формування – це не лише наше, а й десятки інших підрозділів у Києві та за його межами. Усі вони діють у системі сил протиповітряної оборони, і наша робота чітко координується з військовими, — пояснює Сас. — Все, що потрібно знати — куди, коли і що летить — у нас є ця інформація. Це ж не хаотична стрільба "куди попало", а чітко відпрацьована система, яка мінімізує загрозу для цивільного населення.

Саме тому добровольці працюють з тими ж засобами, що й Повітряні Сили. Відомо, що Ракети Patriot занадто дорогі, щоб їх можна було випустити по кожній цілі. Тому з дронами іранського виробництва Shahed мобільні групи борються з більш рентабельними технологіями.

— У системі ППО є різні рівні. Є так звана "велика" ППО — це комплекси типу Patriot, SAMP/T, IRIS-T, а також, наприклад, Gepard, які можуть працювати по ракетах. Це випускають тільки по балістичних цілях та крилатих ракетах. Використовувати його для дронів-камікадзе просто нерентабельно. Це дуже дорога система, ракета до якої може коштувати мільйони доларів. А "Шахед" — це, вибачте, дрон "із гілок і палок", який коштує 100–150 тисяч, — розповідає командир.

Зазвичай для виявлення і знищення дронів застосовують прожектори, тепловізори та стрілецьку зброю.

— У Києві туман взимку був справді проблемою, бо Дніпро не замерзає, часто підіймається туман, низька хмарність. Але якщо небо ясне, прожектори працюють добре. Якщо є туман або хмари низько, ми використовуємо тепловізори. Для збиття беремо кулемети калібру 7,62×54 мм і 12,7 мм. Вони ефективні. Деякі підрозділи працюють із зенітними установками, як-от ЗУ-23-2. Плюс є "Гепарди". Все разом дає певний результат. Але, звичайно, хотілося б кращого оснащення, — розповідає командир.

Завдання не лише в небі

Окрім протиповітряної роботи, добровольчі формування залучаються до інших поставлених завдань. До прикладу, у 2022 році ДФТГ "Мрія" активно доставляли необхідні вантажі на фронт – загалом понад 200 тонн. Це були автомобілі, харчі, генератори, медичні препарати, спеціальне обладнання.

Згодом столичні добровольці створили навчальний центр, який функціонує й досі. Отримали сертифікат Міністерства оборони та почали навчати як військовослужбовців, так і цивільних операторів дронів. За словами Сергія Саса, за три роки вдалося підготувати понад шість тисяч спеціалістів, з них понад чотири тисячі – це військові, які зараз виконують бойові завдання у складі різних підрозділів.

Після завершення навчання видається сертифікат і атестаційна книжка. Там зазначено, які типи літальних апаратів освоєно і скільки годин нальоту має людина. Це дає можливість тим, хто йде до ЗСУ, отримати військово-облікову спеціальність "оператор безпілотних літальних апаратів".

Ще один напрямок їхньої роботи – навчання операторів ПЗРК. Це переносні зенітно-ракетні комплекси, які застосовуються для ураження живої сили, бронетехніки та повітряних цілей противника. До них відносяться такі відомі системи, як "NLAW", "Javelin", "Stinger", різні типи РПГ.

— Ми вже навчили майже сім тисяч осіб, як цивільних, так і військових. Причому навчання в нашому центрі, як для операторів дронів, так і для операторів ПЗРК, є безплатним — ділиться Сергій.

Крім цього, у ДФТГ "Мрія" є два інженерні підрозділи, де ми виробляємо турелі для мобільних і стаціонарних вогневих груп, що спеціалізуються на виявленні та знищенні ворожих дронів – зокрема "шахедів" та інших загроз, які атакують українські міста.

— А ще ми займаємося виготовленням артилерійських установок. Шукаємо по всій Європі відповідні автомобілі, встановлюємо на них 100-мм зенітні гармати та передаємо ці бойові машини прикордонникам, підрозділам територіальної оборони та іншим військовим частинам, які виконують бойові завдання, — розповідає командир. — Неодноразово наші добровольці брали участь у пошукових операціях з виявлення та знищення диверсійних груп у Києві. Такі заходи проводяться регулярно, і це теж бойові розпорядження.

"Доєднатися може кожен охочий"

Під час розмови з "Телеграфом" до кабінету Сергія Саса час від часу заходять його підлеглі. Двоє жінок, які служать у ДФТГ "Мрія" з перших днів великої війни, з 2022 року, паралельно працюють у Міністерстві соціальної політики.

— Одна чергує щочетверга, інша – щоп’ятниці, вони заступають на вогневі позиції. У нас багато жінок, хоча точну кількість зараз важко сказати. Але ніяких обмежень чи дискримінації немає. — говорить командир. — Якщо говорити по суті, то є 65-та стаття Конституції України, яка чітко зазначає: захист суверенітету, територіальної цілісності та незалежності – це обов’язок кожного громадянина, незалежно від віку, статі чи соціального стану.

У ДФТГ "Мрія" також багато студентів, навіть цілий молодіжний взвод. Молоді хлопці заступають на чергування, але перед цим проходять обов’язкове навчання. Буває, що люди спробують і розуміють, що це не для них. Але є й ті, хто залишається.

— Серед наших добровольців є і молоді дівчата. Наприклад, була одна дівчина, яка приєдналася два роки тому, щойно після школи, ще не досягнувши 18 років. Ми навіть сумнівалися, чи приймати її, але зрештою погодилися. Сьогодні вона несе чергування на вогневій позиції, освоїла зброю та всі необхідні навички, — розповідає Сергій.

За його словами, після двотижневого навчання всі проходять додаткові тренування в інтерактивному тирі, де вивчають боротьбу з повітряними цілями, роботу з ПЗРК різних типів.

— Наше головне завдання – дати всім можливість виконати свій обов’язок. У нас немає такого, що командування сидить в кабінетах, а всі інші чергують. Всі ходять на вогневі позиції, включно зі мною. Ми діємо за наказом, відповідно до графіка, і я сам також несу службу нарівні з іншими. Щодня видаються накази, хто заступає на яку вогневу позицію, з яким озброєнням і які засоби ураження застосовуються, — розповідає командир.

На його думку, добровольчі формування важливі, і саме Київ є прикладом. Оскільки добровольці відіграли вирішальну роль у захисті міста на початку війни. Тоді в столиці було 47 ДФТГ, і разом із ЗСУ та іншими військовими формуваннями вони змогли організувати оборону міста. Добровольці взяли зброю, долучилися до ТрО та ДФТГ, і це дало результат.

— Загалом, за ці три роки стало очевидним: в Україні виросло покоління, яке не знає ні "совка", ні "раші". Вони народилися в незалежній Україні, і для них це їхня країна, яку вони готові захищати, — підсумовує командир ДФТГ "Мрія" Сергій Сас.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
США искали Ковчег с помощью экстрасенсов: экс-агент ЦРУ говорит, что знает, где он
Comments UA
2025-04-03T15:51:46Z
Пенсионеров загонят в нищету: установили недостижимые условия для достойной пенсии
Знай
2025-04-03T15:36:32Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
2025-04-03T15:24:35Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Прогноз погоды в Киеве и области на 4 апреля: чем порадует природа перед заморозками и снегом
Политека
2025-04-03T15:46:55Z
Гороскоп на 4 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-03T15:33:19Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Министерство иностранных дел отвергло обвинения во вмешательстве в дела Мал
Корреспондент
2025-04-03T15:51:19Z
Глава Рады подколол Порошенко относительно поездки в Майами
Апостроф
2025-04-03T15:48:48Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Спит с матерью и купается в ванной с сестрами: дочь Брюса Уиллиса сделала неожиданное призание
Фокус
2025-04-03T14:06:51Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
"Душила" за развод: Анна Алхим призналась, что крутила роман с женатым олигархом‐теневиком – реакция жены
Знай
2025-04-03T13:51:35Z
Шер рассказала, почему покойный Вэл Килмер никогда не называл ее по имени
Фокус
2025-04-03T13:36:36Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Тренер Дюбуа выступил против боя с Чисорой
Корреспондент
2025-04-03T15:42:24Z
Это была наша победа, что россиян на Олимпиаде вообще не было. Интервью с главой НОК Вадимом Гутцайтом
Апостроф
2025-04-03T15:39:50Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Сборной России предложили играть в центре Европы
Telegraf
2025-04-03T15:00:06Z
"Конфликт решен": президент ФИФА шокировал заявлением о возвращении россиян на мировую арену
Comments UA
2025-04-03T14:57:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
"День розорення" — нова обкладинка The Economist у відповідь на мита Трампа
Antikor
2025-04-03T15:48:08Z
Новые правила бронирования: 75% для сантехников и водопроводчиков, послабление электрикам
Комсомольская правда
2025-04-03T15:40:58Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Привязать курс к евро, а не доллару: стоит ли Украине менять якорную валюту
Фокус
2025-04-03T15:21:21Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Урожай будет в разы больше: чем лучше подкармливать клубнику весной
Апостроф
2025-04-03T14:57:59Z
Гортензии, тюльпаны и хризантемы: как цветы хамелеоны меняют цвет в зависимости от почвы
Знай
2025-04-03T14:51:48Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Пасха 2025: рецепт воздушного кулича
Фокус
2025-04-03T14:06:02Z
Гороскоп на 4 апреля: Тельцам внезапная влюбленность, а Весам – активный отдых
Telegraf
2025-04-03T14:03:57Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
В Буковеле мужчина жестоко избил лошадь палкой
Корреспондент
2025-04-03T15:28:57Z
Коломойскому продлили содержание под стражей
Gazeta UA
2025-04-03T14:54:17Z
Женщина неожиданно начала раздеваться в аэропорту перед посадкой в самолет
Comments UA
2025-04-03T14:24:50Z
Била, душила и забрала телефон - суд разрешил залог для руководительницы ТЦК
Новости Украины
2025-04-03T14:00:48Z
Причиной взрыва на рынке в Киеве стала граната, а не газовый баллон
Комсомольская правда
2025-04-03T13:49:22Z
Россияне сообщили, куда целили в Кривом Роге
Comments UA
2025-04-03T13:36:18Z
В США одобрили первый тест, выявляющий у женщин половые инфекции
Факти ICTV
2025-04-03T15:40:46Z
Молодая женщина умирает от рака, потому что думала, что имеет проблемы из-за вегетарианства
Comments UA
2025-04-03T15:24:09Z
Мозг съедает сам себя во время марафонских забегов
ITC
2025-04-03T14:52:05Z
Назван возраст, в котором значительно ухудшается слух
Comments UA
2025-04-03T14:51:09Z
Помогут ли 10 тысяч шагов в день похудеть: тренеры дали однозначный ответ
UAToday
2025-04-03T12:03:11Z
Медосмотр по-новому: в Украине хотят отменить бумажные медицинские справки для водителей
Telegraf
2025-04-03T11:27:57Z
Похмелье с возрастом становится ужасающим: в чем причина
Comments UA
2025-04-03T11:18:36Z
Ученые выявили связь между уровнем плохого холестерина и риском деменции
Факти ICTV
2025-04-03T10:54:43Z
Генетика и рак: наследственные факторы риска
Comments UA
2025-04-03T10:39:51Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Представлено нову лінійку тепличних продуктів для здорового харчування
AgroNews
2025-04-03T15:16:01Z
Nintendo оценила переиздания The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom и Kirby and The Forgotten Land для Switch 2 в $80
GameMag
2025-04-03T15:07:21Z
Массовое вымирание на Земле: у ученых новая теория
Comments UA
2025-04-03T14:42:08Z
"Такой меня создал Бог": невеста пришла на свадьбу без макияжа, чем это закончилось
Фокус
2025-04-03T14:21:46Z
В Україні з 1 квітня на водоймах стартувала нерестова заборона на вилов риби
AgroNews
2025-04-03T14:19:23Z
В NASA сделали фото астероида, устроившего переполох из-за возможного столкновения с Землей
Апостроф
2025-04-03T14:06:29Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
2025-04-03T12:07:39Z
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
2025-04-03T10:36:05Z
Продажи автомобилей Tesla упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-04-03T10:30:17Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z
Японские автопроизводители начали производство биоэтанолового топлива
Корреспондент
2025-04-02T16:39:46Z
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
2025-04-02T07:30:15Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z